11 Hunne Plaats Achtste Jaar - Nr 5 Ninove 4 Februari 1934 Katholiek Vlaamsefi en Volksgezind Weekblad a. (.UYSTËRRtAiK-LËBiAtlitE Banque Centrale de la Dendre De Nieuwe treinreyeling te Ninove. Reizen mtt het Oavidsfonds Filmleiding en waarom. Hef Hoekje van den Reporter F rijs per nummer 30 centiemen. mm VOOR HET KANTON NINOVE Po8teheek»ekacir)g (R Luysterman n- 1862,54) Handelsregister Aalst n- 1( 93 Abonnementsprijs 3 maandei. £r. 4,00 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. «u.-r -V Ik heb soms in mijn leven de gelegenheid gehad kameraden als Vandervelde en Destrée te hooren spreken en wat ik altijd heb moe ten bewonderen in die redevoerin gen is het talent waarmee die zeer welstellende proletariërs hunne zaak verdedigden. En dat moet geen klein bierken zijn Want zoo de zaak klaar was en rechtvaardig dan zou men gaarne aannemen dat de verdiensten van den spreker niet zoo groot zijn, maar daar de gedachten van hunne partij niet op gezonde grondvesten rusten en daar de woorden van de sprekers maar zelden overeenstemmen met hunne daden zoo moet het een tour de force heeten, in een vergadering van geleerde bollen de zaken zoodanig handig voor te stellen dat alleen het plezier van naar den spreker te luisteren, de valsche beredentering zou doen uit het oog verliezen. Daarentegen heb ik reeds vele andere kameraden moeten hooren die ook lang konden spreken en zelfs geen moeite moesten doen om naar huil woorden te zoeken maar die, helaas, niet zoo handig waren als de hoogervernoemde pa lace-gezellen. Ik zeg heilaas want ik verloor er daarmee alie genoegen bij dat van interessante dingen te hooren zeggen en dat van om 't even welke gedachte op een interessante boeiende wijze te hoo ren uiteenzetten. Hoe het kwam, weet ik niet juistmisshien alleen het toeval deed me gelukkig en tijdig door de handen van onzen behoedza- men commissair glippen en ik kon de trappen van ons prachtig stadhuis opklimmen om in de ver gaderzaal een plaats in te nemen, niet zooals vroeger, opeengepakt gelijk haringen in een kistje, maar koniortabel gezeten op banken met kussens. En toen begon de zitting. Een verslag zal ik hier niet ma ken, zelfs geen beknopte uiteen zetting van de kilometrieke rede voeringen van den heer Van Trim- pont, van gezel Omer als gij dat liever hebt. 't Is maar omdat ik er met goeden wil naartoe gegaan ben dat ik me tegen den vaak heb kunnen verdedigen en vermits we daar in een net gezelschap waren heb ik me ook goed gehouden. Hoelang het reeds duurde weet ik niet juistVan Trimpont was weerom aan de beurt en toen heb ik ineens geschrokken die so cialistische ouders, zoo sprak hij, hebben geoordeeld dat de plaats van hunne kinderen alleen was in officieele school Van Trimpont zegde dat met overtuiging doch niet met behendigheid. Vander velde zou het anders hebben ge daan. Hunne plaats In de officiee le school en dan nog in de school van de Geeraardsbergschestraat Ziet ge, ginder hebben de socialis ten een voet in huis. Hunne plaats Maar waarom toch, ge zel Van Trimpont Lecrcn de kinderen niet goed in onze vrije onderwijsgestichten Worden ze niet goed opgevoed door de Zusterkens of hebben de Zusterkens misschien niet genoeg toewijding voor de kinderen Dat zal het wel niet zijn vol gens meneer Van Trimpont is de plaats van de kinderen van socia listische ouders in de officieele school van de Gteraardsbergsche straat omdat ze daar vatbaar zijn voor socialistische propaganda en omdat ze onttrokken worden aan het Katholiek onderwijs dat den grootsten stronkeisteen is voor het socialisme. Ziet ge, meneer Van Trimpont, zoo is de aap uit de mouw gekropen. Om zoo maar gestadig een slechte zaak te ver dedigen zonder er den schijn van te geven moet men 'nen as zijn anders, omwiilevan een nietigheid of van een feit dat meu meent te moeten aanhalen, al was het dan ook onwaar^ ontbloot men zijn stellingen en doet men het iicht schijnen op de valschheid van wat men noemt kiesbeloftxn Het socialisme heeft het nooit gemunt op den godsdienst en gods dienst is en blijft privaatzaak», ja, vóór de kiezingen,.. Eens de kie zing voorbij dan heibegint de struikrooverij, bijzonder op school gebied. Ik zeg niet dat ge geen gelijk hebt in zake taktiek, maar ik zeg