BE Vlaamsche Kermis Naar aanleiding van de Guldensporenviering Achtste Jaar N* Tl Prijs per nummer 3G centiemen, Ninovc 8 Juli 1984 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad VOOR HET KANTON NINOVE B. LUYSTlRMAN-LIMAillI OP ZONDAG 22 JÜLil 1934 Davidsfondsers mei familie NIEUW NIEUW NIEUW! Het Begijnhof 0. L. Vrouw ter Hoye viert zijn 700 jarig bestaan Het Hoekje van den Reporter Poatcheekrekening (B. Luysterman n- 1862,54) Telefoon 345 Handelsregister Aalst n- 1093 Abonnementsprijs 3 maanden fr. 4,00 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-U itgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Gemeente IVïeerbeke ingericht ten voordeele van de Kerk ST. THERESIA te Ninove Burchtdam in 't Kasteel en 't Park OUDE GRACHT Uit het programma Turnteest - Concert - Openluchtspel - "Volksbnl - Circus - TV aterspelen - Vuur werk en verlichting. ALGEMEENE INKOMPRIJS S tr. Het Park zal vanaf 2 u. namiddag open zijn. N. B. Bergplaats voor auto's, moto's en velo's. Speciale trams. HET BESTUUR. Woensdag aanstaande herdenkt heel Vlaanderen de Guldensporen* zege. Onze lezers vinden elders in het blad het programma van de feestelijkheden die ter dier gele genheid dier herdenking in onze stad op touw worden gezet. Wij wakkeren hen aan zoo talrijk mo gelijk die viering mee le maken. Het lijkt ons overbodig, hier nog, nadruk te leggen op de socia le, economische en politieke be- teekenis van deze geschiedkundige gebeuitenis. Andere en beter be voegde personen hebben te onzen behoeve dit vraagstuk reeds uitge diept en aan alle zijden belicht en besproken. Een feit is onomstaatbaar de Guldensporenslag was voor de Vlamingen van overwegende be- teekenis hij bevrijdde hen van de inpalming door de Franschen en verzekerde voor langen tijd hun vrijheid en zelfstandigheid. Het is dan ook met trots en fier heid dat wij, Vlamingen eendrach tig die roemrijke veldslag mogen en moeten herdenken. Met fierheid, zeggen wij, en on willekeurig komt ons nu vóór den geest een versregel van onzen on- starfelijken heldendichter Albrecht Rodenbach, een uitroep die toen zoozeer gewettigd was en nu nog weinig van zijn werkelijkheid heelt verloren. Helaas, waar is die oudren fierheid nu gevaren Want, wei zuilen de Vlamingen bevlaggen, wel zullen leeuwen vlaggen wapperen in den wind, zullen geestdriftige redevoeringen in feestende vergaderingen een Vlaamsche Leeuw doen aanheffen, het Vlaamsch bewustzijn nog eens wakker «chudden. Maar, helaas, die geestdrift is gauw geluwd en even snel ver zwonden als ze opgewekt werd, en in het leven van alle dagen zien we de rasfierheid, het standbewust- zijn wegvagen en vergaan. Meen niet, lezer, dat de inwo ners van de oudste, de stoutste en en de wijdste der steden zie San- derushierop uitzondering maken. Ook bij ons huist te weinig fierheid over ons Vlaamsch zijn en de ge dragingen van velen onzer zijn ver van te gelijken aan fierheid veeleer te bestempelen als uitingen van kleinmoedigheid of van misplaatste eigenwaan. Vlaamsch zijn ze, Vla ming willen ze zijn en ze zouden het als een beleediging aanvoelen niet bij de Vlaamsche gemeenn schap gerekend te worden. Maar hun daden zijn niet in overeen stemming met hun gevoelens. Het volstaat een toertje te doen door onze straten om ailerwege de uithangborden, de reclames en de uitstallingen te zien prijken met transche teksten, teksten die voor den doorsnee Ninovieter onver staanbaar zijn evenals trouwens voor de 99 t. z. der kliënten van den buiten. Der oudren fierheid I Oordeel, lezer, over deze hunner nazaten, sla b. v. het telefoonboek