V Het Technisch vrij Onderwijs Leerlingensecretariaat van Het Hoekje van den Reporter Zevende J«utr Nf 40 Prijs per nummer 50 centiemen. Nkiove 1 October 1955 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad R. HIYSTiWiAH-lLeilMRI MOBILISATIE Ninove Is er een roode profeet Landbouwbelangen VOOR HET KANTON NINOVE El.K Postcheekrekening (R. Luysterman n- 1862,54) Abonnementsprijs 3 maander. ft". 4,00 G maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat. 10, Handelsregister Aalst n- 1093 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Het technisch onderwijs heeft in België een aanzienlijke uitbiei- ding genomen, zoodat het ons nuttig voorkomt een en ander in ons blad er over te zeggen. Zijne geschiedenis is kort. Voor <len oorlog vinden wij in enkele officieele verslagen van het Minis terie van Nijverheid en Arbeid een relaas over enkele belangwckken de ondernemingen. In de gioot steden en in zekere nijverheids centra zijn er enkele schoont ver wezenlijkingen op het gebied van handels- en vakonderwijs Maar het is bijzonder na den oorlog dat dit onderwijs zich heeft uitgebreid, en dat het niet alleen lijk meer in du groote steden en nijverheidscentra, maar ook in de kleine steden en zelfs op den bui ten ingang vond. Het budget van het technisch onderwijs dat in 1919 op 3.900.000 frank beliep, is in 1030 tot 78.000.000 frank gestegen Dit verschil zegt genoeg. Immers de leerzucht die bij de jeugd steeds is gegroeid sedert het onderwijs verplichtend werd, het gemakkelijk verkeer, de vooruit gang der industrie, de uitbreiding der zaken, de rationalisatie der werkmethoden hebben er veei toe bijgedragen tot de ontwikkeling van het technisch onderwijs. Voeg daarbij de heropbeuring der arbei dersklasse en de kentering in de sociale posities onder den druk der economische omstandigheden. Deze ontwikkeling waarin het Katholiek onderwijs het leeuwen aandeel had, was in België groo- tendeels te danken aan den bij zonder vrijen geest onzer grond wet, aan de Kerkelijke Overheid en de Katholieken die aan het volk een ontwikkeling wilden ge ven waardoor zij terzelfdertijd den Staat en de Kerk konden dienen. Het technisch onderwijs is nog steeds door de wet niet geregeld Alleen Ministriëele Besluiten re gelen het toekennen van toelagen en de gevolgen die er uit voort vloeien. Doch deze Besluiten van aéministratieven aard, hebben steeds de vrijheid van onderwijs geëerbiedigd, en zij vormen samen een statuut dat zou moeten in een wet vastgelegd worden, Het technisch vrij onderwijs in België is niet noodzakelijkerwijs Kathol iekEr bestaan neutrale tech nische scholen opgericht door nijverheids- of handelsgroepeu, en er bestaan Socialistische tech nische scholen. Nochtans de Katholieke tech nische scholen overtreffen ze door huil aantal en door de verscheiden heid hunner programma's zooals zij in belangrijkheid de zooge naamde officieele scholen overtref- fen. Enkel drie technische scholen in België zijn van den Staatmaar alle zijn zij onderworpen aan het zelfde statuut dat hun aanneming regelt en het toekennen der toela gen, en alle staan zij onder het zeilde officieele toezicht. De vrije Katholieke scholen, op enkele uitzonderingen na, hebben alle hun bestaan te danken aan de tusschenkomst van het Belgisch Episcopaat of van de Religieuze Orden. Het technisch onderwijs voor- jongens is verzekerd door een dicht net van Diocesane scholen waarvan de bijzonderste gevestigd zijjn in de Bisschoppelijke steden. Dit net is aangevuld <lo->r de vScho- len der Religieuze Orden. De Pa ters Salezianen, de Broeders van Liefde hebben hunne scholen. De Jezuieten hebben twee hoogerc Onderwijsinrichtingen het Sint Ignatius Gesticht te Antwerpen, en het Institut Gramme te Luik. De abdij van Maredsous heeft zijn school voor Kunstam bachten, en de Broeders der Chris telijke Scholen zijn bekend door hun Sint Lucasscholen. Het vakonderwijs voor meisjes wordt bijna uitsluitend verzekerd door de Vrouwelijke Religieuze Orden, die dank zij hun talrijke vertakkingen dit onderwijs tot op den buiten hebben ingebracht. Het technisch onderwijs neemt in België een vooraanstaande plaats in. Het is een eer voor