Allerheiligen Krisliis-Koning alige vfoo EEN PflflRD OP ZOLDER Wie heeft hel personenvervoer per anlo in eenieders bereik gebracht CITAX dringt op dat feit niet verder aan en laat het publiek zelf oordeelen. CITAX maakt van deze gelegenheid gebruik om de be volking te bedanken voor het betrouwen in haar gesteld en laat zich verontschuldigen bij de menige personen die zij in sommige omstandigheden niet op tijd heeft kunnen bedienen. Katholiek Vlaamseh en Volksgezind Weekblad Achtste Jaar Ni 43 Prijs per nummer 30 centiemtn. Ninove 28 0ct«b«r 1934 De betooging van den bond der groote gezinnen te Brussel Da Godsdienstige vorming der Jonge Arbeiders Het Hoekje van den Reporter KATHOLIEKE VLAAMSCHE PADVINDERS. Op Zondag 18 November e. k. Hes de prijs van een rit per CITAX kontroleeren in de parochiale Zaal der Sint-Jorisstraat. Opyoetdng van het smakelijke en pittige blijspel van P. GEfiDASi Liefhebbers van mooi tooneel en hartelijk lacl\en houdt dien avond vrij X&SLi«fce famlliefijfettlgei? yoop alle piecbfelgbeden. VOOR H Poateheokrokaaifl# (R. Luysterman n- 1862,54») NINOVE KANTON Telefoon 345 Abonnementsprijs 3 maandei. fr. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-U itgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Handelsregister Aalst n-1093 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Ons leven op aarde is een strijd J 'n Strijd voor gezondheid, 'n strijd voor tijdelijk bezit, 'n strijd voor roem en faam, 'n strijd om het geluk, in één woord Voor vele moderne menschen mag de reeks hier afgesloten wor den. Ze meenen dat ze samen met de gezondheid, het fortuin en de eer, ook 't geluk vasthebben. Maar heiaas, hoe bitter blijven ze in hun verwachtingen bedrogen, zelfs daar waar ze voor 'n oogen- blik misschien, al hun wenschen meenen bevredigd te zien. Ze vergeten inderdaad het voor- naamste de mensch heeft ook 'n ziel, 'n eeuwige, onsterfelijke ziel, waar al zijn daden hun blijvenden indruk op achterlaten. Ze vergeten dat een mensch zijn eigen meester, noch zijn eigen wetgever is ze vergeten dat een alwetende, recht- vaprdige God zich uiet straffeloos laat beleedigen. Vandaar dan ook dat hun leven uitloopt op een vreeselijke failliet Zoo mag het ons niet vergaan Wij kennen de echte levenswaar den, en willen er ook ons doen en laten naar richten wij verzekeren ons geluk voor nu en later door een leven waarvan onze hemel vaart de belooning wezen moet. Want naar den Hemel smachten we, allen zooveel als we zijn Dat het niet altijd gemakkelijk gaan zal, dat 't soms zwaar stormen kan., akkoord Maar daarom niet begeven. Als goeie wil ons bezielt dan komen we er Dit weze onze zekerheid en on ze strekte 'n Riem onder 't hart steekt de H. Kerk ons, met haar Allerheüi- genfeest Ze licht even de sluiers op die ons den' bovenaardschen luister verborgen houden. Mee voert ze ons naar den Hemel waar ze ons duizenden en millioe- nen voorgangers toont, 'n Vadrr of 'n moeder, 'n broer of 'n zuster, 'n familielid of 'n vriend laat ze ons zien in pracht en heerlijkheid. Tot vreugde wekt ze ons op om 't heil van zooveel zielen, tot navol ging spoort ze ons aan om eeuwig hun geluk te deelen. Vooruit, roept ze ons toe, goe den moed 1 Spijts tegenspoed en vijandschap, spijts misnoegdheid en lusteloosheid, spijts onver schilligheid en misverstand, spijts materialisme en zinnelijkheid, spijts spot en haat en nijd, spijts ongodsdienstigheid en zedeloos heid, spijts crisis en werkloosheid, spijts pessimisme en defaitisme, spijts klassenstrijd en rassenhaat weest paraat 'n Eeuwig geluk wacht U Vooruit 1 Er wordt aan herinnerd dat op Zondag 4 November e. k. te 10 uur voormiddag in de straten van Brussel, de groote be tooging plaats heeft van den Bond der groote gezinnen. De huisvaders, met een talrijk kroost worden dringend uitgenoodigd eendrach tig deel te nemen aan die waardige betoo