talige J(oogdag Allerheiligen De Diocesane Bedevaarten naar Rome Het Hoekje van den Reporter Zevende Jaar for 44 Prijs per mminier 30 centiemen Ninove fe29 Oclober 1933 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad tTKRMAN-LKMAIRE DAVIDSFONDS Afdeeling Ninove VOOR HET Postcheckrekening (R. Luysterman n- 1862,54) KANTON NINOVE Abonnementsprijs 3 maander. fr. 4,00 7,00 6 maanden 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Handelsregister Aalst n- 1093 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. ja, dat is 't blijde feest dat we nu meer dan ooit noodig hebben 't Komt toch zoo wondergoed op zijn tijd inde eentonige dagenreeks van 't wegkwijnende najaar, in de door zware crisis geteisterde maat schappij, in de door onzeggelijke rampen beloerde wereld. Allerheiligen, het feest dat ons hopen doet op een blijvende schoone eeuwigheid, nadat onze levensbladen een voor een zijn af gevallen, en de dood aan ons aaid- sche leven een einde heeft gesteld. Allerheiligen, het feest dat goed in staal is om de menschen opnieuw of beter hun famiiie-zijn te herinneren, om alle mistcvreden- heid uit den weg te ruimen door het overbruggen van elk standen - verschil, om eensgezind de moei lijkheden van dit leven te helpen doorworstelen, moeilijkheden die ten slotte niet beletten kunnen dat we allen ons eeuwig einddoel be reiken Allerheiligen, het feest van den triomf der gelukzaligen over dui vel en hel, van de overwinning van 't Christendom op 't heiden dom. Een feest vol sterkende ze- kei heid voor ons menschen uit de twintigste eeuw, uit de verhei- denschte wereld een feest vol be zielende fierheid om duizenden onzer voorgangeis, die uitgeblon ken hebben door stevige deugd en volledig Godsbetrouwen, al zijn er ons ook maar enkelen met name bekend Neen, Allerheiligen is niet het feest der lauwe Christenen alleen, diè op 't nippertje den he mel binnengeraakten, maar veel meer van hen die 't dichtste bij ons hebben gestaan en in wier leven en mentaliteit wij ons best kunnen indenken, van hen die in onzen modernen tijd, waar al wat goed is schijnt te willen verdwijnen, ons 'n levend voorbeeld zijn geweest op den weg ten Kemel. Vandaag vieren wij het feest van die heldhaftige moeder, die fier en gelukkig was om haar talrijk kroost, waar ze nochtans zoo voor leed en voor zwoegde, want ze be greep dat 'n mensch geen edeler en grootscher taak kan te beurt vallen dan Gods medehelper te zijn in zijn Scheppingswerk, dan God te laten leven in een reine kinder ziel. Vandaag vieren wij 't feest van dien vader, die dag in, dag uit wroette om 't noodige bijeen te scharrelen voor zijn behoeftig ge zin, maar toch al de zijnen voor ging met christelijke overtuiging en 'n rotsvast betrouwen op 'n god delijke Voorzienigheid, spijts som bere en onheilvolle dagen. Vandaag vieren wij 't feest van dien werkjongen en dat werkmeis je, die jaren lang leefden midden op het bederf, maar die hooger wilden, en daartoe hun leven offer den voor hun werkbroeders en zusters. Vandaag vieren we 't feest van al die onbekende helden, kleinen en grooten die met ens en voor ons hebben geleefd. Begrijpt ge nu waarom de klok ken zoo jubelend juichen en met hun bronzen stem ons ook aanzet ten onze blijdschap uit te galmen, ons met hart en geest naar den Hemel te spoeden, midden de on telbaar velen die ons daar verwach ten. 't Is feest vandaag, echt feest. Het staat dus bepaald vast Wij gaan naar Rome, rond 8 December van dit jaar. bij gelegenheid der heiligverklaring van de gelukzalige Bernadette Soubi- rous Waarlijk neen, die mooie occasie eener aangename, nuttige en hartverkwikkende Romereis, laten wij zeker niet voorbij gaan Stel U eens voor honderden oud- Lourdesbedevaarders samen naar Rome Is dat geen droom Al die pelgrims, eens gezind van hart, geest en gevoel bede vaarders, die den ganschen duur der reis kunnen spieken over hun geliefkoosd onderwerp, Lourdes, waarover men nooit uitgepraat is pelgrims, die hun indruk ken ginder opgedaan, zullen onderzoeken en vergelijken met die welke de Romereis hun ingeven zal menschen die de heer lijke Pyreneesche natuur kunnen