9 11 November 1953 JiinoVe's Uitbreiding Oost-Vlaanderens Bedevaar ten Bisdom Gent Davidsfonds Afdeeiing Ninove Het Hoekje van den Reporter Zevende Jaar IV 45 Prijs per ninnmer 50 centiemen. Ninove 5 November 1935 Katholiek Vlaamseh en Volksgezind Weekblad R. LtlYSTERMAN-lEMAtRS PüECHTIGEN üldKDIENST MIDDEN3TANSBELANGEN VOOR H Posteheckrekening (R- Luysterman n- 1862,54) KANTON NINOVE Handelsregister Aalst n* 1093 Abonnementsprijs fk3 maanaer. fr. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-U itgevtr MI MOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Aile Katholieke Maatschappijen worden uilgenoodigd tot het bijwonen van den voor de gesneuvelde soldaten, cpgeëisc'nten cn alle slachtoffers van den Oorlog, in de Dekanale Kerk, om 9 uur. Vergadering der maatschappijen om 8 ij2 uur aan het lokaal De Keizer Ket komt ons gepast voor nu er in den laatsten tijd nogal wat stof werd opgejaagd rond deze kwestie, vooial door het verleggen van den tram-terminus, naar de brug, aan onze lezers enkele ont werpen te herinneren, welke door velen misschien vergeten werden. Sedert het jaar 1908 is het vraagstuk der stads uitbreiding reeds te berde gebracht in den gemeenteraad. In het toenten tijde verschijnend weekblad Recht en Vrede werd het zelfs het voor werp eenen vrij scherpe polemiek tusschen min of meer bevoegde personen. Op giond van aange haalde statistieken op gebied aan bevolking werd toen reeds gewe zen op het feit dat er geen kwestie kan zijn van ievers een geheele of halfnieuwestraat te trekken, en dat het zelfs niet volstond een gansch nieuw kwartier aan te leggen, maar dat er moest gewerkt worden met het oog op de vlug naderende toekomst, met vooruitzicht op het aanleggen eener gansche nieuwe stad. We stellen vast dat er ook vóór 25 jaren personen waren die breed dierven denken en eene snelle uitbreiding voorspelden. Niettegenstaande veel discussies, bestatigen wij dat er van de vele projekten onder al de jaren blauw rood bestuur niets terecht kwam. Onder oogpunt van rationeele stadsuitbreiding werd er absoluut niets tot stand gebracht. Het kan voor onze lezers evenwel belangrijk zijn even ken nis te nemen van de verschillende ontwerpen van uitbreiding welke in 1908 iel werden besproken en betwist en sindsdien in de maiid bleven. Eerst en vooral hadden we toen reeds de verbinding der tramiijncn van Hal en Brussel met de statie van den ijzerenweg. De toenmali ge gemeenteraad voorzag de uit breiding der stad, gansch afhan kelijk aan den te volgen weg door het beheer der Tramways. Deze opvatting is absoluut verkeerd want het is niet goed te praten dat eene gansche stadsuitbreiding zich zou schikken rond het aanleggen van bepaalde tramlijnen. Dit was absoluut in strijd met de gezonde begrippen inzake uitbouw eener stad wel kan zulks in aanmer king komen als faktor van bijko- komenden aard. Dit ontwerp dat echter weinig aanhangers had, voorzag het bouwen eener tweede brug op de huidige tramkaai rechtover het waterhuisje de tram zou dan dwars door de pol- dermeerschen langsheen den ijze- jenweg naar de statie bollen. vreten bevoegde beheerders, werkers KARAKTERS met wijs en kracht dadig beleid en die met moed en eer lijkheid genoeg zullen bezield zijn om nooit het algemeen belang te slacht offeren aan een armzalig mandaat. Vijf en twintig jaren zijn ver- loonen sedertdien f n op dit oogen- blik staat ons stadsbestuur nog voor het zelfde vraagstuk. Van de toenmalige projekten is er slechts een dat heden nog voor verwezen lijking vatbaar is. In een volgend artikel zullen wij trachten uit te maken wat er in de gegeven om standigheden nog kan gedaan wor den. Een tweede ontwerp was de verbinding van den steenweg naar Hal teMeerbeke, door eene breede baan met eene nieuwe brug aan de Oude kaai en zoo naar de Dreef- straat. Van deze nieuwe verkeers ader uit konden dan bijkomende straten getrokken worden en zou de gemeente