I College - IXinove I Groot Missiefeest Eerw. Pater HEMERIJCKX Waar traan ze heen Ts 1 Achtste Jaar N« 36 Prijs per nummer 30 centiemen. Nineve 9 September 1914 Katholiek Vlaam.sc/i en Volksgezind Weekblad VOOR HET KANTON NINOVE R. LUYSTIRMAN-ILIMAtRI Bisschoppelijke School me! Lagere - Middelbare - Voorbereidende en Latijnsche Afdeeling SCHOOLJAAR 1934-1935 Werkzaamheid der Belgische Leerlingsecretariaten BERICHT. STAD NINOVE door de leden der Kath. Aktie V.K A.j. en V.K.B.J-. VOOR ONZE STADSGENOOT Op 16September:Zaal Volksverhffing, st.Thwesiasparochie Op 23 SeptemberKatholieke Kring, 0 l. vrou» parochie Het Hoekje van den Reporter PMUh^hreh^iitg (I. Luysierman n- 1862,54) Telefoon 345 Handelsregister Aalst n- 1093 Alb«aae»entsprij4 3 maanden maanden 1 jaar fr. 4,00 7,00 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Het nieuwe schooljaar begint Voor de Lagere Klassen:Donderdag 13 September te 8 u Voor de Middelbare, Latijnsche en Voorbereidende Dinsdag 25 September*. De plechtige H. Mis ter eere van God den H. Geest zal opgedra gen worden, inde Dekanale kerk, op Dinsdag 25 September* te 9 uur. Nieuwe leerlingen, te beginnen van een ouderdom van.) a 6 jaar, uoorcien opgesebfeven in't College, alle dagen van de Oogst en Septembermaand. Indeeling van 't Onderwijs. Lagere Afdeeling <S studiejaren met handelsvierdegraadsklas en Staatsprogramma. Middelbare Afdeeling 5 studiejaren. Voorbereidende Afdeeling I studiejaar. Latijnsche Afdeeling 2 studiejaren. Voer alle inlichtingen wende men zich tot den E. H. Principaal Algemeene Hescliou wingen In 1933 hebben de Belgische leerlingse cretariaten 2303 nieuwe leerovereenkom sten geboekt De 69 secretariaten gevestigd in de Vlaamsche streek behielden ongeveer bun cijfer van het vorig jaar 921 overeenkom sten. In de Waalsche streek bleven 8 se cretariaten zonder bedrijvigheid, de overi ge 87 boekten 1217 leerovereenkomsten. Eupen en Malmedy leverden 165overeen komsten. Werkzaamheid der provincie De leerovereenkomsten afgesloten in 1933 verdeelen zich onder de verschillen de provinciën, als volgt Henegouw 548 overeenkomsten afgesloten door 34 secretariaten Luik 506 overeenkomten afgesloten door 23 secretariaten Oost-Vlaanderen 432 overeenkomsten af gesloten door 34 secretariaten West-Vlaanderen 209 overeenkomsten af gesloten door 18 secretariaten Antwerpen 152 overeenkomsten aangeslo ten door S secretariaten Luxemburg 127 overeenkomsten afgeslo ten door 14 secretariaten Namen 115 overeenkomsten afgesloten door 11 secretariaten Limburg 113 overeenkomsten afgesloten door 7 secretariaten Brabant 101 overeenkomsten afgesloten door 9 secretariaten Het minderwaardig resultaat bereikt in de provincie Brabant valt in 't oog er dient echter opgemerkt dat aldaar 5000 leerlingen bepaalde scholen bezoeken al waar zij hunne voorbereiding nemen tot het aanleeren van zekere beroepen met karakter van vrij ambacht. Groopeering der secretariaten Tot op heden, hebben de leerlingsecre tariaten weinig gelegenheid gehad om met elkaar in aanraking te komen. Enkele ver gaderingen van afgevaardigden werden gehouden te Brussel en in de hoofdstad van versehiller.de provinciën, benevens in den schoot van de Provinciale Kamers van Ambachten en Neringen. Een vijftigtal secretariaten maken deel uit van het Nationaal Fonds voor het Leerlingwezen, dat evenmin deze groe peering kan bewerkstelligen. Thans blijkt dat er wordt nabedacht om een soort Nationaal Verbond van Leer lingsecretariaten op te richten, waarvan het lidmaatschap als een voorrecht zou moeten beschouwd worden, daar het doel van dit verbond veelvoudig zou zijn. langichikking der overeenkomsten A. Volgens duurtijd Op 1* overeenkomsten worden in 't algemeen 32 afgesloten voor een duurtijd van 2 jaar en t>8 voor een duur van 3 jaar. B. Volgens beroep 1. kleermaaksier dit vak komt ver vooraan 2. Schrijnwerker 3. Beenhouwer bekleedde vroeger den 10 rang 4. Mecanicien-autogeleider bekleedde vroeger den 14 rang 5. baarkapper 6. kleermaker 7. bakker 8. schilder 9. schoenmaker bekleedde vroeger den 3 rang 10. drukker bekleedde vroeger den 15 rang 11. spekslachter 12. broekenmaakster 13 pasteibakker komt 9 plaatsen voor uit 14. electricien bekleedde vroeger de 24 plaats 15. hoefsmid bekleedde vroeger de 25 plaats 10. meubelmaker den 4 rang 17. plafoneerder 18. haarkapster 19. horlogiemaker 20. modiste 21. volgen