©1 Vlaamsche Kermis Verkeerde Lezingen Katholiekeltëiddenstandsbond van en te Ninove Achtste Jaar N« 25 Prijs per nummer 30 centiemen, Ninove 24 Juni 1934 Katholiek Vtaamseh en Volksgezind Weekblad B. LUlYSYISIRÏAM-LIlül&tRI OP ZONDAG 22 tJUüI 1934 MOTIE Landbouwbelangen Het Hoekje van den Reporter VOOR HET KANTON NINOVE PftMiohaokrekenlng (H. Luyaterman n-1862,54) Telefoon 3*5 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10. NINOVE Abonnementsprijs 3 maander. fr. 4,00 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Handelsregister Aalst nj 1093 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Gemeente >leerbeke ingericht ten voordeele van de Kerk ST. THERESIA te Ninove Buichtdam in 't Kasteel en 't Park OUDE GRACHT Uit het programma Turnteest - Concert - Openluchtspel - Volksbal - Circus - W aterspelen - Vuur werk 6X1 verlichting. ALGEMEENE INKOMPRIJS 8 tr. Het Park zal vanaf 2 u. namiddag open zijn. NB Bergplaats voor auto's, moto's en velo's. Speciale trams. HET BESTUUR. »4ü Gelijk een goede moeder ver biedt de H. Kerk aan al haar leden sommige bepaalde boeken of schriften te lezen, omdat deze te gen het geloof of de katholieke ze denleer stiijden de lijst van die boeken heet Index Menigvuldige andere boeken en schriften, die op die lijst niet voor komen, zijn verkeerd en gevaar lijk, en mogen niet gelezen wor den de eene zijn gevaarlijk voor allen, de andere voor zekere per sonen. Om vast te stellen of een lezing zonde is en hoe groot de zonde is, moet elk geval afzonderlijk, voor eiken persoon afzonderlijk, onder- 1 zocht worden. Wat mag er in 't algemeen niet gelezen worden 1. Zonder uitdrukkelijke toela ting van den bisschop, mag men geen boek lezen dat op den index staat, of dat men weet goddeloos of zedeloos te zijn 2. Men mag nooit een boek, een dagblad, een schrift lezen, dat u in gevaar kan brengen doodzonde te bedrijven. Ondervindt men dat de lezing van gelijk welk boek of schrift op u slechten indruk maakt, u in ge vaar brengt van te zondigen, dan moet men die lezing onmiddelijk staken. Wat wordt nu verstaan door ro mans De romans, waarvan hier spraak is, zijn verhalen van ingebeeld en overdreven minnespel, van buiten gewone en prikkelende liefdege schiedenissen. Mag men ze lezen 1. Romans die op den index staan en die men weet goddeloos of zedeloos zijn mag men nooit le zen. 2. Romans lezen is voor de meeste menschen en zeker voor jonge lieden gevaailijk en nood lottig. Wat kwaad doen de romans De H Alphonsus Maria de Li- gorio zegt De romans stichten somtijds nog grooter kwaad dan de algemeane bekende slechte boe ken zij laten in de ongelukkige jonge lieden zekere indrukken na, die hun alle godsvrucht rooven, en ze aanzetten tot het bedrijven van zonden. J. J. Rousseau, de goddelooze schrijver, zegt zelf Men heeft de lectuur van romans nuttig voor de jeugd willen maken ik ken geen dwazer plan dan dat. Het is hetzelfde als een hu's in brand steken, om de vuurvonken te laten spelen Een gestadige ondervinding leert dat het lezen van romans af- keerig maakt van het werkelijk en dagelijksch leven, en tot droomerij en moedeloosheid leidt het hitst de zinnen op. steekt het hoofd vol onreine inbeddingen, gedachten en begeerten, en veroorzaakt in het hart onheilige gevoelens, die den lezer gereed maken tot de ver- lagendste zonden en den schandig- sten val. Om nu over de slechtheid of het gevaar van een boekfeenen roman, een schrift te oordeelen, is het niet genoeg dit boek, dien roman, dit schrift in zich zelf objectief te on derzoeken gij moet vooral letten op den indruk, op de gevolgen,die de lezing er van,voor u persoonlijk heelt Een boek kan in zich zelf goed zijn maar tevens slecht en ge vaarlijk voor zekere personen, die door de lezing er van in zonde vallen. Talrijke dagbladen laten soms romans en mengelwerken verschij nen, die in zich zelf beschouwd niet slecht zijn