1 wanklank op het concert der Invaiieden De Mei-Bedevaart naar 0. L. Vrouw vau Haile MIDDENSTANDSBELANGEN Nog 6en woord over den Gewestelijk Christen Werkersverbond Ninove De Fransche Kiezingen STAD EN OMLIGGENDE Hcezeer de Lijkverbranding er noodig is. Neyqhem Kerk der H. Thereeia Brusselstraat, Nir\ove. Landbouwbelangen Nl\0 Banque Centrale de la Dendre Orde der Goddelijke diensten Zondag 8 Mei 6 uur, gelezen mis. 7 112 uur, mis voor Mr Krnest De Brac- kenier en overledene huisvrouw. 9 1(2 uur. Hoogmis. Maandag, 8 uur, namis voor jufter Gahritlle Ste vens. Dinsdag, 7 lj2 dertigste voor Mr Jos. Kiecken». Woensdag, 8 uur, sol. jaargetijde voor M' en Mev, Berediktus De Kegel en overledene dochter. Donderdag, o 1|2 uur, mis voor Mr Kamiel Verleest Vrijdag, 7 1}2 uur, mis voor Juffer Gabrielie Stevens van wegede DametiDemont school. Zaterdag, c 112 uur, mis voor Mr en Mev. Frede. rik Van der Veken en overledene huisvrouw. Alle avonden te 7 lj2 uur, Lof Maar de liberalen zijn er bedrogen uitge komen, bepaaldelijk in, en ook de bemestingen waren overvloedig, hoewel toch niet altijd voldoende ooideelkundig. Op het gebruik der scheikundige mest stoffen kunnen zeker besparingen gedaan worden,doch niet op alle handelsmeststof fen, namelijk niet op deze, welke nog altijd in geringe hoeveelheid gebruikt worden. In zekere streken gebruikt de Belgische landbouw te weinig potasch. Men printe het zich goed in den geest, dat de meeste onzer landbouwgewassen veel meer po tasch behoeven dan stikstof, en in de meeste gevallen ook meer potasch dan fos- foorzuur. Wij weten daarenboven, dat het de ontbrekende stof is, die de opbrengst regelt. Geen enkel vruchtbaarmakend be- .standdeel mag verwaarloosd worden. Inde huidige omstandigheden zal het de potasch wezen, welke de voornaamste rol vervult in de opbrengst, het is zij, welke terecht als de regelaarster van het rendement mag aanzien worden. De potasch verhoogt niet alleenlijk aan merkelijk de opbrengst zij oefent tevens een overwegenden invloed uit op d.* hoe danigheid. De landbouwer heeft er bijgevolg alle belang bij, van de potasch voor al zijn teelten, dus zoo wel voor zijn lente-, zijn zomer- als voor zijn herfstgewassen er overvloedig gebruik van te maken, Met een minimum van uitgaaf verzekert hij zich daardoor een maximum van winst. OUDERDOMSPENSIOENEN Vervolg Koninklijk besluit van f2 Maart 1032, be- Zij hebben immers zonneklaar bewezen j treffende de storting van de buiten diens tver - 1) dat zij geen besef of begrip hebber der J staande arbeiders. vlaamsche eischer, 2) dat zij be- het van de staande wetgeving op taalgebied in onderwijs weinig of niets afwisten. Dit is zonneklaar voor al deze die den strijd een weinig van nabij gevolgd heb ben. Tweede struikelblok. De wet voorziet een speciaal stelsel voor Brussel. Het komt op het volgende neer. Voor de kinderen van fransche ouders dus die te huis anders niet spreken ol hooren dan fransch, zal de voertaal fransch zijn. Voor de vlaamsche k'nderen vlaamscn. Maar beiden zullen de tweede taal leeren. De wet geeft de lijst der gemeenten waarop dit half en haif stelsel zal toepasse lijk zijn. De liberalen willen het getal uitbreiden. De vlamingen weigeren en zij hebben gelijk. Voegen wij er aan toe, dat het nieuw brusselsch steisel voor de vlamingen eene ernstige vooruitgang bettekend. Dat zijn de twee groote twistvragen. Wij vragen nu aan iedereen die den toestand koelbloedig en zakelijk wilt be- oordeelen, is dat de moeite waard om eene regeeringscrisis, misschien