B NIEUWS NIEUWS Groote AUTO-TENTOONSTELLING I 'M Een bewogen Gemeenteraadszitting 1 R. LÜYSTiRMAÏt-ILiraiAtRI 8PS, m öpsTk- m Naar Zwitserland met onze Familie Het Hoekje van den Reporter Prijs per nummer 30 centiemen. Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad Tenstoonstelling LUCIEN DE DECKER, Aalst m Da garage THEO BEECKMAN ia Ninove - Tel.253, WWi 'W -V. 'V? :'M, ",X"- Postcheokrekemng (R. Luysterman n- 1862,54) VOOR HET KANTON NINOVE Abonnementsprijs 3 maandei. fr. 4,00 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Handelsregister Aalst n- 1C93 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. heeft de eer U uit te noedigen tot de groote en belangrijke .A^vito- Teiitoonstellinef die zal plaats hebben in de ruime zaal DE WAAG Graanmarkt, vanaf 32 tot 28 F"ebru»vi inbegrepen. Daar zult gij kunnen bewonderen alle modellen naar ieders keuze, zoowel Luxevoituren als handelsvoituren en vrachtwagens van 750 kilos tot 15.000 kilos. De gemeenteraad onzer stad vergaderde op Vrijdag 19 Januari 1.1. en onze nieuwe Cicero, gezel Omer, vond dat de memorabele woorden door hem alsdan uitge sproken voor het nageslacht niet mochten verloren gaan Hij oordeelde het dus gepast, ja onontbeerlijk, in het rood week blad, twee weken achtereen tel kens twee volle kolommen in te nemen om de vrucht van zijn redenaarstalent uit te stallen. Om nu de vluchtige aandacht van de verplichte lezers van dit weekblad te trekken was gezel Omer van gedacht dat er een spannenden titel moest aangegeven worden Bewogen gemeenteraadszitting lapt hij er alzoo bovenaan. Van dat bewogen zijn hadden we niets gezien of gehoord en we hebben ons daarom de moeite ge troost het proza onder dien titel afgedrukt te doorlezen, daar we erge dingen vermoedden. Tot onze teleurstelling echter kwam te blijken dat er hoegenaamd niets bewogen is geweest in die zitting. Tenzij gezel Omer zelf. die be loofd hebbende aan zijn partijge- nooten, «die mannen ginder ne keer hun zak op te geven,» er lee- lijk mee in nesten zat. 't Is ook te begrijpen dat men bewogen is en aangedaan als men het woord moet voeren vóór menschen die in tegenstelling met het gewoon gehoor, niet alles zonder naden ken, slikken. Bewogen Hemeltje lief, wat komt dat schoon uit in den aanhef van 's gezellen declamatie. Luister even vve nemen letterlijk over uit het rood weekblad en onderlij nen Mijnheeren, de houding der meerderheid, der twee kleinste fracties van den raad tegenover de socialistische groep, tegen den wil van het kiezerskorps door uw verbond buiten het dagelijksch bestuur gehou den, is van dien aard dat wij onze houding er ook moeten naar re gelen. Wal dunkt u van die weeklacht? Is ze niet ontroerend en bewogen en spreekt er geen spijt uit en geen begeerte, geen verzuchting naar iets, iets... ja Buiten het dagelijksch bestuur gehouden Hoe wonder toch en hoe de jaren onvermijdelijk de ondervinding brengen Want ja, wanneer gezel Omer met zijn par- tijgeuooten toen een fractie, nu een groep tesamen met de libe ralen de katholieken buiten het dagelijksch bestuur hield in den goeden, goeden ouden tijd, dan was dat niets, dan had het kiezers korps niets in de pap te brokken, dan was dat voorwaar met den wil van het kiezerskorps. Dan had de grootste tractie recht van zwij- gen. Nu echter dat gezel Omer met vier man kan komen, nu dat zijn fractie de socialistische groep is geworden, nu zou die groep de spil moeten vonnen van het «dage lijksch bestuur en kan alleen dat de wil zijn van het kiezerskorps Omer wil er bij zijn en daarom ook wil hij, zoo dikwijls als maar doenlijk is, zijn collega's van den raad terugzien, zoo mogelijk alle weken. Hij is daar op zijn plaats, in zijn element, hij met zijn groep. Hij ziet op geen tijdverlies ge meenteraadslid is zijn stiel maar wil alleen zijn buitengewone toewijding toonen en zijn gehecht heid aan de stedelijke zitplaatsen der vergaderzaal, en, als er niets te bespreken is, zoowel als wan neer er iets te bespreken is, zal gezel Omer ellenlange alleenspra ken houden, allemaal voor den werkman. Hij geeft dan zijn advies dat dit der roode groep is klinkt het niet zoo botst het, en geeft zijn bevoegd oordeel op alles wat