maar die slecht worden voor hem die ze leest. Op onze dagen liggen bij de boekhandelaars geschriften ten toon en te koop, die voor velen ge- vaarlijk zijn om lezen, 't zij omdat ze vloeiden uit de pen van verder felijke schrijvers, 't zij omdat ze niet voor iedereen passen en zeker niet voor de jonkheid. De bekoring tot het koopen is zooveel te grooter, daar die verbo den of schadelijke werken in kleine boekjes te verkrijgen zijn zij kos ten maar 0,25 fr. 0,40 fr. 0,50 fr. ze kunnen gemakkelijk weggebor gen en aan het oog van ouders en oversten onttrokken worden ze gaan onopgemerkt van de eene hand naar de andere over. Daaruit komt het voort dat brave en deugdzame jonge lieden zich verloren lezen, en buiten de wete van hun ouders bedorven worden Wijzen we bijgevolg elk boek van de hand dat ons een walg geeft van de samenleving, dat ons ont moedigt en ons de kracht tot de daad en den ijver tot de deugd ontneemt. Houden we ons bij voorkeur be zig met boeken die den geest ver heffen en edele en goede gevoelens bij ons inboezemen. Ouders en oversten, houdt stipt toezicht over de lectuur uwer kin- dren, want gij draagt er degrootste verantwoordelijkheid over. De Bond de Kroostrijke Gezinnen in België, die Donderdag 7 Juni laatst zijn Algemeene Vergadering hield, heeft, met de grootste spijt, kennis genomen van het verwerpen door de Kamer van Volksver tegenwoordigers van het wetsontwerp dat de wet op de gezinsvergoedingen verbeter d- Die spijt vermeerde nog door het feit dat onlangs de groote gezinnen, zonder protest, in een vaderlandschen geest, het nieuwe offer hadden toegestaan dat men hun vroeg in zake militairen dienst door de nieuwe wet op de werving opgelegd. Zij mochten hopen dat men er hun er kentelijk zou voor zijn, De gelegenheid was des te gunstiger daar het stemmen van het wetsontwerp geen enkelen nieuwen last voor 's lands schatkist aanbracht en tevens een betere compensatie onder al de belanghebbenden verzekerde. Het financieel evenwicht van het stelsel was ten andere door het nieuw ontwerp verzekerd zonder dat het genot der wet geweigerd werd aan de groote gezinnen uit de middens dis het grootste aantal kin deren aan het Land geven. De Bond uit den wensch dat de toeko mende Regeering zou inzien dat de zaak der groote gezinnen een levenskwestie is waarvan de oplossing niet meer mag ver daagd worden. Verslag der Algemeene Vergadering tan Dinsdag 19 Juni. Om 8 uur opent de Heer Voorzitter Ph. Van Driessche de vergadering met een woordje van welkom aan de woord voerders Heeren Struyvelt en Van Der Meulenen dankt de aanwezige leden voor hunne opkomst. Heer Van Der Meulen nam het woord en onderhield ons gedu rende een klein uurtje over het zoo be langrijke punt: «ONEERLIJKE CON- CURENTIE Al onze Middenstanders klagen en niet zonder reden dat de zaken zoo slecht gaan omdat sommige groot Warenhuizen uit onze hoofdsteden den kleinhandel dood doen. Waarom kunnen die groote Firma's aan prijzen leveren die onze winkeliers onmogelijk kunnen aan passen Heer Van Der Meulen heeft h.e. ons klaar en duidelijk uitgelegd en bewe zen. Ze genieten eerst en vooral van een zeker fiskaal voorrecht door dien ze een overdrachttaks uitsparen met hunne aan- koopen bij de groote fabrikanten zelf te doen. Door de groote hoeveelheden koo pen ze aan de minste prijzen wat op hunne massa aankoopen ten zeerste in aanmer king komt. Meestal deze Birma s zijn Naamlooze Vennootschappen en kunnen dus winsten verduiken met hunne bilan s derwijze op te maken dat de te betalen taksen eerder gering zijn. Ze worden ondersteund door de groote banken en houden er eene speciale verkoopsmethode op na. Het bijzonderste nog dat ze meestal produkten verkoopen die een minder waarde hebben zoowel in gewicht als in de hoedanigheid. Nog tal van bewijsvoe ringen heelt spreker aangehaald en feiten opgesomd die al de toehoorders overtuigd hebben