Conscience en het Davidsfonds T00NEEL MIDDENSTARDShEVErl driemaandslijksche ALGEMEENE VERGADERING. Na de Oliezaak een nieuw Schandaal te Brussel... DAVIDSFONDS Hebt ge reeds STAD EN OMLIGGENDE Wear eens.... de telefoon Te Koop TE HUREN Woonhuis met Boomgaard >rk der H. Theresia sselstraat, Nir^ove. NINOVE Oultre Burgerlijke Starjd van JO - 1 - 34 tot 17 - I - 34 Oultre Orde der Goddelijke diensten Zondag Januari (i 1|2 gelezen mis. 7 1[2 uur, mis voor Irma Van Espelij ken en Marguerite Scnietecat 9 1 f2 uur, Hoogmis. Maandag, tl 1;2 uur, mis voor twee overledenen. Dinsdag, I|2 uur, mis voor Mr Octaaf Auguste De /reese Woensdag, li 112 uur, ruis voor de Goddelijke Voor zienigheid en God den H. Geest Donderdag, ♦i lj2 uur, mis ter eere van de H. The- resia en H. Margareta uit dank baarheid Vrijdag t) 1 f2 unr, mis voor Mr Hector Van Lierde Zaterdag, Ij2 uur, mis voor vier overledenen 's Avonds Lof om 7 1|2 uur. Geredelijk wordt de sylviniet-kaïniet op boomgaarden en fruitboomenbeplan tingen met tusschenteelt van groenten, in elk geval vóór half Februari toegepast. De uitstrooiing geschiedt boven op, en het zal steeds geraadzaam wezen den grond na de uitstrooiing met een ijzeren eg te scheuren. Jaarlijks mag men gerust van 1000 tot 1500 kgr. sylviniet-kaïniet per hectare geven wij zijn zelfs geneigd deze hoe veelheid als zijnde een minimum voor te schrijven. Het spreekt van zelfs dat de sylviniet- kaïniet neel wel door chloorpotasch kan worden vervangen men geve, per hecta re, 350 tot 500 kgr. chloorpotasch. K. ALI. Het Hoofdbestuur van het Davidsfonds verzoekt ons mede te deelen dat op Za terdag, 20 Januari, van 10,45 tot 17 u. het Davidsfondsradiokwaitiertje zal ge houden worden op de Vlaamsche golf lengte 337.8. VV.E.H.Kan. Prof, Dr. A. Boon, voor zitter van genoemde vereeniging, zal er handelen over Conscience en het Davids fonds. Het Davidsfonds heeft het steeds als een plicht aangezien groote Vlaamsche voormannen te eeren, en het is dank aan die vereeniging dat vele groote Vlamin gen, groot zijn geworden. Verleden jaar was het 50 jaar geleden dat Conscience in den Heer ontsliep. Alle 450 afdeelingen van het Davidsfonds heb ben er toe bijgedragen om die huldiging onder het volk te brengen, en wanneer we al die huldigingen samenvoegen komen we tot een monument dat niet gauw door Vlaanderen zal vergeten worden. Op 20 Jan. a.s. houdt Prof. Dr. A. Boon, als een apotheoserede na al dis vieringen. Hij zal u zeggen wie Conscience was en hoe hij stond tegenover het Davids fonds. Hij zal u onder oogen brengen de groote waarde van het Davidsfonds dat, om zoo te zeggen bet groot werk van Conscience voortzet door de leuze te handhaven Hij heeft zijn volk loeren lezen We zetten dan ook alle katholieke Vla mingen aan dit radiokwartiertje niet te laten voorbijgaan, in geen geval. Een nieuw rondreizend Tooneelgezelschap in Vlaanderen Wij vernemen dat te Antwerpen een nieuw Toor 'gezelschap werd opgericht door enkele vooraanstaanden uit onze TooneelbewegiDg. Deze nieuwe groep, welke optreedt onder de benaming Katholieke Centrale Tooneelgroep De peelgezellen, heeft voornamelijk tot doel, aan het Vlaamsche Land een vast reizend gezelschap te geven, dat ds leemte zou vullen, ontstaan door het wegvallen van het Vlaamsche Volkstuoneel. Het kan moeilijk anders, dan dat dit initiatief mee vreugde begroet zal worden. Voor dit