I Bedevaart naar Argenteuil PARIJS voor de Vereering van hel 11. Kleed Hond het plan De Jlian R. LUYSTERMAN, Bureel De Denderklok Jeugd en Davidsfonds 1 Hei Hoekje van den Reporter Achtste Jaar N* 18 Prijs per nummer 30 centiemen, Ninove 18 April 1934 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad VOOR HET KANTON NINOVE B. LüiYSTiailAM-LlMlAfRI op Zondag 20 Mei en Maandag 21 Mei (Sinksendagen) Koepoortstraat, ÏO, NINOVE. ALSEMBERG Landbouwbelangen Posteheckrekening (R. Luysterman n' 1862,54) Handelsregister Aalst n- 1093 Abonnementsprijs 3 maanden fr. 4,00 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. 9 Profframma OP ZONDAG 20 MEI (Sinksen). Vertrek met autocars om 7 uur aan de bureelen van (i Flandria», 20, Kouter, Gent, langs Aalst, 67a Keizerlijke Plaats, Vertrek om 7 1/2 uur Denderleeuw, Statie7 3/4 uur Ninove, De Denderldok 10, Koepoortstr. 8.00 uur Geeraardsbergen, Katholieke Kring Markt, 8 1/2 uur verder over üon-Secours, Valenciennes, Cambrai, Peronne, Roye-Senlis tot Parijs waar wij rond 17 uur zullen toekomen. Vervoer naar het hotel. Avondmaal. Om 20 uur rondrit in de stad. Terug hotel. Slapen. MAANDAG 21 MEI (2- Sinksen). Vertrek met autocars om 7 1/2 uur naar Argenteuil, Om 8 uur Communiemis. Om 8 1/2 uur ontbijt. Om 9 1/2 uur Vereering van het H. Kleed; aanspraak door Z. E. H. Kan. Breton van Argenteuil. Voormiddag vrij voor het bezoek van de stad. Om 12 uur noenmaal. Om 13 1/2 uur vertrek met de autocars naar België. Terug langs Geeraardsbergen, Ninove, Denderleeuw, Aalst en Aankomst rond 22 uur, PRIJS J- Gent. lao B. F. 230 B. F. S245 B. F. Verveer met autocars van Belgie naar Parijs en Argenteuil en terug met Hotel (eten, slapen, drinkgeld en taksen) en rondrit in Parijs MEN SCHRIJVE OP VOORHAND IN BIJ Wanneer men thans een socia- het doel den kleinen neringdoener listisch blad, een strooibrief of een plakbrief te lezen krijgt, komt men alras tot de bevinding dat er op den aardbol maar een ding meer bestaat, of beter zou moeten be staan, dat is het plan De Man. Tot in de meest verdoken sta minees, tusschen pot en pint wordt er over geraisonneerd, dat hooren en zien erbij vergaan. Diepzinnige financieele beschouwingen, gron- dige politieke veranderingen wor den ten beste gegeven en verdedigd met bewijsvoeringen zoo kinder achtig naief als welbedoeld. Men voelt dat de roode partij zich als waanzinnig aan deze laatste redplank vastklamptmen voelt dat zij haar laatste troeven aan 't uitspelen is. Of ze het winnen zal Heel de grondslag van dit plan draait rond de toetreding van den Middenstand tot de socialistische partij. Marx en zijn volgelingen hadden steeds in den waan ver keerd dat de arbeidersklas de overgroote meerderheid van de bevolking uitmaakt. En dus had den zij er op gerekend met. behulp van die klas de meerderheid en de macht te veroveren. Hun verwachting is echter fah- kant uitgevallen, ze hebben zich schromelijk vergist en vandaar dan hun inspanning om een deel van den middenstand te niet te doen, te proletariseeren zooals zij dat noemen. De middenstanders herinneren zich nog goed hoe ze gescholden werden voor gelézuigers, zweet- dieven en parasieten terende op den arbeid van den werkman. Zij herinneren zich ook den oorlog hen aangedaan door de coöpera tieven die overal als paddestoelen uit den grond rijzen, alleen met te verarmen om hen in de armen j der rooden te drijven. Toen ze zagen dat de haring op die wijze niet kon braden, hebben de roode bazen 't geweer van schouder veranderd, Thans zijn ze bezig de middenstanders te iiefkoozen, te aaien en te vertroe telen (met woorden natuurlijk). Thans stellen zij zich voor als de etnige, uitsluitende verdedigers van den middenstand. Dat de middenstanders zich daaraan niet laten vangen hoeft geen betoog zij weten dat die plotse liefde geveinsd is en dat die zeemstrijkerij een doel heeft. Ze weten dat de rooden er op bedacht zijn ze van pure liefde dood te duwen. Onlangs heeft de vader van dit plan, de vroeger verstooten profes sor De Man, een uiteenzetting gegeven vóór de wisselagenten van Brussel. Die professor heeft zich danig ingespannen om onder die middenstanders aanhangers voor zijn plan te vinden, 't Moet echter zijn dat die menschen niet slim genoeg waren om hem te begrij pen want zijn betoog werd met ijzige kalmte aanhoord. 