Bi Graaf - Loodgieter Katholieken steunt Uwe pers t Wegens bijzondere omstandigheden slechts ÉÉN ENKELE OPVOERING. Eeuwfeest Peter Benoit 1834-1934 De aanstaande Pausviering Het Hoekje van den Reporter Achtste Jaar N' I Prijs per nummer 80 centiemen. Ninove 7 Januari 1934 Kal flelie k Vlaamsch en Volksgezind Weekblad El. LttYSTgRMAN-LEIIIAIIRE Toooeelgilde Hooger* Op A. V. T. OP DONDERDAG 11 JANUARI 1934, DAVIDSF0NDS Landbouwbelangen Pfljs dct» kaat»fcen 7, 5 en 3 franken, VOOR HEIT Po8tehe«kFek»alng R. Luysterman n- 1862,54) KANTON NINOVE Abonnementsprijs 3 maanden fr. 4,00 6 maanden 1 jaar 7.00 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Jiandelsregister Aalst n* >093 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. STAD NINOVE Katholieken handelt volgens uwe Overtuiging Koopt en leest Katholiek te 7.30 uur 's avonds in <le Feestzaal RÖXY Geeraardsbergschestraat wordt opgevoerd De fijnste komedie van heel het tooneelseizoen. Op gevaar af door onze lezers beschuldigd te worden in herha ling te vallen willen we nogmaals wijzen op de plicht van alle ka tholiek denkenden hunne eigene pers te steunen. Hoe dikwijls reeds werd het niet herhaald door alle katholieke bla den zonder ander resultaat clan een onverschillig schouderoptrekken bij dezen die zich op de borst moesten kloppen. Alles wel inge zien is het toch slechts een kwestie van konsekwent zijn. En hierin laten wij katholieken ons duchtig de les spellen door anders denkenden die, veelal min ontwikkeld en min der begrijpend, hardnekkig vast houden aan hunne pers. Wij zullen hier geen traditioneel beroep doen op de katholieke le zers om hen aan te zetten hun abonnement te vernieuwen wan neer zij het nog niet deden, oi om nieuwe abonnenten op te halen Wij zijn er vast van overtuigd dat het middel oud is en ondoelmatig. Wij weten dat nieuwere, radikale propaganda middelen noodzakelijk zijn. Het zal u misschien onwaar schijnlijk in in ooren klinken wan neer wij bevestigen dat het voor ons katholieken volstaat en ten volle, propaganda te maken voor onze pers, bij onze geloofsgcnoo- ten. Wij hebben niet noodig ons tot anders denkenden te wenden en onze taak zoo door dit feit zelf uiterst gemakkelijk moeten zijn. Dat het tegen de aangehaalde re den in nog zoo lastig valt moet ons terecht verwonderen En hier moeten wij erkennen dat de socia listen b. v. aan ons allen het voor beeld geven waar het er om gaat hunne partijleden te overtuigen dat het hunne eigen pers is, en zij al leen, die hunne belangen behartigt en hunne zienswijze voorstaat. En wanneer die partijgenooten daar nog niet genoeg van overtuigd zou den zijn weten zij middelen te ge bruiken die absoluut afdoende zijn en steun verzekeren. De socialis tische leiders weten heel goed dat het door de pers is dat zij voeling kunnen houden met hun leden en langs dien weg weten zij hunne gedachten in te pompen 1 In tegenstelling met het gene voorgaat zien wij dat een zeer groot aantal kristene menschen, wij zeggen nog niet kath olieken geabonneerd zijn of regelmatige lezers zijn van bladen met bedek- telijke of openlijke anti godsdien stige strekking Onzijdige bladen bestaan niet. Het is waarlijk be droevend te moeten erkennen dat alleen maar aan ons kristene men schen ligt om de andersdenkende pers te doen verdwijnen en onze eigene katholieke blauen, die strij den en soms in zeer harde vooi- waarden, voor de overtuiging die ook de onze is, op te voeren tot een overweldigenden bloei Waar om kunnen sommige groote katho lieke dagbladen hier in België ook niet verschijnen met 5 en i uitga ven per dag Juist omdat zij on voldoende gesteun, en onrecht- streekscn geboycotteerd worden, door dat anders denkende bladen den steun ontvangen die aan hen toekomt. Op