hoe die Pris bas en andere a Sarma's het aan boord leggen om de koopers in doekjes te doen. Heer Van Der Meulen heeft ons ook geleerd hoe we die geesel, want het wordt een echte ramp voor onze winkeliers, kunnen te keer gaan. Dat kunnen de Middenstanders als ze maar willen. We zijn sterk genoeg in het land en als we nauw samenwerken dan kunnen wij zelf daaraan verhelpen. We moeten eerst en vooral aan het publiek uitleggen hoe die oneerlijke concurentie vanwege die grootwaren huizen zich voordoet. De Middenstand derwijze versterken dat we onze eigene wetten afdwingen die ons tegen dergelijke bedrieghandel beschermen. Wetten die ons vrije mannen maakt en geene (i Staatsbedienden want dat zijn we geworden door de plagerijen vanwege de fiskus Spreker heeft ons doen inzien hoe wij zelf de schuld dragen van al die mize- rie in onzen kleinhandel en heeft ons zoo nauw op 't harte gedrukt hoe we die ziek te kunnen genezen als wij zelf maar wil len. Ome inrichtingen versterken en aan Brussel onze eigene wetten dikteeren u i ts luit el ij k bij Middenstanders koopen de staatsbedienden beletten handel te drijven en zoo meer. Het fiskaal recht, de wet der handels- politie, de belasting op het aankoopcijfer hebben reeds een zekere verbetering in onzen toestand gebracht maar er dient nog zooveel gedaan 1 1 Daarom Midden standers steunt en verdedigt uwe inrich tingen, leest de Middenstand-Burgersblad waarin ge zooveel raad en inlichtingen zult vinden. Verspreidt de Premie zegel. Na dat gij het doel en het nut van de Provinciale Tombola hebt begrepen, koopt loten van dit verdienstvol werk waarvan uitsluitelijk de opbrengst ten bate komt van den Middenstand. Na een treffend slotwoord gelezen uit het Provinciaal jaarverslag van 1933 deed heer Van Der Meulen nog een sterke oproep tot alle Middenstanders opdat ieder zijn plicht zou begrijpen. Hij werd warm toegejuicht en ie^er aanwezig lid zal er den besten indruk van meedragen. Daarop nam Heer Struyvelt het woord en steunde de rede van vorige spreker door nog kracht dadiger het ornheil van die oneerlijke concurentiete doen uitschijnen. Hij prees hei zoo verdienstvol werk van Heer Van Der Meulen die zijn beste krachten wijdt om de belangen van onze winkeliers- Middenstanders te verdedigen. Hij ook gaf nog tal bewijzen van die bedrieglijke verkoopswijze vanwege die groote Wa renhuizen. Hij sprak iedereen moed en vertrouwen in en vooral verwacht hij veel vanwege Minister Sap en Van (Jauweiaert Hij strijdt voor alle taksen te doen toepas sen aan de bron en somde reeds merke lijke verbeteringen aan verkregen door den strijd van de Middenstanders in ver band met de volledige afschaffing van verschillende weeldeiaksen, liij zette ie dereen aan zich te doen inschrijven in het handelsregister en deed er zoo klaar de noodzakelijkheid, het nut en het gemak voor onze handelaar van doorscnijnen.Hij ook werd door ferm handgeklap begroet en zal zooals Heer an der Meulen iedere toehoorder nogeens wakker geschud heb ben cm met hen mee te helpen aan het groote werk van een Middenstand. De Heer Fransman dankte in zenige ge paste woorden en rond 10 uur liep de ver gadering in de beste stemming uiteen. Het ammoniaksulfaat in den moestuin. Ineen vorig artikel schreven wij, dat het ammoniaksulfaat om zoo te zeggen het gansche jaar door zal gebruikt worden. Voor geen bemestingen is dat zoo waar, als voor de bemestingen der tuinbouwge- wassen. Inderdaad, nergens volgen de beplantingen en bezaaiingen elkander zoo snel op als in den moestuin van af het begin der Lente en heel den Zomer door tot in den laten Heifst, volgen de teelten elkander onafgebroken op. Een eerste teelt is soms nog niet algeheel weg, dat al een tweede in den zeilden grond volgt, zoodat niet zelden drie-vier opvolgende teelten gedurende een zelfde jaar op een zedleii grond ingeoogst worden. Het geldt hier gevolgenlijk in menig