BE De Burgerij Hooge Raad van den Middenstand-Optelling Provinciale Tombola De Straat der Goddeioozen. Het Hoekje van den Reporter Achlsie Jaar Nr 10 Prijs per nummer 30 centiemen, Ninove II Maart 1934 Katholiek Vlaamse ft en Volksgezind Weekblad LUYSTiitMANoLIMAIIti Naar Argenteuil Parijs DAVIDSFONDS. Posteheekrekening (R Luysterman n- 1862,54) VOOR HET KANTON NINOVE Abonnementsprijs 3 maanden fr. 4,00 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker- U itge ver NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Handelsregister Aalst n* 1093 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Ons vorig artikel nopens dit on derwerp beë-ndigder, wij met te verklaren dat de burgerij, niette genstaande hare zware verliezen, toch noch even belangrijk blijft als voorheen. Deze zienswijze zul len wij nu trachten te staven Indien de vermaken der burgerij thans zoo luxueus niet meer zijn als eertijds, toch blijven zij even talrijk als verscheiden. Indien men thans minder in r en 2* klas reist, dan komt dit hoofdzakelijk bij het feit dat het autoverkeer zich heeft uitgebreid het aantal private rijtuigen is gestegen van 85.000 in 1929 tot 108 000 in 1952 Indien de loonen van het dienst personeel bijna niet verminderd zijn, dan is dit een bewijs dat men aan de knechten en meiden niet wil verzaken. Het feit is trouwens opvallend wanneer eene meid hare bediening verlaat, vindt zij onmiddehjk eene andere. Van de knechten zouden wij hetzelfde niet durven zeggen maar weinigen on der hen lijden onder de werkloos heid. Men kan dus niet spreken van verzwakking der burgerij in zoo ver ze als sociale klas wordt be schouwd. De verklaring van dit feit, in schijn paradoxaal, moet niet ver worden gezocht in de plaats der oude fortuinen die vernietigd wer den, ontstonden er nieuwe. On danks de crisis zijn een zeker aan tal lieden er in gelukt hunne in komsten van de voorspoedjaren te handhaven, hetgeen thans van bij zondere beteekenis is, ten aanzien van de algemeene en diepe inzin king der prijzen. Zonder deze de pressie zouden zij zich toch tot eene hoogere sociale klas hebben opgewerkt maar zulks had meer geduld en werk gevergd de stoor nissen door de ciisis teweegge bracht, hebben heel eenvoudiglijk dezen overgang bespoedigd. De geschiedenis geeft ons trou wens menige andere voorbeelden van lieden die rijk werden in peri oden van ongeregelde prijsbewe gingen. Zoo b. v. zijn velen tijdens den oorlog rijk geworden door de buitensporige duurte der levens middelen. Gedurende de inflatie hebben sommigen eene fortuin ge maakt met te speculeeren op de stijging of de daling der deviezen. En menig financier heeft zijne for tuin te danken aan het overnemen van gefailleerde ondernemingen. Wij hebben gesproken van de fixale lasten die de inkomsten van het fortuin en luxe-uitgaven treffen en wij htbben gezegd dai zij thans hooger zijn dan ooit. Maar het zou verkeerd zijn te meenen dat de burgerij ze werkelijk alleen draagt. Integendeel wij moeten aannemen dat zij ten laste vallen vangansch de gemeenschap. Denkt men misschien dat de verhooging van de mobilaire belasting op de intresten en de dividenden waarlijk de kapitalisten t. t. z. de burgerij treft Ver van daar,deze belasting wordt eigenlijk gedragen door den ontleener dien de geldschieter ver plicht des te grooter rente te beta len als den mobilairen taks hooger wordt opgevoerd. Dit is trouwens een der bijzonde-ste redenen waar om het geld thans zoo duur is. Indien de burgerij door de crisis niet zoo zeer werd geduoa, dan mag men daaruit toch niet beslui ten dat nare voorwaarden van leef baarheid er niet eenigszins door werden gewijzigd. Vóór de crisis volstond het mis schien land en goed te bezitten om zich met de inkomsten en meer waarden ervan een deftig bestaan te verzekeren. Thans gaat het er vooral om te werken en beroepsin komsten als den bijzondersten en zekerstengrondslag zijner bestaan- mogelijkheden