dan nog 40 andere beroepen die in geringe mate vertegenwoordigd zijn. l)e vrouwelijke beroepen van strijkster, borduurster, hemdenmaakster, korset maakster, kantwerkster, bloemenmaakster en linnennaaister blijven verwaarloosd. bekleedde vroeger Het leerlingensecretariaat van Ninove maakt gebruik van deze gelegenheid om de trouwe lezers van dit blad te herinne ren 1) dat zijn werkgebied zich uitstrekt over al de gemeenten van het kanton Nino- ▼e 2) dat de ouders wier kinderen een am bacht begeeren aan te leeren en de pa troons die leerjongens of meisjes in dienst hebben alle belang hebben om inlichtingen in te winnen betrekkelijk de werking van het Secretariaat 3) dat deze ouders, patroons en leerlin gen door tusschenkomst van het Secreta riaat zekert voordeden kunnen genieten, benevens geldelijktn steun 4) dat het ambt van secretaris-schatbe waarder waargenomen wordt door Mr. Marcel Van Petegem, Dreefstraat, 49, te Ninove, die zich ter beschikking houdt van de belanghebbenden, iederen werk dag, van 12 1/2 tot 1 1/2 uur. telkens om 6 ure stipt. PRIJ/.KN ÏO en 5 fr. In het werk der opvoeding is de de eerste plicht dien het geweten aan den christelijken huisvader oplegt, zijn kinderen een christe lijke op\ oeding te verschalTen. De school is de voortzetting van het huisgezin en alsdusdanig inoet ieder huisvader, rijk of arm, in de gelegenheid gesteld worden een onderwijs te verkiezen, waarvan hij z*ker weet dat de eerste oplei ding die hij thuis aan zijn kindertn gaf, n-iet zal verloochend, noch afgebroken worden. Die school zal zijn vóór of tegen God, vóór of tegen Christus den eenen Verlosser van het menschdom. buiten den welken geen zaligheid is voor of tegen Zijn Kerk die doof de eeu wen heen, Zijn zaligmakende zen- dirg MOET voortzetten, ziedaar de dubbele houding die de ouders tegenover eikaai stelt. Daar ligt de bron van de schei pste veruee- lingen die raken aan de grondves ten ztif van het maatschappelijk en van het individueel leven. De christelijke tuders, leerden hun kinderen de handen vouwen, de naam Jezus stamelen, een kruisken maken, het Wees Ge groet bidden. Heden is het oogenhlik geko men dat een groot getal ouders hun opvoedingstaak aan de school overdraagt. Zal het een christelij ke, of een zoogezegde onzijdige school zijn. Zal het een christelij ke, liberale of een socialistische leerkracht zijn. Daar hangt zoo schromelijk veel van af voor het kind. Die opvoeder der jeugd heeft een gioot deel in de opvoeding zij ner leerlingen door den gewonen dagelijkschen omgang. Zijn geest, zijn denkbeelden, zijn opvatting, zijn zienswijzen hebben omtrent allen invloed op de karaktervor ming en den wil zijner leerlingen. Als leeraar en opvoeder kan bij zijn gedachten in de klas niet blij ven verbergen- en brengt ze nood zakelijkerwijze tot uiting. Ofwel zal nu de liefde tot Onze Lieve Heer, die de ouders zoo zorgvuldig in hunne kinderen hebben aange kweekt, nog verder ontwikkeld worden, zoodat ze er voor het late re leven zulien wel bijvaren, ofwel zal ze doodgezwegen of door een misprijzend lachje, cf een venijnig woord voor altijd vernietigd wor den. Daaruit volgt, dat het gods dienstonderricht tot geen zichtbare uitslagen zal leiden, zoo het heele schoolleven, dit is niet alleen de andere lessen over wetenschap, maar de heele manier, waarop de tijd doorgebracht wordt, op de school onzijdig blijft. Bekende niet een fransch so cialistisch volksvertegenwoordiger ronduitDe kinderen onderwij zen zonder hun het geloof te lee ren, is hun het geloof ontnemen de school zonder God is de school tegen God. Ouders H3oger dan het weten van uw kinderen staat hun gewe ten. Zendt uw kinderen niet in 't leven zonder 't licht van het ge loof, de steun van de geboden en de kracht der sacramenten. De donkerste schaduw die op 't graf van een vader of een moeder val len kan, is de schaduw van een nind dat zonder godsdienstige school opgegroeid is en nu bij 't graf van zijn ouders staat zonder geloof in een eeuwig leven. Kard. Faulhaber Om de opvoeding te kunnen ge ven waarvoor de katholieke ouders te verantwoorden hebben, werden hier in onze stad, ten prijze van veel geldelijke moeilijkheden aan genomen, aanneembare en vrije scholen gesticht, die hen in gewe ten de beste middelen en metho den zullen ter hand stellen om dat doel te bereiken. Wat de degelijkheid van het Onderwijs in de