BI /I talige JCoogdag (X li. Vrouui Hemelvaart. boel Het Hoekje van den Reporter Achtste Jaar N« 3*2 Prijs per nummer 30 centiemen Ninove 12 Oogst 1934 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad Stedelijke Nijverheidsschool van Ninove M VOOR HET Yolonakingsleetigang maz/m—m Postcheokrekenffig (R. Luysterman n-Jjl62,54) KANTON Telefoon 345 NINOVE Abonnementsprijs 3 maandei ir. 4,00 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Handelsregistjr^Aalstjr_i£93 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Sedert de zonde van Adam is 't eene onverbiddelijke wet dat ieder, die geboren is, de dood niet kan ontgaan dat is de straf der erf zonde. Maria's dood was niet het ge volg van ziekte, ook niet het gevolg van sleet en nog veel min eene straf der zonde, want die Aller zuiverste Maagd heeft nooit ge zondigd, noch in Adam, noch door haar zelf. Haar dood was het ge volg en het uitwerksel der liefde, die haar hart gedurig deed bran den. Sedert de Hemelvaart van haar Goddelijken Zoon smachtte zij er naar om met Hem vereenigd te zijn en ieder oogenblik van schei ding was voor haar eene martHit, Eindelijk gelukte het dat de kracht van haar liefde de banden kon breken waarmee haar ziel aan haar lichaam gebonden was, en haar heilige ziel vloog op naar den Hemel. De goddelijke liefde had Maria van haar sterfelijk omhulsel ont last de heilige zuiverheid om kleedde Haar met den koninklijken mantel der onsterfelijkheid. Het betaamde niet dat een zoo zuiver lichaam de verrotting van het graf onderging, want zulks is de straf dtr zonde Ook deed Jesus Zijne Moeder verrijzen tot eene onsterfelijke glorie. Haar verrijze nis gaf Haar eene klaarheid welke de H. Geest vergelijkt aan deze der zon of ook aan deze der maan. In het Hooglied noemt Hij Haar «uitgelezen als de zon» en ^schoon als de maan engelen ten Hemel gedragen en gansch de Heerschaar der engelen komt haar te gemoet al zingende Wie is zij, die opkomt uit de woes tijn, van genuchten overstroomd, leunende op haren beminde En 't antwoord weergalmt 't is de ster uit-Jacob door Mozes voor- zeid 't de Moeder-Maagd door Isaias aangekondigd 't is de Koningin die troont aan de rech terhand van den Koning door David bezongen. En boven al die jubelgezangen zingt Maria haar goddelijk danklied mijne ziel ver heft den Heer. Nog hooger gaat het, want Maria moet tot het Hoogste gaan Haar Goddelijke Zoon plaatst Zijne Moeder nevens zich de Vader kroont Zijne dochter en de H. Geest Zijne Bruid tot Koningin van Hemel en Aaide, en sedert dien is het waarheid geworden het geen zij in haar Magnificat zong zie, van nu af zulle alle geslach ten mij zalig noemen, dewijl Hij de Machtige, groote dingen aan mij gedaan heeft in hun werk niet worden gehinderd en gefoeterd door roode of andere bonzo's. Wat we schreven houden we staande, er wordt gemooscht, er zij- sommige klei. ne despoten. Er zijn nog andere geschie- denisjes hier ter stede over roode 'onver draagzaamheid. We zullen ze wel eens als de maat vol is aan de openbare meening te kennen geven. Het moet gedaan zijn met den over moed van sommigen die alles rood willen en het gekend rood of geen brood ip praktijk stellen. Wat betreft onze artikeltjes over heel die kwestie zoekt de roode hersentrust naar den schrijver, wilt zeggen, naar een slachtoffer. Zij mogen gerust zoeken, die scbrijve- laar, zooals zij hem noemen, verdient zijn brood niet met oorentrekkerij of politieke bijbaantjes en nog veel minder zooals de roode penneridders kent ge ze niet laten veronderstellen met kansenuereke- ning, jaren op voorhand, van plaatsjes die in 't vooruitzicht zijn. Hij verdient zijn brood met werken, zoo als de hersentrustleden