BE Ons B. CUVSTEBMAN-LIM&lfïE KATHOLIEKE FILMLIGA Davidsfonds Ninove Het Hoekje van den Reporter Zevende Ja,.; Y 26 Prijs per nummer 30 centiemen. Ninove 23 Juni 1933 Katholiek Vlaamseh en Volksgezind, Weekblad La ndbo u wbe langen VOOR HET Postcheekrekening (R Luysterman rr 1862,54) KANTON NINOVE Abonnementsprijs 3 maandei. fr. 4,00 6 maanden ,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Handelsregister Aalst n Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. van den dag ingeleid worden het gewe- I Vertrek uit Luzern te 8 uur per boot naar ten tegenover de film. Brunnen. Vertrek uit Brunnen te 9.10. aan 't klagen gegaan en hebben Er is een tijd geweest dat ons a land, Moeder België een groote j pijn weelde heeft gekend dat haa nen voelen zonder coffre-fort var. lieverlede gevuld werd, bijna meer dan dat zij ei kon weegeven. Moeder België kende de weelde, en hare kinderen moes ten hun rang volgen het ware vrekkig van te sparen als het niet moet. En in dien tijd, toen alles goed ging, moesten de kinderen het ook goed hebben Moe Ier was milli- onnair, en haar kinderen moesten het hebben als milhonnairskinde- ren. Iedereen kreeg het breed, en als een echte volksmoedtr kon zij het in haar hart niet gevonden krijgen voor een harer kinderen onderscheid te maken Zij is er dan op los gegaan. Aan al haar beambten en bedienden werden weelderige loonen toege kend aan velen dezer, en dit niet aan de kleinsten of minst - betaal den werden zelfs jaarlijks nog bui tengewone geschenken uitgedeeld, waarschijnlijk omdat men niet goed wist hoe het geld best opge daan anderen mochten met gansch hun gezin schoone en verre reizen ondernemen onder den dek- naam van studiereizen, en moeder stopte dan nop-, zonder dat iemand het zag, een goed gevuld beursje in hun handen om hun private uitgaven te dekken. Haar oudste kinderen kregen een pensioen en mochten geiust zijn voor hun ouden dag. Andeie die zonder werk vielen of te lui om te werken naar gelang den individu, kregen toch wekelijks hun zondagcent van moeder, om gansch de week voort te kunnen, en nog 's avonds hun behoorlijk getal pintjes te kunnen pakken. Aldus kwam er een nieuwe en eigenaardige soort renteniers tot stand. Andere harer kinderen die van gansch hun leven de gelegenheid niet hadden om te sparen, moesten toch ook later van alle kommernis bevrijd blijven. Dat werd zoo van meet af aan voor waarheid verkon digd sparen zooals de andere die wat men vulgo noemt een vrij be roep uitoefenen, dat kunnen die niet bijgevolg moet hun dat ook niet geleerd worden. En aangezien ze dat dus niet kunnen of niet moeten, dan moet Moeder er voor zorgen dat ze later als ze niet meer werken, toch nog steeds blijven hun centjes krijgen. Nog andere kinderen van onze groote Moeder hebben onbe schaamd haar dankbaarheid opge- ëischt. Toen Moedei immers de groote ziekte doorgemaakt heelt, welke men den oorlog noemt, heb ben vele haier zonen en dat was lofwaardig - hun beste krach ten besteed om haar van die kwaal te genezen. En ze zijn er in gelukt. Kon het anders dan dat deze dan moeders lievelingskinderen wer den Maar vele dezer lievelingskinde ren begrepen alras het sentimen- teele van hun toestand, en harte loos hebben ze Moeder geld afge perst en haar dankbaarheid in klin kende munt weten om te zetten. Als kleine kinderen zijn er vele inwendig en uitwendig begin- dat er iets van was. Zij zegden aan moeder zie eens wat een ongeneeslijke kwaal ik voor u