t ©I 11 Juli-Feest Elfde Juli. Huizen bevlaggen Zal er schoolstrijd komen Inhuldiging Zesde Jaar ftr 28 Prijs per nummer 30 centiemen. Ninove «3 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad ft. LUYSTERMAN-LEMAmE - °o,%. DAVIDSFONDS - NINOVE Maandag 11 Ju/i, in "Ons Huis,, Dreef, 6. FEESTWIJZER. HEDEN VERLEDEN TOEKOMST Onze financieele Toestand, Volksvertegenwoordiger DE SCHRYVER komt in Au gustus naar Ninove. Het hoekje van den reporter F V VOOR HET Postcheckrekening- (R Luysterman n- 1862,54) KANTON NINOVE Handelsregister Aalst tv 1093 Abonnementsprijs 3 maandei fr. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Te 7 1/2 uur, Feesfapecle door <len Heer Paul D«> Mout. Te 8 uur, 1) tiroote rX7oml>olïi voor alle aanwezigen. Prijs f fr. per lot. 2) Amerikaansch opbod voor een luxekacbel. 3) Vollissp^lc^n - Naar geldprijzen. a) BOLLEN - Inleg 4 fr. per peloton van 4 man, b) WIPPEN - Man tegen man. - i fr. per inschrijving. Voor de prijskampen kan men inschrijven vanaf (i uur. Te 8 uur stipt wordt ei begonnen met de spelen. Zes honderd dertig jaren geleden werd Elide-Juli, onuitwisbaar, met gloeiende letters in het boek der geschiedenis geschreven. Dien dag moest Vlaanderen vechten vcorzijn vrij bestaan Het moest winnen of verdwijnen. Als er over elfde Juli feestelijk ge schreven wordt is het heel zeker niemands bedoeling het oorlogen te verheerlijken. Het gold hier on betwistbaar, een verdedingskamp aanvallers, verdrukkers, roove s meeaten verjaagd en verslagen worden. Tot hun eeuwige bescha ming hebben de franschen toen ondervonden dat Vlaanderen Ie» ven wil en in de historie der naties zijn zending vervullen zal. Met het zegenvierend wapenfeit verplicht ons Elldt-Juii ook te overwegen waarom moest gestre den worden dat verleden verge lijken wij met onzen schoonen vlaamschen strijd in het heden cn met de beide triomfeerende ge beurtenissen in ons hart en in ons verstand, bouwen wij de vlaamsche toekomst op. In de koninklijke Vlaamsche academie werd destijds door dok ter Jacobs bevestigd dat er vóór in Vlaanderen geen taalstrijd bestond, want in de twaalfde eeuw gedroegen de Vlaamsche graven zich geenzins als de vasalen van de fransche kroon. Doch later waren er die hun superioriteit zochten in 't gebruik van de Fransche taal. Het Frans- killonisme van 1850 was ook van dat vreemde schadelijk insect ge stikt, de Vlaamsche taal smadend als maar goed voor den stal en de keuken. Alle machten van den staat, de besturen, de gezagvoer ders, nijveraars, bankiers, werden tegen Vlaanderen opgejaagd. Van een hooger onderwijs bleven wij met een vernietigend inzicht ver stoken met hun eigen taal konden de vlaamsche menschen in hun eigen streek, geen hoogere plaats bekleeden koelies mochten,moes ten het zijn, niets moer. En toch. Al die invloeden van 't gezag en van 't geld hebben voor de htruit- zettenden kracht van Vlaanderen bane moeten ruimen. Ze is er. de Vlaamsche Univer siteit 7t bloeit. Daar worden de Vlaamsche kuituurdragers ge vormd. En zoo gaat het van overwin ning tot de volledigste zegepraal, immer crescendo. Sommen wij op de taalregeling in het lager onderwijs in de be sturen, in 't leger en in 't gerecht. Wij plaatsen opzettelijk gerecht 't laatst, omdat naar het schijnt Vlaanderen door nog 't gruwelijkst getreiterd wordt. Sommige gerechtshoven in Vlaanderen kan men niet binnen treden zonder dadelijk door een uitzwellend gevoel van veront waardiug getroffen le worden dat we daar den vreemde bezet zijn, naar de taal en niet zelden ook naar den geest. Wij strijden niet tegen een taal, niet tegen een kuituur, riet tegen een volk. Wij eischen alleen op, maar onverbiddelijk, de eigen kui tuur in al de uitingen van het openbaar leven in Vlaanderen. De Vlamingen zullen het niet vervvaarloozen andere talen aan te leeren, doch alle zaker. op hun plaatse. 