B 1 Ninove Davidsfonds Anne - Marie Allo Allo EEN PAARD OP ZOLDER Bescherming van den adult op straat. Achtste Jaar N» 44 Prijs per nummer 30 centiemen. Ninove 4 Nevcmbtr 1934 R. LUYSTERKA^LEMAiRE DINSDAG 6 NOVEMBER 1934, te 7 1/2 uur 's avonds Louis De Vriendt en Poidi Sorel Hier de Katholieke Vlaamsche Scouts Voor Zondag 18 November e. k. DAVIDSFONDS Uit ons Veroveringsleven Het Hoekje van den Reporter Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad Opvoering van het OROOT SUCCES door geheel Vlaanderen ei\ Nederland Voor Davidslondsers er\ Familie 5 er\ 3 fr. Begip te 6 uur stipt, in de parochiale Zaal der Sint-Jorisstraat. VOOR HET KANTON NINOVE PastchaokrekggLijig (B. Luysterman n- 1862,54) Telefoon 345 Abonnementsprijs 3 maandei. fr. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Handelsregister Aalst n-1093 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Zaal OIVH M IJIJS Aktueel Draina in drie bedrijven door l\et Vlaamscl\ Katholiek Beroepstooneel met in de hoofdrollen Plaatsen 7, S5 en 3 fr. Wie herinnert zich niet de Succesvolle opvoering van Oessin Blar\da door de tooneelgroep der Oud-Scouten zoo meesterlijk op de planken gebracht heeft diezelfde groep een nieuw en ditmaal kluchtig stuk [inge studeerd 3 bedrijven van Gerdas zal u 3 uren lang gezond en hartelijk doen lachen 1 Het muzikaal gedeelte van het Programma wordt samen gesteld door de kunstvolle uitvoeringen der Symphonie Excelsior onder de kundige leiding van den heer Urbain Var\|DriesSSCl\e Tooneel- en Muziekliefhf bbers van stad en omliggende houdt dien avond vrij. Gematigde Prijzen 7 en 5 lr. Nieuwe Insceneering De school is een bijzonder mid den. Bewaakt, toont het kind zich niet altijd zichzelf aan de veror dering onderworpen, doet het zijn plicht, soms uit vrees, soms uit natuurlijke gesteldheid, soms door de rede. 't Is vooral buiten de school dat men het kind best kan nagaan en uit zijn gedrag, doorzijn werk kan ocrdeelen over de min of meer goede uitwerksels der in de school ontvangen opvoeding. In de school is het beschut door de goede leiding van een gewe tensvollen meester, maar buiten de school, en bijzonderlijk na den leerplicht tijdstip waarop het de onmiddellijke steun des meesters ontbeert is het kind aan geva ren van allerlei aard, blootgesteld. Om er maar de meest voor de hand liggende van op te sommen mogen we deze aanstippen Nauwelijks is de school voor goed verlaten, achten de kinderen zich ineens groot en schamen zich van lieverlede, de goede gewoon ten door de sehool aangeworven te bewaren, vooral uit menschelijk opzicht. Veel bezigheid hebben ze niet, uit hun eigen zoeken ze er geen en vandaar sporen ze hun makkers op en komen de kwade gewoonten van samenscholingen op straat, die de oorsprong zijn van veel be derf. Deftige of ernstige samen spraken houdt men er niet men spot er met de voorbijgangers of reept er achter, men neuriet bij voorkeur straatliedjes, om er wel dra gemeene woorden op te zin gen. Uitstallingen van zedelooze prenten, kaarten en boeken trek ken die jeugd allerwegen aan, als mede de huidige zedelooze klee- derdracht. De bestuurlijke over heid zou door het streng naleven van pohtiereglementen, krachtda dig dienen mede te werken ter be strijding van verderfelijke uitstal gen, geldspelen, zingen v an slech te liederen enz. Samenscholingen op straat be vorderen vroegtijdige verkeerin gen en slechte gezelschappen, laat uitzitter, aansporing