dat ge op dat gebied niet eerlijk strijdt. Zet het vizier open en zeg aan uwe mer.schen klaar en duide lijk of het u plezier doet dat de kinderen zelfs in de officieele scho len in den godsdienst enderwezen worden. Godsdienst is een bran dende levenskwestie, onverschil ligheid is onmogelijkzoo de godsdienst u, socialisten, in den weg staat dan moet gij er noodza kelijk vijandig tegenover staan. Uitvluchtsels tellen hier niet. En zoo de plaats van de kinderen van socialistisch - gesyndikeerden OM ANDERE REDEN in de of ficieele school is, noemt ons dan die reden, 't Is niet voldoende te zeggen dat de vrije scholen partij- scholen zijn, dat moet bewezen worden. Vrije scholen zijn deze waar de Katholieke Godsdienst de basis is van het gansche onderwijs Zij zijn niets meer. Talrijk zijn de kinderen, ook \an socialistische ouders die hun eerste en zelis mid delbaar onderwijs genoten hebben in dergelijke scholen. Ik geloof niet dat zij er slechter bij vaarden. De plaats van de kinderen is in zulke scholen waar het onderwijs overeenstemt met de levensopvat ting van de ouders. Goddank zijn de meeste gezinnen in ons land nog geloovig Aan die ouders zul len wij, katholieken, altijd voor houden dat de plicht van ouder hen oplegt hunne kinderen toe te vertrouwen aan het katholiek on derwijs. En indien gij werkelijk«socialist» zijt, meneer Van Trimpont, d i. sociaal voelend, bekommerd met den naaste, laat dan de kinderen van uwe gesyndikeerden naar de vrije scholen komen, spoor ze daartoe aan daar zal hun in het harte worden gelegd die eenige waai borgen van een beetje geluk hier in de wereld het kristelijk Geloof, de kristelijke Hoop en de kristelijke Liefde. Tektokap In zitting van '24 Januari 1934 heeft de Algemeene Raad der BANQUE CEN TRALE DE LA DENDRE de balans en rekening van winst en verliezen, op 31 December 1. 1. afgesloten, goedgekeurd. Alhoewel de nijpends krissis in alle vakken hecrscht en zoowel op internatio naal als op nationaal gebied, bereikt liet algemeen zakencijfer der BANQUE CEN TRALE DE LA DENDRE het aanzien lijk bedrag van 25 milliard frank. De depositos beloopen ongeveer het zelfde bedrag als verleden jaar niettegen staande de imkrimpir.g waaraan handels- en nijverheidszaken tegenwoordig onder worpen zijn. Dit is het klaar bewijs dat ce klienteel der BANQUE CENTRALE DE LA DENDRE nog immer is aangegroeid. De eenvoudige reden hiervan is dat deze bankinstelling, de eenige waarvan de maat schappelijke zetel in onze streek gevestigd gebleven is, het publiek groot vertrouwen inboezemt omdat de geldplaatsingen haar toevertrouwd in voikomene veiligheid zijn wat in deze benarde tijden hooidzakelijk is. Wat de winsten betreft, alhoewel ver. mir.derderd, laten zij toe dit jaar hetzelf de dividend uit te keeren als verleden jaar en bovendien nog aanzienlijke sommen te besteden aan het vermeerderen der reser- ven. Aan deze laatste politiek is het te wij ten dat de BANQUE centrale dp: LA DENDRE hare huidige standing bereikt heeft en met reden aanzien wordt als de eerste bar.kinrichting dezer streek. De balans en rekening van winst en ver liezen der BANQUE CENTRALE DE LA DENDRE zullen binnen kort ver schijnen eri aan de winketten der bank ver krijgbaar zijn. Heden Zondag 4 Februari is de nieuwe reisgids van kracht. De reizigeis zullen dus wel dienen in acht te nemen de veranderingen die aangebracht zijn in de uurregelii gen der treinen. Met groot ge noegen is er een kleine verbetering vast te stellen r.amel jk dat irein 2019 die om 7,35 uur uit N ir.ove vertrekt, te Dender leeuw om 7,52 uur aansluiting geeft met Sottegem-Auderaerde, maar dan zal het toch niet mogen zijn zooals in de maan den December en januari dat trein 2010 dikwijls vertraging had van 15 tot 20 mi nuten zelfs eens tot 30 minuten in dit geval zal men te Denderleeuw naar de aansluiting mogen schuiffelen. Trein Z N 2055 die Ninove om 8 uur verlaat is ook een verbetering voor de aansluiting Aalst- Gent. Ten litel van proef worden nu ook twee treinen ingericht in den zeer vroege morger.d en in de zeer laten avond 's morgends rond 0 uur uit Ninove en 's avonds rond 22.15 uur aankomende ie Ni. nove. Welk nut levert die trein van 0 uur 's morgends aansluiting naar Gent geeft hij niet daarbij