Yê Na I Besparingen of.... verkwistingen Het Stervende Land Bij de Christene Werklieden WeJoz.Van Petegem-C C Van Den Bossche Katholieke Oud-Strijders. 11« N0VEMBER-V1ERING lrrtist den triomf van Pacha PROKE PLEBS Kerk dor H. Thoresia Brusselstraat, Ninove. UNITE Orde der Goddelijke diensten Zondag 1:2 November 6 lj2 gelezen mis. 7 1i2uur, mis voor de huisvrouw van Mr Edmond Handschutter 9 1i2uur, Hoogmis. Maandag, 6 1 (2 uur, mis voor Mr Auguate Snoeck Dinsdag, 6 lj2 uur, mis voor Mr Henri De Samblancx en overledene ouders Woensdag, 8 uur, solemneel jaargetijde voor Mr Frans De Samblancx Donderdag, i 1[2 uur, mis voor Mr Edmond De Clercq Vrijdag 112 uur, mis voor de huisvrouw van Mr Hyp. Timmermans en overle- dene dochter Zaterdag, 6 1 j2 uur, mis voor Mr en Mw j.-B. De Duffeleer en overledene kin- ren 's Avonds net Lof om 7 1 [2 uur. tieve geloofstoestanden in Vlaanderen uiteenzetten. Dr. Hein Houben, die sedert den oorlog de meest aktieve werker ge. weest is voor een katholieke Pers-Inter nationale zal daarna aanduiden hoever het nu staat met het groote Pers-Often- sief. En Prof. Verbist zal de groote richt- lijnen van Radio er> Film-Offensief trek ken. Daarna worden door bevoegde leiders op pers en filmgebied enkele praktische toepassingen gemaakt die een werkelijk nuttige bespreking mogelijk maken. Het doel van dit Kongres is dus eens alie werkelijk aktieve krachten sa menbrengen en uit dit kontakt zeer be paalde besluiten en een sterker eenheids front te laten volgen. De vrucht van dit Kongres moet zijn dat men niet zegge: er is veel volk bijeen geweest, maar er zijn enkele gedachten en werkwijzen welke hier weer vasteren vorm hebben gekregen. In de avondvertooning, om 8 u. stipt, wordt de film Zielen ir. Nood afge draaid, die een vergeten tragedie eens in allen nood weet uit te beelden de nood der zielen welke in het Duitsche diaspora van Berlijn niet de ncodige priesterhulp kunnen vinden. De toegang voor deze avondzitting weike verder nog met korte Kath. Films, deklamaties en moderne muziek wordt opgeluisterd, zal voor de leden van K.V.R.V., Filmliga en Davids- fonds slechts 4 en 6 Frs. bedragen. De tentoonstelling van alle groote Vlaamsche bladen en kuituurorganismen zal in hetzelfde lokaal St. Jans Beich- mans, gedurende heel den dag toeganke lijk zijn. We zullen de bekrompen manier van oordeelen welke de socialisten in hunne propaganda-artikelen ten bate van de officieele school aanhalen, in zake uitga ven aan het vrij onderwijs, niet oprakelen. Beweren dat de uitgaven die thans op den Staat vallen ten bate var. het vrij on derwijs, als netto-winst in de Staatskas zouden blijven indien het vrij onderwijs niet gesubsidieerd werd, is al te onnoozel geredeneerd. Wat we thans willen is alleen aanstip pen dat liberale en socialistische gods diensthaters beter eens in eigen hof zou den wandelen om daar het onkruid uit te roeien of beter in eigen oog zouden kijken om d.a3r den balk uit te trekken, vooraleer zich, buiten het gezond verstand om, met anderen onledig te houden. In de jongste zitting van den provinci alen Raad van Brabant mochten we een enaander vernemen over de ZOTTE uit gaven in de provinciale normaalscholen van Brabar.t, en voor dewelke de provin ciale opcentiemen moeten verhoogd, steeds verhoogd worden. Aan de provin- M EN GEL WERK 39 door R. BAZIN vertaald door Dr J. Boonen Lachend hief hij zijn blonden kop omhoog. De vader had even de kracht om mede te lachen. Dan st ipten zij, ieder van een kant, in het rijtuig, alsof zij denzelfden ouderdom hadden, Laat mij rijden vroeg de zoon. Hij nam den toom en klapperde met zijn tong. De Bruine richtte hare ooren en steigerde, maar dan begon zij zoo hard te draven, dat zij verschillende