L DE MUNTER Late Roepingen De renner Edgard DeCaiuwé doet een erge val. NINO VE Een Woonhuis met Grond W0OIHHIIS Een perceel Bouwgrond Een nieuwgebouwde Herberg Het jaarlijksch Kongres van het Davidsfonds KLOKKEKLANKEN f /CW STAD EN OMLIGGENDE Te koop. Fox-terriers poil dur Te Koop EEN WOONHUIS EEN WOONHUIS Kerk der H. Tkeresia Brusselstraat, Nir\ove- Landbouwbelangen Neyghem Zee, kan bet zijn dat gij alleen In het alleroudste der meubelmagazijn van NINOVE BIJ -o~ Palms voor koersen ei\ wedstrijdei\. Orde der Goddelijke diensten Zondag 27 Mei 0 uur, geleztn mis 7 1|2 uur, mis ter eere van O. L, Vrouw van Lourdes. 9 1[2 uur, Hoogmis. Maandag, 6 1{2 uur mis voor de huisvrouw van Mr Frans De Samblanckx en over leden kinderen. Dinsdag, 6 1 \2 mis voor Mr en Mm. Joseph De Smet en overledene kinderen. Woensdag, G lj2 mis voor Mr en Mm Louis Walt- niel en zoon Maurice Donderdag, H. Sacramentsdag. 6 1{2 uur mis voor Mr A. V. Isterdaele 7 lj2 uur, mis tot geestelijk en tijdelijk welzijn der parochianen. Vrijdag Eerste Vrijdag der maand Juni 6 1|2 mis ter eere van de goddelijke Voorzienigheid Zaterdag, 6 1[2 mis voor een overledene Alle dagen Lof om 7 1|2 uur. derploegen. Gedurende den groei begieten ze de planten met aal, doch niet met beir, omdat deze te veel chloor bevat die na- deeüg werkt op de hoedanigheid. Deze bemesting is evenwel onvoldoen de, en daarom gebruiken ze aanvullende meststoffen zooals ammoi.iaksulfaat, su perfosfaat en zwawelzure potasch. In de gemeente Oultre bekwam men in 1926, met aanwending van stalmest en scheikundige, vetten de volgende uitsla gen per hectare Perceel 1. enkel stalmest, zonder schei kundige meststoffen 1550 kgr. Perceel II. stalmest plus 200 kgr. am- moniaksulfaat. 500 kgr. superfosfaat, 400 kgr. zwavelzure potasch 2250 kgr. Zij dus een meerdere opbrengst van 700 kgr. per hectare. Verdere uitleg is overbodig. De verstan dige landbouwers zullen niet nalaten deze doenwijze stipt na te volgen. Het superfosfaat en de zwavelzure po tasch worden zoo vroeg mogelijk onder- geploegd en het ammoniaksulfaat wordt een paar weken vóór het planten uitge strooid en ingeëgd. men moet verstaan door het spreken van een taal, aanvaardde het den uitleg van nr. 147 5 var. het Onder richtings boekje door het Ministerie van Binnen- landsche Zaken uitgegeven bij gelegenheid der Algemeene Volkstelling van 31 De cember 1930, welk 5 luidt; ora te kunnen beschouwd worden als kunnende een dezer talen spreken, dient men ze geneegzaam machtig te zijn om zich in het gewoon dagelijksch verkeer te doen verstaan. Ten slotte besloot het komitee zich niet te zullen bezighouden met het regiem voor anderstaligen behoorende tot o. - deelbare groepen - noch met het vraag stuk Bru9selsche agglomeratie, omdat dit vraagstuk absoluut van het vraagstuk taalgrens is te scheiden. Na grondige instudeering van verschil lende stelsels die mogelijk te gebruiken zijn, werd op het einde der werkzaamhe den van het Taalgrenskomitee, als prak tisch stelsel om de waarheid nabij te komen, en mits kontreol in alle katego- rieën en onderverdeelingen, het volgende aanvaard De bevolking van iedere gemengde gemeente wordt ingedeeld in autochtonen en inwijkelingen. Inwijkelingen uit andere gemengde gemeenten worden met de autochtonen gelijkgesteld. A. Inwijkelingen a) uil Vlaamscht of Waahcht gemeenten, worden geklasseerd volgens hun herkomst, waarbij echter in aanmerking wordt genomen de herkomst van den vader van den ingewekene, in dien deze vader uit een andere «treek (niet gemengde gemeente) gekomen is b) uit dt Brusseleche agglomeratie, wor den geklasseerd volgens hun verklaring. B. Autochtonen a) eentaligen worden geklatseerd volgens hun verklaring d) tweetaligen a) klasseeMng volgers de herkomst niet gemengde gemeente) van den vader van het gezinshoofd