BS 1 a College - i\inove JJooit Oorlog meer I Achtste Jaar N* 34 Prijs per nummer 36 centiemen. Ninove 26 Oogst 1934 Katholiek Vlaamseh en Volksgezind Weekblad VOOR HET KANTON NINOVE H. LUYSTIRRlA8®-Ll#iA!lRI Bisschoppelijke School met Lagere - Middelbare - Voorbereidende en Latijnsche Afdeeling SCHOOLJAAR 1934-1935 Coilege - Ninove De Edw. POPPE-Viering te Temsche DAVIDSFONDS Het Hoekje van den Reporter PoBieheokpekeninig (R. Luysterman n1862,54) Telefoon 345 Handelsregist .er Aalst n* 1093 Abonnementsprijs 3 Eiaander. fr. 4,00 maandea 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat. 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Het nieuwe schooljaar begint Voor de Lagere Klassen:Donderdag 13 September te 8 Ij2 u Voor de Middelbare, Latijnsche en Voorbereidende Dinsdag 25 September. De plechtige H. Mis ter eere van God den H. Geest zal opgedra gen worden, in de Dekanale kerk, op Dinsdag 25 September te 9 ij2 uur. Nieuwe leerlingen, te beginnen van een ouderdom van i> a 6 jaar, morden opgeschreven in't College, alle dagen van de Oogst en Septembermaand. Indeeling van 't Onderwijs. Lagere Afdeeling 8 studiejaren met handelsvierdegraadsklas en Staatsprogramma. Middelbare Afdeeling 3 studiejaren. Voorbereidende Afdeeling 1 studiejaar. Latijnsche Afdeeling 2 studiejaren. Vooralle inlichtingen wende men zich tot den E. H. Principaal nen eigen grenzen wel de voor naamste factor van wederzijds wantrouwen. President Boosevelt zei onlangs nog in een intervieuw met den medewerker van een groot Wardje te vieren en tevens om de tiendui- zende bezoekers op waardige wijze te ontvangen. Wie Temsche en zijn feestzin kent - spreekt men niet van het feeste lijke Scheldestadje - weet wat zulks te beteekenen heeft. Temsche heeft nu zijn dagblad dat" de "goede" verstand- beste plunje aangetrokken en over heel de j b i doroskom hangt als een net pesoan houding der staten op economisch gebied eene essentieele voorwaarde is voor het behoud van den vrede. Welnu, zien we niet dagelijks pro hibitie-maatregelen uitvaardigen om op deze manier aan de slechte verhoudingen van den inwendigen toestand te verhelpen. Eene regel matige en wel bestudeerde uitwis seling van goederen zou voorzeker de stevigste grondslag vormen voor den goeden gang inzake poli tieke betrekkingen en een goed buurmar.achap. Maar de zekerste waarborgd, was aan alle diploma tieke besprekingen en geheime verdragen is de menschenliefde die het moet winnen op den mooiden- den haat. Moeten we nu uit hetgene voor gaat het besluit trekken dat het er dreigend uitziet in Europa?. Wie zal hierop het gepaste antwoord kunnen geven Wij bestatigen slechts hetgene rondom ons ge beurt en drukken de vaste hoop uit, dat de gruwelen van een menschonteerende volkerenmoord ons moge bespaard blijven. De gevolgen eener vernieuwing zijn onoverzienbaar voor het gansche menschdom De Vijftiende Vlaamsche bede vaart naar de graven van den Ijzer stond dit jaar meer dan ooit in het teeken van den Wereldvre de. Meer dan honderdduizend Vlaamsche bedevaarders, onder dewelke tienduizenden Oud-Strij ders betoogden op indrukwekkende wijze voor vrede onder de volke ren. In vier verschillende talen klonk het door de radio over de geheeie luisterende wereld: «Nooit oorlog meer No more war Nie wierder Krieg Plus jamais de guerre En zoowel de omstan digheden dan den met het bloed onzer gesneuvelden doorweekten grond, van dewelken hij opsteeg, moesten er toe bijdragen om dozen noodkreet van een zoo geteisterd land, kracht bij te zetten l Met angst en vertwijfeling vra gen wij ons ai of er amper 16 jaar na de gruwelijkste der massamoor den wel iemand zoute vinden zijn om een nieuwen oorlog ongetwij feld nog