tot verkwis tingen, oproer, verzet tegen alle gezag. Ze zien meerderen rooken, en ze rooken ook. Zoo meenen ze, stijgen ze in aanzien. Het te vroeg en overvloedig rooken is niet al leen nadeelig voor hun gezond heid en hun iichaamsontwikkeling, maar leidt tot verkwisting en gees- tesverstomping. Om te kunnen verteren of snoepen, bedriegen ze hun ouders, waarvan ze, spijtig ge noeg, hedendaags te veel drink geld krijgen ja, ze bestelen ze, of houden hun gewonnen weekloon gedeeltelijk achter. Zoo komt het dat er twist en krakeel in huis ontstaat en onge hoorzame kinders zich wenschen te ontvoogden. Ze spelen niet uit louter verzet, maar werkelijk uit winstbejag. Voor tuischen, duivcnspel en andere geldspelen hebben ze niet alleen hun besten tijd, hun beste krachten maar ook hun zuurst gewonnen centen veil, en daarvoor verzuimen ze hun plichten als christen mensch en als arbeider. Ze voelen den afkeer van den arbeid en den drang naar ge not. Op onze dagen is 't vermaak der jonkheid in de danszalen die hun bederf uitmaken. De danspartijen leiden tot verergernis, dronken schap en slempat tijen, gemeene klap die hun brengen tot verlies van 't bewustzijn dat de mensch een edel wezen is, geschapen voor een hooger doel. Bijzondere wettelijke bepalingen dienen tot stand te komen, om den toegang tot de danspartijen, aan de jeugd te verbieden, en vooizeker voor den ouderdom van f8 jaar. Velokoersen worden een over dreven sport, en leiden tot gevoel loosheid en verzuimenis der plich ten. Het zwemmen geschiedt veel al gezamenlijk en zonder bewa re-.. Wij moeten, zooveel het in on ze macht is. de opkomende jeugd beschermen tegen die gevaren. Daarin zullen we lukken meen ik met de jongelingen trachten te vereenigen in hervormde patrona ten en Zondagscholen, lees- en studiekringen, zang- en tooneel- afdeelingen. padvindersclub, ka- jotters en dergelijke, niet zoozeer om kennis en vermaak, maar om door kennis en door vei maak, ge steund vooral op een grondige godsdienstige opleiding, hun ka rakter te vormen en er mannen te laten uit opgroeien, meester van hun eigen daden, en die meester schap uitsprekende in hun gedrag, zonder nochtans eenigszins die naar of slaaf te worden, 't zij van personen, 't zij van meeningen, 't zij van gelden goed. De jonge ling een voorbeeld geven, hem warm en geestdriftig maken voor hoogere mcnschelijkheid Zijn edele gevoelens aanvuren en af richten op wat beter en volmaak ter is, in een woord, er ware chris tenen van maken, waarop een nieuwe, gezonde, verstandige, ede le maatschappij kan gebouwd wor den. Leden Missionaris van het Davidsfonds Op Zondag 21 Oktober reikte de kerk haar hand uit over gansch de katholieke wereld om hulp voor de beste enzer broeders Bij het einde van dit drukke jaar, Nieuwjaar kruipt iceds uit de verte om hoog, wiilen wij er de aandacht op vesti gen dat sinds jaren ook het Davidsfonds ziju aandeel daarin neemt. Onze goede missionarissen zien steeds met blijdschap in het hart een pakje lektuur toekomen uit hun verre Vlaan deren. Het Davidsfonds biedt een eenige gelegenheid stort de eenvoudige bijdrage bij uw afdeelingssekretaris, geef hem het adres van hem of haar die gij uw bijdrage gunt en bedoelde missionaris wordt lid van het I >avidsfonds, wil zeggen ontvangt geregeld ae boeken die verschijnen. Vele reeds werden ingeschreven door bemid deling van hun plaatselijke afdeeling, maar talrijke nog zijn er die, in het verre