Provinciale Verkiezingen Een balans voor de provinciale verkiezingen Neg enkele woorden ever den uitslag der Kiezingen NINO Meid vraagt plaats. Eierkolen aan 10,50 fr. Gebroeders VAN iflPE, te Ninove STAD EN OMLIGGENDE Voor VULKACHELS Kerk der H. Theresia Brusselstraat, Nirjove. Landbouwbelangen Banque Centrale de laDendre Denderhaulem Steenweg op Aalst. TEL. 239 Orde der Goddelijke diensten Zondag i I December 6 1|2 uur, gelezer. rr,is. 7 1|'2 uur, mis voor Mw Emma Neche- brotck rn overleden zoon 9 1|2 uur. Hoogmis. Maandag, 7 lj2 uur, mis voor Mr Adolf Beeck- mans. Dinsdag, 6 1|2 uur, mis voor Mr Petrus Bulte* reys. Woensdag, 6 1|2 uur, guldenmis. Donderdag, 8 uur, Sol. jaargetijde voor Mne Y we De jonge-Van Petegem. Vrijdag, 7 Ij2 uur, dertigste voor Mne Wwe Louis Waltniel. Zaterdag, 6 1|2 uur, mis voor een overledene fa milie. Lol om 7 112 uur. hun het nauwst aan 't harte ligt het staat ook vast dat het kartel der linkerzijde aan gezond - redeneerende menschen een ernstig gegror.de achterdocht heeft gege ven in zake finantieele heropbeuring en ekonomische gezondmaking, Dat kartel waar de liberalen de kleine kindjes moes ten zijn, dat aldus onder het beheer van de socialistische partij stond kon niets anders bekomen dan 1 et verdwijnen van alle vertrouwen in den Staat, in de finan tieele instellingen en zelfs in de nijverheid en in den handel. En er zijn liberalen, en niet van de minste, die dat alles onomwonden schrij ven. Zoo, Mr de Laveleye in de Etoilt Eelgt Het is niet omdat we ons deel hadden in het Goevernement, zegt Mr de Laveleye. dat het kiezerscorps ons geen dank heeft betoond voor de verantwoorde lijkheid die wij daar hebber, weten te dra gen, want de katholieken zijn nog ver sterkt uit dun strijd gekomen. Andere oor zaken hebben dus den kiezer beinvloed. Dewelke Zonder twijfel, hebben we, door onze radicale strekkingen die opvol- gsnlijk werden in 't daglicht gesteld door het wakker schudden van de schoolkwes tie, door den poll van het Liberaal Ver bond te Brussel, door het Antwerpsch kartel, misnoegheid verwekt tusschen de burgerij die niets meer verlangt dan van klassenstrijd bevrijd te b ij en Mr de Laveleye stelt dan ook vast. dat overal waar de liberalen in den kiesstrjd, met die radicale strekkingen zijn aan den dag gekomen, zij, in de stembus, duchtig zijn geklopt geworden, dat. wel integen deel daar waar zij zetels hebben gewon nen te Mechelen, Aalst en Brugge de leiders zorgvuldig alle radikalisrne hebben vermeden Dat is waar, maar of het nu juist daar om is dat de liberalen ie Aalst een zetel hebben gtwonren dat is wat anders. Eerst en vooral de liberalen in plaats van een aanwinst te doen, hebben stemmen verloren. Rekening gehouden van het getal kiezers, hebben zij vele stemmen verloren tegen vóór ierjaar. Indien zij dus een verkozene hebben dan is het niet orndat de liberalen vooruitgang hebben gemaakt, dan is het ook niet rechtstreeks, dank aan de propaganda door hunne lei ders hier gtvoeid het is alleen dank aan de wisselvalligheden van ons kiesstelsel. Wat niet belet dat, moesten de libera len hier de radikale houding hebben aan genomen van elders, zij rog meer stem men zouden verloren hebben en dus geen gekozene gehad hebben. De propagai da vol voorzichtigheid en ook vol dubbelzinnigheid, hier door de