Vlaamsche Kermis Congres der Katholieke Vrouwelijke Jeugd Het Hoekje van den Reporter Achtste Jaar N* 26 Prijs per nummer 50 centiemen. Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad R. LUY8TEIMAIIsLEIIAIItE OP ZONDAG 22 tJÜLI 1934 Davidsfondsers met familie NIEUW NIEUW NIEUW! Van pompen iot sympathieke meesters Ninovc 1 Juli 1Ü4 VOOR HET KANTON NINOVE Foatoheckrekeaing (B. Luysterman n- 1862,54) Tqlefoon 345 Handelsregister Aalst n- 1093 Aankondigingen Abonnementsprijs 3 maanden fr. 4,00 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Gewone per regel 1 fr. dikwijls *te herhalen vol gens overeenkomst. Gemeente IVÏeerbeke ingericht ten voordeele van de Kerk ST. THERESIA te Ninove Burchtdam in 't Kasteel en 't Park OUDE GRACHT Uit het programma Turnteest - doneert - Openluchtspel - Volksbal - Circus - Waterspelen - Vuur werk en verlichting. ALGEMEENE INKOMPRIJS 3 tr. Het Park zal vanaf 2 u. namiddag open zijn. N. B. Bergplaats voor auto's, moto's en velo's. Speciale trams. HET BESTUUR. ■aaai Op Zondag 24 Juni, een prach- tigen Junidag, heeft de Katholieke Vrouwelijke Jeugd te Brussel haar eerste nationaai congres gehouden. Van af 's morgens loopen de breede straten en lanen der hoofd stad vol met een massa frissche, levendige, vroolijke jonge meisjes. De blauwe uniformen der jonge boerinnetjes mengen zich met de groene, roode, witte, blauwe kleed jes der jonge arbeidsters, der bur gersmeisjes, der studentinnen. Van alle kanten komen autocars toege- snoid, terwijl de drie stations uit iO speciale treinen heele drommen van nieuw aankomenden op den Brusselschen asfalt loslaten. Al dat jong volkje spoedt zich met rasse schreden naar het park van het Eeuwfeestpaleis, Hoeveel zijner? Dertigduizend? Veertig duizend Bij de vijftigduizend, zeggen ons de inrichters van het congres. Allen dragen de uniform hunner organisatie met opzij den knapzak met eten en het kleine vouwstoeltje een nieuwigheid die eere doet aan den practischen zin van de inrichters. De Pontifikale Hoogmis Te halt elf, in het Eeuwfeest- park een gegons van duizende fijne meisjesstemmen. Plots een indrukwekkende stilte. De auto van het hof brengt de vertegen woordigster van H. M. Koningin Astrid. Z. Em. Kardinaal van Roey met mijter en staff treedt vooruithij is vergezeld van Hun ne Excellenties Mgr. Micara, pau- aelijken Nuntius en de bisschoppen van Belgiëhij nadert het altaar om er de Pontifikale Hoogmis te celebreeren. De mis wordt gezongen door al de aanwezigen, onder leiding van Dom. Kreps, van de Abdij van den Keizersberg. Het is een veel kleurige zee van meisjespotsen die aanklotst tegen de twee groots pa leizen van het Eeuwfeestpark, tot ver in de tuinen naar de Tervuren- laan toe. DE OPTOCHT Onmiddellijk na de Mis wordt de stoet gevormd. Vóór het ge sticht Berlaymont, in de Wet straat, nemen de overheden plaats om den optocht in oogenschouw te nemen. Meer dan twee uren lang stapt de stoet voorbij, fliks op atap. De groepen zijn ingedeeld volgens hun plaats in de organisa- Zondag Id Juli 1934 te I l[4 u, Autobusreis naar Bambrugge's ge- schiekundig en nstuurschoon Steenberg gelegenheid première bij te wonen van «Tamme» van onzen stadsge noot P. De Mont, opgevoerd door het Vlaamsche Volksfooneel, Groep Staf Bruggen. Inschrijving bij de sekretaris M. Ph. Coppens, Doornweg en bij al le bestuursleden0 fr. per man Kaarten voor Lamme aan zeer verminderden prijs. tie van onze vrouwelijke katholie ke jeugd. De vier groepsvlaggen voorop en daarna eerst de boerinnekens in vaal-blauwunitorm, de B.J.B.