Hl i Bedevaart naar Argenteuil voor de Vereering van het II. Kleed De Volkenbond Achtste Jaar N* 17 Prijs per nummer 30 centiemen. Ninove 19 April 1934 Et. LUlYSTKRIlAMi-lLISIAtEtll op Zondag 20 (Vlei en Maandag 21 Mei (Sinksendagen) R. LUYSTERMAN, Bureel De Denderklok Nachtelijke Bedevaart naar Halle. DAVIDSFONDS Het Hoekje van den Reporter Katholiek Vlaanne.lt en Volksgezind Weekblad Koepoortstraat, 10, NINOVE. VOOR HET Postcheokrekening(R. Luysterman n- 1862,54) KANTON NINOVE Handelsregister Aalst n* IC93 Abonnementsprijs 3 maander. fr. 4,00 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per rege! 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Pro{iramma HHasaH OP ZONDAG 20 MEI (Sinksen). Vertrek met autocars om 7 uur aan de bureelen van «Flandria», 20, Kouter, Gent, langs: Aalst, 67a Keizerlijke Plaats, Vertrek om 7 1/2 uur Denderleeuw, Statie7 3/4 uur Ninove, De Denderklok 10, Koepoortstr. 8.00 uur Gearaardsbergen, Katholieke Kiing Markt, 8 1/2 uur verder over Bon-Secours, Valenciennes, Cambrai, Peronue, Roye-Seniis tot Parijs waar wij rond 17 uur zullen toekomen. Vervoer naar het hotel. Avondmaal. Om 20 uur rondrit in de stad. Terug hotel. Slapen. MAANDAG 21 MEI (2- Sinksen). Vertrek met autocars om 7 1/2 uur naar Argenteuil. Om 8 uur Communiemis. Om 8 1/2 uur ontbijt. Om 0 1/2 uur Vereering van het H, Kleed aanspraak door Z. E. H. Kan. Breton van Argenteuil. Voormiddag vrij voor het bezoek van de stad. Om 12 uur noenmaal. Om 13 1/2 uur vertrek met de autocars naar België. Terug langs Geeraardsbergen, Ninove, Denderleeuw, Aalst en Gent. Aankomst rond 22 uur. PRIJS Vervoer met autocars van Belgie naar Parijs en Argenteuil en terug 10O B. F. met Hotel (ettn, slapen, drinkgeld en taksen) 280 B. F. en rondrit in Parijs B. F. MEN SCHRIJVE OP VOORHAND IN BIJ Alle beschaafde volkeren hebben tot plicht de verspreiding der gedachten van internationale een dracht te bevorderen. Doch meer dan welk land ook, heeft ons land dat steeds in de groote internatio nale conflicten was gemengd er belang bij, dat de edele denkbeel den, welke tot richtsnoer dienen van de werkzaamheden van den Volkenbond ovetal verspreid wor den. Onderzoeken we in deze uiteen zetting waarom en hoe de Volken bond werd ingericht, waarin hij bestaat, hoe hij werkt, enz. 1Waarom iverd de Volkenbond opgericht. Na den oorlog 1914-11)18, die aan millioenen menschen het leven had gekost, heeft men een duur- zamen vrede tot stand willen brengen. Het doelmatigste middel om daartoe te geraken was dat de staten onderlinge verbintenissen zouden aangaan welke het gevaar voor oorlog zouden kunnen ver minderen. Dit deden de geallieerde en de meest onzijdige staten door gezamenlijk een volkenbond te stichten. 2. Hoe werd hij opgericht De volkenbond werd ingesteld door een pact dat het eerste deel is van het verdrag van Versailles en van de andere verdragen welke een einde maakten aan den grooten oorlog. Hij is zooals zijn naam het aanduidt, een bond waarvan de leden geen personen maar Sta ten zijn Door het onderteekenen van de vredesverdragen werden de geallieerde staten leden van den Volkenbond. De onzijdige staten werden uitgenoodigd er lid van te worden» Sommige staten, die voorheen tot de vijanden van de Entente behoorden werden op hun verzoek toegelaten nadat zij de verzekering hadden gegeven dat zij hun internationale verbintenis sen zouden naleven. 