11 Zalig JCerst V redeklank Het Hoekje van den Reporter Zevende Jaur iV 52 Prijs per niMmner 30 centiemen. Niiiove 24 December 1933 Katholiek Vlaarnsch en Volksgezind Weekblad Ft LltYSTlRNAN-LEMAIRB Het Kerstoffer der Vrouwen Lesrioigerisecretariaat van Ninove DAVIDSFONDS Landbouwbelangen TiTiwHiwirrn I VOOR HET KANTON NINOVE Postcheekrekening(R. Luy ster man n- 1862,54) Handelsregister Aalst ir 1093 Abonnementsprijs 3 maauder. fr. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Wie ooit de hoofdstad van Ne derland een bezoek bracht in den laatsten tijd zal niet verzuimd hebben een paar uren door te brengen in het Haagsch Vredes paleis Immers de meeste natie's hebben dit monument, waar de Vrede zetelt met rijke geschen ken begiftigd. Zoo b.v. schonk Argentinië een bronzen Christusbeeld, naar 't model van 't monument dat zich ginds op de hooge Andes-toppen verheft. Japan schonk muurtapijten waaraan l jaar lang 1200 v erküe- den hebben 'geweven de wevers van den vrede Kortom he; 1 de wereld schouwt naar deze plaats als naa" een plaats van vrede, een oast* in de woestijn van het groote wereld-egoïsme. In die/elfde Vredestad sprak de minister van Defensie ter gele genheid eener inhuldiging van een meisjeslyceum, een vroegere ka zerne Ik zou alle kazeinen zoo in scholen willen veranderen. -> Wij hebben alle achting over voor de gezetelde vrede-rechters van De (n) Haag, voor het mooie vredes-monument en voor de zeer vrede-lievende taal van alle Mini sters van Defensie. Wij weten het het menscbelijk vredeswei'K is allernoodzakelijkst, is onmisbaar. Er wordt genoeg afbrekende kritiek gehoord over peisonen en instellingen die het ten slotte opperbest meenen met het vredesideaai. Maar wat we hier willen or,der- streperi, wat vandaagop het schoonste Vredesfeest aller tijden en volkeren weer eens dient herhaald is ditgeen vredeswerk is mogelijk .zonder den Vorst van Vrede Jezus Christus. Hij bracht ons den vrede, welke de wereld niet kan geven.» Hij kondigde de Vredes boodschap aan bij zijn komst. Het eerste Vredespaleis was het. stalleken van Bethlehem. Dit vredespa leis is niet alleen in De (r.) Haag te vinden iedereen kan er zijn bedevaart heenrich- ten vandaag elke kerk is een paleis van vrede elke preekstoel is een vredestribune, elke priester is een vredesgezant. Waarom gelukt het vredeswerk der menschen niet naar wensch Omdat het vredeswerk in de diepte der zielen niet voltiokken wordt. Velen roepen over vredes- actie, voor anderen of in 't alge meen. Zulke propagandisten van den vrede, ontwapening enz. zijn er bij de vleet, Maar elke bewe ging, ook de vredesbeweging ^ischt dat elk begint met één man te overtuigen.... en die man is zijn hoogsteigen persoontje. Het vredeswerk in zich zelf vol trekken is de eerste stap, zonder denwelke al de overige stappen nutteloos zijn. De gulden stelregel der vj edesactie is Geen vrede naar buiten, zonder vrede naar binnen. Daarom is Kerstdag ens zoo weikom. In de weldoende atmosfeer eener kerk, voor het vredestafereeltje van 't Kerstekindeken met de Ko ningin van vrede en dsn vredeiie- venden Sint-J "zef onder 't enge* lengezang en 't herdersgeschalmti der vredeliederen, zullen we bid den da nobis pacern Geef ons den vrede, den zielevre.le. Vrede voor ons, en voor al de anderen. In gebed, gezang en communie zullen wij dezen vredes- dag in ons Vredespaleis doorbien- gen, gansch solidair met heel het vredesleger dar. cie strijdleus volgt: Vrede van Christus in het rijk van Christus Op middernacht zullen de vre- deklokken luiden, weerom zal het Kerstlied weerklinken: «En op aarde vree Mochten de menschen niet doof blijven of opzettelijk dit vredeslied door aard sell of zondig gerucht onhoorbaar maken in hun eigen I ziel en die d.r anderen. Het heilig Jaar wtze een vredejaar keus gedaan. Zij willen trekken door haar voorbeelden bewijzen dat het haar ernst is, met haar heerlijke roeping, een af glans van Maria te zijn. Want als Ma ria niet in de levende vrouwen van ons Christendom is te