- sters van den Boerinnenbond, dan de blauwe uniformen der studen tinnen Vrouwelijke katholieke studeerende jeugd - VKSJ de wit gekleede burgers- en midden- standsjeugd Vrouwelijke katho lieke Burgersjeugd - VKBJ de veelkleurige kleedjes van de kajotsters de Vrouwelijke katho lieke Arbeidersjeugd VKAJ Het is een prachtig uitzicht. Het is een schitterende kleurenweme- ling van overtalrijke vlaggen en wimpels. Langs weerzijden op de stoepen een sympathieke menigte slaat met bewondering dit hartver sterkende schouwspel gade. Steeds dreunt de op stap marcheerende jeugd voorbij, stapmarchen wor den gezongen, het meesleepend B J.B.-lied, het studentinnenlied, het Bondslied der Katholieke meisjes, het Harop der kajot- sters Deze laatste zijn bij de Vlaam sche meisjes zooals bij de Walin- nen, de talrijkste. Achtereenvol* gens defileeren aldus Brabant, Antwerpen, Limburg, Oost-Vlaan- deren en West-Vlaandercn en de Waalsche Provinciën. Het is twee uur eer de lange-stoet voorbij is. De Aigetneene Vergadering Te drie uur vangt in de dicht- gevulde hall van het Eeuwfeest- paleis de algemeene vergadering voor de Vlamingen aan. Op het verhoog némen plaats HH. Exc. de Bisschoppen, Mgr. Micara, Mej. de Hemptinne, Z. E. H. Van Bossuyt, algemeen proost en de algemeene leidsters der vijf gespe cialiseerde organisaties. Na het gebed neemt Z. E. H. Van Bossuyt, algemeen bestuurder van het V. J. V. K. A. het woord. Hij begroet de overheden en be dankt ze voor hun aanmoedigende aanwezigheid. Hij begroet de overtalrijke schaar meisjes van al le hoeken van het Vlaamsche land samengestroomd om te Brussel, in de hoofstad te komen openbaar getuigen van hun onverbreekbare gehechtheid aan het geloof onzer vaderen, aan de Kerk, aan hun so ciale organisaties. Hun aanwezig heid toont aan gansch het land, ja zelfs aan de geheele wereld, dat de beweging der Katholieke Actie bij onze vrouwelijkejeugd uitgegroeid is tot een machtige organisatie van dienende liefde voor het grootsche ideaal door Z. H. Paus Pius A'f in Zijn wereldbrief Ubi Arcano Dei» verkondigd de vrede over de we reld, de vrede door het Rijk Christi Daarna het spreekkoor. De uit voering is meesterlijk en toover- achtig. Op een reusachtig verhoog vormen B J. B.-meisjes, Burgers- meisjes, Studentinnen en Kajot- sters een prachtig mosaïque. Ieder op hun beurt vertolken zij met* kracht en overtuiging wat ze zijn, wat ze willen en wat ze zullen en het eindigt in een machtig ensem ble van al de aanwezigen die de eenheid vertolkt van allegroepen in dezellde betrachtingen naar een godsdienstig ideaal Christus en Zijn H. Herk Na het spreekkoor neemt Z. Em. Kardinaal Van Roey op zijn beurt het woord. Hij geeft eerst lezing van een goedkeurend schrijven van Z. H. Paus Pius XI en stelt voor Hem een telegram van ondei dani ge hulde in antwoord te zenden. Hij dankt God voor deze zoo welgeslaagde indrukwekkende be tooging waarop de vertegenwoor digsters van de reeds 80 000 leden der jeugdorganisaties hun vasten wii zijn komen uitdrukken alle middelen te gebruiken om het Rijk van Christus in ons land te her stellen. Hij bedankt de inrichters van het Congres en al de ievetaar- sters van dit grootsche werk van Katholieke Actie die geen offer on verlet hebben gelaten om van uit de verst afgelegen dorpen zulk tal rijk contingent deelneemsters uit alle klassen der samenleving naar Brussel te brengen. In zijn naam en in naam van het Belgisch Epis copaat zegent hij de verschillende organisaties en verklaart luide dat de H. Kerken het Katholieke Bel gië de grootste verwachtingen koesteien van deze werkzame jeugd, zoo gehecht aan haar kris- telijke en maatschappelijke plich ten. voor niets terugdeinzend om in ons geliefde vaderland het Rijk van Christus te hei stellen. Na deze indrukwekkende toe spraak van den geliefden Primaat van België, weerklinkt als slot