5. Waarin bestaat nu de Volken bond De volkenbond is een vereeni- gir.g van state:; met volledig zelf bestuur die zich aaneen hebben gesloten om de waarborgen voor den vrede te doen toenemen en samen te werken voor doeleinden van algemeen nut. In I92G omvatte de volkenbond 54 statenleden, zoodat men haast mocht zeggen dat alle souvereine- staten der wereld zich bij den volkenbond hadden aangesloten. 4. Iloe werkt hij v? Om zijn taak te \olbrengen beschikt de volken bond over drie organen. a) De Vergadering welke elk jaar in Septembei plaats heeft, en waarop alle staten-leden verte genwoordigd zijn. b) De Raad welke viermaal 's jaars zitting houdt en uit 10 leden bestaat, vier groote mogendheden (Engeland, Frankrijk, Italië en Japan) die permanente leden zijn, en z<s andere landen, die voor één jaar bij verkiezing worden aange duid. c) Een secretariaat dat tc Genève is gevestigd en als ware het dage- lijksch bestuur is van den Raad en van de vergadering. 5. Het Permanente Hof van Inter nationale Justitie. Behalve de reeds vermelde organen heeft de Vol kenbond een rechtbank opgericht, welke het Permanente hof van Internationale justitie wordt geM noemd, en gevestigd in Den Haag. Deze rechtbank kan onder zekere omstandigheden, wanneer een ge schil tusschen twee landen oprijst, er toe geroepen worden uit te ma ken welke der 2 naties het recht op haar hand heeft. 6. Hoe men hoeft den vrede ie kunnen waarborgen 9 Om den vrede te waarborgen, heeft de Volkenbond in hoofdzaak een dubbel doel. a) Hij tracht de geschillen, die tot oorlogen zouden kunnen leiden, in der minnt te regelen. b) Hij wil over gansch de wereld den geest van samenwerking en solidariteit ontwikkelen. 7. Beslechting van geschillen. De stichters van den Volken bond hebben geoordeeld dat wan neer een ernstig geschil tusschen twee landen oprijst, men altijd de hoop mag koesteren dat het zonder oorlog kan bij gelegd worden. Daartoe is het echter noodig dat de Staatslieden van beide landen met elkaar onderhandelen en hun standpunt uiteenzetten. Soms is het nuttig dat derden aan die be sprekingen deelnemen cm even tueel als bemiddelaars op te tre den. In sommige gevallen moet etn rechtbank per slot van reke ning uitspraak doen. Daarom werd een zoodanige proceduur uitgevoerd dat de oorlogen tus schen de staten, leden van den Volkenbond, zoogoed als onmoge lijk zijn, op voorwaarde dat elk hunner de verbintenissen naleeft, welke hij door zijn toetreding tot den Volkenbond heeft aangegaan Bovendien zijn al de leden van den bond verplicht maatregelen te treffen, tegen dengene, die in strijd met het Bondspact, ooi log zou verklaren. 8 Bevordering van de Internatio nale Samenwerking. Op velerlei gebied zijn er vraag stukken welke de bewoners van alie landen aanbelangen. Wanneer b.v een besmettelijke ziekte heerscht in een land dat aan Bel gië paalt, dan is het te vreezen dat die kwaal de grens ovet steekt Wij hebben er dus alle belang bij dat een besmettelijke ziekte ook buiten onze eigen grenzen bestre den wordt. Er zijn wetenschappe lijke ontdekkingen, die de gansche menschheid ten goede komen en bijgevi lg is het in eenieders be lang dat de geleerden in alle lan den aangemoedigd worden en dat hun werk gesteund wordt zonder dat de nationaliteit daarbij in aanmerking komt. 9. De Commissies van den Vol kenbond. Om de internationale samen werking te bevorderen, heeft de Volkenbond, verschillende com missies of inrichtingen tot stand gebracht. In elk dezer Commissies komen deskundigen van verschil lende landen bijeen om een of ander vraagstuk van internationaal belang te bespreken. Wij moeten ons hier beperken tot de opsomming van enkele dezer organismen wier