i Ie Maagd der Rots Viaamsehe kermis Rerum-iSo varum Een verbetering op het Spoor Achtste Jaar N* 19 Prijs per nummer 30 centiemen. Ninove 13 Mei 1954 Katholiek Vlaamseh en Volksgezind Weekblad OP 12 -13 - 14 MEI 1934 Hei Drama van Lourdes. OP ZONDAG 22 JUüI 1934 het Arbeiders/eest der Kristene Werklieden üUe Viet*en feest Arbeiders en arbeidsters I Ulelaan 't is onze beurt I Sluit aan I AKTUEELE VRAGEN Het Koekje van den Reporter VOOR HET KANTON NINOVE Posteheckrekening (R. Luy ster man n- 1862,54) Handelsregister Aalst ir 1093 Abonnementsprijs 3 maanaei. fr. 4,00 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-U itgevcr ft. LiYSTiftH&Ni-LIÜItfti NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. JE SUIS LAMÉRE DE DiEU LA REINE DES CIEUX vertoont de CSiiiema Central het machtigste werk of Een aanbevolen drama voor familiën. Een bewogen fiim die de wonderbare ver- schijning aan de H. Bernadette en de mirakuleuze genezingen aan de grot van Lourdes weergeeft, KINDEREN TOEGELATEN. Gemeente Meerbeke ingericht ten voordeele van de Kerk ST. THERESIA te Nir.ove Burchtdam in 't Kasteel en 't Park OUDE GRACHT Uit het programma Tiiriiteewt - Conoert - Openluchtspel Volköbal - Circus - Waterspelen - Vuur werk <öhl verlichting. ALGEMEENE INKOMPRIJS 3 Ir. Het Park zai vanaf 2 u. namiddag open zijn. N. B. Bergplaats voor auto's, moto's en velo's. Speciale trams. HET BESTUUR. Wij schreven 1891 toen vanuit Rome de stem van den Paus, den Opperherder der H. Kerk, weer klonk. Rerum Novarum. Nieuwe za ken hoor toe, o wereld luistert allen, gij werkgevers en werkne mers Het liberalisme was alstoen in zijn volle ontwikkeling gekomen en had diep zijn stempel gedrukt op het economisch en sociaal le ven. Bevorderd door den gestadin gen vooruitgang van het machi- nisme. was er in vele landen een proletariaat gegroeid dat in aller ellendigste omstandigheden ver keerd. Die tijd kennen nog velen onder ons arbeider zijn was slaaf zijn, was arm zijn, ellendig zelfs, ver- stooteling der maatschappij. Die minderwaardige toestand van de arbeidersklasse kon en mocht niet langer bestaan, de wereld moest t*t bezinning worden geroepen, de menschen op hun plichten je gens den evennaaste gewezen. Niet langer mocht het zijn dat de arbeider een stuk gereedschap was, een machine gesteld om andere machienen te dienen. Toen kwam de roep uit Rome Rerum Novarumer zijn nieuwe dingen die de*aandacht vereischen I en de wereld, de liberaal-econo mische wereld, die aan al die diepe ellende schuld had, luisterde toe. Zij hoorde het wijze woord van Paus Leo XIII, zij hoorde wat haar plichten waren, zij vernam hoever haar rechten gingen. On willig schudde zij den harden, on- meedoogenden kop en... handelde voort. Doch ook de arbeider, de ver- stooteling van het onzalige wereld stelsel had het woord gehoord het woord dat vertroosting bracht en hulp en uitkomst. De werknemer had óók rechten, de werknemer mocht geen slaat zijn, geen hon- gerlijder, hem moest een mensch- waardig bestaan worden verze kerd. En hoopvol gingen de arbei ders de toepassing van 's Pausen leer nastreven en eischen. Kameraden, arbeiders en ar beidsters Jaren zijn sindsdien verloopen. Gij alien weet wat de arbeidersbeweging is geworden, gij allen weet en waardeert de lots verbeteringen die wij hebben ver kregen. Gij allen weet hoe Rerum-No varum, de Keure van den Arbeid, onlangs nog werd bevestigd en verstevigd door een nieuwe onderrichting van het Hoofd der H. Kerk. Gij weet hoe Quadragesimo Anno, de huidige wereldorde beïnvloedt en be- heerscht. De Maatschappij staat op een keerpunt en ons aller aan dacht moet gaan naar den strijd die wordt gestreden. Recht gesteund op rechtvaar digheid en liefde en plichtsgevoel kent geen weerstand, geen afdwa ling, kent geen ondergang. Veel hebben we veroverd en de sociale wetgeving van ons land is daar een sprekend bewijs van, maar nog is ons werk niet af en ondanks de versplintering en de verbrokkeling van andersdenkende organisatie's kennen we geen stil stand. We gaan vooruit De naarheid is ons deel en daar rust onze kracht. Met een recht matige fierheid betoogen we voor ons programma, voor onze wer king, voor onzen strijd. Met dankbaarheid en trots hul digen wij heden, Zondag 13 Mei, de groote bezieler