imm-Lmt Vlaamsche Kermis De Redding is nabij i Aehtste Jaar N* 28 Prijs per nummer 30 centiemen. Nineve 13 Juli If 14 Katholiek Vlaamseh en Volksgezind Weekblad, OP ZONDAG 22 dULtl 1934 Gogen open Oost-Vlaanderens Bedevaart naar 0. L. Vrouw van Lourdes (Frankrijk) lil Jeugdverbond voor Katholieke Actie KLOKKEKLANKEN Het Hoekje van den Reporter dos. ©e l^ayveii, NINOVE Handelsregister AaIstjrjC93^ VOOR HET KANTON Pofltcheekrekening (R. Luysterman n- 1862,54) Telefoon 345 Abonnementsprijs 3 maandei fr. 4,00 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Gtemeente Meerbek® ingericht ten voordeele van de Kerk ST. THERESIA te Ninove Burchtdam in 't Kasteel en 't Park OUDE GRACHT Uit het programma Tiirnteest - Concert - Openluchtspel - Volksbal - Circus - "Waterspelen - Vuitr- werk en verlichting". ALGEMEENE INKOMPRIJS 3 Ir. Het Park zal vanaf 2 u. namiddag open zijn. NB— Bergplaats voor auto's, xnoto's en velo's. Speciale trams. HET BESTUUR. De Denderklok is gelukkig aan haar lezers te kunnen berichten, het eerst van allemaal, dat de cri sis thans opgelost is. Dank vooral aan onze lokale roode gezellen, zij die voor den werkman zijn en die geen moeite gespaard hebben en geen lasten ontzien om werkver schaffing te vinden. Reeds enkelen tijd geleden had den we vernomen dat er iets broei de en de getrokken gelaatsuitdruk king van de leden van den «htrsen- trusten van sommige roode füh~ rers der stad lieten niet toe te twij felen dat er groote gebeurtenissen nakend waren, Als ijverige bietjes waren de gezellen doende en met geheimzinnige gebaren en veelbe- teekenende oogwenken werd de mare verkondigd. Z' hadden van overlaatst een commande gedaan van witkalk z' hadden de marchandise met wel gevallen in ontvangst genomen en wachtten nu maar alleen op een goede gelegenheid en op goed weer om de witkalk,en meteen de crisis, in 't water te dompelen en op te lossen. 't Is nu zoo laat De kalk is op gelost en, volgens de ridders van den witborstel, de crisis ook. Want zooals een feniks uit zijn asch, is uit de kalkemmers een plan verre zen dat aan al onze moeilijkheden een einde moet maken, het plan De Man dat het aanzien der we reld wil veranderen. We konden het Zondag goed vaststellen met vaardige hand en met hardnekkigheid werden de kasseisteenen, volgens een vooraf beraamd plan, voorzien van ren clamen en van strijdleuzen voor en van en op hun plan De Man. Elk had zijn rolwe hebben de jongens in de vroege, vroege mor- genduren, doorheen de schemering voor het plan, den borstel zien hanteeren, den kalk zien uitstrij ken, gewetensvol, maar ongerust en gejaagd als kwaaddoeners. We hebben ze dan later een toertje zien doen om het geleverde werk te keuren en het effect te zien en om met een kwaden blik den voor bijganger na te staren die onvoor zichtig genoeg was de witte letters te betreden. Maar we hebben geen geestdrift gezien in hun houding, geen over tuiging gevonden in hun woorden, geen voldaanheid over hun hande- Indien ze ter plaatse stipt nageleefd wor den, zijn de politieverordeningen van de kustgemeenten De Panne, Koksyde, Lom- bartsyde, Den Haan Klemskerke Middelkerke, Breedene en Vlissegem, tot nog toe de eenige die, wat de zedelijkheid in het openbaar betreft, voldoening schenken. Tot zijn innige spijt, kan Zedenadel voor een gebeurlijk verblijf aan zee, z'jne duizenden leden noch de de duizenden van onze groote organisaties, geen andere badplaatsen aanbevelen. Er wordt op betrouwd dat gebeurlijk in gebreke blijven aldaar, onverwijld zal wor den