naam vol staat om er de bijzondere taak van aar. te dur len: De economische en finantieële inrichting De inrichting voor, het verkeer en den doorvoerhandel De hygiënische inrichting De twee commissies voor de beperking van de bewapening. De commissie van intellectueele samenwerking, 10. Andere takken van den Vol kenbond. De Volkenbond werd ook krach tens de vredesverdragen, met ver schillende functies belast, inzon derheid met het bestuur van het Saarbekken, met het in stand hou den van goede bezetting tusschen Polen en de vrije stad Dantzig. Hij heeft eveneens het toezicht over het bestuur der onder man daat geplaatste koloniale grond gebieden. Daaronder verstaat men som mige grondgebieden, die voorheen deel uitmaakten van het Tnrksche Rijk of tot de Duitsche koloniën behoorden. Nadat zij werden ver overd, werden ze niet meer terug geschonken, doch onder de voog dij van den Volkenbond geplaatst, in afwachting dat hun bevolking rijp is voor zelfbestuur Sommige landen kregen opdracht deze grondgebieden onder hun toezicht te nemen. Zoo werd België belast met het bestuur van de gebieden Ruanda en Urundi welke aan Belgisch Congo palen. f 1Rol van België in den Volken bond. België heeft immer een belang rijke rol in den Volkenbond ge speeld. De eerste vergadering in 1920 werd voorgezeten door een belg den heer Paul Hijmans. Diens verkiezing tot het voorztt- tersschap m?g worden beschouwd als een rechtmatige hulde welke gansch de wereld aan ons land, i voor zijn houding tijdens den oor- j iog heeft willen brengen. Verder hebben Belgen zitting in de meeste commissies en men mag zeggen dat zij er een zeer gewaardeerde rol spelen, Daarenboven heeft de Volkenbond herhaalde malen som mige onzer landgenooten met bij zondei e zendingen belast. Wij vestigen er de aandacht op van de jaarlijKSche pelgrims naar het Heiligdom van O. L. Vrouw van Halle dat wegens speciale redenen deze nachtbedevaart dit jaar zal plaats hebben, niet op den eersten Zaterdagnacht der Meimaand, maar wel op den tweeden Zaterdagnacht, dus na mely k tusschen 12 en 13 Mei. Als naar gewoonte, afreis om 1 uur 's rachts aan de Kapel op den Burchtdam. Alsjeblieft geen achterblijvers dat we daar niet mo.len staan schilderen en door een ovei haasten gang nadien den verloren t'jd moeten iuhaltn. Wij vertrouwen dat het aantal deelne mers dit jaar nog stijgen zal. Het moet voorzeker aangenaam zijn aan onze God delijke Moeder haar in de maand aan haar toegewijd te gaan bezoeken naar Haar alomgekende Heiligdom en Haar onze geestelijke en stoffelijke nooden te klagen. Zoover staat het nu. Het Davidsfonds Hoofdbestuur heeft niettegenstaande kri- sis en moeilijk leven, zijn leden weten te boeien en te richten naar het hoogste doe'. Godsdienst Taal en Vaderland. In de voiksieeks verschenen tot op he den 2 boeken, t. w. Conscience een rake levensbeschrijving van onzen groot sten romancier, door Rob. De Graeve, en De Zevenslager een kernachtig Vlaamsch type uitgebeeld door onzen mo dernen Conscience. A. Thiry. In de keurreeks De Wedergeboorte van het Katholicisme in Kngeland een rijke studie over den toestand der katho lieken in Engeland, vlot geschreven, boei end verteld, door E. P. Janssens. In de Jeugdreeks Het leven van Hugo Verriest aan de Jeugd verteld het drukke leven van den Pastoor van te Lan de in al zijn ^eenvoud voor de kleinen, door F. Heijdendal. Dat alles werd reeds verstuurd aan de Vervolg op 2* blad Menschen wat wordt het schoon op den buiten Hoe is het mogelijk dat des Zondags de stad niet ieeg