vreemdenland, niets hooren noch zien van de kultureele werkzaamheid in hun duurbare Vlaanderen, en er elvast geen deel aan hebben. Hebt ge er al aan gedacht wat een vreugde ge die menscben bereidt, wat een voldoening ze genieten en, van den anderen kant. met welke innige dank baarheid ze denken aan hun weldoener incognito Het wordt u hiernamaals duizendvoudig teruggegeven. D'r zijn er die twijfelen aan de resulta ten van ons kajolters pogen. D'r zijn er die denken dat 't ons te doen is om door verkoop van kalenders en alllerhande druksels het noodige geid bijeen te zoeken om zieken en werkloozen een aalmoes te geven Neen, zóó verstaan we de K.A.J. niet. Wel als een weldoenster die overal waar ze voorbijgaat, ziekten geneesten sporen laat van begrijpende liefde. Wel vormen we onze leiders tot volksvrienden die in de kleine werkmanswoningen een zinni ge lach tooveren midden de miserie van jaren werkloosheid. Wel zijn we te vin den waar werkloosheid de harten verbit tert van onze jorge kerels, waar ziekte de levenslust wegvreet van jeugdige levens, waar zedelijke verwildering onze jongens bedreigt. Zóó verstaan we de echte K.A.J die in het arbeidsrnidden rechtvaaardigheid en naastenliefde doet wonen in plaats van hebzucht, haat ert pessimisme. En ja, we zijn op weg Zijn daar niet die heerlijke feitjes van onzen kalender- verkoop Neen, we zijn de deuren niet afgeloopen om cer.ten van de werklieden We zijn ei troost gaan brengen en soms een lach. Onze kerels kwamen met hun kalenders in een onaanzienlijk huizeke dat vol kleintjes stak. Moeder raadde waarvoor we kwamen en zei alleen, heel droevig Ik kan niet terwijl ze haar Kleintjes nog ne keer met d'r oogen telde. Dan hebben onze mannen spontaan ne kalender genomen, nc nagel gevraagd en 't ding aan den muur gehangen. Aan betaien moest moeder niet denken. De klein gasten die al lang aan de indringers gewoon waren werden opgepakt, rondge draaid en 't was daar een leven nooit gehoord Moeder was gelukkig en bab belde vrij haar grootsche verwachting uit voor ieder van haar zeven gasten... In een werkliederi-cafécte zaten drie sukkelaars voor een pint. Geen van hen kon ne kalender betalen. Ze waren werk loos sinds 2 jaar... 3 maanden... 4 maan den... Onze mannen drongen niet aan maar vertelden van de verbetering ëie komen zou, van de miserie van zieke joDge arbeiders die in een jaar niet bezoekt werden, al lagen ze sinds jaren in een senatorium, van werklooze arbeiders die geen pint meer konden drinken en die stakkerds legden elk ne frank uit voor ne kalender die in 't caféke zou gehangen worden. Een van hen had nog 2,30 fr. En zoo gaat onze nieuwe jeugd haar genezende, liefdevolle weg naar een heerlijke en nieuwe toekomst. K. JOTTER. holpen worden door de kristent naastenliefde. Dal sal niet beletten dat later eens, gelijk voor ten paar maand, een vischje genre Se nator De Bruyn, in een meeting over de op lossing van de ertssis, als middel zal komen aangeven de pastoors hunnen trok afpak- ken I Reporter. Het socialistisch congres is voorbij. Het werd er van alle kanten met grootste belafigstelling te gemoti gezien want het ging er sluiven- Het heeft er gestoven. Het stof vloog tot in de gebaren. Als het stof gerezen was ston den al de socialistische voormannen vriende lijk op malkaar te lachen... tik met 'nen ta pijtenklopper in hun hand ze hebben hun tapijten geklopt 1 Sommige menschen vinden dat het legen- valt omdat ze niet