BE Vlaamsche Kermis De Werkloosheid oozer Jeugd. MIDDENSTANDERS Houdl Dinsdag 19 Juni vrij want Slruyvelt komt Achtste Jaar N' 23 Prijs per nummer 30 centiemen. Ninove 10 Juni 1914 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad R. LMYSTERIIAIÜ-LiSMlRl OP ZONDAG 22 «JULI 1934 Het land verheugt zich in de GEBOORTE YAH EEN PRINS. Hunne Majesteiten mogen er aldus op roemen de tradidies van ons Vorstenhuis hoog te houden en aan het land het voorbeeld te blijven geven van den christen fa miliegeest. Het Prinsje zal den naam dragen van zijn doorluchtigen grootvader en den titel voeren van Prins van Luik, HEIL ONZEN JONGEN PRINS ALBERT. katholieke {Middenstandsbond Ninove Reizen Het vlaamsche lied. Tijd genoeg I Oost-Viaanderens Bedevaart naar L. Vrouw van Lourdes (Frankrijk) Landbouwbelangen Het Hoekje van den Reporter VOOR HET KANTON NINOVE Poatcheokrekeaicg (R. Luysterman n-1862,54) Telefoon 345 AbonnsmcnUpt-ijs 3 maanden fr. 4,00 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-U itgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Handelsregister Aalst n- 1093 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr, dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Gemeente Meerbeke ingericht ten voordeele van de Kerk ST. THERESIA te Ninove Burchtdam in 't Kasteel en 't Park OUDE GRACHT Uit het programma Turnfeest - Concert - Openluchtspel - Volksbal - Circus - W aterspelen - Vuur werk en verlichting-. ALGEMEENE INKOMPRIJS 3 ir. Het Park zal vanaf 2 u. namiddag open zijn. N, B. Bergplaats voor auto's, moto's en veio's. Speciale trams. HET BESTUUR. In den loop van de bespreking die eenige dagen geleden in den Senaat volgde op de interpellatie over de werkloosheid, werd de aan dacht gevestigd op een bijzonderen kant van die moderne plaag op de zware gevolgen namelijk, die voortspruiten uit de gedwongen werkloosheid der schooh erlaten- de jeugd. De ernst voor dezen toestand die de jeugd doemt tot een licha melijk, verstandelijk en zedelijk sloopend niets-doen werd er door de vergadering erkend en leidde tot een voorstel voor het instellen van een commissie die, zoo spoe dig mogelijk, aan de Kamers ver slag zou uitbrengen en practische besluiten indienen ten einde aan dezen treurigen staat van zaken verbetering te brengen. Eenieder koestert de hoop dat die commissie tot een goeden uit slag zal geraken. Er mag wel eens op gewezen worden dat er in het land nog im mer meer dan 60,000 jonge werk nemers, jonge werkwilligen, nog niet aan den arbeid gesteld zijn geweest, dat voor sommigen de arbeidsloosheid drie, vier jaren reeds duurt en dat dit getal jon gelingen gaandeweg vergroot naar mate de crisis voortduurt. Het valt niet te betwisten dat daaraan verandering moet komen. Teallen prijze moet vermeden wor den dat er een klasse beroepsvverk- loozen ontstaat en men zocht naar middelen om leniging te brengen. Men zocht een uitkomst vooral in eene verlenging der school plicht. Deze oplossing vindt thans meer en meer voorstanders in de werkgevers- en werknemersmid dens en zoowel kristene, als socia listische en liberale, patroonsver- eenigingen en arbeiderssyndlkaten hebben zich gunstig uitgelaten over de verplichte verlenging van het schoolonderwijs gedurende een bepaald aantal jaren. Vooreerst verwacht men hiervan esn gevoelige vermindering van het aantal jeugdige werkwillige werkloozen door het vertragen van den jaarlijkschen toevoer van nieuwe arbeidskrachten, maar bovendien is het onbetwistbaar dat de voortzetting van het onderwijs grootelijks zou bijdragen om aan net vakonderwijs een veel nuttiger en beter geordende uitwerking te geven. Het thans bestaande vakonder wijs of naschoolsch onderwijs mag zich spijtig genoeg niet verheugen in de belangstelling die het ver dient al te veel jonge arbeiders, in plaats van zich te bekwamen en te wapenen voor den lateren strijd om den broode, geven er de voor keur aan leeg te loopen of hun kostbaren tijd te vergooien aan nuttelooze liefhebberijen. Het ware goed dat de aandacht van die jonge arbeiders gevestigd werd op de plicht die ze hebben, tegenover zichzelf, tegenover den arbeidersstand en tegenover de genieenschap, hun eigen ontwikke ling en vervolmaking na te sturen. De ouders en de volwassen ar beiders hebben tot taak hun kin deren of hun toekomende werk- broeders aan te sporen de gedwon- gen werkloosheid niet te laten doorgaan in ledigheid, hun tijd niet te verliezen, maar integendeel, die droevige peiiode te nutte te maken door zelfonderricht om al dus beter