rij tuigen voorbij ijlde, en dat de twee inzit tenden de groetende voorbijgangers en nieuwsgierigen niet konden teruggroeten. Dicht tegen zijn zoon aangeleund was de oude boer in zijn nopjes. Na een tijdje, als ze een beetje uit het volk waren, sta ken zij een sigaar op en lieten even het paard wat stappen. De jongen had tot nu niet veel gezegd ciale Normaalschool var. Tienen studeeren 152 leerlingen. Daarvoor onderhoudt men een personeel van 55 personen. Ieder leerling kost aan de provincie 0.050 fr. per jaar. Te Leuven zijn er 59 leer lingen, 18 professors en kost ieder leerling 10.000 fr. per jaar; te Geldenaken 65 leerlingen, 24 professors, kost per leerling 10.300 frs. Aan de provinciale turnschool zijn er 14 leerlingen, 6 professors eo kost ieder leerling 20.000 franken per jaar. Dat duurt en blijft duren onder het libe raal-socialistisch kartel van Brabant We voegen er niets aan toe. Dc cijfers spreken luide. De staking in de Lucifersnijverheid heeft verleden week een onverwachte wending genomen. De dagbladen hebben toen, op verzoek van den Christen Belg. Fabiiekwerkersbond, het volgende ge meld De staking in de lucijersnijverheid, uit gebroken op 1 September I. I. uit verzet te gen c!e door de werkgevers aangekondigde loonsvermindering met 7 1/2 o/o, is Dins dagmorgen geëindigd in de meest volkomen verwarring. Op het oogsnblik dal in zekere bladen het einde der staling en derzelver oplossing werd kenbaar gemaakt, wisten de betrokken arbeiders nog niets. Zonder dat de betrokkenen uitspraak hebben kunnen doen over de voorwaarden der wetkhernemiug zonder dat zij xelfs deze voorwaarden kenden zonder dat de verant woordelijke leiders der socialistische organi satie hunne stak ndt leden hebben op hoogte gebracht van den toestandzijn zij aan het werk gedreven. De belangen der arbeiders zijn op meer dan schandelijke wijze verraden door de socialistische leidersdie met geaarzeld hebbenzonder medeweten hunner leden, te verklaren dat de staking geëindigd is, en dit aan voorwaarden die merkelijk nadeeliger zijn dan deze welke door het optreden van onze Christene Organisatie werden bekomen een drietal weker, geleden, en toen door de stukenden werden verwerpen. Nooit te voren werd op zulke brutale wijze verraad gepleegd tegenover de arbeiders. Nooit hebben de socialistische leiders door hun onverantwoordelijk optreden grooter schade toegebracht aan de syndikale bewe ging dan nu. In de feestzaal van den Kath. Werk- manskrir.g, alhier, werd er op Vrijdag 3 November een meeting op touw gezet om de onbegrijpelijke houding van de socia- listen aan de kaak te stellen. Deze waren per aangeteekend schrijven uitgenoodigd om te weerleggen wat de propagandisten der Christene Vakvereeniging zouden we ten te vertellen. Zij wezen echter de uit- noodiging van de hand en meenden een gelukkig maneuver te doen met een te- gensprekelijke meeting voor te stellen, te Gent, in een onzijdig lokaal. Vanwege de Christene Werklieden werd dit voorstel, ter vergadering, en ont haald door het applaus van de honderden toehoorders,onmiadelijk aangenomen met dit voorbehoud dat de vergadering niet te Gent maar te Ninove moest doorgaan om dat Ninove het center i3 van de stekjes nijverheid. De socialisten kunnen nu voorts mee tingen beleggen en grappen maken, in dien zij niet aannemen om hier te Ninove, brandpunt van het geschil, de tegenspre- kelijke meeting te laten doorgaan dan be kennen zij meteen hunne scnuld aan het mislukken van de staking. Die schuld werd trouwens zonneklaar bewezen in de vergadering van Vrijdag 3 November. Sommige menscnen doen hunne aan- koopen in groote steden wanneer zij in in hun eigen stad de zelfde artikels kun nen koopen aan de zelfde prijzen. Wie een goede