0! - EMANCipJVTIE Ze gaan niet open I OP 14 OKTOBER Achtste Jaar N* 41 Prijs per nummer 350 centiemen. Ninove 14 Octeber IM4 Kaïtolick Vlaamse h en Volksgezind Weekblad R. (LttYSTEBlIAK-ILEÜIAtiRE Vrouwelijke Burgers- en Nliddenstandsjeugd van Nineve Revolutie in het arbeidsmidden De Geestdrift van de socialisten voor hun a Plan Groote Betooging Het Hoekje van den Reporter M f VOOR H Peatcheatoekwaing (R Luysterman n- 1862,54) KANTON NINOVE Telefoon 345 Abonnementsprijs 3 maacdei. Ir. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Handelsregister Aalst n- 1093 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Drama in Z bedrijven Tine Van Rompuy-Janssens Blijspel in 1 bedrijf (Alois Pas) |n cle {l?l 3 mJFOI"ISSt Stipt 5 uur. PRIJZEN 5 en 3 fr. 't Moet zijn dat de rooden den J een te spreken van het Plan van stok op de gevoelige plek hebben De Man, waarvan niemand van gekregen, dat ze zoodanig hunnen I hun menschen net eerste woord staart intrekken. Ze zijn immers feitelijk van weet. En het geraakt in hun hol gekropen, en g'en krijgt j uit dat het voldoende was voor de ze er niet meer uit. Als ge op een 1 massa, van te weten dat het hun» slek trapt, krolt ze zich ineen en plan is. opdat die massa ervoor in ze verroert niet meer. Slechts na j het vuur zou loopen. En het is ook lang zich koest te hebben gehou- j niet meer voldoende van in de ga den, als ze denkt dat degene die 1 nigd werd, sinds ze daar staat, zoo vuil... Aan den zink kleeft een vettige laag van stof, broodkruimels, gemorste koffie, over schot van vleesch, kaas enz,. Op de fabriek wordt een kajotter aange nomen Zekeren morgen komt hij tien minuten vroeger naar z'n werk en heeft een afge legde handdoek bij zich waarmee hij de tafel eens goed afvaagt. Al die vette plek ken waren daarmee natuurlijk niet ver dwenen maar met wat water en een wei nig zeep heeft bij geschrobd tot ze blonk lijk 'ne spiegel, 's Middags waren de arbei ders in den hoogsten hemel, omdat ze nu hun boterhammen konden leggen op een kraaknette tafel, iedereen wenschte den kajotter geluk. Sindsdien dragen ze er ook zorg voor dat er niet de minste overblijf sels van hun maaltijd de tafel bevuilen. Bovendien zijn ze dikke vrienden gewor den van den kajotter die onvermijdelijk ook veel ir.vloed op hen heeft. Kunt g" op uw arbeidsmidden ook zou geen echt, eenvoudig veroveringsmiddel aanwenden De volgende maal een ander voorbeeld K. Jotter. op haar trapte weg is, en haar heeft vergeten, begint ze zich weer uit te rekken, en haar voelhoorn tjes uit te steken. De socialisten, die hebben zich ook weer eens in een gekronkeld, en ze zwijgen als dood. 't Is precies of ze van niet wisten ze gebaren van krommen haas zegt men te Ninove. Maar het was la vérité qui blesse en sinds verscheidene weken zijn ze aan 't zoeken naar een passend uitvluchtsel of een zijdelingsche uitleg, maar vinden er geene. Denkt maar eens zij die altijd van op alle daken hebben ge schreeuwd dat ze tegen den gods dienst niet waren, en dat ze de pastoors en de nonnekens eerbie digden, ze zien hun woorden ge logenstraft door hun daden. Neen, gelukkig daden waren hel nog niet: er was maar kwestie van DURVEN kletsen op de bakkes te geven. Het ware anders waarschijnlijk schoon, om eens HUN uitleg hierover te hooren. Men moet nochtans gewoonlijk meer dan een klok hooren om het fijne van iets te weten te komen Dat plezier zal ons echter waarschijnlijk niet ge gund worden. Want, och kom, sinds dat al de roode vodjes aaneengelapt zijn en eene groote vodde uitmaken die moet dienen voor allen krijgen onze roode penneridders nog slechts een klein hoekje, om er hun Ninoofsche kroniek in neer te pennen. En daarin wordt het van langs om poverder, 't Is waar ech ter dat de vacantie uit is en de tijd soms ontbreekt, of krijgen wij hier te Ninove, in de kern van het so cialisme zelf, ook al dit kenteeken een eerste voorteeken van den al- gemeenen achteruitgang waaraan het socialisme onderhevig is Het zijn nochtans