BE GRETA GAKBO en CLARK GABLE in Technocratie HAAR ÜAATSTE OffER prachtige liliu Zevende Jaar N' 12 Prijs per nummer 30 centiemen. Ninove 19'Maart 1933 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad It. LUYSYIRMAN-LiHACBi Cinema ROXY, Ninove Zaterdag 18, Zondag 19 en Maandag 20 Maart DE WET IN DE WOESTIJN een prachtige Co'*-boy Zijne Heiligheid de Paus en de Katholieke Filmliga Bedevaart naar Rome Reis naar Rome QINEMA VOLKSVERHEFFING Het Hoekje van den Reporter NINOVE Handelsregister Aalst n- 1093 VOOR HET KANTON Postcheckrekening (R Luyster mtm Abonnementsprijs 3 maandex. fr. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Kceipooitstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Tel. 261 Zondag namiddag vei tooning om 3 uur Vooraf Patlié-Joiirnalmet de laatste gebeurtenissen. fransch sprekende film met v laamsche uitleg. Kortelings MATA HAlil. Vanaf 19 Mei': BEN-HUR De geweldige crisis, die sedert een drietal jaren de wereld teistert, haeft natuurlijkerwijze een heel leger bekampers gevonden Ieder een wil het zijne bijdrager om ons van dien nootlottigen toestand te verlossen. Allerwegen hoort men van voor stellen, tegenvoorstellingen en plans, van proeven en navorschin- gen en onderzoekingen, geleerden komen bijeen met hoopen, de cri sis moet eraan Doch tot hiertoe was al het gedoe vruchteloos en bespeuren we maar geen beterschap In Amerika is er nu eer. licht opgegaan de crisis, zoo leeraren eenige geleerden, is een recht- streeksch en onvei mijdehjk gevolg van het doorslecht bestuur der laatste bewindvoerders en zij kan maar bestreden worden door een totale ommekeer van de bestaande maatschappij. Wij bewijzen zulks, zeggen ze, door het bestaan zelf der crisis, crisis die voorzien was en die de regeeringen nitt ver mochten te ontwijken. De apostel van die nieuwe be weging is een ingenieur, Howard Scott geheeten, en hij stelt zich voor de wereld te doen besturen, niet meer door diplomate i en poli tiekers maar door techniekers in genieurs en economisten, die met behulp van formulen, diagrammen en berekeningen den polssiag van de economische bedrijvigheid zul len voelen en dienovereenkomstig ook de wereld zullen leidsn naar een tijdperk van ongekenden wel stand. Hij noemt zijn stelsel tech nocratie of heerschappij der tech niek. Technocratie is een soort gods dienst geworden in Amtrika enalle bladen en tijdschrilteu schrijven erover met heele kolommen, d' eenc vóór d' andere tegen. Howard Scott is absoluut vijaii- dig jegens alles wat niet de heer schappij is van de teckniek. Weg, zegt hij, met al die versleten vor men van bestuur, nieuwe tijden zijn aangebroken, wij leven in de •euw der machine en de leiding dier eeuw behoort aan de techniek. Weg dus met autocratie alleen heerschappij of dwingelandij weg met de aristocratie(heerschap- pij der btsten weg met plouto- cratie heerschappij van het goud en de banken), weg met ds demo cratie heerschappij van het volk, door het volk dat is alles versle ten, afgezaagd, alleen de techno cratie brengt redding. Een feit is dat de techniek meer en meer in ons leven indringt en dat wel eens de vraag wordt ge steld waar moet zulks heen Gedurende de verloopen eeuw, die de machine zag geboren wor den, maar bijzonder inde laatste 23 jaar werden de nijverheidswerk- wjjzen zoodanig uitgebreid en ver beterd dat voor het oogenblik de machine in staat is negen millioen keer de kracht te ontwikkelen die zou voortgebracht worden door den arbeid van alle volwassen men- schen van de wereld 8 uren daags werkend. Om te voldoen aan de stoffelijke behoeften van heel de Amerikaan- sche bevolking f 20 millioen zou het volstaan dat alle volwassen mannen 25 tot 45 jaar er 4 uren daags arbeiden 4 dagen per week. Men heeft uitgerekend dat in 1904 voor het fabrikeeren van een automobiel <291 uren arbeid rioo- dig waren in 1929 volstonden 92 uren en thans bestaat er in Ameri ka eene fabriek die met 208 man, per dag 10.000 wagers afmaakt. Vroeger «on een steenbakker 450 baksteenen daags afleveren de moderne fabriek levert er nu 4C0.00Ü per dag en per werkman, zoodat 5 steenbakkerijen met sa men 100 arbeiders, al de steenen kunnen leveren die de Vereenigde Staten noodig hebben. Dit alles beteekent dat zelfs in tijden van voorspoed, met de nu bestaande uitiusting, nog een mer kelijk deel arbeiders werkloos zul len blijven. In Ninove zeil hebben wii de ge volgen van de toepassing der mo derne techniek duchtig ondervon den elkeen weet wat de invoering der compleetmachines aan werklieden heeft