open en ge zult bemeiken dat, in stiijd met de wet, het gemeentebestuur van Ninove het niet noodig vindt dat vlaamschsprekende inwoners hun telefoneeren, dat het alleen, en in strijd met de wet een fransche vermelding hetit, dan als dit niet mag zijn en dat uitsluitend een Vlaamsche benaming toegelaten is. Ge zult vaststellen dat de Nino- vieters, evenals trouwens een zeker aantal aangeslotene der buitenge meenten, minder eergevoel en zelf respect hebben dan de minste boer of voddenmarchand van Hout si- plout en het noodig achten de we reld te verkonden dat zij de tran sche benaming kennen van hun straat of van hun stiel Zoo ieeren dan de Vlaamsche menschtn die willen telefoneeren dat er hier mensehen zijn die wonen in de rue de Bever en dat er geld verdiend wordt met, imprimerie. scierie, chandelles et suifs, bois, meables, tissus, grains, ameuble ment», fers et métaux, marchand de volailles en nogal andere. Men zou waarlijk meenen dat Ninove half-Waalsch is of dat er fransch gesproken wordt dat het kraakt Dat het kraakt ja en welk fransch Slaan we het postcheckboek open, dan treft ons een zelfde schouwspel Daar ook vinden wij administration communale, com mission d'assistance publique, bu reau des postes, bureau de contri butions, al benamingen die volgens de wet ééntalig Vlaamsch moeten zijn. Of meent de stoutste der ste- Zondag IS Juli 1934 te i u, Autobusreis naar Bainbrugge's ge- schiekundig en "natuurschoon Steenberg gelegenheid première bij te wonen van «Liamnae» van onzen stadsge noot P. De Mont, opgevoerd door het Vlaamsche Volkstooneel, Groep SiteUf Bruggen. Inschrijving bij de sekretaris M. Ph. Coppens, Dooniweg en bij al le bestuursleden— 6 fr. per man Kaarten voor Lamme aan zeer verminderden prijs. den hier weerspannig te moeten zijn De lezing van de opgaven der ti tularissen is waarlijk stichtend, ze is soms potsierlijk en vaak meelij wekkend. We vinden er eene association des anciens eléves, en handelaars in chandelles, couronnes mortu- aires, brosses, boucheries, tonnel- lerie, enz. alsmede de hooge func ties vooral als ze nen franschen naam dragen, van employé, atta ché, colporteur, enz, Ja, zeker, de Ninovieters drijven handel met de walenstreek maar ze doen ook commercie en voor 't overgroote deel met hun eigen Vlaamsche stads- en streekge noot?,n. En het is om die reden alleen reeds dat zij tot verplichting hebben zich in hun Vlaamsche taal tot hun klanten te wenden en een beetje meer bes^f van eigenwaarde en Vlaamsche fierheid tegenover anderen aan den dag te leggen. Ga ze zoeken, lezer, de waalsche handelaars of nijveraars die, ten behoeve hunner Vlaamsche klan ten, een Vlaamsche inschrijving in openbare of officieele drukwerken hebben. Er zijn er geen en dat is een les voor ons. Wat we dus willen, dat is dat onze medeburgers wat meer hun handelingen in overeenstemming zouden stellen met hun gevoelens, dat zij zich bewust worden van den staat van minderwaardigheid dien zij vrijwillig innemen door hun onderdanige en kleinmoedige fran- schelaxij en dat ze zich fier zouden toonen over hun oorsprong, over hun stam die de wereld en de tijden door werd geacht, bewonderd en benijd. Zij wezen fier Vlaming te zijn en het zonder schroom te too nen in al hun uitingen. Wat we willen dat is dat de openbare diensten, welke ze ook zijn, stadsbestuur zoowel als post of belastingen het voorbeeld geven van eerbied voor 's lands wetten en eentalig Vlaamsch wezen in al hun betrekkingen, zooals de wet het voorschrijft. TOMAAT - NapoliUan- sche zon direct op Uw tafel. TOMAAT - bevat A. B. C.