gruwelijker in het ver schiet te stellen En wanneer zulks toch moest gebeuren of niet alle landen tegelijk hem den kop zou den indrukken om zijne vermetel heid Nochtans, dat de toestand in ons arm Europa niet rooskleurig is blijkt voor iedereen. Sedert enkele maanden kunnen wij dage lijks bestatigen dat de legermach ten en de wapenindustrie terug het middelpunt der algemeene belang stelling uitmaken. In Italië kregen alle ministers last persoonlijk de groote krijgsmanceuvers bij te wonen teneinde meer in voeling te komen met het actieve leger In Duitschland werd Hindenburg de Maarschalk-President, ten grave geleid met een overdadig leger- machtsvertoon en niet zoozeer het hoofd der republiek maar wel den krijgsman, den oud-veroveraar, en den overwinnaar van zóóv eel veldslagen werd hulde gebracht Frankrijk en Engeland toonen de grootste bezorgdheid voor de ver sterking hunner wapenmacht en voorde verbetering aan hun oor logsmateriaal op alle gebied Rus land, het roode paradijs verkondigt aan de geheeie wereld zondereenig voorbehoud dat het gereed staat en uitgerust is voor den nieuwen strijd En ten slotte ook ons klein België wil nietten achteren blijven in den algemeenen wedloop naar bewapening en het doet zijn best om aan de buitenwereld te doen gelooven dat het sterk staat paraat Zoo staan de zaken bij een al gemeen overzicht van den toe stand in Europa. Het ware nutte loos het te willen loochenen. Maar hoe is het gesteld met de geestes toestand in die onderschei den landen Het laatste referen dum in Duitschland b.v. werpt een klaar licht op de gesteltenis van zijn bevolking. Door het aan wakkeren en het inpompen van het nationaal gevoelen werd het opge zweept en verblind en schenkt zijn volleen onvoorwaardelijk vettrou wen aan de macht van een ijzeren dictatuur. Zagen we een dezer da gen niet een ai'oeelsel van de Ita- liaansche schooljeugd die haar vacantietijd doorbrengt in mili taire opleiding. Knapen van 12 en 13 jaar oefenen zich in het schieten naar een ingebcelden vijand en hanteeren de bajonet in de plaats van een of ander speelgoed. En zoo zien we onloochenbaar dat het onmiddelijkste gevaar uitgaat van die landen waar de naijver en de haat hunnen machthebbers alle grenzen zoeken te overschrijden. Anderzijds is de algemeene eco nomische ontreddering tegenover dewelke zij machteloos staan bin- EX AMEN UITSLAG Examen van Einde Lagere Studiën 1934 ingesteld door den Staat. De volgende twaalf leerlingen, uit de Handelsvierdegraadklas, slaagden op schitterende wijze, in voornoemd Examen, I dat afgenomen werd op 12 en 13 Juli 11. j en kregen daarbij de bijzondere vermelding in de Fransche Taal De Vos André van Iddergem Goubert Gaston Ninove Jacobs Gilbert Nederhasselt Uyttersprot Robert Denderhoutem Verbeiren Jozef Ninove dorpskom hangt als een net gespannen van feestelijke luidsprekers luidspre kers in de hovingen var. het kasteel, waar de Pontifikale Hoogmis wordt gezongen - de Missa brevis van Meester A. De Boeck, met groot orkest en 150 uitvoerders luidsprekers bij het geboortehuis, waar reeds het gedenkteeken werd aange bracht - een O. L. V.-beeld in rooden bak steen door beeldhouwer Jacobs van Mechelen met liefde en piëteit ge boetseerd een juweeltje dat zelfs de moeilijksten volledig zal bevredigen hoorde ik dezer dagen een fijne kunstken ner zeggen luidsprekers op de Markt waar de openluchtvergadering zal plaats hebben luidsprekers in de Edward Pop- pestraat, op de Kaai. enz. Is de viering van heden Zondag grootsch en overweldigend - ze wordt dooi K. V. R. O. uitgezonden - de Kinderdag van morgen Maandag zal ongetwijfeld niet minder belangstelling wekken, juist wegens zijn meer huiselijk, zijn meer een voudig, zijn meer