BE Vlaamse he Kermis handen met Dictatuur Maar 't is niet alles Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad et. LÜYSTIElüAM-LllüiyilS OP ZONDAG 22 JÜLtl 1934 Katholieke Middenstandsbond van en te Ninove fillo heden Goed One^lijke Concurrentie. Het Hoekje van den Reporter mm VOOR HEIT KANTON NINOVE Postcheokrekeaing (R. Luyslerman n- 1862,54) Telefoon 345 Handelsregister Aalst n- 1093 Abonnementsprijs 3 maandeL fr. 4,00 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel i fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Gemeente Meerbeke ingericht ten voordeele van de Kerk ST. THERESIA te N inove Burchtdam in 't Kasteel en 't Park OUDE GRACHT Uit het programma Turnteest - Concert - Openluchtspel - Volksbal - Circus - Waterspelon - Vuur werk en verlichting. ALGEMEENE INKOMPRIJS S5 Ir. Het Park zal vanaf 2 u. namiddag open zijn. NB Bergplaats voor auto's, moto's en velo's. Speciale trams. HET BESTUUR. Lokaal a S'.-Jorishof Statiestraat. &ëëm Er zijn voorzeker weinige poli tieke vraagstukken waarrond zoo veel gestreden is geworden, en nog wordt, als het vraagstuk van de diktatuur. Het is trouwens zeer begrijpelijk. De diktatuur is een uitzonderlijke regeeringsvorm die zich in de georganiseerde staten dan alleen kan voordoen wanneer de algemeene of sommige belang rijke toestanden in het land heele- maal in de war zijn geraakt. Zoo lang de gewone staatsvorm vol doening geeft, zoolang blijft ook alle diktatpur uitgesloten vermits de overgroote meerderheid van de burgers niet zou gedoogen dat er aan een bevredigende orde zou worden geraakt. Wij kunnen ook nog vaststellen dat de diktatuur gesteund gaat op een nog prijzenswaardige reserve van goede burgerschap vermits de partijgangers grootendeels gevon den 'worden tusschen zulke klas van menschen welke met den toe stand en de welvaart van het land oprecht bekommerd zijn. Te rech te of ten onrechte nemen zij alsdan hun toevlucht tot de uiterste mid delen de dictatuur. Wij spreken hier althans niet over landen waar op gewelddadige manier een nieuwe regeeringsvorm werd ingesteld, alhoewel deze zoo gezegd wettige vorm niets anders dasrstelt dan een dictatuur, maar alleen van zulke landen waar een dictator beweert het oude regiem tegen verval te verdedigen en aldus voortdurend te kennen geelt dat zijn heerschappij slechts een over gangstijdperk is. Wij spreken dus niet van Spanje en Rusland maar wel van Duitschland, Oostenrijk en Italië. In alle die landen is den oor sprong van de dictatuur dezelfde aan een wissen ondergang te wil len ontsnappen. Een zeker aantal burgers hebben aan den lijve ge veeld dat het Staatsbeheer ondeu gend was, dat de financiën en de ekonomie van het land binnen zeer afzienbare tijd reddeloos gingen verloren zijn en dat een radikale ommekeer moest gebeuren. Die enkele burgers zijn partij gevvor den, hebben veld gewonnen en ten laatste op hun eigen manier bezit genomen van het gezag. En van nieraf beginnen zij grondig te ver schillen. Zoo had de Italiaansche dictatuur van voorop een welbe- Heer STRUYVELT het lokaal vanaf 5 uit tot onze leden om hem te DINSDAG 19 JUNI komt Gent houden in 7 uren. ÜU6 een eenige gelegenheid voor gaan raadplegen. Dure raad maar goedkoop. En wie van ons heeft er niet een of ander inlichting noodig Zou er een enkel lid zijn die geen raad of hulp van hem kan gebruiken paald oogmerk, terwijl de Oosten- lijksche dictatuur gesteund gaat op het oude princiep en zelfs kor daat terugstuurt naar den ouden regeeringsvorm. Alleen Italië en Duitschland hebben onomwonden oorlog verklaart aan zekere men schen en aan zekere gedachten Zij gedoogen die niet in Oostenrijk evenwel worden de gewelddaden ten zeerste vermeden en blijft er voor de minderheden nog een zeke re vrijheid van uitdrukking tenzij de veiligheid van den staat ermee gemoeid gaat, tenzij de minderheid het door geweld op de meerder- j heid zou willen halen. De troebe- en de uitdrijvingen welke in Italië en Duitschland hebben phats ge had zijn dus het gevolg geweest van de pogingen tot staatsgreep welke dooi de minderheid werd ge pleegd. Het valt dan ook op dat de at mosfeer in dit landen gansch ver- j schillend en kenschetsend is. In de twee eersten is het een vloed van vlaggen, plakbrieven, manifesta ties, fascistische groeten, partij- politie en dies meer in het laatste niets van dit alles om de partij- propaganda te vinden moet men ze opzettelijk gaan