de zedelijke schade die men zich zeiven aandoet willen wij slechts even wijzen zonden er over uit te wijden. Het uitdrukkelijk gebod der H. Kerk inzake verbo den lezingen geldt ook nog steeds op onze dagen 1 Eenieder neme hier zijne verantwoordelijkheid, tegenover zich zelf en tegenover de gemeenschap. Er kan echter niet genoeg gewe zen worden op het gemis aan logi ca, op hst dwaze, het misdadige zelfs der handelingen van vele zoo genaamde katholieken, die het be kampen en misschien het vernieti gen der katholieke pers, die er toch zoo broodnoodig is, mogelijk ma ken. Wij kennen allen in onzeonmid- delijke omgeving menschen die uit steun of overschilligheid, re gelmatige lezers zijn van socialis tische, liberale of zoogenaamde onzijdige bladen. Konden wij hen opwekken uit hunne onverschillig heid en hen doen inzien dat ze te gen hunne eigene overtuiging in, handelen. In zeer korten tijd zou den wij de katholieke bladen zien uitbreiding nemen en verbete ring brengen inzake inlichtingen van allen aard en hen doen groei en tot de machtigste in ons land I Atdeeling Ninov© NIEUWJAAR Het is nu eenmaal gewoonte dat gij en ik en alleman op 1 Januari van elk jaar mekaar Nieuwjaar wenachen. Het Hoofd bestuur van het Davidsfonds, dat in zeke ren zin waakt over het heil van ieder van ons, wenscht aan het katholieke Vlaam- sche volk een zalig en gelukkig Nieuwjaar Zalig opdat het hun mag brengen het eeuwige geluk, gelukkig opdat dit nieuwe jaar zou mogen geven voorspoed en bijval in het tijdelijke. Met zijn 75.000 leden is het Davids- fonds thans, na zijn 58-jarig bestaan, de vereeniging die aanspraak mag maken op een zuiver Vlaamsch geweten, de veree- n!f>'n£ 6ie onder de veelzeggende leuze Godsdienst, Taal en Vaderland' den strijd heeft aangebonden voor, onze menschen het sterke geloof heeft geschonken in een betere toekomst, Krisis heeft het Davidsfonds verwor pen, wantrouwen heeft het verafschuwd en bekampt, haat heeft het versmacht in de eenige daad die blijft Liefde. En met die geestelijke sterkte als baga ge gaat het 1934 in, sterker dan ooit, met meer wil tot leven dan alle mogendheden- pakten die vrede zoeken voor de wereld, en niets vinden dan oorlog en vernieti ging Neen, alleen Davidsfonds werkt doel treffend voor duurzamen vrede, alleen Davidsfonds effent voor ons volk den weg naar gtluk en welvaren, spijts krisis, wantrouwen en haat. Davidsfonds wil Vlaanderen katholiek, want daar ligt de oplossing van alle vraag stukken En 't nieuwe jaar moet voor Vlaanderen zijn katholiek, omdat het katholieke wezen oorsprong is van vrede, vertrouwen en liefde 1 De werking ten voordeele van de op richting van het groote Peter Benoit mo nument van Henry Van de Velde te Antwerpen, wint dagelijks in omvang. Dat moet het nationale monument wor den, waardoor alle Vlamingen, klein en groot, arm en rijk, hun erkentelijke be wondering voor den bewerker hunner moderne muzikale hervorming betuigen zullen. De provintie Limburg brengt ons heden het verheugenste nieuws. Dank zij het provintiaal Comiteit, or.der eerevoorzit terschap van Gouverneur Verwilgen, worden daar een reeks concerten inge richt, waarvan de volle opbrengst aan de oprichting van het monument te Antwer pen ten goede zal komen. Sint-Truiden is het centrum van die hulde, waar onder het patronaat van het stadsbestuur, de heer Robert Mouling, bestuurder van de Muziekconservatorium, de leiding in handen heeft genemen. Op 30 en 31 januari 1934 wordt er Charlotte Cor day opgevoerd op 15 Maart De Wereld in, en op 15 Juli de Rubenscantate. Schitte rend voorbeeld, Limburg brengt groote blekken aan voor het monument. De stad Aalst heeft ook een comiteit opgericht onder de bescherming van het stadsbestuur en van den schepen van on