Hl Vlaamsche Kermis REIZEN Achtste Jaar N* 22 Prijs per nummer 30 centiemen. Ninove 3 Juni 1984 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad NINOVE a. LUYSTifiiiAN-LgiiAiRi OP ZONDAG 22 tlUiil 1934 inschrijving in het Handelsregister. Gedenkiseken Koning Albert Landbouwbelangen Hei Hoekje van den Reporter VOOR HET Poatohaokrekeaing (R. Luysterman n- 1862,54) KANTON Telefoon 345 Handelsregister Aalst n* 1093 Abonnementsprijs 3 maander fr. 4,00 maanden 1 jaar 7,00 13,00 Drukker-U itgever NINOVE, Koeipoortstraat. 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. emeente Meerbeke ingericht ten voordeele van de Kerk ST. THERESIA te Ninove Burchtdam in 't Kasteel en 't Park OUDE GRACHT Uit het programma Turnteest - Concert - Openluchtspel - Volksbal - Circus - Waterspelen - Vuur werk en verlichting:. ALGEMEENE INKOMPRIJS 2 tr. Het Park zal vanaf 2 u. namiddag open zijn. N. B. Bergplaats voor auto's, moto's en velo's. Speciale trams. HET BESTUUR. Nu zijn weer de mooie dagen aangebroken. Hemelsblauw en zonnegloed omarmen de natuur, weelderig groeit den oogst, wie gend geuren de bloemen in het zomerkoeltje, onzichtbaar stijgt de leeuwerik en galmt zijn lied over de velden, stofferig liggen de veld wegels te slapen in het bakkende middaguur, 't Is zomertij De menschen uit de groote stad zien wij 's Zaterdags met tal van auto's voorbijglijden, op reis, naar den buiten, naar de zee. 's Zon dags morgens gaan tal van men- maak dat is genieten. Een wel doende en zelfs edel genieten van wat de natuur en het vernuft der menschen bieden aan schoonheid, levenslust, poëzie, grootheid en macht. Reizen dat is u zelf maken tot koning in de schepping. Stel n vooreerst een doel. Het moet aangepast zijn aan uw mid delen en aan uwe liefhebberij. Want neemt gij het buiten uwe middelen dan bereikt gij het doel ten koste van het belang dat gij er zult kunnen in stellen en voelt gij er niets voor dan krijgt gij een \er- schen uit ons provinciestadje, al j velende en niet leerrijke reis. Zoo heel vroeg naar 't station. Op hun paaschbest, want ze gaan op reis. Af en toe zien we luidruchtige groepen, zoo grooten als kleinen, zoo jong als oud, plaats nemen in logge autocars. Ieder heeft z'n pakje bij want ze gaan op reis. Wie reist er niet Als 't zomer wordt, hoe piettig is het niet Maar reizen is een kunst. 'n Halve eeuw geleden, toen mijn oom naar Brussel ging dat ge beurde een of twee maal in een jaar dan was dat een heel pro bleem. Van acht dagen te voren waren oom en tante er reeds mee bezig. Al de boodschappen wer den gewikt en gewogen, de frak van oom en zijn hoed en zijn das werden flink uitgeborsteld, nage zien en opgehangen om geen valsche plooien te vertoonen. Oom vertelde 's Dindags in de her- bert da hij naar Brussel ging en dat gij noopte van iedereen in goe de gezondheid terug te vinden. En wanneer het oogenblik gekomen was dan ging het van hebt ge dit en hebt ge dat vergeet niet dit en denkt aan dat, wees voorzichtig in de groote stad, pas op uw geld en bid een vaderons in de kerk van St. Antonius Een half uur te vroeg ging oom naar den trein en 's avonds deed tante het ook om oom te gaan afhalen. Wij gingen dan mee om de pakjes te dragen en omdat oom altijd caramelfen mee bracht van Locus. Nu gaan de menschen naar Chi na en niemand spreekt er over. Dat is de eerste kunst van 't reizen. De dichter zegt Wer reisen will. In stilte moet ge u daartoe ge reed maken. Want reizen we bedoelen alleen reizen uit ver komt dat iedereen met de meeste vrucht reizen kan. Dit ook ver klaart hoe kitsch de taak is van de voorzitter van vereenigingen die voor hun leden een rei3 willen op touw zetten Zeer bepaald moet hun doel zijn en zeer verscheiden de intrest-punten gedurende de eis, Niets is noodlottiger van het dubbel standpunt uit van de groepsgeest en van de kunst om te reizen dan het leiden van een groep tot in een bepaald station