II 1 FLM0ÜRL0G Jubilium-Bedevaart Het Stervende Land Nieuwe en prachtige lezing voor den Herfst Belangrijk Bericht STAD En OMLIGGENDE Y/AO VE. WeJoz.Van Petegem- C C Van Den Bossche SPORTNIEUWS TE HUREN TE KOOP *resia ir\@ve. Banque Centrale de la Denare Appel ter re iensten niber -*g. .ïjde voor Mme Hyp. as. Dinsdag, \is ter eere van de Godde- oorzienigheid en Onze Lieve Woensdag, mis ter eere van de Heilige sia om een gunst te bekomen Donderdag, mis tot geestelijk en tijdelijk „fin der parochianen Vrijdag 0 1|2 uur, mis voor Mr en Mme Louis Waltniel en zeon Maurice. Zaterdag, -nis voor een overledene -.yuus 7 Ij2 uur Lof. Geeft dus van deze t'.vee voeders eiken dag en per kep 60 «gr. drymash en -10 gr. korrelvoeder, en wij kunnen u verzekeren dat ge binnen weinige weken zult uiterst voldaan zijn over den uitslag. Onze twee boeren vertrokken daarop volkomen overtuigd van hetgeen we had den uiteengezet, met het vast besluit de zaak zonder uitstel te beproeven. J. AI DIT. Vlaanderen teg-en het Fransche Innoralisme. Er is een woord van den Heiiigen St Jan Chrysostoom dat we hier r uttig overwegen kunnen (wat een zeldzaam genoegen nu eens eer; heilige te kunnen citeeren in iilmaangeieger.heden) Ge ergste oorlog is deze wanneer de vijand ons laat denken dat het vrede is Het is nu vele jaren dat de film in Vlaanderen het edelste en het heiligste aangevallen heeft, en het heeft er in de meest katho lieke middens r.og steees vredig uitgezien en tevreden, soms zelftevreden, gewoon lijk lamzakkig. De K.F.L. leert dus maar een tamelijk oude waarheid liet is film oorlog sedert lang, maar het is nu bijzon der dringend dat de aanvai eens van Ka tholiek Vlaanderen zou uitgaan. Geen defensief alleen, ma r tegenoffensief. Niet in een stad, maar in al de steden van ons land. De vaudevilles waarover het cor.gres van Antwerpen voldoende uitleg gaf, be ginner. Brussel te verlaten om nu het ach terland te koloniseerc Verleden week waren er vier in Antwerp- waren tr in Geeraardsbergen, Leuven en ze komen zoo wat overal. Het protest komt ook overal: de bladen hebben -eeds verschil lende initiatieven motten signaleren en de socialistische blader! hebben reeds moeten deugdzaam klagen d t de calo- tins niet breed zijn var. gedachten. We geven nogmaals het ordewoord dat ieder leidend katholiek in zijn streek a! de groute organismen aanspreker- moei om met het begin van ë.er Winter als een man het verwijderen der ergste vuilighe. den te eischc-n. Alle ichtingv:: en doku- mentatie kan men ste Js bij de Katholieke Film Liga verkrijg er het is t:u de goede tijd om de plaatselij e fiimüga op te richten waar ze nog niet 1 estaat. Want zoolang slechts kleinere groepen optieden zal men ons vervelen i vinden, wanneer echter de st rk aanec: ./sloten Filmliga in massa beweegt zal mer meer vrees dan verveling voelen, en buigen. FILM0PB0UW De Filmliga heeft een tiental zeer ai- tistieke Nederlandsche films, waaronder niet enkel mooie documentairs, maar ook poëtische schetsen zooais Jardin du Luxembourg en Voetbal voor ors land aangekocht. Ze heeft daarbuiten uit de bestaande productie een 100 tal films uitgezocht welke tegelijkertijd artistiek en ook mo reel toelaatbaar zijn. Al wie in Y'laamsche kultureeie krmgen de filmkuituur wil be vorderen kan zich tot de Katholieke Film liga, 81 Haechtsche steenweg, Brussel wenden om de r.oodige documentatie te bekomen. De film Wat zegt Beauraing