heb cpgedïan en moe der heeft haar hart voelen smelten en gezegd hier zie, jongen gij zijt toch zoo braaf geweest Want van die groote ziekte, den oorlog, heeft Mot 'er toch een zoo gruwelijke vrees overgehouden. Moest aan de oude moeder nog eens zooiets overkomen, het zou misschien haar dood «osten. Maar tegenwoordig zorgt zij er echter op uitstekende wijze voor. Zij is het spreekwoord indachtig dat het be ter is een ziekte te voorkomen dan ze te genezen. En zc beeft net middel gevonden een sterk leger op na houden dat, in hare meening tegen gelijk welke gebuur kan op wegen. Dat kan haar niet al te veel kosten en ze heeft toch geld te veel. Maar zooals het genoeg gebeurd is in den ouden tijd dat na zeven vette jaren tr zeven magere kwa men, zoo is het ook aan het Bel gische huishouden overkomen. De jaren van weelde en voorspoed zijn voorbij, en men moet beginnen er voor te zorgen dat de tering niet grooter zij dan de nering. Moeder moet nu aan hare kindc ren vragen dat zij wat mineischend zouden worden. Zij do.t btiocp op hun goeden wii, maar het helpt niet, en Moeder bestatigt nu dat hare kinderen zijn miskweekt Ze pruttelen tegen en onderwerpen zich met tegenzin. Ja zelfs moeder die niet gewoon meer was van sparen, kan maar moeilijk het goede midden vinden, en den vingei op de wonde leggen. Zij durft het niet aan tegen som mige harer kinderen in te grijpen. Ze zijn haar boven den kop ge groeid Moeder moet eerst nu weer lee- ren verstandig zijn, en op verstan dige wijze haar gezag doen den. Eerst dan zal 't beteren. De verschillende sectievergaderingen om 11 u. zuilen dan dit motief meer kon- kreet behandelen en 's namiddags zal men praktisch toonen wat onze neder- Dndsche volksaard op filmgebied prestee- ren kan. Verschillende Ned^rlandsche kunstfilms (waarvan drie Klankfilms) zul len voor het eerst in Vlaanderen vertoond worden en in de algemeene vergadering zullen i.iet enkel voor den filmstrijd maar ook voor den filmopbouw klare directie ven gegeven worden. Men houde dus reeds het datum van 20sten Juli vrij en men make :n zijn omgeving propaganda om in groep naar Antwerpen te kunnen reizen. Het katho lieke geweten worde wakker eindelijk nu meer dan ooit houde men zich streng aan de Films voor allen, voor volwas senen die door de DÜCIP-filmleiding worden aangegeven. De andere films zijn niet alleen even boos, en streven soms naar objectiviteit of op verkeerde wijze naar een of ander goed ze zijn echter ook caarcm voor de meerderheid af te raden. Maar de films te mijden waartegen wij nu met de tactiek van di vide et impera ten strijde trekken, zijn een aanslag op onze menschwaardigheid, en niet enkel op onze moraal maar ook op onze intelligentie. Offensief daaite- gen, boycot aanklacht, protest en ook 120 fr. Middagmaal te Fluëlen. Mits toeslag van 40 fr. tocht per autocar van Brunnen naar Fluëlen langs de wenderbare Axenslras se.Vertrek uit Fluëlen te 14 u. Aan komst te Milaan te 18.20 u. Diner. Ver. nachten. Maandag 21 Augustus Ontbijt. Be zoek der stad per autocar. Middagmaal. Vertrek te 13 u. Aankomst te Florentië te 18.30 uur. Diner. Vernachten. Dinsdag 22 Augustus Verblijf te Flo rentië. Volledig pension met 3 eetmalen. Bezoek aan de stad. Vrije uitstap in aulo- car naar Fiesole. Toeslag 45 fr. Woensdag '23 Augustus Ontbijt. Ver trek uit Florentië te 7.30 uur. Aankomst te Assisi 12 uur. Per car naar de hoogstad Middagmaal. Godsdienstige plechtighe den. Per car naar het station. Vertrek