College - Ninove Katholieke Ouders, zendt uwe kinderen naar de Katholieke Scholen. Achtste Jaar Ni 33 Prijs per nummer 30 centiemen. Ninove 19 Oogst 1934 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad Bisschoppelijke School met Lagere - Middelbare - Voorbereidende en Laiijnsche Afdeeling SCHOOLJAAR 1934-1935 Een prachtwerk van de katholieke arbeidende jeugd. DAVIDSFONDS - NINOVE Het Hoekje van den Reporter PoBtcheotaPekeeiPg (R- Luysterman n- 1862,54) VOOR HEIT KANTON NINOVE Telefoon 345 Abonnementsprijs 3 ma&ndei. {r. 4,00 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat,* 10, NINOVE Handelsregister Aalst n-1093 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Het nieuwe schooljaar begint Voor de Lagere Klassen:Donderdag 13 September te 8 lj2 u Voor de Middelbare, Latijasche en Voorbereidende Dinsdag 25 September, De plechtige H, Mis ter eere van God den H. Geest zal opgedra gen worden, inde Dekanale kerk, op Dinsdag 25 September te 9 uur. Nieuwe leerlingen, te beginnen van een ouderdom van 3 a 6 jaar, «orden opgeschreven in 't College, alle dagen van de Oogst en Septembermaand. Ixideeling- van 't Onderwijs. Lagere Afdeeling 8 studiejaren met handelsvierdegraadsklas en Staatsprogramma. Middelbare Afdeeling 3 studiejaren. Voorbereidende Afdeeling 1 studiejaar. Latijnsche Afdeeling 2 studiejaren. Voor alle inlichtingen wende men zich tot den E. H. Principaal Binst dat de kinderen van de goede lucht genieten, en in het heerlijke zomerweder hun vacan- tiedagen doorbrengen, hebben sommige ouders zich misschien al eens de vraag gesteld naar welke school gaan we onze kinderen zen den. Zullen wij ze laten bij de nonnektus gaan, of zullen wij ze naar de gemeenteschool zenden En sommige ouders zullen zich wel eens mogen afvragen, en deze vraag eens diep overwegen zullen wij ons kind naar de gemeente school laten voortgaan Zullen wij onze kinderen laten naar een school gaan waar hun de beginse len van den godsdienst zullen aan geleerd worden, waar hun een godsdienstig onderwijs zal worden gegeven of zullen wij onze kin deren naar de school-zonder-God zenden Wij weten het wel. Er bestaat een wet omtrent het lager onder wijs, een wet die zelfs verplicht de lessen van godsdienst op het pro gramma der lagere gemeentescho len in te schrijven. De anti-klerikalen gebruiken toch zoo graag dit argumentZiet, ouders, weest niet ongerust. De godsdienst zal onderwezen worden aan uwe kinderen. Zells al zou het nog in de bedoelingen liggen van sommige leeraars zij zijn er toe verplicht godsdienstlessen te ge ven. De wet verplicht er hen toe, Laat u niet bedriegen, katholie ke ouders, want wat deze propa gandisten van het officieel onder wijs u niet zullen zeggen is dat volgens diezelfde wet, daar waar tr slechts één enkel kind in een gansche klas ontslagen wordt van de godsdienstles, heel het onder wijs moet doordrongen zijn van neutraliteit, zelfs als al de andere leerlingen van die klas katholiek zijn. Om het ongeloof an één en kel leerling te eerbiedigen, zal het geloof van de twintig, dertig ande re leerlingen gekrenkt worden door het stelselmatig zwijgen over de godsdienstige princiepen in het gansche wetenschappelijk onder wijs. Voegt daarbij, uat zelfs al is er geen leerling die ontslagen is van de godsdienstlessen, dat als de godsdienstlessen wel worden ge geven, er in de officieele scholen genoeg leeraars worden gevonden die in al de andere vakken wel zich dood zullen zwijgen over gods dienst en moraal. Op die wijze, chrislene ouders, worden uwe ge dachten geëerbiedigd in de offici eele school En wat nog meer is. Het moet niet eens gezegd worden dat over- al diezelfde propagandisten van het officieel onderwijs ijveren op dat er kinderen zouden zijn die ontslagen