- vitamines, voor het leven onmisbaar. TOMAAT -koniKgin docr kwaliteit en on- vergelijkelijken smaak. TOMAAT - gezond en natuurlijk produkt. Het S'« Godelieve-spel in open lucht fn 't Begijnhof Op Zondag 8, ..laandag 9 en Zondag 15 Juli, wordt dit spel in het eenig schoon kader van het Begijnhof opgevoerd om 21 1 [2 ure. Alles laat voorzien dat die opvoering een ware kunstprestatie zal zijn, waardig van het begijnhof en van zulk merkwaar dig jubilé. De beste acteurs van het Vlaamsch tooneel vertolken de rollen en Godelieve wordt vertolkt door Jufvr. Albert van Oostende. De Schoia van St-Baafs onder de leiding van Z. E. H. Van Laere, zal binst het spel eenige schoone koren uit het Oratorio a Godelievevan Edgard Tinei uitvoeren. Het Ste Godelieve spel is een waar Mysteriespel, zooals men in de middel eeuwen er in de kerken zelf uitvoerde. Het is een tafereelsch-gewijs processie spel gemaakt door Herman Van Overbeke, waarbij gedeeltelijke aanpassing gezocht is met het muziekdrama Godelieve van Edgard Tinei, op tekst van Hilda Ram. Van aan 't begin van 't spel schept Van Overbeke de mystieke atmosfeer Wanneer het duister is ingevallen, klinkt uit de kerk gezang van begijntjes, als bij heleinde van het lof... Terwijl de bellen rinkelen, als bij de benedictie met het Allerheiligste, zweeft uit het orgel een wijdingsvolle melodie. De klok luidt driemaal drie als bij het Ave Maria-geklep en de witgekapte zangsters komen uit de kerk vooraan bij de toeschouwers plaats nemen.... De handeling is een trouwe en een vondise weergave van het leven der H. Godelieve, zooals dit in brochure heruiigegeven is door Z. E, H. Joos, pastoor van 't begijnhof. Heel Vlaanderen door bestaan er heilig dommen van deze uitstekende vlaamsche heilige, maar de twee bijzonderste, waar de meeste pelgrims heenstroomen zijn de abdij Ten Putte, te Ghistel, en het heiligdom, de kapel aan 't Klein Begijn hof (O. L. Vrouw ter Hoye). Het leven der heilige dat sedert 900 jaar nog zoo diep in het volksgeloof is geprent en nog blijft leven, kenschetst het tijdstip van de beschaving die onze streker. kende in de jaren, welke juist de kruistochten vooraf gingen. Immers na de 1' Kruistocht werd Godfried van Bouil lon in 1099 tot Koning van Jerusalem ge kroond. Merkwaardig mag het heeten, dat deze held uit den eersten kruistocht, de zoon is van Graat Eustaas van Boulogne, van wie Godelieve's vader een leenman was. Hel was die zelfde graaf Eustaas, die in overeenstemming met Baldwijn (V of VI) graaf van Vlaanderen, het huwelijk van Godelieve en Bertholf, neef van dezen laatsten, bewerkte. Godelieve werd geboren in 1046 en huwde in omstandigheden zooals hooger vermeld, op achttien jarigen leeftijd. Zij werd na een droeven echt gewurgd in den nacht van 6 tot 7 Juli 1070. Reeds in 1084 werd ze heilig verklaard onder Radbod, bisschop van Doornik en Noyon, en Paus Gregorius VII. Bertholf, haar gemaal, na een tweede huwelijk door mirakelen van Godelieve aan hem en zijn kind uit den 2* echt, tot inkeer gekomen, werd na boetereizen naar Rome en Jerusalem, monnik in de beroemde abdij van St-Winnoxbergen bij Duinkerke. Heel het tragische en wonderbare van dit leven is door Van Overbeke treffend gevat en voorgesteld. De verheerlijking met het slotkoor van Tinei is overprachtig. De vertooning eindigt om 11 uur. Daarna wordt heel hst Begijnhof elec- trisch en met olielampjes verlicht. Een eenige gelegenheid voor ons kunst minnend publiek. Kaarten tegen 20 fr., 10 fr. enSfr. te verkrijgen aan den ingang van 't Begijn hof. Heil, heil, Hitler 1 Verschiet niet die uitboezeming