uit Assisi te 17.uur. Eetkorfjes. Aankomst te Rome 21 uur. Diner, vernachten. Donderdag 24 tot Zondag 27 Augustus. Verblijf te Rome, w. o. audiëntie bij Z. H. den Paus, plechtigheden van het H. Jaar, uitstap naar de Katakomben daar buiten vrij bezoek aan de stad. In de stad volledig pensioen met 3 eetmalen daags. Vrije uitstap per car naar Tivilo. Toe slag 100 Ir. Geleid bezoek in autocar aan üe stad, gedurende drie halve dagen. Toeslag gel- Een offensief tegen den Franschen aanval. Het Kon gr es der Katholieke Filmliga te Antwerpen. Het ware zeker naïef te denken dat enkel de fransche film schuldig is aan bet kinemabederf dat we lieden beleven. Het is echter een nuchter feit dat nog nooit wellicht sinds het ontstaan van de film zulk een subtie1 en ver; ietigend amoralism werd geconcentreerd als in dt laatste fransche vaudevilles die het land zijn binnengekomen en nu gereed liggen om Vlaanderen te overrompelen. Daaiom heeft de Katholieke Filmliga besloten nu eens een dringend beroep te doen op alle Vlaamsche Katholieke krachten te Ant werpen om in een openbaar kongres aan een, opeu en vasten wil uiting te geven eruit met die vreemde vuiligheid. De vlamingen zijn misschien wel een beetje te veel kongresmatig geweest. Misschien waren er te veel kongressen met algemeene beschouwingen en alge meene besluiten. De Katholieke Filmliga wil een kongres met een zetr klaaromlijnd onderwerp en met. een klare daad die uit het klare inzicht volgt. En vermits het gevaar zoo groot is dat de nienschelijke daden eerst wel zwak schijnen in den strijd, zal de vergadering met de godde lijke daad beginnen, inet het offeren van het lichaam en bloed van Christus ir. de H. Mis. Van op den preekstoel zal dan door E. P. Morlion O.P. het onderwerp meer wanneer het zal noodig zijn. 3. Reis van 19 tot 31 Oogst Dan gaat het naar Rome. de Eeuwige Stad. raar onze Vader, om den aflaat van het H. Jaar. 1 Vier dagen wordt te Rome verbleven doch ziehier eerst een woordje uitleg en dan heel dt welgevulde, afwisselende reisrou te Ontegensprekelijk heef» Z. H. Paus Pius XI een daad van giootsche katholi citeit verricht met dit jaar als Heilig Jaar uit ie roepen. Een Dili,' jaar beteekent voor de kris- tenheid een jaar van genade en zegenin gen, c-en jaar van vrede en gebed. Het was daarom ook dat geen jaar beter kon passen dan dit, nu het 1900 jaar geleden is dat Kristus stierf aan het Kruis. Geboren op 25 December van net jaar 1,olgei s orze tijdrekening, is Kristus gestorven in het 33* jaar van zijn mensche- ltjk bestaan, dus in 't jaar 33. Het is dan ook heel logisch dat wij elke 100 jaar dit afsterven op waardige wijze herdenken in 33' jaar van elke eeuw. Dit jaar nu, 1933, moet die verjaring of) een s'iootsche wijze gevierd, én om vrede én om erbarmen af te smeeken voor het zóó diep gevallen en levens zóó heftig geteisterde mensebdum Het is alleen door Kristus' Kruisdood dat wij konden verlost worden van de giuwciijke erfzonde, maar het is dan ook onze plicht dien Kruisdood aan te zien als ur.s eenig redmiddel én voor het tijdelijke én in 't bizonder voor het eeuwig leven Dat vraagt de Paus aan allen die leven of Maandag 28 Augustus Vertrek uit Ro. me te 8 uur Eetkorfjes. Aankomst te Ra- pallo te 16.30 uur. Dir.T vernachten. Dinsdag 29 Augustus Verblijf te Ka palle. Volledig pension met 3 eetmalen. Strandgenoegens. Vrije uitstap per car naar Portofino Kulm. Toeslag 20 fr. Woensdag 30 Augustus Ontbijt. Vertrek uit