't Staat zoo vast als de ijzertoren te Diksmuide met het Vlaamsch alleen in VI -an leren moeten alle posten kunnen bekleed worden, de hoogste, officier, rechter, profes sor. Geen macht in de wereld die V laanderen temmen kan,als Vlaan deren maar bewust blijft van zijn eigen heerlijk verleden en van zijn eigen volkskracht. Doch van de wet alleen mag niet alle heil verwacht worden. De wetgeving kan maar een aan passing zijn van wat Vlaanderen zelf in zich draagt en metterdaad beleven wil. Er moet gewerkt worden, onze jeugd dient diep ernstig te studee- ren opdat de wetenschappelijke eigen elementen aan Vlaanderen niet ontbreken. Onze taal dienen wij zuiverder te leeren spreken, in elke behandeling van ons leven, persoonlijk, in familie, in gezel schap, als landbouwer, werkman, werkgever, als heilig pand de eer ste plaats geven. Zoo verbinden wij langs het heden het verleden met de toekomst. Daarbij een verleden dat ons geen lessen kan geven voor het heden en de toekomst, ware waar achtig 't herdenken niet waardig. Onder de talrijke vraagstukken die de Kegeerirg thans op te lossen heeft neemt het begrootingsvraagstuk een aller eerste plaats in. Met het uitbarsten der crisis is de toe stand onzer Staatsfinanciën meer om meer verslecht zoodat wij hem op dit oogenblik als onrustwekkend moeten aarszien. Immers de ontvangsten r.emen gestadig af terwijl de uitgaven steeds hooger stijgen Minister Sap. op hel katholiek Verbond te Iseghem verklaarde Zondag 1.1. het totaal bedrag der uitgaven zal op het em de van het jaar met 1 milliard frank hooger zijn dan voorzien was, terwijl de ontvang sten voor '2 milliard fr. ontoereikend zul len zijn Dit wil bijgevolg zeggen dat het Budget voer 1932 een tekort van 3 mil liard fr. zal aanwijzen. Voorzeker moet deze toestand aan ver scheidene oorzaken worden toegeschreven Eenerzijds is het de crisis, die de opbrengst der belastingen merkelijk komt inkrimpen alsmede het uitstel der herstelbetalingen van wege Duitschlard anderzijds is het de verhooging der Staatsuitgaven zooals b. v. deze betreffende den werkloozen- steun. Om in dezen neteugen ioestand te ver helpen zou men b. v. de belastingen kun nen verhoogen. Maar dit ware zeer on- gepist in een tijd waar onze economiiche bedrijvigheid reeds erg verminderd is. Nieuwe taksen blijken ons onmogelijk, zoo verklaarde Minister Sap op bovenver melde Vergadering in zake belastingen hebben wij het maximum bereikt. Men zou ook kunnen aan inflatie doen. Doch dit ;s nog minder aan te prijzen want iedereen houdt nog goed in het geheugen de rampspoedige gevolgen die zulk danige politiek na zich sleepte Als laatste middel blijft bijgevolg bezuiniging. En in dit op zicht kan er zeker veel verwezenlijkt wor den. Wanneer men eens bedenkt dat de uitgaven sedert 1927 (schulduitgaven en werkloozensteun afgerekend telken jare met ruim 1 milliard fr. gestegen zijn, dan moeten wij ons afvragen of eene radikate besnoeiing niet hoogst noodzakelijk is. Van dien kant alleen zal de redding komen. Het budget van Kunsten en Weten schappen is in bespreking gekomen ir de gamers er waren zoowat een vijftigtal sprekers daarbij aangekondigd. Onnoodig te zeggen dat dit punt nog niet afgehan deld is. Vijftig sprekers Wat kunnen die allemaal te vertellen hebben Zouden er vijftig kamerleden te vinden zijn die ern- stig bezorgd zijn met het cultureel peil van het onderwijs in ons land, zouden er vijftig te vinden zijn die zich inspanden om de mogelijke verbeteringen te kennen en aan te geven Of zijn er vijftig die al leen maar stamineepraat willen uitkramen of er op uit zijn om klaar als pompwater te bewijzen dat de katholieke school de dood wil van de officieele school Nutteloos tijdverspil, politieke greot- spreekerij, flauwe zeever Maar ja, het socialistisch en het liberaal congres zijn daar en deden uitspraak dat de ooi log dient verklaard aan de vrije school. Geen toelagen meer 1 geer. kristene or der wijzers meer 1 Leve het vrijzinnige Frankrijk riep een socia list in de kamers uit. En daarmee is de