't Is waar hij sprak vóór mid denstanders, vóór menschen die nadenken en die de draagkracht van het roode plan beseffen. Nochtans, 't is vreemd I Zouden de troepen van Yandervelde en consoorten dan toch verstandiger zijn en bevattelijker voor een plan, het plan dat de crisis moet oplos sen Of zouden ze het met den moed der wanhoop, tegen heug en meug in, verdedigen omdat zij het niet begrijpen Is die oplos sing van de crisis, er dan alleen eene voor de socialisten HH. MM. De Koningin*Moeder Elisabeth en de Koningin Aslrid schenken Juweelen voorde Kroon van O.L.V. van Alsemberg. Zijne Koninklijke Hoogheid de Hertog van Brabant en Zijne gemalin Prinses Astrid hadder., eenige maanden geleden hunne toedreding toegezegd voor de aan staande Kroningsfeesten van O. L. Vrouw var, Alsemberg. Zoo zouden zij een schakel meer smeden aan de eeuwenoude traditie welke de hertogen van Brabant met de u hertogelijke kerk verbindt. Doch middelerwijl werden de Prins en de Prinses onze Vorst en Onze Vorstin. Maat koningen hebben maar één woord. De Feestcommissie ontving op Paaschdag de blijde tijding dat de Koning en de Koningin hunne bescherming over de plechtigheid van 5 Augustus niet intrek ken, en dat zij zelfs deze feesten zullen bijwonen. Met vreugde zal deze tijding het land door worden vernomen door allen die iets voelen voor het brabantsche heiligdom en de daar vereerde Moeder Gods. De aan wezigheid van ons geliefd Vorstenhuis zal mede de luister zijn van den Kro ningsdag. Het blijft evenwel niet bij beloften voor de naaste toekomst. Neen, nu reeds geven de Vorsten blijk van Hun god vruchtige genegenheid voor Alsemberg. Het blijde nieuws van Paschen behelsde nog meer Onze geliefde Koningin-Moe der Elisabeth en ook onze beminde Ko ningin Astrid zullen juweelen en goud van hun koninklijken familieschat afstaan, om er de nieuwe kroon van O. L. Vrouw van Alsemberg mede te versieren. Dit vorstePjk gebaar midden den diepen rouw, is hoog te waardeereD. Zulks brengt Hunne Majesteiten nog nader bij het volk. Waar de vorsten voorop gaan zal het volk volgen. Waar immers een Maria beeld gekroond wordt, daar wordt schier altijd voor die gelegenheid een nieuwe kroon vervaardigd uit kostbaar metaal en met edelgesteente versierd. Het zou de vereerders der lieve Vrouw leed doen moest dit schoon gebruik te Alsemberg niet worden onderhouden Zonder vermetelheid durven wij te beves'igen dat een oproep tot medewer king of deelneming aan het aanschaffen eener t Kroningskroon door rijk en arm zou beantwoord worden met een eenpa rige genegenheid. Want de eeredienst van Maria en de luister van dien eeredienst zitten, Goddank, nog diep geworteld in het hart van ons volk. En het geldt hier toch een nationaal huldebetoon aan de Moeder Gods. Bezield met dit vertrouwen, bestond tot nogtoe voor de feestcommissie de kroon enkel in ontwerp. Sinds het vors telijk gebaar van Koningin Elisab th en van Koningin Astrid ging men reeds een stap verder. Eigenlijk gaat het over twee kronen eene voor het O.L. Vrouwbeeld en de andere voor het kindje Jezus. Gouden kronen met juweelen, samen te brengen uit giften van milde Mariavereerders die afstand doen van hun edelgesteenten uit giften van bescheiden lieden die hun pen ningsken storten voor de Hemelmoeder. Zoo meet het zijn het is de kroon van allen, van heel ons volk. Zulke kroon zou als de spiegel zijn van Alsemberg's geschiedenis. De kerk heeft immers haar ontstaan en