libera len gevoerd heeft dus we! het liberaal ver val gestremd. We mogen en moeten dat zeggen omdat he' ons een formeel bewijs geeft van wat wij vóór de verkiezingen aan de kiezers hebben voorgehouden. A! dien honig, al die zoete wuoiden en plechtige geruststellingen van de liberalen in zake godsdienstvrijheid en schoolvrede zijn van gced tak'iek g-weest maar ze zijn ook vol bedrog geweest waaraan te veel licht- ge'oovige mei.se. en zich hebben laten ,ang<_n. Zij hebban gemtend te stemmen itelijk voor een braai man, voor ie- mo 1 lie geen vlhg zoo willen bezeeren, voor iemand die oprecht welwillend is, en zij hebben er niet aan w illen denken dat zij stemden voor de libtiale partij, voor die partij die, uit den mond van haar eigen manda arisstn Mr de Laveleye was car.didaat te Brussel het radikalisrne in haar programma heeft geschreven en in hare propaganda door gevoerd. Thans krijgen de drie vraagjes die wij voor veer tien dagen hebben gesteld hunne volle waarde. Mr B::hn is nu volksvertegen woordigergeraakt. Dat hij ons nu kort en bondig antwooide op onze drie vragen, Wij bedanken hem daarom bij voorbaat. In een ander punt nog van de gedachten van Mr. de Laveleye hebben wij veel be langstelling gehad. Mr. de Laveleye oor deelt namelijk over het wezen zelf van de partij. Het is immers duidelijk dat de voortdurende achteruitgang van de libera le partij dieper oorzaken moet hebben dan een of ander incident uit c!en politieken atrijd. Sinds lang hebben we dat in De Den- derklok geschreven de liberale partij sterft uit omdat ze geen reden meer heeft van te bestaan. Haar programma heeft uitgediend, meer nog ze heeft geen programma meer. Op sociaal en ekonomisch gebied is het liberalisme dood. in zichzelf I eelt het zijn verderf gevonden. Zijn het de liberale theorieën niet die de onrechtvaardige so ciale toestanden van voor veertig en vijftig jaren hebben geschapen, zijn het ée libera le gedachten niet die de ekonomische toe standen tot ontreddering hebben gevoerd. In eigen schoot, dank aan zijne sociale en ekonomische theorieën, gepaard met, en onafscheidbaar van dc ongodsdienstigheid, heeft de liberale partij het socialisme ge legd en het socialisme is den kanker ge worden van het liberale lichaam. Enkele jonge elementen, aan wie de hoogmoed en de zucht om een vooraan staande plaats in te nemen niet ontbreekt, willen de partij herophelpen met anti-kle rikale dweeperijen. IJdele pogingen 1 Die jonge veulens willen niet zien dat dit anti klerikalisme slechts lukken kon wanneer de liberale theorieën nog in voege waren, wanneer dwang op den mindere aan de li berale fabrikanten mogelijk was, wanneer gewetensverkrsc'hting deel uit maakt* van de liberale aktie en wanneer broodroof de geliefde sanctie mocht zijn in dc handen van liberale meesters. Th ns mist de anti klerikale strijd aan grond, het is van wege de liberalen en voor wat hunne partij be treft, een slag in 'i water, en veeleer dan één enkele stem aan de partij a«n te brengen moet het dan kiezer doen af schrikken. Wil de liberale partij blijven bestaan, dan moet zij zooals Mr. de Laveleye zegt krijgen hetgeen haar essentieel en vree3elijk ontbreekt een nieuwe leer die de oude rommel zal vervangen waaraan de liberalen zich nu vastklampen, een pro gramma dat zoo hoog zal streven als