de triomfkreet der eerste christenen uit de katakomben Christus Vin- cit Christus regnatChristus im- perat Christus overwint 1 Chris tus regeertChristus heerscht Het was half vijf als de vergade ring eindigde en de drommen der congressisten langzaam in de aan palende straten voortstuwden op zoek naar auto-cars en naar speci ale treinen, met in de van begees tering schitterende oogen dezer frissche jeugd den weerschijn nog van al het schoone en het verheve ne van dezen blijden dag van Ka tholiek en sociaal apostolaat. Sedert eenigen tijd is het verplichte rood weekblad van naam veranderd en verhuisd 't is te zeggen, het is opgelost in een grrroot weekblad, evenzeer ver plicht voor de roode gezellen, en dat de pretentie wil hebben heel de Vlaamsche landstreek met roode litteratuur te voor zien. Dit nieuw weekblad neemt bijgedragen op vsn hier en van ginder en van alle al looi en zal voorzeker aan de inzenders de verantwoordelijkheid van hun proza laten. Zoo bevat een nummer van een veer tiental dagen geleden, onder de hooiding NINOVE een artikel, een pleidooi pro domo waarvan men den geeste lijken vader met de grootste inspanning niet kan nalaten te herkennen. Dit artikel werd ter wereld gebracht met de medehulp van een drietal ande ren, meesters bijbegrepen, de eenen zoo zelfgenoegzaam en bescheiden, als de an deren nederig en eigenwijs. Begonnen met zegekreten, zakt de toon van het geschrijf stilaan om in een klaag toon te eindigen. Die hooggeplaatste gezellen, de c her- sentrust van onze Niroofsche rooden, heeft met waardige hand, voor de goed willige lezers van het rood weekblad een pakje gereedgemaakt dat fee, zooals ge woonte, gulzig en zonder nadenken, zul len slikken. De goegemeente wordt aldus opgesol- ferd dat het volstaat dat de sympathieke mannen u van 't rood blad iets verlangen, opdat iedereen zou loopen om hun voldoe ning te geven. Als zij gesproken hebben, knikt eenieder en, als wij liet blad moeten gelooven, ligt iedereen te Ninove hen in de oogen te kijken om te zien of hun ge dachten niet kunnen uitgevoerd worden vooraleer ze zijn ontstaan. Zoo leeren de roode gezellen dat de kinderen der stadsscholen, dank aan hun geschrijf, weer mogen naar de baden gaan er staat niet bij dat de meesters, of liever de meester, ook mag gaan, alhoe wel het meestal voor hem is dat cie kara vaan de stad doortrekt. Dat spaart tcch weeral enkele uuitjes klas uit, zoo wordt er geoordeeld.'t Fijnste van al is dat al die kinderen die NAAR de baden gaan, daarom nog IN de baden niet gaan en dat heel die verplaatsing vaak geschiedt voor een tiental baders, 't Zou leerzaam zijn daarover een statistiek te zien ze zou voorzeker veler oogen opentrekken en maatregelen doen treffen, die zonder 't baden te beletten of te verminderen, sommige combines zouden verijdelen. Verder vernemen de verplichte lezers tot hun niet geringe verlichting, dat er ergens een pomp bestaat die 'i voorwerp is van een angstvallige en dagelijksche bezorgdheid der roode pers. Die pomp, menschen, die pomp, de fontein der roo de zaligheid en welgedaanheid Die pomp waar ieder over spreekt. Wat heeft die toch al onrust en wrevel gebaard, speek sel gekost en drukinkt. Er konden geen roode koppen bijeengestoken worden zon der dat er door de een of andere over die pomp werd gezaagd. Een geluk nu dat de rooden maar een wensch hebben te doen om de verwezenlijking onmiddellijk te zien volgen, 't Schijnt dat er zelfs een nieuwe pomp gaat geplaatst worden en 't schijnt dal de rooden nog niet content zijn, vooral omdat ze nu op hun stokpaard je niet meer kunnen pompen. Wij weten niet waar die pomp staat, maar we wed den voor vier potten dat ze ergens in een schoolgebouw