H1 De Schoolkwestie en de aanstaande verkiezingen SPAVEJ1TA DE ONTEMBARE in 8 deelen Het Hoekje van den Reporter Zesde Jaar Nr 45 Prijs per nummer 50 centiemen. Ninove 6 November 1952 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad VOOR HET KANTON NINOVE Lei op de Kiezerslijst Landbouwbelangen CINEMA VOLKSVERHEFFING Postcheckrekening (R Luysterman n- 1862,54j Abonnementsprijs 3 maandei. fr- 4.00 6 maanden 7,00 1 jaar IS,00 Drukker-Uitgever Handelsregister Aalst tr 1093 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr, dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. (C'XW Om onze uiteenzetting nopens dit vraagstuk gemakkelijk te vol gen dienen we eerst na le gaan hoe het huidig schoolregiem er uit ziet, om daarna over te gaan naar de eischen gesteld door de ver schillende parlementaire groepee ringen, met het oog op de aan staande kamerverkiezing. Het huidig schoolregiem om vat: 1. Vrijheid van onderwijs. 2. Leerplicht van 6 - 14 jaar. 3. Bestaan van minstens één school per gemeente. 4. Bevoegdheid der gemeente om private scholen aan te nemen. De wet vereischt tot aanneming van een vrije school a) behoorlijke lokalen b) onderwijzend personeel van Belgische nationaliteit en gediplo- meerd. c) Inspectie van den staat d) Wettelijk programma. g) Het gratis aannemen van ar- me kinderen. 5. Gratis onderwijs in alle reek sen van scholen. 6. Verplichtend godsdienston derwijs (behalve ingeval van vrij stelling) gegeven door de geeste lijkheid of onder haar toezicht. 7. Onderwijskosten ten laste der gemeer.te voor officieele en aange nomen schelen. 8. Uitbetaling door den Staat van de gelijke wettelijke jaarwedde aan al de leden van 'net onderwij zend personeel - geestelijk personeel maakt uitzondering en heeft slechts de helft. Uitbetaling door de Provin cie van een zeker bedrag-aarkoop benoodigdheden, die gratis uitge deeld worden. 10. Verplichtend geneeskundig onderzoek ten laste van de ge meente in alle scholen. 11. Gelijkheid tusschen de leer lingen van alle scholen voor de provinciale of gemeentelijke hulp gelden. 12. Vrijheid voor de gemeenten in de officieele scholen onderwij zers te benoemen uit de vrije aan genomen normaalscholen. 18. Gelijkheid van pensioen voor het onderwijzend personeel der officieele en aangenomen scho- N.B. Het personeel der aan neembare scholen ontvangt slechts de 3/5. 2. Alle feestelijk personeel en de aanneembare bewaarschoolonder wijzeressen ontvangen geen pen sioen. Onderzoeken in hoever, wij katholieken onrechtvaardig behan deld worden-voor 't geen aangaat het bekostigen en onderhouden der gebouwen - verwarming en ver lichting der lokalen zou ons te ver leiden. Wie het aanbelangt kan zich wenden tot den Heer Pastoor van den Burchtdam, die weet er alles van. Geeft dit huidig stelsel ons de algeheele rechtvaardige voldoe ning niet-wij. katholieken aan vaarden het, omdat we immer de schoolvrede hebben betracht. En nu, ja nu, beste lezers, enke le maanden geleden hebben de liberalen en socialistische kongres- sen opnieuw de schoolkwestie be handeld. Hun wenschen komen hier op neer 1. Verwereldlijking van het offi cieel lager onderwijs of de leeke school - wat een inbreuk is op de vrijheid van onderwijs - door de grondwet en de schoolwet gehul digd. 2. Wurging van het vrij onder wijs met afschaffing van alle toe lagen aan scholen met politiek karakter - welke door de openbare bestuien noch ingericht noch be stuurd worden. 