welke door de Katholieke Filmactie van ons land wordt verwezenlijkt zal met opzet niet voor het einde der maand verschijnen, daar het niet om een actualiteitszaak gaat. Al wordt in de film het opjectief docu mentaire goed verzorgd, t« ch zal deze hoofdzakebjk een modern gemonteerde ideeënfilm zijn, welke de aandacht trekt op wat in Beauraing evenals in vele Vla imsche bedevaarten hoofdzaak is de innerlijke godsvrucht der menschen. van de Broederschap van den Allerheiligsten Rozenkrans op Zondag S Oktober 1933. 1. Wij vieren dit jaar de 75 verjaring der verschijningen van Onze Lieve Vrouw aan Bernadette. 2. Het is nu 50 jaar geleden dat Z. F. Paus Leo XIII de maand Oktober aan O. L. Vrouw van den Rozenkrans toe wijdde. Die heugelijke feiten vieren wij best bij de grot van O. L. Vrouw van Lourdes. Op 8 Oktober gaat dan etn bedevaart van heel het Vlaamsche Land r.aar Oost akker. Speciale treinen zijn reeds aange kondigd uit Antwerpen, Turnhout, Lier, Brussel, Oostende, Hasselt, St Truiden, Leuven, Mechelen. Oost-Vlaanderen moet cok op dien dag talrijk vertegen woordigd zijn. De Spoorwegbeheerei. treinsen trams zijn ingelicht aangaan de orze bedevaart Met de okale stations chefs kan makkelijk overeengekomen worden voor het inrichten van speciale treinen of groepreizen. Door het gezamenlijk Rozenkransgebed behaalde in 1571 de krister.e vloot een schitterende overwinning op de Turken. Zou in dezen ernstigen en treurige.': tijd door dit zelfde gebed weer geen overwin ning kunnen behaald worden op die ..ace- re vijanden die r.u ons geloof en de H. Kerk bevechten Orde der Plechtigheden Te 10.30 u. Samenkomst voor de Grot. Korte toespraak door li. P. Berghmans. Gezamenlijk rozenkransgebed. Te 11.30 u. Plechtige H. Mis opgedra gen door Z. E. P. Pauwels, Vicaris Pro vinciaal dc-r Domini kanen. Te 2.36 u. Aan de Grot gelegenheids- sermoen doorZ. E. P. Van Gestel Te 'o u. Korte toespraak en Plechtig Lof door Zijne Excellentie Mgr. Coppie- ters, Bisschop van Gert. MENGELWERK 32 door I'. BAZIN vertaald door Dr J. Boonen Neen, 't is goed. Ik zal haar nog wel zien. Rousille, ik en Francois wij hebben iets te doen in Challans. Wij zullen voor 't eten terug zijn. Ga Matnurin halen, hij zou zich te zeer vervelen op CaiÜeterie. Zonder een woord meer, ging hij het erf op, waar Francois wachtte. Hij stipte in het rijtuig, gaf een teeken aan zijn zoon om naast hem p. iats te nemen en met een zweepslag, die het paard niet gewoon was, ging het vooruit. De bruine draafde snel weg. a Wat mag er gaande zijn, dat zij zoo hardrijden?» dachten de enkele getui gen, die hen op de i .veg zagen voorbij rijden, getuigen aan wie niets ontsnapt, herbergiers voor hun deur, straatslenters, boeren.stroopersWat hebben zij toch aan de hand? De oude Lumir.eau slaat Jef Crick zet zijn uitgave e Geen Rijker kroon d n Etge.: Schoon voort. Vanaf 1 October aanstaande zet Jel Cric schrij ver van den roman i De Ridder van het Slot Laerne zijn succes-uitgave Geen rijker Kroon dan Eigen Schoor. voort. Wat zal zij inhouden Eerstens, een nieuwe roman De Man die zijn Lijf verloor n geschreven door Jef Crick, en H. Mulder deknaam eer. onzer jongere kn ppe schrijvers. Dit maal is het geer. historische -oman. Het is een zeer eigenaardig werk, waarin er^st t-n luim zich boeiend afwisselen, en waar in or ze moderne wereld met a' zijn uitvin dingen, rnet zijn jacht naar geld en geluk, met zijn crisis