te aanzien.De vrije beroepen, de cornmercieeie en in- dustrieele loopbanen moeten nu vooral de belangstelling wekken van de hooge burgersjeugd. Wij weten wel dat er in dit domein, evenals in zooveel andere, [slechts piaats meer is voor de kernelemen ten. Maar zij moet die waardig worden door haren arbeid en hare kennis. Deze materieele bekommernis mag de jeugd der hooge burgerij nochtans niet doen vergeten dat zij later eene groote rol zal te spe len hebben in de leiding der poli tieke partijen. In dit opzicht is de huidige toestand weinig bevredi gend onze leiders zijn wel be dreven vakmenschen maar velen onder hen missen de noodige poli tieke vorming Moge deze leemte weldra ge vuld worden De oproep aan de Middenstands- vereenigingen om zich aan te mel den bij den Hoogen Raad van den Middenstand, die gelast werd met de officieele optelling van alle be roeps- interberoeps- en economi sche Middenstandsvereenigingen, werd zeer goed beantwoord en tal rijke vereenigingen lieten zich in- inschrijven. Om te vermijden dat enkele groepeeringen niet op tijd zouden opgenomen worden, her inneren wij er aan dat de lijsten zullen gesloten worden op 15 Maart 1934. De inschrijvingen zijn te richten 't zij rechtstreeks aan het sekretariaat van den Hoogen Raad Middaglijnstraat, 9 't zij aan het sekretariaat van een der Kamers van Ambachten en Nerin gen. Belgische bedevaart ingericht door de Al liance Catholique Vereering van het H. Kleed van O H. Jezus Christus te Ar gen- teuil Parijs op Maandag van Pascheit, 2 April li'34 met goedkeuring van de geestelijke Overheid en onder de Bescher m,nt: van den Z. E. Heer Kanunnik Bre ton van Argenteuil. De 1* trein vertrekt uit Brugge op Paschdag den Zondag I April rond 22 uur langs Gent, Wetteren, Aalst, Dender- leeuw, Ninove, Geeraardsbergen, Lessen, Alh, Bergen, Feignies, Argenteuil, Parijs. De 2" trein vertrekt uit Antwerpen op Paaschdag den Zondag 1 April rond 22 uur langs Brussel Zuid Hal, Braine-le Comte, Soignies, Bergen, Feignies, Ar- genteuil, Parijs. Andere lijnen mogen zich aansluiten met de lijnen dezer twee speciale treinen. De juiste uren van vertrek en terug zullen hij het afleveren der reiskaarten medege deeld worden. Prijs 2- klas 175 B. fr. Prijs 3- klas 130 B fr. Programma Maandag 2 April. Aan komst te Argenteuil rond 6 uur 's morgens. Gidsen staan ten dienste der bedevaar ders, Orn 6 1/2 uur in de Basiliek Mis en Communie. De priesters die mede reizen met de bedevaart zullen mis lezen aan de verschillige altaren. Er zal aan de bedevaarders buiten het kenteeksn "an het H. Kleed van Argenteuil en handboekje met gebeden gegeven worden. Iedere deelnemer zal een tikket - bon ontvangen om ontbijt te nernen in een der verschillige spijshuizen welke door de gid sen zullen aangeduid worden koffie met melk, suiker, brood en boter naar beliefte Om 9 1[2 uur in de Basiliek Plechtige dienst. Vereering van het H. Kleed van Christus, Aanspraak tot de Belgische Be devaarders door den Z. E. Heer Kanun nik Breton, Pastoor-deken van Argenteuil Magnificat Optocht en aanbieding van het H. Kleed. Om 10 uur facultatief 1 fr. bezoek aan het museum van het H. Kleed. Be zoek aan de stad. Om 11 uur. Vertrek uit Argenteuil met speciale trein voor Parijs Noord Aankomst te Parijs om 11 1|2 uur. De deelnemers zullen vrij een noenmaal kun nen nemen in de buffetzaal van de Noord statie of in het omliggende. Wij leveren, aan de personen die op voorhand inschrij ving zullen nemen, een tikkot af voor een noenmaal in een der volgende spijshuizen. In het Hotel Terminus Nord 12, Boulevard Denain - Parijs rechtover de Noordstatie Noenmaal aan 25 Belgische Fr. Dranken drinkgeld inbegrepen. Spijskaart CEuf froid a la parisienne Jambon d'york a la gelée Contrefilet roti Pommes Persilées Fruits In het Restaurant Senseime 73, Boulevard Magenta - Parijs 2 minuten van de N'oordstatie Noenmaal aan 18 Belgische Fr. Drank en