't Genstert bij de t*ooden. Groot Missiefeest Eerw. Pater BEMEMJCKX stad ninove Achtste Jaar N* 37 Prijs per nummer 30 centiemen. Ninove 16 September 1634 Katholiek Vlaamseh en Volksgezind Weekblad VOOR HET KANTON NINOVE ft. ELymiRMaft-LiifAiRi door de leden der Kath. Aktie V.K.A.J. en V.K.6.J. VOOR ONZE STADSGENOOT Op 16 SeptemberZaal Volksverheffing, St.Theresia's parochie Op 23 SeptemberKatholieke Kring, o l. vrou* parochie Werkzaamheid der Belgische Leerlingsecretariaten BERICHT. Leerlingensecretariaat van Ninove, Dreefstraat, 49. Het Hoekje van den Reporter Huijr\e Taak PddUhegfcyftteeai^g (K. Luysternaaxi n- 1882.54)Talefoen 348Handelsregister Aalst n-1093 Abona«nent«priJ* 3 maanden fr. 4,00 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-U itgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Als we overlaatst schreven dat de socialistische partij, hier te lande zoowel als in de omringende landen, onder den druk der econo mische crisis, aan 't uiteenvallen was, trokken onze lokale roodjes spottend de schouders op en schreven ze, meer te onpas dan te pas, van we zijn weer al eens kapotwe zijn weer begraven, we zijn opnieuw dood, stokkedood, enz... Die jongens handelden aldus óf uit onwetendheid, óf uit dwaze vrijwillige blindheid. We hopen voor hen dat het dit laatste is, nu de ieiten ons komen in 't gelijk stellen. Ook in onze stad zijn de roode effectieven aan 't slinken en onze gezellen-pennevoerders voe len het maar al te goed dat er iets aan 't keeren is. 't Roode kraam kraakt in al zijn voegen en gezel De Man van 't plan, wist waarvan hij sprak toen hij, verleden week, in 't con gres van den rooden algemeenen raad, handelde over de inwendige crisis der partij en over de vele te- leurgestelden onder de rooden. 't Moet er daar gestoven hebben in dien raad. Men geeft zich daar van rekenschap als men de spaar zame en, o zoo voorzichtige uit- latingen leest van het verslag dat natuurlijk wel duchtig verbeterd en verzacht zal zijn geweest. Nu de roode zaken niet meer vlotten komt er ruzie bij de gezel len er is bij de rooden gemis aan tucht zoowel naar rechts als naar links communisantenzonder daarbij te vergeten dat de jonge wachten, vooral de Walen, hande len naar hun goeddunken en de vaderlijke vermaningen en raad gevingen van de roode generaals vierkant aan hun zolen lappen. Op 't congres van dien raad was er 'nen zekeren gezel Janniaux die 't spel in gang zette hij sprak er een echt rekwisitorium uit tegen Huysmans en F'iérard, beiden hoo- ge roode oomes en gaf de volle laag aan Spaak, den man van de fractie action socialiste Er werden daar harde woorden gezegd er werd daar gesproken over buitensmijterij met twee ma ten en twee gewichten, over een partij van muilbanddragers, enz. Elk schijnt bij de rooden zijns weegs te gaan en we zien uit naar het groot partijcongres dat einde October over de ruziepunten zal uitspraak doen. 'tZal er voorwaar heftig toegaan en de uitsluiting van Spaak met zijn fractie - een gedeelte der jongeren - schijnt niet twijfelachtig als er geen sterke zalf wordt gestreken. Hoe toch de zaken kunnen voor komen Daar zien wij SPAAK, een bourgeois-socialist, gesproten uit een burgersmidden, een vent met oorden, een salon-socialist zooals de rooden hem reeds doop ten, *ich opwerpen als de verdedi ger van de zuivere, onvermengde theoriën van Marx en Lassalle, de andere socialisten aanvallen en ze, alhoewel gesproten uit den arbei dersstand, ze verwijten van bour geois te zijn geworden en den be- staanden toestand te willen hand haven omdat ze er gekomen zijn. Die Spaak is daarbij niet malsch voor zijn partijgenootan en de syndikale leiders