ea zijn wer locsheid, ir. scherpe, rake kleuren geschilderd wordt. Tweedens, eer. nieuw Kunstalbum. In dit Kunstalbum, iets eenigs in zijn aard, het paard als een knecht, die schrik van zijn meester heeft, en hij rijdt zelf en hij zegt niets aan zijn jongen. De boer maakte zich werkelija driftig onder het bepeinzen van zijn ieed. Zijn woede groeide aan. Hij grommelde tusschen zijn tanden de woorden, die hij den heer Mef- tray zou toeslingeren en zijn arm die een behoefte van vechtlust en wraakvertoor.de, zweepte den bruine. Erangois, uitgeput door de aangewende moeite, zat onver schillig bij en keek naar de akkers zonder een vast omlijnde gedachte. Hij stapte het eerst uit op de Chalians- plaals dicht bij de Nieuwe Huilen en bond het paai ei vast aan den ring van een pi laar. Dan volgde hij den vader, die een straat links insloeg en stil hield voor een nieuw gebouwd fiaai huis. Op een koperen plaat onder de bel l is men Jules Meffray gewezen deurwaarder, arrondissements commissaris. De boer belde hard. Is de baas hier? vroeg hij aan de zullen andermaal, vanaf de letter A tot Z, tiertallen onzer Vlaamsche kunstenaars ten tooneele verschij- en, met het verhaal van hun leven, met hun poitretten, met prachtige kunstplaten reproducties van hun werken In dit Kunstalbum geeft Jef Click, als kur.streporter, de vrucht e.i de samenvat ting van twaalf jaar reizen, sludecren en werken. Al deze kunstenaars staan een kunst werk als kunstpremie voor de lezeis af. De lezers zullen dus andermaal kans hebben deel te nemen aan een verloting van meer dan honderd kunstwerken, ter waarde van duizenden e.n duizenden frank, Ten derde, zal Jef Crick in zijn nieuwe uitgave r.og allerhande zeer aantrekkelijke bijdr. gen geven over folklore, kinema, toon el, dans, sportbeweging, enz. Dus lezing naar ieders goesting Evenals de vorige uitgave zal ook deze in negen maand, zegge in 39 afleveringen, volledig zijn. Vanaf 1 October aanstaande vei schijnt ieder wc-ek een aflevering op 10 blz. mooi glanspapier, onder omslag, in groot for maat fraai gedrukt en prachtig geïllus treerd, aan 1.25 frank de aflevering. Abonnement 18 frank voor de 'J maand Ifi frank voor drie maand. Men mag ervan overtuigd zijn dat deze uitgave dubbel en dik haar geld zal waard zijn, en grooten bijval toegemoet gaat. Men kan van nu af aan het bedrag van zijn abonnement storten op postcheckre- kening nr. 1066 32 var. Jef Crick, Ar.t- werpsche Steenweg, 351, St. Amandsberg Gent. Wie het aanvraagt zal ook, vanaf 15 September aanstaande, het eerste nummer gratis ter inzage kunnen bekomen. Elke lezer die dit nummer aandachtig doorleest wordt een abor.nent. Weet u dat er in Namen een Godsdien stige Congregatie van Blinde Zusters be staat Zij zoeken de kinderen-de kleine kinde ren-op, blind of bedreigd het te worden, om ze te verzorgen en op te voeden. Is Let niet voor allen oen groote plicht van menschiievendheid zs in hunne op zoekingen te helpen. Indien u zulke ongelukkige schepseltjes ken:, verwittig er de Blinde Zusters van St Faults, 24, St Martinusstraat. Namen, of wel het Nationaal Werk der Blinden, 90. üaiilvlaan, te Brussel. Zondagdienst der Apothekers. Apotheek open van Mijnheer DE EUYVER. Beverstraat Arm gebroken Het 6-jarig zoontje van Gustaaf De Coninck Lucien, genaamd, en wonende op de wijk Preulegem, ,s wederom het slachtofhr geworden zijner ouveorzich- tigheid. Hij was met eenige makkertjes