College - Ainove Het Vraagstuk Groot Missiefeest Eerw. Pater HEMER1JCKX i Achtste Jaar N» 35 Prijs per nummer 30 centiemen. Ninove 2 September 1934 SCHOOLJAAR 1934-1935 Katholiek Vlaamseh en Volksgezind Weekblad VOOR HET KANTON NINOVE TKMAN-U Bisschoppelijke Sehool met Lagere - Middelbare - Voorbereidende en Latijnsche Afdeeling STAD NINOVE door de leden der Kath. Aktie V.K A.J. en V.K.B J. VOOR ONZE STADSGENOOT Op 16 SeptemberZaal Volksverheffing, st. m^sias parochie Op 23 SeptemberKatholieke Kring, 0 l. vrou» parochie Werkzaamheid der Belgische Leerlingsecretariaten BERICHT. Het Hoekje van den Reporter WÊtm Poatcheckrok Abonnementsprijs 3 maanden fr. 4,00 7,00 R. Luysterman n- 1862.541 Telefoon 345 maanden 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat. 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Aalst n* 1093 Het nieuwe schooljaar begint Voor de Lagere Klassen:Donderdag 13 September» te 8 Voor de Middelbare, Latijnsche en Voorbereidende Dinsdag 2B September», De plechtige H. Mis ter eere van God den H. Geest zal opgedra gen worden, inde Dekanale kerk. op Dinsdag 25 September te 9 ij2 uur. leerlingen, te beginnen van een ouderdom van 5 a 6 jaar, worden opgeschreven in't College, alle dagen van de Oogst en Septembermaand. Indeeling van. 9t Onderwijs. Lagere Afdeeling 8 studiejaren met handelsvierdegraadsklas en Staatsprogramma. Middelbare Afdeeling 3 studiejaren. Voorbereidende Afdeeling I studiejaar. Latijnsche Afdeeling 2 studiejaren. Voor alle inlichtingen wende men zich tot den E. H. Principaal Ieder jaar, in de maand Sep tember, stelt zich voor de ouders die voor 't eerst hun kinderen naar de school sturen en ook wel voot velen die hunne kinderen reeds naar de school hebben ge stuurd dezelfde vraag naar welke scl\ool zullen or\ze kinderen gaan Voorzeker is dit het belangrijk ste dat de ouders te overwegen hebben en ook het vraagstuk waar in zij de grootste omzichtigheid moeten aan'den dag leggen omdat hunne grootste verantwoordelijk heid hier op het spel staat. Im mers, het leven van hunne kinde ren, voor wat de verstandelijke en zedelijke waarde betrelt, hangt ervan af. Vakken als de talen, het reke nen, de aardrijkskunde, enz., zijn verstandelijke waarden door den knaap in de school op te doen. Zij zullen echter later door hem moe ten verwerkt worden en te nutte gebracht, niet door den kna?p op zichzelf doch als lid van de sa menleving. De zedelijke waarden zullen hem alsdan moeten ter hulp komen beleetdheid, standvastig heid, betrouwbaarheid, rechtscha penheid, fierheid. Al deze waar den hebben alletn beteekenis wan neer zij gesteund gaan op een alles- bcheerschende waarheid op den godsdienst. Zeker, op den schoot van moe der, en later onder de raadgevin gen van vader worden de zedelij ke waarden van het kind ontwik keld, doch het staat vast dat de school haren ontzaglijken invloed heeft in veel gevallen haar over- heerschenden invloed. De kinderen immers gaan naar de school om te leeren en de atmosfeer van de school is best geschikt om het ver stand en het hait van de kinderen ontvankelijk te stellen voor wat er wordt aangeleerd. Zoo moeten de zedelijke waarden zich beter ont wikkelen in de school waar de at mosfeer van het gansche onder wijs doordrongen is van de alles beheerende waarheid onzen ka tholieken godsdienst. Hoe goed ook "de inzichten van de ouders waren is het reeds zoo dikwijls ge beurd dat den invloed van de neu trale school sterker was dan zij zelf en dat zij niet vermochten de godsdienstige overtuiging onge schonden bij hunne kinderen te be waren. Het blijkt dus wel noodzakelijk dat alle ouders zich ernstig zouden bekommeren om de keuze van de school. Wij zeggen kort en duidelijk dat het ^voor alle kristene ouders PLICHT is hunne kinderen toe te vertrouwen aan onze vrije onder wijsgestichten en dat alleen om zeer gegronde reden de ouders van dezen plicht kunnen ontslagen worden en dus hunne kinderen naar de officieele school mogen zenden, Laat ons eens te meer terugko men op de reden van dit onder scheid. Het officieel onderwijs is het zoogezegd neutraal onderwijs datgene dus dat zich met geen wijsgeerige -— lees godsdienstige opvattingen inlaat. Geheel het on derwijs staat buiten de godsdien stige overtuiging. Doch, ofwel is de godsdienst waar ofwel is hij het niet. En indien hij het is, daar hij gansch het leven heeft beheerscht sedert het ontstaan van de wereld, daar hij het richtsnoer is en het doel