zoeken; alleen be staat een zekere censuur op de bla den. Bovendien valt op te merken dat het voornaamste doelwit van de Oostenrijksche oppositie niet zooveel de inlandsche dan wel de buitenlandsche politiek is. De Duitscbe en Italiaansche dictators dringen zich op bij de publieke opinie, onophoudend wordt de groote trom geslagen en wie niet meevoelt loopt gevaar door den vloed verpletterd te morden. De Oostenrijksche dictator eischt al leen dat hij zijn werk met vrede zou mogen voortzetten overtuigd als hij is dat zijn politiek meeslee- pend zal werken door overtuiging. De vreemdeling voelt zeer duide lijk dit verschil van geestesgestel- tems het is alsof het land van Mussolini en Hitler vol bespieders loopen, zelfs in Duitschland waar men voor 't oogenblik nochtans alles in 't werk stelt om de vreem delingen te lokken. Dat gevoelen heeft men echter absoluut niet in Oostenrijk. Wat nog meer het verwonder lijke van deze vaststelling doet uit schijnen is dat de drij regimes evenzeer erop uit zijn om ORDE Denzelfden avond om klokslag 7 u. 30 geeft heer EMI EL- VAN DER MEULEN een puike voordracht over: Ge weet Van Der Meulen heeft er een handje van om dergelijke ontwerpen te behandelen en ai deze te roskammen die 't verdienen Hier gaan we nogal wat te hoeren krijgen Zou er een Middenstander durven beweren dat er niets zal te ieeren vallen Is er een enkel lid die het zou wagen de belangrijkheid van dergelijke dagorde te betwisten Wij, Middenstanders, waarom gaan de zaken voor ons het slechts van al Van Der Meulen zal 't u zeggen Wij durven vrijaf en met recht en reden beweren dat de leden die deze Vergadering niet bijwonen vrijwillig hun eigen belangen verwaarloozen. Dus Mannen tot DINSDAG De Voorzitter, Ph. Van Driessehe. te doen heerschen het verschil lend gevoelen komt dus alleen van de methodes die worden aange wend Doch vraagt men zich al ot de orde werkelijk heerscht En dan zijn wij geneigd te zeggen dat ze iri geen van de drie landen vol komen maggeheeten worden, ver mits deze uitzonderlijke regee- ringsvormen noodzakelijker wijze iemand tegen de borst moeten stuiten maar we mogen er nog aan toevoegen dat de orde best schijnt ingeplant in Duitschland. Italië heeft een groot getal burgers moeten over de grenzen zetten en nog een ander groot getai blijven gemuilband binnen de grenzen, maar wachten slechts op de gele genheid om te roeren Onder de bannelingen bevinden zich vele invloedrijke personen, gewezen leiders. In Oostenrijk zijn de min derheden van misnoegden nog aan wezig en wij weten dat ze nog be drijvig zijn en zelfs gewapender hand in de straat durven komen. Wat Duitschland betreft, het kan niet geloochend worden dat het Hitlerisme mag bogen op de geest- drilt van millioenen inwoners en dat die geestdrift en het vertrou wen werden bekomen vooraleer Hitier aan 't bewind was. De groo te massa is tot Mussolini gekomen wanneer hij de macht door een staatsgreep had veroverd, wijl Hitier de macht heeft gekregen dank aan het vertrouwen van de massa. Een andere vraag daaromtrent is waarin bestaat de orde welke in deze verschillende staten wordt gehandhaafd. Alle3 wat maar ee- nigzins van de administratie al- hangt laten we onbesproken. In ieder land streeft men rechtzinnig naar het beste en we mogen wel zeggen dat Italië op dit gebied den grootsten vooruitgang heeft ge maakt. Maar de regeling van de bestuurszaken en van de openbare diensten is niet al de orde welke in een land moet heerechen. Er moet onder meer en misschien wel in eerste orde, op materieel gebied natuurlijk, orde zijn in de finan- tiën. Mogen we zeggen dat die orde bestaat. Neen. Mogen we zeggen dat er vcor gewerkt wordt? Ja. Nogmaals verschillen de methodes voor deze drie landen. Het is niet in een kort schrijven als dit dat men zulke vraagstukken kan ont leden. Wij zullen ons dan ook be« perken tot deze enkele vaststelling. Het publiek blijft in de drie landen min ol meer onwetend van de fi- nantieele toekomst van het land, bizonder in Duitschland en nog meer in Italië. Het is wel begrij pelijk dat een dictator de koorde kens van zijn bestuur niet laat op de tongen rijden maar het zou toch een gezonder toestand scheppen in handel en nijverheid wist men juist welke de reserven zijn van het staatsbudget of ten minste wel ke de juiste verliezen zija van het budget en met welk doel zij wor den gedragen. Wij gelooven aldus dat de finantieele