ons land. Het sterkt het volk in den strijd om het leven, prent ini de jeugd de beginselen der Christelijke Leer, en bewijst groote diensten aan het land. reldberoemd, Eilaas, die langdurige afzondering en inspannende meditatie heeft een onver- wachten weerslag gehad op de verstande lijke vermogens van den rooden piofeet er heerscht sedert die wereldschokkende openbaring een hopelooze verwarring in de deelen van zijn eerbiedwaardig gewor den hoofd, waar een normaal mensch zijn heisenen heeft. De roode voorspeller broebelt Het roode weekblaadje dat in onze streek het monopool bezit van de kopij afgescheiden door dusdanig aangetaste lieden heeft zich met a'.le gemak het mo nopool over de wartaal van den jongen profeet verzekerd. De zedelijae en verstandelijke opheffing van den werkman is maar een kwestie van uren meer. Sukkelaars. Hoe uit een nederig en onbekend gezel toch een groot man kan groeien Daar is over een tiental dagen uit de afstervende roode partij een genie opge staan. een man groot onder zijn medege zellen en wiens gaven, vroeger onver moed, thans iedereen in verstomming slaan. Er is daar namelijk in 't Geeraardsberg- sche een roode vent aan 't woord gekomen die opeens aller aandacht heeft afgedwon gen. Het lijkt zoo'n soort messias onder zijne roode medebroeders. Bescheiden en nederig als hij is heeft hij evenwel zijn naam zorgvuldig ver zwegen, terugschrikkend voor den volks toeloop die zijn persoontje zou lokken. Die vent is niets minder dan een mo derne profeet, de profeet onzer eeuw Schrijft hij nu niet, beste lezer, dat hij de gebeurtenissen van ünkerzele twee maanden op voorhand heeft voorspeld Meen nu niet dat bij aan Onkerzele geen geloof hecht, integendeel, hij be snijdt hartstochtelijk en vertoeit de ge beurtenissen die zich aldaar schijnen voor te doen hij gelooft er dus aan, en vast, men bestrijdt immers hetgeen men vreest. Die gave van voorspelling die onze roode jongen zichzelf komt te ontdekken is echter niet de profetie bij ingeving. Neen, die jongen «leunt alleen en uitslui tend op zijn stevige hersenen, op zijn verbijsterende, alles wegredeneerende lo gica. Na dagen en waken doorgebracht te hebben in diepzinnige en wijsgeerige overwegingen en studiën en geleefd te hebben in de grootste afzondering, alleen zich voedend met water en brood en den zwaren kost van de roode pers heeft bij eensklaps het triomfantelijk Eureka uitge- stooten Luistert hier, proletariërs van alle landen in Belgie zijn er twee taalgroe pen, daar de waalsche groep dees jaar twee plaatsen heeft beroemd gekregen, Beauraing en Banneux, zullen wij, Vlaam- sche taalgroep eerlang ünkerzele hebben 1 Die veropenbaring verlichtte de wereld als eer. nieuwe zon en verblindde eenie der. Het genie dat zulks gevonden had, uit eigen macht, was met den slag we- ZetelDreefstraat, 49, Ninove. Lo kaal St. Jorishof, Statiestraat Ninove. 1. Samenstelling van het bestuurscomi' teit. In algemeene vergadering van den 25 September 1933 werd, voor het driejarig tijdperk 2'2 November 1933-1936, het Bestuurscomiteit samengesteld als volgt Voorzitter Mr. Omer Eeckhout, schil der te Ninove. Bevei straat. Onder-Voorzitter Mr. Cjrriel De Smet, schrijnwerker meubelmaker, te Ninove, Geeraardsbergschestraat. Schrijver-schatbewaarder Mr. Marcel Van Petegem, notarisklerk, te Ninove, Dreefstraat, nr. 49. Commissarissen Mr. Petrus Callebaut, beenhouwer, te Ninove, Despauteerstiaat. Mr. Alfons Coppens, handelaar, te Ni nove, Burchtdam. Mevr. Albert De Roeck-Vernaillen, naaister, te Ninove, Biezestraat. Mr. Her.