b) indien de vader van het gezins hoofd autochtoon is, klasseering volgens de huistaal. In zijn vergadering van 8 Februari j 1. is het Hoofdbestuur van het Davidsfonds ingegaan op dit voorstel van zijn Taal- i grenskomitee, en heeft beslist dit prak tische stelsel namens de vereeriging voor de publieke opinie te brengen als een vertrekpunt naar de oplossing van het taaigrensvraagstuk, het bekend te maken aan de Vlaamsche mandatarissen, en er op aar. te dringen dat de aan te stellen gemengde kommissie voor onderzoek samengesteld zou worden uit personen die het algemeen vertrouwen genieten. Een en ander over tabakteelt. De oppervlakte, in Belgie aan de teelt van tabak besteed, is nog al aanzienlijk, vooral in de streken van Appeiterre, langs de boorden van den Dender en van de Se- mois, in de omstrei.en van Waas'en, Wer- vik en Obourg, 't is te zeggen daar waar men zich op tabakteeh toelegt met het oog op den verkoop. Dcch bijna elks landbou wer en elke werkman, hoe klein ook zijn exploitatie zij, plant tabak voor eigen ge bruik. Bij elk geval komt het er op aan tabak voort te brengen van goede hoedan:gheid, die niet te zwaar, maar welriekend is en daarenboven gemakkelijk brandt. En laat ons maar rechuit zeggen dat er nog tal van planters zijn die uitsluitelijk werken op het gewicht, zonder zichesnigs- zins te bekommeren om de goede eigen schappen die we zoo even opsomden. De ze hebben ongelijk want daardoor v. rlit- zen de Belgische producten lun goede faam, de afzet wordt moeilijker, en de ta bak wordt aan geringer prijzen verkocht. Wil men dus fijne tabak bekomen dan dient de grond wel verzorgd en doelma. tig bemest. Ervaren tabakkweekers gebruiken veel stalmest koe- of zwijnenmeat onge veer 30.000 tot 40.000 kgr. per hectare die *e vóór of tijdens den winter Jicht on- Vandaag H. Drievul- digheidszondag. Met een kinderlijk en on derworpen geloof over wegen wij dit groot ge heim onvatbaar voor ons beperkt klein-menschelijk verstand. De H. Kerk heeft dit Feest in gesteld om het geloof harer kinderen in dit mysterie, dat tevens de grondslsg en de bron aller geheimen is, dieper in te wortelen. God zelve heeft het geopen baard, Hij die niet kan bedriegen, noch bedrogen worden. Verwekken wij dus op dezen dag een akt van Geloof in dit ondoorgrondbaar geheim in afwaenting dat wij het een maal in al zijn klaarheid en wezenlijkheid mogen aanschouwen De kermis is weeral ne keer voorbij D'er was veel volk en naar het schijnt ook redelijk wel verteer, 't Is te beter alhoewel wij nu precies geen kermistij den beleven Maar allée den moed er maar ingehou den 't zal de naaste keer beter of slechter zijn. Te Brussel was er ne café-baas die ook zijn klachten deedt aan een van zijn klanten. Zijn gezicht helderde op wanneer hij daar almeteens een groote familie naar zijn terras zag afkomen, 't Was een Schat met zijn vrouw en vijf kin deren.Het huishouden nam vader bestelde met forsche de een citron nature en plaats en stem Patron zeven rietjes 1 Ja, beste lezers, een familievader moet tegenwoordig zi*n wat bij doet, om de twee eindjes aan mekaar te knoopen. Kameraad Balthazar gaat er 'nen anderen gang mée. 't Is voor den sukkelaar ook slech ten tijd geworden an ders had hij zeker en vast enkele posten van beheerder en kommis- sari; laten varen. Weg met deflatie en loonsverlaging zegt het plan De Man, en Balthazar roept het over de daken zoo luid hij maar kan. Vasthou den en meenemen wat ge maar eenigszins kunt bemachtigen blijft intusschen de boodschap. Burgemeester Max vondt het noodig ook eens een woordeke te plaatsen inzake het debat betrekkelijk de vervlaamscning van het gerecht. De Via- mirgen zijn niet toe gevend genoeg, zei de heer Max, war t de Brusselaars in wier naam hij sprak zijn voor den vrede. In ander woorden ge zegd de Vlamingen steunen te vee! op de toepassing der wet, ze zouden 200 nauw niet mogen zien en zich nog altijd maar laten doen Lowie kwam van de kermis in de vroege uurtjes en was aan 't sukkelen om binnen te geraken. f\ De sleutel wou maar niet passen en op slot van rekening keek hij naar het huisnummer. Twee zevenen zei hij en ik woon in nummer zeven.... 