vinden, dan zal er spoe dig geen Christuskindje en geen Christen heid meer te vinden zijn. Daarom heb ben zij dan ook voor de heropbeuring der zedelijkheid, in denken en houding i'd doen en in dulden, in kleeding en gaan haar beste krachten, haar warmste liefde verpand. Hare daad van heden, haar Kersïoffer, bezegelen ze dit jaar met bare aansluiting bij ZEDEXADEL. Die bord wordt een geëerbiedigde macht in ons land, voorna melijk door liet indrukwekkend ledental der vrouwen. Hare aantrek kingskrafcht van durf en zedigheid zal eveneens de mondaine laatslaapsiers hier coen ontwaken. Zeifs a de vrouwen die enkel verderf en zor.de lijken zulien dan weer gaan bevroeden dat ook in haar diep binnen-in de vonk blijft smeulen, de mogelijkheid om zich zelf te hernieuwen en te verlossen On ze Katholieke vrouwen en meisjes willen heietter (lat het dierbare Vlaanderen als Sodoma wordt of Babyion. Nooit zuilen ze te onzent aan het Kribbekindje een rij kere gave hebben geschonken dan thans door de offerande van haar zedenad&l. Door dit offer wordt, Christus en Zijn Moeder ter tere, eerlang Vlaanderen weer zedelijk en stark. Als een lawine is over ons land even eens de crisis der losbandigheid neerge komen. De zedeloosheid die erger woedt dan tuberculose en kanker, heeft ook te onzent een groot deel reeds van ons eens kloeke volk in zijn gaafste krachten aan getast. In stad en dorp wordt te vaak met de zonde als emancipatie geflirt, gedanst en geboeleerd. God en gebod zijn voor velen nog enkel aardigheden uit vroegere dag:n. Artikelen zes en negen van de oude Si- nai-wet worden cynisch verkracht. Daar gloeit slechts nog één koorts bij zoovelen, daar bruist slechts nog één lust als die ren te dartelen in poelen van modder. In Vlaanderen ook loopen er te veel die niet meer blozen kunnen, omdat hun schaamtegevoel te loor ging in den orkaan der hoogtij-vierende passies. Een voik dat, bewust of onbewust, dan sen blijft óp de glijdende helling, gaat fataal zijn dood tegemoet. Ook voor Vlaanderen lijkt het verval in de buurt 1 Maar, de besten, de edelsten en de schoonsten onder ons volk, onze Katho lieke vrouwen en meisjes zijn thans op geveerd. Van onze kust tot aan de Maas schalt haar heldhaftige roep Wij red den de zielen, door reinere zeden 2.ij zijn hei die de menscheid willen vormen ten goede en langs hernieuwde wegen de openbare opinie leiden. ■Tusschen Maria of Eva hebben zij hun F eestvergadering ran den 18 December 1933 De zaal van St. Jorishof smaakvol versierd voor de omstandigheden met eenitie handwerken uitgevoerd door de kleermakers-leerlingen die de snijlessen volgen, !i°p te 7 uur bomvol. *c Was dan ook voor den voorzitter, Mr. Omer Eeckhout, eene aangename taak aan deze uitgelezen schaar van toe hoorders welkom te heeten en hun in eenige gepaste woorden het doei dezer vergadering te schetsen. Zij werd immers gehouden om hulde te brengen aan de leerlinge welke eene bekwaamheidsproef in nun vak met welgelukktn hadden af gelegd. De secretaris-schatbewaarder, Mr. Marcel Van Petegem, droeg eerst een kort verslag voor o.er de werking van het Secretariaat cedurende zijn driejarig be staan 1930-1933. De feestredenaar, heer Inspecteur Adoii Fordeyn, afgevaardigde van den heer Bestuurder van den Dienst van den Middei stand, werd thans voorgesteld door den voorzitter en neemt dadelijk het woord onder een luidruchtig handgeJap der sympathieke menigte. Hij wijst op het belang en het nut der werking van het Lserlingensecretariaat, maakt de geschie denis van onze voorvaderen op gebied van ambachten en drukt er op dat de behouden stadhuis- en kerkgebouwen daar zijn om bewijs te leveren van hun vernuft, hur.ne kunstgevoelens en hunne broederliefde. Hedendaags moeten wij ook die traditie voortzetten van deze wer kers en deze edelvoelende menschen, In die gedachtenorde moet de vergadering van dezen avond begrepen worden hij schetst ons de moretle waarde van het Leerlingwezen, die hoog boven het finan- tieele voordeel verheven staat. Toch is deze