Geldmunt* en Kapitalisme Banqu8 Centrale de la Dendre Prachtige KAVALKADE Hei Hoekje van den Reporter Achtste Jaar Nr 6 Prijs per nummer 30 centiemen.- Ninove 11 Februari 1934 katholiek Vlaamsch en Volkiffezind Weekblad R. LUYSTIRMAR-tlMAIRS Hooger leven. VOOR HET KANTON NINOVE Postoheokffekemng (B. Luysterman n- 1862,54) Abonnementsprijs 3 maanden fr. 4,00 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Dru'kker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Handelsregister Aalst n-1093 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. De rooden hebben verleden week nog eens de volle maat van bun bekommernissen om 's Lands belangen geleverd. Stel u voor, lezer Een katholiek senator had, op onbedachte wijze, meeningen vooruitgezet en beschuldigingen geuit omtrent het financieel beleid van de regeeringen die we sedert den oorlog aan 't bewind kregen. In onduidelijke en uiterst vage bewoordingen, daarbij fel over dreven en opgeschroefd, had die senator zich uitgesproken over den invloed van de grootfinancie in de regeeringsmiddens. Die aantijgingen van te alge- meenen aard om nagegaan te kun nen worden, verwekten vooreerst wel wat opzien, doch zouden ras vergeten zijn geweest in de koort sige atmosfeer van de Kamers. Maar zie, de socialisten na enkele dagen rijp beraad vinden dat zij iets moeten wagen zij oordeelen dus dat die beschuldigingen zeer erg zijn, dat de goede naam van 't Parlement en van de regeering moet verdedigd worden en dat de meerderheid moet klaarte, volle klaarte brengen. De socialisten gingen zich nu ne keer aanstellen als de eerlijkste aller parlementai ren en regeerders, ze zouden de openbare opinie ne keer doen zien wat rotte boel een kapitalistische regeering is, nu surtout, dat zij, socialisten, er niet inzitten. Dat was hun openlijk doelzij hadden echter nog iets anders in 't oog door die campagne zou de meerderheid het vertrouwen der kiezers verliezen en zou die meer derheid zelve splijten of ten minste verzwakken. 't Is echter anders uitgevallen het deksel van den pot is op den neus van den rooden drinker te ruggevallen en de beteuterde hou ding der rooden in de Kamer, toen de zaak te berde kwam, sprak boekdeelen. Ze werden daar op voorbeeldige wijze afgekamd. 't Zal hun voorzektr deugd doen en een beetje meer omzichtig ma ken 't is niet met veel lawaai en geschreeuw, 't is niet met tamtam te maken dat men gelijk haalt of iets bewijst. Woorden zijn geen oorden eu omdat de roode massa gulzig de beloften en drogredenen van haar leiders slikt wil dit nog niet zeggen dal een ander het doet We zeiden daar zoo pas dat het deksel op den neus v an de roode gezellen is teruggevallen. Ze waren zoo ingenomen met hun opzet, met- hun schreeuwen over den geldmuur de heerschappij der banken, het zoogezeid verkocht zijn aan de geldmachten, dat ze zonder nadenken in hun bladen, om hun gezegden te sturen, een opsomming gaven van de posten van beheerder en commissaris die sommige katholieke en liberale parlementsleden vervullen. Daar wordt echter van katholie ke zijde vinnig op geantwoord en zoo vernemen we stichtende din gen over de roode gasten, die door de roode pers hardnekkig worden doodgezwegen of verdoezeld, Zoo wordt ons uitleg verschalt over het feit dat de roode bank van den arbeid, door de gehate kapitalistische banken is moeten ondersteund worden met een kruk van zoo maar effentjes 80 milHoen fr. Men zou zeggen dat zijn dingen die gebeuren, maar als pikante bijzonderheid komt daar nog bij dat een zeker deel actiën, onder schreven door Vooruit en een ande re roode onderneming, maar voor ij4 waren vrijgemaakt (250 fr. op 104-5" fr., bedrag der uitgilte). Zoo- dat omtrent 45 inillioen onmiddeb lijk eischbaar waren van de maat schappij Vooruit De roode bank heeft gemeend eerst de 80 millioen te moeten opstrijken, zij zal best weten waarom. Zoodoende moet Vooruit geen 45 millioen afdokken en zoo in moeilijkheden geraken. Voor een socialist is dat geen kapitalistische