speehaar vermeldt het speel plan o.m. Huwelijk van Gogol, een geestig spel dat geleid wordt door Lode GEYSEN. Mart me het zoo fijne werk van J. J. Bernard, waarmede de Nederlandsche Schouwburg te Antwerpen destijds een reuzensueoes mocht boeken. Dit werk, wordt geleid door Lode Van Hertbrug- gen, een onzer gunstig3t bekend-staande regisseurs. Üin ook deze v»reen'gingen, welke geen gemengd tooneel mogen inrichten tegemoet te komen heeft het Gezelschap eveneens een werk voor Heerentooneel op het repertorium genomen, en wel S.O.S. VICTRIX een drama in de poolstreek. Het Sekretariaat voor inlichtingen is gevestigd te MORTSEL (bij Antwerpen) 10, Voorspoedlei. Wij wsnschen deze nieuwe groep veel succes toe... Op X>ijiittdfi.gr 30 Januari houdt de Katholieke Mid denstandsbond van Ninove zijne De zaal van het SINT JORISHOF moet te dier gelegenheid volled.g bezet zijn met Middenstanders, hunne organisatie en hunne belangen genegen. Na een woord van den Voorzitter, zal de sekretaris een jaarverslag uit brengen. Als spreker krijgen we den heer ALBERT VAN HECKE, volksver tegenwoordiger, hoogleeraar te Leuven, die ons zal spreken over de algemeene politiek en meer speciaal over het verbond tusschen de Middenstandsorganisatie en den parlementairen Middenstandsgroep. Ziedaar wel een brandend vraagstuk vooral nu, daar de aandacht van de openbrre besturen op den Middenstand is gevestigd en zelfs politieke par tijen die altijd vijandig stonden tegenover den Middenstand, nu wanhopige pogingen doen om de Middenstanders zand in de oogen te strooien. Door eigen organisatie gaan de Middenstanders steik. Hunne groeiende macht heeft de oogen doen opengaan. Thans moeten de vruchten van den arbeid worden geplukt. Alie Middenstanders op post te 8 uur stipt. Volksvertegenwoordiger VAN HECKE, zal dien dag ook zitting houden var 4 1[2 uur tot 6 uur in ons lokaal SINT JORISHOF De MiddenstanJers en landbouwers, die raad of inlichtingen verlangen mogen zich gerust tot den heer VAN HECKE wenden. Sedert enkele dagen loopen geruchten, tot hiertoe echter zonder bepaalden vorm, omtrent eene nieuwe zaak van Omkoope- rij en schending aan het beroepsgeheim. Een ernstig onderzoek werd ingesteld en wanneer het parket meent dat er aan leiding toe bestaat, zouden talrijke ge- meentesekretarissen, pompiers, komman- danten van rijkswachtbrigades, veldwach ters en ook politiebeambten vervolgd worden. Er werd namelijk bij het parket een verslag ingediend in hetwelk gewezen werd op de gewoonte die sommige amb tenaars hadden, onmiddelijk na een brand, een deskundige te waarschuwen gelast met de schatting der aangerichte schade. Als belooning ontving de ambte naar in kwestie een niet te versmaden Commissieloon van den deskundige. Sedert langen tijd immers was het bekend dat branddeskundigen ingelicht werden door bepaalde personen wanneer er zich een geval voordeed en dit werd niet alleen te Brussel bemerkt maargansch het land door. Deze bevoordeeling van bepaalde schatters werd natuurlijk opge merkt en of het proces-verbaal dat werd opgesteld altijd strookte met de werkelijk heid blijft ook te onderzoeken 1 Hopen wij maar dat het parket licht zal brengen in deze nieuwe en tot nog toe duistere zaak. Alle eerlijke lieden zien den uitslag van het onderzoek met be. langstelling te gemoet Aldeeliiig- Niitove Zondag 11. 