De Roods onschuld i Davidsfonds Nintve Het Hoekje van den Reporter Zevende Jaar 39 Prijs per nummer 30 centiemen. Nfriove 24 September 1933 Katholiek Vfaamscti en Volksgezind Weekblad Ft, IUYSTIRMAN-LIKIAIIRS AUTO TE KOOP nm Tsfe itblO lisfenoX VOOR HEI Postcheckrekening (R. Luysterman n- 1862,54) KANTON NINOVE Abonnementsprijs 3 maaudei. fr. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Handelsregister Aalst n- 1093 Aan kondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Hare moeilijkheden Toen in Juli 1929 de crisis uit brak stond de nijverheid voor een groot vraagstuk de inkrimping der produktiekosten. Tot dan toe hadden deze laatste immer geste gen maar dit deed niets ter zake vermits de verkoopprijzen op hun ne beurt konden worden verhoogd. Met het uitbreken der crisis was zulks echter niet meer het geval de veikoopprijzen begonnen te dalen en voortaan zou er daarte gen niets anders te doen meer zijn dan de produktiekosten aan te pas sen. Deze aanpassing ging met vele moeilijkheden gepaard uit hoofde namelijk van de sociaie lasten ongevallen-verzekeiing, gezinsvergoedingen, pensioenen die sedert 1930 aan de nijverheid werden opgelegd Volgens eene berekening van Prof. Bauuhuin zouden de sociale lasten door de nijverheid te betalen ongeveer 7 t.h. van den inkomprijs en iOt .h. van de loonen vertegen woordigen. En toch zijn de nijve- raars erin gelukt hunne produktie kosten te verminderen, dank zij vooral onze economische politiek en de rationalisatie. Met getrouw te blijver aan zijne traditioneele vrijhandelspolitiek heeft ons land zich ruimschoots dt daling der grondstoffen en voe dingswaren die het uit den vreem de moet betrekken, kunnen te nut te maken. In 1952 hebben wij de grondstoffen voor onze nijverheid bestemd, aan prijzen kunnen koo pendie gemiddeld 40 t h. kleiner zijn dan deze van 1929. Dank zij den vrijhandel zijn de levenskosten hier ten lande met 22,5 t.h. ver minderd, hetgeen een algemeenen loonafslag heeft mogelijk gemaakt van 20 tot 2o t h. De rationalisatie Wat beteekent dit woord eigen lijk? Op de Internationale Konfe- rencie der Toegepaste Econo mische Wetenschappen gehouden te Brussel in 19J0 werd daarvan eene bepaling gegeven die wellicht nog als de beste kan doorgaan. Rationalisatie is een geheel van methoden tn praktijken waarvan het stelselmatig en gertgeld aan wenden voor doel heeft de econo mische bedrijvigheid derwijze te organiseeren dat zij het maximum resultaten oplevert, b Wij kunnen hier natuurlijk niet breedvoerig bespreken op welke manier deze betere organisatie van den arbeid in de verschillende nij verheidstakken werd op touw ge zet. Deze Kwestie is trouwens van zuiver iechnischen aard. Evenwel kunnen wij nagaan tot welke uit- slagen het beoetenen der rationa lisatie in sommige bedrijven heeft geleid. Zoo b.v. kunnen wij vast stellen dat in de steenkoolnijver heid het voortbrengstvermogen per werkman cd per dag ge middeld van »80 K°' in 1929 tot 610 Kos in 1953 is gestegen dank zij het uitbreiden der mekanieatie en het verlaten van arme oi moei lijk ontginbare kolenlagen. Onze hoogovens hebben ook een grooter voortbrengstvermogen. In 1929 was de dagelijksche voort- brengst per hoogoven 198 Ton in 1952 was zij tot 2<»5 Ton geklom men. In andere nijverheden zooals b.v. de electrische nijverheid kent men de vruchten van de rationali satie aan de betere benuttiging der grondstoffen. In het verslag van Linal jx Unie der Electrische Centrales van Luik, Namen en Luxemburg, lezen wij dat deze maatschappij door de stroomver- bindingen en stroomwissselingen tusschen hare 60 Centrales tot stand gebracht niet minder dan 168.700 Ton kolen in 1952 heeft uitgespaard in plaats van 127.500 Ton in 1929. Elders zooals in de glasnijver heid en kunstzijdenijverheid ratio naliseert men door de samensmel ting der ondernemingen die een zelfde procédé uitbaten. Op die manier hoopt men te komen tot eene vermindering der inkomprij- zen, eene betere verkoopsinrich ting en eene meer geregelde voort- brengst. Het oogenbiik ware thans geko men om nog eens al de redetwisten op te halen die de rationalisatie, de concentratie en het machinisrne sedert de crisis hebben uitgelokt. Maar