1 I Kerk der H. Tkeresia Katholieke Oud-Strijders. 11c NOVEMBER-VIERING Het Stervende Land LeerlingensecretariaatNinove STAD EN OMLIGGENDE NINO VE. ftYeJoz. Van Pelegem- C C Van Den Bossche den triomf van Pacha Brusselstraat, Nir\ove. Orde der Goddelijke diensten Zondag 5 November 6 lj2 gelezen mis. 7 lj2uur, mis voor de huisvrouw van Mr Kamicl Da Nil 9 1j2uur, Hoogmis. Maandag, 8 uur, solemneel jaargetijde voor Mr Modeste Van der Taelen Dinsdag, 6 lj2 uur, jaarmis voor de huisvrouw ▼an Mr Frans Engels Woensdag, 6 1|2 uur, mis voor de huisvrouw van Mr Oscar Goubert en overledene ouders Donderdag, 6 1|2 uur, mis voor Mr Ferdinand Wal- raevens en overledene huisvrouw Vrijdag 6 1|2 our, mis voor Mr Theodoor Du- four Zaterdag, 9 lj2 uur, mis voor de overledene leden van den Nationalen Oud-Strijders bond Tot Donderdag inbegrepen alle avon den Lof om 7 \\2 uur. kindertoeslag en moeten zich met de dood in 't harte laten proletariseeren inlus- achen houden de groote compensatiekas sen de gedane winsten en de overschotten in eigen kas. De sociale wetgeving, waartegen de Middenstand zich in princiep niet verzet, it echter in hare toepassing en formulee ring te veel klassewet met absolute uit sluiting van al degeenen die niet in dienstverband staan Wij eischen ge lijkberechtiging voor alle noodtoestanden hetzij die zich voordoen bij de midden standers, landbouwers of werklieden. Nu draagt de Middenstand al den last en al de kosten en uitgaven van de sociale voor zorg zonder dat dageenen uit zijnen stand die het noodig hebben recht van aan spraak kunnen maken. Dit geeft aanleiding tot schreeuwende onrechtvaardigheden b v. Een hoogere beambte, bestuurder en alle in dienst verband staande personen in den breed- aten zin genomen al winnen zij 100.000 fr. of meer die kir.derlast hebben, trekken dezelfde familievergoedingen als den een voudigsten werkm in. Een stielman met twee knechten, hij moge tien of meer minderjarige kinderen hebben en moeten wroeten om de twee eindjes van 't jaar aaneen te knoopen, hij moet jaarlijks van zijn karig inkomen ongeveer 500 fr. afdra gen aan de compensatiekas en krijgt zelf geen cent kindervergoeding. Alle Belgen zijn gelijk voor de wet De veralgemeening der gezmstoelage zou heel gemakkelijk te verwezentlijken zijn dat men volgens het aantal kinde ren een redelijk maximum inkomen be- pale om er van te genieten, zoodoende zullen allen die het noodig hebben er het genot van krijgen en zal het geld der com pensatiekassen niet verkwist worden aan menschen die het meer dan breed genoeg hebben om een talrijk gezin te onderhou den. 2. Fiscaliteit. - A. Bedrijfsbelasting. Het inkomen van een zelfstandig midden- Stander wordt, met de gemeentelijke en provinciale opcentiemen, dubbel getroffm tegenover het inkomen van een loontrek. ker. Het is een feit dat de ge.-chatte be drijfswinst bij de middenstanders die on mogelijk nauwkeurige boekhouding kun nen houden, meest altijd de werkelijkheid overtreft. Die menschen zijn weerloos overgeleverd aan de schatting van den ftscus Zij hebben zelfs niet het recht hunne vrdediging voor te dragen bij de behandeling van hun zaak in de fiscale commissie iets wat niet wordt geweigerd aan dieven en moordenaars. Bij de uit spraak van de fiscale commissie wordt dan weerom die tergende boete toegepast alsoi men hier met een bedrieger had te doen ofschoon niet bewezen is dat de op gave van den schatplichtige onjuist is. Hoe onrechtvaardig de barema's zijn vastgesteld blijkt onmiddellijk uit het vel gende overzicht Voor een inkomen van 26.000 fr. 3 personen ten laste betaalt aan den Staat een stieldoener-middenstar.der 442,00 fr. een ambtenaar-vrij beroep (notaris, advokaat, geneesheer) 228,00 fr. een loontrekker 234,00 fr. Voor een inkomen van 30.000 fr. 3 personen ten laste moet aan den Staat worden betaald door een middenstander stiel of neringd. 