loopt... en de buiten vol 't Is nog wel een beetje houd maat dan loopt ge u niet in 't zweet en 't zonneken lacht toch zoo lief over het herlevende land schap De spreeuwen krijgen hun spraak weer en zitten in de takken te spelen en achter u te fluiten, juist gelijk kwade jongens, om u te doen omkijken. Daarbuiten is het een oneindige schakee ring van jong groen doorwemeld met kleuri ge bh empjes. De xmuldcis» komen er op af. de menschen niet. De menschen wandelen niet meer hun schoenen zijn ie fijn en te schoon Als ze wandelen r is het per auto, of per moto, ze zien de wereld onder hun wielen door vliegen en te snuiven de alles behalve heerlijke geuren op van verbrande olie en essence. Wteniet verder kan wandelt per velo en die moet in een bepaalde tijd een bepaald aantal kilometers afleggen om met door ie gaan voor een krabber Wandelen, gelijk de boer wandelt door zijn veld wandelen om de frisscke gezonde buitenlucht eens diep in de longen te laten bijten 'tandden om de overspannen zenu wen te stillen wandelen met open oog en oor om alles op te vangen van het over heer lijk schouwspel der herlevende natuur..dat bestaat niet meer. Dc genotzucht heeft de menschen van een der meest menschwaardige genietingen be roofd en als gij, <euzaani wandelaar, nog andere wandelaars ontmoet, dan is htt bijna altijd een eenzaam koppeltje dat tn de wijde natuur enkel en alleen zich selitti zoekt 1 De menschen zijn vervreemd geworden van de natuur. Ze genieten het reukjleschjc uit den kapperswinkel die honderd verschtllige geuren die honderd verschtllige planten en bluimcn uitzonden, en laten versmelten tot een geheel, dat de beste parfumeur van Pa rijs niet samenstellen kan, kennen ze nut. Ze zien gemaakte bloemen staan in de uitstalramen ze gaan kijken naar de ge kweekte variëteiten van den hovenier. Ze zien soms eens met een vei strooid oog de bloem op de fruitboomen om sejfens daarna te denken aan de smakelijke vrucht die ze binnen enkele maanden sullen plukken. De eindelooze col lectie van geurige en kleurige blommekenS die de Schepper, in 't wilde, over de levende natuur zaaide, kennen ze niet. Dat is a onkruid De menschen zijn gewo aan kwaadspre- keiij. Zij hebben een groot gedacht van zich zelf een klein van ten ander. Ze bekijken alles van hun standpunt uit alsof zij de na vel van de wereld waren. Kruiden en plan ten waarvan zij de schoonheid niet zien en het nut niet kennen noemen zij onkruid Vraag eens aan het bonte schattige distel vinkje of distel onkruid is 1 Alle planten en kruiden hebben van den Schepper een plaats gekregen en de orde van zijn oneindig ge varieerde schepping. En ze bekleeden die plaats en vei vullen trouw de rol dtc hun is toegedacht. Tot hen even als tot de menschen is ge zegd groeit en vermenigvuldigt en ze groeien en ze dragen bloemen, echte, levende bloemen echte lev n voortzettende bloemen en ze vertrouwen haar nakomelingschap toe aan de Goddelijke Voorzienigheid die van den wind gebruik maakt als een reuxenhand om ze verder open te zaaien. Menschen die hun plicht niet doen die de plaats niet innemen die de Schepper hun aanwees noemen die kruiden onkruid mochten de planten namen geven ze noemden die menschen ottmenschen Kruidekens van te velde ge zijl zoo slim niet als de menschen maar ge zijt zooveel schooner gij zijt zoo slim niet tn.tar wat hebben ze aan u te leeren Eu wie weet... verstaan ze uw stem niet al te goed, en schu wen ze u niet gelijk het sermoen van den pastoor 1 Reporter, DENDERKLOK uw J— i' gl m«-j

Denderklok | 1934 | | pagina 1