kinderlijk - 'k zei bijna zijn meer Poppe-aansch karakter. Tienduizend kruistochtertjes lieten zich inschrijven om te Temsche hun groote vriend eri aanvoerder te komen huldigen, en tevens om in de heerlijke processie van 's namiddags den Eucharistischen Koning te vergezePen op zijn triomftocht doorheen de volksbuurten van Temsche. Volksbuurten, ja Want juist om wille van Wardje en zijn liefde voor de armen zal de processie bij voorkeur langs de volksst-aten worden geleid. Die processie zal iets eenigs zijn. Heel het Vlaamsche land heeft er aan meege werkt. Vijftig gekostumeerde groepen elk uit zoowat 20 tot 30 personen bestaan de - zullen de bijzonderste tafereelen uit Jezus' en Maria's leven en hun verheerlij king voorstellen. Denderhautem D'Herde Julien van Voorde Geerts Marcel Appelterre Gottemans Albert Ninove Scheerlinck Reré Souffriau Marcel Van den Steen Gerard Van Rossen Emiel Hartelijk proficiat aan leeraars, leerlin gen en ouders voor dien schoonen uit- slag. Heden ZONDAG en morgen MAAN DAG zal Temsche zijn grooten zoon, Priester Edward POPPE een hulde bren gen, waarbij die van vóór twee jaar te Moerzeke, schijnt te moeten verbleeken. Aldus wil Temsche, ter gelegenheid van den 16D verjaardag van Poppe's dood, de aandacht der duizerde vereerders van Wardje trekken op het nederig huis, v/aar hij geboren werd, waar hij in on schuld opgroeide, waar hij bij vaders bak kerstrog droomde van heiligheid en van zielenoogst Eien huis 1 een volle straat menschen... zielen Door de feestelijk getooide straten, waarlangs tienduizenden vereerders vandaag en morgen zullen voor bijschuiven reed een goeie dertig jaar ge leden, onopgemerkt en ongeacht, Wardje Poppe, de bakkersjongen uit het Vis- schersstraatje. Achter de bakkerskar is O. L. Heer den armen sukkelaar komen vinden zoo kommenteerde hij eens het woord van den Psalmist et de stereore erigens pauperem Sedert verscheidene weken staat Tem sche onder hoogspanning. Groot en klein is in de weer om Wardje Peppe hun Wat nog komt. De groote helft van het jaar 1934 is voorbij en daarmee ook de groote massa verzending van de duiz nde boeken die het Davidsfonds over Vlaanderen uitstort. Wil niet zeggen dat het Davidsfonds in verlof kan gaan. Bijlange niet. De uitga ven voor het komende jaar bggen voor den boeg en moeten verzorgd, en dat vraagt maanden voorbereidend werk. Doch eerst nog een boek A aan de 75.000 leden De Reus van Kongo door Dr. A. Malcorps, die in dit boek m»t een reuzenpen en leuzendaden heeft beschreven van den heid die 999 dagen dwaalde langs den massieven Kongo- stroom. Boeiend, vol romantiek en sterke gedachten. Aan de leden B een boek over Sovjet- Rusland n. 1, Brieven uit Soviet Rus land door Wlad. Zwetow-Dolina, die persoonlijk ooggetuige was van 't geen hij schreef. Aan de leden C een boekje van tinte lende fantasie Meneer Kras van Ra- vensteen a var. Paul Kiroul een woord maar onze jeugd zal het verslinden. En zoo zal het Davidsfonds zijn jaar sluiten. We laten de kritiek over aan hen die genoten van de Davidsfondswerk- kracht. En dat alles voor Godsdienst, taal en vaderland Voor lidmaatschap wend u tot de plaat- I selijke afdeeling of tot Davidsfonds, Leu ven. Iedereen kan nog lid 1934 worden tot 31 December. Daarna wordt het 1935, en daarover later een woordje meer OOGLIJDERS, voor 'nen goeden bril wend u tot APOTHEEK Jos. De Huyver*, Beverstraat, Ninove. toe... en verder naar de bars en dancings waar ze in een atmospheer van stof, eau de cologne en okselzwtelreuk hun laatste beitje mtnschelijhheid gaan verbeesten. Reporter. Serieus, zijl gij naar de zee niet geweisi vroeg mij met een tikje compassie tn den toon, een gelukkig sterveling die gansch bruin gebrand