4 i Cinema ROXY WIJ ALS TWEE HONDEiN De Socialisten staan nu sterker dan vroeger Achtste Jaar N» 14 Prijs per nummer 30 centiemen. Ninove 8 April 1954 Katholiek Vlaamsc/i en Volksgezind Weekblad VOOR HET KANTON NINOVE LUlYSTEKÜlAN-LiSIADRI Vrouwelijke Katholieke Burgers- en Middenstandsjeugd OP ZONDAG 8 APRIü 1934 Vanaf Vrijdag 6 April tot Dinsdag 10 April PAASCHFEEST Provinciale Kamer van Ambachten en Neringen van Üost-Vlaanderen Het H. Kleed te Argenteuil Het Hoekje van den Reporter «SH Poatcüeekrekaning (H. Luysterman n- 1862,54) Handelsregister Aalst n- 1093 Abonnementsprijs 3 maaudei. fr. 4,00 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Afdeeling Dekenij NINOVE. in de parochiale ztial der St. Jorisstraat OPVOERING VAN Ninove Telefoon 301 telkens om 7 1[2 uur stipt sociaal drama in 3 bedrijven van Juffr. J. ETIENNE en vroolijk spelletje in 1 bedrijf door ELZA STORM. DEUREN OM 5 1|2 u. GORDIJN 6 u. Plaatsen 5 fr. en 3 fr. Zondag namiddagvtrtooning om I 1\2 uur,met program als s avonds Waar men deze laatste dagen ook het oor leende, overal gingen de gesprekken over den noodkreet van de Bank van den Arbeid. De sterkte tn de trots van de socialis tische partij moest knielen, ge dwongen door de crisis, en om genade smeeken bij de zoo gehate kapitalistische banken. Dat deze banken, na onderzoek van den toestand der roode instel ling, er feestelijk voor bedankten hulp te bieden kan niemand ver wonderen en 't is met de centen van Jan en alleman dat men zal trachten die van de roode spaar ders te redden. Wij laten onverlet of deze tus« schenkomst billijk is en rechtvaar dig doch waar we volkomen mee instemmen dat is met de beslissing der Regeering geen hulp, hoege* naamd, te bieden aan roode par- tijinsti Jlingen, Als men weet dat deze, honderdduizenden overhad den voor kiespropaganda en re- klaam voor het plan De Man kan men alleen maar vaststellen dat, ze hun fondsen beter konden besteden. De hulp zoo nederig afgesmeekt wordt echter door de rooden niet in dank ontvangen, oneen, volgens de roode bladen was die hulp ver plichtend, dierf men niet anders en waren al die moeilijkheden te wijten aan laster. Die bladen weten wel beter maar aan den armen proletariër laat men maar leugens slikken die is rap tevreden gesteld en verstaat toch niets van groot financie. In het zinkend rood weekblad van verleden week staat er zoo een verbluffend staaltje van de manier waarop de roode massa wordt bij den neus geleid. In een hoofdartikel sprekende over de buiteling van de Bank van den Arbeid, komt de penneridder er den titel bovenaan kletsen Wij staan nu sterker dan vroeger 11 Beste lezer, wat denkt ge daar van Ofwel is die kerel kindsch en onnoozel in onmetelijke verhou ding ofwel is hij zoo aartsdom dat hij dénkt dat iedereen het minstens in dezelfde mate is Die schrijver nochtans kan het weten, is betaald om het te weten; hij is voorzeker een der sieraden van de roode leidingskriugen en daarom verstaan wij dat hij alie contact met de roode massa heelt verloren en ei zoo onbewust en zoo droomend op los schrijft. Die massaechter begint meer en meer klaar te zien en ze is dan ook geducht aan 't afbrokke len. Zij gaat den weg af die door haar partijgenooten uit den vreemde reeds werd ingeslagen of... afgelegd. Ket socialisme heeft uitgedaan, hier en elders, en al wat men uit haalt kan nog alleen den doodstrijd verlengen. Redding is uitgesloten. De ontbinding is aan den gang. Het begon voorgoed met gezel Spaak, de eigenaar-hoofdopsteller van L'action socialiste Dit blad al te communistisch en revo- lutionnair werd een gevaar in het oog der roode leiding en gezel Spaak kreeg aanzegging er mee gedaan te maken. Spaak echter voelde daar niets vcor, integen deel, hij voelde in den rug de steun van een vleugel der partij en ant woordde vierkant dat hij geen bevelen te krijgen had. Dat was een. Toen ging Spaak tot den aanval over, hij hekelde en be spotte het plan De Man wat al een soort majesteitschennis was voor een socialist en kwam in volle ruzie met de trouw gebleven mannen der B. W. P. Dat was twee. Hoor maar hoe hij zich uitdrukt in zijn nummer van 24 Maart (Wij vertalen)'t Is met woede, met schaamte, dat ik geheel de- ze weck, de burger-bladen heb gelezen. Schaamte en woede te moeten bekennen dat zij groo- tendeels gelijk hadden en dat de vraag om hulp die de Bank van den Arbeid gedwongen