Bi; EEN PAARD OP ZOLDER Een heerlijk vergezicht to. LyYSTiaüAM-LIRIAtai Op Zondag 18 November e. k. De (onzijdige) onderwijzers. Wij wilton... Boekennieuws. Het Hoekje van den Reporter Achlste Jaar N* 42 Prijs per nummer SO centiemen. Ninove 21 Octebtr 1934 KaUioliek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad KATHOLIEKE VLAAMSCHE PADVINDERS. Het Bloempje van Koekelberg De belooging van den bond der groote gezinnen te Brussel m in de parochiale Zaal der Sint-Jorisstraat. Opvoering van het smakelijke en pittige blijspel van P. GEP0AS: Liefhebbers van mooi tooneel en hartelijk lachen houdt dien avond vrij Hi* VOOR HET KANTON NINOVE Poatcheckgekem&g (R. Luysterman n- 1862,54) Telefoon 345 Handelsregister Aalst n- 1093 Abonnementsprijs 3 maanden fr. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. St. Johannes - Berchmans - Eenheid. NINOVE. in 'i bedrijven. lezers weten dat een school, om in de brabbeltaal der godsdiensthatende mees- t**rs als openbaar aanzien te worden, ONZIJDIG zijn moet en van God ol zijn I gebod geen gebenedijd woord reppen mag. Het schijnt dat er eenige onge'.oovige meesters zijn, die, om wille van bet min der getal leerlingen in de neutrale scho len, afgedankt werden Om die nieuw- soortigewerkloozen wederom in een winst, gevend postje te krijgen, eischten de kon- gressisien van Charleroi dat de officieele katholieke meesters Goddank er zijn er veel die hun wettelijk diploma in een vrije normaalschool verkregen hebben, zouden op de straat gesmeten worden, om voorde anderen plaatste ruimen 11! Hetgeen echter alles te boven ging, was de oorlogsverklaring aan hel vrij katho liek onderwijs, zooals de bestendige sekre- taris, M. O'iidde, ze door de nijdige anti klerikale kongressiscen heeft doen stem- We zijn thans in het vijfde kri- •sisjaar. Niemand zal nu nog gelooven aan een cyclische storing in ons economisch leven en bedrijvig heid, cyclische storing die na een betrekkelijk korte of lange tijd spanne van zelve zou verdwijnen zooals ze gekomen was. Neen, zoo naitf denken we nu niet meer. De krisis verscherpt nog met den dag, spijts allerhande aange wende middelen om haar te be zweren. Al het streven en het pogen der regeerders, van alle landen, was niet in staat het onheil af te wen den ja nog niet eens den vloed te dammen. Waarom Omdat dit streven en dat p jgen op puin gevestigd was. De liberale wereldorde en haar leer van ik-en hebzucht is in puin gestort. Totaal, voorgoed, Die puinen moeten weggeruimd want alles wat erop gebouwd wordt zal zelve snel in elkander storten. Puin immers is geen grondvest Nu zal eenieder gaan begrepen hebben, ook de naties, dat in het verminderen van wedden en loo- nen geen heil te vinden is. Inte gendeel, het maakt de kwaal nog ergerHet geld gaat uit den om» loop, de bedrijvigheid verminderd, de werkloosheid stijgt, De werkloozen ondersteunen op zich zelf is zeer lofwaardig. Elkeen moet leven. Maar dit is een abnormale toestand en eens toch moet er een einde aan komen omdat die steun hoe gering ook -evenmin als loonsvermindering het prangend vraagstuk oplost •doch alleenlijk dit verdaagt Als tijdelijke noodmiddelen •moeten wij deze twee dingen dul den doch ondertusschen moet met' kracht en durf gezocht naar een duurzame oplossingde ge kruiste armen moeten v/eer aan 't werk. Aan duurzaam werk. Daarom moet er een nieuwe wereldorde komen. Geen wereldorde die het werk maar telt om 't batig slot. Boch een wereldorde die elk NUTTIG WERK ten uitvoer legt. Een wereldorde waarin het geld weer ten dienste en ten behoeve wordt gesteld van den mensch en niet omgekeerd zooals nu den mensch knecht van het geld. Het werk om 't NUT, niet om het BATIG SLOT. men. Het GELD terug een eenvoudig RUILMIDDEL, geen kostbaar heid om op te POTTEN. Als ooit die wereldorde komt en komen zal ze dan is er arbeidskracht te kort Want er is geen tekort aan werk. Werk is er bij de vleet. Nieuw werk. Ook hier te lande. Als er krediet is, komt er werk. Het schijnt dat in ons land zoo wat een ZES MILLIARDEN