voortbestaan te danken aan de samenwerkende edelmoe digheid van vorsten en geslachten. Zoo weze het ook met de eerekroon. In ééne kroes worden gesmolten het vorstelijk goud met de milde gift der adelijke dame en het penningsken der volksvrouw. ~Het woord, of liever de daad, is r,u aan de vrouwen van Be,lgië. Reeds brach ten de inwoners van Alsemberg en om streken hun familiegoud, hunne juweelen te saam voor de Kroningskroon. Voorze ker deze bewonderenswaardige inzet van het Belgische volk, waarmede het vorste lijk voorbeeld wordt nagevolgd en beant woord, zal vele navolgers vinden. Goud, juweelen en giften worden in dank aanvaard op het Secretariaat van de Kroningsfeesten-Pastorij-Alsemberg. Stortingen worden gedaan op p.ch. nr 377.90 van het zelfde secretariaat. Het Kroningscomiteit. Het Davidsfonds Hoofdsekretariaat meldt ons dat zijn volgend radiokwar tiertje zal gehouden worden door dhr. jos. Philippen, op Zaterdag 21 April, over Jeugd en Davidsfonds Tot in 1930 was het Davidsfonds uit sluitend een vereeniging voor groote menschen waarin de kinderen een onbe duidend plaatsje innamen. Doch met het uitgeven van zijn Jeugdboeken, heeft het rechtstreeks het hart geraakt van jong- Vlaanderen. Boeken uitgeven voor deze nieuwe lente is echter niet genoeg en dat heeft het Hoofdbestuur best begrepen, daarom wil het meer nog kontakt zoeken met zijn jeugdvrienden. Een eerste groot middel dat de afdeeiingen werd voorge steld, en dat in vele reeds werd uitge werkt, is het inrichten van speciale kin deruurtjes waarop verteld, gelezen, ge filmd en gezongen wordt ernstig en luimig, in 't klein wat de grooten krijgen in 't groot. De opvatting en grondslag van deze werking en wat nog meer kan op 't ge touw gezet, zal uiteengezet worden door dhr. Philippen op Zaterdag 21 April e.k van 16.45 tot 17 u., op de Vlaamscbe golflengte 321 m. Daarom allen, die Vlaamsch voelen en katholiek, grooten en kleinen, aan uw radiotoestel op bedoelden dag en uur. Er valt iets te vernemen Oordeelkundig1 gebruik der hulpmeststoffen Dagelijks worden onze landbouwers ingelicht nopens de noodzakelijkheid van het verstandig gebruik der aanvul lende meststoffen, en de doelmatige ma nier waarop deze dienen aangewend. En meestal de boeren zijn overtuigd van de ontoereikendheid van den stalmest en van de hoevemestea, orn daarmee alleen winstgevende opbrengsten te bekomen maar wij stellen vast dat over 't algemeen, de bemestingswijze nog te wenschen over laten omdat ze niet volledig zijn. Het staat vast d?t de stalmest de basis blijft der bemesting van alle gewassen en dat men niet mag nalaten aal en beir te benuttigen daar waar deze voordeelig kunnen aangewend worden, zoo als bij voederbeeten, rapen, gras, snijrogge, voederwortelen, planten met sterke blad ontwikkeling, enz., maar benevens hier- voren opgesomde hoevemesten, behoort men een ruim gebruik te maken van fosfoorzuurpotasch- en stikstofhoudende vetten die door den handel worden aan geboden. Uit de talrijke proeven die sedert jaren werden aangelegd is het klaar gebleken dat bij een gewone bemesting met stalmest en scheikundige vetten, men per hectare de hierna aangeduide gemiddelde op brengsten kan bekomen door het aanwen den van lOOkgr. ammoniaksulfaat500 rraan, 300 kgr. suikerbeeten, 6500 k pi v^ederbeetsn. 3200 kgr. aardappelen n 1000 kgr. hooi. In andere woorden, en toegepast op de aardappelteelt, kan men bij een uitgave vati 85 fr. vooi de lOOkgr. ammoniaksul faat een meerdere opbrengst bekomen van 3200 kgr. gerekend tegen 10 fr. de 100 kgr. geeft dat een geldwaarde van 320 fr. of een zuivere winst van 32085—235 fr., zijnde een bruto intrest van 276 per honderd. Wij zeggen bruto intrest omdat er dient rekening gehouden met de onkosten veroorzaakt door het rooien van de aar dappels. 