laatste niet te misprijzen, wanneer men weet dat de patroon niet verplicht is geldelijke bijdragen te storten in de Compensatiekas voor zijne leerlingen met schriftelijke leerovereenkomst, en dat de ouders van dergelijke leerlingen indien zij werklieden zijn, \oor hun kind genie ten van dergelijke Compensatiekas tot dat het kind den ouderdom van 18 jaar heeft bereikt. Dientengevolge brengt hij hulde aan de plichtbewuste-gëorganiseerue Mid denstand, na er op gewezen te hebben dat nog de verplichting van de vakoplei ding in ons land zou moeten uitgewerkt worden, ten bate van den gevestigden Middenstand, die immer aldus zou moe ten gewapend staan tegenover de oneer lijke mededingingsgeest van onvoldoend- geschoolde vaklieden. Deze talentvolle en machtige redenaar mocht bij het einde dezer toespraak een warm applaus in ontvangst nemen, dat nog toenam wanneer hij de bekroonde leerlingen zijne welgemeende wenschen aanbood en hun den officieelen leerbrief overhandigde. In deze gunstige stemming mocht de voorzitter deze welgelukte vergadering sluiten, die veel zal bijgedragen hebben tot den groei en bloei van het plaatselijk Secretariaat. Atdeeling: Ninove Een beteekenisvol schildje. Het is een kenteeken dat thans door het Davidsfond onder zijn leden wordt ver spreidt. Het stelt voor een klauwer.den ieeuw, zwart op gouden veid, stevig ge plant vóór het witte kruis dat hij verde- digt. Zwart-geel Vlaanderen, wit-geel de Kerk. Het kruis is er 't witte kan 't katholiek apostolaat de leeuw, de zwarte, die strijdt voor land en volk. D slaat links, F rechts al boven het Davidsfonds dat werkt voor de beide gedachten, voor de beide realiteiten. Zóó is dan het kenteeken van het Davidsfonds Doch nu hoort het dat overal waar Da- vidsfondsers en welke katholieke Vlamin gen zijn dat niet samenkomen, het Da. vidsfondskenteeken op hunne borst prijkt, tot getuigenis van hun overtuiging, en als herkenningsteeken van menschen die een van wilier, zijn en denken. Het is noodig dat we eens voor goed, onverschrokken, onze opini uiten. Weg met de dooderide neutraliteit en haar kleurlocze veruite- lijkingen Zwart-geel, wit-geel, die zijn de onze Bij alle afdeelingssekretarissen van het Davidsfonds kunnen deze mooie, fijn af gewerkte schildjes worden aangevraagd. Ze kosten 2 fr. Samenvatting over het verstandig uitbaten en bemesten der weiden In 't belang van onze iandbouwers, er. om deze reeks artikels over de weiden te sluiten, zullen wij in 't kort samenvatten op welke manier men van de graslanden het meeste voordeel kan bekomen. 1Bij den aanleg van nieuwe weiden zal men den grond diep omwerken en voorafgaandelijk 30.000 tot 35.000 kgr. stalmest per hectare aanwenden. Deze bemesting dient aangewend nvt IUÜ0 kgr. staalslakken, G00 kgr. kainite of sytvinite en 2000 kgr. kalk op een diepte van onge veer 20 cm ondergewerkt. Voor het zaaien moet men 250 tot 300 kgr. ammoniaksulfaat uitstrooien en diep ineggen. 2. Om den bodem goed vruchtbaar te houden zal men m de lente nog 100 tot 150 kgr. ammoniaksulfaat gebruiken, 300 fcgr. superfosfaat, voor natte weiden 400-500 kgr. scories en 300 tot 400 kgr. kainite of sylvinite. 3. Het is volstiekt noodig de weiden in perceelen te verdeelen, en trapsgewijze door de dieren te laten afgrazen, zorg dragende telkens als een park kort gebe ten is het te bemesten tegen 100 tot 150 kgr. ammoniaksulfaat per hectare. 4. Men zal den weidengang in de lente trach'.en te vervroegen en in den herlst trachten te verlengen, en dat kan men bekomen met in Februari-Maart 300 kgr. ammoniaksulfaat per hectare aan te wendeo en in te eggen, en nog 100 tot 150 kgr. telkens als een perceel volledig afgegraasd en door de dieren verlaten is zooals we hiervoren zegden. 5. Om voedzaam en malsch hooi te bekomen dient men het gras te maaien bij het begin van den bloeitijd, 't is te zeggen met Mei of begin Juni, en men zal niet vergeten na het inoogsten van het hooi 100 tot 150 kgr. ammoniaksu.faat per hectare te strooien, teo einde na zes tot acht weken een tweede opbrengst aan hooi te bekomen. G. 