81 Radio-Venrassingstnein Kl)(iAH AVOUX De Padvinderij Zevende Jaar IV 38 Prijs per riummer 30 centiemen. Ninove 17 Se Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad VOOR HET KANTON NINOVE B. HUYSTIBdiAM-ilMAlIBI Bené DE COOJVIflN en Edgar AVOOX 0P MAANDAG 25 SEPTEMBER 1933 PRIJS 40 FR. Familie-comparlimenten -- 6 personen 225 FR. GROOTE KOSTELOOZE TOMBOLA- DflVIDSpONDS Afdeeling Ninove Landbouwbelangen Het Hoekje van den Reporter Abonnementsprijs 3 maanden fr. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Handelsregister Aalst n- 1093 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. fr. 16 CKSTAKL 11 n1■iMïïi I ■uimiiv iw 'I m «PI jramas ingericht dooi* voov NINOVE en omliggende Vertiek uit Ninove rond I) uur. Terug in Ninove rond 22 uur. Inschrijving van heden tot Woensdag 20 September bij Statiestraat, 24 IVinove. heden die hij tegenkomt. 9. Een p v. is spaarzaam. !0. Een p.v. is rein in gedachte, woord en werk. Bij zijn inlijving doet de kandi daat volgende belofte Ik beloof op mijn eerewoord zooveel het zal mogelijk zijn mijn plicht te vol brengen jegens God en den Ko- nirg, mijn evennaaste ten allen tijde' bij te staan en de wet van den p.v. na te leven Voor de uniform wil de inrichter de edele geestdrift opwekken en ontwikkelen. Al maakt de uniform den soldaat niet, toch oefent zij een grooten invloed uit vooral op het gevoelige gemoed van den jon geling. Deze inrichting hoeft onze be langstelling te wekken, vooreerst omdat het een beweging is die niet alleen in theorie vooruitkomt voor een degelijker karaktercultuur, Hier bedoelen wij de echte be weging zooals ze over heel Enge land en Amerika is verspreid en bij ons ook reeds iugang heeft ge vonden en zooals ze docr den Engelschen generaal Baden Powell begonnen en bezield is geworden. B. Pcw. werd geboren te hon den in 1857. In f87<> begon hij zijn militaire loopbaan als eenvou dig soldaat en nam in 1908 ontslag als luitenant generaal. Niets in zijn leven was er op aangelegd om hem eens in de eerste rij van de opvoeders der jeugd te bren gen Hij was noch denke;, noch schoolman maar de jeugd kent en mint hij als geen andere. Hij is in den volsteu zin een Engelsch gentleman N> daarin ligt zijn eigen ziel, da ziel van zijn werken, het ideaal van zijn inrichting. Hij stelt wijsheid boven wetenschap, levensondervinding boven boe kenkennis menschenkennG boven zielkunde, geweten boven weten, karakter boven geleerdheid, op voeding boven onderwijs, het leven boven de school. Hierin ligt de eigenaardigheid vanf B Pow. padvindersbeweging. Hoe kwam B. Pow. tot de gedachte der pad vinderij. Noch opleiding, noch boeken, noen studie braciiten er hem toe levensondervinding en een mannelijke ziel en karakter openden zijn geest en deden hem de handen aan het werk slaan. Tijdens de verdediging van Mafc- king, gedurende den boerenoorlog in Transvaal, voelde hij zich, bij gebrek aan mannen, gedwongen een beroep te doen op de jonge lingen der stad en die in troepen te organiseeren voor alierhanue bijwerken, als briefdrager, seiner, enz. Hier in die eenvoudige le vensondervinding lag de kiem der gedachte die hij later vei konden en uitbouwen zou, In deze troep jongelingen lag de cel die ging aanwassen tot dit machtig organism der padvinders beweging. B. Pow- voelde er heel zijn handel en wandel door omgewen teld in de ziel der jeugd had hij een schat ontdekt van ridderlijk heid, dienstwilligheid, kloekmoe digheid en ordegeest, die bijna heelemaal door onze schoolopvoe- ding werd over het hoofd gezien en osbenuttigd en onontwikkeld gelaten. Jaren lang droeg de ge neraal zijn ideaal eener nieuwe jeugdopleiding in zijn hoofd en in {908 toen hij uit werkelijken