trank zitten opgepot Vast als steen, koud als steen, onvrucht baar als steen. En onderwijl ligt ons wegennet ellendig. Het herstellen en onder houden zou aan duizenden werk verschaffen... was er krediet. Onderwijl zouden tienduizenden werklieden en bedienden graag een eigen huisje bouwen dit zou aan ontelbaren werk verschallen. Doch die goeie jongens vinden nergens krediet, dan aan een woe kerrente waardoor ze twee, drie- ma?! hun huisje moeten albetalen voor het 't hunne is Wie geeft heu goedkoop krediet Gevallen nijverheden kunnen heropgericht en nieuwe bijge bouwd. Ze zouden werk bezorgen aan honderdduizenden. Waar vinden ze krediet aan een recht vaardige rente Wanneer Zoodra de liberale leer, de leer van 't BATIG SLOT rond ons zal dood zijn Zoodra de KRISTENE LEER en WERELDORDE haar vervan gen heeft, zal het uit zijn met de krisis Dan komt er WERK en WEL VAART, dan is het uit met krisis en met werkloosheid. Heerlijk vergezicht. M De :nan begon met te verkondigen dat hij wel een geheele week over het onder werp zou kunnen spreken en zijn oorlogs zuchtige godsdiensthaat is inderdaad on- verzaadbaar. Onmogelijk is het voor hem de ongunst te verkroppen, waarin de on zijdigheid van zijne openbare scholen gevallen is doch tegen zijn dank moest hij bekennen dat de bevolking der leerlin gen er van jaar tot jaar alneemt. Wat ge daan Hij wist geen anderen raad dan een nieuwen schooloorlog, waarbij de ouders feitelijk zouden gedwongen worden hunne kinderen te laten ontcliristenen door mees ters zonder geloof. Het schoonste van al is dat die onbarmhartige vechtersbaas zijne schoolpolitiek voorstelde als een verdedi ging van de openbare school Broodrooverij is een strijdmiddel dat aan alle antiklerikalen nauw aan het hart ligt. Ziehier de eigene woorden, waarbij Cuudde zijn schooloorlog aan 't kongres voorstelde Het kongres, zei hij, moet aan de regeering vragen AL de gemeenten te ver plichten tot het inrichten van een onder wijs in de lagere scholen, bewaarscholen en scholen voor voNvassenen. In afwach ting moeten ALLE TOELAGEN aan konfessioneele of godsdienstige scholen AFGESCHAFT worden. En net moet verboden zijn in de openbare scholen een personeel te bezigen dat aan een klooster gemeente behoort. Met geestdrift stemde het kongres dan ook een wensch om zoo gauw mogelijk alle staatstoelagen aan de vrije scholen te onttrekken. Ziehier de kluchtige en tevens hatelijke reden, dieerbij gevoegd werd Op die wijze zal de schoolvrede verwe zenlijkt worden want de kinderen zullen in geen twee tegenovergestelde kampen van malkaar meer gescheiden zijn De üuitsche avonturier Hitier heeft het nog zoo ver niet gebracht Dezen keer krijgen wij vanwege de godsdiensthaters van Charleroi een verplichtende en alge- meene ontchristening, die aan allen opge drongen wordt. Overgenomen uit Nota's en Bescheiden) In Oogst j. 1. hielden de onzijdige onderwijzers kongres te Charleroi. Hetgeen daar het voornaamste ker.merk was van al de besprekingen, bleek een verwoede godsdiensthaat te zijn, die noch paal noch perk kende. Van vrijheid is er bij hen geen spraak en de katholieke ouders en kinderen hebben geen rechten Hetgeen zij willen, is( door broodrooverij, alle vrije scholen dood wurgen en het msnopolie invoeren van een onzijdiget ongodsdienstige opvoeding, die voor allen in het geheele land zou verplichtend zijn. Dat zij daarmede de allereerste voorschrif ten dar grondwet verkrachten, laai hen volstrekt enverschillig. Die heeren zijn uiterst strijdlustig van schoolvrede willen zij niet weten. En zij schuimbekken van spijt, toen de sekreta- ris hun mededeelde dat het getal leerlin gen in de zoogenaamde openbare scho len gedurig' aan het verminderen is. Onze gen, maar gaan steeds voort met van deur tot deur jong arbeiders op te zoeaen en te winnen. Wij ijveren in het arbeids- midden dag op dag voor meer veiligheid en gezondheid wij bouwen de kathedraal van broederliefde, recht en vrede, We waren niets over tien jaar, vandaag staan we met duizenden en duizenden, één in