Rapailo te 7.30 uur. Aankomst te Arona te 12.15 uur, vertrek te 12.30 u. per boot. Aankomst te Stresa 13 uur. Mid dagmaal. Vertrek uit Stresa te 16 uur. Aankomst te Bern te 20.30 uur. Diner. Vertrek uit Bern te 22 uur. Donderdag 31 Augustus Aankomst te Brussel te 9.30 uu. Aankomst te Antwer pen te 10 uur. Niet minder dan 13 dagen tegen volgende billijke prijzen 1825 fr. voor 3 klasse trein, en burger- hotels met modern komfort. Toeslag om overal kamer met één bed te hebben 100 fr. 2425 fr. voor 2. klasse trein en eerst ranghotels. Toeslag voor kamer met één bed 140 fr N. B. Inschrijven bij Ph, Coppens, Sekretaris der afdeeüng Ninove ofwel rechtstreeksch bij bet Hoofdbestuur, Blijde Inkomststraat, 77, Leuven. Onze Weiden Het is geweten dat in ons land de uit gestrektheid der weiden heel belangrijk is, om reden dat de dierenkwoek immer uitbreiding neemt, en het nog largs dien kart is dat de verstandige landbouwer willen leven in de kommunauteit der Kat- meest kans heeft winsten te verweze; lij- holieke Kerk Kristus vereeren in zijn ken. Kru's. als hjdensman, maar tevens ook als glorieuze Kristus, die thans heerscht van uit den hemel over ons, kinderen van Zijn Vader. üp 1 Apiil 1. 1. verhief daaiom de Paus tot driemaal toe de stem en klopte met den gouden hamer op de H. Poort, die na elk H. jaar ingemetseld wordt. Na het derde kloppen, als Hij de rechtvaardigheid, den vrede en de liefde van God had ingeroe pen, werd de Poort geopend tot 1 April 1Ö34. Het is dan ook van dat oogenblik af, dat de volle aflaat voor persoonlijke ver dienste kan verworven worden te Rome, door het bezoek der 1 Pauselijke Basilie ken St. Pieter, St. Jan van Latranen, St. Maria-de-Meerdere en St. Paulus buiten- de Muren. Het Davidsfonds, V'laamsch en derhal ve katholiek, richt daarom voor zijn leden een prachtrels in, die vooreerst beevaart is, maar tevens ook natuur vaart. Wie gaat er mee naar Rome, en den Paus, den koning der kristenheid, en naar Italië? Alle Da/icisfondsers zijn er welge komen Reisroute Zaterdag 19 Augustus Vertrek uit Leuven rond 9 uur met stilstand te Luik rond 10.30 uur. Aankomst te Luzern te 20 uur. Diner vernachten. Zondag 20 Augustus H. Mis. Ontbijt I Wij stellen vast dat deze oppervlakte ieder jaar grooter wordt. Maar of de opbrengst voldoende is, en de veekwee- ker oordeelkundig genoeg te werk gaat 1 om met de minste uitgaven het grootste redement te bekomen, dat is een kwestie die dient onderzocht. Hoe dikwijls hooren wij niet zeggen dat de weiden aan zich zeiven mogen overgelaten worden dat gras vzn zelf j groeit tot zelfs op straten en wegen waarom zou het dan niet groeien in de weiden Zoo redeneeren lichtzinnige menschen. Wie zich op zulk princiep steunt moet i voorzeker kleine opbrengsten van slechte I hoedanigheid bekomen, vermengd met tal van onkruidzaden. Zulke weiden wor- den de schoonste verzamelplaatsen van allerlei onkruiden en medecyr.planien waarin de apothekers een rijken voorraad lunnen opdoen. Maar wij zijn overtuigd dat veekwee kers die zoo te werk gaan, en zich weinig om hunne weilanden bekommeren, slechte zaken moeten inaken. Wij houden staan, en zullen het in een reeks artikels bewijzen, dat onze weiden regelmatig dienen onderhouden en be mest evenals akkergrond. Deze bemesting behoort ook volledig te Vervolg op 2. blad Ik ben verleden Zondag naar de processie geweest. Ik keb mij een plaats gezocht tus- schen het klein aantal geloovigen dat achter het Allerheiligste, biddend