de bazen die er den moed moeten blijven inhouden in hun volgelingen. Want eens dat er de moed uitgaat uit de massa, zul len ook wel de oogen beginnen open te gaan, en geraken de goeie plaatskens ipso facto in gevaar. Neen, ze kunnen er de moed niet mee inhouden, met weken achter zet te schrijven dat deze of gene socialistische manifestatie grootsch of prachtig of heerlijk was, als de menschen zelf beschaamd waren van er in te gaan. Neen, ze moeten er den moed inhouden, en ze kunnen het niet meer. Zou het dus waarlijk de achteruitgang zijn Wij durven het niet verhopen Maar zij meenen dat er sommi ge zaken niet kunnen aangeraakt worden zonder dat ze er zien zeer aan doen. En wij meenen dat vuile beesten soms met hun neus in hun vuil moeten gestoken worden. Het ware kajottersfront is het arbeids midden 't Is in de fabriek, het atelier, het bu reel dat we het voornaamste deel van on zen dag doorbrengen. 't Is daar dat de bevreesde leerjongen zijn eerste stappen zet. 't Is daar dat men hem bederft. 't Is daar dat men de jorge arbeidster bemorst 't Is daar dat de waiging kiemt en de haat oplaait En nochtans, net is ook daar dat arbei der manmoedig zijn brood verdient, 't Is ook daar dat hij zijn eindbestemming grootendeels uitbouwt... door mede te werken met den den goddelijken Arbei- der Dat midden moet worden een kristelijk, een opvoedend midden. Wij bidden ons kajottersgtbed voor ons arbeidsmidden. Wij offeren onze moeilijkheden om onze werkmakkers te veredelen. Jubeljaar veroveringsjaar I jaar waar op we het midden waarin we dagelijks werken zullen verkristelijken. Een revolutie voeren wij, revolutie met de wapens dienstvaardigheid en offer. Het is niet met groote woorden en ron kende p'.irasen dat we d;e verbetering zul len brengen. De eenvoudigste middelen zijn ons lief. Willen we even een voorbeeld aanha len De refter en het atelier van een fabriek zijn op het eerste verdiep een lange smal le. zaal, langs den muur de typische kleer- kastjes der iabriek. In 't midden een lange tafel en banken. Het blad van de tafel is bedekt met een groote zinken plaat. Ik geloof niet dat die tafel, ooit gerei- Citoyen de Man is overtuigd dat zijn Piar. geen succes heeft bij de massa. Te Jolimont, begin Augustus, hield hij eene konferercie over zijn Plan. De kameraden kregen verbod vragen te stellen. Het Plan moest blindelings aanvaard worden. Een toehoorder schreef den 11 Augus tus in de Action Socialiste lk meende, ik ook, dat het Plan ons ging redden. Helaashoe meer ik het Plan instudeer, hoe meer ik zijne propa gandisten hoor, hoe meer vraag ik mij af of wij er eenige hulp moeten aan verlee- nen. Doet een onderzoek. Gij zult onder vinden dat de handelaars, de midden standers, de inteüectueelen niet met ons zijn. Overigens is in de partij de geestdrift der eerste dagen verdwenen. La Wallonië is schrijft c Het is niet alleen bij de eenvoudige aangesloten werkloozen of andere leden dat de geestdrift voor het Plan is geval len, maar ook bij sommige propagan disten, zelfs bij de hevigste, die over drie maand nog vuur en viam waren En toch moet de moed er in gehouden worden. In onze provinciestadjes steken de zesde-rang bazen nog de bazuin op en manifesteeren (och arme!.. voor het plan. Manifesteeren voor een fiasco, voor een doodgeboren actieplan. En toch heeft dat geknoei een reden, de gesyndikeerden worden aan het draad je gehouden en zoolang de bazen dat kunnen zoolang zullen zij zelf in den kaas kunnen bijten. Up de kosten van jan en het Plan. der vaders van eon groot gezin te Brussel op 4 November 1934 Op 4 November zullen de vaders van groote gezinnen een betooging houden in de straten der hoofdstad, om een schitte rend bewijs te geven van de kracht van den Bond en uiting aan hun onwrikbaren wil om gerechtigheid te bekomen op alle gebied. Al de leden van den Bond hebben tot plicht het welslagen van de betooging te verzekeren. Dat degenen, die niet belet zijn om redenen van overmacht, er toe bijdragen door bun