eene ontbin- ding te verwekken. Hebben wij nog niet genoeg las! Zijn er geen andere katten tz geeselen. Staat de conferentie van Lausanne voor de deur niet. Conferentie die de redding of den on dergang van Europa kar; medebrengen. Wanneer toch zuilen de liberalen een6 inzien, dat op vlaamsch gebied en bijge volg uit Nationaal standpunt, elke oplos sing die de vlamingen op taalgebied geene voldoening geeft, een misbaksel is. Wanneer zulien zij uit het verleden de noodige gevolgen kunnen trekken. Gansch de vlaamsche strijd bewijst dat als wanneer men een eerste maai eene lapwet stemt, men enkele maanden of jaren later, eene veel radikaler oplossing moet bijtreden Zie de hoogeschool. Wanneer ook zulien zij begrijpen dat wij leven onder het algemeen stemrecht en men gee: e oplossing tegenhoudt ge wild door de overgrote meerderheid der kamer. Dat eik nu zijne verantwoordelijkheid neme. De nieuwe alcoolwet i& in eerste lezing gestemd. ij weiden er niet breed .'serig over uit. De herbergiers zullen geen alcool mo gen schenken,ook geen alcool in huis heb- hebben. De wet zal ook toepasselijk zijn op de zoogenaamde bijzondere kringen. Voer deze bepaling hebben namelijk ge stemd al de volksvertegenwoordiger» die aan de herbergiers het recht willen erken nen om ook alcoohnhoudende dranken te verkoopen. Hun doel is klaar De wet zoo hatelijk, zoo impopulair ma ken dat de opebare mening er zich zou te genkanten en hare toepassing derwijze verhindert u. Binnen drie weken zal de wet terugko men voor de kamer om in tweede lezing gestemd te worden. Mogelijk komen wij toekomende week op dit punt terug. De Senaat is niet bijeengekomen, maar Artikel 1. Worden in de categorie van de buiten dienstverband staanpe arbeiders begrepen alle personen, die een beroep uitoefenen, waarin ze een handen- of geestesarbeid verrichten, buiten deze die tegenover een werkgever door een dienst contract zijn verbonden, en wier winsten en profijten in de rrs 1 en 3 var artikel 25 van de samengeerdende wetten betreffende de inkomstenbelastingen zijn bedoeld, in zoover bedoelde inkomsten, bepaald gelijk zulks bij benedenverme'ide artikels 3 en 4 werdtgeïegd, 18.000fr. niet overschrijden. Art. 2 Wanneer beide echigenooten on der de bij artikel 1 vastgestelde voorwaar den een onderscheiden beroep oefenen, ie ieder van hen ingevolge de wet verzeke- ringsplichtig. Art. 3. De bedrijfsinkomsten in aanmer king te nemen ter, einde vast te stellen of een buiten dienstverband staarde arbeider al dan niet ingevolge de wet verzekenngs- plichtig is, zijn degenen die in jaar voor afgaande aan dat, waarin de verplichte storting dient gedaan, werden verworven. Art. 4. Voor het bepalen van 't maxi mum van 18.000 fr. bij artikel 1, 2. van de wet dd. 14 Juli 1930 voorzien, en van het bedrag door den verzekeringsplich- tige te s'.orter,dient er rekening gehouden met het zuiver bedrag der inkomsten, die met het oog op de toepassing van de bedrijfsbelasting in aanmerking moeten worden genomen, zelfs indien bedoelde inkomsten aan het niet 'celastoaar minimum mogelijk zijn oi minder dan dit beloopen. Arr. 5. Het bedrag van de jaarlijksche minimum- storting op een verplichte wij ze door de buiten dier stver'bai d staande arbeiders te doen, wordt ais volgt vastge steld Art. 6 Wanneer het bedrag der bedrijfs inkomsten van een buiten dienstv-rband staanden arbeider, bepaald gelijk zulks in de artikels 3 en 4 wordt gezegd. 