werd, door tusschenkomst van de Bel- gische Werklieden Partij aan de Regeering te richten ons ge- bracht heeft in een waarachtig tragische zedelijke toestand. Wat komt te gebeuren is een ramp. Het is onnoodig en slecht het te willen ontkennen... Het is wreed het te verklaren, maar het is niet onrechtvaardig, het droe- laatst te Brussel de gebouwen sommige vig wedervaren is de logische onafwendbare uitkomst van vijf en twintig jaren vergissingen. Als men nu weet dat L'action socialistehet blad is van de franschtaligfc roode jonge wachten, van de benden die in Februari van bladen vernielden en door den socialist Mathieu beti teld werden als «crapules», be grijpt men dat de jonge vleugel van de partij zich meer en meer verwijdert van de oude leiders en op veel plaatsen reeds afgescheurd is. In het Vlaarnsche land zijn de rooden nog zoover niet, maar ze komen er ook, er is gemor en ge twist in de rangen. De reeks is verleden week ingezet met de uit sluiting uit de roode partij van gezel baron vander Gracht van Turnhout. Anderen zullen volgen, de dans is ingezetaan wie de beurt in onze streek De berichten over sluitingen van roode fabrieken en stuiptrekkingen van roode instellingen en coöpera tieven zijn niet van de lucht en men moet, willens nillens, den indruk krijgen dat, zooals de man van het rood weekblad aan zijn verplichte lezers wil wijsmaken de socialistische partij sterker staat dan vroeger. Inderdaad, sterk, sterker, sterkstde sterkte van den ver molmden boom die voor het laatst zijn bladeren en twijgen laat wui ven in den windstoot die den stormen den val voorafgaat. Het is een mooie gewoonte dat familie leden en kennissen mekaar alle heil toewenschen op de feestdagen van ons aller Moeder de H. Kerk. Bij gelegenheid van Paschen, het feest der Verrijzenis, omvat dit toegewenschte heil zeker op standing uit duisternis, en de wenscher moet bereid zijn om aan die opstanding mee te helpen, tenware hij zinledige woorden heeft gesproken. Het Davidsfonds, de groote katholieke Vlaarnsche familie, wenscht zijn geestge- nooten een heil groot van deze beteekenis, en heelt zijn reden van bestaan in zijn wil om ons volk te doen herleven, verrijzen uit zijn kultureelen r.ood. Door zijn werking, gepland en ge.'ormd in het Hoofdbestuur en uitbloeiend in de talrijke plaatselijke afdeelingen, brengt het nieuw leven, gansch het jaai door, en biedt voor dat leven de geestelijke spijze boeken,'voordrachten, muziek- en too- neelfeesten, reizen en menige andere ontspanningen, die vormen en opvoeden tot katholiek leven en Vlaamschen stam- rots. Doch de rol van het Davidsfonds blijft beperkt tot rijkelijk geven de ontvanke lijkheid en het blije aanvaarden berusten bij u, katholiek volk van Vlaanderen. Aan u te toonen dat de beide elemeaten van uw leverswezen u nauw liggen, het ka tholieke en het Vlaamsche.Jj Met dit Paaschfeest roept het Davidsfonds u alien op voor de verrijzenis, tot de Paschen van een r.ieuw volk dat zijn kultuurleven in de hoogte voert. Daarom, wordt allen lid Ns de a'gerneene vergadering van Fe bruari met de verkiezing van het Bureel, hernamen de verschillende commissies hunne werkzaamheden. Zoo legt de Commissie van het Bouw vak bijzondere bedrijvigheid aan den dag. In de laatste vergadering werden door advokaten St. Dauwe en Staels een ont werp neergelegd van Standregelen en Huishoudelijk Reglement van eene Scheidsrechterlijke Kamer voor het Bouwvak gebeurlijk te stichten voor Oost- Vlaauderen. Deze ontwerpen werden ter studie aan de betrokken vereenigingen uit de pro- vircie overgemaakt. De volgende vergadering grijpt plaats op Vrijdag 13 April om 4 uur, in de loka len van het Provinciaal Bestuur. Aan de dagorde 1 Scheidsrechterlijke Kamer voor het Bouwvak. 2* Het Voorrecht van den Aannemer. 