er is een trein die om 5 39 u. uit Nir.ove vertrekt en te Denderleeuw om 6.07 u. dagelijks aansluitirg geeft naar Bi ussel en om 6.09 naar Aalst en Gent. Doch de groote wantoestand waarop wij het spoorvve^beheer willeu wijzen is wel de volger.de tusschen 8.55 uur en 11.10 uur is ie Ninove geen enkel trein naar Denderleeuw. Een beletsel om in die tijdruimte een trein te laten bollen is er niet daar het manoeuvreeren van den goe. derendienst in de namiddag geschiedt Dai die trein van 's morgend vroeg 0 uur Ni nove eens verliet ror.d 'J 1/2 uur en te Denderleeuw aansluiting gaf met 10.6 uur voor Gent; met 10,12 uur voor Brussel, met 10.24 uur voor bottegem-Audenaerde. Zoo dien titel van proef niet beter zijn. 's Avonds is er nog geen verbetering en de toestand blijft even slecht als voorheen. Dat er eens ten titel van proef een trein vertrok uit Denderleeuw om 19.30 uur of iets later naar Ninove. Dit zou de aarslui ting van trein 305Ö die uit Gent St. P. om 18.40 u. vertrekt en te Denderleeuw om 19.22 u. aankomt kunnen opnemen alsook de aansluiting van 19.09 uit Brussel Ten waromen zorge dat de trein 1896 (uit Gent St. P. om 17.48 u. in Geeraards- bergen aansluiting kon geven naar Nino ve. Moesten die titels van proef eens ingericht worden dan zou het verkeer merkelijk verbeteren. De oveigroote be volking die de statie van Ninove moet be dienen is reeds lang gekend. Maar het ou de spreekwoord blijft toch dikwijls waar, en men zou moeten besluiten, gezien 't spoorwegbestuur al geantwoord heeft in de dagbladen, en beloofde verbetering te geven en er niets van kwam Veel belooven en weinig geven Doet de zotten in vreugde leven Het Davidsfonds richtte reeds 3 reizen in, een eerste naar Lourdes, een tweede naar Zwitserland, een derde naar Rome, en zij die meetrokken voeren er goed bij, en wisten terdege mes te spreken over 't mirakuleuse Maiia-oord, over 't heer lijke bergland en over 't geestelijke Rome. Ze wisten nog veel meer, want onderweg werd gepleisterd en... gekeken, de oogen uit hun kop. Het Davidsfonds laat het nooit bij be loven, het volbrengt. En daar het verleden jaar in 't vooruitzicht stelde in 1934 naar Oberammergau te gaan, is het nu klaar met het plan voor 3 reizen Drieom iedereen mogelijkheid van meedoen te geven. Een eerste van 6 dagen, een kortere tocht en met op den tocht namen als Neurenberg, München, Oberammergau, Mainz, Koblenz... Een volledige hoewel vlugge gedachte over Rijn en Oberam mergau. Een tweede, een langere treinreis waarbij heel de route per trein wordt afgelegd, en met schitterende bezoeken aan Keulen, Frankfort en Rothenburg, Neurenberg, Oberammergau, München, Heidelberg, Koblenz. Negen dagen Het Davidsfonds is geen handelsonder neming, en werkt alleen voor zijn leden. Die vinden reeds alle, en uitvoerige in lichtingen, voorwaarden van inschrijving, gedetailleerd programma, enz. in Belle- man 1 1934, die verscheen samen met a Conscience», eerste Volksboek 1934. De ondervinding, opgedaan in de kat holieke filmbeweging, wijst steeds klaar der uit, dat liet invoeren van de voorlich ting door filmleiding in alle katholieke bladen de meest praktische en de vrucht baarste taktiek is, die op dit oogenblik kan gevolgd worden. Het is immers een iiiusie ie denken, da: wij in de eerstvolgende ja. ren een katholieke filmproduktie zouden bereiken, welke volstaan /.ou om de katho lieken v; n de gewone liimproauktie af te trekken. Het is anderzijds ook een feit, dat niet overal katholieke kinema's bestaan, en dat de groote meerderheid der katho lieken de gewone kinemazalen bezoekt. Het dringendste wer«i bestaat dus hierin de kathcliek.n voor hun filmbezoek lei ding veischaffen, hun aanduiden welke films zij als katholieken mogen zien, en welke zij als katholitken moeten mijden. Na een jaar ervaring heeft het Doc.p- bureau Persdienst der Katholieke Film- aktie kunnen bereiken, dat reeds voor een twintigtal steden en dorpen uit het Vlaamsche land filmleiding wordt ver sterkt. In de meeste van d;e gemeenten heeft men kunnen voelen, hoe de katho lieke publiek zich naar die leiding schikt, hoe de goede films soms tot 1/3 meer be zoekers krijgen en hoe de slechte films veel meer moeite moeten doen om sukses te kunnen boeken. Wij kunnen nu