drinkgeld inbegrepen. Spijskaart Hors d'oeuvres varies Bouchées a la reine Filet roti aux légumes Dessert Café Om 13 1{2 uur zullen luxe autocars de bedevaarders opnemen 't zij aan de Noord statie of aan de bovengemelde hotels. Be zoek aan Parijs met verscheidene opont houden. WegwijzerBezoek aan de Basiliek van het H. Aart Panoramisch zicht. Place Cüchy Kwartier Montmartre. Are de Triomphe. Plaats en stardbeeld van Victor Hugo. Trocadéro. Eiffeltoren Champs de Mars. Graf de Napolé on. Invalides Kamer der Volksver, tegenwoordigers. Koninklijk Palcis. Louvre, Concorde Stadhuis. N. D. van Parijs. Cl atelet. PI. de la République. West-Statie. Noord statie. Vertrek per speciale trein-België rond 18 uur. Zelfde wegwijzer als bij aanko men. In onze prijzen zijn begrepen De reis kaart heen en terug, het kenteeken en het gebedenboek, het morgendontbijt en het bezoek der stad Parijs met autocars. Voor inschrijvingen en inlichtingen zich wenden tot Ph Van Driessche.i Beverstraat 33, Victor De Feyter St. Jorishof Ninove. bereikt van 'n verpletterende tra giek. Alle volwassen bezoekers der Davidsfondboekerij dienen dit boek te lezen. Boek n- 5982. ingericht door het Provinciaal Midden- s!ands~ecretariaat van Oost-Vlaandcren (zetel, Lange Kruisstraat, 4, Gert) ten voordeele en tot uitbreiding der Midden- standswerken in de Provincie. LIJST DER PRIJZEN. A) Prijzen toegekend aan de loten 1Prijzen in geld Een prijs van 20 000 fr. Twee prijzen van 5.000 fr. 10.000 fr. Twee prijzen van 1,000 fr. 2.000 fr. Twee prijzen van 500 fr. 1.000 fr. 2. Prijzen in meubels 1 Slaapkamer in acajou, waarde 8.000 fr. 1 Uitgewerkte slaapkamer in acajou 7.500 fr. 1 Schrijftafel in tanneau, stijl Louis XVI 7.500 fr. 1 Eetplaats 5.500 fr. 1 Gepolijste slaapkamer 5.000 fr. 1 Latafel 2.500 fr. 1 Radiomenbel 1.000 fr. B) Prijzen toegekend aan de omslagen. 1. Prijzen in geld 1 prijs van 2.000 fr. 2.000 fr. 3 prijzen van 500 fr. 1.500 fr. 2. Prijzen in meubels 1 Latafel in acajou 650 fr. 1 Buffet 600 ff. 1 Lampeahouder 250 fr. Prijs van het lot1 fr. Boekjes van 10 loten met omslag 10 fr. Trekking bij de inhuldiging der nieuwe lokalen. Eene tweede prijzenlijst volgt. Loten te bekomen bij dep Voorzitter Ph. Van Driessche, 33, Beverstraat, Ninove en in het lokaal St. Jorishof, Statiestraat, Ninove. door Schneider F. G, Een boek met verschrikkelijken inhoud. De diepgeloovige Maria, die met Stani huwt en terecht komt in het verpeste midden eener huurkazer ne. Een boek als een zweepslag, dat in zijn eenvoudige zegging, toppen Vanwege het Hoofdbestuur van het Davidsfonds goed nieuws Voortaan staat vast dat de muziekuit gaaf Het Vlaamsche Lied geregeld elk jaar verschijnt met een fraaien bun del. Een geschenk van het Davidsfonds voor de muziekliefhebbers, en ze zijn mas sa in Vlaanderen De bundel zal telkens brengen het beste wat in Vlaanderen cp den notenbalk geschreven wordt. Er mag stout gesproken na den lof dien velen den eersien bundel, 1933, hebben geschonken. Dit jaar wordt het al vast nog mooier en beter. En elk vindt er zijn gading in. Eerst de liefhebbers van Oud-Vlaam sche liederen, zoo eenvoudig maar zoo su bliem. We kunnen alvast meedeelen dat de bundel zal ingezet worden met de 4 volgende Kerstleysen 1. Laat ons mit herten reyne 2. Een kindekijn is ons gheboren 3. Maria dis zoude naar Bethlehem gaan 4. Herders hij is gheboren Daarna komt een reeks van 10 liederen, modern werk van de beste onzer musici. De reeks i3 ongeveer zoo vastgelegd 5. Poes mag paling (Godfr. De Vreese), 6. Stoute kat (Godfr. De Vreese) 7. Kreupel Marieken (Godlr. De Vreese)8. Kind van mijn liefde (Flor. Peeters) 9. Rood Pioeneken (Flor Peeters) 10. Mijn i.lein dcchterken (Flor. Peeters) 11 't Eerste Kindje Maurice Deroo 12. Sneeuw (Staf Nees); 13. Vlaamsche To rens Opsomer)14. Mietje (O. Haes) Vooralsnu is er genoeg verklaptde bundel zal luid genoeg voor zichzelf klin ken. De Kden van het Davidsfonds