'k had liet al gepeinsd da'k mis was SBBSBSM Het hoofdsekretariaat van Zedenadel zond deze week een open brief aan de Gemeenteraadsleden der Kuststeden, waarin aangedrongen werd op toezichtmaatregelen, tot vrijwaring van de openbare zedelijkheid. Bravo Zeder.adel Ons volk behouden van zede lijk verval i3 het groot maken en sterk voor de toekomst. De Vereenigde Staten van Amerika ontvingen vanwege eene vreemde mogendheid eene bestel ling van dertien vliegtui gen bestemd voor het leger. De bladen deelden niet mede van welk land deze op dracht kwam maar het zal voor al onze lezers niet moeilijk zijn het te gissen 1 Arm Europa 1 Men zou zeg gen dat ze in Spanje al genoeg hebben van de re publiek. Onder- handelinhen wor den gevoerd met ex-koning Alfons XIII waarbij een terugkeer van de zen naar zijn zwaar beproefd land, dat hem eenmaal de giens overzond niet uitgesloten is 1 De wereld is een bol die nogal dikwijls zot draait. Kleine Piet was niet gelukt in het examen en mocht bijge volg niet verhoogen van klas. Ehwel jongen vroeg zijn vader wat hebt ge nu weeral uitge stoken Och vader, 't is zeker en vast mijn schuld niet, maar de meester vroeg mij alleenlijk dingen die lang voor dat ik ge boren was gebeurd zijn I De Nazi's van Oostenrijk heb ben nog hun goesting niet en houden dol veel van springbussen en an dere griezelige tuigen, 't Zijn anders toch vieze jongens die nie gauw af geven als ze 't er op hebben.... Afwach ten gelijk den hond zijn slagen. Dingens was geplaatst op een bureel maar leek liever lui dan moe. Jongen zei zijn baas onthoudt goed dat het werk alleen het grootste plezier verschaft «Ja maar meneer antwoordde hij onnoozel ik leef niet uitsluitelijk om mij te amuseeren co Te Lourdes in Frankrijk, werd verleden week door het constatatie-bu- reel, samengesteld uit vijftien genees- heeren van ver schillende nationa liteit, officieel de wonderbare gene zing erkend van Mejuffer De Reedt van Hoeilaart. De leden van het bu reel stelden met eenparigheid vast dat de genezing van eene etterende nierziekte oogenblikkelijk was, en het niet mogelijk en uitgesloten bleek daaromtrent eenigen wetenschappelijker! uitleg te verschaffen. Eens te meer dus heeft O. L. Vrouwke bewezen gedurende de maand die haar wel het liefst moet zijn dat ze met moe derlijke goedheid op hare lijdende kinde ren nederziet. Druppelmans was nog eens op den bol en zooals altijd in zulke gevallen we! ter tale. Ik zei hij t was ik minister, ik zou de crisis op lossen... g'hebt de achturen- wet en de genevelwet... Eh- wel... ik zou dat verande ren... ik maakte de rchtiiterwet en de twee-uren wet... en alles zou weer draai en Natuurlijk Kabouts*. Vlaanderen aan kuituurwerk doen. Wat het leden- en afdeelingenaantal betreft, is dat zeker, en ook voorde bedrijvigheid. Het bijwonen van het jaarlijksch Kongres moet nu uitwijzen, dat de gehechtheid van de leiders der afdeelingen aan de vereeniging eveneens merkwaardig is, zooals ook hun belangstelling in de kul- tureele vraagstukken van de Vlaamsche beweging, waarvan er twee zeer voorname op de dagorde voorkomen. Laten dus de belanghebbenden en de belangstellenden op Donderdag, 31 Mei a.s., H, Sakramentsdag, hun dag vrij houden voor Leuven. De jongelingen van 16 tot 25 jaar die ernstig verlangen prie3ter-missionaris of kloosterling te worden, kunnen aangeno men worden te Kapelle-op-den-Bosch, bij Mechelen, waar de Paters Assumptio- nisten klassen hebben ingericht voor zulke