14 Januari, had ons zoo lang verwacht kinderfeest plaats, in de ruime zaal van Ons Huis Dreefstraat. Geen moeite was gespaard, om eea rnooicn en gezelligen avond te bezorgen. De herha lingen der nummers, de gesprekken onder 't klein volkje er. de ongeduldige betrach tingen naar dag en uur, lieten voorzien dat het iets puik ging worden. En inderdaad Reeds van voor 4 uur kwamen onze kleine Davidsfondsers, fier en opgeruimd binnengestapt, aan de zijde van blije vaders en moeders. Te 4 l|2 uur zaten om zoo te zeggen alle leden ouders, met gansch 't kroost, rond de tafebjes geschaard. Zeeieerwaarde Heer Deken en eenige E.E. HH. Leeraars van 't Bisschoppelijk College, hadden ons met hun tegenwoordigheid vereerd. Alle nummers werden onder de meeste be langstelling en heel schoon uitgevoerd. Viva, de houten blokjes viel bijzonder in den smaak, en werd dan ook op een al gemeen bisgeroep onthaald. De feestredenaar, Heer Robert De üraeve, kandidaat-opziener voor 't Lager Onderwijs, die vertelde over Conscience had niet minder succes. Heel vatbaar, zeer boeiend, met een machtige stern en in een zuivere taal, schilderde hij Con science af als de man die 1) Goede en veel boeken schreef meer dan 100 2) zijn volk wakker schudde 3) zijn volk leerde lezen. Heer De Graeve heeft hier dan ook voorzeker, veel jonge geesten wakker ge schud, hun fierheid op hun afkomst aan gevuurd, zooniet ingeplant alsook de jonge hartjes fel geprikkeld, om onze goe de vlaamsche schrijvers te zoeken en te lezen. De Davidsfondboekerij biedt voor dit laatste alle gelegenheid. Toen kwamen de jonge deklamators aan de beurt. Het Aalstepsch karnaval gezien Indien g'er geweest zijt, keert ge voor zeker terug. Zooniet gunt U zelf in deze droeve tijden deze nuttige uitspanning. Op 11 Februari a. s. doet de liefdadig- heidscavalkade weer haren jaariijkschen en luisterrijken omgang. Een eindelooze stoet van gekostum- meerde groepen van meer dan 3GÜO deel nemers trekt zingend en dansend door de straten. Beiaarspel, muziek en eer, groote winterfoor houden de feeststemming hoog. Allen naar Aalst met karnaval. Heeft men ooit, zóóveel geluk, zóóveel begeestering gezien ja, dat opireden onthouden alle kinders en nog meer alle ouders. De zangertjes, met bun lie^e stemmetjes, hebben ook goed hun best gedaan en werden ferm toegejuicht toen het ging over De Koekoek De voorlezing over 't Een plezier ts t ander waard a en waar het ging over dien braven boer Pateel en O. L. H., kreeg nog haar volle aandacht, na reeds 2 uur feest. Dit eerste kinderfeest, door onze afdc< - I ling ingericht eindigde rnet een grooten j Tombola, die ALLE kinderen prijs be zorgde. Kr waren er zoo maar 152 Echt gezellig, echt broederlijk en deugddoende aan iedereen, zoowel aan leden-oudeis, als aan jonge Davidsfond sers, verliep dit schoon feest, 't Was een waar succes Voorwaar Dat moedigt aan dat belooft een kin derfeest, MOET en KOMT er loekomend jaar in onze afceelirig. P. C. Zoodagdienst der Apothekers Apotheek open van Mijnheer DE RUYVER, Beverstraat. Koninklijke Handboogmaatschappij ,St Sebastiaan. Op Zondag aanstaande 21 januari viert onze maatschappij haar jaarlijksch feest v St. Sebastiaan gevolgd van banket. De eere en werkende leden worden dus vrien. delijk verzccht aan de volgende feestelijk heden deel te nemen. Ten 9 uur vergadering bij Mr Oscar Van der Eist ten 9,15 uur optocht en af haling van den H. Voorzitter afhaiing van den