BI Groot Cinemafeest CRISIS Achtste Jaar iV 4 Prijs per nummer 50 centiemen. Ninove 58 Januari 1934 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad VOOR HET KANTON NINOVE ft. LtlYSTlRHiAN-ClWAtftS Op Woensdag 31 Januari en Donderdag 1 Februari Vrijwillig Gewapend Pompierskorps onzer stad. De Held der Sch3mihls De Koning der Palaces DAVIDSFONDS Het Hoekje van den Reporter Landbouwbelangen Postcheokrekwin^ (R- Luysterman n' 1862,54) Abonnementsprijs 3 maanden fr. 4,00 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Kceipoortstraat, 10, NINOVE Handelsregister Aalst c 1C93 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Stad Ninove telkens om 7 1/4 ure 's avonds oin de CIIVEjVI-A- CENTRAL, Geerand&bergschestraat ten voordeele van het Men zal opvoeren Twee sprekende en muziekale filmen Prijzen der plaatsen Balcon 7 fr. Eerste plaats 5 fr. Tweede plaats 3 fr. Kaarten ïuUec ten huize aangeboden worden. 't Is crisis zeggen de menschen. En waarlijk in alle vakken laat ze zich voelen en tegenwoordig mis schien wel op zijn hardst. Reeds sedert twee drie jaren heerscht de crisis, en eikt hande laar kloeg, 't zij dat hij het gevoel de of niet. Maar tegenwoordig schijnt de crisis wel op haar top punt te komen. Wanneer zal dat beteren Wanneer zullen we die groote winsten terug vinden van voor enkele jaren Misschien nooit meer, want daar zit het hem juist. Een crisis wijst op een storing in het evenwicht tusschen verbruik en voortbrenging In normale tijden bestaat er zulk evenwicht, of ten minste bij na men betracht het. En is er soms een kleine periode waarin dat evenwicht even wordt gebro ken door te kort aan voortbrenging bij voorbeeld, het evenwicht is gauw hersteld. Maar als er een grondige en aanzienlijke wanver houding komt, dan is er hetgeen men noemt crisis. Dat is een aan zienlijke en lange storing in het evenwicht. Iedere crisis vertoont zijn eigene karaktertrekken. Want de crisis sen komen tamelijk periodisch voor, zoodat ze aan de economis ten de gelegenheid verschaffen ze in te studeeren ze onderling te vergelijken, en er algemeeneregels uit op te maken. Onder al de crisissen zijn er die door hun algemeenheid of door hun vér-dragende gevolgen of door hun schijnbaar periodisch karakter de aandacht der econo misten op zicht trekken Bijzonderlijk de algemeene cri sissen vormen het voorwerp der studie. Een algemeene crisis is niet de ze die ontstaat door buitenstaande oorzaken als oorlog, watersnood of dies meer maar ze kenmerkt zich daardoor dat aan de crisis een periode van algemeenen bloei voorafgaat, gevolgd door een pe riode van verval, van depressie. Het komt dus wel verwonderlijk voor dat een der eerste verschijn selen der crisis is, een algemeenen ongewonen bloei. Men neemt een algemeene stij ging der prijzen waar, als gevolg der goedkoopheid van crediet, overvloed van geldmiddelen en grootheid van verbruik. De beurs waarden stijgen, bijzonder de aan- deelen van nijverheidsvennoot schappen. De loonen stijgen als gevolg der grootere arbeidsvraag. Nieuwe ondernemingen komen tot stand, bestaande ondernemingen breiden zich uit. Er heerscht wel stand en weelde. Doch weldra doen zich dan andere symptomen voor. Het verbruik zal niet kunnen in evenredigheid blijven met de productie vandaar daling der prijzen. De voortbrengers geraken hun goederen niet meer kwijtte veel concurrentie vandaar daling der beurswaarden, vertraging van den discontovoet en faillieten, Uit dit verschijnsel vloeit nog van zelf voortde daling der loonen en de werkloosheid. Deze depressie heeft dan nog de eigenaardigheid van epidemisch te zijn want ze deelt zich mede van de eene nijverheid aan de an dere, en van het eene land aan het andere. De crisis is algemeen wereldcrisis. Als men de oorzaken van dien toestand opspeurt, zal net gemak kelijk