Late Roepingen Adres Z. E. P. Overste Apostolische School t H. Theresia Kapelle op-deo-Bosch. (Brabant Vrijdag morgend rond S Ij2 uur deed zich op het gehucht Bakergem, Ninove een schrikkelijk ongeluk voor dat bijna het leven kostte van onzen beroemden wielrenner Edgard De Caluwé, uit Den- detwindeke. Edgard was zich aan het oefenen met zijn rijwiel op de nieuwe gebetonneerde baan van Ninove - Aalst. Üp het oogen- blik dat het ongeval zich voordeed bolde de renner inet eene snelheid van 50 km. in 't uur. Gekomen op het bovengenoemd gehucht, kwam hij in eene inzinkking te recht die in de gebetonneerde baan is, met het ongelukkig gevolg dat zijn voorwiel brak en de jonge renner hals over kop op de baan terecht kwam. Onmiddelijk snelde men van alle kanten toe om het slachtoffer te helpen. Dokter Cochez, telefonisch verwittigd snelde spoedig ter plaatse en diende Edgard de beste zorgen toe. Meer dan een uur moest men werken om de renner weer tot bczin- nig terug te brengen. Ieder meende dat Edgard op den slag dood was, gelukkig was het zou niet. De Caluwé werd met eene gapende wonde aan het hoofd opgenomen, waaruit hij overvloedig bloed verloor, ook is hij aan don arm gekneusd, Dokter Cochez stelde, na onderzoek vaat dat de wonden niet doodelijk zijn, wat eene geruststelling zal wezen voor de talrijke supporters van onzen renner. De Caluwé zal na «enige dagen rust hersteld zijn en wederom de oefeningen kunnen hernemen hetgene wij hem van harte wenschen. Veloclub St. Christoffel. Zondag aanstaande 27 Mei te 8 1/2 uur vertrekken de leden van den club naar Antwerpen. Vertrek bij den heer Ach. Van Droo- genbroeck. Elke deelnemer voorziet zich van een velo in heel goeden staat en neemt voorraad voedsel mede voor heel den dag. Ieder reist onder zijn eigan verantwoor delijkheid. Het bestuur. Bevingen Op 27 Mei a.s. zal eene Maria-Minnen- de schaar, biddend en zingend, naar het Heiligdom van O. L. Vrouw, opgaan, 't Gewest Ninove zal tootien, dat het nog zoo diep niet ontaard is maar nog altijd, midden van zeden verwildering, eene frissche' deugdenblcem is op den ouden christen stam. Gekerstend door Amandus, Apostel van de Denderstreek, geheiligd door het boete leven van Berlindis, Maagd van Meerbeke, is het niet te verwonderen dat, om hun lasten, vermoeinissen, zweet en arbeid in 't evangelisatiewerk, te be- loonen, de H. Moeder Gods, kort daarop, een verborgen plekje uitkoos, alwaar, zcoals een onbemerkt Margarietjebloem in de weide, vroeg of laat, zoude verwe zenlijkt worden, wat het lied ons leert Maria's beeld te middeft Van bloemen, licht en groen Ons noodt om hier te bidden En bedevaart te doen. Hoe menigmaal, sedert eeuwen, hebben de Vaderen hier gezucht tot Haar, die genoemd wordt Troosteres der bedruk- ten O kroostin lichaamslijden, Zooals in zielesmart Zult gij ten allen tijden Ons drukken aan uw hart Daarom, op 27 Mei a.a. zal het Chris ten volk ter Mei-bedevaart uitgenoodigd, in dichte rangen opstappen, zingende Komt, laat ons tot Haar ijlen Is zij ons Moeder niet En daar een stonde wijlen Al zingen 't liefdelied Refrein Maria, Moedermaagd I Die zoo hebt God behaagd, Aanvaard ons huideen dank, Ons bede en lofgezang. Niet weet wat in ieder groot en klein Al lang begrijpt het wonder ei, Der lekkre Paoha chicorei. Triportiur in goeden staat. Zich bevragen bureel van 't blad' 5 jonge mooie ruwharige fox- terriers te koop, Dreef, 44, Ninove MOTO zoo goed als nieuw merk GILLET 400 c.c. met licht tn met twee zitplaatsen. Zich te be vragen ten bureel van 't blad. Studie van M,#r VAN 0UDENH0VE Notaris te Denderhautem Openbare Verkooping van te Denderleeuw, Roodestraat. Donderdag 7 Juni 1934 te Liedekerke, lmpegem. Maandag 11 Juni 1934 Studie van Notaris Van Themsche te Denderleeuw Openbare VerkoopiDg. van een te Denderleeuw, Botermelkstraat. De