3. Uitsluiting van alle onder wijzend personeel gediplomeerd buiten officieele normaalscholen Wat overeen komt met De broodrooving van het katho liek onderwijzend personeel. In één woord Schooloorlog. Wat zegt ge nu, beste lezers a) van de vrijheidsvrienden of liberalen b) van die christene socialisten die tegen den godsdienst riet zijn en bewtren dat godsdienst privaat zaak is. Heer Camiel Huysm »ns zelf zegt Dit schoolprogram is een aauvalspolitiek tegen de katholie ken. Tusschen al de linksche partij en is er dus een samenwerking om onze volksjeugd te ontchristenen. Ziedaar, waai toe men ons ka tholieken feitelijk brengen wil, dat gene waarmede men ons bedreigt en men zou willen dat wij onver schillig zouden blijven. En wij, katholieken, wij eischen op schoolgebied 1 De schoolvrede. 2. Volledige rechtvaardige ge lijkheid tusschen offisieele en alle vrije scholen. 3. Behoud van de toelagen. Vrijheid van den vader van familie in de keus der school voor ziin kinderen. 5. Eerbied voor de openbare school. Tot verwezenlijking dezer pun ten steunen we ons op i. Het recht op vrijheid voor het onderwijs. 2 De onzijdige-de leeke school schenkt ons katholieken geen vol doening - bijgevolg moet er katho liek vrij onderwijs bestaan clat recht heelt op toelagen gelijk aan deze toegekend aan de officieele scholen. Recht op vrijheid voor het Onderwijs. I)e vrijheid van onderwijs - ge huldigd door grond en schoolwet bestaat in het recht dat elke huis vader heeft aan al zijn kinderen, dat onderwijs te geven, welke hij zelf verkiest. In andere woorden zijn kinderen aan gelijke voor waarden in eender welke school toevertrouwen zijner keuze. Raadplegen we even het prach tig verslag uitgebracht door den Heer Du Bus De Warnaffe - de kranigste kamper voor onze vrije scholen en voor dezer recht op de toelagen der openbare besturen-op het kongres der katholieke veree- nigingen onlangs te Tongeren ge houden. Het onderwijs zoo zegt hij be vat twee dingen. L Het onderricht en 2. als hoofdzaak de opvoeding. Het onderwijs is dus een werk van verstandelijke en zedelijke vorming, een voorbereiding van het kind tot ztjn lotsbestemming als mensch. Die lotsbestemming is slechts op 2 w.jzen op te lossen naar ge- Lng men al of niet gelooft in God, in het Eeuwig leven. Het hoofdpunt der schoolkwestie is dus God, En dadelijk komen wij aldus in strijd met degenen die beweren dat Godsdienst en onderwijs twee ver schillende zaken zijn. Maar voor ons zijn beiden onafscheidbaar een, omdat de opvoeding slechts een zijde van het godsdienstvraag- stuk is. Inderdaad, de opvoeding is de richting van een geweten volgens regelen en wetten, in andere woor den volgens ten zedenleer Deze moraal zal zijn of wel deze welne onafhankelijk wil zijn, los van eiken godsdienst en zonder God, ofwel een zedenleer gesteund op den godsdienst en op God. De godloochenaars verwerpen de goddelijke zedenleer omdat ze God verwerpen. Zij zelf vinden een zedenleer uit gesteund, op stelsels, welke de een na de andere instorten omdat zij alle gezag en alle goedkeuring missen De godloochenaars willen dus een opvoeding gesteund op leeken- onderwijs. Wij ontzeggen aan de gezinshoofden die hun gedachten deelen geen onderwijs gelijkvormig met hun leeke princiepen. Maar anderzijds eischen wij het recht op een onderwijs te vragen gelijkvormig met ons geweten. En wat eischt ons geweten De katholieke huisvader heeft den dringenden plicht zijn kinde ren voor te bereiden tot zijn soci ale, godsdienstige bestemming. Het Christelijk geweten en de liefde leggen de ouders op hun kinderen den kostbaren schat te verzekeren het geloof. Zware taak met groote verantwoordelijkheid. Zij. vc 'e God vreemd is, be grijpen - verantwoordelijkheden niet. zij hebben dus het recht niet die verantwoordelijkheden te be twisten. dit gaat hen niet aan, dat betreft ons alleen. Welke