746 fr. door vrij beroep 462 fr. door een loontrekker 468 fr. Voegt daarbij de opcentiemen van Pro- vintie en gemeente door ministerieel ba- sluit geregeld, dan is de totale bedrijfs belasting Voor een inkomen van 20.000 fr, 30.000 fr. Stieldoener 1083 fr. 1828 fr. ambtenaar-vrij beroep 559 fr. 1132 fr. loontrekker 328 fr. 656 fr. Het verschil van belastingcijfer voor een zelfde inkomen is zoo in 't oog sprin gend dat dit stelsel een moedwillige en berekende uitbuiterij van den Midden stand is. De Middenstand eischt gelijke belasting voorgelijk inkomen. Zijn bedrijfswinst verkregen dox hard werken en met groo te veranlwoordelijkneden en risico's is zoo eerbiedwaardig en zoo verdienstelijk als gelijk welk ander inkomen. Hij eischt ook het recht op van zelfverdediging in de fiscale commissie hij teekent protest aan tegen het volmaohtsbesluit waardoor de crisisbelasting met terugwerkende kracht over 1932 wordt gelegd weerom alleen op het inkomen van den Midden stander. B. Taks en Zegelwet. Reeds 14 jaar lang hangt die taks en zegelwet als een voortdurende bedreiging, vol van duisterheden, kwellingen, willekeur, ont. duiking door avontuurlijke concurrenten boven het hoofd van den eerlijken Mid denstander. Wij herinneren ons dc supertaks die als fiscale dwingelandij op verre na niet te vergelijken was met al de knoeierijen en kwellingen van de taks en zegelwet en hoe gauw die supertaks was weggemof feld. De twee derden van de opbrengst van de taks en zegelwet komen uit den zak van kleinhandelaar want iedere verhooging van taks kan onmogelijk in de detailprijzen bijgerekend worden. Vele kleine middenstanders hebben zich met neerstigheid en zorg uit den werkerstand tot ambachtsman of klein handelaar opgewerkt. Hun kennis van boekhouding is te gering om zich in regel te stellen met ai de verplichtingen van taks er. zegelwet en ais op zekere dag de kontroleur op bezoek komt dan worden zij door een zware boete beroofd van een deel hunner zuur gewonnen spaarcenten. In parlementairen stijl is de Midden stand de ruggegraat der maatschappij, in werkelijkheid is hij nog alleen de rugge graat der Staatskas. De Middenstander verzet zich niet tegen de taks en zegelwet maar eischt met klem de takseering aan de bron. Zoowel de Staat als alle eerlijke handelaars zouden daar baat bij hebben. De taksen opgelegd bij volmachtsbe- sluiten op het vervoer, het pasteigebak, de garagisten enz. zijn zoo anti-econo misch, willekeurig en doodend dat zij niet kunnen toegepast worden en de in trekking ervan onmiddellijk wordt ge- ëischt. C) Coöperatieven. De verbruiks- cooperatieven en grootwarenhuizen onder vorm van naamlooz; vennootschappen zijn bevoordetligd tegenover den_zelfstan dige winkelier. Die inrichtingen genieten allerlei voordeelen waardoor talrijse mil- lioenen aan de Staatskas worden ontrok ken wat in December '32 bij de verhoo ging van rechten op koffie, alcool, thee enz, is gebeurd in 't voordeel ^der coöpe ratieven is effenaf schandal'g. D; handel moet onder dezelfde omstandigheden en in vrije concurentie kunr.en gevoerd wor den. Voor de 15' maul herdenken ZATERDAG a, s. de oud-strijders en mvt hen al hunne medeburgers, het einde van den wereldoorlog. Vooi ons die terugkeerden was liet één vreugde, één gejuich. Voor velen nochtans beteekende dit niet het einde hunner smart de bloedverwanten der gesneuvelden. Daarom beginnen we deze herdtnking met eene rouwhulde, een gebed voor onze gevallene makkers. Te 9 ure wordt in de Dekanale Kerk een Dienst opgedragen voor de slachtoffers van den oorlog. We mogen gerust zeggen dat alle Ninoofsche soldaten die vertrokken begeerd hebben dat, moesten ze sneuvelen, hunne dood kristelijk weze. Het is dus onzen plicht hen in hunnen wensch te vol gen en voor hen te bidden. Wij, oud-strijders, verzoeken dus al onze mede burgers op dien dag de oorlogslachtoffers in hunne gebeden te willen indachtig zijn. Dag van