voorbereid en gewapend de komende tijden in te gaan. Een overwegende ioI kan hierin gespeeld worden door de jeugdor ganisaties en in dien gedachten- ge ng past het hulde te brengen aan de bemoeiingen der Kajottersaf- deelingen en der Middenstands jeugdbonden. Deze laten niet na de jeugdige arbeiders en vaklieden te wijzen op het onmiskenbaar belang van eene ernstige en diepe vakopleiding en van het voortgezet onderwijs. Ze beijveren er zich voor de jonge lieden te doordringen van het overgroote nut eener degelijke kennis van hun vak. Ze stelien ze in het bezit van gepaste boeken en leergangen en geven hen de noo- dige richtlijnen om hun onderricht verder door te drijven. Deze moeite mag niet vergeefs zijn, zij moet integendeel de groot ste mogelijke vruchten afwerpen en daarom doen wij een beroep op de ouders en de volwassen arbei ders opdat zij, bekommerd met het lot hunner kinderen of werkbroe- ders, hun invloed doen gelden om ze door bemiddeling van K. A. j. of Middenstandsjeugd, te helpen opleiden tot een beter en vrucht baarder bestaan. In het artikel van verleden week kwam een vers voor dat onduidelijk zal geble ken zijn oindai het alleen was en zonder volledige zin. De oorzaak was een spijtige vergetelheid in h?t opstellen van het arti kel. Wij laten thans het vers volledig ver schijnen het is van een duitsche dichter uit de XVIIe eeuw. Wer reisen will, Der schweig fein still, Geh steten schritt. Nehm nicht viel mit, Tret an am frühen morgen Und lasse heim die Sorgen. Ongezien de manier om zich op reis te begeven hetzij in een moderne auto of met de antieke vigilante deze wijze raad gevingen zullen steeds de doeltreffendste zijn om het reizen aangenaam te maken. In 1933 wist het Davidsfcr.ds zijn mu ziekuitgaaf voorgoed Vast te leggen in een bundel die elk jaar onder de benaming Het Vlaamsche Lied het Vlaamsche land zou worden ingezonden. Dit jaar komt de bundel een der volgen de dagen van de pers, met een bloemle zing liedeien die door iedereen kunnen gezongen worden, Even inkijken 1 Eerst hebben we daar een viertal perelt- jes u:t onzen middeleeuwschen muziek- schat, het mooiste dat op dit gebied be staat 1. Laet or.* mit herten reyne 2. Een kindekijn is onsgheboren 3. .Maria die zoude naar Bethlehem gaan 4. Herders, Hij is gheboren alle vier stemmig, vol devotie en Vlaam- schen eenvoud... Ten tweede moderne muziek voor alle stemmen. De bestuurder van het Me- chels Konservatonum gaf drie prachtlie- deren waarvan de inhoud zoowel als de vorm hoog in waarde staan Poes mag paling, Stoute Kat en Kreu pel Marieke. Flor Peeters, de man der orgeltonen, zond di ie pareltje*, die hij putte uit de reine oogen zijner drie lieve kinderkens Kind van mijn liefde. Rood pioeneke en Mijn kleen, kleen dochterke. 't Eerste kindje, komt uit de pen van Maurice Deroo die er dan ook werkelijk iets eenigs heeft willen van maken. Een bollig en plezierig liedeken waar aan allen 't meeste genoegen gaan beleven is Sneeuw van Staf Neee, wie kent hem niet Van Opsomer de groote brok, weer een van die deugdelijke populaire liederen die ons volk zoo graag mee bulderen Vlaam sche toren. En, last not least, Mietje, een speelsch dingetje, fijn maar klein, van O. Haes. Het is geen geheim meer dat het Da- vidsfond8 voor zijn leden drie reizen in richt naar Oberammergau met zijn prach tige passiespelen. Voor een paar dagen ging de première en de bladen raakten niet uitgepraat over al 't schoone en 't eenvoudig grootsche waarmede de spelers hun rol vervulden, 't Was om 't water in uw mond te doen ko men. En niet alleen de passiespelen, dat blijft natuurlijk hoofdzaak, maar hoevele andere steden met hun talrijke merkwaardighe den gaan de Davidsgroepen niet bezichti gen Keulen, Bonn, vaart op den Rijn, Koblenz, Wiesbaden, Neurenberg, Mün- chen, Innsbruck... we grijpen zoo maar in den hoop. Drie reizen 1. Een kortere tocht van 23 tot 28 Juli 2. een iargere treinreis van 4 tot 12 Oogst, en 3. een langere reis per autocar van 3 tot 12 Oogst. Merk wel Inschrijvingen mogen ge schieden tot 1 Juli voor de drie reizen. Door den gunstiger) wisselkoers konden ook de eerst aangemelde prijzen merkelijk worden verlaagd. Vraag nadere inlichtingen, prospecti en dies meer aan Davidsfor.ds. Telken jare gaan talrijke vlaamsche be devaarten naar het wereldvermaarde oord van Onze Lieve Vrouw van Lourdes. Oost-Vlaanderen bleef rooit ten achter, en zag zijn getal bedevaarders ieder jaar vermeerderen. De crisis zeits vermocht tot hiertoe niet het getal te óoen siinken