toetsen aan de werkelijke schoonheid der i iet te overtreffen Zwilsersche en Italiaansche landschappen broeders en zusters onder een, wier barometer steeds naar één zelf de hoogtepunt opklimt, de glorie van Maria, die ze mede ook betrachten in hun Romereis. Kan het wel aangenamer, ge zelliger En is Rome niet de stad waar een grootsch verleden in ons herleeft Rome, met zijn eeuwenoude kerken, zijn cata comben, zijn onvergelijkelijke prachtge- bouwen, waaraan de ziel en het bloed der eerste christen eeuwen kleven Rome, deeenige stad waar zijn Heiligheid, Paus Pius XI, woont Rome, de hoofdstad der katholieke wereld, die alle christen men schen toch ééns in het leven moeten be zoeken En kan men dan het centrum der christenheid bewonderen onder het kundig geleide van den Zeer Eerw. Heer Kanunnik Van den Gheyn, die Rome kent op de toppen van de vingeren en ongetwijfeld een der meest vooraanstaande kunst- en oudheidkenners is, dan heeft men wel de volle zekeihtid dat de Rome reis ons met nuttige kennissen zal verrij ken. Doet men dan deze bedevaart bij de gelegenheid der heiligverklaring van Bernadette Soubirous, dan genieten onze medereizenden van een buitenkansje, dat alléén aan de bevoorrechte zielen dezer bedevaart gegeven wordt; Heiligen heb ben wij wel zien vieren en vereeren bij plechtige feestdagen, maar dat alles is maar een schaduw vergeleken bij den overheerlijken luister eener heiligverkla ring te Rome. Wat behoudt Rome ons voor, ten aanzien der verheerlijking van Bernadette Wij weten het niet, maar ditmaal geldt het de geliefkoosde heilige jaar van den van Moeder Maria. Zeker, uw hart zou er wel gaarne bij zijn, maar om Gods wille, werpt gij op, wie doe» een zoo groote reis in de De cembermaand Kent gij dan niet het land waar de appelsieren bloeien Wel ja, 't is dan wel de geschikte tijd om naar de Zuiderlanden te trekken. Rome kent geen Winter met ijsvlakten en sneeuw velden 't is er de streek van het eeuwige groen en de bestendige bloemen te Rome is liet echt Lenteweer binst onzen Win tertijd, en 't is er prettig om wandelen te Rome dient men in de Decembermaand niet bij een ronkende kachel de gezellig heid op te zoeken, men vindt ze op het terras, waar men aan vrienden en kennis sen de overdag opgedane indrukken en gevoelens herkauwt. Velen hebben de Romereis gedaan in den loop van dit jaar om als vrome christenen den bijzonderen aflaat van het jubileum te verdienen en den zegen van zijn Heiligheid te ontvangen. Onze bedevaart doet zulks om wille van die twee groote voorrechten wij wij willen de gunsten van het jubel- genieten en ons hart voelen trillen aandoening bij het verschijnen van Vader aller geloovigen, maar ons wordt daarenboven de kans geboden tegenwoordig te zijn bij de plechtige hei ligverklaring van onze zoo vereerde Ber nadette Soubirous, en dat alleen is wel meer dan eene Romereis waard. Leven wij te Lourdes, telkenmale bij ons bezoek, als in het voorportaal van den hemel, te Rome zullen wij ons enkele dagen in het heilig Sia vervoerd gevoelen. Een heiligverklaring woonde nog nie mand onzer bij. men moet het beleefd hebben om er zich een denkbeeld te kun nen van maken. Wie over de middelen beschikt, mag niet thuis blijven, deze omstandigheid komt nooit meer voor 't is eene eemge gelegenheid binst uw leven. Daarenboven een verhoor van onze bedevaarders bij zijne Heiligheid den Paus, is stellig ver zekerd. Wie er sleclus met groote moeite ko men kan, getrooste zich het noodige ofler, want eene kermis is een geeseürg waard, en velen kunnen gemakkelijk het sacrificie doen, zonder de roede te moeien vreezen. En kunnen wij wel daarover 't Is geen ruineering, lees aandachtig prijzen voor trein en hotels, vermeld op plakbrieven, in de omzendbrieven en afzonderlijke aankondigingen in de plaat selijke dagbladen. Alles is in Belgisch geld berekend. Wie lust gevoelt... en het doen kan, stelle niet uit zijn toetreding te sturen. Deo Gratias. Deze week wordt aan al onze leden het 5de en laatste boek besteld, 't Is getitteld De Bestedeling van Marie Van Ebner-Fschenbach en vertaald uit het Duitsch doör Fr. Van Nuffel. We zijn er