regenmantel (imperme able caoutchouc botten en galochen, ver langt wende zich in vertrouwen tot het welbekende huis Burchtstraat, 15, Ninove Tel. 39 nevens den Katholieken Keizer Koopt CCC artikels en U wilt geen an dere meer. en nu vroeg hij En bij ons stellen zij het allen goed Het voorhoofd van den oude rimpelde. Hij keerde zich een beetje naar den veld- kanc om als 't ware lucht te scheppen om hem de droeve mare kond te doen. Mijn arme jongen, zei hij, bij ons is niemand meer ais Mathurin en Rousil- le. En Franjois, waaar is die Verbeeld u... G* zult het niet ge- looven als ik het u zeg... Sedert veertien dagen heeft hij Fromentière verlaten om dienst te nemen bij de Staatsspoorwegen.. Eleonora is met hem mede wcggeloopen. Het schijnt dat zij een herberg gaan openen. Gelooft ge het U hebt ze dan weggejaagd vroeg de jonge man, zijn vader aanstarend. Zij zullen toch zoo gek niet zijn om u in den steek te laten Bij deze woorden voelde de oude vader zijn hart van blijheid trillen zijn üriot begreep hem, zijn Driot was met hem. En hij zegde, terwijl hij hem strak in de oogea zag Voor de 15' maal herdenken heden ZATERDAG de oud-strijders en met hen al hunne medeburgers, het eir.de van den wereldoorlog. Voor ons die terugkeerden was het één vreugde, één gejuich. Voor velen nochtans beteekende dit niet het einde hunner smart de bloedverwanten der gesneuvelden. Daarom beginnen we deze herdenking inet eene rouwhulde, een gebed voor onze gevallene makkers. Te 9 ure wordt in de Dekanale Kerk een Dienst opgedragen voor de slachlotïers van den oorlog. We mogen gerust zeggen dat alle Ninoofsche soldaten die vertrokken begeerd hebben dat, moesten ze sneuvelen, hunne dood kristelijk weze. Het is dus onzen plicht hen in hunnen wensch te vol gen en voor hen te bidden. Wij, oud-strijders, verzoeken dus al onze mede burgers op dien dag de oorlogslachtoffers in hunne gebeden te willen indachtig zijn. Dag van rouw. vooreerst, dcch ook dag van jubel 1 1. 's Avonds te 7 ure, in de zaal ROXY welwillend ter beschikking gesteld PRACHTIG FEEST, HET LEDEREN MASKER, prachtige klankfilm met Ronald Colman en Vilma Banky in de hoofdrollen. 2. Van de wildernis tot het witte doek, komieke nabootsing-film. 3. BAL. Tot dit leest hebben VRIJEN toegang al de leden van den bond en hunne huisgenooten. Worden ook tot dit feest vriendelijk uitgenoodigd al de katholieken der stad. Van deze laatsten zal een inkomgeld van fr. 5,ge vraagd worden Kinderen betalen halve prijs. Deuren te 6 1/2 ure begin stipt te 7 ure. ziet en ge zult lachen met de talrijke chi- coreien die zich nu in navolging van Pacha, de kampioenen van de extra droge chicorei uitroepen, evenals ze zich, altijd in navolging van veel ouderen oorsprong noemen dan Pacha, zelfs eenige 25 jaren vroeger dan dat men koffie chi corei kende. over Kruisvaarders, Ongekende Soldaten en Kruisjassers. En zoodus, met een manier van spre- ken, is Godfried van Bouillon ook een ongekende soldaat,.. Inderdaad, zoo is 't. Hij is de ongekende soldaat, zes voet boven den grond gelijk die andere daar de ongekende soldaat is, zes voet onder den grond. Apropos, 'k heb hem gezien, den on bekenden soldaat... Gezien Gezien en gesproken, Va* den Bemde. 