zulks zou ons te ver leiden. Trouwens met al dit cijfermateri aal bijeen te zoeken hebben wij ons alleenlijk voor doel gesteld de pogingen aan te toonen die aange wend werden om de moeilijkhe den door de crisis teweeggebracht te overkomen De toekomst De algemeene economische tot stand is thans een weinig beter en het afnemen der werkloosheid le vert ons daarvan het beste bewijs. Maar de prijzen waaraan de nij verheid moet uitvoeren blijven kiein. Van 1929 tot 1952 daalden zij gemiddeld met 50 t h. en gedu rende het eerste halfjaar van 1955 zijn zij nog met 15 t.h. dieper ge vallen. De prijzen der grondstoffen daarentegen blijven aanhoudend, sedtrt het begin van dit jaar. Dit beteekent dat de aanpassing der produktiekosten nog niet definitief is tn dat bezuiniging nog langen tijd zal het slagwoord zijn. In dit opzicht dient de slotrede van den Heer L Franck op de Vergadtring der Nationale Bank gehouden op 28 Oogst 1.1. bijzonder onderlijnd. De economische verbetering die zich sedert een jaar bescheiden afteekent houdt aan.,.. Wachten wij ons echter vooreen gevaarjijk droombeeld, Wij gaan niet terug naar de tijden van buitensporigen en gemakkelijken bloei door het zinsbedrog der inflatie teweegge bracht. Alleen een lang tijdperk van neesten arbeid en zuiniger leven zoowel voor de ondernemin gen en particulieren als voorde openbare lichamen^ kan geleide lijk de rampen herstellen van den oorlog en van de crisis. De nieuwe geslachten zullen aan dit harde werk moeten deelnemen. Ik wensch dat zij er niet alleenlijk de zorg voor de economische waar den aan toebrengen maar ook de beoefening der zedelijke waarden zonder dewelke er mettertijd geen bestendigen bijval bestaat, noch voor de enkelingen, noch voor de volkeren. In het rood weekblaadje heeft er weer iemand naar de pen gegrepen die maar niet kan gelooven dat het socialisme den put in gaat. onvermijdelijk en onverbid delijk. Maar ook wat baten kaars en bril, a!s de uil niet zien en wil Om die jongen in de ware werkelijkheid te brengen zullen we het getuigenis in roepen van een der roode kopstukken, gezel Dewinne, ex-hoofdopsteller '.'an den rooden Moniteur. Ais die het niet weet, dan moeten we zeggen dat de roode pennegrijper den toekomstigen patron is van de Belgische marxisten. Hierna dus wat Dewinne schrijft Ik sta vol bewondering voor Marx. Ik geloof dat ik dichter sta bij Marx dan velen die zich zelf de exegeten van zijn leer heeten. Doch ik verraad Marx niet door te zeggen dat vele zijner denkbeel- den verouderd zijn, dat al zijn voorspei- lingen niet in vervulling zijn gegaan en door de gebeurtenissen niet werden bekrachtigd en dat het dan ook verkies- lijker is dit doode gewicht niet langer na zich te sleepen. Voor iemand die wil lezen is dit zooveel als zeggen het gaat niet langer de men- schen een rad vóór de oogen te draaien en ze voor den zot te houden met leu gens, met ze droombeelden voor te spie gelen en beloften te doen die men weet nooit te kunnen na; omen. Dubbelhartig heid kan niet blijven duren en de meest goedgeloovige snul wordt op het einde wantrouwig en alkeerig. Onze roode zegsman is ook op zijn paardje gesprongen omdat we spraken over S.J. W. en Scholierenbond Wel, we meenen dat zulks ten onrechte is, zij verneme nu dat wij die sterren van den rooden hemel, den eerbied sn het ontzag schenken die ze ook van sommige socia listen genieten noch min noch meer. Overigens, verwondert het ons toch geen antwoord te krijgen op de kleine vraagjes die we stelden er lagen voor zeker wolfijzers. Daaromtrent mogen wij nog bijvoegen dat de roode onderwijzers best doen zich te onthouden van wer vingsagent of kirderschrik te spelen voor sommige loer,sche doeleinden zij worden daarvoor niet betaald. De verdere woordenkramerij van den rooden lulleman laten wij onverlei zij schijnt neergepend door iemand die niet in zijn normalen toestand was. Nochtans eén simpel opme'kingsken de kaders van het onderwijzend personeel der stad worden door hem zoo kunsjes nauwkeurig uiteengezet dat we vast voor- hebben dat bedoelde schrijver bij dit personeel een groote voet in huis heeft. Wat zou men denken van een pleidooi pro domo Tot slot van de roode