derwijs in het bijzonder. Een groot con cert wordt ingericht op 15 Maart a.o. door de Stedelijke Muziekschool. Benoit- muziek wordt er uitgevoerd en de heer Herman Sabbe zal er over de Benoit-vie- ring spreken. Kaarten worden verkocht a 10 cn 5 fr. Al de kunstkringen van Aalst spannen zich in voor het welgelukken. Te Leuven is de goede toondichter, H. G. Lhoedt, bestuurder van het Conser vatorium, de spil van de werking. Daar wordt voor den laatsten Zondag van Mei 1934 een uitvoering van De Schelde aan gekondigd met de medewerking van de Stedelijke Muziekschool en een koormassa van 500 personen. De beweging wordt algemeen. Om de kleinste plaatsen van het land in de gele genheid te steilen het hunne bij te dragen ten voordeele van het monument door het ir.richten van voordrachten en con certen, houdt het Peter Benoits-fonds sprekers en musici ter beschikking van al degenen, die dergelijke propaganda-avon- den willen inrichten. Men wende zich daarvoor tot M. J. de Keystr, Ballaer- straat, 122, Antwerpen. Evenals verleden jaar hoopt het Jeugd- verbond voor Katholieke Actie ook weer dit jaar op plechtige wijze het feest van den Paus te vieren. Er wordt, begin Februari, door al de organisaties, bij het J. V. K. A. aange sloten, een speciaal PAUSNUMMER uit gegeven dat zooveel mogelijk moet ver spreid worden. Aan de Zeer Eerw. Be stuurders onzer katholieke onderwijsge stichten werd insgelijks de verkoop van het J. V. K. A.-Pausnummer aanbevo len. De prijs i3 vastgesteld op 1 fr. Voor de parochiale viering van den Paus wordt door het algemeen secretari aat van het J. V. K. A., Nonnenstr., 2®, Mechelen, aan de pastoors en aan de proosten der katholieke actieafdeelingen een fardé ter beschikking gesteld met het noodige materiaal voor de pausviering. Zij bevat 1) tekst eener jeugdwake op den voor avond van het Pausfeest. 2) directieven voor het Pausfeest zelve voor de gezamenlijke communiemis, voor het Te Deum, voor het Lof, en voor de feestvergadering. 3) Voor de feestvergadering heeft zij een uitgewerkt programma met al de in lichtingen die daarbij hooren. Die fardé is voor de ZZ. EE. HH. Pas- toors en voor de Proosten der K. A. af- deelingen verkrijgbaar op het algemeen Secretariaat van het J. V. K. A., Nonnen- straat, 25, Mechelen. Zij wordt opgezonden, tegen storting van 7,50 fr., op postcheck 1692,75 alg. Seer. J. V. K. A Mechelen. Het programma der officieele viering van den Paus door het J. V. K. A. met de medewerking van de K. V. R. O. zal binnen enkele dagen bekend gemaakt worden. JOS. CLEYMANS. Wenken over de voeding der venlenmerriën Paarden en veulens zijn den dag van heden kostelijke dieren. Het komt er dus op aan deze beesten in den meest gezonden toestand te hou den en op te kweeken. Gezonde, volwas sen dieren kunnen immers het meeste werk leveren, en voor wat de veulens betreft, deze groeien best op en verkrij gen de meest* spierkracht en sterke ledematen, als de merrie goed gevoed en daarenboven gezond is. Daartoe is het voeder REMY A. M. best geschikt, want het geeft aan de merriën gezondheid, eetlust, kracht, overvloedige melk en een glanzende huid. Op de prijskampen, in 1933 gehou den, hebben wij deze waarheid dikwijls vastgesteld. De merriën nemen het voeder gretig en zelfs de veulens, nog jong zijnde, lusten het graag en verteren het heel gemakkelijk. Voor veulens, die van de weide komen, is het uitmuntend geschikt. Het voeder REMY A.M. dient boven haver en alle andere gelijksoortige voeders gesteld. Onderstaande cijfers, betreffende de samencteliiog bewijzen zulks ten klaarste Haver geeft 8 ojo eiwit, 4 ojo vet en 44 ojo koolhydraten. Gemelasseerd stroo geeft0,6 ojo ei wit, geen vet en 35 ojo koolhydraten. Remy voeder A.M. geeft13 ojo eiwitf 2,5 ojo vet en 