é Luysterman, drukker, te Ni nove, Koeipoortstraat. Mr. Philemon Van Driessche, reken- plichtige, te Ninove, Beverstraat. Mr. Kené Van Petegem, kleermaker, te Ninove, Burchtstraat. Mr. Joseph Walravens, beenhouwer, te Ninove, Statiestraat In ons lani alleen zijn reeds 400 000 ontvangtoestellen, dus ongeveer een mil lioen zeshonderd duizend luisteraars. Tienduizende families luisteren dage lijks naar de programma's der radiozen ders. Naar de programma's der *290 Euro jeesche radiozenders. Waarvan er maar drie uitgesproken katholiek zijn. In de '287 anderen worden O. L. Heer en den godsdienst doodgezwegen of aan- jjevalien. In onze goede katholieke families, waar een slecht dagblad als de pest geweerd wordt, komt thans de slechte radio. Zon der de minste moeite luistert men naar de verlokkelijke muziekklanken, maar ook naar woorden die indruische tegen onze godsdienstige levensbeschouwing. Al wat ons duurbaar en heilig is, wordt door het slijk gesleurd. Het hoogste in ons bestaan, de gods dienstige gedachte die leven geeft aan ons doen en denken, wordt zorvuldig wegge cijfeid. We lateo de handen vrij aan de «breed- denkenden het kliekje princicpsloo- zen, die God bannen uit de maatschappij. Op, katholieken l te wapen Wij willen God in gansch ons leven In onze scholen 1 In onze maatschappij l In onzen radio-omroep 1 Wij zijn de strijders van Christus, de verdedigers van zijn koningschap 1 We willen de radio in zijn dienst Onze radio omroep moet katholiek en Vlaamsch zijn Er uit met onbeschaamde, godsdienst- kwetsende uitzendingen, er uit met zoo gezegde neutraliteit die niets anders is dan de absolute miskenning van Christus in ons leven I Te wapen rond den standaard van K.V.R.O., die onze omroep is Alle krachten gemobiliseerd tot groot making van deze heerlijke apostolische organisatie 1 Steun, zedelijke en geldelijke, tot groei en bloei van onzen duurbaren Katholieken Vlaamschen Radio-Omroep Gode ter eere Vlaanderen ten bate 1 2 Afgevaardigde bij de Provinciale Kamer van°Ambachten en Neringen. In bestuursvergadering van den 24 Sep- tember 1933 werd onzen secretaris schat bewaarder, Mr. Marcel Van Petegem, wonende te Ninove, Dreefstraat, nr. 49, aangeduid als afgevaa-digde bij de Pro vinciale Kamer van Ambachten en Nerin gen van Oost-Vlaanderen, voor hetzesja rig tijdperk 1934-1939. 3. Snijlessen voor kleermakers. Aan de Heereti kleermakers, Wij hebben het genoegen kenbaar te maken dat Mr Adolf Verheyden leeraar, te Brussel, een kursus van snijlessen voor kleermakers manskleedingstukken 2- stu diejaar zal houden, ten lokale St. Joris hof Statiestraat, 12 te Ninove. De lessen zijn toegankelijk voor alle kleermakers en kleermakersgasten die ons het bewijs zullen kunnen leveren dat zij de vereischte kennis bezitten om het pro gramma van dit 2. studiejaar met vrucht aan te vangen. Deze leergang zal onder het toezicht van de openbare Besturen gc steld worden, waardoor wij de gelegenheid zullen vinden aan de leerlingen die in hun eindexamen zullen gelukken een officieel diploma te overhandigen. Wij verwachten dan ook een groot getal inschrijvingen, daar wij temeer de overtuiging hebben dat alle kleermakers gasten zullen gebruik maken van hunne vrije uren in dezen kri- sistijd om 2ich te bekwamen in hun vak en hunne toekomst aldus te verzekeren. De inschrijving kan gebeuren, mits stor ting van 75 fr. van nu af ten huize van onzen secretaris, Dreefstraat, 49, Ninove, en cp Zondag 1 Oktober 1933, van 11 tot 12 uren, in 't lokaal St. Jorishof De lessen zullen gegeven worden eiken Donderdag, van 7 1/2 uur tot 9 1/2 uur s avonds, te beginnen vanaf 5 Oktober 1933. Het Bestuur. Kweeken van Viggens W.inneer men zich toelegt op zwij- nenieelt moet men volstrekt rekening houden met het ras, 't is te zeggen dat men dient na te gaan welke soort iiet meest vruchtbaar is. gemakkelijk aanvet, en daarbij veel en goed vleesch verschaft. Uit talrijke proeven, hier te lande ge daan, blijkt dat het zwijn van Westpha- len Westphalie), dat hier gemakkelijk acclimateert, een zeer vruchtbaar ras is, dat gemiddeld 10 tot 11 zwijntjes werpt, terwijl onze inlandsche soort en het Vorkshireras ei slecht acht geven dat is ongeveer een vierde meer, wat voorzeker niet. te versmaden is voor den kweeker. Daarenboven is het vleesch vast en aan genaam van smaak. In verhouding bevat liet min et, wat tegenwoordig voordee- lig is, en meest gevraagd wordt. Deze viggens en varkens worden door de koo- pers en spekslagers gezocht, bij zoo ver dat ze gewoonlijk 25 tot 30 centiemen per kgr. meer betalen, iets wat kweekers en aanvetters niet mogen uit het oog ver liezen. Bij den kweek behoort er vooral gelet op de voeding. Gedurende de eerste le vensdagen nemen de viggentjes uitslui- teüjk de moedermelk, maar na weinigen tijd