dat wat we hebben verwezenlijkt Daar wachten we de liberalen op Tot dan zijn zij veroordeeld 1 OfHcietle Uitslag: Distrikt Gesraardsbergen-Hinove Totaal geldige stemmen 20597. Kiesdeeler3432. Katholieken 8001. Socialisten 6807. Liberalen 2929. Fronters 2862. Zijn gekozen Katholieken: H.H. Peers en Van Ou- dsnhove: Socialisten H.H. Van Scheors en Van Trimpont. Fronters; H. De Bruyn. Liberalen H. Stevens. Voor de provinciale verkiezingen kan men, nu de officieele uitslagen werden bekendgemaakt, de volgende winst- en verliesrekening opmaken De katholieken winnen ever het ge heels land 30 zetels 6 winst in Antwerpen, 0 winst in Bra bant, 4 winst in Oost-Vlaanderen, 4 winst in YVest-Vlaanderen, 7 winst in Limburg, 2 winst in Luxemburg, 5.winst in Luik, 1 verlies in Henegouwen, 3 verlies in Na men, totaal 34 zetels winst 4 zetels ver lies, 30 als batig said*. De socialisten winnen over het ge- heele land 16 zetels (5 winst in Antwerpen, 2 winst in Bra bant, 4 winst in West-Vlaanden, 1 winst in Oost-Vlaanderen, 2 winst in Henegou wen, 1 winst in Luxemburg, 2 winst in Namen, ongewijzigd in Linburg en 1 ver lies te Luik, 16 als batig saldo. De liberalen verliezen over bet ge- beeie land 31 zeiels De Vlaamscbe Nationalisten ver liezen II zetels in Antwerpen, Bra- bant, West- en Oost-Vlaanderen te zamen de Katholieke Vlaamsche Volkspartij in Limburg behaald 8 zetels De communisten winnen over het geheele land 4 zetels. Dc liberale partij heeft haie triomfante lijke gekozenen gevierd. Zij heeft inder daad daartoe zeer ernstige redenen. Voor de kamer hebben de liberalen, ondaaks de vermeer dering van het kiezerskorps zes stemmen min dan in 1929. Voor het senaat is het verlies zwaar. In 1929 in de omschrijving Audenaer- de- Aalst 15.927. In 1932 15.027 of 900 verlies. Voor het arrondissement Aalst alleen In 1929 8155. In 1932 7468. Voor het kanton Ninove In 1929 13c» 11 semmen. In 1932 slechts 1236 stemmen' De katholieken hebben voer dc kamer 1485 stemmen meer dan de twee katho lieke lijsten in 1929. Voor het senaat hadden wij in 1929 28.500 stemmen nu 39.495 of een bagatel van TIENDUIZEND stemmen bij In het arrondissement Aals' alleen gaan wij over van 20.133 tot 24.178. In het kanton Ninove behaien wij nu 4437 stemmen tegen 3890 in 1929. En nu voor de provintie. Vergeleken met 1929 verliezen de liberalen 357 stemmen, de fronters 509, de socialisten winnen 596 stemmen en de katholieken vermeerderen hun aantal met 1198 stemmen. Te Gent hebben de liberalen slechts 695 stemmen te veel om in aanmerking te zomen voor het senaat. 695 stemmen min en zij hadden geen enkel senator in onze provintie. Al de stemmen der fronters voor het senaat hetzij 35.879 zijn totaal verloren. Voor de provinties Oost en West-Vlaan- deren, Brabant en Antwerpen zijn 120.000 stemmen wegggeworpen. Met deze hadden de kathelieken de vol strekte meerderheid in het senaat. De liberalen schrijven en zeggen dat de katholieken geen eerlijken kiesstrijd heb ben gevoerd. De bedreiging met kartel of van school- oorlog bestond niet zeggen zij. Hunne eigene bladen zijn eerlijker en aommige, onder meer t ETOILE BBL- GE en HET LAATSTE NIEUWS iitbben dit onomwonden bekenn. Durven de liberaler dan de beslissing van hun congres loochenen. Is het waar, ja of neen, dat alhoewel zij in de provintie