beschikbaar ge maakt en de modernisatie van ésne stekjesfabriek was voldoende om er vier, vijf andere te kunnen sluiten. Alle takke.j der menschelijke be drijvigheid worden door de machi ne beinvloeu en, alleen, vermeer derde voortbrenging wordt ermee beoogd. Het onmiddellijk gevol? van die vermeerderde productie zou moeten zijn verminderde kostprijs van de afgeleverde pro ducten en daardoor evenredige vermindering van de levensduurte, betrekkelijke waardeverhooging van het arbeidsloon en grooter wel stand onder de werkersbevolking. Doch wij zien dat die prijsver mindering slechts voor een onaan zienlijk deel ten goede komt aan den verlruiker, maar grootendeels opgeslorpt wordt door de vraat zucht van het groot - kapitaal en door de stijgende duurte der meer en meer grooter en ingewikkeld wordende machines. Zoodat, per slot van zaken, de heele vooruitgang voor de maat schappij door de ontwikkeling der wetenschap in de t'ckniek. theore tisch zou bestaan, niet in het ver- hoogen van het stoffelijk welzijn der menschheid; maar in het bou wen, verbouwen, en afbreken van steeds duurder en duurder worden de machines en in het vergrooten van enkele groote fortuinen. Dat is de logische uitkomst van de toepassing der liberale princie pen betreffende economie zij kan alleen leiden tot het vormen van grootmachten en het verpletteren van den mindere. De beginselen van Howard Scott zullen daar niets aan veranden en zijn vervangen van het geld als ruilmiddel door bons rechtgevende op zooveel krachteenheden» die na bepaalden tijd ongeldig worden om kapitaalvorming te beletten, blijkt alleen een nieuwmodische doch vruchtelooze poging om de wereldeconomie in haar geheel op andere wielen te stellen om ze in dezelfde richting als thans vooit te sturen. De christene leer alleen brengt uitkomst. Zij stelt de machine in dienst vsn den mensch en belet dat hij tot een slaaf dezelve worde. De tegenstelling werkgever werknemer zal steeds blijven be staan en zij kan maar getemperd worden door de naleving van de christelijke geboden inzake recht vaardigheid en naastenliefde door alle menschen onderling. Dat is de technocratie van 't ver leden, van het heden en van de toekomst. In Holland bestaat er een krachtig kat holiek leven verschijnselen hiervan zien we in zijn bloeiend vereenigingsleven en ook in zijn uittingen van de verschillende kunstvenakkingen. Holland gaf ons de eerste katholieke film Kentering en Holland bezit ook een ij verige filmmaatschappij Eidophon. Wat ons voor het oogenblik als katho lieken interesseert is wat Zijne Heiligheid de Paus over deze onderneming denkt, want voor ons is het van groot belang te vernemen wat de hoogste vertegenwoor diger van Kristus op aarde over de filmbe weging zegtzoo schrijft hij aan den Aartsbisschop van Utree't Beangstigde omstandigheden hebben ons het aanwenden van de film opgedron gen. Vijanden van God en de zielen heb ben zich van haar meester gemaakt en schamen er zich niet voor goddelijke en godsdienstige waarden te bekampen op de meest gewetenlooze wijze. Wanneer nu katholieken het zoover kunnen brengen dat zij meester worden van dit krachtige wapen, dan bewijzen zij san de katholieke zaak een onschatbaren dienst. De Heilige Vader wenscht vurig dat deze onderneming moge gelukken. Aan al degenen die medewerken om deze zaak leefbaar te maken en te doen bloeien ver leent de Heilige Vader Zijn Aposiolischen Zegen. Zoo denkt Zijne Heiligheid den Paus over Eidophon De Katholieke Filmliga werkt in dezelfde richting en dezelfde geest als de Eidophon .- Wat de Paus dus zei over de Eidophon is tevens bedoeld voor de Katholieke Filmliga. vaf) 17 tot 27 JLpffil 1933 onder de hoogt bescherming van ZD. HCoppieters, Bisschop van Gent. De reis gaat door de merkwaardigste «treken van Europa. WEGWIJZER Brussel. Basel, Lu- cern, Vieiwoudenstedeomeer Boottocht Huiles, Gothardsbain, Milaan, Floren) «ië, Rome. Terug langs Nice, Monaco, Monte-Cario, Beauüeu, Marseille, Parijs, Brussel. 