van al ons doen en la ten, zoo is het onderwijs dat van den godsdienst schijnt onwetend te zijn, onvolmaakt en leugenach» tig. Het vrij onderwijs daarentegen ontplooit zich in en om de gods dienstgedachte. Zijn eerste plicht is kristen menschen te vormen, i telkens om 6 ure stipt. PRIJZEN 1 O en 5 Ir. Algemeene Beschouwingen Van 1925 tot 1932 gin» de werkzaam heid der leerlingsecretariaten in klimmen de lijnen, zooals blijkt uit de stijgende cij fers der door hunne tusschenkomst afge sleten leerovereenkomsten, en die gedu rende de dienstjaren 1930, 1931 en 1932 klommen tot een totaal van 7716 zegge dus ergeveer 8000 leerlingen onder toe zicht van den dierst voor den Midden stand. In 1933 was er eene vermindering van 495 leerovereenkomsten vast te stellen deze is betrekkelijk gering wanneer men' rekening houdt met den omvang van de aanhoudende economische krisis. (I) Deze vermindering mag vooral als zeer' klein aanzien worden, wanneer men in acht neemt dat de Regeering in 1933, inzake geldelijke aanmoedigingen voor het leer lingwezen, zich gedwongen zag tot de volgende maatregelen 1) Vermindering van toelagen voor de werking der secretariaten 2) Veimindeiing tot den helft en tot een derde van de betaling der vroeger be loofde premiën aan leerlingen en mees ters 1 3) Het komt gelegen er aan te herinne ren, dat de verzorgde vorming van een leerling met overeenkomst voor den oor log aan den Staat 300 goud frank kostte. Volgens het laatste tarief, zal zij in het vervolg enkel driemaal zooveel kosten wat een zeer lage perakwatie uitmaakt. Overigens is het ook waar dat daarbij de voordeelen moeten in aanmerking ge nomen worden voortvloeiende uit de wet op de gezinstoelagen, en die in zekere ge vallen niet zonder belang zijn. De leerprem ën brengen aan den mees ter eene dagelijksche vergoeding van G5 centiemen per leerling het spreekt van zelf dat deze som geene volledige dekking uitmaakt voor het door de fout van den leerling geleden verlies, b. v. aan grond stof werktuigen en tijd wat bij een eerste vorming onvermijdelijk is. Indien de leer ling steeds bij denz dfden meester in dienst bleef tot aan het einde van de overeen komst en voorai daarna, als werkman, dan zou hij dit verlies eeniger wijze kun nen vergoeden door toewijding aan en verzorgirg van zijn werk. Maar dit is niet dikwijls het geval veelal zal hij eeri an deren meester het voordeel aanbrengen van de kennissen die hij bij een vroeger patroon heeft verworven het is dan maar billijk dat dez; schadeloos wordt gesteld en met het oog daarop heeft de premie van den Staat haar symbolisch karakter. Er dient ook aan toegevoegd dat er een belooning noodig is, in verhouding met het bij het eximen, door den leerling behaalde resultaat, en dit vooral ten ge volge van de ervaren toewijding van den meester. Dit is in den grond de beste aan moediging. Het blijkt dus dat het regiem van pre miën aan de meesiers is aan te bevelen. Wat de premie aan den leerling betreft, deze werd noodgedwongen herleid tot het tarief van 926, zegge dus tot het driedub bel van oor den oorlog. Het is weinig, maar de jongelingen zullen toch aan den Staat dank wijten dat deze voortgaat met hen bij te staan en alhoewel in kleine ma te hun ook helpt om, na hun eerste proef tijd in het beroep, de technische handboe ken en werktuigen aan te koopen, die hen zullen toelaten hun beroep verder met goed resultaat uit te oefenen. doch zulke kristen menschen die alle vaardigheid bezitten welke door de moderne tijden wordt ver- eischt en die schrander genoeg moeten zijn om de komende tijden vóór te bereiden. De verstandelij ke vorming dus wordt in haar meest volkomen vorm betracht des te meer daar de zedelijke vor ming, in het teeken van de Waar heid, op vaste grondslagen wordt opgebouwd. Alle kristen ouders die aan hun ne kinderen de weldoende opvoe ding willen verzekeren welke zij zelf hebben genoten en welke zij, indien zij er tijd en bekwaamheid Het leerlingen secretariaat van Ninove maakt gebruik van deze gelegenheid om de trouwe lezers van dit blad te herinne ren 1) dat zijn werkgebied zich uitstrekt over al de gemeenten van het kanton Nino ve 2) dat de ouders wier kinderen een am bacht begeeren aan te leeren en de pa troons die leerjongens of meisjes in dienst hebben alle belang hebben om inlichtingen in te winnen betrekkelijk de werking van het Secretariaat 3) dat deze ouders, patroons en leerlin gen door tusschenkomst van het Secreta