BE Rood de Internationale Week Met z'n naar Oberammergau Provinciale Tombola Achtste Jaar Nr 9 Prijs per nummer 30 centiemen. Ninove 4 Maart 1934 Katholiek Vlaamseh en Volksgezind Weekblad R. LUYSTIRMAN"LSMAIStE NAAR VREDE DOOR LIEFDE Een bezoek bij wijlen den betreurden afgestorven Albert I Landbouwbelangen Het Hoekje van den Reporter m VOOR HEIT KANTON NINOVE Posteheokrekening (R- Luystermac n- 1862,54) Handelsregister Aalst n-1093 Abonnementsprijs 3 maanden fr. 4,00 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-U itgever NINOVE, Kocipoortstraat. 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Over enkele dagen werden te Brussel in het paleis van Accade- miën de gewone jaarüjksche in ternationale studievergaderingen, alsmede het internationaal Con gres voor wereld vrede, gehouden, op initiatief van de Internationale Unie voorden Volkenbond. Afgevaardigden van alle landen kwamen er samen en bespraken er allerhande vraagstukken van inter nationalen aard, als de zedelijke ontwapening de hervorming van den volkenbond de veral gemeening van de rechten van den mensch de bewapeningsbeper king, de economische wereld toestand de internationale ar beidsovereenkomsten enz... Wij brengen hier openlijk hulde aan den ontegensprekelijken goe den wil waarmede de afgevaardig den bezield zijn en aan het onder ling vertrouwen waarmede de be sprekingen geleid worden. Onbe- twijfeld ook, werden in den loop dezer sinds ettelijke jaren doorge voerde bedrijvigheid der Unie voor wereldvrede, verscheidene punten uitgewerkt die het hunne bijdroe gen tot het verbeteren der betrek kingen tusschen de aangesloten staten. Immers gemeenschappelij ke arbeid is er voor het oogenblik broodnoodig en op onze dagen vooral zijn er maar al te veel toe standen die iedere samenwerking uiterst moeilijk en bijna onmoge lijk maken. De inrichters verdie nen bijgevolg allen lof want het wederzijds wantrouwen tusschen de onderscheiden landen uit den weg ruimen en zoodoende nieuwe mogelijkheden scheppen tot betert verstandhouding is eene daad van overgroot belang voor den alge meenen bestendigen wereldvrede, Evenwel geven de leiders dezer Unie voor den Volkenbond vol gaarne toe dat het nu verrichte werk geene vruchten zal afwerpen binnen afzienbaren tijd. Hun stre ven richt zich dus naar een sterke re orde en eendracht niet voor on ze dagen maar voor de toekomst der komende geslachten. Zoo b. v. sprekende van de uitwerking der dwangmaatregelen inzake econo mische en finantieele aangelegen heden, de inrichting eene interna tionale wapenmacht, dit plies vraagt jaren en nog jaren studie en overleg. Ons inziens echter ligt de hoofd zaak tot wellukken van aile maat regelen en besprekingen in de ver sterking en de erkenning van het gezag van den Volkenbond. En nier kunnen wij katholieken slechts sceptisch tegenover staan. Ziet de gebeurtenissen na en den toestand vóór de wereldramp van 1914-18. Ook toen werd er bijeen gekomen en beraadslaagd voor het bestendi gen van den Vrede onder de volke ren. Waarom vermochten de toen malige internationale organisaties, verdragen en overeenkomsten, dien afgrijselijken broedermoord niet af te weren. Waarom bezweken de vóórstanders aan wereldvrede en broederlijkheid tegenover de wille keur van gewetenlooze heersch- zuchtigen, diewelke voldoende bleek te zijn, om alle vredelieven- Van het Hoofdbestuur van het Davids- fonds vernemen wij, zooals aan al zijn leden reeds is bekend gemaakt in De Belleman dat het Davidsfonds onder ons 3 prachtreizen inricht naar 't oord der wereldbefaamde Passiespelen Ober ammergau. Onder Ons.. wil zeggen onder leden van de vereeniging. Doch daar iedereen mits geringe bijdrage lid kan worden, en duizendvoudig voor zijn stor ting ontvangt, ligt daar wel geen stron keisteen. Ter zake drie reizen aangepast aan drie mogelijkheden van verlof en por- temonnaieeen korte reis, een treinreis en een trein autocarreis. De eerste reis is een kortere tocht die inzet op 23 Juli en eindigt op 28 Juli. Week-end Oberammergau 1 Pleisterplaat sen zijn Keulen, Neurenberg, Oberam