de processie ver- gezelt. Toeschouwers trokken in groepjes van de eene straat naar de andere om den processie- stoei twee of dnenuxal ie kunnen zien. An dere menschen Hepen gestatig met hunnen neus naar de wolken gekeerd vol angst en bekommering voor de schoone toilletjes dit zouden geschonden worden.... En ik had geen tijd om naar dat alles te kijken. Ik had meer dan ieveel te doen mei het Heilig Sacrament te volgen en de reaktie ga te slaan die den door tocht van het Allerheilig ste op de menschen maakte... en soms liep ik wat verstrooid met te willen uitpluizen wal de andere menschen wel dachten op zekere oogenbhkken Het is een afgezaagd deuntje dal Gods dienst moet vreemd blijven aan de politiek maar nooit meer dan met de processie is het klaar en duidelijk te zien dat de politiek niet vreemd blijft aan den Godsdienst..., Als er een manifestatie is die geen politiek karakter draagt dan is liet wel een processie en alle geloovige menschen zonden moeten mee doen aan dien blijk van hulde en eerbied aan den Verlosser van 't mtnschdom. Ik alle partijen zijn honderdenja dui zenden christenen.... toch is er maar ééne die mee doet aan die publieke godvereering. Of honderd liberalen zijn minstens negentig pratikant bij dt socialisten is de pro portie mei veel kleuter en tcch deden ze in de officieele lokalen dier partijen niet mede toen het Allerheiligste van de Graanmarkt over de Markt naar de Geeraardshtrgsche- straat gedragen werd stonden er voor het venster in de cercle nen menheer en nen hond bij 't naderen van het Allerheiligste ts de menheer weggegaan de iiutiu is ge bleven Toen het Allerheiligste voorbit het Volkshuis gedragen Wtri was er daar bin nen nog al rumoer, maar zij die buiten wa ren hielden zich deftig. In het lerugketren echter stonden twee felle kleppers in de deut met hun pet op en een der twee rookte een si- gat et. Zoowaar is het dat honderden geloo vigen zich laten leiden door enkele cngeloovi- gen die hun geloof niet eerbiedigen en het met alle middeltjes trachten te ontzenuwen... En daar stapten in haag nevens het H. Sacrament wel twee honderd fiambauwdra- gers, jonge lieden met een ga'tsche toekomst voor zich, en jonge mannen tn den bloei van 'l leven.... En onwillekeurig moest ik denken aan de twaalf apostclet. die geholpen door twee en zeventig discipelen de wereld voor Christus moesten winnen. Hier stapten twee honderd overtuigde christenen a/s lijfwacht rond hei Allerheilig, ste.... twee honderd die weten en zien dat hei geloof der vaderen stilaan verloren gaat dat door het groeiend ongeloof, hei geloof hunner eigen kinderen bedreigd wordt... En toch vinden zt noch in hun Liefde voor hun God, noch in de bezorgdheid voor hun eigen kinderen, noch in de Liefde voor hun volk den moed en de zelfbeheersching om eensge zind en geestdriftig en volhardend op le tre den als verdedigers van geloofHet leeken- apostolaat laat ze onverschillig verdeeld in ontilbare groepjes bekampen ze malkander, dienen persoonlijke materieel» interesten of koele per somlij kt veeten.... Toen te Rome H.ui tubal ad portas Annibal rukt op de stad aan weerklonk, vlogen allen eens gezind ten strijde en zij overwonnen.... Toen zooveel eeuwen later dt Turken voor Con- stantinopel legerden, gingen daar binnen de onderlinge twisten voort de stad ging ten onder en het christendom mede..God ver hoede dat hier hetzelfde gebeure Reporter. f *5 ---- - VZ TOMAAT

Denderklok | 1933 | | pagina 1