hebben, naar aanleiding van de zoo droevig ge» eindigde textielstaking te Verviers dit einde trekt wondergoed op dit van de staking in de Allumetten- nijverheid niet naar zijn gedacht moeten ragen hij verleende hen maar direkt een diploma van on bekwaamheid, van onbewustheid en van misdadige leiding. Verder is er nog een twistappel de Bank van den Arbeid. Hemel tje wat heeft die al rooden inkt doen vloeien Men spreekt maar steeds van straffen van schuldigen en er is een commissie van roode man nen die een onderzoek doet. Wat gaat dat worden In afwachting worden de aanhangers van de Bank behandeld als schurftige schapen, als ongewenschten en zal men hen zelfs stemrecht ontzeggen op het partijcongres van October. Die moeten ook content zijn Voorgaar de roode baring braadt niet ais de groote mannen ruzie maken en schelden dan ziet het er met de eendracht onder de volgelingen ook maar ellendig uit. Hoe zou het ook anders Het is niet met beloften en het schermen met holle woorden en leugen dat men in dezen tijd nog de men- schen aan zich verbindt. Het is niet met te zeggen wij zijn voor den werkman, dat men een over tuiging kweekt, neen er moeten daden gesteld worden, daden die tastbare uitslagen opleveren en die de menschen kunnen controlee ren. Spreken en schrijven over en voor het plan De Man, optochten houden te voet of per fiets ter eere van het plan De Man, dat alles laat de menschen koud. De arbei ders gelooven niet in het plan en vele leiders ook niet, en gezel Spaak sprak waarheid toen hij zulks zei. Het ware trouwens an ders niet noodig geweest dat gezel Buset, op het congres van verle den week, straffen eischte voor de partijgenooten die het fameus plan in hoeken en kanten afkante- len. Dit alles bewijst dat de roode massa zoo dom niet is als haar lei ders gelooven, dat ze nadenkt en dat het niet ten onrechte is, zoo ze zich niet laat warm maken voor een plan dat zelfs iu de oogen van menige harer voormannen, her senschimmig is en onverwezenlijk- baar Een feit staat vast de soci alistische partij is zonder pro gramma, ze is stuurloos. Voor ons katholieken vallen uit die toestanden gevolgtrekkingen te maken vermits het socialisme den weg van het verval opgaat en vermits de christen democratie op het berucht congres van den roo den algemeenen raad betiteld werd als de grootste vijand gezel Jan niaux in zijn rekwisitorium de eenige en ware vijand, hebben wij tot plicht voort te ijveren en te werken opdat de verdwaalde werk- makkers teruggewonnen en voor de democratie behouden worden. Christene arbeidersvereenigin- gen, vooruit telkens om ure stipt. PRIJZEN ÏO en 5 fr. De taak van de leerlingsecretariaten is van tweeërlei aard 1- Vooral hebben ze voor doel de tech nische volmaking van den leerling. En juist daarom, zoeken zij voor de leerlingen de beste beroepsopleiders en trachten zij nog hunne bekwaamheid aan te vullen door het inrichten van leergangen. Het spreekt immers van zelf dat de beroepsscholen niet kunnen volstaan om aan al de noodwendigheden van het am- bachts-leerwezen te voldoen deze bestaan overigens maar in enkele groote gemeen ten van het land en dan nog voor een beperkt aantal beroepen. Ook beschikken een ruim aantal leerlingen niet over vol doende middelen om deze scholen te bezoeken. Degelijke werkhuizen moeten deze leemte aanvullen de beroepsvorming aldaar opgedaan geniet den voorkeur van alle leiders van het ambachtswezen en bereikt wellicht haar hoogtepunt wanneer de leerling ijverzuchtig genoeg is om tijdelijke beroepsleergangen te volgen, zooals voorzien is in de leerovereenkomst, welke door het Secretariaat afgeleverd wordt. Deze technische beroepsvolmaking kan ook door de leerlingsecretariatan bereikt worden, wanneer deze bij machte zijn om in hun schoot eene vakboekerij op te richten, die aar, de leerlingen en aan de meesters handboeken en tijdschriften ter hand stelt. 