8 I Stadsuitbreiding. Zevende Jaar IV 56 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad R. LUlYSYlRMAM-LIMlAilRI Gezinsvergoedingen. Diocesane Bedevaart naar Oostacker VERZAMELEN La n dbou w belang en Mooi Missiedrama Hef Hoekje van den Reporter Prijs per nummer 30 centiemen. Ninove 3 Seplembei i VOOR HET Postcheekrekening- (R Luysterman rr 1862,54) KANTON NINOVE Handelsregister Aalst n- 1093 Abonnementsprijs 3 maander. fr. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-U itgever NINOVE, Koeipoortstraat, IC, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Het komt ons gepast voor op I het oogenblik dat iedere stad I welke waarlijk haar groei en ont- I wikkeling op eene logische wijze wenscht te regelen, enkele be schouwingen ten beste te geven over de te volgen lijn in zake stadsuitbreiding. De groote meerderheid van on- ingewijden geven zich een slecht gedacht omtrent de noimale ont wikkeling eener stad zooals wij het tegenwoordig zoowat overal maar bijzonder in het buitenland zien gebeuren. Velen vermoeden zelfs niet het bestaan van een in de laatste jaren uitgebreide kennis dewelke Stedebouw (Lrbanisme) genoemd wordt. Laten wij vooraf beginnen met te zeggen dat de techniek van de stedebouw zeer ingewikneld is en hare draagwijd te onoverzienbaar. Eene stad of gemeente die hare uitbreiding ter harte neemt moet er eerstens voor zorgen praktisch te zijn. De stadsbouwmeester zal op tijd een breed opgevat ideaal beeld der toekomstige ontwikke ling opmaken. Bij het opmaken van zulk een plan heeft hij reke ning te houden met allerlei vraag stukken van socialen, econo- mischen als constructieven en esthetischen aard elk punt vraagt eene afzonderlijke studie en oplos sing in het kader van het te berei ken praktisch geheel Het zal na tuurlijk veel eenvoudiger zijn aan alle deze uiteenloopende en dik wijls tegenstrijdige belangen eene afdoende oplossing te geven wan neer er spraak is van het ontwer pen eener nieuwe stad. Het mo- blema stelt zich veel ingewikkel der voor wanneer eene oude stad op bevredigende wijze moet uitge bouwd en verbeterd worden. Or.cn» tatie, gemakkelijK verkeer, liolee- ring, enz..,, zijn zoovele punten die moeien samenwerken met het reeds bestaande dat soms veel te wenschen laat. Zoo zuhen v oor eene oude stad de groote verkeers wegen de slagaders zijn waai de verdere uitbouw zich naar schikt. De groote ontwikkelingslijnen wel ke uit het hart der bestaande stad komen en de ontwikkeling de» omliggende gemeenten dienen on derling met vooruitziende werke lijkheidszin geleid te worden. Dit vraagt natuurlijk vanwege degene die het ontwikkelingsplan ont wei pt een breeden kijk over groo te tijdsruimten heen en derhalve moet het ontworpen stadsbeeld de .mogelijkheid inhouden om den normalen groei toe te laten. Het spreekt vanzelf dat de belangen der algemeenheid moeilijk te die nen zijn wanneer de ontwerpei langs een of andere zijde gebon den is aan persoonlijke belangen of speculaties Teneinde eene lati- oneele uitbouwing van stad naar aanpalende gemeenten en omge keerd te verwezenlijken zien *e de eenige oplossing in een tusschen- gemeentelijk akkoord waarbij het zou mogelijk worden gewestelijke uitbreidingsplannen te ontwerpen. Eenmaal nu het algemeen ont wikkelingsplan vastgesteld en de finitief aangenomen komt het er nog op aan het op eene logische en vaste wijze te doen doorvoeren. En hierin