dienst trad, verscheen zijn boek over Padvinderij De gron Igedachte van zijn werk is de nationale' kwalen en ziekten als ongodsdienstigheid, tuchteloosheid, gebrek aan vader landsliefde, zeltzucht. verdorven heid, achteloosheid voor anderen, wreedheid, misdaad, krankzinnig heid, zorgeloosheid en armoede, pronK en praalzucht, vadsigheid en gemakzucht, speelzucht, gees- tes en lichaamszwakte tegen te gaan. Als redmiddel stelt hij de padvinderij, vooreerst door een stelselmatige vorming van het karakter, door een goede omge ving, ontwikkeling van het eerge voel, en plichtbeset. zelfzucht, verantwoordelijkheidgodsdiens tigheid, eerlijkheid, hulpvaardig heid vooi anderen. Gezondheid wil hij door oefening en spel in open lucht bevorderen. Het doel der padvindersbewe ging is dus het karakter van den jongen aan te grijpen in de jaren dat het tot zijn rechten vorm te brengen is, en den jongen aan te moedigen tot het ontwikkelen zij ner persoonlijkheid, zoodat hij zich zelf kan opvoeden tot ten man en een waardevol juist zijn volgt dit, waar van B. Padvinderswet hteft rekening ge- moet degelijk burger. Het is Pow. in die hier houden f. De eer van den p.v. vertrouwen inboezemen. 2. Een p.v. is trou* aan Koning en Vaderland, aan overheden, ouders, werkgevers en onderda nen. 3. Een p.v. heeft tot plicht voor anderen nuttig te zijn en an deren te helpen. Alle dagen zal de p v. een goed werk doen. 4. Een p.v, is een vriend van iedereen, en eer. bloeder voor alle andere p.v. tot welken stand zt ook behooren. 5. Een p.v. is beleefd. Een p.v. is een dierenvriend. 7. Een p v. gehoorzaamt zonder aarzelen aan de bevelen zijner ou ders, of scoutmasters: 8. Een p.v. is altijd welgezind, hij blijft het onder alle moeilijk maar omdat het een praktische inrichting geldt die de wilsvorming tot haar centrum heeft gemaakt en bij gevolg beantwoordt aan den diingenden nood die allerwegen sinds jaien werd gevoeld en uitge sproken. Wie met de jeugdbescherming is bemoeid, kan er een inrichting in vin.len die de bestaande orga nisaties voor jongelingen kan aan vullen tn vervolmaken. Heel die organisatie steunt op 't volgende Vertrouven geeft zelfvertrouwen verantwoordelijkheid baart zelfs- verantwoordelijkheid, leiden of tucht uitoefenen leert zich zeiven leiden orde handhaven kweekt ordegeest praktisch vertrouwd woiden met de moeilijkheden van bestuur, tucht, orde, menschen behandelen, menschen bevelen is een kanst die elkeen leeren moet en die alleen door gehoorzamen wordt aangeleerd, maar ook door praktijk dient geoefend In zijn aanspraak tot de p.v. te Mtchelen steunde wijlen Z.E. Kard. Mercier er met nadruk op dat hij de pad vinderij goedkeurde, aanbevool eu bevorderen zou omdat het een beweging was die, in onzen tijd van anarchie en wanorde, door liee! haar geest en inrichting er was op aangelegd om eerbied voor gezag en overheid in het aanko mend geslacht aan te kweeken en hoog te houden. Het is dus een uitmuntende in richting, die veel bijdraagt tot de zedelijke en lichamelijke opvoe ding der jeugd en waarvan het in richten eu bevoidereu ons aller aanmoediging verdient. Het 5- Volks-,het 2•Keu^-,het3• Jeugd boek van 1933 verschijnen over een paar weken. De muziekuitgaaf 1933 ligt ter perse, en evenzoo dat laatste nieuwe de kinderkalender. In den Belleman die samen met het 5- Volksboek wordt uitgezonden, lezen de leden uitvoerig bericht over nieuwe mu ziekuitgaaf en kinderkalender. Hn voor verdere inlichtingen is het adres steeds Ph. Coppens, Doornweg, Ninove. Ook dit zegge men voort OfFensiefbeweging in Vlaanderen. Het is geweten dat de boosheid, om haar grootste eftekt te bereiken, haar krachten samentrekt. Er is maar ééa middel, om