't Gebeurde zoo en 't was in een droom, 's nachts. Ik stond te Brussel, bij de Kongresko- lom, tusschen de twee steenen leeuwen, vlak vóór de zerk van den ongekenden soldaat. De halve maan zond haar zilve ren stralen over 't aardrijk echt schoon. En in den donkere, plots, Leeuw I bekeek me, schudde zijn manen, zej wild Boe Neen, luieriken, alle twee, die gel willen verdienen met niets te doen.j ondankbaren, die zich om hun oudi niet bekommeren... En dan, ge weet d(t Francois er van houdt zich te vermaken!. Sedert zijn terugkeer van de soldatr heeft hij de stad lief gekregen... Ik weet het wel en ik begrijp ctt men de stad bemint, antwoordde Andi, die de Bruine met de zweep aanraak}. Maar wagens lossen, raderen poetsen,tol te drinken geven... Kortom, iederfen moet toch bij zijn stand en rang blijen. Doch ik kan u niet zeggen hoeveelbijn mij het vertrek van Frangois aandeft... Ik zou zoo gaarne met hem gewerkt eb ben J Hij bleef een tijdje sprakeloos enjeek enkel naar de ooren der merrie, eiklan vroeg hij uiterst vriendelijk t Dus ziet het er bij ons slechtpit, vader Een beetje, mijn zoon. Doch er zijt is het afgeloopen. André antwoordde zoo gauw niet gij 'Hij zocht in de verte een torentje en bbm- En Leeuw II bekeek me, bots, kwis pelde zijn staart, zei woest Ba En ik bekeek ze allebei, en ik lachte zoo eens, weet-ge, e i ik pinkte zoo eens, ziet-ge zóó met mijn oog en ik zei zoo stillekens «Ze zullen u niet temmen 't Woord vleide hun leeuwentrots ze leien staart, koleire en manen kalm. En ik keek naar de kille zerk, waarop de bloemen en waaronder de ongekende soldaat... En ik zweeg, want ik was geroerd en ik zei Ongekende soldaat 1... Ru3t zacht... Hoe zal ik u noemen, stille man in den stik'en nacht Een lijkrede wil ik over u niet uitgal men... 't Is de tijd niet noch het uur mijn doel... Maar dit alleen Hoogtijen welsprekendheid zijn over uw^raf heengestroomd golven en gol- vert bloemen zwalpen er nog zee op zee mixiek spoelde er over heen... ^eem dit altemaal niet kwalijk, beste joi£en. ?e muziek is uitgestorven de bloemen verdord en de welsprekendheid Luister 80 ojo waart gc 'ne Vlaming 7i|o|o 'ne Flamingant 70 ojo hebt ge njfts begrepen van die welsprekendheid... fiar ik zeg u dat is altemaal niets en em dat altemaal niet kwalijk. Want inderdaad, 't was altemaal en /reelemaal goed gemeend en ze wisten niet 'beter Ze kenden u niet... en hoort dit zoo niet met een ongekenden soldaat Maar zeg me nu, donkere man, waar om dan eigenlijk zijt ge gestorven Hebt ge waarachtig durven denken, dat toppen. Met den geest was hij reeds op Fromentière. Ten minste blijft Rousille Zij was reeds mooi bij mijn vertrek een flinke meid Ge kunt u niet voorstellen hoe dikwijls ik aan haar in Afrika gedacht heb. Voor mijn oogen stond dikwijls haar schoon beeld. Is zij nog altijd zoo net en preutsch Zij mishaagt niet, zei de boer. En een goed meisje, niet Dat is er een, die toch zeker in geen kroeg zal dienen. Och neen, dat niet. De soldaat liet het paard stappen, daar de weg vele bochten en draaiingen had. Ook om beter het golvende land van 't Vendeeër Moeras te zien. Slechts een keer was hij thuis geweest gedurende zijn driejarig soldatenleven. Met ontroe ring zag hij het land zijner kinderjaren weder terug. Hij kende nog al de namen van de landerijen en wegen en noemde ze met trillende stem. Vervolgt. ge met uw dood cle wereld een beter plaats gingt maken otn in to leven on de lucht gingt zuiveren en 't 1 -nd vrijer maken en een beetje ideaal zoudt laten waaien langs de boelevaars van Brussel He'aas niet zoo, jongen niet zóó Maar opeens, Van den Bemde, 'k voel de den geest der almacht over mij heen varen en 'k riep Ongekende soldaat, sta op En hij stond op en hij kwam uit zijn graf... een geraamte in uniform En ik zei Kom mee En tot de twee leeuwen Komt mee 1., En we stapten het af, Van den Bemde, wij inet gevieren... ik en de soldaat voor op, en de twee leeuwen achter ons... En vooruit zoo maar, door den stillen nacht en de halve maan boven ons wierp haar zilveren stralen op het schouwspel, persies lijk in cle boeken... En we kwamen bij het standbeeld van Godfried van Bouillon en de almacht rustte nog op mij, en ik zei Godfried, kom En Godfried 3teeg van zijn paard, en