Brabant zes zetels verloren hebben, zij wederom kartel hebben geslo ten met de socialisteu. De socialisten van hunnen kant zullen hun een provintialen senator afstaan. Deze zal zijn Mijnheer A. Huyimans, bur gemeester van Elsene. En dan stelde Mijnheer Vande Velde aan de kristededem'/kraten voer het kar tel der armen te sluiten. Wat kluchtspelers. Deze week ook hebben de socialisten nogeens de maat gegeven van hunne ge- loofswaardigheid. Dinsdag schreven zij nog wij winnen in de provintie van drie tot vijf zetels. De officieele uitslag was nochtans reeds gekend van Zondagnacht. De socialisten wisten goed dat zij maar een zetel hadden bijgewonnen. Zoo brutaal liegen durven enkel de so cialisten. Dc potasch in de hoomgaardbemesting' De laatste jaren is men er zich beslist van gaan overtuigen, dat de fruitboomen, zoowel als de veldgewassen en de groen- tennlar.ten niet alleenlijk een jaarlijk6che bemesting vergen, maar *p de eerste plaats potasch en klalk behoeven. Zeker mogen stikstok en fosfoorzuur hun insge lijks niet ontbreken. Voor de fijne fruitsoorten en de late toepassingen raden wij de zwavelzure potasch aan, hoewel, vooral wanneer de grond voldoende rijk is aan kalk en de toepassing vroegtijdig in d*n Winter plaats grijpt, de chloorpoiasch en de 8ylviniet-kainiet heel goed de zwavelzure potasch kunnen vervangen. Voor begrtsde boomgaarden aarzelen wij niet de sylviniet-kainiet aan te beve. len. De toepassing zal gesch'eden uiterlijk vóór «inde januari. Beter evenwel is het de uitstrooiing te doen van in de maan den November-December. Door deze toepassing dringt de potasch te gepasten tijde tot in bet bereik vari het vezelwor- telnet en is niet aan verlies door uitloo- ging bloot gesteld. Daarenboven stelt men zich niet bloot, door de laattijdige toepassing, het jeugdig opschietende gras uitgaande Winter begin der Lente te verbranden Een hoeveelheid van 1200 kgr. sylvi- niet-kainiet zal beslist als een minimum gebruikt worden men bedenkt, dat het gras zoowel sis de fruitboomen, de fruit boomen zoowel als het gras, hun aandeel van deze hoeveelheid behoeven. Zendagdieast der Apothekers. Apotheek open van Mijnheer DE P.UYVER. Beverstraat Katholieke Middenstandsbond De ieden worden vriendelijk verzocht de zielmis bij te wonen voer de dierba re afgestorvene leden, op Maandag 12 December aanstaande, om 8 1(2 uur 's morgens, in de Dekanale Kerk. Instituut van de Zusters der H. H. Harten. De bestuurder en de Zusters hebben de eer de oud leerlingen uit te noodigen tot de plechtige namis die zal gecelebreerd worden Woensdag aanslaande, 14 Decem ber, om 8 1/2 u, voor de zielerust van de betreurde overleden algemeen Overste, Moeder Maria-Berckroans. Zij bedanken ook de ouders, de oud leerlingen en leerlingen voor de deelname in den rouw der kloostergemeente. Koninklijke Harmonie Eendracht Het jaarlijkecb Ceciliafeest dat uitge steld is geweest om wille van de Provincie verkiezing, zal plaats grijpen op Zondag 8 Januari 1933 in de zaal Roxy. Decs jaar zal het Ceciliafeest in het te«s- ken staan van den Katholieken triomf, en dusvolgeos met buitengewonen luister en geestdrift gevierd worden, in het aange naam en gezel'. g kader van de zaal Roxy. Ditmaal mag of kan geen enkel eerelid verzuimen, var 'n te schrijven opliet