hetzelfde ideaal, hetzelfde geloof en dezelfde liefde, werkend allen aan het groote werk het heil van de wereld 1 Ho wij weten het door or,s zeiven zijn we niets, kunnen we niets. We zijn zwak, onmachtig maar wij zijn zor.en van God, broeders van Kristus. Wij gelooven aan onze Goddelijke zendingen onze maatschappelijke verantwoordelijk heid. Ons werk in 't verleden was pion- niersarbeid, nu begint het echte Met etn nieuwe jeugd een nieuwe wereld louwen K.JOTTER. Op Zondag, 28 Oktober as. feest van Kristus-Koning wordt de verkoop van het Bloempje van Koekelberg geor ganiseerd ten voordeele van het oprichten der Nationale Basiliek van Koekelberg. Deze verkoop werd een eerste maal ingericht in 1932, op verzoek van Zijn Eminentie Kardinaal van Roey en Hun Hoogwaardige Excellenties de Bisschop pen van België en toevertrouwd aan het V.J.V.K.A. (Vrouwelijk Jeugdverbond voor Katholieke Actie.,) Door de zorgen der verschillende spe cialisaties van het V.J.V.K.A. wordt op het Kristus.Koningfeest het wit-roode bloempje in al de paroohies van het land te koop aangeboden. Alle Katholieken zullen er zeker aan houden, lijk vorige jaren, hun liefde tot het H. Hart te bewijzen en hun wil open baar belijden. Kristus te zien heerschen in de maatschappij door het feest mee te vieren en fier het bloempje van de Basi liek te dragen. De geestelijke overheid verlangt dat op dien dag niets anders aan de kerk worde verkocht. De parochies waar de verkoop niet werd op touw gezet, gelieven zich te richten tot het Algemeen Secretariaat, Bloempje van Koekelberg Preekhee renlei, 12, Gent. een nieuwe jeugd zijn, die geen revolutie maakt maar de revolutie is. Wij willen brengen aan de wereld een nieuwe opvatting van het leven het leven dat een medewerking is met God om zijn verlossingswerk voort te zetten en Zijn schepping te verrijken. Het leven dat een dienst is voor het geluk en de verheffing van al onze werkbroeders. Overal waar we zijn willen wij voor het goede werken, tot het goede aanzetten. Wij willen door onze dienstvaardigheid, onzen durf, ons beroepsgeweten, onze arbeidsfierheid, het arbeidsmidden ver anderen en er brengen vreugde en rein heid. Wij willen van het arbeidsmidden een rechtvaardig midden maken geen midden voor machines, slachtvee of slaven maar een kristelijk en opvoedend midden waar de arbeiders meewerken met God. Wij willen gaan naar de hospitalen, de senatoria, de kazernen, de volksbuurten en er melden de blijde komst van den Verlosser. Voor geen enkele moeite wil len we terugdeinzen 1 Ons programma schreeuwen we niet uit op pleinen en markten, we twisten niet met onze tegen I strevers, laten de sceptiekers en gebla- zeerden lachen, verdragen de beproevin- Er wordt aan herirnerd dat op Zondag 4 November e. k. te 10 uur voormiddag in de straten van Brussel, de groote be tooging plaats heeft van den Bord der groote gezinnen. De huisvaders, met een talrijk kroost worden dringend uitgenoodigd eendrach tig deel te nemen aan die waardige betoo- ging. Doel der groote betoogirg is, eer schit terend bewijs te geven van de kracht en de vitaliteit van den bond en op alle gebied gerechtigheid te bekomen, De leden van Ninove laten zich inschrij ven bij een der bestuursleden, De Deyn Jozef, Oude Kaai, Druwé Armand, Laven delstraat, 23, Lievens Jules, Apotheker Burchtstraat, Versteele Pascal, De Deyn- straat. 18 Lisbeth Burger De Familie Meyer. Haar sorg en haar vreugde. Van Lisbeth Burger kenden we reeds Als de ooievaar komt a Werkloos Meisjes uit onze Straat allemaal werken vol van schrijnende sociale toe standen en tragische waarheden bekeken met een scherp maar zuiver ziend oog, en niet alleen geschreven met een talentvolle pen, maar tevens aangevoeld met een groot liefdevol hart. Dit nieuwe boek De Familie Meyer stemt ons zoo mild. Het zou in handen moeten zijn van ieder jong kristelijk gezin. Denk nu maar niet dat we hier te doen hebben met saaie, drooge lectuur, vol van moeilijk verteerbare wijsheid. Neen, de kinderen van de Familie Meyer zijn net zoo