veiligheid, neen, 't geldt hier roode centen en dan gewaagt men alleen van slimmig heid 1 Wat betreft de mandaten van beheerder en commissaris in nij verheidsmaatschappijen vernemen we dat de roode bazen er ook niet vies van zijn. Voorbeelden bij de vleet en de afkeer van dergelijke postjes van de Hallet's, Vander- veldc's, Anseele's, Balthizar's, Francois' en zoo, is in België ge- noeg gekend. Zoo'n bekendmakingen zijn heel stichtend en leerrijk en len gerjeve van onze lezers geven we hierna de postjes waar gezel Matthieu mee gezegend is Voorzitter van Symét?in, com missaris van Usines Thomas, Philippe te Cul-des-Sarts J afge vaardigd beheerder van Syndicat des Tabacs du Ruanda-Urundi, de Cie Cotonnièi e d'Afrique Oriën tale, de Cse de la Ruzizi. Beheerder van Symaf, van Symor, van Eloi et C" te Charleroi, van Cotonnière de Braine-le-Chateau, vau Société des Bois et Produits du Magumbé, van Société immobiliére du Kivu. Misschien zijn er nog maar ge begrijpt, lezer, dat, daar de rooden tegen het kapitaal zijn, al die mandaten door gezel Matthieu gratis voor niet worden vervuld 't Is waar onze stedelijke roodjes hebben het zoover nog niet ge bracht. Maar dat zal wel komen de roode koek is hier ook al ver deeld en de eetlust komt al etend, zegt men. Ten andere zie maar rond in de roode zaak onzer stad zijn er twee goed afgeteekende groepen de eerstevan de gezellen die er gekomen zijn dat zijn de man nen die nooit staken, die nooit werkloos zijn, die alle postjes en commissietjes meekapen dat zijn de socialistische burgers of zoo ge wilt de verburgerde socialisten, die hebben kapitaal voor zichzelf doch zijn tegen dit van een ander de tweede zij die er nog moeten komen of er nooit zullen geraken dat zijn de mannen der arbei dersmassa die moetende leden van groep één vleien en naar de oogen kijken, die moeten staken, die zijn werkloos, die moeten hun centjes dragen of laten afhalen op straf van.. Die hebben geen kapitaal, probeeren er te krijgen, doch zijn tegen dit van een ander. Die twee groepen in 't roode kamp zijn geen uitvinding van ons, maar, lezer, wanneer ge ooit een rood bal zult bezoeken, doe uw oogen niet te ver open, ge zult de beide groepen genoeg zien, al te goed zult ge ze onderscheiden en zult ge dan ook verstaan waarom er gemor is onder de roode broe ders. De vraag is slechts, waarom za gen de arbeiders niet eerder klaar In zitting van 24 Januari 1934 heeft de Algemeene Raad der BANQUE CEN- 1R.ALE DE LA DENDRE de balans en rekening van winst en verliezen, op 31 December 1. 1. afgesloten, goedgekeurd. Alhoewel de nijpende krissis in alie vakken heerscht en zoowel op internatio naal als op nationaal gebied, bereikt het algemeen zakencijfer der BANQUE CEN TRALE DE LA DENDRE het aanzien lijk bedrag van 25 milliard frank. De depositos beloopen ongeveer het zelfde bedrag als verleden jaar niettegen staande de imkrimping waaraan handels- en nijverheidszaken tegenwoordig onder worpen zijn, Dit is het klaar bewijs dat de klienteel der BANQUE CENTRALE DE LA DENDRE nog immer ia aangegroeid. De eenvoudige reden hiervan is dat deze bankinstelling, de eenige waarvan de maat schappelijke zetel in onze streek gevestigd gebleven is, het publiek gtoot vertrouwen inboezemt omdat de geldplaatsingen haar toevertrouwd in volkomene veiligheid zijn wat in deze benarde tijden hooidzakelijk is. Wat de winsten betreft, alhoewel ver- mirderderd. laten zij toe dit jaar hetzelf de dividend uit tekeeren als verleden jaar en bovendien nog aanzienlijke sommen t8 besteden aan het verm-erderen der reser- ven. Aan deze laatste politiek is het te wij ter, dat de BANQUE CENTRALE de LA DENDRE hare huidige star-ding bereikt heeft en met reden aanzien wordt als de eerste bankinriphting dezer streek. De balans en rekening van winst en ver liezen der BANQUE CENTRALE DE LA DENDRE zulien binnen kort ver schijnen en aan de winketten der bank ver krijgbaar zijn. Die titel bevat geen beeldspraak wan neer het om mededeelingen gaat over het