aan het speler en is wederom zoo on;;e- lu- kig gevallen, dat hij voor de tweede maal zijn rechterarm brak. Men zal zich herinneten, dat d'e zelfde knaap, een twee maanden geleden, een soortgelijk ongelu - had, door van een kar te vallen. Hij was zelfs nog niet heelemaal hersteld van dien eer-ten val. Minder premies, meer kwaliteit Daarvoor is mijn geld bereid. En kwaliteit virat gij altijd, ja, In Chicorei Pach». Autobotsing Maandac middag, omstreeks 12 ure, kwam L Zon eloos, op den steenweg van Geeraardsbergen naar Ninove gereden. Op het grondgebied «ar. Oultre kwarr hij in botsin„ :n .t een lux-e-auto, bestuurd door den heer Malfroidt. van Edinger. Dr waren geen persoonlijke ongelukken te betreuren, niettemin werden beiue autns licht beschadigd. Den auto door Malfreidt bestuurd, werd een slijkwecrder afgerukt. Heropening- der Klassen Voor uwe aankoopen van caoutchouc- botten, galochen, regenmantels (imper- méables) en allerhande sportartikels w entlt U in volle vertrouwen tot he welbekende huis Burchtstraat, 15, Ninove Tel. 39 nevens den Katholieken Keizer Altijd overgroote keus, beste kwaliteit aan ongelooflijke lage prijzen. Lijk opgevischt. Vrijdag namiddag omstreeks één uur zagen eenige werklieden die naar hun werk gingen, langs (it-n weg tegen dtn Dender te Ninove, een manspersoon in het water liggen. Zij verwittigden seffans de politie en deze met tusschenkomst van eenige personen haalden i et iijk uit den Dender. Bij rader onderzoek kon men bevestigen dat de verdionkene, de genaamde Hel linckx Maurice was, 30 jaar oud en afkom stig uit Parr.el. Men droeg den drenkeling naar het doodenliuis over en verwittigde de familie. Plaats uwe gelden op rekening inide te -Ninove. Handelsregister Aalst n" I Filiaal der Société Generale df. Belgique, gesticht in i S22. Kapitaal "2 milliard frank. Volstrekte zekerheid. Geheimhouding. Schuur en stallingen door brand vernield. Donderdag avur.d is de schuur en stal lingen, toebehoorende aan den beenhou wer, Achiel Perdaens, de prooi der vlam men geworden. De gebouwen zijn gelegen op het ge hucht Beerenlioek, zoodat er dagelijks daar veel voorbijgangers zijn. Toen nu de werklieden van hun dagelijksche taak huiswaarts keerden langs voornoemde straat, zagen zij rookwolken opstijgen uit de schuur van den beenhouwer. Ze gaven dadelijk alarm en vlogen het huis binnen om de Dewoners ervan te waarschuwen. De vrouw die alleen thuis was had zelfs nog niets gemerat var, het gevaar dat haar huis insgelijks bedreigde, want ze werkte nog altijd rustig verder. Dadelijk was toch eenieder te been, om een reddende hand toe te steken want men diende rekening te houden dat men juist kon hopen op de beieidwilhgheid der geburen om den brand te keer te gaan, want Appel'.erre bezit tot hierioe nog geen pompierskorps. Het ken aan ee: ige kloeke mannen voor eerst gelu.lien de stalbeesten in veiligheid te brengen, terwijl andere met vereenigde kraci.ten e.kander hielpen om het vuur te keer te gaan. Doch daar men het water in een steenput moest gaan halen, vorder de hun redüingswerken maar heel lang zaam, zoodat er om zoo te zeggen aan geen redden te denken viel. Gansch de in de schuur opgestapelde oogst werd de prooi der vlammen. Men kon zich getroos ten met het huis van verderen brand te vrijwaren, en zelfs daarvoor was het nog noodig een rnuur ten gr^nae te werpen, om het vuur te beletten van verder te loo- pen. Na drie uur van noesten arbeid was alle gevaar voor verderen brand dan ook uitgesloten. De schade zal nog aanzienlijk wezen, want de gebouwen zelfs nog uit gesloten, was gansch citn voorraad van graan, stroo en tabak, ja zslfs het av.ker- alem was de prooi geworden van het ver nielend element. 