11 Ons Franksken BERICHT AAN ONZE LEZERS. 1 Missienieuws Eenheid in het leven der jonge arbeiders. Het Hoekje van den Reporter Ninovo 25 November 1934 KatMiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad VOOR HET Postcheekrekeaing (R. Luysterman n* 1862,54) KANTON Telefoon 345 NINOVE Abonnementsprijs 3 maander. fr. 4,00 C maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uttgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Er is in den laatsten tijd veel inkt gevloeid over de te - volgen geldpolitiek onzer Regeering, voornamelijk in den loop van ver leden week, gedurende de regee- ringscrisis Want het zou van de nieuwe Regeering afhangen, hars wijze waarop ze zou samengesteld zijn, de personaliteiten die er zouden in opgenomen worden, of nog meer de personaliteit die ze zou samenstellen, of onze munt zijne waarde zou blijven behouden oi niet. Er is in de kranten veel met woorden geschermd als deflatie revaivatie inflatie deval- vatie». en we meenen dat veel van ons menschen die woorden hebben zien staan, en artikels erover hebben gelezen zonder ze goed te begrijpen. De regeeringscrisis is nu weer opgelost en de nieuwe Regeering heeft verklaard dat er aan de waarde van onzen lrank niet zou getornd worden Onze frank zal dus blijven- voorloopig ten min- ste-'wat hij is geweest sedert de stabilisatie, namelijk f4 goudcen tiemen. We meenen echter dat het geen kwaad kan doen aan onze lezers, hen hier voor zoover het ons mo gelijk is, eenige korte begrippen van deflatie, inflatie enz te geven, en we zullen trachten hierbij zoo eenvoudig mogelijk te zijn. Vooreerst meenen wij dat er niet veel hoeft gezegd te worden van «inflatie», omdat dit juist iets is dat we enkele jaren geleden aan den lijve hebben gevoeld, en dat het dus iets is dat iedereen bijna weet. Iedereen weet dat er in de Na tionale Bank eeu voorraad goud voorhanden is, - goud en deviezen (of titels die de waarde hebben van goud) - waarop ze de bank biljetten uitgeeft. Een bankbiljet heeft zijne dekking natuurlijk, die normaal altijd rond de 55 ojo be draagt. Dat wil zeggen dat] op een biljet van 100 frank, er voor 55 frank goud in de Nationale Bank ligt. Het spreekt nu van zelf dat de Regeering beslissingen kan treilen die het percent dezer dekking Kan verhoogen of verlagen. En zoo hebben wij over eenige jaren het phenomeen gezien dat men begon nen is met bankbiljetten te drukken zooveel men kon, zonder zich te bekommeren omtrent de dekking ervan, Dat is inflatie. Men drukt bankbiljetten en nog meer, en de menschen verkeeren in den waan dat ze veel geld hebben. Papier ja, maar dat papier is dan maar ver tegenwoordigd door of 15 per honderd van zijn nominale waarde in goud. Het is natuurlijk niet noodig hier nog de nadeelen van dat systeem weer te herhalen, noch de tijdelijke voordeelen die zoo n maatregel kunnen wettigen. Dat is voorbij, en laat ons hopen dat we het niet meer terug zien. Als ge dit goed begrepen hebt, dan is het niet moeilijk om begrij pen wat dejlatie is. Dat is juist het tegenovergestelde, maar de verwezenlijking van deflatie is veel moeilijker. Het weze echter goed begrepen dat deflatie, als het te gendeel van inflatie, niet mag aan zien worden als een groot goed. Neen, het tegendeel bestaat hierin dat in plaats van bankbiljetten in omloop te brengen, men hier de bankbiljetten inhoudt. Vandaar komt het dat er dan weinig geld in omloop nog is, en dat de bestaansmiddelen der be volking verminderen. De men schen hebben geen geld meer om te koopen, en aldus verlagen na tuurlijk de prijzen daar de ver- koopers geen kcopers meer vin den. Anderzijds de menschen die dit verschijnsel waarnemen, - want natuurlijk dat de Regeering niet gaat zeggen vanaf toekomende maand gaan we deflatie doen - dus als men het waarneemt, en men dan geld in zijn koffer zitten heeft, houdt met het vast, met het oog op de aanstaande prijsvermin dering. Dus nog eens minder geld in omloop. Ook zien we dan natuurlijk de waarde van de onroerende eigen dommen zakken, bij gebiek aan geld en aan koopersen de schul den die men heeft worden van langs om