18.000 fr. niet overschrijdt, voegt de controleur der belastingen bij het bewij» van aanslag of bij het waarschuwing» uittreksel uit het belasiingskohier aan de belasüngsphchtige toegestuurd een met het offieel model ge lijkvormige stortingskaart, na daarop de op de eerste bladzijde aangeduide vermel ding te hebben aangevuld Verzekerings plichtige voor het jaar... en zijn stempel ei te hebben opgezet Art. 7. De buiten dienstverband staande arbeider, die door den controleur der be lastingen niet in 'i bezit van een siortings- kaart werd gesteld, wordt niet ontslagen van de verplichting zijn storting te doen. In dit geval is hij er toe gehouden in een postkantoor zich een stortingskaart aan te schaffen, hij dient op de eerste bladzijde ervan, onder de rebriek Verzekerings- plichtige voor het jaar.... het bedrag zijner bedrijfsinkomsten, tot het vorige jaar betrekkelijk, aan te geven. Art. 8. De buiten dienstverband staande arbeiders zijn er toe gehouden voor den 20 van de maand volgende op die, waarin zij in het loopend jaar verjaren, bedoelde kaart, na daarop de lijfrentezegels te heb ben geplakt waarvan de waarde met hun rechtstreeks, 't zij door het tcedoen van de erkende mutuahteitsvereenigingen aan de Algeene Spaar- en Lijfrentekas over te maken. Art. 10. Wanneer de versekerde recht streeks zijn kaait aan de lijfrentekas ver langt te laten geworden, moet hij «e op het artikel 6 bepaald tijdstip, in den zetel dier instelling te Biussel of in een post kantoren uifgezorderd, afgeven. Er wordt hem een met'tofficieel model gelijkvormig ontvangstbewijs overhandigd. Art. 11. Wann-er het gaat om verzeker den, die hun stortingskaart door het toe doen van een rentekas verlangen over te maken, moeten ze voor het verloopen hun ner verjaringsmaand aan vermeld orgaisme bcdoefde kaart laten geworden. Nochtans, indien bij het in ontvangstnemen van de stortingkaart de verjaringsmaand van het looperd jaar verstreken is, moeten ze be doelde kaart uiterlijk binnen de dertig da gen na de inontvangstnemiDg er van aan de mutualiieitsvereeniging toesturen. In 't 1' geval, maakt de mutualiteitsvereeniging de kaart over naai de bij titel II, indeeling c, van het koninklijk besluit d. d' 15 Mei 1931 bepaalde regels. In het tweede geval wordt de kaart voor den 26. van de maand volgende op die, waarin ze aan de mutua- liteitsvereeniging werd afgegeven aan de Lijfrentkas overgemaakt. Art. 12 De Lijfrentzegels door den bui ten dienstverband staande arbeiders te be zigen om van hun gedane stortingen te laten blijken, zijn van het model voor de loontrekkende verzekeringsplichtigen vast gesteld. Art. 13 De stortingen, door de buiten dienstverband staande arbeiders te doen, zijn met ingang van Januari 1932 ver plichtend. Sekretariat. Het Sekretariaat, ingericht door den Katholieken Middenstandsbond, in haar lo kaal, bij M. Victor De Feyier, Statiestraat is open alle Zondagen voormiddag van 11 tot 12 uur. Al de leden mogen er zich wen den tot het bekomen van alle noodige in- iichtingen welke hun aanbelangen. Wij verzoeken vriendelijk alle brielwisseling te willen sturen aan het hut eel van «De Denderklok» Koepoortstraat, 10, Ninove. Om gekozen te zijn moet men in Frank rijk bij de eerste stemming de volstrekte meerderheid bekomen, dus den helft der uiigebrachte stemmen meer eene. Bij de herstemming-balloteering. vol staat de betrekkelijke meerderheid, dus deze der kandidaten w-elke de meeste stemmen behaalt is gekozen. De radikaal- soc'alisten, eene partij die veel gelijkt op wat de heeren Foucart, Mundeleer hier zijn, heeft onbetwistbaar