ging- Doel der groote betooging is, eer schit terend bewijs te geven van de kracht en de vitaliteit van den bond en op alle gebied gerechtigheid te bekomen. De leden van Ninove laten zich inschrij ven bij een der bestuursleden, De Deyn Jozef, Oude Kaai, Druwé Armand, Laven- dclstraat, 23, Lievens Jules, Apotheker Burchtstraat, Versteele Pascal, De Deyn- straat, 18. Kerknieuws Ninove Dekanale kerk Viering van het feest van Kristus-Koniug. Zondag 28 a.s, te 6,30 u. Algemeene Communiemi» voor de leden van den Bond van het H. Kart. Om 9,30 u. Plechtige Hoogmis, epge- luisterd door de St. Gregoriusgilde, die de a Missa Tertia van Haller zal uit voeren, onder leid;ng van haren bestuur der heer Van Durme. 's Namiddag om 2 u. Vespers, - waar na Processie (waartoe de leden van den Bond van het H. Kart bijzonder uitge noodigd zijn) en plechtig Lof, gezongen door de Kath. Vrouwelijke Jeugdorgani saties. Ter gelegenheid van Allerheiligen zal de St. Gregoriusgilde de Missa Quaria van Oscar Van Durme uitvoeren. Tot vervelens toe hebben wij het her haald onze arbeidersjeugd kent niet de heerlijkheid, den rijkdom, de aantrekke lijkheid, de opbeurende kracht van de geestelijke en bovennatuurlijke realiteiten. En we' om de eenvoudige reden dat zij weinig of geen godsdienstige vorming ontvangt. Op dit gebied blijft nog schier alles te doen. Wij aarzelen dan ook niet te verklaren, dat daar het hoofddeel ligt door de K.A.J. nagestreefd. Op stuk van godsdienstig leven is het met de jonge arbeiders en de jonge ar beidsters nog heel wat ellendiger gesteld dan op gebied van stoffelijke welvaart. Gewoonlijk hebben zij van hun katechis- muslessen niet veel meer onthouden dan een reeks zaken, die hun of geboden of verboden zijn en waarvan zij de juiste beteekenis niet altijd vatten. Dat was goed, denken ze, voor den tijd dat we naar school gingen, voor kin deren en scholieren. Nu zijn we arbei ders, gelijk vader en moeder. Als ge naar de fabriek of werkhuis rnoet, leeft ge noodzakelijk in staat van doodzonde De godsdienst komt hun voor als iets kinderachtigs en onuitvoerbaars. Men heeft misschien ten onrechte sommige kleine fouten overdreven men dacht er niet aan het geweten te vormen. En dan, van 's morgens tot 's avonds moeten zij zooveel spot- en schimpwoor den hooren over godsdienstige zaken, handelingen en personen, en wordt hun de godsdienst voorgesteld als iets ge maakts, iets verdachts en vol bedriegerij. Daar komt dan nog bij dat ze zonder levenservaring zonder steun of verdediging en volop in de puberteitskrisis blootge steld staan aan al de bekoringen, aan al de verzoekingen, aan al de verdorvenheid die hen. beloeren, bestormen en meeslee- pen. Zij die daar een prooi zoeken om hun hartstochten bot te vieren of hun haat tegen God en de maatschappij te koelen, hebben ze hier maar om te grij pen. De al te groote oppervlakkigheid van het godsdienstonderwijs dat onze volkskinderen wordt verstrekt is gedeel telijk oorzaak dat deze voor het meeren- deel de godsdienstpraktijken den rug toekeeren wanneer ze pas de school heb ben verlaten. Het is ook niet zonder reden dat de K.A.J. zoo'n groot belang hecht aan de godsdienstige vorming harer leden. In de godsdienstige studiekringen zal men de Vervolg op 2' blad. kunnen rug te mogen dragen Ons geld wordt elders verbruikt Roep de onafhankelijke republiek van Lieferingt uitzei ik. Daarvoor mag ik niet genoeg rekenen op mijnen champetter lachte htj hij zou niet mar cheertn jusqu'au bout En 't verder nieuws bleef vouï den cor respondent uit Lieftringe. Reporter. Daar lag dees week een brief uit Liefs- ringe op ons redakiie wellicht vindt gij hem verder in het blad. Als ik hem gelezen had, zei ik zoo in mijn eigen ik moet toch ook nekeer tiaar Neygem gaan zien waar dal Pierke met zijn hond te verzinken lag. Ik trok mijn oude solda- tenbotten aan, hing mijn kodak