3- Vereenvoudiging der toepassing van de Zegelwet in het Bouwvak. Alle vereenigingen die wenscher. een afgevaardigde te sturen tot deze belang rijke vergadering der Commissie, mogen naam en adres opsturen aan h. C. biruy- velt, Secretaris der Provinciale Kamer, Lange Kruisstraat, 4, Gent. Wij hooren dat de "rienden uit Ninove die met een 20 tai naar Argenteuil zijn geweest, over tevreden zijn over hunne reis. De Vereering te Argenteuil is veel plechtiger als te Trier. Ten anderen met het samengaande bezoek aan Parijs is het een uitstekende reis geweest. Wij vernemen dat het reisagentschap Flandtia, 20, Kouter, Gent, nu alle we ken, tot met Sinksen, vertrekt met auto cars. Het is besloten dat Ninove de gelegen heid zal hebben ook met autocars naar Argenteuil te gaan voor de Vereering van het H. Kleed. Immers, op Zondag van Sinkscn, zijnde 20 Mei, zullen hier auto cars de liefhebbers komen halen die dan den Maandag avond laat thuis zullen ge bracht worden. Eenieder voorziet er zich op. Toekomende weel: komen de plak brieven er voor uit, waarop alle voor waarden en prijs zullen vermeld zijn. Inschrijvingen zullen aangenomen worden ten bureele der Denderklok, Koepoort straat, 10, Ninove. Ik ben mijn pastoor een talige Paschen gaan wensen tn. Hij was precies niet veel van zeggen en 't scheen mij toe of hij vits was. Hapert er entwat, mijnheer de pastoor, vroeg ik. Ik ben kwaad z<i hij Oeitoch op mij niet zeker zei ik. 'l is op mij zelf, zei hij, omdat ik xoo'n slechte professor benen u nog altijd geen optimisme lub kunnen inplanten. H'as mijn reportage over Witten Donderdag niet goed vroeg ik 't UAis schoon zet hij, en trouw en be ter weergegeven zelfs dan de Vlaarnsche re portage van I N R over de begrafenis van Kcnmg Albert die liet Cardinaal Mercier komen spoken Maar waarom altijd dat pes simisme daarbij. Wij moeten optimist zijn en ons geestesverwanten luren optimist zijn. Dal er dan te kampen vuile tegen tegenslag tegenkanting, kleingeestigheid tn tiog alde moed blijft er in er wordt voort gewerkt en gekampt tot de eind zegepraalWat heb je aan pessimisten die moedeloos de armen la ten hangen met dte schaar ireurzangtrs die bij het werk zitten ie jammeren gelijk Jere niias bij de pinnen van Jerusalem. De treur zangen van jferemias zijn heel schoon maar ze hebben Jerusalem met heropgebouwd. Waarom wanhopen over de godsdienstige gevoelens der menschen, de uitdrukking ervan is dezelfde niet meer dan voor vijftig jaar.... Maar wij leven nu Was de uxtdtukking dier gevoelens dan juist was se niet een beetje gevleid... uit menschelijk opzicht ts se nu niet een beetje schuchter weer uil men schelijk opzicht Laat die i'raagt et kens maar onbeantwoord staan 't is in de becordeeling van de in zichten van zijn evenmensch dat de mtnsch meest zondigt De pastoor geraakte in zijn vuuren ik geloof vast dat hij voor mij al leen ging pt teken.. toen hij al met eens on derbroken werd door groot lawaai in de keu ken Tom, gij vuile beeste, waar kebt gij dat weer gehaald kom hier geef hier tn Tom, pastoors hondeke duwde met zijn kopke de deur der spreekkamer open en kwam binnen met een konijnenpootje in zijn muil. Tom, jongen, lachte de pastoor hebt ge weer een zende gehad Zie, reporter, zie hij, in de keuken woont er 'tien pessimist en hier in de spreekkamer 'neu optimist. Tom doet regelmatig zijn wandeling iti den hof en vindt altijd iets betrekkelijk versch. Nu is Int een konijnenfootsoms is hei een kiekenpool of kieken ingewand maar meest zijn liet-haring graten en mosselschel pen 't zijn goedjonsagt geburen die htm tractecren met hun overschotten. De pessimist denkt dat dat gedaan wordt om te treiteren en dat dit menschen weten dat Tom in hen hoeken van hei huis een spaar pot heeft die regelmatig moet geledigd worden. De optimist ziet daarin kei goed harl van de menschen. In den s goeden ouden tijd kreeg de pastoor ten gepastcn tijde een zen- de dat was dt gewone manier om hem te helpen leven, 't Zijn harde tijden nu, de menschen hebben het lastig, maar de goede intentie is er gebleven en ze helpen de pastoor zijnen hond leven 1 Ten ware, zei ik, dat ket komen zon van mensehen die me<.r werk maken van 'nen hond dan van 'nen pastoor,.. Dat is weer een niet te verrechtvaardi gen zwartkijkerij lachte hij. Daarbij alles heeft zijnen goeden kant de basis der belas tingen gaat veranderen, de menschen sullen getaxeerd worden volgens de uitwendige tee- kens van weelde. De kookpot kan daar ook vcor in aanmerking komen. Mijnen Tom weet over sommige huishoudens meer dan de menschen zouden gaarne hebben... en mijnen Tom zal aan een plaatsken geraken bij Mr den Ontvanger Mijnen pastoor zijn slecht humeur was heel en gansch over. en al mij buiten te laten wtts hij tiaar Tom die voorop lup Zie-je Tom loopen, hop in de lucht met zijnen ko nijnen poot hij is een levende les tn levens wijsheid zooals ge de zaken opneemt zult gij ze dragen Reporter. EHDERKLOK M •m

Denderklok | 1934 | | pagina 1