onzekerheid in Italië en den militairen grootheids waanzin van den Duce een ernsti ge hinderpaal zijn voor den eko- nomischen bloei van het Italiaan sche rijk. De strijd die door Dolfuss gestreden wordt is veel beter in 't licht gesteld. Die moet ook geen ambities dienen zooals Hitier en Mussolini. Maar voor hem is den strijd tienmaal moeilijker, gelet op de kleine uitgestrektheid van dit land en op zijne lasten. Laat ons hopen, niet om de eer van de dictatuur, maar om het wel- Ver^olg op 2' blad. Lang geleden toen de eerste Ford-autos op hun laatste hooge wielen liepen beweerden dt Brusselsdie zwanzers dat er dru plaatsen waren waar een deftig man niet gaarne be keken werd in de W. C. in zijn bad en tn zijn Ford... Ik zou er moeten een nummer vier kij doen het Hoekje van den Reporter. Ik heb aees week bezoek gekregen van een zeer gewaardeerd vriend die mij het tnisnoe' gen mededeelde van zekere menschen die zich in mijn koekje erkend hadden. Het zou mij spijten moest tk iemand zeer gedaan hebben maar van den anderen kant ben ik blij dat ik eens de gelegenheid heb ten koekje te schrijven over mijn hoekje. De kwestie in 'i midden gelden of ik soms onhandig ben in 't schrijven of sommige menschen hei zijn, in lezen, zou tk toch niet gaarne mijn hoekje nevens het W. C. zien plaatsen. Op mijn exploratie tochten heb ik dikwijls de gelegenheid om een historie op te vangen waar een reukje aan is. Maar 't Hoekje van de Reporter is niet het Hoekje van de chro- tiique scandaleuse van de stad De pen van Reporter wil zich daartoe niet Lenen en het papier van De Denderklok ook niet. Het Hoekje staat ten dienste van een gedachte een kristene wereld beschouwirg en in dien het ooit tegen iemand ging dan was het in dt mate dat het noodig was tot verde diging van het geheele op een gedeelte dier wereldbeschouwing De reporter is een optimist. Veel menschen denken dat ten optimist een onnoczelaar is daarin zijn zc mis. De mer.sch moet optimist zijn om iets te verwezenlijken. Het optimisme vanFoch heeft de wereldoorlog gewonnen Indien de katho lieke leiders vxn Ninove geen optimisten wa ren hadden zij er al lang hel bijltje bij neer gelegd. De pessimist noemt zich zelf een realist, maar vindt zijn vermaak in het opmerken en aanstippen van al wat verkeerd en slecht is. Het pessimisme is een deformatie van den geest gelijk het door een deformatie van den smaak is dat sommige kinderen verlekkerd zijn op groene stekelbezien en onrijp fruit. De uptimist weet evengoed als de pessimist dat er zelfs onder schoone kleederen leelijke menschen schuilen tn dat voorname manieren soms veel ge meen heid dekken. De pessimist vindt cr zijn vermaak in als hij die Lelijkheid kan uitkleeden. De optimist weet dat daarmee de wereld niet te verbeteren is, wel integendeel hij laat dat Lelijke be dekt gebaart dat hij het niet ziet of werpi er nog den sluier dsr naastenliefde over. Hij gelooft in de goedheid der menschen en de moeite die sommige menschen zich getroos ten om hun zedelijke Lelijkheid te verbergen is in zijn oigen nog een bewijs van een zeker goed zijn dat moet aangemoedigd wor den Reporter schrijft voor Ninoofsche katho lieken. Eens ronduit gesproken op politiek gebied zijn de katholieken door jarenlangen tegenslag, ontmoedigd ils ont une menta- lité de oaincus het kenmerk daarvan is ge brek aan tucht en gebrek aan vertrouwen tn de leiding, juist gelijk bij een verslagen le ge, Dat kan en moet afgeleerd. In godsdien stig opzicht zijn er weinig integraal katho liek veel liberaal-katholiek zij deelt Jen mensch in twee dcelen. De christen dit drie kwart uurs, des Zondags bidtin de week vijf krieiskens per dag maakt tn de mensch tout court die dt rest van de week leeft gelijk iedereen tn zijn doen tn laten door gelijk welken ongeloovige zou kunnen laten onderteekenen... Dat kan veranderd. Daaraan werkt het Hoekje met zijn bescheiden krachten en schil dert het soms menschen als illustratie der ge dachten die er tn voorkomen, 't zijn schoont, zedelijk hoogstaande menschen l De pastoor zijnen Tom heeft twee keer in 't Hoekje gestaan. Moest Tom, bij manier van spreken, bij den gtbuur een kieken ste len, Tom zou er niet in slaan ais kiekendief. En moest mijn beste vriend zich eens mis- ierten de eenige manier van htm te zeggen dat h t mis is zou zijn van hel niet te willen zien en het niet te zeggen l Reporter DEHDERKLOK

Denderklok | 1934 | | pagina 1