aanwezigheid, en dat zij, die er de middelen toe hebben, aan hun plaatselijk Comiteit een bedrag stor ten dat diene tot het dekken van de reis kosten van gezinshoofden, die bij gebrek aan middelen niet zouden kunnen deel nemen aan den optocht. Dat ook degenen die eenigen invloed hebben, hun vrienden aansporen om gevolg te geven aan de uitnoodiging van het Centraal Comiteit, het belang van allen is er mede gemoeid Allen naar Brussel op 4 November I. Waarom Omdat het nuttig is aan het publiek, aan de pers, aan de parlementsleden en aan de Regeering te toonen dat wij een georganiseerde, gedisciplineerde macht zijn, dat wij besloten zijn onze rechten te doen eerbiedigen evenals onze plichten te vervullen. Tot deze betooging, voorgesteld door het bestuurscomiteit, in vergadering van 12 Juli, werd besloten door het Centraal Comiteit in vergadering var. 19 Juli. Mr Gosseries kreeg opdracht ze in te richten met de medewerking van de hee- ren Ballet, Depraetere en Duvillier. De eerste vergadering der gewestelijke af gevaardigden werd gehouden onder bet voorzilte: schap van Mr Gosseries, op 19 Augustus jongstleden. De Voorzitter onderstreepte het doel van de ontworpen betooging en het tee- ken van macht en waardigheid v.-aaiin ze staan moet. De vaders van een Kroostrijk gezin zijn mannen van plicht zij zullen eventueel de noodige opofferingen kunnen doen, doch zij willen, dat het groot gezin geëerbiedigd weze en niet opgeofferd aan andere categorieën van burgers die dezelf de titels niet kunnen doen gelden op de hoogschatting en de erkentenis van het Land. II. Programma De betooging zal omvatten een op tocht, een meeting, een adres aan den Koning en aan de Regeering, het neer leggen van een kroon, op het graf van den Onbekenden Soldaat. Zij zal een aan vang nemen om 10 uur, en eindigen te 13 uur, zoodat iedereen over den namid dag vrij zal kunnen beschikken. De optocht zal slechts samengesteld zijn uit huisvaders. Na grondige beraadslaging werd het verkieslijk geoordeeld er geen vrouwelijke elementen in op te nemen, Vermelden we dadefijk dat er voor de moeders plaatsen zullen voorbe houden worden, van waaruit zij den op tocht in het Jubelpark zullen kunnen zien aankomen. Er werd door enkele afgevaardigden gevraagd dat de oudste zonen van K. G. zouden mogen meegaan in den optocht. De kwestie is niet definitief afgehandeld. Het blijkt echter verkieslijk dat de jonge lingen er zich van onthouden, want hun aanwezigheid zou de draagkracht der ont worpen betocging verzwakken. Het zou vol staan aan het publiek de aanwezigheid van enkele jongelieden vast te stellen om er uit te besluiten dat de meeste bonds leden zich door hun zonen lieten vergezel len. Welnu, liet behoort geweien, dat elke deelnemer aan den optocht een gansch gezin vertegenwoordigt Alleen de oudste zonen (meer dan 18 jaar oud) afgevaardigd door hun moeder-weduwe en een bijzonder kenteeken dragend, zouden dus dienen toegelaten te worden. De bijzonderheden van het programma zullen uiteengezet worden in het Maand blad van Oktober. Wat van belang is voor het oogenblik, is dat de propaganda krach- worde opdat tienduizenden vertegenwoordigd wezen in den optocht. 3. Inrichting en propaganda. De vier leden van het voorloopig in richtend Comiteit, die het uitvoerend bu reau uitmaken, hebben zich negen leden toegevoegd (één per provincie), aldus met dezen het definitief inrichtend Co miteit vormend. De voornaamste opdracht van de pro vinciale afgevaardigden is de verbindings agenten te zijn tusschen het uitvoerend bureau en de door dit Comiteit aangewe zen gewestelijke propagandahoofden. De inrichting der proprganda is essen tieel van gewestelijken aard. Zij wordt waargenomen hetzij door het gewestelijk secretariaat, hetzij door de personen w;er gewesteiij e propagandahoofd zich de me dewerking zal verzekerd hebben. In iedere afdeelir.g zal een propaganda hoofd zich omgeven met c aanwervers en de toetredingen centraliseeren Leden van den Bond, wacht niet