op de dagorde voorkomt, terwijl hij tevens de reine socialistische leer over die zaken aan de vergadering voorhoudt. Zijn redevoering vindt bijval bij de gretig toeluisterende gezellen en men ziet het hen aan dat de woordenvloed voor hen is be stemd. Omer trok het lang, al te lang op die zitting en vandaar dat hij in 't zweet geraakte en daarna meende dat de zitting bewogen was geweest. Een ding nochtans heeft ons verwonderd nu onze gezel het heele socialistische programma heef; uiteengezet, verstaan we maar niet waar hij gebleven is met het nieuwste rood stokpaardje, het plan De Man. Menschen toch 1 zijn plan, ons plan, het plan, de laatste hoop van de rooden, de laatste redplank- voor de zinkende Internationale, het laatste droombeeld dat de ar beidersmassa moet warm houden. v;'V !<i 1 k V Onze stadsgenoot Lucien De Decker exposeert in de Belfort zaal te Aalst van den 4 tot 18 Februari. Zijne tentoonstelling geniet veel bijval en de kunst critici spreken allen met lof over zijne werken. Wij Nincvieters weten dat Lucien een geboren kunstenaar is en dat het schilderen hem van jongsaf in 't bloed zat. Septembermorden, Dender bij Sneeuw, Avond op de Ltie, Zonsondergang, 't Fis- schers eiland, Binnenhuis zijn vooral gunstig beoordeeld geweest. Maar waar hij bijzonder in uitmunt dat is het PORTRET, dat is zijne specialiteit en daarin moet hij een meester worden. Ons aller geachte en sympathieke vriend Paul De Mout zit daar levend voor U, ZelfportretMevrouw Van Ryssel- berghe Mijnheer De Vrederechter, Mijne Moederen bijzonder Meisje in 't Blauw en Meisje in 't Zwart getuigen van een buitengewoon knap penseel. Het is dan ook niet te verwonderen dat de Weledele Heer E. Scheerlinckx Eere Griffier van de Handelsrechtbank.te Aalst erkend als een zeer ontwikkeld en verfijnd man, met waar verheven kunstgevoel, over onzen stadsgenoot schrijft. Zijn Avcnd op de L ie, Regen te Me- chelen, Ledig Straatje hutten de hier boven vermelde Dender bij Sneeuw zijn zeer in drukwekkend. Zijn binnenKerk acht hij teer fijn, en doe Hem denken aan de machtige specialisten als bijsonder Delaunois, Crispin enz, welke als groute meesters in de Interieurs geboekt staan. Dezen Heer, vindt dat al de portretten werkelijk goed zijn, en vraagt zich ook af, of Lucien zich niet uitsluitend daarin zoude specializeerin Hierboven ziet gij de Spellewerksier wel ke onze geachte lezers genoeg zal overtui gen van de toekomst welke onze stadsge. noot te wachten staat, indien hij minzaam vlijtig en moedig voortwerkt. Lucien goed heil. Een Ninovieter. Dit plan moet er door, alle roo- j den moeten zich daarvoor inspan- i nen. Het plan wordt ontleed, be- j sproken, uitgelegd en sedert een j halfjaar al zijn de grootste roode j koppen in een twintigtal commis- j sies er aan bezig. Ook in de klein ste socialistische groepeeringen orakelen de gezellen over het plan De Man. Wat chance toch dat de vroeger verstooten socialist De Man zoo'n plan uitvond 1 Het plan zelf gaan we thans niet bespreken, dat komt wel later, maar we zullen er nu toch ons gedacht over zeggtn het plan, in zijn geheel genomen is een ge wijzigde uitgave van het rood programma, dat is te zeggen, on verwezen lijkbaar. Het is een nieuw blijk dat de socialistische partij onmachtig is haar beloften te houden en dat ze haar volgelingen misleidthet plan is een nieuw speelgoed voor de roode gezellen om den tijd te dooden, om hen bezig te houden en om hun de gelegenheid niet te geven de jan-klausserij \an de leiders op te merken en hun spel letje te doorzien Want daar komt het op aan tijd winnen, t.t.z, houden wat men heeft, postjes en commissiet- jes vooral Tot hiertoe gaat dat nogal, maarrr.,.. blijft dat gaan Talrijke lezers van ons Blad hebben ons reeds de vraag gesteld of De Volks stem evenals verleden jaar geen reizen inricht met een Radio-trein. Wij kunnen aan onze lezers, liefhebbers van reizen mededeelen, dat erop 2, 3 en 4 Juli voor dit jaar, IETS VEEL BB- TERS is. namelijk een HEERLIJKE REIS NAAR ZWITSERLAND (met een speciale trein uit Aalst vertrek kende en terug). Binnen ten week of twee zullen wij het volledig PROGRAMMA en REISPLAN mededeelen. Wij zijn overtuigd dat ieder een