ook behoorden te doen en zonder zijn evenmensch te pla gen te benijden of te zoeken benadeelen. De roode uitingen van dictatuurschap of faveurkens- en plaatskensjagerij zoekt hij alleen op, voor zijn plezier en om ze door de openbare meenirg te doen schandvlekken. En zoo sommige gezellen, al eens mistevreden zijn of te lijden heb ben, zij hebben het aan zichzelf te wijten dat ze recht door zee gaan, dan zal hen niemand kunnen hekelen. Verder doet het ons plezier te verne men dat de hersentrust gezellen en ge zellinnen er een collectie van Denderklok op nahouden dat bewijst dat ze goede lectuur kunnen naar waarde schatten. We hopen dat ons proza hen eerlang op de goede baan, de katholieke baan zal brengen en hebben maar een wensch dat is dat ze Denderklok bij hun partijgenoo- ten zouden propageeren en dat ze alle we ken de collecie eens zouden doorbladeren en doorlezen, het zal hen allicht tot goede gevoelens brengen. Tot slot, dank om de reklame voor Denderklok. Ninove Ninove De goddelijke wet luidtdeze die zien vernedert zal worden ver heven. In gevolge daarvan is de verheffing in verhouding met de vernedering. Maria heeft zich vernederd tot onder alle schepselen zij die door haar Goddelijk Moederschap de Koningin was van alle schepselen, neemt den titel aan van dienst maagd zij, die zuiverder was dan engelen, neemt plaats onder de onzuivere vrouwen toen zij haar Goddelijk kind opdroeg in den Tempel zij, de edele spruit van het edel geslacht der Koningen van Juda, vernedert zich en komt voor als eene eenvoudige werk vrouw. Zij moest dus boven alle schepselen verheven worden, aan gezien zij zich tot onder alle schepselen vernederd had. Haar Goddelijke Zoon heeft dat gedaan op den dag harer Hemelvaart. Glorierijk staat zij uit het graf op glorierijk wordt zij door de De Ninooische medewerkers van het roode weekblad hebben, eindel'jk, eens onder hun proletarischen hoed gekeken en ze hebben bevonden, o triomf, een waar heid als een koe dat de schijnheiligheid nog de wereld niet uit is. Gezellen toch, wat een vondst En zeggen dat wij hier sedert maanden nietsanders doen dan hen met den neus io hun schijnheiligheid in steken, dat we sedert maanden hun slecht verdoken spel van politieke bijbaantjes, van faveurkens jagerij en van plagerijen van katholieke menschen aan den kaak stellen 't Is waarlijk om van te wanho pen we hadden van den stedelijken her sentrust meer doorzicht en vooral meer oprechtheid verwacht. Nu, beter laat dan nooit. Onze lezers zullen natuurlijk al weten dat hel weer over schoolmeesterij gaat, de roode winkel hier in de stad draait alleen daar rond en, voor die de zaken kennen, moeten wij niet herhalen dat het vat geeft wat het in heeft, wil zeggen een vat schoolmeesterij geeft. De diijverijen van sommige rooden, hersentrustleden al te brutaal geworden, werd door ons geschrijf geremd en wij hopen het, ook voorhen, geknuikt. Zijn zij in hun oneindige pretentie en verwaand heid de verdedigers, de eenige verdedigers zooals zij zeggen van de officieele school in ruimen zin genomen zijn zij de mannen die aan de ooren trekker, wanneer hun grenzelooze naïeve aanmatiging hen ïulks ingeeft, dan zijn wij de voorstan ders, de onverbloemde voorstanders van het vrij katholiek onderwijs Wij laten het officieel onderwijs voor wie het wil, elk handelt naar zijn overtui ging, maar wat wij niet verdragen en, ze kere hersentrustleden wezen gewaar schuwd, wij laten onze katholieke men schen, ook als ze in officieele scholen zijn, niet tergen en plagen. Zij doen er hun plicht gewetensvol en met iever, wat de ouders overigens getuigen en zij moeten De hersentrust vraagt ons gedacht over de volmachtwet Wel, we kunnen kort zijn I de Kamer verslagen, de officieele al thans, zijn goed opgesteld. Dat ze die eens doorlezen en bespreken, ze zullen zien welk petieterig figuur d* socialistische partij heeft geslagen en zich dan een oor deel kunnen vormen. 