vooruitgang ge maakt. Men vreest dat voor de herkiezing de radikaal-socialisten en de socialisten voor elkander plaats zullen ruimen, volgens de omstandigheden. Socialisten en communisten, zijn in ve le omschrijvingen broederlijk akkoord om elkander te helpen. Naar alle waarschijnlijkheid zal de hui dige eerste minister Tardieu het hoofd der regeering niet meer zijn in de volgen de combinatie, maar wel Mr Herriot, de leider der radikaal-socialisten en meier burgemeester van Lyon. Het is Mijnheer Herriot die vroeger de leider van het socialistisch en radikaal- socialistisch kartel was, welke Frankrijk finantieel op den afgrond heeft gebracht en dan door Mr Poincarré is gered. de afdeelingen hebben vlijtig vergaderden bijdrage overeenstemt, naar de Algemeene ernsti» werk geleverd in zeer ingewikkel- 1 Spaar- en Lijfrentkas ie zenden, Nochtans de zaken. I indien b;j het ontvangen der stortingskaart Voor de hooge opbrengst. Vooral in deze tijden van scherpe krisis dienen de landbouwers er zich van te overtuigen, dat alléén de hooge opbreng sten loonend zijn. Het gebruik van verbeterd zaa:- en plantgoed burgerde zich de laatste jaren de verjaringsmaar d vin het loopend jaar reeds ver treken is, zal de kaart uiterlijk binnen de 30 dagen na ze in ontvangst te hebben genomen aan de Lijfrentekas wor den overgemaakt. In het bij art. 7 voorzien geval, wordt desiortingskaait uiterlijk binnen de maand December van het loopend jaar aan de Lijfrentekas overgemaakt. Art. 9. De buiten dienstverband «taande arbeiders hebben het r«cht hun kaart 't zij We ontvangen volgend schrijven Ninove, de 2 Met i 9X2 Aan het Bestuurder Denderklok, Ter Stede, MIJNE HEEREN, Ik bid u volgende terechtwijzing op te nemer, in verband met uw artikel Het Feest der Invaliden van verleden week. Dc inrichters kunnen er natuurlijk al leen hunne spijt over beluigen, dat één der nummers kon aanstoot geven op avonden staand in het teeken dei gods vrede, is het inderdaad wenschelijk dat niemand gekrenkt wordt. De keuze ge- schitdde overigens buiten twijfel zonder kwade bedoeling. Had uw verslaggever er zich bij beperkt bedoelde keuze te be treuren, hij was de perken der hoofsche kritiek en der wellevendheid niet te bui- ten gegaan. Nu slaat hij echter zulk een toon aan en gebruikt hij zulke uitdrukkingen dat de Invaliden, ongeacht de inrichtende dames, zich zouden moeten beleedigd achten, in dien hun anderzijds niet was verzekerd geworden, dat het stukje is verschenen zonder voorkennis en goedkeuring der verantwoordelijke leiders van het orgaan. Ik meen derhalve het incident te kun nen besluiten met deze zakelijke opmer king uw verslaggever maakt er de inrich ters een verwijt van dat zij geen preven tieve censuur hadden uitgeoefend en hij zelf gaat zich bij de eerste gelegenheid te buiten. Wat bewijst dat hij wellicht zou wijs gehandeld hebber, met aan de inrichters de zorg over te laten uit het gebeurde de noodige gevolgtrekkingen af te leiden. Met de meeste hoogachting. Paul DE MONT. Om net incident te sluiten laten we hierop nog enkel deze bemerkingen vol gen 1) We zien met genoegen dat de Heer Voorzitter der Invaiieden, zoowel als wij het bedoelde ongepast optreden betreurt. 2) onze bedoeling was te doen uitschij nen hoezeer het grootste deel van het pu bliek werd geergerd en beleedigd we zochten daarom vanwege het inrichtend bestuur de gewenschte verontschuldiging uit te lokken. 