en dar. allen als een ordelooze bende te laten vlotten. Groepsreizen moe* ten geleid worden en de leiding moet gevolgd worden. Om uit het vooropgestelde doel het hoogste nut te trekken moet het van voorop voldoende gekend zijn. Die kennis beïnvloedt name lijk het tijdperk voor de reis, den duur ervan en de prijs, de voeding, de uitrusting, het gezelschap, 't Is in den winter niet dat ge Spa meet bezoeken en 's zomers niet dat ge te Brussel een opera moet gaan zien. Naar de Azuren-kunst reist men niet in den Zomer en niemand doet, 's winters, aan toerisme in Schotland. Men haalt de schouders op wanneer men ergens in de Ar dennen een juffrouw op hooge hie len aan bergbeklimming ziet doen en even zoo komisch is de heer die met zwarten jas en bolhoed in Juli op het strand gaat wandelen. Dat alles beteekent gemis aan kennis van het doel. Is het soms niet om dat zooveel menschen zonder doel reizen dat de surprise-treinen zoo veel bijval kennen. Maar WAT heeft men bij zoo'n reizen geleerd De voeding en het gezelschap zijn ook twee hoofdzakelijke pun ten op reis. Naar gelang het doel van de reis natuurschoon steden schoon, niets doen, rust of onder richt kies u een of twee reisgezel len met zelfde betrachtingen en re gel uw tafel naar het voorop gestelde doel. Hoevelen zijn er niet die van niets anders droomen dan van eten en drinken. Hun eer ste bekommering is een beste res taurant en hun laatste er nog een glas bij gieten. Veel overdaad heb ben ze gedaan op hun leis en daar van kunnen ze verte'len. Van het overige weten ze niet. Waarom dan zoover gaan om zoo weinig nieuws op te vangen Aan al dezen die mij lezen wensch ik dat ze dit jaar een aan gename reis zouden mogen maken. Hoe kort ze ook dure. Maar dat ze bij hun thuiskomst zouden mo gen vertellen van de genoegens van de reis. Vertel dan van de ber gen en van de dalen, van rivieren en stroomen van beelden en ka thedralen vertel van de genoe gens van een broodje met kaas, vol honger bij een lommerige bosch kant opgeëten, vertel van een lek kere teug uit de veldflesch wanneer gij boven op een rots geklauterd geniet van 't landschap aan uw voeten, vertel van een lekker glas- je bier buiten aan een proper dorpsherberg. Vertel van zon en gloed, van rnorger ücnt en avond schemering. Vertel van een deug delijk voetbad, na lange marseh in een vliedend beekje. Vertel van planten, dieren, menschen, vertel van uw schoenen van uw stok, van uw hoed en zeg dat alles best ver liep zooals gij het hadt verwacht. Dan eerst hebt ge gereisd zooais ik het u wensch. Vooraleer te rusten zeg dan nog even dank aan den Schepper die u van zoo heerlijke dingen liet ge nieten. vertegenwoordigen door een volmacht- hebber De volmacht mag op ongezegeld papier worden opgesteld zij moet niet geregistreerd worden maar de handtee- kening van hem die de volmacht geeft, moet worden echt verklaard door den bur gemeester van de plaats waar hij zijn woonplaats heeft. De volmacht kan worden opgesteld in de volgende bewoordingen De ondergeteekende naam, voorna men, beroep metterwoon gevestigd te. volledig adres geeft bij dezen volmacht aan Mr... naam, voornaam en adres van den lasthebber om al de formaliteiten te vervullen die noodig zijn voor zijn in schrijving in het handelsregister van Aalst en om al de daartoe noodige stukken te onderteekenen den193 Deze volmacht moet dus gedagteekend zijn en de handteekening gewettigd door den burgemeester De houder van de vol macht moet voorzien zijn van zijn eigen eenzelvigheidskaart. Voor de inschrijving van handelsven nootschappen zullen de bijlagen van den Moniteur beige, waarin de acte of de uit treksels uit de acten betreffende de ven nootschap afgekondigd zijn, worden voor gelegd ue gegevens betreffende die af kondigingen dienen inderdaad vermeld in de aanvragen om inschrijving. Indien de persoon die zich voor de in schrijving aanmeldt niet gemachtigd is om de