Davidsfonds In het Hoofdsekretariaat te Leuven staat het raderwerk nooit stil. Pas is 1938 met zijn talrijke Davjdsfondsbceken ach ter den rug of 1931 is reeds ingezet met Hendrik Conscier ce door Rob. De Graeve Eerstdaags verschijnen om de beurt het eerste Jeugd en het eerste Keur boek van dit jaar, terwijl ook het tweede Volksboek, De Zevenslager van Ant. Thiry, niet lang op zich zal laten wachten. Nu vooreerst hét nieuwe jeugdboek. Onze vlaamache lezertjes mogen dank baar opzien naar de machtige organisatie met haar 75.000 leden, om de flinke boe- ken die ze steeds voor hen weet uit te ge ven. Thans komt een nieuw werkje van Fel. Heydendal, die ons rw:eds vergastte op een prettig levensverhaal van onzen grooten dichter Guido Gezelle 't nieuwe werkje zal gewijd zijn aan een zijner eer ste, etn zijner grootste leerlingen Hugo Verriest. Op dezelfde kinderlijk eenvoudige wijze staat het leven van den Pastoor van te Lande, Vlaandoren's eeuwigen glimlach, uitgebeeld. Deugd en genoegen zullen de kleuters er aan beleven, en véél I.. twee andere werkjes, even keurig, even moei welke huisvader geeft zijn jongen» en meisjes van 10-16 jaar niet aan als lid C van het Davidsfonds De keurlezers krijgen na de zware en degelijke brok van den vlaamschen mora list, Prof. Dr. A. Janssen, een werk over De Wedergeboorte van het Katholicisme in Engeland door den vlaamschen theo logant E. P. Janssens, Scheutist, een boek dat ieder katholiek moet lezen «m te kun nen oordeelen over den grooten strijd die de katholieken In dat eens zoo katholieke land hebben te kampen gehad. Groote figuren als Wiseman, Newman, Manning, zijn de helden van dit boek, waarin een belangrijk stuk moderne kerkgeschiedenis boeiend wordt verteld, door iemand die Engeland kent a fond Dit boek is het eerste van de twee die aan de leden B Keur lezers van het Davidsfonds dit jaar zullen worden uitge reikt. Het andere is Brieven uit Rus land door Wad. Zwetow-Dolina. Door het Davidsfonds wordt iedereen, kind, gewone man, intellektueel mogelijk gemaakt een huisbibliotheekje aan te leg gen, of het te verrijken met degelijke wer ken op alle gebied. Aan de katholieke rlamingen hoort het nu, de aangeboden kans met liefde en vertrouwen te aanvaarden Wie niet het adres van zijn plaatselijke afdeeling mocht kennen, schrijft eenvou dig naar Davidsfonds, Leuven. Aalst Aalst Aalst Aalst Aalst Impe Sfcaet AALST Qp Zondag 11 Februari 1934, te 2 ure namiddag-. Volger de van den Stoet Rijkswacht Politie. Aalst Klaroenen en Trommelslagers. Aalst Fanfaren Sipt? Barbara Da AaLtersehe Reuzen. Hun Opvolger. Majoor Cans. De Kat. Fanfaren Recht voor Al Vrienden van Piet van Oudenburg, Pierrots met Reus, Dendermonde Reizigersclub, Negers, Wilryck Maatschappij De Sicambers Muziek, Wetteren Artistenkring, Coiffeur pour Dames* Aalst De Vieze jongenSj Aalst Maatschappij Boeren Jef Boeren en Boerinnen met Reus, Appels 15. Fanfaren Voor het Volk, door het Volk Ererpbodegem Groep i Patria Piccolo's, Brussel Maatschappij lever Baart Kunst s Mandolinisten, Mechelen Maatschappij «De Gebuurtevrier.den» Toreadors, Dendermonde Kon. Harmonie Sinte Cecilia Hofstade Maatschappij Nut en Vermaak d Boeren van 1830, Hofstade Harmonie Sinte Cecilia Impe Aalst. Aantrekkelijkheden, PolichinelleB, Aalst Cercle Cosmopolite, Spaansche Dansers, Brussel Kon. Harm. «Concordia et Docilitas> Herdersem Congres Attractions Boeren en Boerinnen van 183® Brussel 20. Fanfaren a Sinte Marguerite Marguerittenrauziek Gruybeke La Clique van Pee, Kaartspel, Brussel Fanfaren Sint Hubertus Erondegem Eendracht maakt Macht Aalstersche Typen, Aalst Maatschappij Lustige Vrienden Clowns, Mechelen Maatschappij «Wie zaait zal Oogsten» Karnaval der Pamelstraat, Ninove Maatschappij De Onvermoeibaren Paardenmolen, Aalst Maat. Moderne Karnavalvierders Katoenplukkers, Mechelen Maatschappij Les Gains Marins Matrozen, Brussel Maatschappij Hooger Op Don X, zoon var. Zoro, Aalst De Excentrieken Aalst Maat. De Lustige Pijpenrookers Hollandsche Rookers, Geeraardsbergen 38. Maatschappij De Ware Vrienden Hongaarsctie Biuiloft Aalst 39. Koninklijke Fanfaren L'Union .Zeelieden, Londerzeel 40. Club Mon Plaisir Huwelijksfeest, Brussel 41. Maat. Les Gais Philantrophes Brussel 42. Maat. De Lustige Mommersclub Pierrots, Overijssche 43. Maat. De Cercle Vrienden Zeeofficieren, Hal Vervolg op 2- blad 1. 