overwegingen laat hij de menschen kiezen tusschen een opvoeding die sclvjnheiligaards er. onder kruipers kweekt en deze die vrije, rede- neerende menschen kweekt. Wij meenen dat de gezel hier de vin gers in beide oogen steekt tot over de knieën men spreekt niet van vrije men schen en voora! niet van redeneerende menschen als men socialist is en men zwijgt surtout over schijnheiligaards en onderkruipers. Of is het geen schijnheiligheid te bewe ren dat men tegen den godsdienst riet is, dat godsdienst priv.iatzaak is, als men geen gelegenheid laat voorbijgaan om den godsdienst en de geloovigen te be schimpen en te tergen Wij geven maar als voorbeeld de eer- looze, schaamtelooze en lasterlijke cam pagne '6 die gevoerd worden door het roode blaadje en door gansch de roode pers tegen de gebeurtenissen te Beau- raing, Banneux en zelfs Onkerzeie. De godsdiensthaat komt er in volle geweld aan het licht en men moet zedelijk laag gevallen zijn en alle eergevoel verloren hebben om te durven schrijven wat het roode weekblaadje op Zondag 16 Sep tember in twee verschillende artikels dierf afdrukken. Wij hopen dat de socialisten die zulks lezen en die nog een greintje rechtvaar digheidsgevoel bezitten zich met afkeer zullen afwenden van kliekjes die zooiets bedrijven. Verder herinneren wij den rooden gezel aan de schijnheilige verzekeringen en ver klaringen door de socialisten gedaan over wat zij minachtend en spottend heeten de ziel van het kind. Er was geen kwestie van schoolstrijd, o neen, geen schijn of gedachte van, doch in Antwerpen en Ronse. om maar twee plaatsen te noe men, zijn de rooden de eersten om het vrij onderwijs den oorlog te verklaren we zijn amper tien maanden na de ver kiezingen er de eerste gelegenheid stelt ons al in het gelijk. Eer socialist heeft het recht aan zijn kinderen een opvoeding te geven zooals hij verkiest, hij is vrij, maar een christen mensch mag aan zijn kinderen geen chris telijke opvoeding geven, die moet het officieel onderwijs wel voor goed nemen, die is niet vrij. Wie sprak daar nog van schijnheilig- aards Lezers, een woord, het is uw plicht het vrij onderwijs te steunen en te bsvaordee- ligen, waar en hoe en wanneer het ook kan. Vergeet het niet In de eerste dagen. Het gaat zoo stilaan naar 't einde van 't jaar. De verlofdagen zijn voorbij en de ba lansrekeningen worden klaargemaakt. Het Davidsfonds echter kent geen rust voor zijn uitgeversbedrijf eerstdaags wordt aan de leden A het laatste volksboek 1933 gezonden te weten, De Bestedeling door Maria von Ebner-Eschenbach, de vrouw die in haar boek de volharding in het goede zoo schitterend weet uit te beel den. Boeiend en vol diep menschelijke ge- dachten. Aan de leden C komt dan ook hun laat ste jeugdboek Pirre een verhaal over een bengel, waaraan onze vlaamsche ben gels zoo geen beetje plezier zullen heb ben 1 En, last not least, een prachtboek voor de Keurboeken, Prof. Dr. Janssen heeft zijn beste pen gescherpt om een paar ak- tueele zedelijkheidsvraagstukken te behan delen. Voer veien een opfrisschertje En zoo zal de Davidsfonds-uitgaventak zijn jaar sluiten. Wie zal nog durven be weren dat de werkman zijn loon niet waard is Maar kom, 't is voor Godsdienst Taal en Vaderland Voor lidmaatschap wend u tot den schrijver der plaatselijke afdeeling, Ph. Coppens, Doornweg. leder kan nog lid l9->3 worden tot 31 December. Daarna wordt het 1934, en daarover later een woordje meer Voorde leden der afdeeling Ninove Zeer belangrijk nieuws. Groote Provinciale prijskamp met interressante prijzen. Ten einde de afdeelingen te steunen in hun propaganda voor 't uitbreiden van hun ledenaantal ten einde ten ernstige basis tot propageeren te verschaffen, heeft het bestuur van Gouwbond Oost-Vlaanderen besloten een prijskamp uit te schrijven. Een aantal zeer interressante prijzen zul len geschonken worden aan de personen die meest nieuwe leden aanbrengen. Hier volgt de lijst der prijzen die reeds te winnen zijn denkelijk komen er wel nog andere bij. 1) Vlaanderen door de eeuwen heen 2 prachtbanden waarde 425 fr. 2) Guido Gezelle's Dichtwerken por tret editie 7 prachtige ingebonden dee- len waarde 240 fr. 3) Modern Woordenboek 2 deelen waarde 