worden van de gods dienstles, om in zooveel klassen mogelijk die neutraliteit te kunnen inbrengen, die niet kan aangeno men worden door de katholieken. Gij weet dat ook, katholieke ouders, dat de anti-kleiikalen uit al hun macht tegen den gods dienst werken, en bijzonderlijk te gen de lessen van godsdienst in de gemeentescholen. Kijkt maar naar het Socialistisch Congres van 1931 dat benevens de afschaffing van alle toelagen aan het Vrij on derwijs, besloot tot de WETTE LIJKE afschaffing van de gods dienstles in ALLE gemeentescho len. Kijkt naar een socialistisch wetsvoorstel dat niet alleenlijkjde godsdienstles wettelijk wil afschaf fen, maar zelfs wil verbieden dat in de gemeentescholen de naam van God wordt uitgesproken, of dat er van het toekomende leven j worde gesproken. Christene ouders luistert naar deze waarheden. Wij waarschu wen u tegen dit gnvpar dat de gees telijke vorming uwer kinderen be dreigt, wanneer wij u de dubbel zinnigheid der anti-klerikale argu menten voor oogen leggen. Zij trachten u gerust te stellen op het oogpunt van godsdienst, terwijl zij anderzijds hunne werking verdub belen om het godsdienstonderwijs te vernietigen in die gemeente scholen waar niet min dan 4500 socialistische leeraars onderwijzen die er groot op gaan de kinderen in de princiepen der Marxistische leer in te wijden. Ouders, laat u niet bedriegen, en zendt uwe kinderen naar de ee- nige school waar ze thuis hooren naar de Katholieke School. mer 1155.38 ver. Z. E. Heer Kannunnik Cardijn, met vermelding Voor de Ka jotters-Centrale Aan al de koopsrs van ht! bloempje van het Jubeljaar en aan de veldoeners onzen innigsten dank Jos. Cardijn. De Kajotters- en Kajotsters bdweging viert in 1!)35 de 10de verjaardag harer stichting. Zij wil de herdenking van dit jubeljaar bestendigen door een grootsche onderneming, welke, een zegen zal zijn voor ai de jonge arbeiders. Zoo pas kwam zij in bezit van een rui men bouw, gelegen op een hondertal me ters van het Zuid station, op een der groo- te lanen van Brussel, op een gemakke lijkst te bereiken plaatsen van de hoofd stad, dien zij veranderen wil in een grout familie-te huis voor jonge arbeiders. Hoe droevig is het gesteld rnet die jon ge arbeiders, die komen uit de provincie en om reden van hun werk of hun vakstu dies verplicht zijn een onderkomen te zoe ken in een stad als Brussel Het meeren- deel komt terecht in afstootende logiest gelegenheden, die hun gezondheid en hun zedelijk leven bedreigen. Hoeveel ouders zagen hun zoon, op wien zij met fierheid hun hoop hadden gesteld, verloren gaan. In de nieuwe Kajotters-Centrale wor den 2ö0 kamers en kamertjes ingericht voor jonge arbeiders. Zij zullen er vinüen slaap gelegenheid, voedsel, ontspanning, aller hande spelen, leeszalen, ontwikkelings werken, enz.., die hen niet alleen zullen vrijwaren voor de gevaren der grootstad, maar hun een schooner toekomst helpen voorbereiden. De Kajotters-Centrale zal de eerste groole verwetenlij king zijn van dien aard tn ons land. Voor allen die haar zullen bezoeken zal zij het sprekend bewijs leveren van den stouten onderneming durf der K. A. J. waar het geldt de arbeidersjeugd te red den. Om de inrichtingskosten van dit groote familie-te huis voor jonge arbeiders te hel pen dekker, hebben de kajotsters het edel moedig besluit genomen een massa-verhoop van hei bloempje van het Jubeljaar ir te richten. De geheels opbrengst van dezen ver koop zal besteed worden aan dit familie te huis. In dezen tijd van krisis en werkloosheid, is dit tehuis roodzakelijker geworden dan ooit om zooveel ongelukkigen te bewaren voor ondergang en moedeloosheid. Heel de bevolking, al de Kajotters en Kajotstorsvrienden, al onze arbeiders-ge zinnen zullen de moedige verkoopsters