eischen stelt het katholiek geweten in zake opvoeding De waarborg aan de katholieke kinderen van een godsdienstig on derwijs, van een onderricht door drongen van den godsdienst. Nog maals zijn het niet de anticlerika- len die moeten oordeelen wat ons past, dat zullen wij zelf doen en wij alleen. Het recht der ouders om het onderwijs en de opvoeding hunner kinderen volgens hun keus te regelen is een natuurlijk lecht en het is bijgevolg een plicht voor den staat te zorgen dat de burgers over de noodige vrijheid zouden b( schikken voor de uitoefening hunner rechten. De staat moet bo vendien deze vrije uitoefening be vorderen en vergemakkelijken om dat hij op al zijn onierdanen zon der onderscheid lasten heeft gehe ven voor de betaling van school- uitgaven die aan iedereen ten goe de moeten komen wat we de vol gende week zullen uiteenzetten De katholieke kiezers voor 't parlement worden dringend uitgenoodigd, zonder uitstel en wel voor 15 November e. k. te willen nazien of ze wel ingeschreven zijn op de kiezerslijst, welke in herziening is. De lijst kan geraadpleegd worden op de volgende plaatsen 1) ten sïadhuize eerste verdiep waar hij uithangt nevens de deur van 't secretariaat 2) ten lokale «De Keizer» Burchtstraat 3) ten lokale »Ons Huis» Dreefstraat 4) bij de HH. Pr Van den Haute, La vendelstraat. Jules De Coster, Niepersveld Phil. Van Driessche, Beverstraat Marcel De Paepe, Weggevoerdestraat V. Cassiman, Edm. de Deynetraat. Alb. De Freyne, Burchtstraat Frans De Cooman, Burchtdam Edm. Handscbuttcr, Pollaerestraat Dus terstond het noodige doen en niet uitstellen tot het te laat is 1 Het bestuur der Katholieke Kiesvereeniging Tarwe na aardappelen en beetwortelen In gewone omstandigheden wordt de beste tarwe gewonnen na aardappelen en beetwortelen. Na beide gewassen bekomt de landbouwer gewoonlijk een zeer aan onkruid gezui verden grond, vooral na aardappelen een goed verkruimelde bouw laag, en het graangewas rijpt tijdig. Doch aardappelen en beetwortelen zijn evenals de klaver geduchte potaschvre- ters, zQodat deze eveneens een aan pot- asch zeer verarmden grond achterlaten. Wordt dus geen ruime teruggaaf van potasch toegepast, de tarwe zal gemakke lijk gaan legeren, de graanopbrengst zal gering wezen, de korrel klein zijn. Bijgevolg mag voor tarwe na aardappe len en beetwortelen gerust dezelfde pot- aschbemesting als voor tarwe na klaver toegepast worden, 't zij minimum 300 kg, sylviniet-kainiet of 300 kgr. chlo jrpotasch per hectare. Een belangrijk verschil evenwel in de bemesting bestaat hierin, dat de dosis fosfaatmest geringer zal mogen wezen voor tarwe na aardappelen en beetworte len dan voor tarwe na klaver de stikstof- bemesting, welke voor tarwe na klaver in menig geval zal mogen uitgeschakeld worden, zal hier zeker niet mogen ontbre- ken. In ieder geval, hoeft aan de potaschbe- mesting voor graangewassen, een over wegende belang toegekend te worden. K. ALI. Hoe kan men het legeren der graangewassen vermijden Om het legeren te vermijden moet men: 1) soorten zaaien die bekend zijn om de stevigheid van hun strooi. 2) niet te dik zaaien 3) een flinke fosfaat- en potaschbemes- ting vóór het zaaien toepassen. Het is wel bekend, dat de potasch in genoegzame hoeveelheid uitgestrooid, het beste bestrijdingsmiddel is tegen het lege ren. Ik heb dees week mijn pastoor gerust ge laten. Hij had werk genoeg, de brave man en ik heb mijn wandeling verlegd naar de kerkhoven van Ninove en omliggende ge- meenten. Wal is de wereld veranderd in der tig jaar 't Is wonder in de wereld dat ge den om mekeer in de levenden aan de dooden moet melen Toen leefde de gedachtenis der doeden in