©I MAUVAISE ROUTE (o* imm* LA FAUTE (DE MISSTAP) PLICHTEN De Meine Samaritaan in 5 deelen Zevende Jaar N* 9 Prijs per nummer 50 centiemen. Ninove *26 Februari 1955 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad VOOR HET KANTON NINOVE ft. UIYSTERINAH-LEINAIIIS Cinema ROXY, Ninove Telefoon 261 ZONDAG 26 en MAANDAG 27 FEBRUARI 1933 JOAN CRAWFORD en TIM MAC COY in CINEMA VOLKSVERHEFFING Wij bestrijden geen personen maar gedachten Iets voor Davidsfondsleden. Het Hoekje van den Reporter yafifkMlfninjjp(8. LuysUrman n- 1862,54) Abonnementsprijs 3 aiaandei. lf- *.00 ra tanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, ^NINOVE Hapdalsragister Aalst rr 1093 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Telken** om 7 i/'<t uur. Zondag namiddag vertooaing om 3 uur. Kinderen toegelaten. PATHÉdOüfiNAL HELEN HAYES en LEWIS STONE in Een productie Metro Goldwyn Mayer Sprekende film. Vlaamsche ondertekst. Werklooaen op vertoon hunner kaart Z,75 fr. De plicht is de noodzaKelijkheid waarin we ons bevinden, om alles te doen wat de zedelijke wet ons oplegt, ingevolge de omstandighe den, waarin God ons plaatste, en het ambt waartoe Hij ons riep. Onderzoeken we in deze uiteen zetting de we-lerzijdsche plichten der oversten, onderdanen, dienst boden en werklieden, ten einde elk lezer in 't bijzon-Ier de gelegenheid te geven, zijn eigen ik te onder zoeken en te zien in noeverre hij zijn plicht vervult jegens zich zei- ven, den evenmensch, de maat schappij en Gcd I) Plichten der oversten a) De oveisten moeien zorgen, zooveel zij kunnen, dat hun onder danen, dienstboden en werklieden God wel dienen daarom dienen ze naar gelang de omstandighe den a) zelt het goed voorbeeld ge ven, b) wijze ver- laningen te doen, c) de naaste gelegenheden van zon de uit hun huizen en werkplaatsen te verwijderen de geslachten scheiden de goddeloozen en on- kuischaards wegzenden hun on dergeschikten den tijd geven Mis te hooren, te biechten en te commu nie te gaan.' b) De oversten moeten hun on derdanen, dienstboden en werklie- lieden met liefde behandelen want deze zijn menschen, en kinderen van één en denzelfdeö Vadet die in den Hemel is, zoodus niet be- Wdelen als slaven als werktuigen of gei eedschappen ze geen werk opleggen dat boven hun krachten is, dat met ouderdom of hun ge slacht niet overeenstemt. c) De oversten moeten het ver diende werkloon stipt betalen zonder iet« rechtstreeks of onrechtstreeks achter te houden. Den werkman van zijn loon berooven is een zon de die wraak roept ten hemel. 2) Plichten der ooderdaoeo, dienst boden en werklieden. Hebben dienstboden en werklie den rechten die niemand mag kren ken, zij hebben ook plichten die zij trouw moeter. vervullen. a) Ze moet n hun meesters eeren. Hoe kunnen ze dat Met ze te achten, met twee woorden aan te spreken, hen niet tegenspreken, niet verwijten, niet uitlachen en zeker geen kwaad van hen spre- ken. b) Ze moeten hun meesters ge hoorzamen. Ze hebben met hun meesters en werkgevers een verbond, een con- trakt ik zal voor u werken gelijk gij het verlangt gij zult mij dag loon of huurgeld geven, Ze moeten dus het opgelegde werk verrichtrn zooals de meesters het schikken en regelen c) Ze moeten de belangen van hun meesters behartigen Ze dienen te werken alsof het voor hun eigen ware en moeten bezorgd zijn voor den persoon en het goed van hun meesters. d) Ze moeten hun meesters ge trouw dienen. Dit wil zeggen op tijd beginnen en einligen, oplettend en naarstig werken, de werktuigen ordelijk ge bruiken en er geen schade aan toe brengen, de grondstoffen mei zorg verwerken, en er voor zorgen dat daarin de meester geen schade lij- de en er niet meer afval zij dan het noodig is. Knechten en nu iaën hebben als bijzonderen