rouw. vooreerst, doch ook dag van jubel 1 's Avonds te 7 ure, in de zaal ROXY PRACHTIG HET LEDEREN MASKER, prachtige klankfilm met Vilma Banky in de hoofdrollen. welwillend ter beschikking gesteld FEEST. Ronald Colman en UNITE &RTIS 3. Van de wildernis tot het witte doek, komieke nabootsing-film. BAL. en Tot dit leest hebben VRIJEN toegang al de leden van den bond hunne huisgenooten. Worden ook tot dit feest vriendelijk uitgenoodigd al ée katholieken der stad. Van deze laatsten zal een inkomgeld van fr. 5,— g*-- vraagd worden Kinderen betalen halve prijs. Deuren te 6 1/2 ure begin stipt te ure. MENGELWERK 38 door R. BAZIN vertaald door Dr J. Boonen Ên wat al verbaaltjes zal hij ons niet weten te vertellen, zei Rousille. Reeds vroeger kende hij er heel wat, toen hij met verlof kwam. Ik zelf heb den tijd niet meer om er naar te luisteren, bij voorbeeld. Ik zal hem bij u zenden, Ma- thurin. En dit zal het huis veranderen, want een prater hebben wij noodig. Zij voegde er bij met de plechtigheid van iemand, die belast is over de uitgaven te waken Wat ons ook za) veranleren, vader, is als wij een blad 's Zondags koopsn. Hij zal willen weten wat er in de wereld gebeurt, onz; André. Dat is de jeugd zei de vader, om hem te verontschuldigen. En al wat André Lumineau beminde» talers. Aan bedienden van Staat, Provin cie en Gemeente en aan de Staatsgepen- sioneerden moet door middel der wet worden verboden gelijk welk beroep of bijzaak uit te oefenen daar zij door zede lijke drukking een ongewettigde concur rentie aan den Middenstand brengen. Toepassing van de achturenwet in den zin dat een werknemer na achturen daags voor een patroon te hebben gewerkt, er geen bedrijf voor eigen rekening mag op nahouden, wat een volledige verkrachting is van het sociale doel dezer wet. 4) Staatshulp. De Middenstand vraagt geen voorrecht. Maar wat aoderen wordt toegerekend moet ons ook worden toege staan inrichting van een ministerie waarin alles wat den kleinhandel en kleinDijverheid betreft wordt beheerd toelagen aan Kamer van Arnbacnten en Neringen op zelfde voet der Landbouw- kamers alsook voor de tijdelijke leergan gen, voor de leerlingen secretariaten en syndikaten van aankoop van werktuigen. Praktische regeling van Beroepskrediet. De Kamers van Ambachten en Neringen dienen geraadpleegd bij net treffen van maatregelen die de middenstandsklas aan- gaat. 5) Staatsbeleid. Krachtige politiek ter 3) Bescherming van den gevestigden handhaving onzer valuiawaarde door be- Handel. Wij vragen stemming en toepas- zuiniging op niet rendeerer.de uitgaven sing van een wet cp de kandelspolitie, zooals kumuls, buraukratie, bewapenings met tevens herziening van de wet op den uitgaven. Ontwikkeling van een eccmo- verkoop van nieuwe koopwaar in t klein I mische politiek ter opbeuring van hanoei en in 't openbaar Herinvoering van het J en nijverheid, vermeerdering der exporta- patentrecht ter weering van vreemde leurders, marktkramers, werkloozen die onderduims een stiel of handel uitoefenen. Spoedige stremming van de wet op de fa- miliegenootschappen en op den handels eigendom alsook een doeltreffende rege ling voor schuldvordering op slechte be- ai wat men van hem wist, al wat men van 2ijn terugkomst verhoopte, werd zonder einde door den een of den ander herhaald in de kamer van Fromentière. Nochtans, het kind waarover men zich zoo druk maakte, was niet op de hoogte gebracht van het vertrek van Francois en Eleonora. Om wille van geringen schrijf, lust en vooral uit medelijden om hem niet te kwetsen, had men hem de jongste gebeurtenissen op Fromentière verheime lijkt. Men had hem dan het vertrek "an Frarfois en Eleonora niet laten weten, want hij hield erg veel van beiden. En dergelijke dingen kan men beter vertellen dan schrijven. Et kwam een brief aan uit Algiers, die de aankomst ongeveer meldde. En weder waren de tongen aan 't roe ren en 't