zeker van, dat het zeer in den srnaak zal vallen De c Belleman N4 ordt ook afgege ven en hij bevat veel, zeer veel belangrijk nieuws voor de leden, OPGEPAST Gelijk met hoogerge- noemde boeken wordt De Lidkaarl 1934 aangeboden, waarvoor 20 Ir. is af te ge. Ven, aan den drager. Deze kaart is dit jaar bijzonder goed opgesteld, want ieder lid kan er op zien, voor welke Davidsfonds-uitgaven het kan inschrijven. Zoo staan er VIJF rubrieken vermeld, waarvan we laten volgen wat er voor te betalen is en waarop ze recht ge ven Lidgeld 20 fr. geelt recht op 5 boeken Bandjes 5 fr. vorige 5 boeken ingebonden Keurboeken 12,5 fr. 2 keurboeken Jeugdboeken i'2,5 fr. 3 mooie deeltjes Muziekuitgave 12,5 fr. 1 bundel schoo ne liederen en wat er nog niet op vermeld is Kinderkalender 5 fr., iets waar onze kinderen groote ook bijzonder veel pret zullen in vinden en dat tevens ook heel leerrijk is samengesteld. We zijn overtuigd dat ook groote men schen aangename momentjes, aan dit ka lender zullen beleven 1 Hierover zeggen we meer wat verder. De inschrijvers of de Muziekuitgave 12,00 fr. komen maar traagjes bin nen, hoor Zijn er dan niet meer leder», die nog van schoonen zang en aangename muziek houden of hebben we geen jongens en meisjes meer die muziek aan 't leerea zijn 't Is nochtans zeker dat het een prachtig bundel is.... zie maar naar de inhoud, in vorig o Denderklok Voor 't Kiuderkalender kan ook van nu af aan worden ingeschreven. Alle andere uitgaven van l!ï33 zijn nog te krijgen aen hooger vermelde prijzen. Spreek maar eventjes eens ondergeteel ende sekretaris aan, en al wat ge hem bestelt, hebt U op enkele dagen in uw bezit PH. COPPEN'S, Doornweg, Ninove. LET OP Men kan zich ook wenden tot een der volgende Heeren of dames Frans De Cooman, Burchtdam, Ninove Parmentier August, Burchtstraat, De Freyne Albert Lambrecht Guillaume De Paepe Marcel, Weggevoerdenstr. Avoux Paul, Steenw. op Denderhou. E. H. Hertecant, onderpastoor, Prijcke, Denderw. 1 ijsmans, Aspelare Emiel Depelsmaeker, onderwijzer, Outer Bruggeman Leon, schoolhoofd, Appelterre De Proost Willy, nijveraar, Neigem E. H. Pastoor, Liefleringen Juflr. Hortense Mertens, onderwijzeres, Meerbeke. Zorgen voor onze Jeugd Voor de groote menschen allemaal heeft het Davidsfonds reeds 58 jaar wel, veel en goed bezorgd, dat is geweten met zijn volksboeken, met zijn voordrach ten en feestjes allerhande, Maar het heeft nog een en ander gedaan daarbuiten, en zoo bracht het voor de intellektueelen, dat zijn de geleerde bollen en de kurieus- neuzen allerhande, kom voor de groote menschen die zoo'n beetje apart zijn, de reeks Keurboeken tot stand. En de jeugd, hoop der toekomst, heeft het ook niet uit het oog verloren In 1930 stichtte het zijn Kinderreeks, die onmiddellijk schitterende uitslagen mocht beleven. Elk jaar 3 fijne, fraaie, daarbij boeiende en mooi geïllustreerde bundeltjes vertelsels, verhalen... voor 12,50 fr., wie zal zeggen dat het veel is en boven de jeugd beurzen Maai houdt het veel van lezen, het jonge volkje speelt nog liever en wachar me zonder het woord te kennen doet het ook aan kultureel spel. Daarin moet het worden aangemoedigd en... het Davidsfonds doet thai s een eerste poging in die richting. Dezer dagen verscheen er een KIN- DEKKaLENDER. We zeggen KIN- DER-kalender, maar wel zullen de snaken moeten oppassen voor grootere broer of zus, opdat ze niet reeds met het scheur, tje van den dag weg zijn. Er komen in voor alle sooiten prettige vertellingsxens, leeriijke zaken, spelletjes die ze zeker niet zullen kennen. En dan nog zoekplaatjes, rebu sen en raadsels waarmee het kalender dooispekt is en waarvan sommige prijsraadsels zijn waaraan, we hopen het, vele kinderen zullen deelnemen. Bij elk van die prijs raadsels is precies aangegeven voor wel ken datum de inzending moet gebeuren (aiie raadsels zijn natuurlijk geen prijs raadsels). Prijzen zij'i uitgeloofd voorde goede oplossingen. Kijk eers goed uit en denk eens heel verstandig na. Hier en daar zijn ook premiebors tus- schengelascht. In een woord een kalen derbundel met van alles en nog wat. En de prijs Och kom Heeft ooit het Davidsfonds veel gevraagd Dit valt volstrekt buiten zijn gewoonte en traditie. ^r", en nict meer voor het blok en een aardig schild, geteekerd en gekleurd door den kindervriend, mijnheer Hazelaar. 