2' Maar het voornaamste doel dat door de secretariaten wordt nagestreefd, is er wel één van socialen aard. De leerovei- eenkomsten, welke door hunne zorgen worden afgesloten, en waarvan zij de vervulling onder toezicht houden, geven aanleiding tot betrekkingen van weder- zijdsche trouw en toewijding, die toch vooraanstaande bestanddeelen zijn van de vorming van een toekomstig ambachts man. Het secretariaat bezielt de beroepsop leiding met een famihalen geest, het legt banden van solidariteit tusscheri de am bachtslieden op alle tijdstippen hunner loopbaan en het tracht die banden steeds nauwer toé te halen. Het diploma van 8eroepsverdienste>, dat voortaan zal afgeleverd worden aan deze meesters die een zeker aantal leer lingen met toewijding en goed gevolg hebben gevormd, zal een bewijs te meer uitmaken voor de belangrijke sociale rol welke het ambachtswezen kan vervullen. De leerbrief welke aan de leerlin gen, na hunne bekwaamheidsproef met vrucht te hebben doorstaan, afgeleverd wordt, is geen school diploma, maar een dubbel getuigschrift van technische be kwaamheid en van beroepsplicht-bewust zijn. BESLUIT Deze reeks artikelen in dit blad ver schenen kan niet beëindigd worden, zon der hieruit het besluit te trekken dat de leerlingsecretariaten, door hunne werking, op bewonderenswaardige wijze weerstand geboden hebben aan de algemeene ekono- mische krisis en niettegenstaande de aanzienlijke vermindering der toelagen. Wanneer de geldelijke middelen het zullen toelaten, zal de mogelijkheid nog vermeerderen om deze werking uit te breiden. De geleverde poging kreeg haar loon een nieuwe wordt bëoogd op het geschik te oogenblik de leiders van de Secreta riaten wenschen niet beter dan te kunnen bijdragen tot de welvaart van ons land. Het leerlingensecretariaat van Ninove maakt gebruik van deze gelegenheid om de trouwe lezers van dit blad te herinne ren 1) dat zijn werkgebied zich uitstrekt over al de gemeenten van het kanton Nino ve 2) dat de ouders wier kinderen een am- bachtbegeeren aan te leeren en de pa troons die leerjongens of meisjes in dienst hebben alle belang hebben om inlichtingen in te winnen betrekkelijk de werking van het Sekretariaat 3) dat deze ouders, patroons en leerlin gen door tusschenkomst van het Secreta. riaat zekere voordeden kunnen genieten, benevens geldtlijken steun dat het ambt van secretaris-schatbe waarder waargenomen wordt door Mr. Marcel Van Petegem, Dreefstraat, 49, te Ninove, die zich ter beschikking houdt van de belanghebbenden, iederen werk dag, van 12 1 j2 tot 1 1|2 uur. Uitslag van Bekwaamheid sproeten. De volgende leerlingen legden hunne bekwaamheidsproef af, met welslagen, onder het toezicht van Mr Adolf Fordeyn, afgevaardigde van der: Staat MM. Maurice Van den Bossche, man denmaker, bij Mr Rer.é Tembuyzei, te Ninove, met 83 punten op 100 Pierre Pauwels, kleermaker, bij Mr Isidoor De Hoeck, te Ninove, met 82 punten op 100 Leopold Branckaert, kleermaker, bij Mr Albert De Roeck, te Ninove, met 80 punten op 100 Albert Verschelde, drukker, bij Mr René Luysterman, te Ninove, met 88 punten op 100 Maurice Van Vreckem, kleermaker, bij Mr Arthur Decat, te Ninove, met 75 pun ten op 100 Cyriel De Wolf, kleermaker, bij Mr Joseph Van den Steen, te Pollaere, met 72 punten op 100 René Eeckhout. schilder, bij Mr Omer Eeckhout, te Ninove, met 68 punten op 100. Van harte geluk aan de leerlingen en hunne meesters. De officieele leerbrieven en de geldpre- miën