is deze onvoldoende, vooral dan wanneer er een tiental zwijntjes zijn, en dient het rantsoen volledigd met een goede soort meel dat gemakkelijk ver teerbaar is, en dat meer eiwit en min koolhydraten bevat. Daarvoor is het voe der APPI van REMY zeer wel geschikt. Het houdt 18 tot'20 ©jo eiwit in, 3 tot 5 oio vet en 50 tot 55 oio koolhydraten. Men bemerkt onmiddellijk de groote hoeveelheid eiwitstof die er voorhanden is en de betrekkelijk geringe kwantiteit vet en koolhydraten. Dit meel is bijgevolg wetenschappelijk samengesteld en voldoet onder alle op zichten aan het doel dat men beoogst. Het wordt ook gretig door de viggentjes Vervolg op 2" blad Sport is mijn vak niet. Ik kan niet twee uren met den neus tn (te lucht staan om een duif ie zien vallen. Ik kan niet twee uren mij staan scheel kijken tiaar ten puntje in 't water om een vtseh ie zien bijten. lij Ik kan geen twee uur aan den hoek oer straat staan om een velokoers te ris» voorbij vliegen. Ik kan geen twee uur ver gaan naar een velodroom of naar een voetbalplein; en van het tennissen zijn hei maar de schoenen dit mijn belangstel dreg wegdragen 1 Maar in ieder blad dat i» mijn kanden valt lees ik de sportkroniek. Als ge u geen kwaad bloed wilt zetten, en uwen gebtiur op den hals halen met over politiek te praten als gij u niet wilt bezon- dtgen aan kwaadsprekerijnoch speciattsee- ren in 't vertellen van gejatsandeerdt mop pen.... moei ge kunnen meepraten over sport. Sport is strijd, en dat niet alleen tusschtn kampioenen tusschtn sport schrijvers is er ook een strijd ontstaan respectievelijk voor en tegen amateurisme en professionnalisme. In het domein der fiets zijn de profession- nels de bazen bij de boksers ook Uit het voetbalsport worden de proftsst- onnels tot hier toe, in ons landstelselmatig geweerd en R. Bruine is genoodzaakt ge weest naar Tcheko-Slowakjft te gaan spelen In het meer aristocratische tennisspel schijnt de kloof onoverbrugbaar iusschen amateurs en professionnels en in het voet- loopen schijnt de strijd het hevigst. De Franschman Ladoum'egut was het eerste slachtoffer van aanzien en hij werd uitgesloten onder verdenking van geld ie win nen met zijn lief hebberij Nurmi, de roem van Finland wat het tweede groote slachtoffer en de verbitterde Finnen heten zich woorden ontvallen aie wit een paar jaar geleden niet hadden durven overschrijven Amateurisme is niet demo cratisch zegden ze 1 En inderdaad, als ge met uw sportpresta ties gettt centje moogt verdienen en als ge om in forme te blijven u gestatig moet oefenen wordt een hetle categorie mtnschen uit het sport uitgesloten. Al wie om den broo- de moet werken mag niet meer meedoen aan sport. Al wie, al ts hij ook rijk, zijn geld in handel en nijverheid moet beleggen, tn er een waakzaam oog op houden om hel met kwijt tc geraken, mag niet meedoen aan sport. Enkele bevoorrechte mensehen kinderen du een papa- of mama-voorzienigheid hebben mogen zich de luxe permiiteeren van aile dagen te spelen en de wereld rond te reizen naar alle mogelijke wereldkampioenschap- Pen De amateurs echter wijzen op al de sehan- daaltjes van omkooperij en andere dierge lijke die het professionneel sport ontsieren..,. Amateurisme is niet democratisch, zeggen de Finnen, en tn naam der democratie eisschen ze het reeht op geld te verdienen met sport..,. Hoe de menschenal de democratie ie willen dienen die zelfde democratie kunnen stampen geven Peins ntkeer, moest er iemand boos aardig genoeg zijn, om in dien pennestrijd, het woordje sport te vervangen door politiek, wat leelijke dingen daar zouden in staan En nochtans politiek is ook een soort spett is niet altijd hij die gelijk hupt die het wint in de politiek 'tis de fijnste, de be hendigste die het gewoonlijk haalt..,, ie po litieker moet geoefendd zijn, tn forme zijn, al de rest verwaarloozen om xtch uit- sluitelijk met politiek bezig te houden.... Wie zou het durven uitspreken ama teurisme is niet democratisch in politiek De Finnen hebben het bijna gezegd..., en de democratie most wol oud en katijvig wor den om zulke stampen te krijgen van de kin deren zelf der democratie 1 Reporter ■mm K* MM

Denderklok | 1933 | | pagina 1