de levenden. Grootvader eti Groot moeder die dertig iaat dood waren werden nog iedertn dag vernoemd en ieder en avend in het avondgebed gezamelijk door de fami lie gedaan werd hun gedachtenis opgeroepen en werd er gebeden voor hun zielsrust. En wat was het stemming op de kerkhoven met 1 sit en 2 de November vrouwen in kap mantel en mannen die onbeholpen de zijden muts tusschen hun verharde vingers rond draaien kwamen met groote en kleine kinderen ingetogen naar dat plekje waar de duurbare lagen fluisterden in 't oor der kleinsten *hier ligt peetjeof hier ligt moe en dan gle den, stille, de paternosterbollen tusschen de ijverige vingeren. Als 't aschgrauwde ging heel de familie naar huis. Het gesprek liep over de duurbare doeden. Hun werkzaam heid, hun bezorgdheid voor de familie, hun godsdienstigheid werd besproken en door allerhande feiten en voorvalletjes uit hun leven gëillustreed. En als de klok haar klaaglied over de eenzame velden joeg viel in teder huis het gesprek stil en ruischtc het ingetogen gebed begeleid door den eeniont- gen tiktak der huisklok Heere geef hun ziel de eeuwige rust en dat hei Eeuwig Licht hen verschijne dat ze in Vrede rusten Amen 1 Op onze dagen gaan de dooden rap met of van de dooden leeft men niet en de rouw is op verre nog van de kleeren niet als hij reeds uit het hart is... en de mcnsckelijke schijnheiligheid hijgt vrij spel.Zware steenen dekken hei graf en geven getuigenis van de bezorgdheid der levenden voor de dooden al is 't er misschien een op zijn joodsch, wilden die het graf van Christus niet verzegelen op dat Hij er zeker niet meer zou uitkomen De graven worden begraven onder de bloe men... gelijk sommige levenden die beleefd buiten gedaan worden... en de muziek die dag in dag uit de menschhied van heden in haren dollen rit door het leven voort zweept als regimenten que font l'assaut d la ba- gonnette laat voor een paar uren de leven den in steek om voor de dooden ie komen spe len... Voor de stelen Wat heeft de ziel aan muziek Voor die doodt lichamen alsof die doodt oor en nog hoor en konden De geslachten voor deze verzorgden de lij ken en de graven als hulpmiddel om de voort levende zielen te gedenken. De geslachten van heden maken werk van de dooden om zich zelf niet te laten vergeten... Hoe min ge loof er in de inenschcn zit, hoe min gedacht aan de onsterfelijke ziel hoe meer pracht hoe meer gerucht op de graven. En terwijl de ge- locvige in de kerk de Heilige mis bijwoont voor zijn afgestorvenen of met volle handen put in de schatten die de H.Kerk ten bate der overledenen zoo kwistig ten dienste stelt staat de ongeloovige te pronken bij zijn praalgra ven en vindt het een schande dat de geloo vige zoo weinig voor zijn dooden dost En wijl ik zooin droef geestige mijme ring. van 't eene kerkhof naar 't ander ging kwam onwillekeurig een hoekje der Norman- dische kust van tijdens den oorlog voor mijn geest spoken Criël - sur vier. AIers, met zijn kampen voor Belgische Piotten en mitrailleurs met zijn hondenkerkhot., Daar lagen ze neven malkaar de helden die de Belgische mitrailleuses van de Maas naar den Yzer hadden gevoerd, elk met een plank op hun graf en Ci-git... Due, Mar quis, BaronMedor, Azor. Lion, enz.., Mort pour la Patrie En de Belgische Piotten, als ze er voorbij kwamen vloekten., en vervloekten een beschaving die menschen behandelen als honden... en honden als men schen En in hun vloek en hun vervloeking leefde de huop op een betere toekomst Helaas drie maal helaas De Godvergeten menschhtid meent op te gaan in de aanbidding van haar zelf. en ze stikt stilaan in haar eigen mod der Reporter.

Denderklok | 1932 | | pagina 1