zaak opgelost. Et voila zegt de clown wanmeer hij een zotte sprong heeft gemaakt. De katholieke school is de school van een groot deel der schooljeugd. Meer dan 420.000 kinderen krijger daar hun onder wijs en opvoeding en 't kan wel zijn dat de predikanten van het laïcisme ongaarne zien hoe de katholieke school het vertrou wen heeft van zoovele honderd duizenden ouders. Daarvan is de schuld alleen te wijten aan die zelfde predikanten. Het laïcisme is immers geen levensregel, het geeft geen opvoeding. De logische uit komst van laïcisme is oneer en dieverij alleen getemperd door de vrees van 't ge recht. Dat is geen opvoeding Dat verwerpen ook de ouders van meer dan 420 duizend kinderen. En daarom is de zoogezegd neutrale school NIET de school van iedere n. Wij katholieken zeg gen Het geld van allen moet ten bate van allen worden besteed. Is dat recht vaardig, ja dao neen Wij betalen voor het onderwijs dat in ons lar.d wordt ge geven. Waarom zouden onze kinderen niet mogen genieten van de gelden die wij voor 't onderwijs betalen. Omdat ze katholiek zijn Ah ah zeg eens socia listen, en gij liberalen, zijn de geloovige menschen, de kristene menschen die gij. driemaa1 helaas in uwe partij telt daar ook aanzie n als ondergeschikt Neen nietwaar Als het er om gaat iemand in uw netten te vangen dan zoudt ge wel familie van den Paus willen zijn en ge zoudt er fier op gaan. Maar in de bestu ren... dat is wat anders. Weet thans dat wij geheel de meening deelen van den voorname katholieken leider Mr Poullet en dat we heel bedaard 't verloop afwachten zeker «Is we zijn dat geen van beide anti-kleiikale groepen de strijd zal durven uitlokken. Het antwoord van het land zou snijdend zijn. Dat zijn kiesmaneuvers, Eenige niets waardigheden loeren den bek en daarmee zijn de extremisten in de partij gepaaid. De groote koppen houden den mond, ze hebben dan het veld vrij in den kiesstrijd. Tegenover beide kategorieën kunnen we nogmaals het voorbeeld stellen van Mr Masson, die verklaarde dat hij nooit een wet zou stemmen die de toelagen aan het vrij onderwijs zou ontzeggen. Kiezers overweegt toch eens welke hui chelarij er te vinden is in de liberale en socialistische partijen wanneer het gaat over prii ciepen Tektokap. van hei Gr aim mum ent aan Pr. Poppe te Moerxeke op Zondag 28 Oogst. Zooals reeds in de bladen werd gemeld is er, onder de hooge bescherming van hun Hoogweerdighedcn de Bisschoppen van Belgie, en voural met den steun en de aanmoediging van Z.H Mgr Coppieters, Bisschop van Gent, een Comité tot stand gekomen, dat zich ten doel stelt op 28 Oogst, a.s.te Moerzekeeen grafmonument op te richten aan den Apostel van den Eucharistischen Kruistocht Pr. Edward Poppe, aldaar gestorven in roep van hei ligheid den 10 Juni 1924. Dit Comiteit heeft tevens ter studie genomen een plan tot vergrooting van het Schipperskapelletje, een heiligdom te Moerzeke, waar de groote Maria vereerder gaarne ging bidden en groote gunsten verkreeg, en dat hij verlangde tot eene ruime bidplaats uitgebouwd te zien. Steunlijsten en steunkaarten worden daarom over heel het land door de zorgen van de Euch. Kruistochtle;ders in omloop gebracht. De eerste stortingen, die getui gen van hartelijk welkom en van groote mildheid, zullen eerstdaags in alle bladen afgekondigd worden. Wij verhopen dat de steunlijsten en steunkaarten overal een gut stig onthaal zullen genieten en dat allen naar vermogen zullen bijdragen, zonder onderscheid van rang of stand of leeftijd, opdat het monument, dat te Moerzeke zal onthuld worden, werkelijk een geschenk zij van heel het katholieke Belgie en vooral van heel het katholieke Vlaanderen aan zijn grooten zoon. Over dat monument moeten wij thans wat meer uitleg verstrekken. Velen hebben er hun vrees over uitgesproken, dat het eenvoudig graf van den geliefden priester nu zcu omgeschapen worden tot een praalgral. Zij zouden dit betreuren en terecht. Het is er immeis zoo goed