speelt de gemeentepoli tiek en ook de openbare opinie eene aanzienlijke rol verschillende volgens de gevallen. Zoo hangt de doorvoering van her plan groote- lijks af van de grond- en bodem- politiek der stad, de voorschriften op de bouwwerken, de verkeers- politiek, de economische toestand der bevolking, enz. enz Hetgene waarlijk moet gehandhaafd is die noodzakelijke voorzorg welke op dit oogenblik maatregelen treft die slechts later hun nut kunnen ople veren en noodlott-ge verminkin gen voorkomen. Dit punt is zeker hetgene gemakkelijkst uit het oog wordt verloren. De groote massa ziet slechts datgene wat in de eerstkomende jaren een onmidde- lijk nut kan opleveren en van daaruit komen dan de vele halve oplossingen welke feitelijk maar lapmiddelen zijn. Zij voldoen mis schien wel aan hoofdzakelijke be hoeften maar schakelen alle ver dere mogelijkheden volledig uit Uit hetgene voorafgaat kan men zich een klein gedacht vormen om trent de uitgestrektheid en de veelzijdigheid van de stedebouw. Hoe jammer toch dat het groot getal onzer steden en gemeenten zich de vergevorderde en ingestu deerde ratioceele begrippen niet ten nutte maken. Iedere gemeente heeft voor plicht, wanneer zij waarlijk haar groei en vooiuitgang wil bijhouden, hare rationeele uit breiding te bevorderen. Daarom zal zij er voor zorgen aan een al gemeen uitbreidingsplan te hou den en zoodoende mistoestanden te voorkomen of geldverspilling aan nuttelooze werken Op die w ijze ook kan eene gemeente met haar uitbreidingsplan als basis, eene gezonde grondpolitiek voe ten die haar eveneens zou toelaten een zekeren invloed uit te oefenen op deu prijs der bouwgronden. Aankoopen van kultuurgronden aan wezenlijke waarde en verkoo- pen aan billijke prijzen zou tevens de abnormale prijsopdrijving door particuliere grondeigenaars belet ten TerzeJvertijd ook zal een uit breidingsplan dat rechtskracht be zit tegenover eigenaars het uitvoe- ren van werken dooi* dezen verhin deren en de gemeente op den koop toe nog kosten uitsparen voor la tere ontruimingen. Beter is het, het kwaad te voorkomen dan het te moeten herstellen op eigen kosten. R. C. Wij wenschen de werkgevers te wijzen op het Koninklijk Besluit van 14 dezer waar twee punten van overwegend belang te voorkomen. Eerst en vooral komt dit Koninklijk Be sluit de interpretatie bevestigen vroeger door het bevoegd Ministerie gegeven over de kwestie der inwonenden. De aanslui ting bij eene Kompensatiekas is verplich tend voor gansch het personeel ook voor het inwonend. Enkel wordt uitzondering gemaakt voor de personen die uitsluitend in dienst staan van het huishouden van den werkgever, bij hem inwonen en wer kelijk deel uitmaken van zijn gezin. Diens volgens moeten de werklieden die hoewel zij bij hun patroon inwonen en werkelijk deel uitmaken van zijn gezin, maar gebe zigd worden bij voorbeeld op de boerde rij, in de stallen, wel aangesloten worden bij eene kompensatiekas omdat deze per sonen niet uitsluitend in dienst staan van het huishouden van den werkgever. Een ander artikel bepaald dat de straf bepalingen voorzien bij de wet toepasse lijk worden op al de werkgevers die veer tien dagen na het einde van elk kwartaal hunne bijdrage riet gestort hebben bij de Kompei satiekas waarbij zij aangesloten zijn. Het is van bijzonder belang hierop te wijzen de patroons die soms door nala tigheid uitstellen hunne verplichtingen