plicht zeer bescheiden te zijn en alles geheim te houden dat, met gekend te worden, het huiselijk geluk, het tijdelijk of geestelijk welzijn der familieleden op onrechtvaardige wijze zou hin deren. N. B Het weze me hier toege laten ten typisch staaltje van on bescheidenheid aan te halen In een nabij gelegen gemeente van Brussel werd enkele maanden geleden, een meiduit een herberg doorgezonden. Verbolgen om die handelwijze ging ze haar meesters bij de accijnzen verklikken. De ac cijnsbedienden kwamen een onder zoek doen, gingen recht naar de brandkast en vonden er een fiesch- je dat 30 centiliter kirsch inhield. Te vergeeis poogde de herbergier de accijnzen te overtuigen dat het hier enkel een overschot van drank gold, gebruikt voor het bereiden van een eerste communiemaai. Gevolg. De herbergier werd ver leden week tot 500 fr. boete ver oordeeld en de sluiting zijner her berg bevolen. Besluit a De meid kwam te kort aan haar plichten in zake ge heimhouding b) De accijnsbedienden vervul den maar al te wel hun plicht. Ter aanvulling van deze uiteen zetting weze nog gezegd, dat, als oversten iets gebieden dit kwaad of verboden is, men nooit mag ge hoorzamen. Alzoo waie liegen, onkuisch- heid doen, valsche getuigenis ge ven, het geloof verloochenen altijd verboden daar wij eer aan God dan aan de menschen moeten gehoor zamen. Het zoogezegd antwoord van Mijnheer Hl XE uit RECHT EN VRIJHEID Mijnheer HIXE, In Recht en Vrijheid Uw proza, dat als antwoord op mijn vriendelijk briefje moet dienen, goed gelezen en herlezen. Aangaande BODART moet ik zeggen dat hij met de Socialisten in dit geval gerust kon samengaan daar hij wist dat zij alle macht moesten inspannen om het werkvolk recht te geven ten einde zoo doende de kommunisten terug baas te worden die hen in dit mijnconflict den baard zoodanig goed geschoren hadden (niet a Ia Jeefkens maar a la Marx) dat het werkvolk ginder vijandig stond tegen over de Socialisten, zoover zelfs dat het de Roode Volkshuizen stormenderhand innam om dezen te verjagen die reeds zoo lang voor hen zorgden. Vergeet met hoe Uwe grootste kopstukken daar door het volk uitgejouwd werden en belet wer den te spreken. Dat was zeker zonder reden Minister HEYMAN zond het werkvolk naar de maan zegt gij Mr. HIXE Ik meen te weten dat gij niet goed ofwel eenzijdig ingelicht zijt aangezien dat het dank aan onzm Rik is dat dit conflict tot tevredenheid der werklieden opgelost wer(j Maar zulks moogt ge riet beken nen hé Riksken HEYMAN was de grooien doorn in den Scciaüstischen voet omdat hij niet beloofde maar dat hij DEED wat hii moest doen voor het werk volk. Dat "moogt gij natuurlijk niet schrijven in Uwe gazetten, in Uwe com mercie kan dat niet dienen, en daarbij zaken zijn zaken Zeg eens, Mijnheer HIXE, kunt gij zonder te lachen zeggen of schrijven dat gij Socialisten alles in het werk gesteld hebt en nog stelt om het volk meer te ontwikkelen (verplichtend onderwijs) Met andermans pluimen pronken zou ik niet doen jongen, dat kan somwijlen erg gevaarlijk zijn Maar ik moet U mis schien toch geen raad geven ne schrijver in Recht en Vrijheid zal toch wel weten wat hij doen mag Ik bemerk dat gij op geen enkele mij ner vragen tot hiertoe antwoordt of geant woord hebt zooals het past. Nevens de kwestie dat wel Rond den pot draai en. zeker 1 (het schijnt dat zulks Uwe spécialiteit is) Weerleggen en BEWIJ ZEN dat is moeilijker niet waar Wij zullen van Uwen fameuzer. AN- SEELE afblijven jongen, hij is reeds vuil genoeg zorder dat wij er onze handschoe nen moeten aan wagen. Over zijne zoogezegde vergoedingen zoudt ge toch zeker beter zwijgen zeg Ik geef U hieronder ter geheugenver frisschmg eenige BE VIJZEN van wat ik schreef over Uwe kopstukken (ge moet natuurlijk maar zelf weten of ge er bij zijt of niet) a) Volksbedrog De Socialistische bladen staan dage lijksch vol met Artikels tegen de banken- diktatuur in 't algemeen en deze der So- ciété Gér.