mergau, München, Mainz en Koblenz. Zes dagen in 't overheerlijke Duitschland; voorwaar, voor menschen met kort ver lof een idtaal reisje. Een tweede reis, die aanvangt op 4 Oogst, brengt de reizigers te Keulen, Frankfort. Rothenburg, Neurenberg, Oberammergau, München, Heidelberg, Wiesbaden, Koblenz en Keulen. Voor hen die de gemakken van den trein waar- deeren, iets eenigs. Terug thuis: 12 Oogst. En de derde dan vanaf 3 Oogst, tien de gedachten te doen verzwinden als sneeuw onder de zon Noch tans niemand verlangde naar oor log 1 Zoolang de wereld vasthoudt aan het bestendigen van den Vrede door Recht staan we voor een on- overkomenlijke chaos aan opvat tingen en standpunten. Waar was het Recht in 1914 Het Recht van den sterkste ja, dat is het eenige dat steekhoudt Met den oorlog van 1914 is het ook uitgemaakt dat het onmogelijk blijkt de internationalen vrede te behouden zonder een waarachtigen zedelijken grondslag dit is één ge zag. En er is maar één gezag dat bekwaam is het egoisme van alle menschelijk gezag in toom te hou den en dat opperste gezag is God Zoolang de wereld dezen grond slag mist is alle orde en met een al len Vrede onmogelijk. Om dit ge zag te doen erkennen door de sta ten moet het eerst en vooral heer- sehen bij den enkeling en bij de massa. Geeft dus aan het volk zijn geloof terug Maar dan een geloof dat zich niet bepaalt tot een vluch tige Zondagmis. Geeft aan het volk ook de christelijke naasten liefdeterug en het zal ook het ze vende gebod gewoonweg aan zijn hielen niet meer lappen. En een maal de harten gevuld met Geloof en Liefde zullen ook de staten daar hunne sterkte vinden en alle vredes gedachten volgens eene zedelijke orde en wet tot werkelijkheid te maken. Zoolang Genéve zal confereeren zonder God dit is zonder Liefde en alleenlijk op grondslagen van afzonderlijke nationale belangen, is alle gedane werk. tot het besten digen van het ideaal, den algemee- nen wereldvrede, zonder blijven- den invloed. Alleen door Geloof in God en Rechtvaardigheid door Liefde, kan dat ideaal werkelijkheid worden. Naar Vrede door Liefde I dagen, waarvan 7 dagen per luxe car die stilstaat te Mainz, Neurenberg, München, Oberammergau, Innsbrück, Stuttgart, Mainz. Tien dagen zien, genieten, sma ken van de heerlijkste natuurtafereelen. 't Middelpunt van elk dezer reizen de Passiespelen 1 Elk Vlaming die iets moois wil zien, schrijft in op een dezer reizen, hij zal 't zich niet beklagen, én om den geest, én om de degelijkheid én om de afwisseling alles om ter beste. Eri... wie er meer wil van weten, leest Belleman nr. 1 van dit jaar, die ver scheen samen met Conscience het eerste Volksboek, of c Belleman nr. 2, die op komst is samen met u De Zeven- slager Niet-leden die willen meegaan worden lid, 't is heei eenvoudig. Wie nog twijfelt, schrijve het Hoofd- sekretariaat zelf aanBlijde-Inkomst straat, 77, Leuven. En... voor het aanvullen van den titel staan allen in Ter gelegenheid van het eeuwfeest onzer onafhankelijkheid had de kwestuur der kamer in 1930/31 eene tentoonstelling ingericht in de lokalen van het parlement. Zij hadt ook eene herrinneringsmedalie doen slaan. Dit laatste gaf nog al aanlei- ding tot geharrewar tusschen kamer en senaat Wij laten deze geschiedenis van kant, alhoewel zij een zeer vermakelijk licht werpt op zekere kleine onbekende kanten van het parlementair leven en vooral op die verborgen wedijver bestaande tus schen de kwesturen der beide lichamen. De kwestuur der kamer deed drie exemplaren slaan bestemd voor den Ko ning. Een onderhoud wierdt aangevraagd om ze Hem persoonlijk te overhandigen en na een gunstig antwoord dag en uur daartoe bepaald. Dit geschiedde in het begin van 1932. Op den gestelden dag trok elk afzonderlijk naar het paleis. De vergadering zou door gaan om 11 ure. De afvaardiging bestond uit de voorzitters van senaat en kamer H. H. Magnette en Poncelet en de vijf kwestcren van de hoogere en de lagere kamer totaal 12 personen. Wij wierden, naarmate onze aankomst, in ten schoon, t groot salon geleid waar twee vleugelad judanten van