't Is dus wel de moeite waard de orn- stige aandacht van onze landbouwers te vestigen op de dringende noodzakelijk heid een volledige en verstandige be mesting toe te passen bij alle teelten. DIXI. Be grootste voortbrenging van 't laad en een weinig duurder dan al de andere is we! een bewijs dat ze de beste is van de wereld Faoha Gfaticorei aan 0,90 fr, per 1/4 kgr. Pralen zijn geen oorden, of het uurwerk en de zonnewijzer is het opschrift van een fabel die wij juten en jaren geleden als broek ventjes op school geleerd hebben. De horlogie was aan 't stoffen en pochen dat zij op ieder oogenblik het uur kon zeg gen, en bekeek met compassie den zonnewij zer die van uur noch tijd wist. Maar als 't zonneke uitkwam bleek htt dat de horlogie niet juist ging Praten zijn geen oorden speelt sinds en- kelt weken gedurig in mijn hoofd. Indien praten, wel oorden waren, zou de socialistische bank van Arbeid niet op zand plaat zitten. Het praten van Recht en Vrij heid alleen zou ze weer vlot brengen Hebben ze ons een ribbe afgezaagd met het plan De Man De socialisten zijn Dokter en Meester in de reclaamkunst. Tissens zaliger met zijn maagkruiden en slangtnbalsem hadde bij hen moeien te leeren gaan indien hij nog leefde. Het werkte als een obsessie 't was als eert trommelslag die bij Rood VerweerJonge Wacht, Roode Valken en heel de meeloopen- de massa automatisch de beenen moest aan gang houden planplan, rataplan plan, plan, plan De Man... 1 De groote letters van Recht en Vrijheid dansen nog voor mijn oogen De socialis tische partij stelt haar kandidatuur om de crisis op te lossen De kapitalisten dit aan 't bestuur zijn keu ken er niets van maar De Man, dat is de man 1 Laat die eens zijn plan uitwerken en gij zult zien hoe alles in orde komt'i zal gaan gelijk pannekoeken bakken En daar zie, enkele weken nadien zit de Bank van den Arbeid op haren dada met al de inrichtingen die er f manueel aan verbon den zijn... De groote bazen hebben dat nochtans voe len komen dat is niet opgekomen gelijk een dondervlaag. Waarom hebben ze hunnen De Man niet aangesproken voor ten plan, speci aal voor hunne economische inrichting Of is De mandie de man was om het Land economisch op te beuren, de man niet in hun eigen economie Ik heb alzoo'nen vent gekend die te huis was in alle stielen en ambachten beweerde hij. Op zekeren dag was hij 'nen broodovtn aan 't metsen bij 'nen gebuur terwijl bij hem te huis een echte metser met 't zelfde werk bezig was... En als de menschen er hem op merkzaam op maakten... Ja, maar, zei Tist, mijn dingen heb ik met gaarne ver- morsd. Zijn de socialisten ook zoo'n Tisten In alle geval zijn ze den man voorbij ge- loopen die de onbekwamen moest vervangen aan 't hoofd van 't Land om hua crisis op te lossen 1 Ga nu niet denken dat ik blij ben om het socialistisch malhiur. Leedvermaak is een der laagste gevoelens die tn een menschen hart kunnen huizen. De Eranschen bewijzen d superioriteit van hun beschaving door het feit dat ze geen woord hebben in hun taal omdat gevoelen te noemen en te hebben mets dan misprijzen over voor het Duitsche v scha- deti/reude Iemand die naar een schooner mtnschelijk ideaal streeft mag dat gevoel niet voeden. Enkel wou tk er op wijzen dat de socialisten nog altijd dat veredelend gevoel met hebben geleerd dat is bekennen van eigen schuld. Ze roeren met meer en meer klem de trom van plan, plan, plan D* Man gelijk in den tijd de tandentrekkers zonder pijn dit deden trommelen dat hooren en zien verging opdat ge de sukkelaars met xoudt hooren roepen. Ze hebben jaren lang bij hun politieks tegenstrevers alle missin gen en tegenslagen met den vinger gewezen en doen doorgaan als vrijwillig gewild* plagerijen voor den werkman, als uitbating der sociale ellende... ze hebken den moed niet te bekennen dat elk kan missen, dat nie mand de ellende kan uitbaten maar den wel stand wel... De socialisten zouden moeten leeren biechten Reporter. BEMBERKL

Denderklok | 1934 | | pagina 1