van ons leven, PAUS LEO III, de Paus der ar beidersklasse. Pier dragen we hoog als een rij zende zon, zijn heerlijke, zijn on sterfelijke wereldbrief RERUM NOVARUM, de Keuie van den Arbeid, ONZE KEURE Daarom is het feest in onze har ten Daarom gaan we in optocht Daarom nemen we deel als één man aan al de punten van ons feestprogramma. Daarom gaan we, allen naar de feestzitting in Ons Huis waar een onzer groote lei dt rs het woord zal voeren over de kwestie van den dag de ontwik keling van de corporatieve staats- gedachte of staatshervorming. Kameraden, gij zijt er verwacht In optocht gaan we er heende Limburgsche pionier der mijnwer kers, AUGUST COOL, iandelijk secretaris van het Algemeen Kris ten Vakverbond zal er spreken en rekent op u. Het Kristen Werkersverbond ONS HUIS Ninove. Het is de gewoon'e van het Davïdsfonds om op zijn jaarlijkscb Kongres, dat dit jaar zal plaats vinden op H. Sakraments- dag, 31 Mei a.s., die punten te berde te brengen, die van oogenblikkelijk belang zijn in den strijd voor de Viaamsehe kultureele opstanding. Op het Kongres van dit jaar komen daii ook twee vraagstukken voor die van pri mordiaal belang zijn voor eiken Vlaming die iets voelt voor het kultuurleven van zijn land. Vooreerst komt aan de beurt De boe- kenuitgaaf van net Davïdsfonds, bespre king in te leiden door dhr. A. De Rees, hoofdbestuurslid van het Davidsfonds. Dit punt is natuurlijk van groot belang in de eerste plaats voor de vereen'ging, doch ooi; voor de buitenstaanders die zoo gemakkelijk door a prioristische gedach ten worden beïnvloed. Drukke bespreking wordt verwacht. Als tweede inleider, om te handelen over de uiterlijke sier van ons Vlaande ren, treedt op dhr. Dr L. Rijckeboer met het onderwerp De uiterlijke vernederland- sching van het Viaamsehe land. Geen betere gelegenheid om over zulk onder werp te handelen kan zich voordoen dan inden schoot van de grootste Viaamsehe kultuurvereeniging. De inleiders van deze beide onderwer pen zullen er zich bij bepalen toestanden te schetsen en gedachten vooruit te zetten, om daarna de bespreking te leiden en te trachten tot praktische besluiten te komen, die onmiddellijk aanleiding geven tot aktie. Deze opvatting van de vergadering zal voorzeker bijdragen tot de doelmatig heid van het Kongres. A.s. Zaterdag 19 Mei worden alle ka tholieke Vlamingen en bizonder alle Daviasfondsers uitgenoodigd rond hun luidspreker, om een radiolezing te beluis teren van dhr. E. Amter, boofdsekretaris van het Davidsfonds. Op zijn hem eigen pittige wijze zal hij handelen over het zeer aktueele onderwerp, dat al onze menschen zal interesseeren en bizonder hen die houden var. reizen Ik kom van Qberamrnsrgau Dus allen op post a.s. Zaterdag 19, van 16,45 u. tot 17 u., voor Brussel Viaam sehe golflengte, 321 m. REIZIGERS OPGEPAST Dinsdag toekomende 15 Mei, treed de nieuwe treinregeling invoege. Er dient dus eens de treingids goed na te zien. Een gedeeltelijke verbetering is er aan te stip pen en 't ware te hopen dat het spoorweg- bestuur die aansluitingen in voege bleef houden zelfs na het zomerseizoen onzer zeekust. Eerst en vooral alswanneer men de trein T 1808, die om 7,39 u. uit Ninove vertrekt, neemt naar Geetaardsbergen dan heeit men er aansluiting naar Gent met de sneltreinen 1883 vanaf 30 Juli tot 3 September den Zondag, Maandag en Zaterdag en dagelijks met de sneltrein 1881 der lijn 123 om in St. Pieterstatie aan te komen vóór 9 uur 's morgens. Nu ook 's avonds gedurerde het zomer- tijdpirk van 30 Juli tot 3 September ver trekt er den Zondag, Maandag en Zatei- dag de sneltrein 1S86 uit Gent St. Pieters om 19 uur met aankomst te Geeraards- bergen om 19,37 u. alwaar men ook om 19,56 u. aansluiting heeft naar Ninove en alle andere tusschenstatiën. Een schoone verbetering voor iemand die uit Gent of verder naar de streek Ninove - Geeraards- bergen moet komen. Men kan nu te Ni nove om 20,19 uur aankomen en vertrek te Gent om 19 uur. Dit is ttne ware verbetering en wij kun nen het spoorwegbestuur er niet genoeg dankbaar voor zijn. Maar wij zijn ook zoo vrij het spoorwegbestuur opmerkzaam te maken of er geen middel zou zijn die trein 1S86 der lijn 123 voor en na het hooger- vermelde zornenijdpeik te laten bollen. Voor eeuwig en drie dagen ware de moei