bekend gemaakt aan het hoofdsekre- tariaat van Zedenadel, Oranjestraat, 16 Borgerhout. Nieuwe of verscherpte verordeningen van de andere kunstgemeenten uitgaande, worden daar met een ingewacht, voor mededeeling. Oproepen van een gemeentebestuur voor het behoud van de openbare zedelijkheid zijn goed maar zedenadel geeft toch de voorkeur aan vastgelegde politieverorde ningen. Daarom, oogen open ling. Ze bevroeden het wel dat hun moeite nutteloos en vruchteloos is en dat heel de actie voor het plan uitkomt op een slag in 't water. Wel vermoeden ze vaag dat het plan waar men hen over spreekt en schrijft, het plan waarvan ze de letters nevenseen komen te trek ken, iets is waar de groote leiders, de bonzen van het socialisme, veel van verwachten, maar WAT DE ZE ervan verwachten, weten ZIJ niet en zullen zij nooit weten. Zij zullen nooit weten dat het een droombeeld is, een hersenschim die men hen doet najagen. Zij zul len nooit weten dat de kornmerloo- zeschoone toekomst, die het plan hen moet bereiden, steeds even verwijderd zal blijven. Helaas, het plan is nog geen plan I De vrucht van gezel De Man's brein, is te vroeg gekomen, ze is onrijp en voor 't oogenblik is al de behendigheiden de kracht der roode gezellen, groote en kleine, niets te veel om de broeiperiode te doen voortzetten, wil zeggen, om de massa aan 't lijntje te houden. Want er wordt gebroed Meer dan één jaar reeds wordt er geraasd en geschermd om en met het plan en het is oprecht kinderachtig, ware het niet zoo treurig, dat gezel Van dervelde, de roode patron, over en kele dagen, op een vraag van Mr. Rubbens in de Kamer, moest toe geven dat.... hetplan nog in studie Dit was de ruwe naakte beken tenis en de bevestiging, dat zij, so cialistische leiders, de massa had den gepaaid en opgejaagd voor het «niet», voor een plan in wording, voor een zeepbel. Die verklaring van Vandervelde, die bekentenis van onmacht, heb ben de roode bladen verzwegen. Zij gaan voort de arbeiders bij den neus te leiden, te bedriegen en te amuseeren met plannen die binnen honderd jaar nog zullen ter studie liggen. Uit plan De Man wordt een be roemdheid als zijnde de grootste zwans van onzen huidigen tijd. Spijtig anders voor de witkalk Van 1 tot 10 Augustus vertrek uit Maestricht) 1. trein langs Lisieux, St. Laurent, St. Sèvre, enterug langs Parijs. Van 3 tot 11 Augustus vertrek uit Gent 1. trein Lourdes rechtstreekseh en terug met bedevaarders en zieken Vertrek uit Antwerpen en Brugge 2 treinen langs Parijs-Bordeaux en terug langs Lisieux. Voor inlichtingen en inschrijvingen wende men zich bij E. H. Van Impe, Doornweg'21, Ninove, voor Denderleeuw bij E. H Pastoor. K. OOOLIJDERS, voor 'nee goeden bril wend u tot APOTHEEK Beverstraat, Ninove. Bisdom Gent Zondag 29 Juli 1934 Diocesane Jeugddag der Katholieke Actie te Aalst 10 u. hoofdkerk Plechtige j Hoogmis door Z E. H. Kan. Ver- cruysse Diocesaan Proost der S. A. 11,15 u. Sectievergaderingen Kajotters Boerenjeugd - Kristen Middenstandsjeugd - Katholieke Studentenactie-Vlaamsch verbond der Katholieke Scouts - Patrona ten - Turners. 