Meerbeke weldra slechts één geworden zijn met de stad. Tegen dat ontwerp werd aangevoerd dat het veeleer eene uitbreiding van Meerbeke zou be- teekend hebben dan wel van de stad. Wij zien niet in dat zulks een beletsel kon zijn. Van het oogenhlik dat het eene goede op lossing bracht moest het toch van weinig belang geacht worden of de stad zich uitbreidt naar Meer beke of omgekeerd. Vermits iedere gemeente instaat voor het onder houd der straten kon zulks voor de stad geen schade of verlies be ttekenen, daar de kosten raar verhouding konden verdeeld wor den. Een derde ontwerp dat feitelijk eene wijziging is van het eerste voorzag eveneens eene nieuwe brug aan het waterhuisje en ver bond de Brusselstraat rechtstreeks langsheen de Union Allumet- tière met de Geeraardsbergsche- straat aan de Gemeenteschool. Vertakkingen van deze nieuwe straat gaven uit op de Groote Markt, rechtover de lange Munt straat, in de Lavendelstraat en de Beverstraat. De trams van Hal, Brussel en Sottegem zouden daar op eene groote plaats bijeenkomen, dus ergens achter de huizen der Burcht- en Beverstraten, om dan langs de Graanmarkt, achter de Koeipoort, door de Dreefstraat op het statieplein aan te landen. Naar het schijnt was het Beheer der Tramways tegen dit laatste ontwerp gekant omdat het verkeer in de Burchtstraat en op de Groote Markt te druk was in 1908 a.u.b. Deze enkele uiteenzettingen zul len onze lezers toelaten een terug blik te werpen op de verschillende ontwerpen welke over 25 jaar het voorwerp uitmaakten van alle ge sprekken. Te dien tijde schreef het voornoemde weekblad Recht en Vrede Ninove nadert eene peri ode van verfraaing en vergrooting zoowel als van economischen voor uitgang de hoog ere belangen, de toekomst van Ninove staan op het spel. En daartoe zal een bestuur vereischt wordenbreed van gedach tenverdraagzaam mannen die alhoewel trouw aan hunne grondbe ginselen, niet van 's morgends tot 's avonds meenen papen te moeten Ter gelegenheid der Heiligverklaring van de gelukzalige Bernadelte Soubirous, op 8 December Groote Nationale Belgische Bedevaart naar Rome, onder de Hooge Bescherming van Z. E. Kardinaal van Roey, Aartsbisschop van Mechelen, Z. E. Mgr. Micara, Pauselijk Nuntius, het Geestelijk Bestuur van Mgr. Picard cn Kanunnik Van den Gheyn, met de goedkeuring van Z. E. Mgr. Coppie- ters, Bisschop van Gent en de officieeie medewerking der Komiteiten der Gour des Beievaarten van de Bisdommen Gent, Brussel. Luik, Namen, Doornik, enz. 1 Reisweg van 4 lot 14 December 1933 Hotels 2* rang, 3" klas BF. 1760 2 2- 2120 1- 2* 2270 primarang 2' 2525 2Reisweg van 2 tot 16 December 1933 Hotels 2" rang, 3* klas BF, 2080 2- 2" 2495 1- 2- 2820 primarang 2' 3220 De inrichting der reizen is toever trouwd aan de Reisagentschappen Dux en Francois van Brussel. Vraagt wegwijzer, prijzen en uitgebrei de inlichtingen aan de algevaardigde voor de Dekenij E. H. Hertecant, onderpastoor, Statiestraat, of aan het hoofdbestuur Mevr. Van de Kerckhove- Cerceiet, Lange Zoutstraat, Aalst. BOEKENBEURS Heden, 5 November, wordt te Anlwer- pen de Boekenbeurs geopend. Daarop zullen vertegenwoordigd zijn alle uitgevers van het Vlaamsche land, om aan de menschen te toonen de rijkheid van hun letterkunde. Maar wij kennen een boe kenbeurs die gansch het jaar loopt, en... te bezoeken door alle beurzen. Dat is het Davidsfonds. Het bezorgt boeken tegen een minimumprijs, en dan nog wel thuis besteld. En wat a! niet: ontspannend, vormend, ontwikkelend, met een zorgvuldige keuze in de afwisse ling. Dit jaar 1983 bracht aan de leden In de Volksreeks W. Groneman, Bernadelte Soubirous, j een rake geschiedenis van de Verschij ningen te Lourdes voor 75 jaar, een alleraktueelst boek Fel. Timmermans, Pijp en Toebak, een bundel humoristische vertelsels van den Lierschen Pallieter L. Senden, Onze Huisinsekien, een onderhoudend en beleerend boek over dingen... die ons Van zeer