berekenen. a Nu zit Driot op zee... Nu neemt hij den trein in Marseille... Mijn kinderen, thans is Driot op Franschen grond. Den laatsten Zondag var September gaf Toussaint Lumineau een rantsoen Haver racer aan zijn bruinen draver. Het tie, hulp aan de vlasnijverheid, uitvoering van openbare wei ken. Het programma van den Middenstand is gelijkloopend met het programma voor 't welzijn van gansch het land en van alle star.den. Daarom eischen wij een krachtig doorgevoerde midienstardcpolitiek. De tijd is voorbij dat TEGEN den Midden stand kan worden geregeerd. De Midden- standsgroep in het parlement heeft van nu af de macht om haar rechtmatige pro grammapunten door te drijven zij beslist over het lot der regeering zooals het nu gesteld is kan zij de regeering niet steu nen. In de memorie van toelichting bij de algemeene begrooting van lfJ34 wordt er kend dat een grondige vereenvoudiging var. ons belastingstetoel hoogst noodzake lijk is en zal gedaan worden. Wij doen een beroep op de Middenstandsgroep in het parlement om te dier zake den tisch te stellen Gelijkstelling der belasting voor gelijk inkomen, met gelijkstelling van den krisistaks Vereenvoudiging voor het vast stellen der bedrijfswinst Taksatie aan de bron Veralgemeening vaa de gezinsver goeding. Wij rekenen op de wilskracht van al onze mandatarissen die deel uitmaken van den Middenstandsgroep, om deze recht vaardige hervormingen gedaan te krijgen, of hun steun te ontzeggen aan een regee ring die ons dit beetje recht blijft weigergn, om stelselmatig de schatkist te vulleD door ondermijning van den Middenstand. Elk neme zijn verantwoordelijkheid. De Voorzitter, L. DE PILLECYN. De Secretaris, De Ondervoorzitter J. SMET. L. DE SMET. schoonste rijtuig, versch opgeschilderd, moest heden dienen om Driot af te halen. Sedert lang had de boer zoo'n vroolijk gezicht niet meer gezet, waaro\er Rou sille uiterst verwonderd was, maar niet minder verheugd. Hij reed in vollen draf naar Challans. waar de menschen opkeken naar het opgesmukt rijtuig, den kranigen boer, den feilen harddraver. Bij het station van Challans, dat een kwartier van de stad gelegen was, stapte de pachter uit en hield de merrie bij den kop vast. Hier zag hij de sporen, die naar La Roche leiden, den weg dien een zijner kinderen gevolgd had en waar langs een ander kind op Fromentière zou te- rugkeeren. Het duurde niet lar.g. De lokomotief rolde al stoomend binnen. En nu moest de boer al zijn krachten inspannen om de bruine tot staan te brengen, wijl zij min of meer voor het geraas en den rook bevreesd was. Reizigers stapten uit den trein boeren, vischvrouwen, kooplui, soldaten met ver- Te in KOOP goede Chevrolet 28 staat. Adres Koepoort, 1, Ninove. lof, en eindelijk de mooie jager van Afri ka, niet te groot of te dik, de zouaven- rnuts op een oor, de blonde knevel om hoog gedraaid, zwaar beladen. Hij keek rond, glimlachte en riep met open armen: Vader, o I wat een vreugde 1 't Is vader 1 Slechts eenige lui waren getuige van deze hartelijke en lange omhelzing. Mijn Driotzei de oude. Wat ben ik tevreden Maar ik ook, vader Niet zooals ik, mijn schatIndien gij wist Wat dan Ik zal u dat vertellen mijn jongen, hoe blijde dat ik ben u terug te zien. Zij lieten elkaar los. De jonge man trok aan muts en halsboordje. Inderdaad, u zult ons veel te vertel len hebben. Misschien groot nieuws. Onder het werk zult u me dat wei alle maal op Fromentière mededeelen... Dit is toch beter dan veie brieven, waarin u dat toch allemaal niet kunt neerpennen. Vervolgt. Bijzondere leergang over vereenvoudige boekhouden. Te rekenen van Vrijdag, 10 November 1933, en voorts eiken Vrijdag van iedere week, om 7 uur 's avonds, in 'het lokaal St Jorishof Statiestraat, 12, te Nino ve, zal voor de handeldrijvende en stiel- doende bevolking, een leergang ingericht worden over, vereenvoudigd boekhouden, verdeeld in 20 lessen, en zeer praktisch