is van wege den reporter niets anders dan een ver' zekering op 'i leven. Ge kant nooit weienVeronderstel eer. oogenblik dat onze Vlaatttsch-Nationalisten en onze socialisten hun zin krijgen, en dat België overgaat tot gehetle, eenzijdigs en onvoorwaardelijke ontwapening,.. Veronderstel een ander oogenblik dat de Nazi-leiders in Duitschland weer eens hun stuipen krijgenmaar dat hun vliegtuig naar Brussel vliegt in plaats van naar Munchen..., Heil, heil. Hitler l Want Hitler ts geen gediplomeerde in fir mier e, en 't is geen lachen als ge van hem 'tien lepel binnenkrijgt. 't Wil niet gedroomd zijn dat zoo iets ons Laad ooit overkomtmaar moest het toch gebeuren ik zou ik allien niet staan om met uiigestrekten arm den Fuhrer t> te begroe ten.., om beters wille. Onze vredesheiden zouden ook in 't gelid staan om met geen Duitsche bot in botsing te komen daar ergens waar de rug van naam verandert. 'I Is trouwens wel om dezelfde reden dat de Duitschers zoo eensgezind zijn in hun bewondering voor Hitler en zeker en vast heeft hij dezer dagen veel telegrammen van gtlukwenschen en veel verzekeringen van onwankelbare trouw gekregen van wig* menschtn die heel stil!ekens, opdat niemand het zuu hoor en, peinzen ontploft l Wij kunnen ons moeilijk inbeeldendal wij zouden leven in een land waar ge 's morgens bij 't ontwaken al uw kruis te slaan heel voorzichtig voelt of uw hoofd nog vast- hangt aan de romp... of tr ergens geen eeredolk lusschen uw ribben steekt Dat zou bij ons niet bestaan, zeggen wij en wit denken dat de Duitschers heel andere menschen zijn dan wij dat htt zoo een soort koerspaard is dat den toom en den ruiter moet voelen om in zijn element te zijn. Dat is gansch verkeerd gedacht. Het Duitsche Greteken is zoo gevoelig als onze vrouwen en meisjes het zijn; en de doorsnee Duitscher beleeft even veel genoegen als wij aan een frisschen pot bier en een lekkere pijp.... Maar weet ge waar het verschil ligt Bij ons is htt gedachtenisven nog gansch doorkneed van Christendom dank tij den invloed die Leuvens katholieke Hoogesckool honderden van jaren doen gelden heeft en nu nog doet gelden. Het Christendom, en het christendom al leen, verzacht de zeden het leert dat het Leven het hoogste goed is dal God den mtnsch gaf, en doet het eerbiedigenhet leeit dat de samenleving bestaat om dat hoogste goed te vrijwaren en tot volledige ontwikkeling te brengen. In Duitschland is sinds meer dan honderd jaar de Itoogeschool in haar wijsbegeerte ongodsdienstig en materialist. De Staat wordt er vergoddelijkt en de mensch wordt er beschouwd als bestaande voor den Staat. De philosophie der Duitsche militaristen van vóór 14 was de zelfde als die der Nazi's van ttu. Die wijsbegeerte is trouwens de zeljde hij de niet-katholieke factsten dit c burgerlijk voelenbij de communisten dit proletarisch voelen, bij de Nazi's die nog met welen of ze bourgeoisof *proletaires zijn. En bij alle drie leidt se tot brutale ere onmenschelijke dwang. Een wijs geer noemde den mensch een godsdienstig dier..,. Zeker is het neemt ge hem den godsdienst af er blijft maar ten dier.... Ons volk verheugt zich over onze zachte vredelievende en vrijheidslievende zeden. Het vergeet dat het die verschuldigd is aan den godsdiensten de vertegenwoordi gers van twee politieke partijen dit tegen den godsdienst niet zijn zijn het altijd roerend eens als er middel bestaat om door een brokje wet een deel van dien godsdiensti gen invloed te breken Reporter, b-»o»fmn'aMiwniiijaiMuiiiiiii<ii iwkvhi«ihwiiih«i»|i knfXwnnncaniBmH^H DEHDERKLOK I

Denderklok | 1934 | | pagina 1