3) dat de inrichters uit het gebeurde de noodige gevolgtrekkingen hebben afgeleid aanzien wij gaarne als een waarborg voor de toekomst. Wij danken dus den Bond der Invaiieden voor de belofte die daarin besloten ligt en meenen dat iedereen hier mee zal voldoening hebben. Zooals verleden jaar werd er reeds ver teld dat we dit jaar niet in groep naar 't Heiligdom van O. L. Vrouw van Halle zouden stappen. En waarom niet Geen enkele reden kan daai toe aanlei ding geven om die vrome geplogenheid, die reeds door zoo een groot getal bede vaarders wordt medegemaakt, van jaar tot jaar voort te zetten. Is er nog niets o.er gerept geweest, dan komt dit omdat het weder nog niet al te best gew eest is en ook dat veie onzer be devaarders door andere feestelijkheden belet waren mede te gaan. Daarom hebben we onze nacntbede vaart een weinig verlegd en stappen wij naar Halle in den nacht van Zaterdag 21 er. Zondag 22 Mei e. k. We vertrekken zoo.ils alle jaren aan de kerk van de H. Theresia op den Burcht- tiam om één uur's nachtc, dit natuurlijk behoudens al te slecht weder. Laat ons allen fiink ijveren omdat het getal bedevaarders binnen veeitien dagen liet dubbel zou wezen van verleden jaar en bidden wij een vrome Wees gegroet om goed weder. het personeel, veel hooger zullen beloopen dsn dit der ontvangsten. Om dat moeilijk tijdperk door te brengen, moeten wij geld hebben. Daarop volgt dan in vetjes Meer dan ooit dus is het noodig en drin gend, dat de voorstanders der lijkverbran ding ons geld aanbrengen. Tot daar de omzendbrief. Wij vragen het onze lezers, was het nu waarlijk de moeite de kristen# gemoede ren in opstand te brengen om eene wet door te drijven, welke volgens hare voor standers zelf aan geen de minste nood wendigheid beantwoord en zeker en vast door de openbare meening niet gevraagd wordt. Op Zoodag 8 Mei, vieren de Christen Werklieden van het Gewest Ninove hun jaarlijksch Rerum-Novarumfeest. Wie den zin en de waarde van den we- reldbrief van Paus Leo XIII wel begrijpt, zal ir sgelijks goed verstaan dat het plicht is dien dag vreugdevol te herdei.ken en mée te vieren met de christen werklieden. Hij roept de aandacht der katholieken en der staatsbesturen op c den toestand der werklieden. Deze enpycliex stelt aan alle christenen voor oidr-r welke voorwaarden men tusschec de maatschappelijke standen een eervollen, heil- en duurzamen vrede zal tot stand brengen. Om 9 u. vergadert men in 't lokaal Oss Huis om vandaar gezamentlijk naar de kerk te gaan, waar orn 9 Ij2 u. de hoogmis plechtig zal gezongen worden, en waaronder een gelegenheidsaanspraak zal gehouden worden door E. H. Ketels, algemeen bestuurder van 't A. C. V. Na de hoogmis, optocht door de stad, en van 11 u. stipt, zal in «Ons Huis» de feestrede uitgesproken worden door den Heer Em. Vereecken, algemeen be stuurder van den Textielbond van Belgié. Wij duen een warme oproep tot alle leden van stad en buiten om het Rerum- Nevorumfeest eenparig te vieren. Niemand mag nalaten dien dag het Rerum-Novarumbloempje te koopen. Zooals onze lezers het weten hebben de wetgevende kiezinger, verleden Zondtg, eersten Mei, in Frankrijk plaats gehad. Deze slaari enkel op d« volksvertegen woordigers. De uitslag is niet gekend daar er meer dan zestig ten honderd balloteeringen zijn. Zoodagdienst der Apothekers. Apotheek open van Mijnheer LIEVENS, Buichtsrtaat Koninklijke Mandboogmaatschapplj «ST. SEBASTIAAN Zordag 8 Mei jaarlijksche koningschte- ting vergadering in de Keizer ten 2 1/2 om stoetsgewijze naar het lokaal te trek ken. Schieting ten 3 uren. Ons Huis Zondag I Mei ter gdegenhtid van het Rerum