't Is nu toch vacantietijd Schoo'jaar 1933-1934 Uitslagen der Prijskampen. le Studiejaar Bekomen de 0 9 der punten 1) Milo Emile van Ninove 2) De Smet Jozef van 3) Breckx Robert van Bekomen de 0,8 der punten 4) Callebaut Remi van Meerbeke 5) Cornelis Robert van Ninove 6) Arijs Isidoor 7) De Pauw Pierre 8) Herregodts Julien Bekomen de 0,7 der punten 9) Verdurm Prosper van Ninove 10) D'Herds Jozef van 11) Vanden Berghe Frans van Bekomen de 0,6 der punten 12) Vanden Heulen Maur. "an Ninove 13) De Nil Maurice van Bekomen de 0,5 der punten 14) De Coster Roger van Ninove 15) Capiau Arthur van 16) Lauwerier Remi van 17) Vander Poorten Alf. van Meerbeke Volgen 18) Coppens Cyriel van Ninove 19) De Braeckenier Maur. van 20) Coppens Theophiel van 21) Garcia Pedro van 2?) Goubert Maurice van 23) Kozynski Albert van 24) Van Bellingen Marcel van 25) Vanden Berghe Jan van 26) Van Muylem Petrus van 2* Studiejaar Bekomt de 0,8 der punten 1) Uyttendaele Omer van Ninove Bekomen de 0,7 der punten 2) Van Impe Aimé var 3) Baeyens Clement van 4) Vanden Biempt Willy van 5) Waegeman Remi van B Bekomen de 0,6 der punten 6) Braeckmans Edmond van Ninove 7) Bars Julien van Meerbeke 8) Machtelinck Karei van Ninove 9) Van Muylem Robert van 10) Van de Maele Frans van Bekomen de 0,5 der punten 11) Van Hecke Joz. van Denderhautem 12) Dierickx Herman van Aspelaere 13) Van der Goeten Alb. van Meerbeke Volgen: „ui 14) V. d. Poorten Louis van Meerbeke 15J De Henau Arthur van Ninove 16) De Dobbeleer Frans van \7) Wachtelaer Frans van 18) Baetens Clement van Afdeeling «MEKANIEK» 34 Studiejaar Bekomen de 0,8 der punten 1) De Deyn Albert van 2) De Henau Marcel van Bekomt de 0,7 der punten 3) Huart Robert van Ninove Bekomt de 0,6 der punten 4) Temmerman Albert van Ninove Volgen 5) Ulin Victor van Ninove 6) Van Laethem August van 7) Vernaillen Ghislain 4e Studiejaar Bekomt de 0,8 der punten 1) Wachtelaer Maurits van Ninove Bekomt de 0,5 der punten 2) De Bisschop Frans van Ninove 5c Studiejaar Bekomen de 0,8 der punten Emdiploma met de meeste vrucht 1) Van Laethem Aibert van Ninove 2) Arijs Victor van Bekomt de 0,7 der punten i Einddiploma m't veel vrucht 3) Hernmerijckx Petrus van Ninove Yofmaklngsleergang 6e Studiejaar Bekomen de 0,8 der punten Diploma c met de meeste vrucht. 1) De Bruyn Gustaaf van Ninove 2) Van Laethem Richard van Meerbeke 7e Studiejaar Bekomen de 0,8 der punten Diploma mei de meeste vrucht en eeremetaal 1) Vander Kelen Henri van Ninove 2) Van Oudenhove Henri van Afdeeling BOUWKUNDE 3C Studiejaar Bekomen de 0,8 der punten 1) Vander Biest Modesi van Ninove 2) Seydels Felix van Bekomt de 0,7 der punten 3) De Roeck Jozef van Appelterre Bekomen de 0,6 dtr punten 4) Van Vaerenbergh Jul. van Ninove 5) Buyl Albert van Meerbeke Volgen 6) Hameryck Albert van Denderhautem 7) Hameryck Désire 8) Straetemans Achiel van Pamel 4C Studiejaar Bekomen de 0,8 der punten 1) De Troyer Theophiel van Ninove 2) Vanden Hole Gilbert van Aspelaere Bekomen de 0,7 der punten 3) Bruylandt Edgard van Voorde 4) De Cremer Rufin van Denderhautem Bekomen de 0,5 der punten 5) Roelandt Marcel van Denderhautem b) Sonck Rufin van Pamel 6e Studiejaar Bekomen de 0,8 der punten Einddiploma met de meeste vrucht. 1) Sonck jean van Pamel 2) Wijnant Petrus van Aspelaere 3) De Roeck Frans 4) De Coen Robert Bekomt de 0,7 der punten Einddiploma mei veel vrucht. 5) Bellemans Marcel van Ükegem 6e Studiejaar Bekomen de 0,8 der punten Diploma mei de meeste vrucht. 