zijn, zal men zeggen, er aan te verhelpen. Indien het er in de industrie om ging, cm dagelijks de productie aan de behoeften van den dag aan te passen, dan zou het evenwicht gemakkelijk te behouden zijn. Doch de groot- industrie kan zich daarbij niet bepalen. Ze schept vooraf de productie middelen, zoo als kapitaal, fabrieken enz., en door den goeden gang der zaken gaan de winsten het kapitaal ver voegen en op hun beurt beginnen te produceeren. Dus overkapitali- satie. Ligt daar de oorzaak Of ligt de oorzaak in het feit, zooals sommige socialistische eco nomisten beweeren, dat de ver bruikers niet over de noodige koopkrachten beschikken om de geproduceerde goederen van de markt te brengen Hoe zal men aan die verbruikers op tijd die noodige koopkrachten verschaffen? Of is het waar, zooals sommigen beweeren, dat crisis slechts ont staat door een wanverhouding dat sommige artikelen afzet vin den en andere niet Dat dus de productie van andere goederen moet aangemoedigd worden om i de wanverhouding te vermijden Zou men aldus niet eerder nog aan overproductie zijn Dat zijn al vraagstukken die door de economisten worden be studeerd doch de goede oplossing is nog niet gevonden. Immers volgens de statistieken bewijzen, is reeds sedert 1830 in moyenne bijna aile 10 jaar een crisis uitgebroken, weliswaar niet zoo hevig als de huidige, en men kan ze niet vermijden. En dit juist omdat de voortbrenging zich nooit op volmaakte wijze aan het ver bruik kan aanpassen. Doch ééne zaak is zeker dai her to~h mogelijk zou zijn de gevolgen ervan te verminderen, als bij voor beeld door de verstandhouding onder de werkgevers teverwezent- lijken en aldus in ruimer mate de productie te organiseeren, of nog door voorzien van reserves, werk- lcozenverzi. kering of onderling hulpbestaan der credietinstellin- gen (Bundel liederen met begeleiding voor piano). Wie hiervoor inschrijft is tevens D lid, en betaalt daarvoor 12,50 fr. 4) Dat een kind er kalender ook te ver krijgen is, aan 5 fr. 'tstuk. 5) Dat elke goeie Davidfondser ook zijn kenteekes, de Davidsfondsspcld, draagt, die te verkrijger, is aan 2 fr. 't ctuk Men kan zich laten lid maken en alles aanvragen bij Ph. Coppens, Sekretaris, Doornweg, Ninove of bij een der onder staande bestuursleden De Cooman Frans, Voorzitter, Burgt- dam. De Mont Paul, Onder-Voorzitter, Burgtdam. Parmentier August, Burgtstraat. De Freyne Albert, Lambrecht Willem, De Paepe Marcel, Weggevoerdenstiaat. Ph. Coppens. Afdeeling Niuove In den loop dezer week wordt aan al onze leden het 1boek der Volksreeks be- steld. Het is getitteld Conscience en geschreven door R. De Graeve, kandidaat inspecteur voor 't Lager Onderwijs. 't Is dezelfde De Graeve die over Con science vertelde aan de JiUgd op ons Kin derfeest van 14 Januari 1934. Lees dit boek maar eens flink uit, beste leden, 't zal u als Davidsfondssrs en bijzonder als Vlamingen, fel in den smaak vallen. Onze gewone leden t.t.z. deze die 20 f. betalen aangeteekend zijn als inschrijvers op de V-'lksreeks gewoon weg A leden genoemd worden en de Volksboeken ont vangen, mogen voor 1934 buiten Con- settnee nog verwachten 2. De Zevenslager een roman van Anï. Tiiiry, onzen huldigen Conscience. 3. De Z'tarte Gast van Ammergau» van Lr. Muller-Ahrembtr een historische roman rond het ontstaan der wereldbe roemde Passiespelen van Oberammergau. 4. tKamptoen* door J. De Pillecijn.. ook een roman. 5 Stanley's Wonder leven door Dr A. Malcops... een boeiend relaas over Stanley's VVonderleven en de ontdekking van Kongo. De inschrijvers op de Keurboeken of B leden en die 20 fr. en 12,50 fr. betalen krijgen A De 5 boeken der A reeks. B 1. Het Katholicisme tn Engeland» van A Janssens. 