groote rakkers ais anderen en het hee- le boek is een kleurig, boeiend verhaal, dat ons geen minuut loslaat en waarin on afgebroken de lach afgewisseld met den Vervolg op 2" blad. Indien ik geen sckrik had van kletsen op mijn bakkes te krijgen.... A proposge moet met denken dat bakkes geen echt Vlaamsch is. Het is zoo echtig Vlaamsch als muil en smoelen wie mij niet gelooft verzend ik naar Callewaerts groot woordenboek. Indien ik gem schrik had voor kletsen op mijn bakkes, schreef ik vandaag een Hoekje over luutraal-soc'alistische opvoeding. Maar waarom zou ik schrik hebben Ik ben geen nonneken en kennen de S.J-.W met al het Fransck dat ze kennen, nog geen Fransch genoeg om te weten qu'tl tie jaut jamais trapper tine femmepas mé me avec tine Jleur zooals ons zuiderburen zeggen se hebben toch een ingeboren respect voor een paar smedtrsvuisten, die desnoods kun nen dienst doen als kleine voorhamers. De socialistische leering is zuiver mate rialisme, ze kent geen God, geen ziel, geen geestelijke waarden, geen zedelijke, ook met ze kent niets dan de stof en hetgeen de stof beheerscht de kracht, het geweld. Kracht en geweld zijn dus fataal de grondslag van de socialistische opvoeding, en de regel van het socialistisch geweten. Vrouwen slaan is geen schande ze kun nen haat niet weren. In bende één pastoor pakken, zijn kleeren met petrool begieten en hem in brand steken is geen schande hij kan hem niet weren. Vader en moeder e.n pilleken opgeven gelijk Violette Kozière om plaat te heb ben, is geen schande ze kunnen hun niet weren.... Slomm.-lings op het trapke van een auto springen en schieten op goed valle-'t-nit, en een half dozijn metischen dood schieten is geen schande ze kunnen hun niet weren Bij ons, christen menschen, bestaan er geestelijke waarden. Het kind staat voor het leven, gelijk een wagen half voege van een steile berg.... zijn natuurlijke neigingen gaan omlaagmaar het moet naar om hoog Zijn wil wordt gevormd, veredelende gevoelens worden er in ontwikkeld het leert de schoonheid van den stiijd van den wil tegen de lage neigingen van 't lichaam het leert de vreugde smaken van de overwinning op zichzelf.... het krijgt als steun in zijn strijd Je hoop op de belooning, de vrees voor de straf als het zich lafhartig ten onder geeft Zoolang zijn verstand en zijn wils kracht niet volledig ontwikkeld zijn staat de christene opvoeder er nevens om met zijn wil den wil van het kind te versterken.... 'lis een man die komt duwen als de wagen moei lijk naar omhoog gaai. De vrees voor de eeuwige straf is de rem die hem belet den dieperik m te bollen. Wij weten het wel, niet iedereen bereikt het toppunt van het kristen ideaal.... Zij die er komen zijn de heiligen wier beelden in onze kerken prijken. Velen blijven onder weg hangen op minderen of meerderen af stand van den topmaar de moeite di6 ze doen om naar omhoog te komen belet toch dat ze aehteruit bollen, de diepte in. Wij weten het wel, er springt soms een rem.... en dan is het de duizelingwekkende vaart naar beneden. Maar dat is dan het gevolg der menschelijke onvolmaaktheid niet de schuld der christene moraal Voor de socialistische opvoeder bestaat cr geen weg naar omhoog, bestaal er geen rem Soms om opportimistische politieke reden wordt er een duwtje mee gegeven naar omlaag de neigingen involgen, dat brengt populariteit Maar als de wagen dan aan 't bollen gaat, in versneld tempo naar omlaag, dan weigeren ze verantwoordelijkheid te dragen en doen gelijk kwdajsngens die een wagen bergaf aan 't bollen hebben gekregen, hem niet meer hou.len kunnen, hem loslaten en loopen gaan l Wat denkt gij daarvan christene ouders, die tiw kind toeve* trouwt aan socialistische opvoeders en uw consciëntie tracht te paaien met een de pastoor komt daar toch ook catechismus doen Zeker en vast zijn er onder die opvoeders dit het goed meenen en die iets voelen voor hun volk en vior de hinders. maar dat belet niet dat se de kat in de kelder meeste ren t Reporter, SSHOERHIOE 5'V t/,Vv

Denderklok | 1934 | | pagina 1