2. 3. 4. 6. 6 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 16. 17- 13. 19. 20. 21. 22. 23. 24. 25. 27. 28. 29. 30. 31. 82. 33. 34. 35. 30. 37. er Een trouwe lexer heeft mij een lange brief geschreven. Gij zijt nen sukkelaar schrijft hij mi], als gij denkt dat iedereen een philosooph is als gij, en ut alles xoo diep ingaat als gij en bijzonderlijk als gij denkt dat de Ninoofschs socialisten een politieke richtlijn hebben... En werkelijk het is van het hoogste komiek, Omer, met tranen in de stem te hoortn donderen op de aanneming der katholieke scholen.... die sedert het einde van het tien jarig eon tract ALLE jaren ts vernieuwd ge weest zoowel door de socialistenals door de liberalen. En volgens hem sou het anders niet sijn dan een persoonlijke veelt tegen de school van den Burchtdam om wille vatt die tablet ten historie Weet gc dat niet meer, dis tabletten his torie Ninove is er vol van geweest, 't heeft van o-vergelojpen, de socialistische marktkra mers hebben ze als premis toegegeven op hun Waar, op al de markten van den omtrek. Serieus weet ge dat niet meer De Zuster op den Burchtdam had tablet tengebakken... en d: socialisten kinderen hadden er geen gekregen en de socialisten - kinderen waren op den hoop toe uitgelachen geweest,en ellen langt histories daarbij kwistig afgemeten en Recht en Vrijheid had mee geiond rd... het doet ten ande re anders niet En de historie kwam uit De Zuster had tabletten gebakken. ALLE kinderen hadden er gekregenEen kind uit een socialisten lokaal dut te huis ziek was had er TE HUIS, gekregen en daar hei kind se met luste had moeder de vrouw se zelf obae- eten...! r6 De Ninoofsche schrijvers van u Recht en Vrijheid werden verzocht de feiten in hun blad RECHT te setten en te bekennen dal ze MIS waren. Maar ze heihaaldtn hun uit vindsels ze hadden liever moedwillig te LIE GEN. Maar ze waren daar toch met hun neus in hun vuiligkied geduwd en dat ligt nog op hun maag. Wonder hé dat menschen die heele dagen schimpen op de onfaaibaar heid van Paus en Kerk niet kunnen bekennen dat zij zelf kunnen mis zijn Maar wat wilt geOmer is hunnen groo ten man, naar de lengte van zijn dissours ge meten is zijn geleerdheid onmetelijk.. En Omer kan zelfs niet lezen Gelooft gij het niet De eerlijkheid is de eet sic deugd der socialisten. Als se op een Zuster van den Burcht dam of of nen pastoor of op tien Broeder donderen zijn se overtuigd dat het Vv'AAR is. indien ze later niet terecht wijzen dan is het omdat zij het vergeten hebben... .want EERLIJKHEID gaat voor alles bij de so cialisten daar is geen twijfel aan. En als Denderklok schreef dat Violette Noxitre de vrucht was van de onzijdi ge school heeft Omer gelezen officieel e school omdat hij niet kan lezen ALLE OFFICIEËLE school is goddank nog met een ONZIJ DIGE school Waar met enkel geen kruisbeeld hangt maar waar men leert dat J<sus Christus eettjoodscfi wijsgeer en phtlanstroop was... Waar men de HEILIGE Vincentius a paulo in boeken over burgerdeugd noemt als citoyen Vincent de Paul. Waar men niet mag leer en dat hei woord klerk dat nu nog m voege is sooals orde-klerkenen klerikaal een gemeen schapptlijken oorsprong hebben, omdat hon derden jaren lang, de boeken, het lezen en schrijven mtsluitelijk in eere gehouden wer den door a klerikalen priesters eu paters Waar de priester niet binnen MaG om godsdienst onderricht te geven maar na de school de kinderen moet bijeen krijgen in de kerk. Dat is een ideaal. Maar nog geen wer kelijkheid. Omer kan niet l.sen, wellicht om- dütiiij in geen onzijdige schooi ts gewast* Omer ge moet naar school gaan Kepoiter tn

Denderklok | 1934 | | pagina 1