1 ot hiertoe kan men niet met zekerheid bepalen wat de oorzaak zou wezen van dier. brand. Het geheel is tot overmaat van ramp maar gedeeltelijk door verzekering gedekt. dienstmeid, die de deur open deed. Het meisje bekeed den boer van onder tot boven, die in zijn vuil werkpak er ver re van netjes uitzag en te meer daar zijn toon ruw, haru en onbeschaafd klonk. Zij antwoerdde Ik geloof van ja, wat wilt gij Zeg hem dat Tcussaint Lumineau van Fromentiére er is, en dat hij zich spoedt, ik ben gehaast. Verwondert en bang .at Toussaint Lu mineau met zijn vuil pak de meubels zou bemorsen, leidde zij hem niet in de ont vangkamer maar liet hem in den gang staan. Toen zij haar meester ging roepen, had zij Frangois niet bemerkt, die achter den grooten, breed gesc loucerden Lumi neau stond, die in zijn verbolgenheid ver gat zijn hoed af te nemen. Eenige oogenblikken late: kwam Mijnh. Meftray af, de groote kiezer van Challans, half burger, met een jnnerlijker wrok te gen de boerer, alhoewel hij van boerenaf komst was. Hij kende dus de boeren en wist uit hun zwakheden en gebreken pro fijt te trekken. Op de hoogte gebracht van het optreden van Lumineau, verwachtte hij heftige too- neelen en bleef boven op de eerste trap pen staan en zei Men had u binnen moeten laten, pachter. Doch wijl gij gehaast zijt, kun nen wij hier wel praten. Ik heb aan uw zoon een dienst bewezen, is het daarover dat u men wil spreken Juist, zei Lumineau. Indien ik u nog ter wille kan zijn Ik wil mijn jongen houden, Mijn heer Meffray. Hoe, houden Ja, dat ge zoudt te piet doen wat gij gereed gemaakt hebt. Maar dat hangt van hem af, pachter. Hebt ge den oproepingsbrief ontvangen, Francois Ja, Mijnheer, Indien gij wenscht niet naar uw post te gaan, daar zijn candidaten genoeg. Ik heb tien andere vragen, die ik beter kan ondersteunen dan de uwe. Vervolg. ÜOüLIJDiHüS, voo«* n'en goeden bril wend u tot APOTHiEK Jos. D<c ftayver, Beverstraat, Ninove. Dat de vreugdekreten eenige dagen zullen duren vooralleer de supporters van De Caluwé zullen uitgepraat zijn dat is voorzeker geen nieuws meer maar dat hij de les onthouden heeft het geen wij vroeger geschreven hadden dat is wat anders. We nioettn natuurlijk r.iet bluf fen met te zeggen dat wij de kwaliteiten van Dc Caluwé beter kennen dan iemand vermits wij hern zDn opgroeien en zien komen trapsgewijs maar zeker ging hij trap voor trap op de ladder van liet sport, en heden ging hij zijn kans beproeven en war, zelfs maar op het naaste knipje aan geworven want ge moet weten dat er slechts renners aanvaard werden die op het oogenbiik over gezonde kwaliteiten beschikken en hoog aangeteekend staan in de sportbew-.ging. De Caluwé vertrok dus tusschen al dat groot geschut allen gewapend met kanon nen van 't groot kaliber terwijl hij slechts in de rangen liep met een schut- geweer maar dat geweer gaf geen genade: verpletterde al de vreemde rijders om het even welken naam of galons ze dragen hij kende geen Generaals. Geen Koning of geen Keizer neen hij kende alleen dat hij wilde winnen want iedereen zegde het als hij niet wint is het zijn schuld, dat woordje schuld speelde in