Koning, 9,30 Plechtige Hoogmis. Na de Hoogmis buitengewone algemee- ne vergadering bij Mr Aug. De Mont, statiepiein. Daarna bezoek aan de leden herbergiers in group. Ten 1 uur banket en plechtige overhai diging van den beker aan den kampioen 1933 H. A. Ver- humsten der herinneringsmedalie aan de HH. jubilarissen Dr. Karei Prové en Achiel Van 1 hoogenbroeck. De leden worden vriendelijk verzocht zich te voor zien van lepel, vork en mes. De volgende boeten zullen toegepast worden 1 Fr. voor het lid niet tegenwoordig op de vergaderplaats. 1 Fr. voor het hd niet tegenwoordig in de mis. 1 Fr. voor het lid niet tegenwoordig op de vergadering bij Mr Aug. De Mont. De voorzitter Constant De Ruyver. OOGLIJDERS, voor'nen goeden bril wend u tot APOTHEEK Jos. De Huyvet», Beverstraat, Ninove. Wij ontvingen kopij van onderstaand schrijven ten opname dat gestuurd werd aan den Gemeenteraad door de gevestigde Bouw meesters der stad. Aan de Heeren Burgemeester, Schepenen, Gemeenteraadsleden. T/S. Geachte Heeren, Wij, ondergetekende Bouwmeesters, nemen de eerbiedige vrijheid, Uwe aan dacht te vestigen op hetgene volgt Ors ambt wordt in deze harde tijden benadeeld door Zakenmakers, Onderwij zers, Stads- en Staatsbediend n, metsers en schrijnwerkers. Plet meerendeel dezer personen die cumuleeren en bijgevolg misbruik maken van hun ambt of ambacht, brengen ons, gevestigde Bouwmeesters, door hutine oneerlijke mededinging in een toestand dewelke in dezen crisistijd te veel nijpend is. Niets bewijst bovendien dat bedoelde personen over voldoende technische kennissen beschikken om dit ambt waar te nemen en Verantwoordelijk testaaa tegenover de geineerscnap Het zal Ued. onbetwijfeld wel bekend zijn dat er bij het gemeentebestuur meest plannen, of zoogenaamde plannen, inge diend worden door personen, die het ambt van Bouwmeester niet uitoefenen en er dus volgens geene bedrijfsbelasting voor betalen zooals wij. Daarenboven moet iedere stadsgenoot- en de Overheid in 't bijzonder- het zich ten plicht rekenen te zorgen voorde ver fraaiing zijner geboortestad. Hoe kan dit gebeuren wanneer de gebouwer, ook de kleinste, ontworpen worden door per-o- nen die nooit de ware kunst begrepen en nog veel minder aan geleerd hebben Teneinde dus aan dezen bestaar.den wantoestand een einde te maken, durven wij U beleefd verzoeken de in voege zijn de verordeningen op de bouwwerker, die, uitgevaardigd vóór een twintigtal jaren, heden verre van toereikend, te willen herzien. Het ware werschelijk denken wij, dat elke aanvraag tot bouwen of veranderen zou bevatten de téekenin- gen op schaal van 2 o[o als voorgevel, achtergevel, grondplan, keldering, verdiep en doorsneden met alle nooclige afmetin gen alsmede de berekeningen der draag krachten. Dat elk ontwerp bovendien zou opgemaakt worden in dubbel exemplaar waarvan een op lijnwaad ter bewaring eri onderteekend door een verantwoordelijk Bouwmeester of Ingenieur. Wij hebben de eer ons voor te stellen om in samen werking met den betrokken Heer Schepe- ne deze nieuwe verordeningen op te ma ken. Wij hopen, Geachte Heeren, dat gij de gegionüheid dezer aangehaalde klachten en de noodzakelijkheid der voorgestelde maatregelen, dewelke in andere grooteie en kleinere Realiteiten sinds lang in voege zijn, zult willen inzien en bidden Ued. in afwachting de verzekering onzer op rechte hoogachting te aanvaarden. Nino eden 