lijkheid opgelost. Wij durven ook verhopen dat het spoorwegbestuur grondig de dienstrege ling van het baanvak Ninove-Denderleeuw tusschen 8 55 u. en 11,10 u. zou her zien daar er geen enkel beletsel bestaat en wij uit bevoegde bronnen weten dat er geen goederentrafie bestaat op die tijd ruimte. Dan ware de moeilijkheden van aansluiting van Ninove naar alle richtin gen opgelost. Wij hopen dat de heeren van 't hooger bestuur der Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen dit wel zullen willen begrijpen. dat, uit compassie, met een beetje humor ge- i'int, in de laatste gebeden voorkomt. Laat ons bidden voor onze broeders die afwezig zijn Reporter. Ik heb dit jaar kennis gemaakt met de li' tanie van alle Heiligen. Ik kende ze vroeger van reputatie, door een hesle boel zaken te hooren noemen zoo lang als de litanie van alle Heiligen Ik kende ze ook van hooren omdat tk ge woon ben, met de Kruisdagen, al paternos teren de processie mee ie doen. Een vriend had mij dit jaar ten boekje ge leend waarin al de gezangen en gebeden der Kruisdagen in 't Vlaamsch vertaald stonden met nog een beetje uitleg daarbij. En alzoo, al alle dagen ten beetje bit te leerenondervindt 'tie mensch dat hij maar weinig weet. Ik heb in den lijd een professor gehad die beweerde dat de domste menschen juist die zijn die niet weten dat ze dom zijn zij die dat wel weten, weten ten minste toch dat, zei hij altijd.... En toaarlijk 't is al leeren dat we te weten komen hoe weinig wij weten. Sinds enkele jaren zijn wij er aan gewoon geworden de socialisten op alle ionen te hoo ren zingen dat zij de eenige oprechte en on- vervalschte verdedigers van de vrede zijn. Rn veel menschen zouden dat beginnen gelooven. Een onwaarheid, ze mag nog zoo onwaar zijn, door het dikwijls herhalen krijgt het uitzicht en het gezag van een dogma. De K. A, jf. hebben dat ook gevoeld en hun plakbrief uitgehangen voor Arbeid en Vrede En wie weet beleven wij niet eens het schouwspel dat er gevochten wordt om uit te maken wie werkelijk voor vrede is De kerk hangt geen plakbrieven uit. Sinds meer dan duizend jaar zingt ze de litanie van alle Heiligen in de processie der Kruisdagen. Na enkele honderden van jaren heeft se la ten weg vallen Van de woede der Noormannen ver los ons Heer t Maar steeds is er in gebleven Van pest, hongersnood en oorlog verlos ons Heer Dat gij de christene koningen en vorsten vrede en ware eendracht zoudt verleenen wij bidden Uverhoor ons Dat Gij gansch het christen volk vrede en eenheid zoudt verleenen wij bidden U, verhoor ons Meer dan duizend jaar manifesteeren voor vrede, tegen den oorlog en toch ver kocht aan de kanonfabrikanien als ge sommige felle bollen moogt gelooven. Woorden zijn woorden... en woorden die nen de menschen dikwijls om hun gedachten te verduiken. De kerk in haar afschuw voor oorlog heeft altijd aan de bedienaars van haren eeredienst verboden de wapens te dragen en 't is met te gen zin dat ze in sommige landen haar priesters onder de wapens ziet en die som mige landen zijn juist die landen waar anti clericalen van alle kleur hei eens waren op de formule les cures, sac au dos om de priesters en de kerk te treiteren... En zou hebben ook de socialisten, de groote beschermers der dienstweigeraars helpen soldaatjes maken van de pastoors. Op een onzer processie uitstappen zijn wij onhandig genoeg geweest om een rentenier in zijn welverdiende rust te gaan verstoren, 't TEas een van die nieuwe rijken, ridder van de orde van den dop die om 9 uur opstaat en om i0 uur gaat stempelen. In volle fune is hij in nacht gewaad aan het venster zijner slaapkamer verschenen om ons te vermanen dat wij m 't vervolg zijn rust niet meer hadden te verstooren.... Hadde die man geweten dat wij aan 't manifesteeren waren voor vrede en tegen den oorlog, hij hadde ims voorzeker wel vriende lijker bejegend en wit weet ware hij in vlie gende vaan met komen mee manifesteeren 1 Onze pastoor zong voortde menschen ba den voort, toch waren sommige een beetje gcscandaltseerd in dat voorvalletje. Ik, voor mijn part denk dat die kwaadwilligheid voortkomende uit onwetendheid, sinds lang bestaat, want er is toch mets nieuws onder de zon. En zou het niet zijn om wille van dat feit DEHDERKLOK

Denderklok | 1934 | | pagina 1