2. Brieven uit Sovjet-Rusland van Wlad. Zwetow-Doüna. De inschrijvers op de Kinderboeken of C leden en die ook 20 fr. en 12,50 fr. be talen, ontvangen A De 5 boeken der serie A. B I. Het Leven van Hugo Verrust aan de Jeugd verteld door Fel. Heyden- dal. 2. Er zijn er drie door L. Wach ters. 3. Kras van Ravensteen door P. Kiroul. Wat bovenstaat vatten we samen en komen tot het besluit, dat het Davids fonds, drie reeksen boeken uitgeeft De Volksrecks of A reeks betaalt 20fr en geeft 5 boeken. De Keurreeks of B reeks betaalt 12,50 fr en geeft 2 boeken. De Kinderreeks of C reeks betaalt 12,50 fr. en geeft 3 boeken. A, 13 en C reeks, betalen dus 45 fr. en geven 10 boeken. Er dient opgemerkt: 1) dat men eerst moet A lid zijn of inbehrijver of de Volks reeks, ah'orens men kan B of C lid wor den, 2) Dat men B en C lid niet gelijktijdig moet zijn, t.t.z. men kan A en B lid of A en C lid zijn. 3) Dat er ook een Muziek uitgave ia NIEUW LEVEN Op dit oogenblik is de verzending van het eerste Volksboek 1934 van het Da vidsfonds reeds volop aan den gang. Naar gelang de afdeelingen hun nieuwe leden aantal aangeven, wordt het hun gestuurd. In dit eerste boek wordt Conscience, onze groote volksschrijver, op waardige en treffende wijze herdacht. Het is een uitvoerige, flink verantwoorde verhande ling, niet zoozeer over leven en werk van Conscience, als wel over zijn beteekenis voor de heropstanding van orze Vlaam- sche volksgemeenschap. De presentatie van dit Volksboek en de volgende zullen niet minder zijn is 't er merkwaardig op vooruitgegaan sedert vorig jaar. Het formaat is vergroot en thans gelijk aan dit van de gekende Keur- boeken van het Davidsfor.ds. Ook de afwerking voldoet nu gansch aan de eischen van een modern lezerspubliek. Het Davidsfonds, dat er steeds op uit is om meer en beter, en van zichzelf mag getuigen dat het véél en véél werk levert, beef', met deze wijzigingen opnieuw een flinken stap vooruitgezet, die zijn 5.1)00 leden zullen waardeeien. Er wordt dan ook terecht staat op ge maakt dat het katholieke Vlaamsche pu bliek, en meer bizonder het lezerspubliek, zich entwat roere om die idealen nog hooger-op te helper. Is het niet een eenig-mooi geschenk van het Davidsfonds aan zijn leden 5 praentboeken per jaar tegen een prulletje, dat iedereen allicht op zak heeft. Eén keer per jaar uit cinema of herberg thuis blijven (een verstervingsken voor een kristen mensch en de bijdrage is ge spaard, waarvoor men dan geniet van 5 boeken, en zoovele voordracht- en feest avonden in de plaatselijke afdeeling. En laat dan bij deze nooit te falen geldplaatsing nog een tikje idealisme komen t.w. de vaste wil om er het uwe toe bij te dragen, opdat, door de macht van het Davidsfonds, de katholieke Vlaamsche zaak meer nog moge groeien en bloeien voor de toekomst. Courage menschen, die belasting brief op belasting brief krijgt dat uw haar er van recht kruipt oj er grijs van wordt courage het gaat beteren de socialisten willen spa ren Ze hebben na den oorlog den millioe- tien dans ontketend het geld moest maar gepakt waar het wus maar nu willen ze sparen de socialisten van Ninove ook. Het stadsbestuur heeft de school van den Burcht dam aangenomen Katholieken met li beralen hebben dat gestemd de socialisten waren er tegen uit spaarzaamheid Vriend lezerwist gij dat er een school was op den Burchtdam Ik wist het niet... bijna niemand wist het Af en toe waren er in de antiklerikale pers klachten te lezen omdat de volkrijke wijk van den Burchtdam geen school heeft De correspondent van die bladen wist niet dat er een school was. Het stadsbe stuur wist het ook met en gaf er tot hiertoe geen knop aan uit. Zelfs bolleawinkels van den omtrek wisten het niet... Mijnheer de pastoor wist het tn zijn porte monnaie voel de het De circa honderd vijftig kinderen die er jaar na jaar naar school komen weten het ook en de moeiers die haar kleintjes niet zoo ver, tot in de stad moeten dragen