vennootschap te binden, dan moet hij in het bezit zijn van een bezondere vol macht van hem of van hen die deze macht hebben. Krachtens een nieuwe gunslmaatregel kunnen de inschrijvingen in het Handels register tot 1 October aanstaande door elkeen worden genomen zonder de boet van 100 fr. te moeten betalen wegens laat tijdigheid. Tot 1 October aarstaande kunnen die inschrijvingen dus geschieden tegen het recht van 25 fr. Ook de verklaringen betreft wijzigingen aan de inschrijvingen in het handelsregis ter worden gedurende hetzelfde tijdperk aanvaard zonder toepassing der boet we gens laattijdigheid, 't is te zeggen, tegen het recht van 12 fr. Inlichtingen betreffende de inschrijvingen in het handelsregister van Aalst. Voor inschrijvingen in het handelsre gister is de griffie der Handelsrechtbank van Aalst open 's voormiddags van 10 tot 12 uren, op de volgende dagen der week, Maandag, Woensdag, Donderdag en Vrij dag. De personen die hun inschrijving wen. schen te bekomen moeten zich van hunne eenzelvigheidskaart voorzien. De formu lieren noodig voor het verzoek tot in schrijving worden hun ter giiffie zelf af geleverd. Al de noodige inlichtingen zullen hun daar versterkt worden. Er weze reeds de aandacht op gevestigd dat de han delaars, die een persoonlijke zaak uitba> ten, op de formulieren onder andere, die nen in te vullen den datum van hun hu welijk, en het regiem voorzien bij hun huvvkontrakt Het zal hun vrij staan de formulieren onmiddelijk in te vullen ofwel ze mee naar huis te nemen om ze aldaar in te vullen. De onderteekening ervan moet echter in elk geval op de griffie gebeuren. De inschrijvingen mogen niet per brief aangevraagd worden wel mogen zij, die zich willen laten inschrijven, zich laten Onder de bescherming van het Pro vinciaal Comiteit is te Aalst, onder voor zitterschap van den heer Bouckaert, Ar rondissementscommissaris, een Arrondis- sements comiteit gesticht tot de oprichting van een gedenkteeken aan Koning Albert. Dit comiteit zal ijveren voor het inza melen der gelden in het arrondissement. Bovendien wordt in elke stad en ge meente een plaatselijk comiteit gevormd. Eerstdaags worden de insenrijvingslijs- ten in omloop gebracht door de plaatselij ke comiteiten. Aangezien 't een Nationale inschrijving geldt, zal aan al de inwoners de gelegenheid verschaft worden deze va derlandslievende onderneming le steunen. Beoogd wordt het tot stand brengen van een grootsch monument, ten votle waar dig van onzen diepbetreurden Vorst wiens roemvolle daden en verdiensten moeten bewaard blijven voor het nageslacht. Afzonderlijke giften en bijdragen kun nen van nu af gestort worden op pest- checkrekening Nr. 4115.31 van den schat bewaarder van het arrondissementscomi- teit heer K. Van den Bossche, Aalst. Voor inlichtingen en mededeelingen zich te wenden tot het secretariaat, arron- dissementscommissariaat, Brabantstraat, 28, Aalst, van 9 tot 12 ure voormiddag. Met toestemming van den heer Minis ter van Openbaar Onderwijs zal in alle onderwijsgestichten eene prentbriefkaart verkocht woiden, welke de eedaflegging van Z. M. Leopold III voorstelt. De schoolhoofden gelieven van nu af het aantal kaarten te doen kennen dat ze wenschen te bekomen. Tijdstip van het hooien Herhaalde malen hebben wij er op ge wezen dat onze weiden alle jaren veel te laat worden afgemaaid om malsch, ver teerbaar en voedzaam hooi te bekomen. Dit wark zou moeten gebeuren einde Mei dan bevat het gras meest verteerbaar ei wit. De hoeveelheid hooi die men inoogst is bijna niet kleiner, maar de hoeveelheid voedende bestanddee'en is, in evenredig heid, grooter en dat is heel de zaak /oor den boer, wat men er ook over zegge. De volgende cijfers over ontledingen van gras gedaan op verschillende tijdstip pen bewijzen klaar ons gezegde Op 20 April maaien heeft men 24,70/0 inhoud aan eiwitachtige stoffen en 16,50/0 ruwe vezelstof. Op 10 Mei maaien