gerust zeggen Wan neer de beweging op die manier voort schrijdt, wanneer de katholieke bladen eensgezind en luchtvol aansluiten, zullen in de eerstvolgende maanden delinitieve resultaten bereikt worden. Wij inoeten dan echter steeds even streng en even logisch de grondprinciepen der filmleiding hooghouden 1. De twlijiheid. Filmleiding-nota's zijn geen verkapte publiciteit en cok geen devote leugens. Er wordt steeds naar waarheid vermeld of de fiim artistieke waarde besiit, of bij boeiend is, en welke zijn moreeie waarde is. Een brave film die onnoozel en vervelend is, zal onnoozel en vervelend worden geheeten. Wij willen ten andere niet, dat de menschen zich in de Vervolg op bijvoegsel. Ik wist niet dut de socialistische leiders zoo weinig te vertrouwen waren en zoo ge makkelijk de belangen van hun volk dierven verraden Denk eens na toelagen gev'cn aan het vrij katholiek onderwijs is zuivere geldverspil lingis geld geven aan de katholieken voor hun kiespropaganda.... En jaren larg hebben zij zelf hier te Ni nove toelagen gestemd voor de school van St Jorisstraat... De socialistische massa moet wel geweldig onder den hiel liggen van die voormannen dut zij ze niet buiten smijt 1 Ge ziet héOmerdai iemand die veel praat, veel lustigheden kan zeggen. 't Is 't zelfde met die heilige verontwaar- diging omdat de socialisten buiten het schepencollege gehouden zijn hos kunt ge vergeten dut er een tijd was dat er in den gemeenteraad vijf katholieken nevens drie liberalen en drie socialisten zetelden, en niets in den pap te brokken hadden Verloochent gij uw eigen volk... of deert het u niet be trapt te worden op mutlentrekkerij Er zijn waarlijk parels te rapen in de redevoeringen van Omer, parels genoeg ent er nen colliervan ie mak'n voor de roode Marianne Nevens het plan De Man dai de crisis moet oplossen in vijf seconden, pardon in vijfjaar, zullen wij weldra het plan Van Trimpont hebben om de crisis op le lossen vt de socialistische kas. Bij iedere gemeenteverkiezing is het de zelfde lamentatie als ze de absolute meer derheid niet hebber, dan is het om wille van het geld zij hebben geen geld, de anderen hebben geld Het klinkt alie Ninovieters nog in de oor en En hadden ze niet geloopen Om de stemmen op te koop en i) Ze hadden den ketel in geweest.... Daar is middel om geld te kloppen, om in 't geld te zwemmen gc lijk 'nen visch in 't water vrije scholen stichten en toelagen opstrijken van staat, provincie en stad Gezel Van Trimpont zal dat gedacht planmatig uitwerken, en de socialistische vrije schelen zullen uit den grond rijten gelijk paddestoelen En geld dat ze zullen hebben voor hun kiespropaganda Ze zullen haast niet weten wat er mee ie doen en gemakkelijk ten andere kas kunnen vullen Uit nu op lage tij staat en nooit, jamais, niet meer zullen te om wille van 't geld de stakers van de stekjes- nijverheid moeten leveren Maar wedden dat ze 't niet doen Ik betaal een rondeken in De Redding als ze 't doen In steden en provincies waar ze baas zijn allerhande zaken stichten met het geld van Jan en alleman en de eigen vriendjes in den kaas zetten dut wel Och als het maar opbrucht A Is er kwestie was van coöperatievenen vakvereenigingen te stichten waren se er wel bijen gelijk wie had vroeg moeten cp staan om ze loor te zijn Maar daar is tien cent aan verdiend dat laat zijnen man leven dat laat zelfs zes, zeven man leven, en ze worden er niet mager op l En de moraal van heel die historie Liegen ts zoo gemakkelijk niet Als ge cordaat metht zeggen wij zijn in den grond godsdiensthaters wij hebben een tijd lung het masker der matigheid opgezet omdat het onze politiek diende. Nu moeten wij ons echt gezicht toonen uit partijtucht, omdat de hoogere leiding der partij de schiolkwestie als een stok tn 'l wiel wil steken van de kathi lieke-hberale samenwerking.,., dat ware gemakkelijk en klaar. Maar altijd op t zelfde vooisken motten zingen wij zijn tegen den godsdienst met en er moeten tegen zijn.... endoor demand niet vallen daarvoor moet ge rapper zijn dan Omer Is 't niet waar, en werktlijk zijn ze tegen den godsdienst r.'tei Den dag dat ze zuilen zeggen aat ze er voor zijn geef ik een tweede rondt ken in De Redding Repoiter SEHDESKLOE

Denderklok | 1934 | | pagina 1