aangelegd om te beantwoorden aan de tal rijke wettelijke verplichtingen. De lessen zijn toegankelijk voor damen en heeren. Zij zullen gegeven worden door een bevoegd leeraar en geplaatst worden onder het toezicht en de bescher ming van den Staat en Provincie. De inschrijving moet gedaan worden, tegen storting eener som van 25 frank voar de 20 lessen a) Hetzij ten huize van onzen secreta ris, Dreefstraat, n. 49, te Ninove, iederen werkdag van van 1 tot i 1/2 uur 's namid dags. b) Hetzij ten lokale c St. Jorishof Statiestraat, 12, te Ninove, op Vrijdag, 10 November 1933, van 6 1 j2 tot 7 uur 's avonds. Wie geen gebruik maakt van deze groo te poging gesteld door het secretariaat, zal het zich wellicht berouwen 1 Neemt dus dadelijk uwe inschrijving Het Bestuur. Zij die lezen sparen veel geld dat zij anders zouden verteren Haalt U degelijke boeken in de DAVIDSBOEKERIJ Vestbarm Het kost U niets Katholieke Vlaamsche Padvinders Op Zondag 19 November eerstkomend te 6 uur s'avonds wordt in de parochiale zaal der Sint-Jorisstraat door de tooneel- afdeeling der scouten eene eerste opvoe ring bezorgt van OESSIN BLANDA Indisch tooneelspel in 3 bedrijven door Jan Tromp. OESSIN-BLANDA is een tropentbe- rr.a en de uitbeelding van den eeuwigen strijd tusschen Blank en Bruin. Oessin Hartman, fabricagechef eener suikerfa briek te Toeioeng-Baroe in Indië is een ijverige werklustige jongeling die alleen, lijk de belangen zijner onderneming in het oog heeft aan dewelke hij met hart en ziel v erknocht is. Het gelukt hem eene uitvinding te doen die eene groote ver betering brengt aan de suikermolens. Deze gang van zaken stroken absoluut niet met de plannen van dedirectuur der fabriek, LoefT, Hollander en verstokte Indo-hater. Deze wil zijn lamlendigen zoon Rudolf ten allen prijze zien benoe men, tot onderdirecteur en vreest terecht dat Hartman hem zal voorbijstreven. Hij ontziet noch kuiperij noch geweld om den halfbloed te bewegen de plaats te ruimen voor zijn zoon. Üessin voelt ech ter dat er meer mee gemoeid is dan het veroveren eener positie en met al den hartstocht den inlanders eigen bindt hij den strijd aan tegen de BLANDA, de blanken. Zijn goed hart haalt het echter tegen zijn haat en vi ij willig weigert zijne schitterende bevordering om Rudolf dien hij reeds meermaals uit een neteligen toestand hielp de kans te laten naar zijn voorbeeld de plaats te veroveren die hem was toegezegd. De Indo vervolgt zijn weg eenzaam, omdat de blanke Hollander niets weet van de gesteldheid van zijn ziel. Dat moeten de Hollanders in Indië nog leeren. Liefhebbers van aangrijpend tooneel, verzuimt niet OESSIN-BLANDA te komen bijwonen. De scouten zorgen voor eene or.der alle opzichten verzorgde uitvoering die voor de eerste maal in België doorgaat. De kaarten zullen ten huize aangeboden worden. Sommige menschen doen hunne aan- koopen in groote steden wanneer zij in in hun eigen stad de zelfde artikels kun nen koopen aan de zelfde prijzen. Wie een goede iegenmante! (imperme able caoutchouc botten en galochen, ver langt wende zich in vertrouwen tot het welbekende huis bij de Burchtstraat, 15, Ninove Tel. 39 nevens den Katholieken Keizer Koopt CCC artikels en U wilt geen an dere meer. Schietingen Zondag 5 November Lessen Overd. wip 13 kalkoenen. Goyck 2 wippen 14 kalkoenen, 6 gan*. Brussel, rue de flandre en rue de Russie overd. wippen. Hal Overd. wip. Maandag G November Inhuldiging der nieuwe overd. wip te Ninove. ziet en ge zult lachen met de talrijke chi- coreien die zich nu in navolging van Pacha, de kampioenen van de extra droge chicorei uitroepen, evenals ze zich, altijd in navolging van veel ouderen oorsprong noemen dan Pacha, zelfs eanige 25 jaren vroeger dan dat men koffie chi corei kende. l:*: J. I., mi ASSOCIÉS Namens het Verbond van den Christen Midden stand ^an het Arrondissement Dendermonde. i-' V

Denderklok | 1933 | | pagina 2