zwaarder. Immers de frank stijgt in waarde om ne frank te verdienen moet men er veel meer voor doen. Als ge die twee begrippen van inflatie en deflatie r.u goed hebt begrepen, besluit ge van zelf wat is devalvatie We hebben immers gezegd dat inflatie was altijd maar bankbiljet ten drukken, zonder te letten op de gouddekking ervan. Het is dus klaar dat al die bankbiljetten die in omloop zijn, al die franken, zoo'n waarde niet meer hebben als vroeger. Iets dat ge vroeger één frank betaaldet, kost er thans vijf. Dat ietsis niet verbeterd of meer waard, dat is hetzelfde ge bleven maar het is de frank die zooveel waarde niet meer heeft hij is gedevalveerd, dévalué in 't fransch. En het tegenovergestelde is dan juist weer de revaivatieals de bankbiljetten ingehouden worden, dat er dus minder in omloop zijn, zonder dat daarom den goudvoor raad in de Nationale Bank ver minderd wezt, dat de dekking van de bankbiljetten \erminderd zij. De frank is dan gerevalveerd (re valué). Het valt dus allicht te begrijpen dat als de Regeering zulke maat regelen moet treffen, 't zij in den eenen, 't zij in den anderen zin, dat het land er onder stuiptrekt, en het lang duurt eer het weer den schok te boven komt. Groot is de campagne geweest, en ze is het nog, om onzen frank te behouden zooals hij is, op het peil waarop hij gestabiliseerd werd. De Regeering heeft beloofd haar best te doen om dit te kun nen. Laat ons hopen dat £e er in slage. Handelsregister Aalst n* 1093 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. öendLerUIol* brengt hiermede ter kennis van zijn abonnenten, vrienden en lezers, dat het kwijtschrift voor den jaargang f955, in 't begin der maand December aanstaande zal aangeboden worden. De redaktie ziet met volle vertrouwen deze abonnementsver nieuwing te ge moet en rekent op den steun vau alle katholieken om, waar het pas geeft, bij huu' vrienden eu kennissen die nóg geen abounent zijn, aan te dringen opdat zij deze gelegenheid met laten voorbijgaan om hun spijtig verzuim te herstellen. De abonnementsprijs is dertien Irani* per jaar en verzekert aan de nieuwe abonnenten de regelmatige bestelling van het weekblad vau af den datum der inschrijviug. We ontvangen van Eerweerae Pater Jacobs, Oominikaan-Missionaris in Bel gisch Kongo, en die reeds vijf jaar werk zaam is geweest in de missie van Dorum», eenige artikkeltjes betreffende de zeden en gewoonten der inboorlingen. Daar Eerw. P. Jacobs eerlang naar de missie terugkeert, zal hij de eerbiedige vrijheid nemen op Zondag 16 December aanstaande in de Deaanale Kerk onzer stad in al de missen beroep te doen op de gekende milddadigheid en genegenheid tot missieactie onzer bevolking. OOüLiJDERS, voor'nen goeden bril wend u tot apotheek Jos. f>e fïuyvet", Beverstraat, Ninove. De groote Zande Stam 1) Hun veroveringszucht en organisatiegeest. De zandees wonen in het hartje van Afrika. Zij bezetten een gebied giooter dan A maal België, gelegen ten N W. van onzen Belgischen Congo en in het aangrenzend gebied van den Anglo- Egyptisch-n Soedan en hransch-Ecjua- toriaal-Afrika. Zij worder. op 1 millioen geschat. Voor vele eeuwen moeten zij geleefd hebben in den A.-E.-Soedan, zij werden echter door de Araben zuidwaarts gedreven en in het begin van de 17- eeuw bewonen zij de boorden van den Mbomu, een groote rivier, die de noordergrens van Belg. Congo uitmaakt. Van toen af tot nu worden zij door één en dezelfde dynastie geregeerd. Het zijn de zande- prinsen, genaamd de Avongaras Gedurende drie eeuwen hebben de Zan dees zich als een olievlek uitgebreid en, in wat nu onzen Belg. Congo is, niet minder dan 15 volkstammen overwonnen. En zóo was hun diplomatischen organi satiegeest dat zij hun taal en zeden aan die stammen hebben opgedrongen. De opperhoofden vestigden zich ongeveer in 't midden van hunne hoofdij, van daaruit gaan allerlei wegen naar de nota belen, die zijn als zijne vasalen. Regel matig moeten die vasalen, bakurnbas geheeten, hun opperhoofd bezoeken, hem hunne moeilijkheden voorsteilen, zijne onderrichtingen aanhooren. Zij konden moeilijk bij mekaar komen tenzij langs