Zijne Majesteit ons gezel schap bielden en ook nu en dan gingen zien of de Koning reeds aanwezig was en wij voltallig. Op de aangeduide uur leidde men ons binnen. De voorzitters stelden ons eik afzonderlijk voor en Mr Magnette lichte tot Albrecht den Eerste een korte aan spraak. Gedurende deze stond de socialist Troclet, voorzitter van het collegie der Kwestors van de Kamer, met de drie eerepenningen een gouden, een zilveren en een bronzen rustend in een keurig doosje in de hand. De Koning antwoorde op de wijze Hem eigen reeds duizendmaal beschreven. Traag, zacht, maar gevat en nu en dan afgebroken met eene tamelijke lange stilte. De lezer zal zich herhinneren dat in 1932 de werkmethodes van het parlement, en niet zonder reden, aan geweldige kri tiek van het publiek bloot stonden. De Koning wees er op, maar op zeer kiesehe en behendige wijze en zette de vergadering aan ernstig werk te leveren. Daarmede was het officieel gedeelte afgeloopen. De Koning ving dan met ons allen gedurende een half uur een gesprek san zoo ongekunsteld, zoo vertrouwelijk alsof wij vrienden waren sedert twintig jaar. In de gedachtenwisseling kwamen de uit gaven van de staat ten berde en dan gaf de Koning ons op recht vermakelijke wijze de volgende pil te slikken ja, ja Mijne Heeren, besloot hij, vroeger heeft men in de andere landen een parlement ingericht omdat men, en misschien niet zonder re den, beweerde dat de Koningen te veel geld opdeden. Maar nu schijnt het wel dat de kaart gekeerd ia. Nu zouden de Konin gen er moeten tusschenkomen om te be letten dat de parlementen te veel uitgaven doen. Deze les was ons zoo gemoedelijk ge* speld dat de twaalf aanwezigen in een lui den en goedkeuiende schaterlach zijn los- gebarst. Het was rond twaalf ure geworden en wij namen afscheid. De Koning drukte aan de aanwezige beurtelings de hand, richte hun eeri aange naam woord toe en aan mij gekomen sprak hij Welnu Mijnheer De Ciercq, hoe gaat het nog met de landbouwers der streek van Aalst en Audenaerde. Ik was natuurlijk watonthulst mij zoo in het vlaimsch te hooren aanspreken, maar de lezer zal het gebasr van de Ko ning beter schatten als hij weet. dat ik de eer.ige vlaming was van de afvaardiging en ik antwooide Sire, onze landbouwers zijn zjoals iedereen door de crisis getroffen. Maar wij zijn in eene streek van kleine landbouwontginningen en deze verdedigen zich beter dan de groote boeren. Het is juist, wat men mij reeds meer malen gezegd heeft, wedervoer Hij. Daarmede was ons bezoek afgeloopen. Maar mijn leven lang zal ik eene aange name herinnering blijven behouden van deze kleine plechtigheid en van de rake wijze waarop de Koning ons op aangename wijze de waarheid wist voor te houden. J. D. C. ingericht door het Provinciaal Midden- standssecretariaat van Oost Vlaanderen {zetel, Lange Kruisstraat, 4, Gent) ten voordeelt en tot uitbreiding der Midden- standswerken in de Provincie. Hjst der Prijzen A) Prijzen toegekend aan de Loten 1Prijzen in geld Een prijs van 20.Ü00 fr. Twee prijzen van 5.000 fr. 10.000 fr. Twee prijzen van 1.000 fr. 2.000 fr. Twee prijzen van 500 fr. 1 000 fr. 2. Prijzen in Meubels 1 Slaapkamer in acajou, waarde 8.000 fr. 1 Uitgewerkte slaapkamer in acajou 7.500 fr. 1 Schrijftafel in tanneau, siijl Louis XVI 7.500 fr. 1 Eetplaats 5.500 fr. I Gepolijste slaapkamer 5.000 fr. 1 Latafel 2.500 fr. 1 Radiomeubel 1.000 fr. B) Prijzen toegekend aan de omslagen. 1Prijzen in geld 1 prijs van 2.000 fr, 2.000 fr. 3 prijzen van 500 fr. 1 500 fr, 2. Prijzen in Meubels 1 Latafel in acajou 650 fr. 1 Buffet 600 fr. 1 Lampenhouder 250 fr. Prijs van het lot1 fr. Boekjes van 10 loten met omslag 10 fr. Trei.king bij de inhuldiging der nieuwe lokalen Eene tweede prijzenlijst volgt. Loten te benomen bij den Voorzitter Ph. Van Driessche, 33, Beverstraat, Ni nove en in het lokaal St. Jorishof, Statie straat. Een en ander over het aanvetten van huisdieren Reeds meermaals hebbben wij er op gewezen dat onze landbouwers goed moeten inzien en begrijpen dat hun heil nog altoos te vinden is in het verstandig uitbaten van