tegenover hunne verrekenkas te voldoen zullen voortaan de kans loopen beboet te worden om het niet tijdig regelen hunner bijdrage. Wij hebben gemeend de aandacht te moeten vestigen op de voorgaande punten om de werkgevers te verwittigen en hun aldus moeilijkheden te besparen. De patroons die wenschen meerdere inlichtingen te bekomen gelieven zich te wenden tot Kompensatiekas der Kristen Patroons, te Brugge Garenrnarkt 17, die graag hunne vragen zal beantwoorden. Op Zondag 10 September 1933 Onder de Hoogc bescherming van Z.H E. Mgr den Bisschop van Gent. jaarlijks wordt er van het Bisdom Gent 'n Bedevaart ingericht naar Oostacker om Onze Lieie Vrouw te bedanken voor al de gunsten en weldaden door de Bede vaarders te Lourders te bekomen. Is nu dit jaar het jubelfeest der Ver schijningen van Onze Lieve Vrouw te J-ourdes. Om de geloovigen aan te zetten in groot aantal die Bedevaart mee te doen wordt de Bedevaart belegd niet op 'n weekdag maar den Zor.dag 10 September aanstaande. Te 3 uur Bijeenkomst in de Dreef, waarna Groet aan Onze Lieve Vrouw- Rozenkrans en Lofzangen. Te 4 uur: Plechtig Lof in open lucht met Sermoen door Z. Ew. Kanunnik Van den Gheyn, Bestuurder der Bedevaart naar Lourdes. Deze die verlangen mee te gaan geven onmiddeiijk hun naam op aan E. H. Her- tecar.t geweste ijker, afgevaardigde of aan den Heer José L>e Backei, Groote Markt, Ninove. Zoo het getal toereikend is wordt er gezorgd voor 'n speciale trein die uit Ninove zou vertrekken rond 12 lj2uur en en rond 8 uur weerkeeren, De prijs zou zijn 14 fr. heen en weer. Het hoofdsekretariaat van Zcdenadel seint or.s het volger.de. Mcgen, langs uw graaggelezen blad, de ongeduldigen nog een en ander verne men over den dierbaren bond Zedtnadel, voor wien zoovelen allerwegen geestdrif tig en ijvervol in de bres staan Het eerstvolgend nummer van ons bondsorgaan verschijnt met Oktober. Van nummer I, dat cirdc Juli op !5 000 exemplaren werd getrokken, moest een tweede oplage van lO.OüO bijgedrukt worden. A's de aanvragen nog een paar dagen blijven binnen... regeren, zooals 't nu gaat, dan zijn die 25.000 exemplaren be steld eer we 15 September dateeren. Het succes van Zed.nadtl verheugt eenieder die het met de zedelijkheid in Vlaanderen goed op heeft. De trom is geroerdvoor verzamelen is 't nu de tijd Uit alle rangen en standen sluiten de leden aan, (sieunleden 5 fr werkende leden 25 fr. en beschermleden 11)0 fr, jaarlijks) en daar zijn kleine gemeenten die voor 80 leden ineens de bijdragen op onze postcheekrekening 17S.27 Zedena- del, Cronjéstraat 16, Borgerhout) hebben gestort. Goed heil Het bestuur, steeds bescheiden nog, doch hardnekkig aan de taak, heelt de handen vol. Verzamelen, verzamelen werd gebla zen.... De besten in Vlaanderen beantwoorden met liefde het wekkende noodsein. Eerlang volgt 'n nieuw commando. Wie dan mee wil opstappen, late z<ch best nu inlijven De voeding onzer paarden Bij de groote meerderheid van onze landbouwers bestaat nog altoos de inee- ning dat de haver, bij de voeding van de paarden, en vooial bij deze die zwaren arbeid te verrichten hebben, onmisbaar is. Onze jarenlange ondervinding bewijst het tegenovergeste'de, en wij hebben vastgesteld dat de trekpaarden zeer wel varen 'oij een doelmatig samengesteld mengsel dat per 100 kgr. de valger.de voeders bevat 40 kgr. Remy's voeder A.M. 40 kgr. gepletterde haver en 20 kgr. zuiver kaf of kort