Notaris Michel VAN THEMSCHE te Den derleeuw, daartoe in rechte benoemd, zal ten ver zoeke der erven Bayens-Praet te Denderleeuw, met de pleegvormen der wet van 12 Juni 1816 ten overstaan van den heer Vrederechter des kantons Ninove, openbaarlijk verkoopen Dinsdag 5 Juni 1934, Openbare Verkooping van te Denderleeuw, Veldstraat De Notaris VAN THEMSCHE teDenderleeuw zal namens wien het behoort, openbaarlijk ver koopen Woensdag 6 Juni 1934 Openbare Verkooping van met afh&ngendhed8n te Aspelaere, Dorpplaats Maandag 4 Juni 1934 Openbare Verkooping van met vijver en groote tuin te Liedekerke, Statie Donderdag 7 Juni 1934 o- Dit Kongres moet eens te meer het bewijs leveren, dat de katholieke Vlaam sche vereeniging die het houdt, aan de spite staat van alle organitmen die in Lavendelfvtraat, 30, zijn te bekomen aan de alhier onbekende gunstvoorwaarden Eene volledig-© lieuiceii bestaande uit I buffet met spie gels en vitraux - f tafel - beiden in was gezet en 4 Araerikaan- sche stoelen gepolijst voor 330 frank, I matras, I huppeling en 2 kussens aan f75 frank. Zetels, kleerkassen met spiegels en allerhande huismeubels aan dergelijke voordtelige prijzen. Eerste keus van gemaakte bloemen, vazen, postuien, kronen en grafgedenkenissen. Om te verdeelen De Notaris EDO. VAN OUDENHOVE, ver blijvende te Denderhautem, zal namens de kinde ren van Désiré Van Kerckhoven-Snel, openbaar lijk verkoopen Gemeente Denderleeuw Een woonhuis met i fhangendkeden en grond eronder en aan, gestaan en gelegen aan de Roode straat. gekadastreerd Sectie A nummer 446g, groot 1 are 80 centlaren. Onmiddellijke ingebruiktreding. Enkele Zitdag om 2 ure namiddag, ter herberg van Rcfin De Cooman, te Denderleeuw, Leeuwbrug. Om te verdeelen Openbare Verkoopir.g van De Notaris VAN OUDENHOVE, verblijvendu te Denderhautem, zal namens de weduwe Fran- ciscus De Braekeleer en kinderen, openbaarlijk verkoopen Gemeente Liedekerke Een woonhuie met athangendheden en grond te Liedekerke, ter plaats genaamd lmpegem gekadastreerd Sectie D nummer 686h, groot 90 centiaren. Ingebruiktreding kort na de toewijs Enkele Zitdag om 2 ure namiddag, ter herberg van Ivo Staels, Dorp, Okegem. Gemeente Denderleeuw Een woonhuis met afhangendheden en grond, gestaan en gelegen aan de Botermelkstraat, gekend ten kadaster sectie A nr 151fljb met eene groote van 1 are 80 centiaren. Kortelings ingebruiktreding. Enkele Zitdag om 2 ure namiddag ter herberg van Rufin Beeck- man Café Boeman te Denderleeuw Botermelk straat. Gemeente Denderleeuw Een perceel bouwgrond op eene breedte van 5 meters en eene diepte van 56,80 meters, gelegen aan de Veldstraat, gekadastraard sectie B, deel van nrs 703a en 7O4, groot volgens meting twee aren 88 centiaren. Enkele Zitdag om 2 ure namiddag, ter herberg van Mme. Wed. Van Hee-Steppe,«In den Tivoli» te Denderleeuw Langestraat, De Notarissen VAN THEMSCHE teDender leeuw en VAN ROSSOM te Ninove, daartoe in rechte benoemd, zullen openbaarlijk verkoopen Gemeente Aspelaere Een woonhuis met afhangendheden er erve.ge- staan en gelegen in het Dorp, gekend ten kadaster wijk B, nr 308i>, groot volgens meting 01 are 66 centiaren. Bewoond door den eigenaar Mr Jozef Van Nieuwenhove. Kortelings ingebruiktreding. Enkele Zitdag cm 2 ure namiddag tsr herberg van M. Omer De Koninck te Aspelaere, Dorp. De Notaris VAM THEMSCHE te Denderleeuw zal met tusschen komst van zijnen ambtgenoot Meester MEERT te Erpe openbaarlijk verkoopen namens den heer Arthur Collijns te Liedekerke; Gemeente Liedekerke. Een nieuwgebouwde herberg met afhangend heden, vijver en grooten tuin, geataan en gelegen te Liedekerke, nabij de statie, groot in oppervlak te 13 aren 67 centiaren. gekadastreerd sectie A, nr. 224]d tn dttl van nr. 117. Onmiddtlijkt Ingebruiktreding. Enke'.i Zitdag

Denderklok | 1934 | | pagina 2