érale in het bijzonder. Welnu over twee maanden moest er voor de Maatschappij der Belgische Spoorwegen een nieuwen Algemeenen Bestuurder ge kozen worden. Er waren verschi 'en^® kandidaten, waaronder eene voorgesteld door die vervloekte Société Gcnérale, wel dank zij de Socialisten,die eonp&flST dien kandidaat stemden, werd die persoon gekozen a's Algemeen Bestuurder, werd dus de macht der banken nog wat meer versteikt. Wat zou daaronder gezeten h ebben b) Volksfopperij Daags vóór de gemeenteverkiezingen huilden de Socialisten moord en brand omdat men zoogezegd de ouderdomspen sioenen ging verminderen. Er was daar geen spraak van. maar uit kieshere- kening werd het volk opgejaagd, werd het volk bedrogen, ten einde de plaatsjes van sommige heeren te ventevigen en anderen Burgemeester te laten worden (indien het lukte). c) Betaling: Uwer Kopstukken Gust BALTHAZAR uit Gent trekt jaarlijksch het volgende als volksvertegenwoordiger Ir. 4...UUU Bestuurder dagblad Vooruit fr. .0.000 zijnde de bagatel van fr. 112 000 bovendien is die sukkelaar nog beheerdei of commissaris in verschillende kapitalis tische Socialistische irstellingen. Dat is er eenen (en nog den diksten niet) uit velen En dan durft gij in Uw rood vod- denblad schrijven over pastoors die 210 frank en onderpastoors *die 190 frank per week zouden trekken terwijl er werkloo- zen zijn die veel minder per week trek ken Zeg eens is dat somtijds ook het volk niet bedriegen Roode farceurs 1! Houdt Uwe leden daar ook eens op de hoogte van, dan zullen ze eens onpartijdig kunnen oordeelen Maar dat zal niet gebeuren hé? dat mag niet !1 de opper- bonzen zouden kwaad zijn dat men hun geweten (of hun portefeuille) onderzoekt. Echte leden volgen blindelings en moeten dat bijgevolg zoover niet uitplui zen. Mijnheer HIXE, ik ben misschien wat hard geweest, maarallez, courage jongen. De waarheid is voor veel menschen wel eens hard om hooren. Toon eens dat gij er tegen kunt de waarheid te hooren is het te hard bijt eens op Uw tanden, denk na en toekomende week zult ge mij wel gelijk geven, indien ja... indien gij zelf in de kategorie niet valt der personen die vee! krisisbelasting moeten betalen Hallo, Mijnheer HIXE, tot toekomende week hé, maar breng a.u.b. BEWIJZEN mede (maar ECHTE hoor). Nen hartelijken poot, dus sans rancu ne, van JEE ND1C. Boycot De pers is de grootste macht in de we reld zij regeert de gedachten en strevin gen van hel menschdom. Iedereen, hoe moeilijk hij cok kan lezen, grijpt naar een blad, om het laatste snufje te kennen. Een schoon schepsel Gods, dat echter, als het valt, de lijvelijke duivel is. Elk blad zou een lichtdrager moeten zijn, maar, eilaas i hoeveel spelen niet Lucifer Fwatholieken hebben den grooten plic it van zelfbehoud en van verdediging Jvan hun evennaaste te vervullen. Ook tegerover de persmacht, voornamelijk tegenover haar, omdat zij zoo geweldig is. Wat voor den katholiek waar is, geldt niet minder voor den Vlaming die Vlaming is gebleven en blijven wil. Geen frarskiljonsche krant voor ons. Voor ons gelaat steken ze deemoedig de hand uit om ons geld. Zoo gauw met hun pjnnevruchten in de hand voorbij, en ze maken een langen neus tegen onzen rug. Zij hebben hun beleedigingen tegen goe den prijs aan den man gebracht en die man is hun slachtoffer. Dat is hun groole triomf Vlamingen ze durven nog wel eens V'laamscbgezind zijn ook die aan dezen triomf rog helpen, verdienen én langen neus én beleediging. Boycot 1 Is het eenige woord, en Boycot de eenige daad. Vervolg op 2. blad schijnt ook gij de