gesneden stroo. Nu dat de lastige werkperiode aan breekt kur.nen wij onze landbouwers niet genoeg aanzetten er gebruik van te ma ken. Men mag daarvan gerust 5 tot 10 kgr per dag en per paard toedienen, volgens den eetlust en de noodwendigheid van het dier. De paarden eten het gaarne ze blijven er gezond en kloek van en hunne huid wordt glanzend. Dit rantsoen kan aangevuld worden met een weinig hooi of voederbeeten waarover men beschikt. Het is immers geweten dat de voederbeeten door de paarden gretig genomen worden, en te vens aanbevelenswaardig zijn. Remy's voeder A.M. bevat 13 ojo eiwit, 2,50 ojo veten 60 cjo koolhydraten, en wanneer men deze samenstelling verge lijkt met die van de haver, blijkt daaruit onmiddeiijk dat het voeder A.M. onge. veer lj3 meer voedende bestanddeelen inhoudt, en bijgevolg voedzamer is. Het mag aan de paarden droog toege diend woiden of een weinig bevochtigd met water. Het hoeft ook volstrekt gezegd dat REMY's voeder A.M. de spijsvertering begunstigt, en het ontstaan van kolieken tegenwerkt waaraan de paarden dikwijls lijden, vooral dan wanneer men als kracht voeder enkel haver geeft. Anderzijds is het genoegzaam gekend dat het gebruik van nieuwe haver alleen gevaarlijk is. Uit al deze beschouwingen blijkt dat de landbouwers en voerlieden er aile voordeel en belang bij hebben een deel van de haver te vervangen door het voe der A.M. J. AI DIT. Het groot succes dat naar beoordeeling van heel de katholieke pers in Vlaanderen en Nederland, het diep ontroerend drama li De Weg des Doods vier bedrijven ontleend aan Ruslands bloedig beden, door Pater Paul Humpert, Oblaat der Onbevlekte Maagd Maria, zeer zeker ten deel zou vallen is dus niet uitgebleven. Di ie maand inderdaad na de verschijning van het stuk in Nederlandsche bewerking was het eerste duizendtal uitgeput. Meer dan vijftig steden en gemeenten niet alleen in 't Vlaamsche land maar ook bij onze Noorderburen (Noord-Brabant en HoÜandsch-Limburg) brachten reeds den Weg des Doods op hun program ma voor dit Winter seizoen li'32-1933. Dit buitengewoon succes was dan ook de reden waarom den Vlasmschen en Nedeilandschen tooneelvriend nog vóór Keistmis 1932, 'n eenig mooi Missiedra. ma werd aangeboden. BLOEDIG ZAAD was de titel van deze drie boeiende be drijven, tintelend van leven en kernge zonde missiegeest, ontleend aan de Ge schiedenis der Obi .tenmissie in Oregon ^Vereenigde Staten van Noord-Amerika) en opgesteld door denzelfden gevierden schrijver Pater Paul Humpert. De Duitsche uitgaaf van dit werk be liep gauw S.ÜOOex. 'n Poolsche vertaling voor enkele maanden verspieren is reeds tot 3.000 ex. geklommen. Overal mocht dit heerlijk missiedrama '11 mooi succes inoogsten. Ziehier met korte woorden, wat dit stuk zooal bevat. Schawissant, de grooten Toovenaar der Snohomiezen, verzet zich tegen de apo stolische bedrijvigheid der Missionarissen die in 't land gekomen zijn om 't licht van I t waar Geloof voor alle Indianen van 't Rotsgebergte te doen opgaan. De Toove- naar delft het onderspit en 't Kruis zal Vervolg op 2* blad. Toen ik op 't kollege mijn Eransch* leer de had ik altijd moeite om het voor geschre ven minimum getal lijnen te bereiken voor mijn (i devoir de siijle en verleden week was mijn hoekje in de Denderklok den helft ie klein om al de beschouwingen te bevatten die mijn reis met mijn van 't kamp komende gezellen mij had ingegeven Hoe