's Zomers zal men regelmatig de Vervolg op 2- blad instincten te vleiende edelste gevoelens te bespotten en als levensideaal voorop te stel len de mentaliteit der honden die vechten om de vetste brokken Reporter Is dat geen akelige historie van dit drie visschers van Heysi? Een heele dag af drij ven op een onklaar geworden bootje, tot aan den hals in 'i koude water staan, bij nacht op de Fransche kust geworpen worden, achtereenvolgens gaan aankloppen aan drie woningen waar er nog licht was en in die ijskoude stormwind bij meer dan tien graad onder nul in uw doorweekt pak buiten gelaten worden Gelukkig dat een polietiehond wat men- scheiijkcr is geweest dan de menschen en op 't laatste oogenblik, als ze gingen doodvallen de drie visschers heeft kunnen redden voorlooptg ten minstewant wat is er niet te vriezen voor menschen wiens laarzen in een uur tijas niet konden uitgetrokken wor den omdat het water dat er in stond rond hun beenen en voeten tot ijs vervrozen was Het geweien zal wel een beetje geknaagd hebben bij de bewoners van die drie huizen... maat kom ze hadden toch een excuus wie heeft er geen excuus ze hadden schik, ze vreesden dat het boosdoeners waren. En werkelijk er zijn menschen die slecht genoeg zijn cm beroep te doen op de compassie, enkel om bij de menschen binnen te geraken om se ie vermoorden en te bestelen... evenals er menschen slecht genoeg zijn om alle da gen uit bedelen te gaan, en met tranen in de stem kun nood ie klagen puur en simpel om des avonds hun veertig-vijftig frank op te smeren en op ie drinken morgen komt er toch weer ander 1 Als een ander verplicht is brood te stelen, omdat tehuis zijn hinderen verhongeren moest er straf uitgedeeld worden niet aan hem maar aan de verantwoordelijke over heden die zulke toestanden laten bestaan maar die schuimers en uitbuiters van de goedhartigheid moesten voorgoed uit de samenleving verbannen Dat de eigenliefde van den bedrogen gever gekrenkt wordt is ccn kleinigheid; maar het onrecht dat de echte noodlijdenden aangedaan wordt is wraakroepend Droomen van een samenleving waarin niemand tekort heeft is heel schoon maar droomen is bedrogDe harde waarheid ts en blijft gij zult altijd armen onder u hebben het 'woord van Jezus Christus staat er borg voor Er zullen altijd armen zijn, en de liefda digheid zal er altijd noodig zijn om de te groote onmogelijkheden der samenleving effen te maken. De niensch is ikzuchtig van natuur en het gevoel van meewarigheid dat het christendom in htm gekweekt heeft zal hij gaarne in slaap wiegen. De misbruiken zijn de morphine der liefdadigheid. Veel menschen grijpen gretig naar het excuus der misbruiken om hun hart en hun beurs te sluiten Zij die het minst bedrogen werden zijn er het eerst bij Zij willen niet bedrogen worden zij zijn zoo onnoozel nietmet hen zal er niet gelachen, met hun geld zal er niet gezwierd worden en 4ij geven niet 1 Ik geloof dat het Ozonatn tvas dis eens zegde dat hij compassie had met de menschen die nooit gefopt werden.... En werkelijk t is beter tienmaal gefopt dan éénmaal hardvochtig te staan tegenover werk, lijken nood. Om de misbruiken te bestrijden moet de openbare liefdadigheid ernstig bestuurd en met verpolitiekt, moet de private christelijke lef ladigheid ernstig georganiseerd. Een pnvaat persoon wordt gemakkelijker gefopt dan een organisme dat over een ernsti" inlichUngsbureau beschikt. In A inov: ts het V incentius genootschap aan de misbruiken der ondersteunden dcod gegaan 'tD jammer. Het moest veeleer beter ingericht, aangepast aan de omstan digheden om de misbruiken onbarmhartig uit te roeten. Het moet weer ingericht om bij de chnstenmenschen dat ingesluimerd gevoel van plicht der liefdadigheid weer wa hker te maken om allen die invloed hebben op de volksmassa te wijzen op hun verantwoordelijkheid want er zijn menschen die niet eens beseffen wat smerig weik ze verricht hebben met de massa in al haar MM t

Denderklok | 1933 | | pagina 1