de stallen, door de goede verzorging en het doelmatig voeden van de huisdieren. Op die manier is er in het landbouwbedrijf nog middel goede zaken te maken. In de voornaamste slachthuizen van Belgie werd vastgesteld dat, in verge lijking met voorgaande jaren tal van landbouwers zich thans meer toeleggen op het aanvetten van vee, kalvers, zwijnen en schapen, enz. Dat is een verheugend feit, omdat het ons een bewijs levert dat onze veekweekers er hun roem opstellen hunne ondernemingen tot een goed einde te brengen. Goed en profijtig voeden moet, in deze omstandigheden, de leuze zijn, en zij moeten wel overtuigd wezen dat de gewone hoevevoeders als pulp, rapen, beeten, aardappelen, hooi, stroo en kaf, waarover zij op dit tijdstip be schikken, onvoldoende zijn, om bij het aanvetten van dieren veel winsten te ver wezenlijken. Zij moeten daarenboven Vervolg op 2* blad Goed wetenware ik socialist en verplich te lezer van Rechten Vrijheid n, ik zou nog nekeer voor een paar minuten rood zijn.... van koleite en dan ware het uit l Ze houden de menschen effenaf te veel voor den aap. Indien er ooit iemand van Dom- beek kwam dan is het Reeht en Vrijheid van 25 Februari. Als ge peinst dat ze nog niet wisten dat de heldhaftige socialistische leiders van den Schutzbund in Oostenrijk, over de grens geloopen zijn Over de grens gezet worden is geen schande. Een muti van 't Rood Verweer heeft dat van leven voorgehad te Dendtr- hautem, en iedereen kan dat tegenkomen. Maar heldhaftige Schutsbund-hidcr zijn, de anderen koelbloedig den dood injagen en zelf koelbloedig de grens oversteken dat springt toch een beetje erg in 't oog. Mijn vriend Pierke ging ook loopen in den slag van den Ijzer.... en als ik er hem een verwijt van maakte ik heb ik liever zei Pier dat de makkers zeggen u Kijk, Pier loopt daar dan Kijk, Pier ligt daar 't Was niet heel heldhaftig voor Pierke maar hij wou toch niemand den dood inja gen. De roods helden hebben het bloed der anderen veil voor de goede zaak 1 In Oostenrijk waren Communisten en Socialisten nog in één partij, 't Waren de Communistische elementen die den bloedigen wagen aan 't rellen brachten.... en menig vooraanstaand i gematigde nam ontslag uit de partij tot teeken van afkeuring. Maar dat weet Recht en Vrijheid niet, de schuld ligt bij den godvruchtigen bloed- kanselier Dolfus I Schutzbund wilde htm helpen tegen de Nazi's och arme en die let- lijkt Dolfus deed Schutzbund met vrouwen en kinderen vermoorden. Hoeveel doodtn er gebleven zijn hebben ze nog niet kunnen tellen. Ze weten dus nog niet dat Dolfus spijts de overmacht zijner wapens bijna zooveel dooden had dan Schutz bund omdat de kanselier er op aanstuurde levens te sparen terwijl de roede Vredes- Apostels schoten voor dood. En 'i is geen wonder dat ze over hei verre Oostenrijk weinig weten ze weten bijna niets over de gebeurtenissen in ons eigen Land. Wilt ge weten wat zij weten over Koning Albert en Koning Leopold hier zielees KONING ALBERT is niet meer Verleden Zondag liep als een bliksem de mare over stad en dorp dat Koning Albert op tragische wijze aan z'n dood is gekomen. Verleden Donderdag greep de plechtige begrafenis plaats. Vrijdag reeds legde Prins Leopold den eed af om z'n vader op te volgen als ko ning van België. 't Gaat vlug in deze wereld. Wellicht plaatsgebrek ofwel de overtui ging dat hun lezers toch geen tijd hebben om er meer over te vernemen daar ze in t Vooruit de lokkebroodhistcrie moeten lezen van den koning der aftruggelaars en zwendelaars den jood Stavisky Die histo rie is veel interessanter dan die van den Koning der Belgen en ze is vooral veel meer ontwikkeld, verzedelijkend en opvoedend. En daar hebt ge weer eens ten bewijs te meer dat de Socialisten de eenige echte ware volksvrienden zijn die de volksmassa zullen leiden naar een schooner en hooger leven i Reporter TOMAAT - geeft U directheerlijke soep en saus. TOMAAT - een pro- clukt van gewaar borgde kwaliteit. 1OMAAT beter dan de beste. TOMAAT omver schier SOt.h.vanhet verbruikt in Belgié DEHDERKLOH

Denderklok | 1934 | | pagina 1