kennen het bedrag van de inschrijving op de mu ziekuitgaaf modiek-zijn is de slechte gewoonte in deze vereeniging 12,50 fr. 14 liederen, 36 blz. muziek gebundeld en aierlijk gedrukt voor 12,50 Ir. Een ding is geboden vlug er bij te zijn, wantde oplaag is niet onbeperkt! Het goed adres voor de leden de afdeelingsekreta- ris M. Ph. Coppens, Doornweg. Niet le den kunnen daar ook lid worden. Ik zon wel eens moeten te advokaten gaan. Alle weken wordt ik bestolen en die mijn hoekje schrijft is de eene week advo' kaat, de andere architect dan weer eens pastoor of koster, maar reporter heeft het nooit zelf gedaan.... En nochtans weet ik heel goed dat ik telf het ben en niemand an ders. Maar kom al die hooggeleerde heeren zullen 't mij niet kwalijk nemen dat mijn armoedig proza hun wordt toegeschreven ik ben ik geen strondvtieg, of ik schrijf ik de stichtende historie van Slavisky niet. En laat ons liever eens lachen om het kinderlij ke gedoe van steeds te willen raden dat is zelfs plezierig Toen ik een kleine jongen was dat is heel lang, lang geleden kwamen de geba ren kinderen met mij onder onzen grooten perelaar spelen in de 'neete Juli en Augusti dagen. Ze zalen op een rei m 't lommer, een die er aan was moest verderaf gaan staan met den rug naar den troep gekeerd terwijl de spelleider achter het troepje door ging met een bal en tegen tik zegde houdt vast wat ge htbl Een kreeg er den bal en de andere moest dan komen raden wie hem had. En als hij dan mis was ging het liede ken van Een jaar naar school geweest, hij kent noch A noch B twee jaar, drie jaar, vier jaar.... naar school geweest tot dat hij juist raadde en de rollen verwisseld werden. Is dat geen plezierig spelleke Waarom zouden wij dat ook niet eens spelen met ons maatjes nit a Recht en Vrijheid i. Het is een gelegenheid om de leelijke din gen te vergeten die tegenwoordig overal in de wereld gebeuren. Ik ben dees week eens naar mijnen pastoor geweest. Mijnheer de pastoor, zei ik, nu begint het toch leelijk te spoken in de wereld, ik geloof dat het naar het einde gaat De wereld is altijd zoo geweest, zegde mijn pastoor. Hebt gij nooit het evangelie gelezen Toen Jezus zijn openbaar leven gtng be- innen trok hij maat de woestijn om er veer tig dagen te vasten en toen kwam de duivel Hem bekoren tot driemaal toe en de derde bekoring was Zu al de koningrijken der aarde.... die allemaal zal ik u geven indien gij knielt voor mi/ en mij aanbidt..,.. Christus heeft den duivel zijn condities met aanvaard. ..en Hij heeft de wereld-heer schappij niet gekregen de wereld heeft Hem aan 't Kruis geklopt Maar niet iedereen heeft het karakter van Christus en er zijn zooveel menschen din naar het gezag dingen, die, om het te ver krijgen, voor den duivel knielen en hem aan bidden die het gezag afkoopen van den dui vel, en htm betalen met zieienVerstaat ge nu wuarom God en godsdienst zoo hevig bekampt worden. En verstaat gij nu waarom het zoo slecht gaat in de wereld De duivel is haat en wanorde. De leen mannen van den duivel, zij die bij hem het gezag gaan vragen, dragen den stempel van den duivel op hun werk zij zaaien haat en wanorde 1 De duivel is haat hij heeft geen vrien den want zelfs zijn dienaren haat hij zij eenig doel is wanorde brengen in de orde die God geschapen heeft en de menschen, alle menschen, zslfs zijn helpers den duivel aan doen De duivel zijn eenig wapen is de leugen hij beloog het eerste mtnschenpaar en beliegt de menschheid nog. Hij maakte dc eerste menschen wijs dat ze slim en fel waren en na zooveel eeuwen laten duizenden van men schen zich nog wijs maken dat ze slim en fel zijn 1 De geschiedenis der wereld is nu wat se den beginne was. Haat, wanorde en leugen, zijn de drie sterreketts die de kapiteins van den duivel op hun kraag dragen en zij die dat uni form nog met kennen bijti juist die, dis ge- looven dat ze slim zijn Reporter. DENDERKLOK 1

Denderklok | 1934 | | pagina 1