totdat uw aansluiting aangevraagd wordt door uw propagandahoofd of zijn aanwervers zendt uw toetreding spontaan aan uw plaatselijk Secretariaat en maakt zelfs propaganda bij a! uw bloedverwanten en vrienden die hoofd van een Kroostrijk gezin zijn 4. Vervoer Men gist uw vraag Hoeveel zal dat kosten Van nu af kunnen nog geen nauwkeuri ge inlichtingen verschaft worden, want Vervolg op 2' blad. tig doorgevoerd De poppen zijn aan 't dansen geweest in Spanje roode poppen Revolutionnair socialistische poppen. Bloedige popptn. Wat ten geluk dat de socialistische Vlag rood is, en de menschen het bloed niet tien dat er aankleeft. Honderden lijken hangen er aan als medalits. Niet lijken van leiders, maar lijken van arme dompelaars die met giftige en driftige woorden worden opge hitst menschen bij wie dt ontketende driften alle uiispaitingen en wreedheden mogelijk makenmaar dit hei toch meenen met hun zaak en er hun leven op zetten. De leiders t staan athteraan I Zij blijven kalm. Bloed schrikt hen niet af. Bloed van een ander ten minste.., want als het tegen valt zijn ge weg hunnen af tocht is altijd in de puntjes voorbereid en ze gaan naar den vreemde martelaar spt len. Ik ben curieus wie in Spanje de bloed hond cf bloedkanselier zal zijn. In Oosten- rijk was het Dollfuss omdat hij had laten terug schieten als de socialisten zonder bak of boe te zeggen aan 't schieten gingen. Dollfus was katholiek en een katholiek moet zich laten vermoorden. Heeft Christus dat niet geleerd en heeft Christus dat niet ge daan En in die hoedanigheid loven en prij zen ze Hem. En iederen keer als het tot bloedige uitspattingen komt sturen ze hun troepen op kerken en paters en pastoors af. Dat is een eerste klas milieu om den stiel van dooddoener te leerenpour se faire la main, zeggen ze in t Eransch. Bommen in de kerken, kerken opgestookt, ten pastoor met petrole overgoten en levend verbrand dat is het voorspel. Dan komt de strijd met dt openbare macht belast met het handhaven der orde l dat is het punt van belang. En daar revolutie maken niet gaat tegen een Landsbestuur dat geen revolutie wil, omdat er te groot verschil bestaat tusschen cle bewapening, vulgt als onvermijdelijk slot de vlucht naar het Buitenland. De roode leiders weten dat wel. Oek tellen ze niet op de macht kunner wapens maar wel of de zwakheid of het verraad der machthebbers. Willen die niet loopen x» loopen zelf... uitgenomen de misleide sukke laars die blijven liggen, natuurlijk. Christus was ten volksvriend en een volks leider. Maar de roode volksvrienden moeten Hem met hebben. Hun volgelingen mogen Hem kennen. Hij was een stielbederver. Hij was bezorgd om het leven van zijn volgelin gen en liet Hem zelfdood doen... Hoe kunt ge nu toch leider zijn als ge dood zijt Dajirom spelen de revolutionnuire leiders in alle lauden met het leven der anderen, gaan ze loopen als hun vel op 't spel staat zijn ze antiklerikaal, en zijn pastoors paters en nonnen hun eerst slachtoffers... en hun bedrogen volgelingen de tweede In Spanje en Oostenrijk is hel xonneken wat warmer en het bloed der menschen ook. Er moet daar zoo geweldig tn 't vuur niet geblazen worden om de menschen op kook punt ie brengen. En bommen en granaten en revolvers 't gaal allemaal van zelf af. Hier zijn de menschen veel koelbloedigtr ze smijten met tien baksteen naar de gendar men tn plaats van met een bom. Maar wacht nog een beetje eikels worden loomtn en de kereltjes die van twaalf-der- tienjaren kletsen op de bakkes te over hebben voor de nonnekens zullen later heel wat hardhandiger weten op te treden tegen wie hun in den weg staat. De leiders staan er goed voor, ze hebben goed t slacht vee tn voorbereiding I Reporter. '-■ V V-' DESFDERKLOH —ZUSTERS— SHl TOMAAT - Napolitaan- sche zon direct op Uw tafel. TOMAAT - bevat A. B. C.- vitamines, voor het leven onmisbaar. TOMAAT - kon ie gin door kwaliteit en on- vergelijkelijken smaak. TOMAAT - gezond en natuurlijk produkt. 14

Denderklok | 1934 | | pagina 1