zullen eerlang aan deze laureaten ter hand gesteld worden. LANDBOUWERS, de vraag naar POTASCHMESTSTOFFEN is zóó groot, dat gij er alle belang bij hebt, deze op voorhand te be stellen. Indien gij te lang wacht Uwe aankoopen te doen, loopt ge veel gevaar, de meststoffen, niet op het gepaste oogenblik te ontvangen. Ik heb 'nen vriend millionnatr Vriend wil gezegd zijn bij manier van spreken. Ren millionnair heeft gewoon lijk en gemakkelijk veel vrienden. Ge moet zelfs geen millionnair zijn om vrienden te hebben ge moei ze maar laten bollen. Wie kent hel oude versje niet 't Is altijd Jounnis, Joannis Zoolang er wijn in de kan is Maar als de wijn er uit is Zeggen ze dat Jan 'nen guit is. Mijn vriend de millionnair heeft zulke vrienden niet hij houdt zijn millioen voor hem. Wij zijn vrienden dat wil zeggen dat wij malkaar niet vermoorden en hoogstens nu en dan van malkaar nekeer kwaad spre ken, of lievernekeer de waarheid zeggen gelijk tk nu over hem bezig ben. De socialisten zeggen gewoonlijk dat eigendom diefstal is. Mijn vriend heeft zijn millioen niet ge pakt toch van een ander niet. Hij heeft hoogstens zijn eigen bestolen. De aardbeziën uit zijnen kof heeft hij in kistjes gelegd, de pruimen en peren in kor ven; en ze naar de markt gebracht. De half-rotte, of die waar de made in xat, en die hij er niet kon lusschen foefftitn heeft hij zelf opgesmuld. Van bier drinken kweekt ge zwaar bloed water ts veel gezonder. De menschen eten zich rot in 'l vleesch en 't is daarom dat ze niet lang leven. Om bij mijn vriend de millionnair binnen te geraken moet ge hoog i:i zijn vertrouwen staan en 't moet dan nog bij klaren dage zijn. Als de pastoor op ronde is voor Sint Pieterspenning is er niemand tehuis. Worden er kaarten tenhutze aangeboden voor een of ander liefdadigheidsfeest Zijn vrouw is niet tehuis, en hij heeft geen geld of ze hebben dien dag juist overkomstof ze hebben al kaarten, zelfs als hun de eerste van ul aangeboden wordt-, of ze zullen misschien nog volk mee bren- gen en dan te samen hun kaart aan den ingang nemen om te kunnen bijeenzitten Komt er een arme aan de deur ge kunt daarvoor niet altijd s voorgaan en daarbij daar is al genoeg ie betalen voor de doppers. Als zijn vrouw u 'nen stoei presenteert, moet ge altijd oppassen want hij is een beetje verrokken Daarmee zult ge hem met verrekken al u brutaal neer te zetten. Iederenkeer als ge aan de deur zijl om weg te gaan schiet het haar te binnen dat ze vergeten heeft u iets te presenteeren. Ze aJvangen kunt ge niet. Merci, merci, merci, zee ik, alklappen door tk drink in den morgen geen druppels. Wat blieft zei ze. Oh excuusik dacht dat ge mij 'nen druppel gepresenteerd hadt. Ik en doe, zei ze, mijnen man blijft weg, en hij weet nochtans dat hij een drin gende boodschap moet doen. Ik zal algauw zelf moeten gaan.,.. Denk daarom niet dat ze bij mijnen vriend de millionnair gierig zijn. Wel neen, ze werpen het niet weg c ze zijn spaarzaam maar zij doen zich niet te kort. Anderen helpen 1... wat wilt ge 'tis te genwoordig t elk voor hem In de grond zijn se bij mijn vriend de millionnair beste menschen. Geven ze wei nig, ze bidden des te meer, zij weten wel dal de deugd bestaat in het vermijden van eiken le en in 't bewandelen van den gulden middenweg... Maar als ge nu denkt dat ge juist den gulden middenweg aan 't bewandelen zijt... En als ze zullen sterven zal het Alleluia toch gezongen worden. Is 't in den hemel niet door de Engelen, 't zal op aarde zijn door hun erfgenamen. Amen, Reporter. OOGLIJDERS, voor 'nen goeden bril wend u tot APOTHEEK Jos. De l^üy vei», Beverstraat, Ninove. DEHDERKLOH

Denderklok | 1934 | | pagina 1