14 u. (hoofdkerk) Plechtig Lof - Sermoen door Z. E. H. Lerno Dio cesaan Proost der K.A.J. Daarna Optocht en Feestvergadering Feestrede door den Heer Lucien DESCHODT, algemeen Voorzit ter van het J. V.K.A. Slotwoord door Zijne Excellentie Mgr Coppieters, Bisschop van Gent. Katholieke Jeugd in 't Gelid. Het Evangelie van den achtsten Zondag na Pinksteren verhaalt ons de Parabel van den oneerlijken rent meester. Jezus zeidetot Zijne leerlingen deze gelijkenis van een bedrieglijken rentmeester, die uit vrees van zijn rentmeesterschap te verliezen de schuldenaars van zijn heer ontbood, één voer één en hunne schuld in zekere mate verminderde dit met het vooruitzicht, bij gebeurlijke ontzetting uit zijn ambt in hunne huizen opgenomen te worden. De les der gelijkenis is een verstandig gebruik te maken van de aardsche goederen en door weldadigheid ons vrienden te maken in den gemel. Door een goed gebruik der aardsche rijkdommen sullen wij de hoo- gere, geestelijke gaven en goederen waar dig worden. Het 11 JuH-feest is dus weeral eens voor bij voor een jaar. Zooals ieder keer had ook nu het bestuur van het Davidsfonds een oproep gericht tot zijn leden voor het bevlaggen der huizen, ïn ook dit jaar kon men de bevlagde hui zen op de tien vingeren teller.. Dat wil nu niet zeggen dat er maar zeven of acht Davidsfondsers zijn, maar wel dat de mas sa OHverschillig staat tegenover deze ge beurtenis. Ze laat liever de herdenking ervan over aan de Fronters die aldus nog zullen gaan gelooven dat ze 't monopool der Vlaamsche gezindheid hebben. Aarzelen moogt ge niet. Druppelmans verscheen voor den vrederechter. Waarom aarzelde u nog 'n oogenblik voor u uw vrouw een fiesch naar het hoofd wierp vroeg de edelgestrenge Rechter. Ik was niet heelemaal zeker of ze wel leeg was zei jan. Er wordt tegen woordig nogal wat Ski s gedebatteerd in de kamerkommissies. Dat is natuurlijk een kolfje naar de hand der advokaten die er in zetelen en elk op hunne be'irt hun best doeo om te bewijzen dat de an deren het mis voor hebben. Wanneer er dan een halve dag lang hetzelfde gezegd is in andere woorden en het gebleken is dat ze aliemaal gelijk hebben, dan moet er nog 'nen halven dag gezocht worden naar eene formule die iedereen zal tevreden stellen Frankrijk en Nederland heb ben het tegenwoordig erg te verduren van de hitte. Zoo wat overal ontstaan branden in ma gazijnen, huizen en bosschen en sommige ontaarden in echte rampen voor de bevol king. Ge weet dat de Schotten de wereld door be' end staan voor echte vrekken. D'er kwam zoo ne keer ne Schot aan een station. Hij vroeg twee kaartjes een voor hem en een voor zijn vrouw. Hij moest natuurlijk afbieden op den prijs. Zijt ge niet wijs man vroeg de be diende hier wordt niet afgedongen. Onze Schot trok z'n vrouw bij haar mouw en ging een weinig verder staan. Plots gilde de stoomfluit. Niet omzien, zei de vent tegen zijn vrouw. Wij zullen hem nog ne keer laten fluiten vóór wij opstappen. Een onzer gevierde Vlaam sche Volksschrijvers Edward /ermeulen, algemeen gekend onder den naam van Warden Oom werd deze week onder groote belangstelling ten grave geleid. Hij was een groot christen kunstenaar wiens naam zal blijven voortleven door zijn werk. Na Hitier, zal thans ook Bonds kanselier Dollfus een onderhoud hebben met den Italiaanschen Duce. De Communisten van Neder land hebben op hun beurt eens de handen uit de mouwen ge stoken echter zonder veel suk- ses. De politie trof doortastende maatre gelen zoodat alle onrust spoedig verdwe nen was. De haantjes-vooruit vlogen achter sloten grendel. Er zijn menschen die niets voelen voor de poli tiek in 't algemeen en er zelfs eene eigenaardige meening over hebben. Zoo werd aan een boerin eens gezegd dat haar zoon tje 't hoofd en de manieren had van een politicus. «Daar kan 't schaapken niet aan doen was 't antwoord. Dat komt door een val op z'n hoofd toen hijj nog heel klein tjes was tt Vindt ge niet dat het een vreemde ver klaring was