nabij kunnen raken Staf Weyts, Colclje en Belleke, een trissche novelle van een jong auteur Ebner-fischenbach, De Bestedeling, een stevige roman, die algemeenen bijval heeft gevonden. In de Keurreeks Ant. Thiry, Vikingers, een bundel waarin de auteur vlot-geschreven essays over Skandinaafschc schrijvers samen bracht. Kan. Janssen, Mode en Dans, van mo raaltheologisch standpunt uit bekeken zeer aktueel in dezen lichten tijd. In de Jeugdreeks A. Baeyens, Witje-Witje P. Kiroul. Piio Knoisebolle L. Op de Beeck, Pitre, alle samen een drietal boeiende sprookjes en vertelsels. En dat alles voor den goedkoopsten prijs Voor 1931 zijn de vooruitzichten schit terend we krijgen werk van Rob. De Graeve, Hendrik Conscience, een hulde boek novellen van den alomgekenden schrijver A. Thiry, Ach, de kleine stad werk van dhr. A. Malcorps, een studie over lieven en Werk van Stanley; werk van J De Pillecijn, Kampioen, een flinke roman, en als vijfde een roman over het ontstaan der Passiespelen te Oberammer- gau, de zwarte gast van Ammergau, van Müller-Ahremberg. In de Keurreeks: een werk van E.P.A. Janssen overhel Katholicisme in Engeland en brieven uit Sovjet-Rusland van Wladi- mir Zwetow-Dolina. En dan voor de jeugd drie prachtexemplaren Fel, Hey- dendal, het leven van Hugo Verriest aan de jeugd verleidL. Wachters, er zijn er drie en P. Kiroul, Kras van Ravenstein. 10 boekdeelen per jaar die verspreid worden op ruim 1/2 millioen exemplaren wie ontkent er de macht van zulk een boekenbeurs? Een bestendige week van het boek die iedereen kan volgen èn wat den geestelijken èn wat den materieelen kant betreft. Wend u tot den sekretaris van ooze Davidsfondsafdeeling M. Ph. Coppens, Doornweg, ofwel tot het Hoofdsekre- tariaat-Davidsfonds, Blijde-Inkomststraat, 77, Leuven. Volgend schrijven werd gezonden aan de Heeren Volksvertegenwoordigers en Sena toren, leden van den Parlementairen Mid- denstandsgro p door het Verbond van den CHRISTEN MIDDENSTAND van hei A rrondissement Dender monde. Het Verbond v.n den Christen Midden stand van 't Arrondissement Dendermon- de omvattend 19 lokale bonden, geza- mentlijk gegroepeerd meor dan 3500 ge zinshoofden heeft in eene belangrijke be stuursvergadering eensgezind en vastbe sloten onze houding bepaald in zake Mid- denstandsverdediging en zal daaraan de grootst mogelijke ruchtbaarheid geven Sedert de wapenstilstand hebben de op eenvolgende regeeringen de belangen van den Middenstand verwaarloosd, onrecht vaardige en willekeurige maatregelen ge nomen waardoor de Middenstanders zijn behandeld als burgers van tweeden rang. Vreedzaam ec ordelievend heeft de Mid denstand zich steeds beperkt bij kalme uiteenzettingen over mistoestanden in de hoopvolle verwachting dat er toch een maal reent zou geschieden, want De inwilliging zijner eischen zal geen afbreuk doen aan de rechten van andere standen De finarcieele e: economische toestand van 't land zou er voordeel bij hebben In officieele middens waren beloften van genegenheid en steun afgelegd aan den Middenstand ruggegraat der maat schappij Die hoop is nu vernietigd «n meteen is de overtuiging gekomen dat het niet vol staat een rechtvaardige oplossing af te smeeken met brieven en protesten maar dat er andere middelen moeten aange wend worden. Dat middel zal zijn een kategoriek en volgehouden verzet door de daad Verzet tegen de Regeering in het Parlement door de de Middenstandsvertegenwoordigers des noods verzet van al de georganiseerde Middenstanders tegen het vullen van de schatkist door staking van belasting. Dit besluit wordt nu verhaast en versterkt door de willekeurige, schandalige maat regelen van de velmachtregeering die duizenden middenstanders treffen in hun bestaan. Nu is het voor den Middenstand geworden een kwestie van zijn of niet zijn is het dan te verwonderen dat zoo- velen na hun reserve te hebben uitgeput en tot het laatste toe te hebben geworsteld nu