geval, de intensie- vit-it tot het uiterste gedreven. Geen enkel zaaiïng ofplanting worde in den moestuin gedaan, zonder dat vooraf gaandelijk niet een goede greep ammoni aksulfaat uitgeworpen worde, kwijnende gewas, geen gewas dat niet flink vooruit wil, waarop het ammoniaksulfaat mag ver waarloosd worden. En zelfs in broeikas sen, op bloemperken en graspleinen is het gebruik van ammoniaksulfaat or.ortbeer lijk. Vervolg op2* bl&d. Als ge de menschen nioogt geloovtn is vrede hun hoogste betrachting en hei ligste ideaal, 't Zijn allemaal duivenmelkers in zekeren zin ze vertroetelen allemaal het vredesduif je. En toch in feite zoeken de menschen strijd 't Is nu stikkend heet wat zou een mensch nu beier kunnen doen dan stil en rustig zijn pijp roohen onder zijn lommerijken appelaar of perelaar.... in plaats van dat zitten ze zich allemaal warm te maken voor of tegen een of ander omstreden punthet gaat voor of tegen hit ministerie, voor of tegen de redding van de Bank van den Arbeid, voor of tegen hel Plan de Man, voor of tegen de militaire uitgaven, voor of tegen tien andere zaken waaronder de alcoholwct. Honderden en duizenden van menschen verdringen zich rond het kleine glasje en met al de geestdrift die in hun ziele woont g'.ven ze hun laatste druppel zweet ten beste voor een druppel geitever In Amerika is de strijd uitgestreden tus- schen droog en nat De natten waren het u/ater moede en na een htvigen strijd hebben ze droog afgedroogd Hier is de strijd nog maar pas begonnen en beide kampen zijn nog bezig nut hun troepen te rectutceren. De jongeren schijnen er min belang aan te hechten ze zijn met zware bieren groot gekweekt en ze vinden ze geestesrijh t> ge noeg om heel geestig te geraken. De ouderen, menschen van mijn jaren, vijftigers en zestigers volgen met meer span ning het verloop van den match. Ze denkeu terug aan den goeden ouden tijd met zijnen goeden oude klare en ze durven haast met verhopen dat ze allebeide terugkomen de wereld wordt iooh zoo slecht 1 En toch ben ik overtuigd dat hier ook zoo wel als m Amerika t nat droog zal over winnen. Nu juist niet omdat nat in Amerika overwonnen heeft maat omdat gelijkaardige toestanden bestaan. Droog he ft te veel voorslaanders. Waren het enkel dezen die beweren dat de herbergier die patent betaalt, daarom geen patent heeji om den werkman de laatste duit van zijn werkloon uil den zak te kloppen en kommerloos ie leven op dc armoede van vrou wen en kinderenze zouden neel wat indruk maken en gezag behouden. Maar achter die enkele reien van eerlijke strijders sc'milt een massa profiteurs bazen van geheime stokerijen wiens onvolmaakt gedisiilecrJe waar dubbel vergif is En ie oordeelen naar het aantal dat heel het Land door den laatsten tijd ontdekt werd moeten er minstens tienmaal meer zijn dan gewone stokerijen 1 Verders basen van geheime kroegen die absoluut geen patent betalen en die toch mee- ften patentte hebben om de laatste duit van het werkloon uit den zak te kloppen en die ter beschikking van hun klanten ni l alleen ge- never hebben, ondcrgrondsche of echte, maar bieren allerhande die ze tien centiem be terkoop aan den man kunnen brengen dan de herbergbaas die patent betaalt En moe ten die geheime herbergen in evenredigheid zoo talrijk zijn als d> geheime stokerijen dan moet liet iets verschrikkelijksch zijn Ware het niet dat er in het alcohoipro- blema ook al politiek zit, de eerlijke bekam- pers van de vrijheid sou den alras inzien dat ze levende poppen zijn waarvan de profiteurs achter de schermen de koordekens trekken. Maar politiek is een leelijk ding poli tiek leeft van princiep.n.... en Dve de prin ciepen al stierf et heel de wereld om Maar toch zullen de oogen opengaan en zal het niet blijven duren dat ik geen drup pel zal mogen drinken omdat mijn gebuur zijn maal niet houden kan Reporter, BEBDERKLOK 1

Denderklok | 1934 | | pagina 1