of gelerden we ten het ook Kleingeestige politiekers zullen weer ver tellen dat het uit godsdiensthaat is dat de socialisten tegen gestemd hebben als het stads bestuur meende dat het niet betaamde het onderwijs en de opvoeding van honderd vijf tig harer kinderen puur en simpel ten laste te laten van de private liefdadigheid. Ze behoortn ooi wel tot dit soert van menschen die willen dat de hinders alles let- ren lezen en schrijven en tellen en geschiede nis en aardrijkskunde en natuurlijke weten- stkappen, alles uit genomen dat er een God bestaat want Die mag niet vernoemd wor den.. Maar daarom zijn ze er niet tegen. De kinderen var,die katholieke school zijn voor de negen tienden kinderen van socialis ten er loopt wel hier en daar een kind van een katholiek tusschen, soms ook al een van een liberaal, zilfs soms een van een prote stant. De meeste ouders dier kinderen gaan naar de kerk niet veel kinderen gaan ook niet en 't gebeurd nog al dat er 's Vrijdags een stuk vleesch iusscnen hun boter ham steekt zelfs ais er op ander dagen niets tusschen zit. Maar toch komen ze daar naar school en t zijn enkel de kiniers der,* heel hevige die dan nog gewoonlijk weten waarom ze hevig zijn die naar hun school gaan in de Geeraardsbergschestraat. Veel van die menschen die bij de socialisten Weidebemesting De maanden Decernber-Januari zijn de beste maanden voor de toepassing van de sylviniet-kdïniet op weiden. bteeds blijft de oude spreuk waar de weide is de graanzolder van den land man In de huidige omstandigheden meer dan wel ooit, 'bezit de landbouwer altijd te weinig weiden, immer te veel bouwland. De weiden moeten een groote opbrengst geven, zoowel de hooi weiden, waarop hooi en nagras wordt gewonnen, als de begraasde weiden, waar het gras, naar mate dit voortgebracht wordt van Maart tot November toe, wordt afgebeten. Men zal zeker van 800 tot 1200 kgr. sylviniet-kainiet per hectare geven. Werd de potaschbemesting het vorige jaar ver waarloosd, wie weet, reeds sedert lange jaren, dan hoeft de toe te passen hoeveel heid zekerlijk nog verhoogd te worden. Een jaarlij usche bemesting is volstrekt noodzakelijk, en het is niet voldoende genoeg voor één opbrengst te geven de grond zelf hoeft een reserve te bezitten. Nooit mag men deze in mindere of meer dere maat laten uitputten, zoo niet wordt een deel der toegepaste potaschbemesting Vervolg °P 2' blad aangesloten zijn weten wel niet veel over en voelen w.l niet veel voor hunnen godsdienst maar xe weten nog min over en voelen nog min voor het Marxisme. Zij hebben het boek a De Vrouw van Bebel niet gelezen en we ten ze wat op zijn Behels leven beteekent ze hebben er geen respect voor. Ze houden nog meer van een beetje godsdienstge kunt dus wel verstaan dat de leiders tegen den gods dienst met zijn 1 Ge ueet wel ze staan tegen over God en godsdienst ongeveer gelijk ik tegen over margarine ik heb er niets tegen maar ik laat ze gerust... en ik vraag niet beter dan dat ze mij ook gerust laten maar niemand heeft mij ooit hooren zeggen dat ik margarine met mag De socialisten wtlLn dus sparen In de staatsmiddelbare jongens-school alhier met een dozijn klassen staat als poortier - werk man Free Heel de stad kent den jovia- len Free Hij is poortier. kuischt de klas sen, o'iderhoult de caaiiJFfage en hij is met krom gewerkt want al is hij van de jongste niet meer hij is nog zoo recht als een kaars In de nieuwe gemeenteschool aan de kaai met evenveel klassen is er een vuurmaker per uur betaalden hij klopt altijd zijn acht uren met gratis huisvesting en nog ent wat... en twee kuischvrouwm ook mee huis vesting elk en nog entwat... en haar huis ts groot genoeg om getrouwde kiniers er bij m te wonen.. Dat was socialisien gedoe voor ze gedacht hadden uan sparen Reporter BEHBERBXOK

Denderklok | 1934 | | pagina 1