1b Januari 1934. TOMAAT - geeft U direct heerlijke soep TOMAAT - een pro duct van gewaar borgde kwaliteit. TOMAAT - beter dan de beste. TOMAAT omvat schier SÜt.h. van het verbruik in ueigié. Schrikkelijk werkongeval. Cor. Simon, 45 jaar, wonende te Nhno- ve, Oultrestraat, was Zaterdag namiddag het voorwerp van ten verschrikkelijk werkongeval, in de fabriek der Fiherie Imperiale, te Aalst, alwaar hij werkzaam is. Door een verkeerden tred gleed hij uit er: sloeg met zijn arm op een riem van een lustreeimachine. De ongelukkige werd door de machine mede opgenomen en ver- sc'oiilige meter verder gesleurd. Toen men Simon uit zijD neteligen toe stand kon redden, bleek het dat hij ver scheidene z ware kwetsuren had opgelc.open over gar sch het lichaam. Zijn linkerarm was er deerlijk aan toe, want hij was op twee verschillige plaatsen gebroken. Men ontbood dokter Dufour die spoedig ter p'aatse was. Nadat hij het slachtoffer de noodige zorgen had toegediend werd deze laatste naar het hospitaai van Meyit- bsek gevoerd, orn er verdere zorgen te ontvangen. Zijn toestand is nochtans niet zorgwekkend. Burgerlijker) Starjd vaa 8 tot 15 .Januari 1934. GEBOORTEN HUWELIJKEN OVERLIJDENS; Eigenaardige Diefstal Toen Maandagavond Delinotte Robert, Gemeenteraadslid van Oultre, van zijn werk thuis kaam, bemerkte hij dat een verstertje zijner woning open stond en bij rader onderzoek moest hij bekennen dat hij het bezoek had ontvangen van dieven. Groot was zijne ontroering daar hij wist dat er een som van 5220 fr. ergens ver borgen lag. En... hoe is 't mogelijk 3220 fr. waren verdwenen en 2000 fr. hadden de dieven laten liggen Delmotte begaf zich naar Ninove om het adres te vragen van M. Barbe orn met de speurhonden te komen. De dieven zullen heel waarschijnlijk lont hebben geroken,want Woensdag mor gen lagen de 3.220 fr. op het achterkoertje van Delmotte. De gendarmerie van Ninove heeft een onderzoek ingesteld. PI U WK LIJ KEN Victor Van der Poorten van Steenhuy- ze-Wijnhuyse mot Alma De Decker van Oultre. GEBOORTEN Van Londersele Maria, dochter van Edmond en van De Saedeleer Eugenia. OVERLIJDEN Gotier Maria, oud 79 jaar, echtgenoots van Vetsuypens Frans. 't Wanneer ik ergens binnentreed En als 't daar lel- ker ruikt, Dan lach ik even, want ik weet, Dat men (ie F*f«.C2tk£i> Chicorei gebruik. De bekentenis In het weekblad Plet Land van Aalst van 14-1-34 lanceert Delmotte, gemeen teraadslid (Fronter) van Oultre, een arti kel als antwoord op het artikel over De telefoon verschenen in De Denderhlok van 31-12-33. Hij schrijft uit De Dender klok 't Schijnt dat de inwoners van Leebeke, sedert er daar een gemeentetelefoon ge plaatst werd. luin koleire niet ineer kunnen bedwingen Halt. \I. Delmotte Herlees nog eens dit artikel De koleire is niet omdat er een gemeentetelefoon GEPLAATST werd. Zulks zou immeis te dwaas zijn en... die menschen zijn daarvoor te slim ii schrijft ge zelf! Doch, hunne koleire stij-ft nog immer voort omdat GIJ (meervoud) luin dien telefoon ONT NOMEN hebt Ziedaar de reden Is klaar I... Verder schrijft hij De Leebekenaren weten dar, indien er iets te veranderen of te verbeteren is, wij dit zullen doen na rijp onderzoek en moesten we een dwaas heid begaan hebben, dar. zullen we die herstellen. Een kostelijke bekentenis van uwen twege, M. Delmotte Gij ten minste, hebt toch nog den moed te bekennen Maar van den anderen