heeft men 10,90/0 inhoud aan eiwitachtige stoffen en 180/0 ruwe vezelstof. Op 10 Juni maaien heeft men 12.40/0 inhoud aan ciwitachtige stoffen en 270/0 Vervolg op 2' blad. Is dat tegenwoordig een spel met de mon sters ik wtlle spreken van de zeemonsters. Want er zijn monsters, en monsters. Wat wij noemen ten staalen verzen den onder den naam van staal zonder waarde noemen de Hollanders ook mon sters s. Van die moeten wij niet spreken want alle handelsreizigers zijn eensgezind om te ver klaren dat niemand wil kijken naar derge lijke monsters. Het e monster tonder waarde échan- tillon saus valeur vindt ge onder de men schen ook al. Maar daar wil ook niemand naar zien hoezeer te ook hun best doen om de aandacht op zich te trekken. Ik spreek dm van de zeemonsters Het monster van Loch-Ness dat de goede methode heejt om de aandacht op sich te vestigen hei laai tick niét tien. Het monster dat daar tegen Le Havre gestrand is maar dat in te ver gevorderden staat van ontbinding was om zijn eenzelvig heid nog te laten vaststellen. Hadde het enkel een paar tanden aehter gelaten dan hadden de geleerden met een groote G het alras weer samengesteld zonder vrees voor tegenspraak.... maar nu bleef er te veel van over en niet genoeg. Én het monster van de baai dat overhoop ligt met de duikelaars van de Artiglio hei Italiaansche birgschip, omwille van een wrak. En het monster dat den assaut gedaan heeft op de kust van Noorwegen en zoo jam merlijk is omgekomen. Dat was nu nt keer een curieus staal. Die kon hem dik maken Voor een mensch is dat geen wonder te kunnen dat allemaal en er sim van die vieze haren die tick om 'ttm niet zoo dik kunnen maken dat ze er haast van ontploffen. Maar dai monster kon hent kort en dik maken en lang en dun juist gelijk 'nen pier 1 Als het daar aan wal gezwommen is had het zich juist dik gemaakt en het was maar vier meter lang meer al kon het zich uitlengen tot twintig Hoe of waarom het zich kort en dik maakt of dun en lang heb ben de geleerden ons nog niet verteld. Ik veronderstel dat het zich dik gemaakt heeft manier van de pieren omdat hei zich dik gemaakt had manier van de men schen en dat het too in een oogenblik van opgewondenheid is dat het stormenderhand de aarde heeft wilien innemen Want al zijn de visschen wezens met koud bloed ze kunnen zich toch ook nt keer warm maken en dan doen ze beestigheden toowel als de menschen dit hun koelbloe digheid verliezen. Natuurlijk gebeurt dat bij de menschen meer.... maar die hebben warm bloed, en dat is een ernstig excuus alhoewel ze zouden moeien meer verstand hebben..., en gebruiken. Niemand weet, natuurlijk, waarom die diepwatervtssclien hun element verlaten en in de nabijheid der menschen komen leven en iedereen denkt er het sijne over. Ik denk, en ik zal voorzeker niet verre mis tijn, da', hei de crisis is die die beestjes naar hier jaagt. Want het is crisis in de diepte der zee De oorlogsjaren en de eerste na-oorlogsjaren waren er vettejaren. Duitinden van kilogr msnschenvleesch werd er gratis heengestuurd en het bewaarde er goed, het water der zee is echt pekel. Ze aten ginds elk hunnen man op gelijk wij onsen pekelharing en er kwamen daar ook hcele kisten toe met wijn, Champagne, Porto, gin, wisky, oude klare en dies meer. Als het menschenvleesch, tn losse verpakking, op was, werden de blikjes aangesproken sar dines, pilchards, corned beef en smgt artikels die bestemd geweest waren voor de verbondene legers, maar die een verkeerde richting hadden genomen. Laatst kwamen de gesenken torpilles en zeemij nen aan de beurt.... die ontploften al eens bij 't los vij zen.... en den eenen zijn dood was den ande ren tijn brood Nu is het al op, en ze ko men tien in de richting van waar het kwam 't Is ten honger marseh, en ze spe- culeeren op nen nieuwen laatsten oorlog.... gelijk sommige aardsche monsters 1 Reporter fr V" DEHDERKLOE

Denderklok | 1934 | | pagina 1