een mensch toch verandert met oud worden Daar was er een bij die met zijn blijdschap geen weg wist ett die aan zich zelf beloofde dat hij, zoodra buiten de statie, zingen zou van wij zijn - der - van de klas... tot hij heesch was en drinken zou tot dat hij de wereld zou zien draaien.. Toch in ons compagnie nietzei een an dere de menschen zouden ons aanzien voor 's notters die juist hun diensttijd achter den rug hebben... En hij sprak van de anciens die de kazerne verlaten mei dat zelfde com- passieus misprijzen waarmede hij als an cien van de schachten had gesproken Hei is opvallend dat dat medelijdend mis prijzen zoo weelderig tiert in het hari van de menschen, gelijk de tengels, ofte netels, en distels weelderig tieren op allen grond, en om den duivel niet weg te krijgen zijn ais ze eens wortel hebben geschoten zoo zit dat medelijdend misprijzen of misprijzend medelijden indien gij het liever hebt vast ge ankerd in het menschelijk hari. En er is geen sukkelaar op de wereld, zoo misdeeld dat hij in of rond zijn persoontje geen reden vindt om content te zijn ever zich zelf, het te staan uit kraaien gelijk een haan op den mesthoop... en van uit zijn hoogte neer te tien op de anderen. De eene denkt dat hij het verstand, in pacht heeft dat hij al les regelenbesturen en bewaren kan... de goddelijke Voorzienigheid zou het niet beter doen en al wie bij hem niet te rade gaat en zijn richtlijnen met volgt ts een sukkelaar onder de sukkelaars die niets weettotaal niets zelfs dat met dat hij niets weet en dat er in zijn geburen een is die 't al best weet Een ander staat op zijn geld als op een klein tergske van waar hij uit zijn hoogte kan neierzien en zich gewaardigen kan vriendelijk te kijken naar de aanbidders van het gouden kalf, die rond zijn troontje ko men knielen. Een derde pakt uit met zijn positie en is tier als de ezel uit de fabel dit mocht het geld dragen. Een vierde vindt zijn grootheid in het sport en daar sport vul vertakkingen heeft zijn er daar veel hoogtckeus in te nemen en zijn er tamelijk veel die, als ze zoo op een hoogteken staan, kunnen denken dat ze zelf een Hoogheid zijn En zoo zouden we de lijst kunnen uitrek ken tot in het oneindige zonder zelfs te ge wagen van dezen die er hun roem opdragen de teste foutchttie te zijn van 't land cf iedereen onder de tafel te kunnen drinken Kan het dan anders dan dat de godsdienst v el vijanden heeft en zooveel volgelingen voor wie de godsdienst gesymboliseerd is in een kerheboek dien ze alle weken voor een half uur ter hand nemen... Die godsdienst die leert dat er maar één God is, en die alle af godekens van hunnen troon werpt die gods dienst die met Asch-Woensdag hun zegt gedenk 0 mensch dat gij stof zijt... die hun leert dat x: allemaal van dezeltde fami lie van hetzelfde onedel ellocd zijn, afstam mende vak het eerste menschen paar dat reeds zulke gemeent manieren had Er nu hoor ik een onbekende lezer die wrevelig is omdut hij meent dat ik hem een steek onder water heb gegeven mij toe snau wen. t En gij, moeial berijdt gij geen da da Ja besic ik heb ook tengels in mijnen hof, en onder ander ben ik fier op het hoekje dat mij gereserveerd is in de gazet en van daar uit kijk ik neer op de anderen gelijk een dik ke menheer uit zijn reserve in de Noord ster op de sukkelaars die met hun week abonnement naar een werkmanstrem gaat Reporter TOMAAT

Denderklok | 1933 | | pagina 1