kant schijnt gij nog te twijfelen of de gepleeede dwaasheid wel een dwaasheid is, vermits ge schrijft MOESTEN we een dwaas heid begaan hebben. Wat zullen de Leebekenaren daar over denken Gij schrijft ook dat geen enkele ver andering of verbetering gebeurt dan na RIJP ONDERZOEK. Dus gij hebt den telefoon uit de Leebeke doen weghalen NA RIJP ONDERZOEK! Waarom?... Is dat soms geen lompe komedie i) (zooals gij dat zoo fijn weet te benoemen). Indien gij uwe dwaasheid zult inzien belooft gij zs te zullen herstellen. In de Leebeke a zijn de menschen te slim om zich door woorden te laten paaien Waarom HANDELT ge niet? Waarom zoolang wachten Of zal dit ook maar gebeuren NA RIJP ONDERZOEK Verder lezen we nog; Gij schrijft ook nog, heeren katholieken, dat die telefoon zal verroesten, maar dat hij toch kan die nen orn de bijzonderste redevoeringen uit te zendeu langs de radio. Dat ware te beproeven voor ons, enz Die proeftijd is zeker wel voor u allen lang voorbijl Herinner u de drie of vier eerste gemeenteraadszittingen sedert uwe meerderheid Gij spreekt verder ook van hoog staande ontploffingslitteratuur. Is dat misschien geweest met de benoe ming .'an orzen gemeentesekretaris over een drietal maanden, toen uwe partijcol lega s u met wierook >i overgoten Die zitting moesten we eens kunnen uit zenden htbben langs de radio om die bommen te hooren ontploffen en de schoone titels te hooren waarmee ze u vereerden Of was zulks laagstaande ontploffingslitteratuur Een boerken Voiture coupée in zeer goeden staat, matige prijs, wielen op caoutchouc. Zich te bevragen ten bureele van 't blad. Handelshuis met groote poort in de St. lorisstraat. ij, te Ninove. Laatst be- trokk-n door de brouwerij La Vignette onmiddellijk vrij. Zich te bevragen bij E. Van Oudenhove Steenweg naar Hal, Meerbeke. Studie van Meester Albert Evenepoel Notaris te Ninove, Graanmarkt 47. Openbare Verkooping. 43ii Jöouwg-fomdleii 1 en saus. Emilienne De Wilde, dochter vaa Gustaal en Irma Miio Gustaaf Geeroms, zoen vau Edward en Cle- mencia Arijs Anna Van Den Msersch, dochter van Polydoor en Leontina Kavels. Emiel De Bolle. 215 j timmerman, te Ninove, en Bertha Van Opdenbossche, 20 jaar, fabr., te Oultre' Alexander De Cooman, Missionnaris in Co- cbinchina overltden t* Culaogien (Cochinchina); Joseph De Weghe, 76 j., Eene ,- Amand Frans Van Vaerenbergh, 76 j., overl. te Sint-Nikiaas Simonne V. d. Biest, 19 j Brusselstraat 2 kinderen onder de 6 maand. Om te verdeden van te Ninove, Steenweg naar Aalst De Notaris Albert EVENEPOEL, verblijvende te Ninove, Graanmarkt, 47, daartoe in rechte be noemd. .cal namens de weduwe Louis Ghyselsen kindeien, overgaan tot de openbare verknoping der hierna beschreven onroerende goederen Stad Ninove, Steenweg naar Aalst. Koop 1. Een gerieflijk en welgele en woon huis, met afhangendhtden, schuur en boomgaard vroeger gediende hebbende tot herberg, genaamd De Lindeboom gestaan en gelegen te Ninove steenweg naar Aalst. Koop 2. Een perceel bouwgrond, geleeen als 38°centia t°Pdm1 «ne oppervlakte van 8 a. 3. centia. en .hebbende eene breedte aan den steenweg van 5 meters. Koop 3. Een perceel bouwgrond, geleeen als Ln7^ceniar0ePn.n'metCene °PPervlakte va« 16centiare«f.en bouw^n J- groot 4 aren, SlKcentPia7enECn Per"el bouwSr°ad. groot 4 «ren J2^enParen.Cn PCrCed bo'JW*rond' groot 4 eren, '"A Vs - y I „r •Ak V

Denderklok | 1934 | | pagina 2