over mijn schouder en ik was de kaan op. Te Neygem kwam ik een van de heer en van de Wet tegen. Gij gaat het deze week tegen uw khefkens krijgen in de gazet, zei ik zoowant de mannen van Lieferinge zijn kwaad als gestampte duivels. Dat vaag tk aan mijn bottenzei hij. En inderdaad hij had pik-fijne botten aan. Ik ben dan die beruchte modderstraat gaan bekijken maar daar was anders niets te zien dan modderen modder tn 't por tret trekken gaat toch niet en ik wandelde terug tiaar Ninove. Maar ik had tijd te over en ik wandelde langs de schoone nieuwe baan op Edingen naar Denderwindeke. Te Dederwtndeke hebben ze ook botten, en te vagen ze er ook aan. 't Is waar dat dit oude heirbaan daar op htm grondgebied ligt, ze weten dat het een echt no mons land is. Ze weten dat zij de belastingen opstrijken van de gronden die er aan palen en er langs moeten lossen. Maar ate boeren van Neygem kiezen te Dcnderwindeke niet en bijgevolg... Alleen te Lieferinge vagen ze er hun bot ten niet aan, en hebben ze geen botten. Want het is wonder op de wereld. In steden en gemeenten waar er geen modder is, hebben ze botten, en het ciiik volk dat door het slijk niet moet heeft bottentot kinders van vijj en zes jaar loopen er met botten. En daar waar ze v.nt doen zijn, zijn er geen. Te Lieferinge loopen ze op kloefen, en als zij ze in hel modder verliezen gaan ze op hun zokk naar huis De Burgemeester van Lieferinge is een flinke jonge ontwikkelde boer, een sympathiek figuur. Hij laat het aan zijn hart niet kom-.n eit kan smakelijk lachen zelfs als hij in de miserie zit. Wat ik wett, zei hij, op mijn vraag om inlichtingen, 't is dat die van Neygem zes maand lang met mij de vijf minuten gehouden hebben... Maar wat ik in de nabije toekomst zal doen, weel tk nog niet A/s er kwestie is van kletsen op de bakkes te geven zei ik, ka» tk u de S.jf. W. van Ninove warm aanbevelen, dat zijn specialiste in 'i vak. Ik weet, zei hijmaar 't gaat hier uiet om nonnekens ze kunnen mij niet dienen. Daarbij de kwestie voor ons is hoe buiten Lieferinge geraken... Per vhegmachieti stelde ik voor... Ons gemeente is te kletn om er een vliegplein op aan te leggen zei hij. Koopt of de gemeentekas al uw men schen een paar botten... zei ik. Ik heb beter vrienden dan de schoen, fabrikanten zei hij Ik zie hier nergens mooreenden zei ik waarom kweekt ge geen mooreenden. Wij zijn is Lieferinge allemaal mooreenden zei hij met een bitter lachje. Daarbij mooreenden willen hier niet blijven, er is te veel modder ze zien er hun geen man over 1 Kan uwen pastoor u niet helpen, vroeg tk. In Ninove kunnen de pastoors alles, en doen ze alles al deugt het gewoonlijk niet wat ze doen... Den onzen vaagt zijn botten aan die straat, zei hij. Heeft uwen pastoor botten vroeg ik. Hij is binst den oorlog aalmoezenier geweest, heeft flinke botten en kan ze flink vagen... Ik ken er zoo nog zei ik. Hij beweert dat hij het zoolang kan uithouden tn de loopgraven van Lieferinge als in die van den IjzerMaar met al dat lachen, ging de burgemeester voort, blijft het toch waar dat onze wielrijders de provinciale taks bet tin op de fletss en een flinke gemeenteliike daarbij om hun fiets op St. Johaimos - Berchmans - Kenlieid. NINOVE. in 3 bedrijven. Inwoners van Ninove en omliggende, deukt even aan de prijzen die U gevraagd werden alvorens CI TAX bestond. Diezelfde per sonen beweren nu plotseling aan dezelfde prijzen van C1TAX te werken. Op welke manier kan men dit nazien leder CITAX is met een spéciale compteur voorzien die den juisten prijs aanwijst aan den autovoerder te betalen. U heeft aldus altijd de volledige kontrool van de prijzen uwer ritten, en let er w<;l op, het is slechts van het oogenblik dat aan uw deur belt dat de compteur begint te werken. Bel op telefoon IV* Ui Ninore drie maal vier en ÖITAIM. snelt aan, dag en nacht.

Denderklok | 1934 | | pagina 1