er doeltref fend tegen in te gaan concentratie van de betere krachten. In Vlaanderen heeft franskiljonisme zich opgezet in zijn laatste verschansingen Waar het zich op politiek terrein niet heeft staande kunnen houden, bindt het den strijdt aan op kultureel gebied. Het staat er stevig, vooral door de macht van zijn kapitaal, en waarachtig van daaruit san het opnieuw heel het openbare leven gaan bestrijken, als het maar weer stevig is ge- worden door de pénetration pacifique des esprits of te de langzame vergiftiging der publieke opinie. Er dreigt gevaar 1 We moeten waakzaam zijn Van kolo nisatie hebben wij nu eens voorgoed ge noeg. Daarom moet er komen concentratie van alle katholieke Vlaamsche krachten op kultureel gebied werkzaam, om een I hoogen dam op te werpen tegen den nieu- wen overvloed die aanspoelt, en weg- i spoelt. Verdedigen is goed wanneer het te laat is voorkomen is beter, Ofïensiel AI wie de nieuwe wending van onzen ouden strijd lief is, luistert op Zaterdag 16 September naar het Davidstonds radio kwartiertje van 16 314 u. tot 1/ u. waann E. P. Morlion O. P., de voorvechter van de Docip, het zal hebben over de offen- siefbeweging. Het Vlaamsche kultuurleven wordt be dreigd. Allemaal luisteren De Olievlek Het Vlaamsche land zit verveeld met een olievlek, van iedereen gekend, doch waaraan eerstdaags beslist een perkje wordt gesteld dat is de Brusselsche. En in den fikschen zonneschijn van de Vlaamsche kultuurherleving, verdwijnen er dan wel vlug alle sporen van. Men zegge het voort Om een andere olievlek mogen we blij zijn het Davidsfonds. Om een voorbeeld te geven van zijn voortdurend dieper doordringen in gezegde Vlaamsche kul tuurherleving, slechts dit enkele voorbeeld onder vele waar het voor 4 jaar als uitga ven alleen zijn Volksboeken bad, kwamen daar sindsdien bij de gebonden Volks boeken, de Keurboeken, de Jeugdboeken, de Muziekuitgaaf en nu, het laatste snufje, een speciaal kinderkalender. Wetenswaardigheden over de leghennen. Over enkele dager, waren we op de markt van X.. in gesprek met twee land bouwers die geweldig kloegen over bet klein getal eiëren voortgebracht door hun ne leghennen, en de geringe winst die ze op dat gebied konden verwezenlijken. Wt lieten die mannen een tijdje voortklagen, en vroegen op zeker oogenblik, als ophel dering, wat ze als voedsel aan hunne die ren toedienden, en het antwoord was het volgende Mijnheer onze hennen zijn nu Tn den ruiftijd die verschillende weken duurt en gedurende dat tijdstip leggen ze wein g of niets, en zeer dikwijls gaat dat voort tot in October vooraleer ze weerom volledig bepluimd zijn in de maanden \ugus»us en September geven we dan ook weinig voedsel, enkel wat atval van de keuken, met een weinig tarwe of gerst 1 We deden aan die landbouwers ver staan dat zulke handelwijze gansch ver keerd is om reden dat de dieren veel voed sel nondig hebben tot het vormen van nieuwe piuimen, en wel vooral krachtvoe der waarin een groote hoeveelheid eiwit aanwezig is, gezien de pluimen veel stik stof bevatten die enkel en alleen door de eiwithoudende stoffen geleverd wordt. Het eenige middel dus om den gioei der pluimen te bespoedigen, en bijgevolg den ruiftijd te verkorten en de legperiode sneller te doen aanvangen, is het toedie nen van rijke voeders. En wilt ge gelukken, voegden wij er aan toe. dan raden wij u aan het droog- meelvoeder fürymas) A. P. P. 3 van Ke- my te gebruiken dat voeder is vervaar digd uit de beste meelstoffen en bevat ge middeld 23 tot 25 o/o eiwit en vet en 56 tot 55 o/o koolhydraten, Kemy s drymash A.P.P 3- houdt dus nagenoeg twee maal meer verteerbaar eiwit in dan tarwe, mais, gerst of haver. Daarenboven gebruikt men j in