van het bloempje van het Jubeljaar 'n geestdriftig onthaal bezorgen. Dank zij hun milde gaven, zal de Kajotters-Centrale weldra als een vuur toren uitstralen over de hoofdstad en over het land, en spijts orkanen en bedreigin gen, zal zij voor al de jonge arbeiders een teeken zijn van hoop en samenhoorigheid. Koopt allen het bloempje van het jubel jaar om de arbeidersjeugd van ons land te helpen redden Edelmoedige personen, die op bijzonde re wijze wenschen bij te dragen voor de inrichting der Kajotters-Centrale ge lieven hun giften te zenden op postcheck- nummer 3608 c Kajotters-Centrale te Brussel, of cp persoonlijk postchecknum- XV Bedevaart naar de graven van den Yzer. Ten gerieve onzer leden, die aan hun plichtbewuste gewoonte getrouw, en Zon dag 19 ■dï<g,KSh*JlnaarDiksmuide trekken, geven we gaarne het volledig programma en andere nuttige inlichtingen der Yzer- bedevaatt 1934. 1. Programma Zaterdag 18 Aug. var. 6 tot 7 uur. Te Diksmuide aan den voet van den Yzer- toren Coi eert. 8 uur a. uitvoering van Vlaamsche liederen en Muziekstukhen. b. Zanguitvoering door Kunstzanger Frans Van Schoor. Volledige belichting van den Yzertoren. De toren zal tot 11 uur des avonds bestijg- baarzijn: Zelfde schikking voor Zondag avond). Zondag 19 Augustus 1934 Onthulling van het 13e Boninge en Van der Linden Monument. Voormiddag Te 11,30 u. stipt. Plech tige H. Mis in openlucht, medegezongen door de massa in de IJzervlakte, ter nage dachtenis van onze dierbare gesneuvelden, door de Witte Paters van Afrika, oorlogs- makkers van missionnarisbrancardier De Boninge. Begin der IJzerplechtigheid. Klokken spel uitgezonden van uit den toren. 1. Grootsche vlaggenoptocht, met vlag- genhulde aan den voet van den IJzertoren. Gezamentlijke uitvoering van Het Lied der Vlamingen van Peter Benoits 2. Toespraak door G. Lefever, namens de Vlaamsche Oud Strijders. 3. Voor den Vrede onder de volkeren Internationale bloemenhulde. 4. Gezamenlijke uitvoering van O Kruise den Vlaming Daarna Lied van de Dood gezongen door den kunstzan ger Fr. Van Schoor. 5. Toespraak door Prof. Dr. Fr. Daels, namens het Bedevaartkomiteit. 6. Onthulling van het monument van L. De Boninge en Fr. Van der Linden. Bloemenhulde groet van de vlaggen. 7. Toespraak door een vriend der ge sneuvelden, adv. J. Lyseus, namens de Vlaamsche vrienden der öe Legerafdee- ling. 8. Gezamenlijke uitvoering van a Mijn Vlaanderen heb ik hartelijk lief 9. Hulde dooreen Nooid Nederlander. «De Vlaamsche Leeuw Namiddag Van af 4 uur Concert in de IJzervlakte. Op de Markt. tusschen 3 en 7 uur Radio-Concert en 2ang. 's Avonds 8 uur doorloepend Concert in de IJzervlakte sn deklamatie. Verlichting IJzertoren. 2. Reis Wie r.iet in groep reist neme een week end (25 0/0 afslag) hiermede kan men dc gewone treinen benuttigen (gemakkelijkst) Er is ook een extra-trein uit Denderleeuw te 8,05 u. Kaaskerke 11,03 u. terug Diks muide 19,00 u. Denderleeuw 21,55 u. Deze trein geeft aansluiting voor Nino- ve. Te Kaaskerae afstappen 's morgens, waar men op een bollewerp is van 't mo nument en de plaats waar de H. Mis wordt opgedragen. 3. Herkenningsteeken 3 fr. Wie hier van niet in 't bezit is, wordt stellig der. toegang tot den heldenhuldegrond gewei gerd. 4. Eet en drankgelegenheid Hiervoor is gezorgd, rechts over de nieuwe brug is de groote tentNooit meer oorlog te gen billijken prijs. Het Yzerrantsoen is versch en van aller eerste hoedanigheid en kost 5 fr. 5. De Militaire begraafplaatsen Van heel West-Vlaanderen zullen op 19 Oogst open zijn tot 8 u. 's avonds. 