der zomerbedevaart, dank wellicht aan de tal rijke Lourdes spaarkassen zoo wat ten alle kante opgericht. Hier volgen de data voor de aanstaarde zomerbedevaarten Van 14 tot 2? Juli vertrek uit Antwer pen trein langs Parijs, Bordeaux en te rug langs Nevers. Van 1 tot 10 Augustus vertrek uit Maestricht1. trein langs Lisieux, St. Laurent, St. Sèvre, en terug langs Parijs. Van 3 tot 11 Augustus vertrek uit Gent 1 trein Lourdes rtchtstreeksch en teiug met bedevaarders en zieken Vertrek uit Antwerpen en Brugge 2. treinen langs Parijs-Bordeaux en terug langs Lisieux. Voor inlichtingen en inschrijvingen wende men zich bij E. H, Van Irnpe, Doorn weg 21, Ninove, voor Denderleeuw bij H Pastoor. Het vraagstuk der bemesting Hedendaags wordt er in Engeland fel gewerkt om de landbouwers de noodza kelijkheid te doen inzien van meer schei kundige meststoffen te gebruiken bij de teelt der gewassen. Een oud-landbouwleeraar van Oxford deelde over eenigen tijd het volgende meebetieffende die zaak Vervolg op 2' blad. Als ge sommige menschen wijst op den invloed die het midden waarin te leven op hen heeft trekken ze hun schouders op. Als ge hun zegt dat het blad dat te leten dut het iooneelstuk of de film die ze zien en hooren invloed heeft op hun gedachten zeg gen te dat het niet waar is. Ze zetten 'nen kt op gelijk 'nen duiver, en ze boffen met hun sterke persoonlijkheid. Zij zijn telfslandig zij zijn verstandig en weten onderscheid te maken iusschcn waarheid en valscliheid zij ondergaan niemands invloed, integendeel zij oefenen invloed uit op hun midden En juist daar ligt het paard gebonden dat niemand den invloed voelt van hei tmid- den en er dus niet eens aan denkt er zich tegen te verweren. De mensch ondergaat den invloed van het a midden 't ts te zeggen van de menschen waarmede hij handelt en spreekt, van boe- ken en bladen die hij leestvan tooneel en cinema waar hij ontspanning zoekt. Wit de mcnsch zedelijk gezond blijven hit moet zor gen dat zijn midden zedelijk gezond zij 1 De mensck ondergaat den invloed van het weder... hoe zou hij den invloed met onder- gaan van het midden In bepaalde omstandigheden zijn de honden weer- ziek de eenden duikelen en de meerlaars zingen als 't gaat regenen als er onweder op komst is vliegen de insek- ien zoo dicht bij den grond dat de zwaluwen die er jacht op maken beven grond en water scheren als om zich te verongelukken. De jichtlijders voelen hel weder in hun stramme knoken en 't is soms genoeg dat er onweder in de lucht hangt om onweder te doen losbarsten m het huishouden 1 Zie verleden Zaterdag was 't onweder, en op den Burchtdam was 't echt waterfeest. Grachten en rioolen traden builen kun ne oevers de straat werd tot beek herscha pen en sommige woningen werden kleine vijvers waar er middel was om te varen en te lisschenn... En het gemoed der menschen trad ook buiten zijn oever en burge meester en schepenen en stad, en provincie, en staat, tot de pastoor toe waarom de pastoor nietde pastoor en 't weder hebben het toch altijd gedaan kregen de volle lading. Ckacun en pnt pour son grade et son rhume En 's anderendaags als 'i water was weg- geloopen en het zand weggeschuurd waren de gemoederen ook bedaard tn niemand wist tr nog wat hij daags te voren had af geklon ken. AT et ge nog een klaarder bewijs hebben van den invloed van 't weder op de menschen, en d f.rtiori van het midden op de men schen Jawel Hier zie Twee jonge heeren, niemand genommeerd «s niemand gebla meerd twee jonge heeren leven zoc kalm zoo matig, zoo ordentelijk stil genietend van de poes ie van 't leven dat ge ze niet beter kunt v tgdijken dan aan een dichterlijk beekje dat krabbtlend en babbelend door de weide kronkelt... Enwel het geweld der wa teren heeft ze Zaterdag ook in hun geweld gezet Ze konden niet naar huis omwille van het water ze zijn aan 't bak schieten gegaan met zou'n drift dat ze door den duur twee gaatjes zagen in plaats van een! En Zon dag morgen war.n z: niet op liet app l de schaliedekkers zaten op hei dak Maar dat is onder ons hoor reporter mocht het niet weten uit vrees van in zijn Hoekje te staan. Moeder de vrouw mag 't ook niet weten uil vrees van in haren hoek te moeten staan Opgepast voor de invloeden van het mid den en van 't weder I Reporter BEHDERBX OE TOMAAT - Napolitaan- sche zon direct op Uw tafel. TOMAAT -bevat A. B. C.- vitamines, voor het leven onmisbaar. TOMAAT - kon ia gin door kwaliteit en on- vergelijkelijken smaak. TOMAAT - gezond en natuurlijk produkt.

Denderklok | 1934 | | pagina 1