't Is in 't schoonste seizoen van 't jaar de lente. Alle comfort en gemak van reizen wordt aangeboden daar het Agentschap IVa- gon-Lits II Cook met ds uitvoering is belast. De Prijs is z»o gering mogelijk ge steld om eikeen in de gelegenheid te s'el- len ter gelegenheid van het H. Jaar de bedevaart te kunnen vergezellen. Prijs slechts 2200 fr. II klas trein. Bes te Hotels. Inlichtingen en inschrijvingen ten bu- reele van ons blad. De inschrijvingen worden nog aanvaard tot 26 Maart. De trein rijdt voorbij Airoio, aan 't einde van den tunnel Ambri-Piotta, F'ai- dc, Giornico, Bodio, Biasca en houdt stand te Bellinzona. Die stad van 10.200 inwoners, bezit een schoone hoofdkerken vertoont een schilderachtig uitzicht, met de wallen en de oude versterkte kasteelen welke haar overheerschen. Bellinzona vormde reeds in de Middeleeuwen den strategischen knoop der doortcchten van den St Gothard en van den San Bernar dino, en is Zwitsersche bezitting sedert 1503. Onze reis voert ons nu langsheen een prachtige vallei (bewondert, na Cadenaz- zo, het schoon zicht op de monding van den Tessino iu het meer Maggiore, op Locarno in de verte en de bergen van het Maggiadal) naar Lugano, na eerst verscheidene tunnels te hebben doortrokken, o.a. onder den Ceneri, 1675 m. Lugano is de bijzonderste plaats (14.000 inw.) van 't Zwit. kanton van de Tessino en ligt in een lieflijke omgeving, aan den oever van het meer van den zelf den naam. De streek die Lugano versiert, spreidt ten toon al de pracht der Italiaansche bergen de boorden van het meer en de heuvelen, met wijngaarden en hovingen bedekt, worden nog verlevendigd door de dorpen en de villa's die het donker groen der kastanjeboomen en der notelaars doen uitblinken. Ten Z. verheft zich de be g San Salvatore (915 m.) met zijn funcu- laire en zijn eigenaardigen vorm. Langs den O. oever zijn de Caprina (in wien Vervolg op 2. blad De groote bladen van Parijs en elders hebben altijd een reporter op de laan om groote enquete ie doen cvtr alle mogelij ke en onmogelijke onderwerpen. Een paar jaar geleden was er zelfs een kampstrijd uitgeschreven cm uit te maken wie de groot ste weldoener is der menschheid. Jezus- Christus kwam er in kompagnie staan van Moses en Mahomet, Wilson, Edison, enz., enx. maar Hij was toch de eerste niet Ik ben dees week ook eens een enquete gaan dun op al de parochies der dekenij Ni noveof zoo ge't liever hebt op al de ge meenten van 't kanton Ninove.Ik spreek van parochies omdat myn enquete ging over geestelijke zaken. Ik wou weten welke invloed het negentien de eeuwfeest van Christus'Lijden en de bis schoppelijke oproep tot hei lijwonen der Vastensermoenen uitgeoefend hadden op dat bijwonen. Het antwoord luidde overal hetzelfde de menschen staan onverschillig tegenover de grootste gebeurtenis der geschiedenis: 't is precies of het hun niet aangaat Ik ben ouk bij mijnen pastoor terecht ge komen. 'I Was bij hem idem hetzelfde, zeg de hij! Maar hij was niet ontgoocheld, niet-ont moedigd, niet pessimist. Dat wil niet zeggen, zegde hij dat de menschen met christen meer zijn dat ze van het geloof met meer houden. Maar de menschen zijn met opgewassen tegen de mo derne levensomstandigheden. De a beschaving in plaats van lang zaam en geleidelijk te veranderen en te ont wikkelen zooals vroeger heeft de laatste vijf tig jaar een looppas genomen die de meer derheid der menschen niet volgen kunnen.... Ze hebben zich niet kunnen aanpassenze zijn als in een vreemd land en vreemde be schaving geraaktze staan voor 't onbeken de en ze loopen verloren. •Je meeste menschen staan tegenwoordig in het leven ongeveer gelijk een kind in ten juweelwinkel zou staan zonder kennis van de eigenlijke waards der zaken de schoon heden en kostbaarheden worden niet bemerkt en ze laten zich aantrekken door klatergoud! Zij die beweren het meest van hun tijd te zijnzijn juist deze die zich het minst aan de huidige levensomstandigheden hebben kunnen aanpassen.... De wereld heeft te veel geloopcn hij is nu buiten adem en hij moet rusten dat noe men ze crisis Die rustpoos zal aan hul wat menschen de gelegenheid geven om bij te draaien. Onderlusschen staan we voor een schouw spel dat zou boertig zijn indien het zoo tries tig niet ware-, kwakzalvers die na de missen op 't kerkplein hun waar komen prijzen krij gt n gretige toehoorders, hun praat wordt op 't eerste woord geloofd als evangelie ter wijl het evangelie dat in de kerk gepredikt wordt verstrooid weg aanhoord wordt of met een vraag te eken beantwoord... of met de lu wt ring de pastoor klapt voor zijn winkel Een Parijsche zeever aar is naar Brussel komen spreken over de mode aan ons meisjes en vrouwen komen zeggen dat ze zich met redelijk moeten kleiden maar 'excentriek cm de aandacht op zich ie trek ken en hij he>ft toehoorders gehad dat men ze moest aan de balken hangen. Wil 'en groot redenaar gaan spreken over de geestelijke, zedelijke en sociale beteekenis van Christus' verlossingswerk hij mag voor de stoeien praten Reporter. DEHDjSRKLOH COURTISANE Vervolg

Denderklok | 1933 | | pagina 1