6. Liederen te zingen in de ijzervlakte Daar dit jaar, de mis in de IJzervlakte, door de oud-wapenmakkers van L. De BoDinge, missionarissen der witte Paters van Afrika, zal opgedragen en voorgezon gen worden, zal de massa romdom den toren de mis door gezamenlijk gezang be geleiden. Tekstboekjes te koop in Dika- Vervolg op2- blad. Ninove for ever Ninove heeft een pluimke verdiend. Hebt ge Woensdag de O. L. Vrouwpro- cessie gezien Ze is nog nooit too schoon geweest. De groepen waren niet nieuw en se waren misschien min talrijk dan vroeger. Maar de dooltocht der processie was eenig Iedereen deed mee van huis tot huis vlag gen of kaarsen. Iedereen stak uit En wie met uit stak stak af En op den doortocht twee hagen van toeschouwers. En aan de ruttaltaren bijzonderlijk was het opvallend hoe de menigte eerbiedig en godsdienstig was. Ik deed mijn oogen dicht en liet mijn verbeelding weiktti drie, vier jaar ach teruit. Op de Graanmarkt en aan 't Kapel- lekin op den Burchtdam heele groepen mannen van allen leeftijd, de muts op het hoofdde pijp in den mond, de handen in de zakken, klappen over duivensport of velokotrs cf vertellen ten flauwe grap over een of an- dtr proctssiegroep.... 't Was er dit jaar stil en ingetogen als op een begijnhof Werkelijk, Nmoie heeft een pluimke ver diend. En dat is nog meer opvallend als ge er even aan denkt dat pas veertien dagen gele den tn de hoofdstad van ons arrondissement, op een katholiek-godsdienstig feest de Bis schop in hoogst eigen persoon werd lastig gevallen en tr daar ondtr den dekmantel der overtuiging echte lompe boerenmanieren werden uitgehaald. Wij staan aan een keerpunt van het gods dienstig leven bij de massa. Vroeger had A inove met kunnen verdra gen dat het onderlag en het had meer moe ten doen dan Aalst.... Ninove heeft immers vijftig jaar lang aan de spits gestaan in de anti-klerikale beweging in Znid-Vlaande- ren en voor niets ter wereld zou Ninove zich hebben laten de loef afsteken. Nu geraakt hel anti-klerikalisme uit de mode. Het luejt nog enkel succes bij eemge verachterde oude pekens en enkele jongeren die niets anders hebben dan dat om zich te disttngueeren Antt-klerikalisme wordt zoo iets als een antiquair es-lief'helbcrij De wind waait in de zeilen der godsdiens tigheid en verdraagzaamheid en Ninove marcheert aan de spits in die beweging twintig jaar vooruit op de rest van Vlaan deren gelijk het twintig jaar vooruit was in zijn anti-klerikalisme Trouwens niet enkel rond de processie maar ook in de processie is dat te zien. Er komt dieperen godsdienstzin bij de deelnemers. Dc juffrouwen gaan niet meer naar de processie gelijk naar een balom haar toilet te laten bewonderen. en wij hebben juffers der hoogtre burgerij zien uitblinken door den eenvoud en deftigheid van hare kleeding. De mannen durven den paternoster tn de hand houden en bidden wat zijn ze verre verwijderd van die verfijnde mishoordirs die tóór hun bidstoel staande handen op den rug, en om de beurt op hun teenen en op hun hielen staan, soohi soort dansje uitvoerend om den tijd te dooien. In de processie ook niet meer die menschen met hun manieren van m'as tu-vu F die daar marcheerden juist of de processie ter hunner eer uitging. Werkelijk er ts reeds iets veranderd in ons volk. Eerste uitslagen van een moedig aan gepakte katholieke act te De processie stond tn het teeken van ik dien En ah die geest van dienstbaarheid en fierheid en die dienstbaarheid de katho lieke wereld zal doordrongen hebben, zal hij de wereld heel en gansch doordringen en den grootsten vijand van het menschdom verdrin gen, de grootste vijand van den mensen en de oorzaak van al zijn miseries en malheu ren de hoogmoed des levens. Reporter. TOMAAT - Kapolitatn- sche zon direct op TJw tafel. TOMAAT - bevat A. 3. C.- vitamines, voor h«t leven onmisbaar. TOMAAT - kon is. gin door kwaliteit en on vergelijkelijke!! smaak. TOMAAT - gezonden natuurlijk produkt.

Denderklok | 1934 | | pagina 1