al vechten buiten geko men zijn omdat se geen kletsen up de bakkes gedeeld hebben. Ik kan dat af. Iedereen moet leven. Als ten maatschappij haar kas leeg is geeft se een concert Bij de tentn is het een drama bij ande ren een revue bij nog anderen een blijspel of een klucht. De socialisten hebben een klucht gespeeld rutie in huis 't Zijn specialisten in't klucht spelen se hebben van hun leven nog niet anders gedaan... Ze hebben het meesterlijk gedaan ieder een dacht dat het gemeend was... dat helpt den verkoop van gazetten vooruit, 't Is crisis voor iedereen en elk moet zijn plan trekken dat van De Man of een ander- Als tweede deel van 't concert ms er een e visscherij i geen vissehetif eelt op oen vlaamsche kermis waar goedzakkige houten visschen met hun bakkes ap4& wachten op den engelaar, 't was een echte wektrtj op spring levende snoek die hem niet gemakkelijk Pak ken laat. Er zat te veel en te groote snoek op den socialistischen vijver de kleine vttch werd ie veel verbeten. Er moeten pracht exemplaren opgeutta hebben, echte monsters 't Wcord monster op zijn Nederlandsch verstaan. Als 't u be lieft een Vlaming stuurt stalen, en stezlm zonder waarde een Nederlandtr stuurt monsters Alles is betrekkelijk in de we reld. Vijf kilo is zeer zwaar voer ten kind voor 'nen hercuul ts dat ent pluimke. Ter gelegenheid van ten ter kiezing hebben ze in Denderleeuw de rekening opgemaakt van gezel Senator De Bruyn. 't Was een schoont revenu en veel kapitalisten dit belasting betalen op een paar müliotnijfs zouden met plezier gemangeld hebben revtsue tegen revenu.... In ons oogen is hij al tm vischje van belang. Op den socialistische vijver niet daar is hij nog keel ordinair se hebben naar hem met omgezien, niet meer of was 't maar sprot geweest. Ik heb zijn naam tn geen enkel dagblad verslag gevon den. Ge moet niet vragen naar wat zwaar gewichten ze gevischt hebben I De socialistische demozratit is een gcedt melkkoe. Ge moet maar rap genoeg zijn om se te melken. Op Allerzielen vertrok uit Antwerpen naar Belgisch Ctngo onze stadsgenoot Eerw. Pater Hemerijckx. Hij gaat in de tbrousse* van Kassai de negtrs kunnen catechismus leeren en nog het ten tn hei ander met een. Pater Hemerijckx had flinke humaniora studies gedaan en alle loopbanen stonden voor hem open. Hij moest noch treinwachter noch ordtklerk worden. Hij kon evengoed de stu dies voor dokioor als die voor advokaat of ingenieur en dies meer aanvatten. Hij werd priester. Hij trad in dai korps dat rijk pi- noeg is ul hebben ze daar met tien niet le verleven wat Senator De Bruyn voor hem alleen heeft. Na hier een jaar of zeven rijk genoeg a geweest te zijn vond hij dat hij in Congo neg sou rijk genoeg zijn. Hif heeft afscheid genomen tan ten on j vader tn een onde moeder om tusscheit zwarten te gaan leven in ten ver af ge legt en armoedige woudstreek. Wordt hij ooit et genoeg om op pensioen te gaan dan krijgt hff in een of ander klooster van Scheut wtl erptrii een cel om zijn laatste dagen te slijten. Een cel die een beetje doet denken aan it cellen van een gevang nuop het con fort na Dat is christen volksliefde 1 Die laat ha ren man niet leven tn daarom moet die gt- DESDERELOE TOMAAT Napolitaan- sche zon direct op Uw tafel. TOMAAT - bevat A. B. *C.- vitamines, voor het ""leven onmisbaar. OM A AT - k o a i g i n door kwaliteit en on- vergelijkelijken smaak. TOMAAT - gezond en natuurlijk produkt.

Denderklok | 1934 | | pagina 1