Novarumfeest, groote prijskamp in 't wippen Ons Huis, Dreefstraat 150 fr, vooruit inleg 1 fr. Begin om 6 uur. Plaats uwe gelden op rekening in de te Ninove. Handelsregister Aalst n* I Filiaal der SociÉTé Generale de Belgique, gesticht in 1822. Kapitaal 2 milliard frank. Volstrekte zekerheid. Geheimhouding. Veloclub St. Christofftl. De leden van onzen club worden er aan herinnerd, dat we een reis naar Hal doen op Zondag 15 Mei a/s(Sinxen) om de alomvermaaide precessie van O. L. Vrouw te gaan zien. Vertrek om 1 Ij4 uur zeer stipt bij den HeerGustaaf Van Paepegem Geeraerdsbergsc bestraat. Fik lid wordt vriendelijk verzocht den Dinsdag 17 Mei (3* Sinxendagaan de koers aanwezig te helptn handhaven. zijn, om de orde te Het Bestuur. CINEMA-VOLKSVERHEFFING Steenweg op Edingtn Zaterdag 7 Mei Zondag 8 Mei telkens om 7 3/4 's avonds KINEMA- VOORSTELLING op 't programma Voor De Eer Prachtige Cow-Boy in 5 deelen met ART ACORD in de hoofdrol. Als De Mannen Vergeten Dramatische comedie in 5 deelen. Hertog Uit Dwang Komiek in 2 deelen. Zondag om 1 1/2 ure, Kinder vertooning. MARKTPRIJZEN van 3 Mei Boter per kilo Eieren Aardappelen fr. Viggens Konijnsn hennen Kiekens Duiven 18,00 0.35 0,55 100-260 20,00 15,00 11,00 00,0 er eenige weken hebben kamer en senaat, dank de eenparige stemmen der liberalen an socialisten van kamer en se naat de lijkverbranding gestemd. Hoezeer dit aan eene noodwendigheid beantwoord en hoe ons volk die hervor ming betrachte blijkt wel uit het volgen de. De Société Coopérative Beige de Cré- mation Samenwerkende Maatschappij voor Lijkverbranding, Maatschappelijken zetel, 17, Crespelstraat, Brussel, zend ee- nen omzendbrief uit om inschrijvers voor aandeelen aan te winnen. Ziehier wat wij letterlijk uit die om zendbrief vertalen Eindelijk, moeten wij bet niet verduiken dat de eerstkomende maanden ons ernsti ge thesauriemoeilijkheden zullen veroor zaken in andere woorden, dat zij in geld gebrek zullen verkeeren). Zeker, zal er een oogenblik komen dat de lijkverbrandingen talrijk genoeg zullen zijn om eene winetgevende uitbating te verzekeren maar van hier tot daar, zal er een tijdstip verloopen, waarvan niets TOELAAT DEN DUUR TE SCHAT- TEN, en gedurende hetwelke de kosten vaa onderhoud vau beheer en loonen van Moedert. Wilt gij blozende en levendige kinderen geeft hun Ener Siroop of Saroogloblne beiden zijn opgemaakt met verdikt ossen bloed en uiterst aangenaam van smaak. Zij geven kracht en gezondheid, zullen u vele ziekten sparen en toelaten fier ta zijn op uw dierbaar kroost. Eenig depot APOTHEEK dos. ©e Huyvet», Beverstraat, Ninove, De jaarlijksche Mei-Bedevaart ter eere van O. L. Vrouw van Bevingan, Ney- ghembosch, zal plaats hebben op Zon dag 22 Mei 1932, om 3 uur namiddag. Met Mariattoei zal het wonderbeeld van O. L. Vrouw, Bijstand der Criste- nen van de kerk naar het Heiligdom te ruggedragen worden. De sermoenen van voorbereiding zullen van af 19 Mei gepredikt worden door den Eerw. Pater Aug. Van Steenberg, S J. der Residentie van Gent. De Maria-Vereerders der streek zullen op Zondag 22 Mei daar zijn, voor hun hulde en danklied aan O. L. Vrouw van Bevingen mede te zingen, alsook aan den Calvaar.het lied «0 Krutse, den Vlaming». Bedr&g vac de Becrag van de bedrijfainkomsten tot het jaarlijksche atorting. vorig laar betrekkelijk. Mannen Vrouwen Minder dan 6 000 frank 120 60 6.000 tot 'f#t fiank 120 &0 8.000 tot fc.WO frank 120 120 10.000 tot 11 V/z frank 150 150 12.000 tot 18.000 frank 180 18u SBH TOXIAI

Denderklok | 1932 | | pagina 2