staat, dat ze moet dienen om roodje-rood moed in te pompen en dat ze meestendeels zal vastgemaakt zijn. De roode vergadering heeft nog andere Vervolg op'2* blad. Ik beklaag de kinderen. Kinderen dit groent stekelbezieen eten krijgen slagen... Groole menschen, dit hun verstand souden moeten hebben, en die heel hun leven lang groene stekelbezicën eten, krijgen geen slagen worden aanzien'tn behandeld als normale redelijke schepsels... Of is het niet waar misschien dat groote menschen groene stekelbezicën eten In de stad hebben ze nieuwe aardappels, jonge erwten en wortels lang voor de buiten- menschen er hebben.. dat groeit allemaal veel vroeger op de straatsteenen der stad dan op den akker van den boer maar ik zeg dat het groene stekelbezicën zijn Aardbezitën en kersen zijn er een kleine maand vroeger dan bij den boer als bij den boer de kersen rijp zijn verkoopen ze in de stad al appels... Wie van zijn leven als kleine jongen op den buiten g rakkerd heeft, aardbezitën en kersen in de warme zon geplukt... en opge- eten heeft weet te spreken over de heerlijkheid der vluchten die God ons gaf... en heeft com passie met den defhgen mijnheer en deftige madame die aan een schoon gedekte tafel af- gewasschen aardbezieen met suiker eten... 't ts niet veel beter dan groene stekelbezieen Gods vruchten zijn heerlijk in de vrijs na tuur. Als ze door menschenhanden passes- ren is hei beste er af. Wordt er handel mee gedreven dan is het niets meer want de handelaar exploiteert niet alleen de vruchten maar ook de begeerlijkheid der menschen.. en die bederft alles. De menschen zijn altijd haastig, kunnen nooit den gepasien tijd af wachten ze doen gelijk de kinderen die de stekelbezieen groen aftrekken en op eten. Het kind dat zou moeien opgroeien in volle lucht en zon wordt de school ingeduwd cn onderworpen aan een regiem dat doet den ken aan dat der gevangenis... En als de school uit ts draagt het zijn straf nog mede onder den vorm van huiswerk. Ais hei kind zijn verstand begint open te gaan en dat hel zon kunnen leeren wordt het 't werkhuis ingeworpen waar het lichamelijk en geestelijk kwijnt... En als het tot den ou derdom komt dat het zijn ouders zou kun nen helpen zijn zij het kwijt. Ze hebben de stekelbezieen groeit afgetrok ken. Kinderen van veertien en vijftien jaar vrijen gelijk groote ze zijn nog nat ach ter hun oor en als ze getrouwd zijn... en se zijn het huwelijks leven moede als ze normaal gesproken aan trouwen zouden mogen den ken,., groene stekelbezieen Meisjes die nog meteen pop zouden moeien spelen, moeten wiegen... groene stekelbezieen. Het eerste en grootste gebod dat God den tnensch gaf was groeit en vermenigvuldigt en bevolkt de aarde en hij stelde daarvoor het huwelijk in. Hel huwelijkdat het huwelijksleven zou moeten inluiden, sluit tegenwoordig de perio de der normale betrekkingen af en de kin deren die er niet zijn voor het huwelijk, ko men er nut meer... groene stekelbezieen l En dar: zijn de menschen verwunderd dat het slecht gaat tn de wereld en zceken ze ein de en verre naar de oorzaken van al die kwa len Zij persoonlijk zijn tr natuurlijk voor niets tussckcn Reeds honderde jaren voor de komst van Christus bestond er bij de joden een volks spreuk. Onze ouders hebben groene pruimen ge- eten en wij hebben sleeuws tanden En doet ge iemand opmerken dat hij zijn ketssn te vroeg afgedaan heeft... dan was het omdat de merels en spreeuwen ze kwamen halen Ik heb compassie met de kinders die moe ien slagen krijgen om den schijn te gevsn Jat de groote menschen redelijk zijn l Reporter. OOQLIJDERS, voor 'een goeden bril wend u tot APOTHEEK Jos. fle f^uyvet», Beverstraat, Ninove. DEBDERKLOH

Denderklok | 1934 | | pagina 1