riaat zekere voordeelen kunnen genieten, benevens weidelijken steun 4) dat het ambt van secretaris -schatbe- waarder waargenomen wordt door .Mr. Marcel Van Petegem, Dreefstraat, 49, te Ninove, die zich ter beschikking houdt van de belanghebbenden, iederen werk dag, van 12 1/2 tot l 1/2 uur. toe hadden, hun zouden geven, alle kristene ouders zenden hunne kinderen naar katholieke scholen. Wij duiden er daarom op wijzen dat de ouders niette gemakkelijk aan dien plicht mogen te kort ko men omdat b.v. hunne kinderen, dichterbij een officieele school kannen bezoeken. Om de goede opvoeding van hunne kinderen te verzekeren zullen de oprecht kris tene ouders gaarne een opoffering doen en de moeite om de kleintjes, hun grootste schat, zelfs naar een meer afgelegen katholieke school te biengen. Vervolg op 2' blad. Ik heb dees week ten redelijk schepsel Godshebbende enz, in zijn weer gezien en gehoord. Menschen die tonge ging en die handen dan, en die oog en Ik wilde dat gij het ge zien had, want beschrijven kan ik niet. 't Was een echte o assaut a la bayonnette tegen alles en tedereen die te sprake kwam. En ik voelde zoc'n tikje weemoed over mij komen omdat dat soort menschen nog altijd toehoorders vindt die hen laten verleiden door dat handen en oogenspelen die den klemtoon du tn ten bevestiging ligt aannemen als een bewijsvoering. Gave God dat er in de wereld geen ander charlatans waren dan deze die met hun wa gen naar de markt komen om hun flesschett en doozen aan den man te brengen forsck armen en hoeden gezwaai, een trommelslag, drie noten uil een schuiftrompet' en 't ts ge bakken Wai zijn die mzrktcharlalans, sympat hiek ah ge ze stelt nevens onze stru at charla tans, die dageiijksch hun eigen voornaam heid moeten opbouwen met de afbraak van menschen en instellingen. En ik was te wtge mij kwaad te maken als, ik weel niet door welke samenkoppeling van gedachten of beelden, uit lang vervlogen kinderjaren het beeld van ons Belle voor mijn verbeelding kwam staan. En ik moest lachen. Ons Belle was een kotmaar een koe met t caraciirt Toen ze den eersten keer als jonge vaars met de andere beesten op den boomgaard kwam, stak ze haren staart op en stormde met gevelde koor ens vp ten stroomijt los, liep Hen meter terug chargeerde, weer en nog, '11 halven dag lang tot de stroomijt omge werkt was tot een vormeiooze hoop siroo. Va der had gelachen hij zag gaarne beesten waar kruim en leven tn zat. 't zal wel slij- ttn, zei hij, die zottigheid zal niet duren. Maar die zottigheid duurde jaren achter een. Belle was een goede koe die regelmatig haren kalven kilo boter per dag gaf... maar daar mocht noch hooi noch slroo, noch hout mijt op den boomgaard staan of die moest omver. Stonden er geen mijten, ze stootte tegen de boomen of tegen de andere koeien en tn 't slooten was geen haar den baas. En vader werd lastigen vader werd kwaad, en ik zal 't haar af leeren zet hij. Maar Belle bleef chargeeren staart in de lucht kop in de grond. Op zekeren dag had vader Belle zoodanig afgerammeld dat ze op drie pooien naar stal kwam en daar een maand in koorden moest hangen. Belle bleef mank en toen ze de eerste maal weer nut de andere koeien op den boom gaard kwam zag ze een mijt boonstroo staan. En staart in de lucht en kop in de grond vloog ze er tn en had tust nuch duur voor ze open gestrooid was. Sinds dien had Belle patente om te stooten. ader schudde zijn hoofd en zei de beesten zijn zoo slecht uls de menschen.. daar zit niets tn dan deugenieterij En zoo, terwijl die bom van woorden los barstte en te keer ging tegen alles en ieder mijn vcwucchAing anaers mei dan BelleBelle op haar schoonstBelle vut den staart kaarsrecht naar omhoog, in vol- le charge tegen een stroomijt. En het scheen mij dat wij niet alles tra gisch mogen opnemendat er ook onder de menschen Belle's moeten zijn om het leven wat kleur en beweging bij te zetten wat zou het op de wereld eentonig zijn moest er niets anders zijn dan brave Hendrikken En ik knikte en ik lachte en ik stak nog een beetje toe Toe Belle, dacht ik, weer je maar, steek uwen staart op en stool maar 't spectakel dal ge geejt is wel een beetje vertrapt stroo waard. Reporter. OOQLIJDERS, voor 'nen goeden bril wend u tot APOTHEEK Jos. De ^uyyet», Beverstraat, Ninove. F f! li (1) In Maart 1933, telde men over het heele land 40.000 volledige of gedeeltelijke werkloozen tusschen 16 en 20 jaar. I P P ft ë*/7S> --.L j j

Denderklok | 1934 | | pagina 1