Ce- ciliabanket. Davidsfends. Donderdag 12 Januari 1933 te 7 1/2 u. in de feestzaal van Ons Huis Dreef- straat, 6, opvoering van Wat God veree- nigd heeft groot aandoenlijk volksdrama door den alomgekenden tooneelgroep Louis De Vriendt - Poldi Sorel. In alles is een regel Een cirkel is geen kegel, Geen ander komt er aan of bij De Paeha chicorei Spaarkas "De Zaterdag/mannen gevestigd bij Petrus Stejje-De Smet, Statiestraat, Alhier. De jaarlijksche St Niklaasgelden zullen uitbetaald worden, heden Zondag, om zes uur. Deze bedragen dit jaarfrs: 125441,65. Er zijn 127 spaarders. Er is gemiddeld gestort per week en per lid 19 frank. Hierna eene vergelijkend: tabel 1925-26 leden 35 uitbeta dde som 17622 1926-27 58 38421 1927-28 s 86 51017 1928-29 97 79193 1929-30 - 118 117680 1930-31 134 122861 1931-32 127 125448,65 Toonaai Op Zondag 15 Januari 1938, geven de Scuoten met de medewerking der Oud- Scuoten, Cubs en Symphonie Exelsiór een LUISTERRIJK TOONEELFEEST, fn de feestzaal Sint-Jorisstramt. Moed ara. Wilt gij blozende en levendige kinderen geeft hun Ener Siroop of Sareoglobin® beiden zijn opgemaakt met verdikt ossen bloed en uiterst aangenaam van smaak. Zij geven kracht en gezondheid, zullen u vele ziekten sparen en toelaten fier te zijn op uw dierbaar kroost. Eenig depot APOTHEEK ëos. ©e ftayvep. Beverstraat, Ninove, Valoclub Sint Christoffèl Op WOENSDAG 21 DECEMBER richt dezen club een prachtige filmavond in, voor de sportliefhebbers van Ninove en omliggende iri de zaal ROXY, Geer- aardsbergschestraat. De volgende sportfilmen van 't seizoen 1932 zullen efgeiold worden. 1. Derf en Sport. 2. De ronde van Vlaanderen, 3. De omloep der Vlaamsche Gewesten. 4. De omloop van het Vlaamsche Land 5. De ronde van Antwerpen. 6. De groote prijs van Berchem. 7. De groote prijs van Lier. 8. Baar.kampioenskhap van Belgie. 9. De 10' proef van Sportwerelds Kam- pionaat «Sigaretten Belga» 10. De groote prijs der stad St. Niklaes. 11. Het baankampioenschap van Vlaan deren te Ceolscamp. 1 12. Het 2 Wereldkriterium te Braaschaet Spreker: den Heer DrTISTAERT, spertafgevaardigde. Prijzen der plaatsen 5 fr. en 4 fr. Werkloozen betalen 2,5 fr. op vertoon hunner haart. Kaarten kunnen verkregen worden hij de leden van het bestuur. Plaats uwe gelden op rekening in de te Ninove. Handelsregister Aalst n* I Filiaal der Société Generale de Beloique, ge«t; M in 1822. Kapitaal 2 ir... i nank. Volstrekte zekerheid. Geheimhouding. Fietser aangereden door een auto Zondag namiddag omstreeks 1 ure, ont moeten twee soldaten aan den hoek der Biezestraat-Beverstraat elkander en ble ven er rustig staan praten. Beiden waren voorzien van een rijwiel. Op datzelfde oogenblik kwam ook een auto afgereden uit de Geeraardsbcrgschestraat. Daar er geen signaal gegeven werd dachten de sol daten dat de auto de Bevei straat zou inrijden, doch de auto reed de Biezestraat in en nam het rijwiel mede van Emiel Hooge, wonende te Oultre. De man zelf werd ten gronde geworpen en gekneusd aan hand en been. Hij werd in de buurt door een geneesheer verzorgd. Zijn rijwiel was gansch onttredderd. De autovoerder reed zijn weg door zonder bekommernis. Een kiacht is bij dc politie ingediend en proces-verbaal is opgemaakt ten laste van den autovoerëer. Waarom zijn de koffies van htt huis De Roeck-Nuttinck La\ endelstraat 