menschen wel van buiten rechtvaardig, maar van binnen zijt gij vol ongerechtigheid. Dag reporter zei de pastoor... Dag zei de Reporter. Ik zou gaarne mijnen pastoor geraadpleegd hebben over zeker artikelzeker blad versche nen waarin een zeker heerschap zoo met ele gante, halve damesmanieren, een meter uit den weg gaat met een gebaar van ik ben aun beter eau de Cologne gewoon Maar mijnen pastoor glimlachte eens toen hij het factum las. Dat is de eerste sigaar die mijn collega smoort sinds een tijd van hier, zei hij want hij heeft aan den tabak verzaakt.... Maar hij zal daar toch wel te gen kunnen. En hij kent de liberalen goed genoeg om daar niet in ie verschieten. Dat is zoo echt liberaal van ten gerieve van an deren grove kant te fabriceer en en zelf tn de fijne ie doen figuurlijk gesproken na tuurlijk. Maar, te feite, mijnheer de pastoor, wat denkt gij aaartan Als opstel - dat het wel opgesiela is zei hij. Ja maar, zei ik, ze hebben et een bijeenkomst op gehouden Wij werken, wijook samen, lachte de pastoor maar gij zijt toch de schiijvtren daar is ook één schrijver, en zijn opstel zet flink ineen. Ik zou er zoo wel een prijs van 't Davidsfonds aangeven.... En de pastoor ging naar zijn boekenkas nam er een redelijk zwaar boekdeel uit, klop te er hei stof wat vanaf,... neem, zei hij, indien ge den collega eens tegenkomt geef hem dat met mijn complimenten 't Was De Wraak van den School meester van Bert Van Metteneien. Ja maar mijnheer de pastoor, zei tk, daarmee hebt ge nog altijd niets gezegd..,. Luistert, reporter, zei hij dit schrij ver is zoo dom niet als hij wel gebaart... hij heeft maar al te wel gevoeld dat het stuk dat hem zoo gescandaliseerd heft een charge was op hem en zijn geestesver wanten en dat over het hoofd van dien pastoor en dat nonneke waar hij zooveel compassie mee had meer dan met dien echter, 1 de directen op zijn figuur terecht kwamen.Als een ander het met zog moest hij het toch niet zeggen wief waar En dan is het toch maar redelijk dat hij zonder van iets te gebaren wat stam pen weer geeft Zie reporter heb ik hem mis beoordeeld ik presenteer hem op voorhand mijn exuses En... en zoude* wij daar verder nuts over zeggen, vroeg ik. Niet noodig, reporter, zei de pastoor indien in Ninove de raditioneele car naval stoet uitgaat, zal die wel antwoorden in uw plaats Reporter, ging hij voort, zou ik nu mogen voortwerken aan mijn vastsnsermoen Zeker, zeker, mijnheer de pastoor, zei ik, tn lar waar over gaat het dezen keer mijn heer de pastoor Over de verhoudingen tusschen Jezus en de Pharize'érs.... En moet gij daarvoor al die groote boehen voor u open liggen hebben, vroeg ik. Ik ben de teksten van 't evangelie aan 't opzoeken over dat punt, zet hij zie hier zijn er al eenige uit het evangelie van H. Mattheus l En ik las Mattli. IX 10, 11 XII 1, 2, 10, 24 XV 2, 12 XXI 14, 15 XXII 25, 22 XXIIIgeheel. Mijnheer de pastoor, zei ik, wat belee- kent dat allemaaal. Zie, zei de pastoor, het Romeinsch cijfer duidt het hoofdstuk aan en het an der, het vers neem daar twaalfde hoofd stuk lst# en 2de vers. Juist, zei xk, ik heb het en tk las 1) lu dien tijd ging Jezus op den Sabbath door het gezaaide en zijn leerlingen, hon ger hebbende, begonnen aren te plukken en te tie* 2) En de Phariseërs, dit ziende, zei den tot hein Zie uwe leerlingen doen wat niet geoorloofd is te doen op den Sab bath. Neem bijvoorbeeld 23ste hoofdstuk ge lijk welk vers, zei de pastoor. En xk las 21) Wee u schriftgeleerden tn Phat tscers, gij huichelaars l omdat gij gelijk zijl aan gepleisterde grafstedendis van buiten wel schoon schijnen aan de men schen, maar van binnen vol zijn van doods beenderen en allerlei onreinheid 28) zoo DEHDERKLOK Cl VV»VM

Denderklok | 1933 | | pagina 1