Kaïoutm. Vlaanderen heeft 11 Juli gevierd. Vlaanderen heeft 11 Juli mogen vieren zonder verketterd te worden, zonder als staatsgevaarlijk gedood verft te worden. Zelfs zijn er onder onxe franscli sprekende broeders die begrijpen dat 11 Juli 1302 het België van heden heeft mogelijk gemaakt. Het betert in Vlaanderen.. Waar is de tijd dat bij de echte ware belgen van den statieberg op 14' Juli de fransche vlag hing, wijl op 11 Juli vlaggen omtrent gelijk stond met hoogverraad. Het betert... zoolang als 't betertis het niet goed 1 Maar hoop doet leven 1 Ons 11 Juli viering stond in het teeken der Peter Benoit - hulde. Ik zou er een verslag over schrijven maar ik heb geen verstand van muziek en ik kan niet gebaren dat ik een fijn proever ben gelijk velen doen die er niet meer over weten dan ik zelf Een Peter Benoit-hulde... dal is zeer wel Peter Benoit was een groot Vlaming, en hij ts dood hij kan zonder het minste bezwaar gehuldigd worden. Hij kun niemand meer in den weg staan en wij blijven in de groote Vlaamsche traditie Vlaanderen huldigt zijn dcoden en laat zijn levenden miskennen, en miskent ze zelf. Gtiulo Geselle was een geniaal dichter. Toen hij dood was hebben ze zijn hersens gemeten en gewogen en er werd bevonden dat ze phenomeeuaai waren Binst zijn leven be keken ze zijnen dikken kop als een water hoofd, en hij bracht het nooit verder dan mislezer Cyritl Verschaeve is een grootdichter. Ze willen zijn zestig jaar vieren. Priester Verschaeve, zestig jaar oud, is, bij mijn wetenoch ridder in de Leopoldsorde noch in de Kroonorde noch zelfs in de orde van Leopold II en nochtans als ge vijf en twintig jaar koejongen zijt bij den zelfden boer kunt ge die krijgen. Er zou reden te over zijn om er aan te twijfelen of te in Brussel weten dat hij be staat wan 't niet dat hij vroeger bezoek kreeg van de heeren van de veiligheid. Cyriel Verschaeve is zestig jaat oud, ts nog altijd onderpastoor te Altering ent Cyriel Verschaeve zal groot zijn als hij eens dood is daar kan hij op rekenen, en 'l ware zijn troost, ware 't niet dat hij de grootheid aan zijn zolen lapt. Ik wil niet chicaneeren Ik houd niet van kritiek. De politiek heeft de kritiek weten schappelijk gecultiveerd en kritiek over gelijk wat is het banale middel van gelijk wie om ie gebaren dat hij fel is Ik zeg dat maar omdat het waar is en die waarheid maakt mij noch blij noch boos. Alles heeft zijn goede en kwade kanten. Ware Verschaeve wel naar verdienste hooggeschat dan ware hij ridder en wellicht kanunnik. Maar dan zou hij hoog boven de tnassa staan, niet alleen door zijn genie maar ook door zijn sociale rang. Hti zou daar niet meer rond ioopen, gebunseld gelijk den meest boerschen der petits vicaires van Vlaan deren. Hij zou t chik gekleed gaan en dito manieren hebben. Hij zou nen artistenkop hebben gelijk zooveel anderen die van den artist niets hebben dan den z kop z. Hij zou verluren loopen tusschen de onbenullige groot heden en parasieten onzer moderne samen leving. Nu is hij zelf een decoratie l Hij is er een voor al de petits vicaires die onder hun eenvoudig en misprezen uniform zooveel grootheid en zooveel goedheid en goedheid dat ts echte grootheid verborgen dragen. Hij is de decoratie van het echte, volksche Vlaanderen dat van het officieele manna ver stoken blijft. Hij is een decoratie voor al de gedecoreer den zelf en se zijn legioen want als een man als Verschaeve niet gedecoreerd is, wat voor 'n kleppers moeten de gedecoreerden dan niet zijn Reporter, 1

Denderklok | 1934 | | pagina 1