we trokken voort, ik in 't midden, God fried rechts, 't geraamte links, en de leeu wen op ons spoor... En ik heb hun Brussel getoond, heel 'tland, en Europa en de wereld.,. En gezegd Hier hebt ge 't nu, 't spel en 't sport van naden oorlog En was 't daarom dat ge streedt en stierft, spitsbroeders Ziet We zitten in 't rijk van de ze. Ven hoofdzonden... En met de zeven sa cramenten hebben we geen uitstaans meer,.. Dat's goed voor de warrne landen, voor kwezels en begijntjes... Wij willen den hoogmoed, zeggen ze, wij willen gtoot gaan niet op wat we zijn, maar op wat we hebben en tellen en we gen. Wij willen de kcleire, zeggen ze, de ko leire, en de woede, en den naat Dat's karakter Wij willen den nijd, zeggen ze, en een levende Cain is beter-af dan een doode Abel, zeggen ze. Wij willen de ontucht, zeggen ze, en 't zedenbederf en de mersch is ai lang ge noeg heer en meester geweest van de schepping, zeggen ze. Laat dat het zwijn nu eens zijn... Sjak son tour. Wij willen de luiheid, zeggen ze, dat wil zeggen ieder doe wat hem belieft en werken is voor de dommeriken, zeggen ze, en voor de paarden. Die hebben hoef ijzers, zeggen ze. Wij willen de gierigheid,zeggen ze; geld verdienen sjensj Wij aanbidden het goud en of het geld gekregen is, of ver- diend, of gestolen, dat kunt ge er hoege naamd niet aan rieken, zeggen ze... En leve de zeepbaronnerij Wij willen de gulzigheid, zeggen ze. Fijn door een deekske, vet op een scho teltje... Langen lekker 1 De Trappisten zeggen 't is leelijk wij, we zeggen 't is gemakkelijk Dat, Van den Bemde, zei ik aan mijn twee kameraden, en nog veel andere din gen. En ik vroeg hun Spitsbroeders, vroeg ik, wat dunkt er u van Wachters, wat is er van den nacht En wat hebben ze geantwoord, Pro- ke, de spitsbroeder. Wat ze hebben geantwoord, Van den B.-mde Niet veel... Niet veel... De ongekende soldaat zuchtie Ben ik daarvoor gestorven vroeg hij.. En ik wilde niet zeggen neen en ik dierf niet zeggen ja en zoo, ik zei niets maar peinsde zoo. Arme jongen En Godfried Godfried, Van den Bemde God fried van Bouillon Hij trok aan zijn snor, keek naar de kasseien, lei een rimpel op zijn voorhoofd en morde We moeten een kruisvaart inrichten... Dat moeten we Apropo, bekeek hij me, zijn er geen kruisvaarders Neen, zei ia... Wij hebben alias voor de kruisvaart... Een doel de redding der zielen strijdliederen heelder boekskes, vaanen, heelder bosschen en boven ons hoofd staat de halve maan als zinne beeld der hedendaagsche Turken maar kruisvaarders Wij stonden juist toen, Van den Bemde, bij de vtlrien van een café, en op de vi- trien prijkte in groote letters i A la nou velle jérusalem... Bock et Gueuze... en ik zei aan Godfried dat hij eens door de vitrien zou binnen kijken... Wat hij deed en ik ook en de ongekende soldaat ook, en de twee leeuwen ook, op hun achterste pooien... en binnen, rond een tafeltje za ten vier man kaart te spelen... Daar hebt ge ze zitten, zei ik.... onze kruisvaarders... Zijn dat uw kruisvaarders vroeg Godfried, en ik dacht dat ik ir. zijn mond ging vallen... Ja, zei ik teen, ja, Godfried... maar de kleur is er een beetje afgegaan, en 't zijn kruisjassers... En, Van den Bemde, toen werd me Godfried zoo geweldig, dat hij met zijn wee ijzeren hielen op de kasseien stamp te en riep c Doemnis !t.. Doemisss En plots, daar komen twee gardevielc aan en een nachtwaker ze treden han- e enc op, trefien maatregelen, slaan ons alle drie officieel in de boeien, leiden ons gevankelijk op naar den Amigo veor nachtlawijt.... 6 En weg waren de leeuwen.... Uit Opinies van Proke Plebs van E. H Fleerackcrs. S. J., Boek n-; 7795 openbare boekerij Davidstonds. Open Donderdag en Zondag. TÖM1XÏ ARTISTES ASSOCIÉS

Denderklok | 1933 | | pagina 2