en met vervtllend voorhoofd en neus van de kust terug kwam. Wel mijn beste, zei hij, iedereen gaat naar de zetEn werkelijk iedereen gaat naar de zee. De rijke burgerlui verlaten hun car.fortabele woning en meesterlijke ingerichte keuken om in ten kleine villa met half en half gerief hun plan te gaan trekken. Voor 't plezier moet ge 't niet doen maar ge moet toch uwen rang houden. Als ge een beetje van aanzien wilt zijn moet ge u toch zooveel karweitjes ge- troosten in 't leven en er uw plezier in vinden omdat een ander se u benijdt En de kleinere burgerij gaat ook naar de zee om te doen gelijk alwie zelf respect heeft. En 't ts niet met 'nen plezier trein op een dag om en weer gelijk de boeren voor twintig of dertig jaar 't Zijn de kermis dagen of 't is de heele kermis week t om weg te zijn uit al dat lawaai Onder ons natuurlijk elders vertellen wij dat niet 'i is de laatste klein-steedsche mode van met kermis naar de zee te gaan die des ie gemakkelijker insloeg dat ge dan de bot' renfamilie of boterkennis niet moet ont vangen bij uien gij zelf met de dorpskermis zoo'n lekkere mattentaart en zoo'n heerlijk fijne verkettspensen hebt geproefd. Ze hebben zes maand lang den goeden dag geweigerd aan iemand die in de Sarma een artikel is gaan koopen dat zij in den winkel hebben of ze hebben mee dc straat overeind gezet mei den ouden grolpot die buik vooruit staat te declameer en dat de menschen van de stad nu niet meer moeten leven en dat het allemaal naar vreemden gaaten vol zelf voldaanheid trekken se op op den vreemde hun kermisgeld of doen. En de kleine man is toch ook tnensch waarom zou hij ook niet mogen naar zee gaan en in hun bonden en vtretnigingen richten ze spaarkassen en steunkassen op om zooveel volk mogelijk naar de zee te sturen. Om in het dagelijksch onderhoud van de armsten hunner bloeders le voortien zijn er de openbare besturen en desnoods de rijke smeerlappen. Over twintig jaar is de see om zeep 1 Honderd jaar geleden wisten de menschen van naar de see aan niet te spreken. Aan de kust was het Zomer en IVinter altijd even eentonig arme visschers zaten daar in féte- a-tête met hun garnalen en haringen. Een lichtzinnig Fransch princesje dat niet goed unst op welke manier de aandacht op haar persoontje te vestigen was bij toeval op eert schoont zometsche dag te Dieppe en tot groote ergernis van haar gevolg besloot se in 't publiek een bad te nemen in volle zee.,., zoo ontstond een nieuwe nijverheid en een nieuwe noodwendigheid. Omtrent honderd jaar... en de rijkste menschen gaan niet meer naar see. Ze baden niet meer in dat water waarin iedereen zich gaat afspoejem. Ze reizen naar de bergstrekenZwitserland is al een beetje-gemeen ze gaan verder en een zeetocht naar de kusten van Noorwegen ut de richting van IJsland en de Noordpool is meer a la page Over twintig jaar gaat iedereen op zeereis en voor de groote vtrvallene Palaces en Ca sinos zullen de eenzame visschers weer in tëte- d-tete zitten mei hun garnalen en harin gen. In tusschen tijd moeten de menschen tehuis regenwater hebben om zich te wasschen putwater is te hard maar zeewater dat veel harder isen de huid haast niet wil nat maken is heerlijk Iemand die in volle veld of aan den bosch kant woont is een dompelaar ze kruipen in de stad bij ten op enkele meters vierkant. Ze klagen over linn ongezond leven in werkhuis of bureel en binst hun vrijt uren zitten ze bijeen tn allerhande zalen en lokalen waar je doof wordt van 't lawaai en stikt van den rook. Als ze langs de straat gaan zoeken ze altijd lommer. Voor hun gezondheid moeten ze naar de zee om frxsscht lucht, om zonne baden die de hutd verbranden tot de velziekte DEHDE1KL0K

Denderklok | 1934 | | pagina 1