1.1. (Telefoon 302, de beste. Omdat deze koffies uit de fijnste soorten gekozen zijn welke in Belgie ingevoerd worden. Eloor het huis zelf, met de meeste zorg, snel en volkomen dampvrij, dus op de hoogst mo derne wijze, gebrand worden, en daarbij aan prijzen buiten alle concurentie afgeleverd worden. Auto-ongeluk Vrijdag avond, 1.1. rond 5 ure, kwam te Voorde de genaamde Ronsyn, 18 jaar oud, met een driewielkar bespannen met een paard, gereden naar den steenweg Ophasselt-Ninove. Op hetzelfde oogen! lik reed De Meulemeester Jozef, wonende te Ni love naar voornoemde stad en botste met groot geweld op de driewielkar. De auto kantelde vervolgens om over het lijf van Ronsyn Ooggetuigen kwamen toege- loopen en verlosten den jongeling, die met ean gebroken arm en been en gansch gekneusd werd opgenomen. Een dokter van Ninove werd seffens verwittigd en kwam ter plaats het slacht offer de eerste zorgen toedienen. Hij deed den ongelukkige naar een kliniek te Aalst voeten. De gendarmen van Santbergen werden op de hoogte gebracht endeden het eerste onderzoek om de verantwoordelijkheid vast te stellen De autobestuurder kwam er met eenige kneuzingen van af, De auto is zeer beschadigd. Bij zijne ondervraging bevestigde de voerder dat hij zijn signaal laten werken heeft, maar dat bij niemand heeft opgemerkt. r-t-r v-> tomaat CINEMA VOLKSVERHEFFING Zaterdag Zondag 10 December 11 December telkens om 7 4/2 ure OP PROGRAMMA De Koningin der Wouden /vervolg) 6 deelen. Geld en Liefde Drama in 6 deelen. Een Komiek Prijzen der plaatsen 3,50, 3, 2 fr. Zondag om 1 1/2 ure kindervertooning ingang 1 Ir. en 2 fr. Daar het programma zoolang is zal er stipt op uur begonnen worden. Triomfantelijke katholieke betooging Maandag avond was 't hier ook feest de volksvriend M Edgard Van Oudenho- ve, notaris, was immers als provinciaal raadslid verkozen. Verscheidene autobussen brachten ka tholieke vrienden aan uit Ninove, Okegern, Iddergem, Llenderleeuw en omliggende aan. Rond 7 ure krioelde het van volk, wijl de muziekmaatschappijen van Den derleeuw, Iddergem en Nineve er den moed inhielden. In stoet ging het naar de woning van den nieuwgekozene. Heer Senator De Clercq wenschte hem geluk en heer Moens, uit Denderleeuw, sprak de massa toe en legde uit wat de katholieke zegepraal voor 't land beteekent. Als heer De Clercq dan het nieuw provincieraadslid voorstelde, brak een machtige ovatie los. Heer Van Oudenho- ve dankte zijn kiezers voor het vertrouwen in hem gesteld en beloofde dit nooit te beschamen. Nadat eSnator DcCI :rcq nog maals gesproken had, begon de stoet den terugtocht om aan het Gildenhuis uiteen te gaan hier drukte de heer K. Frans man zijn erkentelijkheid uit jegens deel nemers en muzikanten, en voldaan trok iedereen naar huis. Been gebroken R. De Kegel, 52 jaar, wonende te Ni nove Burchtdam, was met een autobus naar Denderhautem gereder. Toen hij aankwam wilde hij uitstappen met het ongelukkig gevolg dat hij uitgleed en een been brak. Men heeft hem in eene woning binnengedragen waar hij de eerste zorgen ontvangen heeft van «en geneesheer. Daarna werd hij naar de kliniek te Aalst gevoerd. Meid vraagt plaats als werk vrouw of als dienstmeid voor alle werk. Zieh te bevragen ten bureele van het blad. Gebruikt den of de de 10 kgr. der

Denderklok | 1932 | | pagina 2