die fabricatie nog vleeschmeel, en het 1 bevat ook veel kalk en mineralen die hoogst noodig zijn tot vormen van eier schalen. Daarbij moet ge dan nog het kor relvoeder P.P.P. 3. van Remy voegen dat bestaat uit 7 of 8 graansoorten van eerste gehalte. Vervolg op 2. blad De wereld is een kiektnrek.... dit boven zitten besch. ten de onderste 't Is een oude vlaamsche spreuke een dier talrijke waarin onxe voorouders hun proef'ondtrvmdlijke levenswijsheid hebben vastgelegd. Ik heb zoo dikwijls als kleine tongen dat spectakel van het kiekenhok afgekeken. De t kiektnrek liep schuins naar omhoog en eiken avond was het een echte wedstrijd om wit hel hoogst tou geraken en elke mor gen een dolle vlucht van deze die tot ...asch- bak hadden gediend Nu si in de kiekenkoten gemoderniseerd de geest van gelijkheid is er door gevaren.... alle kiekens zitten op gelijke hoogte geen enkel meer heeft hei genoegen sijn achterste te gaan houden boven den kop van een ander. De mcnschheid heeft het nog niet zoo ver re gebracht. In de koers naar de vooruit gang laat ze haar kloppen door het kieken ras. De proletariërs van alle landen schreeu wen moord en brand sinds tientallen van jaren. Het rad der fortuin blijft altijd schuins draaien zij die van onder staan geraken wel eens beven en er zijn landen met een dictatuur van 't proletariaat maar dat sijn allemaal woorden. Die die tateur en zijn proletariërs sijn geen proleta riaat meer zij die van onder staan zijn het proletariaat Waarom zoo verre gaan kij ken Onze minisier van sociale voorzorg was een proletariër.... en ongebreidelde demo craat als een blazende kat liep hij langs de sociale ladder naar omhoog.... toen hij boven kwam was hij conservateur.... en nu gevrijwaard door de volmachtswetten solt hij met onze oudjes. Meewarige menschen krijgen de tranen in hun oogen bij t ellendig rootje schuiven voor 't winket oj voelen hun bloed koken bij 't grollen en snauwen achter 't winket.... Mijnheer de minisier heeft een heerlijke organisatie onder dekking van een voorwendsel sluk geslagen.... hij is sijn de clamatorische liefde van vroeger vergeten en wie we :t of ontmoedigd'of vernederd een of ander oudje niet liever een boterham min zal eten en aan zijn pensioen verzaken....f Mijnheer de minister en zijn trawanten de ontvangers sollen met de oudjes.... Kwdajongens beulen met schurftige hon den oj katten.... Van hoog tot laag is de mentaliteit de zelfde m de samenleving Er was een tijd dat de fabriekwerker on geveer zooveel was als de trekhond in de kar van een voddenraper. De misbruiken riepen wraak ten hemel. De stem van Leo XIII sprak klaar en on verbiddelijk ze was als het geweien van de wereld. Die stem vond weerklank in vele harten ae kristenliefdc ging aan 't werken zonder te willen zien dat ook de haat aan 't werken was en er werd tegen het manchesterianis me een strijd aangebonden op leven en dood. Nu is de werkman tets hij ligt niet meer met handen en voeten gebonden op goe genade overgegeven aan zijn baas. Hij werkt met collectief contract hij staat als macht tegenover een macht.... Iets zijn ts niet genoeg hij wil alles zijn hij heeft gezucht onder den willekeur van zijn baas hij wil den baas doen zuch ten onder zijn willekeurHet collectief con tract wordt brutaal aan dt zolen gelapt, hij eet zijn woerd gelijk de hond zijn('t rijmt en hij rekent of de macht van de straat relletjes om het recht onder den duim te krijgen Christus weende nutteloos en vruchte loos over de versteendheid van Jerusalem., ons klagen over de hardvochtigheid en boos aardigheid der menschen zal even nutteloos zijn Kiekens kunt ge iets leeren menschen niet Reporter BEND RKLOK

Denderklok | 1933 | | pagina 1