5 fr. 1 Spoed u want de hoop is niet groot. Stort 1 Belga op postrekening 223.85 (Davidsfonds-Hoofdbestuur, Leu ven), of bij de Secretaris der afdeeling M. Ph. Coppens, Doornweg, om onmid dellijk het mooiste Kmderkalender van het jaar te ontvangen 1 óf patente óf diploma hebben uitgenomen voor de twee belangrijkste taken het land b.- daren en... kindeten te koopen Reporter Een toeschouwer uit het poppenspel hee/l mij een brief geschreven gij zegt wel niets 0"er dien tdezen apotheker dien ze gespeeld hebben. Is't misschien omdat ge er zelj tenen zijl, dat gij er over zwijgt Om alle misverstand uil den weg te rui men weze eerst en vooral gezegd dat hei acht baar apothekerskorps niets te tellen heeft met 'nen niezen apotheker i» evenmin als de Apostelen met nen viezen apostel Waarom zou ik over dien viezen apothe ker niet schrijven Ik heb mij altijd laten wijs maken dat de pastoor preekt maar tk heb het toch nooit uit zijn mond gehoord luister naar mijn woorden, zie niet naar mijn werken Laat zijn dat ik een vieze apotheker ben... wie zou durven beweren dat hij geen haartje van zijn vaartje heeft dit zonder kwaad ie spreken van papa) en daarbij ik ben ninovieier, en de ninovieters zeggen zelf dat ze t scha jongens zijn... alias vteze apothekers Die vieze apotheker uit 't poppenspel was nog zoo'n viezen apotheker methij was kwaad als ze aan zijn belle trokken, zijn bel aftrokken. Ik ken er die kwaad zijn ah ge aan hun belle trekt.,., tu als ge er niet aan trekt zijn ze ook kwaad Laat nu staan dat dit gezegd is bij ma nier van spreken om te zeggen dat de men schen niet allemaal doctors zijn in de wijsbe geerte en in de pratijk van 't leven al eens met de logica overhoop liggen. Ik heb een heels korvoorbeelden opge schreven, niet voorbeelden van personen maar van categories van personen, en daar ik ze niet allemaal ttt mijn hoekje krijgen kan heb ik ze in een beurs gestoken en ik trek gelijk voor nootjes en caramellen.... Eerste trek Er zijn menschen die beweren op en top kathoiien en cht istelijk te zijn maar ge ziet ze v.ooit in een katholiek lokaal ncch paro chiale zaal daar ts hei nooit schoon, nooit wel maat elders al telt dien elders onder hun hevigste tegenstrevers hebben ze een abonnement want daar is het spektakel altijd wel naar hun eigen lokaal gaan ze nooit maar om te too- tien dat ze katholiek zijn hangen ze affiches van vreemde katholieke lokalen voor hun venster. Kinderen zijn alzoo een boterham is altijd beter op den vreemde Tweede trek Er zijn menschen die altijd misdaan zijn en die van ieder gelegenheid gebruik maken om hun misnoegdheid te laten blijken, pre cies of dat hij die hei zien moet het aan den eersten keer niet gezien heeft 's anderdaags zijn se weer vriendelijk. Dtrde trek Er zijn werklieden die het werk dat ze krijgen bij hun baas, beschouwen als hun werk en ze verdedigen het gelijk 'nen hond zijn schotelen dat is schoon dat ze hun belang zoo koppelen aan het belang van den baas... maar als ze de gelegenheid 'nebben om hunnen baas een siroo te steken zullen zij niet mankeeren al ging de man er door te niet Vierde trek Er zijn menschen die gij nooit kunt plezier doen zij doen u altijd plezier, zelfs met u de gelegenheid le geven van kun plezier ie doen... betaalt se 'nen demi... allex, om u plezier te doen zeggen ze I Vijfde trek.... Het rechtvaardigheids gevoel zit diep in 't hart der menschen. Wie geen gelijk heeft praat zich gelijk Hoe meer hij voelt dat hij ongelijk heeft, hoe meer hij er prijs op stelt door een ander te hooren verzekeren dat hij gelijk heeftHij ts kwaad op zichzelf als hij zich z. Ij moet ongelijk geven geeft een andir hem ongelijk daar is hij nog kwader op... Zij dis altijd iedereen gelijk geven {de vleiers) dat ziin de beste menschen Zesde trek.... Maar a quoi bon? De wereld loopt vol vieze apothekersde wereld ts één vieze apotheekKijk maar gij moet voor alles OOK, TOMAAT

Denderklok | 1933 | | pagina 1