1) Goubert Albert van Denderhautem 2) Goubert René Vervolg op2- blad. Kermis is voorhij crisis-kermis gelijk verschillige voorgaande. De menschen wor den er aan gewoon en spreken er niet meer over. Crisistijd wordt stilaan normale tijd. En toch geloof ik aai er stilaan beternis voor de deur staal. Een aardig oord zal misschien zeggen natuurlijk dat het einde der crisis twee jaar dichter bij is dan en DJ32... Maar 't is zoo met dat ik het bedoel. Ik steun mij ook niet op de gezegdens van gelijk welk minister van gelijk welk land die op vastgestelaen datum de lang verwachie oflcing aankondigt om de menschen een riem onder 't hart te steken. Ter gelegenheid van zoo'n discours heb ik een mtervieuw gehad met een straat pktlo- sooph en die heeft mij veel geleerd. Ik houd oneindig mee* van straatphilo- sophen dan van auihantieke phtlosophen die een perkament op zak hebben waarop, zwart op wit verzekerd staat dat ze geleerd zijn. Die mogen zooveel stommiteiten vertellen als se willen er mag toch niemand aan hun ver stand twijfelen. Houden ons menschen ovk mei meer van straatremedies van oude wij ven, dan van voorschriften van den doktoor Mijn straat philosuop'i trok menschtend de schou iers op voor de hoopvolle rede van mijnheer de minister. Wij zitten volop in de crisis en er is nog geen minste teeken van opbeuring zei hij. Ja maar, zei ik, er zijn toch menschen die beier geplaatst zijn dan wij om de gebeur tenissen te zien aankomen. Niemand moet de crisis, noch haar begin, noch haar einde zien zei hij. Wie ooren heeft hoort dat 1 Hooren vroeg ik verwonderd... In 't goed seizoen zingen de vogelen, zei hij. Tegen het naderen van 't slecht seizoen vallen ze stil ze zwijgen heel den winter en zoodra het nieuwe leven in aantocht ts zin gen ze opnieuw. Ja de vogels zei ik... En bij de menschen is 't zelfde zei hij. Zie, gansch den oorlog lang heeft ons volk gezwegen. Toen de bevrijding kwam was dt nood nog groot maar ons volk zong zijn sol- datenliefde uit in Tipparary en Ma deion i) Stilaan kwam er weer welstandhet leven was zoet en t volk jubbelde zijn levens vreugd uit 't was toch een zoo lief en aan trekkelijk vooizeken Overal*... Welstand werd weelde en de vreugde sloeg stilaan over naar de roes en 't werd viva Bcnta Dan kwam de mtllioendans der stabilisa tie het werd echte slemperij op alle sporten der sociale ladder en ons volk zong Ons honderd frank moet op Het leven bereikte zijn hoogte punt... en begon stilaan te zakken. Ilier en daar koor- dei ge teeds het woord crisis uitspreken Maar er was toch nog overvloed en ons volk was er nog altijd geerne bij De inzinking kwam maar tijdelijke in zinking was er nog geweest... morgen zou hst wederom beter zijn en om zich zelf moed in te spreken zong ons volk afzien Daarna geraakte er geen liedje meer in gang en zelfs in Ninove waar er sinds men schen geheugen geen politie meer is op nacht lawaai kunt ge tegenwoordig na elf uur rus tig slapen. Bij 't eersie teeken van econo mische opbeuring zal ons volk weer zingen eetst sttllekens en bedeegd om geleidelijk op ie gaan met den stijgenden welstand. Tot daar mijn slraaiphilosojph. En sinds horke ik en wacht ik naar het lied van ons volk, gelijk ik tri 't begin der Lente wacht naar 't lied van de merel en in 't begin van den Zomer naar den toep van de koekoek. En dees week heb ik hooren zingen... niet de massa maar hier en daar een groepje. Voorbode van nieuwen voorspoed., eerste ontwaken van een nieuw leven Ten ware... ten ware.. ik zal het mijn straatphilosooph moeten vragen t waren vrouwen die zon gen dat liet gezang der popkens niet en telde Reporter, "T i. kV

Denderklok | 1934 | | pagina 1