er ten volle zal van tevreden zijn, want De Volksstem bespaart zich geen moeite om van deze driedaagsche reis een der AANTREKKELIJKSTE en vooral een der GOEDKOOPSTE te maken van hun talrijke reizen Het bedrag dezer prachtreis, waarin een BOOTTOCHT voorzien is op het VIERWOUDSTEDENMEER, het prach tigste wat de natuur ons bieden kan, zal zeer laag zijn en in het bereik der beurs aller burgers Zij is in onderhandeling met de Bel gische Spoorwegen, met deze van Elzas- Lotharingen en van Zwitserland om voor den laagst mogelijken prijs alle comfort aan de medereizigers te verschaffen. De wensch moet zijn MET ONZE FAMILIE NAAR HET PRACHTIG VIERWOUDSTEDENMEER Birnen kort geven wij den korten weg wijzer. In de Dendtrklok doen zt aan demago gie zegt Omer. Ik ga vandaag ook eens aan demagogie doen. Maar ik ga eerst eens zeggen wat de magogie ts want sommigen onzer lezers weten dat misschien niet. De socialisten we ten dat allemaal iederen keer als er een so cialistisch leider op de vingers getikt wordt is het demagogie Demagogie komt van' i grieksch. Als ge mij niet gelooft en als ge fransch kent kijkt in Larousse, het staat er in. DÉMOS wil zeggen volk en AGEIN, ge leiden. Demagoog wordt altijd in SLECHTEN zin gebruikt. Wie den SCHIJN aanneemt de belangen van het volk te dienen, e»n zijn gunst ie verwerven is een demagoog... Een echte volksvriend is ten democraat En ik ga vandaag eens aan demagogie doen. Daartoe uilgeneodigd door Recht en Vrijheid hen ik een ontdekkingsreis gaan doen langs den kant der verminkten van vrede en arbeid Minister Heyman heeft in den tijd een pensioen doen stemmen voor ge- brekkelijken die van hun geboorte af of door een ongeval in nadeelige conditie zijn om in hun onderhoud te voorzien. Het doel was ze door dien steun te helpen, en se zoo de gele genheid te geven om zich stilaan aan te pas sen aan een werk dat later in hun behoefte zou voorzien. Dat was een heel schoon werk, velen zou den niet meer moeten uit bedelen gaan en veel valsche verminkten zouden de GELE GENHEID van hun weinig eerbaar stieltje moeien missen. In Ninove bestaat er een bond van derge lijke verminkten. Hit draagt geen politiek karakter. Hij heeft zijn lokaal in Het Volks huis. Een Uriel kwart blinde was er destijds voorzitter van. Toen hij een kleine bijbedie- ning kreeg in een kerk werd hij stillekcns op zij geschoven. De bond telt ongeveer honderd leden. Veel hé voor Ninove Zoudt gij ooit heb ben durven denken dat er in Ninove zooveel ongelukkigen waren Ik toch niet Maar als iemand die verminkt is laat ons zeggen aan zijnen kleinen vinger of aan zij nen hiel, wat hem niet belet tn eene mdu- slrieele inrichting werkzaam ie zijn tn er zeljs meestergast te spelen, kan deel uitma ken van dien bond en kan pensioen trekken is het toch geen wonder dat er honderd zijn in Ninove... en is het ook geen wonder dat de minister hem voor het eerste jaar reeds voor meer den den helft misrekend had aan gaande de millioenen die daarvoor noodig waren Niemand mag denken dat ik er iets tegen heb dat die menschen penstoen trekken, of dat ik het de socialisten wil verwijten dat zij, die den bond van zoo dichtbij kunnen bekij ken, zich niet verzet hebben tegen de uitbrei ding der pensioenen. Dat ligt oneindig verre van mijn bedoeling, 't Is toch Ninove AL LEEN niet die van 't eerste jaar die veertig millioin meer getrokken heeft dan voorzien was. 't Zijn toc h die eenige gevallen van Ni nove niet die de zaak kunnen maken. En als se een pensioen gekregen hebben 't is toch dat ze er RECHT op hadden... en aan een ver worven RECHT mag niet geraakt worden 1 En dat is vooral geen reden om de ECHTE verminkten hun pensioen te verminderen of achteruit te stellen. De staat weet genoeg waar de millioenen zitten hij moet ze daar maar pakken 't Is mi toch de gewoonte van in de staats kas te zitten gelijk de spreeuwen in den ker- zelaar waarom zouden wij er de Ntttoof- sche (i spreeuwen ui ja jen ten bate van an dere Het hemd is er nader dan de rok. En met pakken wat ge krijgen kunt is de bood schap vermits het toch op moet Is 't niet waar Omer Reporter r«Tm w*mw«.i- wshWcrrti/MJih J.-;- v>;vS -r., Wé '-J - f ■-

Denderklok | 1934 | | pagina 1