tot alle experimenten bereid zijn De Middenstand vraagt nochtans geen voorrecht de billijkheid van volgende programmapunten is genoegzaam bekend en bewezen 1. Maatschappelijk gebied - veral- gemeening der Gezinsvergoeding. Dui- zende kleine middenstanders, hoofden van kroostrijke gezinnen, in noodtoestand verkeerentl blijven onthouden van den Vervolg op 2- blad Patnlevê is dood. Painleié was een groot man. Zaterdag, als c De Denderklok uit komt zijn ze bezig met zijn nationale begra fenis te doen. Painlevé was een groot geleerde mathe maticus, leerling van Einstein. Hij was een groot politieker, vriend van Herriot, de man met de klok en de pijp radicaal-socia list wat in voor ons begrijpelijke taal wil zeggen anti-clericaal democraat. Einstein leert dat alles betrekkelijk is. Groot zijn, is zeker bolrchkilijk.... Groot zijn onder de menschen is zelfs be trekkelijk klein zijn I Een man die een meter vijf en zestig meet is klein. Een man die een meter zezentig meet is middelmatig Een van een meter tachtig is er een heele groote Gewone mensckelijke temperatuur is zes en dertig en half graad. Negen en dertig is hooge koortsveertig is doodelijk. Leg dien meter tachtig nevens de kilo meters van ons klein land die veertig graad nevens de hitte der smeltovens en gij hebt de maat der mensehelijke grootheid. Politieke en wetenschappelijke grootheid is naar dezelfde maat gemaakt. Een groot man* als Painlevé krijgt bij xijtr afsterven heele bladzijden in de bladen van zijn land en minstens twaalf photo's. Een middelmaat mensch krijgt twaalf lijnen necrologie. Een gewoon sterveling geraakt begraven zonder dat de bladen over hem ge wagen. Maar groot of klem, hij is weg en de wereld blijft draaien. De onmisbare man wordt gemist en dt wereld vergaat niet omdat hij er niet meer is. Painlevé was een groot geniaal man. Enkele maanden voor zijn dood getuigde hij zelf nog dat hij iti zijn leven maar een mislukking liad gekend. Toen in '2é - '25 het Cartel des gau dies zijn groote overwinning behaalde op de Nationale Unie werd de President der Fransche Republiek, Millerand, gedwongen ontslag te nemen. Painlevé moest tn zijn plaats komen en Herriot eerste minister zijn. De senatoren met de gematigde elemen ten der kamer gaven hem een buis 't Was zijn eenigt mislukking en al was het er een die teldehij mocht er fier op zijn maar eens mislukt ie zijn tn zijn leven ik kan ik van mij hetzelfde niet zeggen Hij was een groot mathematicus tn heeft zich denkelijk nooit misrekend. Hij zag klaar in problema's waarin wij maar sterre- kens zien, en hij heeft beroemd wetenschap pelijk werk uitgegeven. Eenmaal toch heeft hij zich misrekend.... 't was toen hij God buiten cijferde uit zijn leven 't was ten misrekening van belang Er is geen spraak geweest van Godsdienst rond zijn sterfbed. Als het hem te lang werd, heeft een piqure hem doen rusten, en slapende is hij den eeuwigen slaap ingetreden. Dat groot verstand heeft onbe wust de grootste daad gesteld die iemand te stellen heeft in zijn leven sterven Dat meet de grootheid van den verstande- iiiken mensch. Zoolang het over cijfers gaat kan de geest, kalm tn juist redemeren.,.. tn andere domeinen komen er blinde gevoelskwesties tusschen die het heerlijkste vernuft kwade poetsen spelen gelijk een vei roeste nagel aan het zeekompas 1 De Heilige Paulus, na het boek der Wijs heid, leert dat de mensch door de kennis van het geschapene moet geraken tot de kennis van den Schepper en niet te verontschuldigen is als hij er niet toe geraakt. Wat de minst ontwikkelde der menschen hunnen moet heeft naar allen uiterlijkcn schijn Pamlevi niet gekunnen.... Wees dan gruot Laat ons uit pure ckristene naastenliefde toch maar hopen dat hij ket in extremis gekunnen heeft en dat zijn groot verstand zich mag vermeien in 't beschouwen van de Problema's van Gods oneindigheid Repoiter mm BEKDERKLOH

Denderklok | 1933 | | pagina 1