60 ojo koolhydraten. Alle verdere bespreking is dus over bodig. Het ware bijgevolg onverstandig de veulenmerriën uitsluitelijk met haver te voeden. Men moet ten minste de helft van de haver vervangen door REMY's voeder A.M., en het rantsoen aanvullen met een weinig hooi en voederbeet, wat de paarden gaarne opnemen. Ten andere het is genoegzaam bekend Vervolg op 2' blad De Wereld is eeti schouwtooneel Elk speelt sijti rol en krijgt zijn deel I dichtte Vondel eens wellicht tn een vlaag van optimisme ah hij al het leelijhe en slechte van de wereld niet wilde ernstig opnemen en het liever allemaal aanzag voor comedie. 't Was in alle geval niet in den toon van Barbertje zal hangen Mijn nonkel zaliger die een pootige boer was en de zaken bekeek zooals ze zijn, profeelizeerde altijd De wereld is een varkensbak en elk slokt om ter meest 1 En nonkels spreuk kwam mij te binnen al het relaas te lezen van de manifestatie der Fraternellen en consoorten te Brussel. Er zijn na den oorlog leelijke dingen gebeurd in Belgièechte smeerlapperij die men wegmoffelde onder de plooien der Bel- gische Vlag echte struikrooverij van posten en ambten. Iedereen kent de macabere histo rie der onderwijzers wier diploma vernietigd werd en nochtans,... een der inspecteurs, groot vaderlanderdie in den jury gezeteld had, werd hoofd-inspiCteur te Aalst 1 Jef Goossenaerts werd door Engeland bedankt voor diensten bewezen aan de verbondene legers... en uit zijn leeraars ambtontzet als Vlaminganten Landverraderen mocht sigaren verkoopen om zijn familie eten te &even Aan die twee feiten proef je het smaakje van de soep 1 Het goevernement heeft heel bedeerd, ge- meend, na zooveel jaarsiillekens aan ie mogen trachten onder den vorm van genade gepleegd onrecht te herstellen. De jtaier- nellen zijn aan 't huilen gegaan Zooveel- ste repetitie van het hatelijk bedrijf dat zich negentien honderd jaar geleden afspeelde onder het balcon van den zwakken Pilatus Negentien honderd achtien moest een tweede editie zijn van achtien honderd der tig, als alles wat Vlaamsch was uit de offi cieele bedieningen werd buiten geborsteld en de Waalsche ratten naar hartelust aan den Belgischen haas mochten smullen. 't Is zoon echt Belgisch leventje geweest binst den oorlog aan 't front als de vijf of zes Ftanschsprekenden van 't bataillon met een penncstok achter het tent oor en een sigaret aehter het andete hun schenen warmden in een bureel wijl de Vlamingen in het modder ploeterden of den assaut deden d la bayonnette 1 a Waarom zou dat met voortduren, duren van nu af tot in der eeuwigheid En stout en onbeschaamd om dat hun nooit iemand hun drek in hun gezicht durft wrijven stappen ze fier 'bij klaren dag, onder de bescherming der poli tie door de straten van Brussel, de stad der geimperméabiliztcrde commissaires En nu, wat gaat het goevernement nu dom Wellicht wat het altijd gedaan heeft: achteruit krabbelen en zijn handen wasschen gelijk Pilatus,... Maar wat gezegd van die Vlamingen dit hebben mee gestapt in den stoet want er waren er 1 Diable que vont ils faire dans cetiegalérel Arme arommels, domkoppen, die omwille van kleurpolitiek hun eigen volk in den rug gaan schieten Waren de groote bazen der liberale politiek er niet bij was zelf L e F tuple er niet bij moesten zij et dan ook niet bij zijn waar men hun nog eens zal laten voelen van pour les flamands la mime chose En wij', gaan wij ons kwaad maken Och kom, kwaad zijn is ongezond. Voor dat ellendig gedoe heeft de Vlaming slechts één woord, een woord dat de Vlaamsche boer tot zijnen hond spreekt en dat ik daarom niet neerschrijven wil maar 't beslaat uit vijf letters 't begint met fo en eindigt op t. ReporterOudstrijdcr BEHDERKLOH CjtJ V3>n

Denderklok | 1934 | | pagina 1