125 fr. 4) Ernest Claes Toen O L. Vrouwke ter beevaart ging mooi ingebonden 55 Ir. 5) Kop van Guido Gezelle in gips (beeld) 6) Kop van H. Verriest in gips (beeld) 7) Plaket van H. Conscience. Plaket van A. Rodenbach. Reglement van den prijskamp. Art l Mogen deel nemen aan den prijs kamp al de leden en bestuursleden uit de provincie Oost-Vlaanderen. Personen die voor I Januari 1934 nog lid worden voor 't jaar 1933 mogen eveneens meédoen. Art. 2. De prijskamp loopt van I Octo ber 1933 tot 15 Maart 1934. Art. 3. De deelnemers zijn niet verplicht zich te beperken tot hun eigen gemeente, maar mogen over gansch de provincie aanwerven ook in de gemeenten waar nog geen afdeeling bestaat. Art. 4. De nieuwe leden die de deelne mers nog aanbrengen voor het jaar 1933 komen enkel in aanmerking wanneer ze Vervolg op 2- blad Ik geloof dat ik de pijp aan Maarten ga geven ik kan niet zoo raar schrijven als sommige menschen kunnen doen s Er xijn in Ninove werkstakers die alle dagen Cow-boy spektakel houden, en die hun moeten laten schrijven van hun patroon dat ze tn staking xijn omdat xe tot driedui zend frank meer gekregen hebben dan waar xe recht op hadden volgens hun contract.... Voor de oudste, stoutste en wijsto dtr ste den is dat nog zoo slecht niet En toch laten de Ninovieters hun de loef afsteken door dt klippers tan St. Qiuntin daar is er ook staking.... staking van werk- looztn Niet datxe niet meer willen doppen, neen dat met maar het gemeentebestuur had beslist tn besloten dat sommige werken zou den uitgevoerd worden door de ondersteunde wtrkloozen, en dat ieder van hen in ruil van den bekomen sieun negen uur in de week zou werken. Vierhonderd onder hen hebben een vcr- weercomiieit gesticht, en ze gaan mani festeeren 1 Manifesteereti tegen dien dwang arbeid manifesteer en voor gratis warme kleederen en huiskolen binst den winter, boven den dop 1 Als ik nu eens heel raar denk zie ik mij in de plaats van die St. Quentinsche werk- loozen met hun gevoelens en gedachten Hebt ge van uw leven van zoo'ti schan daal gehoord.... eer. werklooze doen wer kenWanneer zouden ze dan bollen of klaverjassen Daarbij ze xijn werkloos en 't is omdat xe werkloos zijti aat xe het recht hebben te rentenieren op de kap van den Staat 't is te zeggen op de kap van al dezen die werken. Als ze zouden werken zouden ze met werkloos meer zijn en niet meer be- kooren tot dien bevoorrechten stand Zijn zij niet de rechtstreeksche erfgenamen der edellieden van voor de Fransche omwen teling die het recht hadden tienden te hef fen op de simpele burgers en die onder hun onderdanen menschen hadden taillables et corvéables d merci 't is te zeggen die ze naar goeddunken mochten belasten en doen karweien Indien zij werkten zou dat werk niet meer door anderen kunnen gedaan worden. Wie weet werden zij geen werkers en anderen werkloos. En 't is toch altijd veel schappe- lijker een ander voor u te laten werken dan zelf voor een ander ie werken Om door 't leven te komen dat het op ids trekt moet ge uw plan kunnen trekken gelijk dt mannen van den genie Is dat niet puik gerede- neerd Maar zoolang gaat de kruik te water.... Het tienden heffen en karweien opleggen heeft de Fransche omwenteling meegebracht vanwege dt burgerij.... Maar waar die zelfde burgerij te erg be last werd door den nieuwen adel van de democratie heeft ze weer revolutie gemaakt. Het facisme in Italië heeft xijn oorsprong te danken gehad aan de buitensporigheden der democratietoen de werklieden de bazen buiten de fabrieken hadden gezet, en hun tegenstrevers hadden bestookt met revolvers, handgranaten en bommen, zijn de verdrukte burgers kwaad geworden en hun mittruil- Ieusen hebben de revolvers der werklieden tot zwijgen gebracht. De werkliedenpartij had het zoo bont gemaakt dat de meest vrij heidslievende Italianen de dictatvur begroet ten als hei einde eener nachtmerrie. Vlaanderen is bij uitstek het land der de mocratische traditie.... 't heeft vroeger nooit dictatuur geduld De democratie krijgt er veel beschaamde vrienden en de dictatuur veel publieke voorstaanders Reporter Renault van 32. 5 zitplaatsen. Zich te bevragen bureel van 't blad. t TOMAAT

Denderklok | 1933 | | pagina 1