vrije scholen be treft schreef Dr Gustave Le Bon in een boek over psychologische opvoeding het volgende De leeraars uit de godsdienstige inrichtingen bereiden zich door bijzondere oefeningen voor om hun apostolische zending tot een goed einde te brengen. Deze oefeningen bereiden ze bijzonder voor tot het uitoefenen van het ambt van op voeder. Hun verheven gedachten waaraan ze gehecht zijn, de opoflfe- ringsgevoel waarvan mi n ze door dringt, de zielkundige praktijk die men ze onderwijst geven hen de beste opvoedingsbronnen welke hen vanaf hun indiensttreding van groot nut zijn. Voor de voornaamste opvoe ding de godsdienstige, moet er eenheid zijn tusschen ouders en school - wat de ouders aankweeken mag de school niet afbreken. Daarom bestaat er voor katholieke ouders gten keus zij zeilde» alle» hij 't heropenen der klas sen hun kinderen naar onze katholieke scholen en alleen naar die scholen. Ieder jaar, in Augusli en September, schrijven de bladen van alle gezindheid el- lertlange artikels over de school. Antikatholieke bladen schrijven tegen de vrije school. Want de strijd gaat altijd voor en tegen de vrijt school, nooit voor en tegen de officieel* school. Dat komt omdat het altijd de vrije school is die de officieele aanvult. Gewone menschen zooals wij noemen ten hond 'n-11 hond en een kat een katen wij zijn seffens uitgepiaat. Maar daar zijn menschen dit zoo'n soort musschenijzer woorden hebben die dienen om onnoozelaars te vangen. Zoo spreken ze altijd van vrije scholen maar ze bedoelen godsdienstig-katkoheke sckolen. Vrije scholen zouden gten steun mogen hebben. Maar tr zijn vrije scholen die niet-katholiek zijn. Denk aan de Uni versiteit van Brussel. Die krijgen geld met hoepen De officieele school dat is de ware Jacob Maar dan bedoelen ze ongodsdienstige scho len. Want er zijn officieele scholen die godsdienstig zijn. Denk aan onze landelijke gemeentescholen waar de bevolking honderd per honderd godsdienstig is. Die deugen ook niet Die moeten omgevormd. Onze geuzen- onderwijzers in congres veretnigd hebben den eisch gesteldaltijd in naam der ver draagzaamheid nog een muschtnijser- woord dat het wet gemaakt wordt dat in officieele scholen alleen mogen benoemd wor den onderwijzers komende uit officieele n normaal scholen. Met het woord a officieel moet ge weer maar uw plats trekken. Want ge rnoogt uit een officieele normaal school komenof voor een officieele midden- jury uw exaam afgelegd hebben..., indien ge des Zondags naar de mis gaat indien ge op tijds te biecht en te commu nie gaat zult ge, waar die heeren baas spelen, geest plaats krijgen I wedden En zelfsal kwaamt ge uit een t vrije normaalschool, als ge maar een goed vrij metselaarof een goed vrijdenker, of ten goed militant zijt, kaxakktttder op of neer, ge zult een plaats krijgen waar zij baas zijn. Nog eens wedden De strijd gaat tegen de christene school en voor de ongodsdienstige school Ouders hebben den plicht hun kindertn op te voeden en te onderwijzen. Christene ouders hebben den plicht hun kinderen een christene opvoeding te geven. In onze samenleving wordt onderwijs en opvoeding aan specialisten toevertrouwd deze vervangen de ouders. Christene ouders moeten hun kinderen toevertrouwen aan christene meesters. Er moet niet gtzeeverd over vrijt of officieele school. Indien de Staat zijn plicht begreep, sou hij ten gerieve der christene ouders, christene ouderwijzers hebben... maar Hij begriiH het met. De christene ouders mogen den Staat den onderwijzer van hun ktnders niet laten kie zen, ze moeten hem zelf kiezen. In officieele of in vrije school moei die op voeder christen zijn. Is hij dat niet dan mag een christen vader kern zijn kind niet toever trouwen of hij verraadt zijn geloof en zijn kind De plaag der kinderbeperking wordt meer en meer de plaag van onze dagen. Het is de modeplaag der ongodsdienstige huisgezinnen enkele zichzelf christen noemende gezinnen zijn er ook van aange tast. De echte christene familie blijft ge ïmmuniseerd De statistieken bewijzen dat daarbij kijkt rondom u en ziet Ze willen zelf geen kinder en. Ze willen het monopool om een ander it zijne te kweeken... naar hun hand. Dat ts één deelkt van de zotte pretentie van die menschen. Reporter. OOQLIJDERS, voor 'oen toeden bri) wend u tot APOTHEEK Jos. De i^uyvei*, Beverstraat, Ninove. BEBDERKL OH f

Denderklok | 1934 | | pagina 1