zijn geest en met een kloppend hart vangde hij den strijd aan die strijd duurde zoo lang als er bevoorrading was in de machsenen van zijn tegenstrevers en wanneer deze, man voor mail werden ten pletter geslagen fan was er r.og één rijder die niet alle hoeda nigheid bezield was om zijn wiel te hou den hij noemde zich Schepers doch spijtig genoeg werd de gewee n kampioen var. België door een bandbreak weggemaaid. Denk niet beste 1 zers dat wij bevreesd waren, neen want de overwinning van De Caluwé kon niet ontnomen worden ver scheidene sprinten naar de premiën vin 1006 ir zijn er de schoonste bewijzen van doch wij herhalen had Schepers niet met het noodlot te kampen gehad wij zouden voorzeker mogen schrijven hebben dat De Caluwé al de natién geklopt heeft eender welken titel ze droegen Hij heeft dus gewonnen omdat hij de beste was de allerbeste van ganse.i het Cr.terium van Schaerbeek en 't is daarom dat we hulde brengen Lulde aan die dappere en wij juichen blij en roepen hard Leve De Caluwé Leve de Dender streek en nog vele jaren willen .vii met hem die vreugde beleven. Ritservtlde boorde Zondag te Voorde zoo geweldig door dat er «een renr.er was die den kampioen kon volgen hij won met drie minuten voorsprong op Bury, Geerts, Paternoster en Engrie die ailen geschei den zijn aangekomen. Van YVaeyenberghe Albert alhoewel nog bitter jong moet zich niet achteruit trekken voor eender welk groot rijder zulks heeft hij Zondag te Bever bewezen vermits hij van aan de meet weg liep en niemand bij machte was zijn wiel te hou den en ten slotte eindigde Lij met tien minuten voorsprong. Wij hebben dus in hem een nieuwe Caluwé in aantocht. Van der Roost behaalde op schitteren de wijze den eersten prijs te Oultre waar hij te kampen had tegen de koene rijders Da uwe, Campfijn en Pennewaert, Van R-insbeek is de bloemen gaan plukten te Welle 't geen ons doet geloo- ven dat hij moet ferm gereden hebben vermits De Schrijver, Heyraert, Mattens eu Standaert van de partij waren. v an Kossem heeft tijdens een wedstrijd te rhisr.es betwist gevallen waardoor hij voor eenige ciagen uit de beweging zal moeten blijven. Wij wenschen hem een spoedig en vol omen herstel lieeckman heeft in Brussel-Erembode- gem den tweeden prijs gewonnen op slechts eenige centimeters van den win naar Van Kansbeek, Dinsdag haalde hij de vierde prijs te Lessen. De Glas ürner toonde zijn kunst te Ophascelt, met er den palrn te veroveren tegen Willekens, De Glas J., De Plas en Van Waeyenberghe deze laatste kon zijn kans niet behoorlijk verdedigen vermits hij gevallen was in den sprint. Bury slaagde er in te Santbergen Van der Roost, Remi tschockaeit en Anckaert te overvleugelen. In 't kort zal hij voot- zeker junior rijden. Bij monde van De Deriderklok dank ik rn-jn getrouwe vriend Camiel De Vriendt van Iddergem voor zijne gedane diensten! Rene Van Alma. T Sciioon groot renteniershuis met garage, kunnende dienen voor alle bedrijf gelegen in de Biezestraat, 32 te Ninove. 2 Gerieflijke nieuw gebouwde Villa met garage, tuin, boomgaard in zijn vol len opbrengst en moderne kiekenkot, dienstig voor het opbrengen van 20D0 kiekens, gelegen te Denderwindeke, Sta tiestraat. Vooralle inlichtingen zich te bevragen bij den eigenaar Hyp. Penne, Groote Markt, 16, Ninove. Eetplaats in eikenhout, 2 buf fetten, tafel, 6 stoelen tn 1 spiegel. Zich te bevragen ten bureele van het blad. O

Denderklok | 1933 | | pagina 2