thans uit te rusten bij dit zwart houten kruis met het verweerde portret en het klein Maria- beeldje, en zijn hart uit te storten voor den lieven doode, terwijl vredig de bloe- mekens staan te b'oeien boven zijn graf. Wie het eer.s bezocht, komt er terug, onweerstaanbaar aangetrokken door den stillen eenvoud en de gedachtenis aan hem, aan Edward, den stillen, eenvoudi ger priester. Neen, dat graf mag niet veranderd wor- Mijnheer de pastoor, zei ik zoo, hebt ge nog geen schrik Ik heb nooit schrikzei de pastoor waarvoor is 't dat ik zou moeten beven Wd de socialisten hebben in de kamer weer xoo leelijk gedaan op het vrij katholiek onderwijs zullen xe niet akkoord geraken met de liberalen cm schcolcorlog te voeren Wij moeten noott schcolcorlog vreezen maar wij hebben niet ontniddelijk schooloor- log te verwachten M ear gij denkt toch dat er te verwach ten is vroeg ik. Ja, xei de pastoor, maar er moeten eerst nog twee dingen gebeuien Te weten zei ik. Ten eerste, zei de pastoorde fameuze crisis moet door geworsteld zijn, en ten tweede, de kiezing moet voorbij zijn. Hoi hangt dat aan een mijnheer de pastoor, vroeg ik. Schooloorlog zal groote beroering brengen tn 't land het vertrouwen dat nu reeds zoozeer geschokt is zoowel in 't binnen als in 't buitenland, zou nog meer verdwij nen en den tconomischen toestand nog ver- slechter.. De honger jaagt de wolven uit het losch.. ziet ge uit de ellende revolutie volgen, revolutie niet enkel tegen paters en pastoors maar tegen industrie en finanite Wat pa ters en pastoors zien doodschieten of ophan- hangen dat is niets die gaan toch naar den hemel en ze kunnen maar wel zijn Maar ze moesten er eens wat bank en fa briek directeurs en andere witte buiken ius- schen mengelen... Dat ware een leelijk affaire I Dat versta ik zei ik. Voeg er bij, xei de pastoor dat het geld dat xe zouden kwijtgeraken ook nog een beet- tjetelt En va irom moet de kiszing voorlij. zijn, vree ik. De liberalen hebben schrik van hu kiezers, zei de pastoor. Eerstens zijn er veel menschen die liberaal genoemd worden en die liberaal kiezen omdat ze door familie of vriendschap banden ami liberale voormannen verbonden zijn of omdat hun stoffelijke belan gen er lij betrekken zijn maar in den grond zijn het ras echte christen menschen die voor beeldig hun christen plichten kwijten..,, wie kent er zoo geen Tweedens is er een heel schaar katholieken die sedert den oorlog gewoon weg libeiaal kiezen een heelt bende katholieken, d'expres sion frav(atse, die met de katholieke Vlamin gen en de peiits vicairts over de baan met kunnen en een gansche troep mistevredenen Hoe mistevredenen vroeg ik. Wel ja, zet de pos'oor, mistevreden voor allerhande mogelijke en onmogelijke re denen onder andere omdat de werklieden kandidaat die plaats inneemt omdat de burgers kandidaat maar du plaats heeft omdat de Boerenbond mais en lijnmeel ver- koopt om lat in een proces aai hij verloren heeft tenkaiholi-k advokaat tegen hem gepleit h-.eft omdat de Welvaart 'neti winkel opend omdat de katholieken mede accoord gaan om hier een brug m daar een baan te leggen omdat die katholieke mijnheer het huis verkocht heeft waarin hij woonde om dat die pastoor niet wilde blijven staan als hij htm zegde wacht een beetje dat ik u 'nen schop tegen uw brotck geef, enz enz. Ik zou er nog wel een heel boel kunnen opnoemen maar 't ware te lang om ie vermelden. t Is t toch zoo,zet ik; als ge een beetje langs de baan gaat hoort ge genoeg zoo spre ken... En t zou gebeuren zei de pastoer dat dit goede liberalen en die slechte katholieken waar wij daareven van sprakenhun con sciëntie zou wakker worden en dat ze katholiek zouden kuxen... 't Is nu reeds xoo flauwkens mei de liberalen wat zcu 't dan zijn En daarom reporter zullen ze stil blijven tot na de verkiezingen om gesteund door de stemmen van christenc menschen logiewerk te verrich ten Repoiter. ■A v -% Q DE5DERKL0K - <2,

Denderklok | 1932 | | pagina 1