het hoofdkwartier. Zoo blijft het zande- opperhoofd van alles op de hoogte, want hij wil regeeren als een diktator. Wie hem te na stond werd onmeedoogend vermoord, al ware het zijn eigen broeder. Het opperhoofd duidde zijn oudste zaon als opvolger aan of deelde het land onder verschillende zijner zonen of nog gaf een deel aan een zijner broeders. Uit testa, ment verbrokkelde de hoofdd-jeu maar de successie-oorlogen maakte daar gauw een einde aan en de sterkste weid weer het eenige opperhoofd. Zoo ontstonden de groote zande-hoofddijen. Het zande opperhoofd was de eenige absolute rechter van zijn volk. Zijn wil was wet. Nochtans oordeelde hij niet op goedvallend uit maar volgens eeuwenoude gewoontens en om die beter te kennen liet hij zich voortdu rend inlichten door een of meerdere ouderlingen. Voor kleinere zaken moesten zij eerst den iniandschen eed afleggen ii Bij mijn been zegt het opperhoofd, ja, bij uw been antwoorden zij Kwet ste hij zich dan kortelings daarop aan zijn been, dan was dit een teeken dat zij meineed hadden afgelegd. Voor ernstiger zaken ging het opperhoofd over tot wi chelarij, oorzaak van vele onrechtvaardig heden. Worden de zande-opperhoofden nu niet meer zoo zeer bemind en vooral gevreesd als vroeger, toch zijn het nog gezaghebbende mannen, vooral de oude ren, die hunne volledige vrijheid hebben gekend. Het is maar in 96 dat colonel Chaltin, na een bloedigen veldslag, Do- ruma, die een der groote zande-opper hoofden was, heeft overwonnen. De zande opperhoofden zijn nu nog de rech ters van hun volk in de overgroote meer derheid hunner geschillen, maar hun strafmacht is zeer beperkt Ongetwijfeld is het een goed onmenschelijke straffen af te schaffen, maar indien door onze tusschenkomst de heilzame vrees bij de inboorlingen verdwijn moeten wij die ook door iets beters vervangen. De katho lieke kerk in midden Afrika is een steeds aangroeiende macht. Zij alleen kan aan vullen in den geest van de zwrten aide leemten veroorzaakt door de botsing met een nieuwe beschaving Missieactie is dan ook de noodzakelijke medehelpster van onze coionisatie. (Vervolgt.) Pater L. M. Jacobs, dom. mission, in B. C. Wij moeten weer eenheid brengen in het leven der joi ge arbeiders. Weg met de individualistische opvatting van den Godsdienst, die in de vorige eeuw zooveel onheil stichtte Wij moeten ze vervangen door de sociale opvatting. Geen scheidsmuren meer in het werk- mansleven 1 Hun eeuwige bestemming moet in nauw verband staan met hun tij delijke belangen. Zij moeten kristenen zijn uit één stuk, waar zij z.ch ook bevinden, op het werk, thuis, op straat zoowel als in de kerk. Al kunnen zij niet dagelijks communi- ceeren, toch moeten zij begrijpen dat zij, spijts alles, heiligen kunnen zijn op trein en tram, in 't gaan en in 't keeren van hun werk*, en in de volle bedrijvigheid van hun arbeid Wat zijn ze deerlijk mis wanneer zij denken dat degenen, die rustig kunnen communiceeren in de 8 uur mis, noodza kelijkerwijze bovennatuurlijker moeten le ven dan zij zelf, die 's morgens te 5 of 6 uur reeds moeten optrekken naar hun werk, of uitgeput met de nachtploeg huis waarts keeren. Ja, zij moeten inzien dat de arbeid een der schoonste gebeden kan zijn, dat hij een allerheerlijkst offer kan uitmaken, in dien h, ;n verbinding wotdt gesteld met het onophoudelijk offer van den Zaligma ker. Zoo worden hun daden en hun ver moeienissen gebedsvormen en hedigings- middelen, en de werkhuizen en fabrieken, verre van nog langer plaatsen van bederf te blijven, worden heiligdommen, waar de zielen deelnemen aan het werk van den Verlosser, terwijl de lichamen zich inspan nen om de schatten van Gods schepping op te delven en bruikbaar temaken. Konden wij onze jonge arbeiders en on ze jonge arbeidsters dit zoo doen begrij pen, wat zou de godsdienst hun arbeid veredelen en hoe zou hun werk door den godsdienst bezield en verheven worden. Al de opwerpingen tegen den gods dienst, al de aanklachten tegen de levens wijze van somm'ge katholieken zouden van zelf wegvallen. Vervolg op 2* blad. samen met Sint Hicolaas en 3 Scholieren Middeleeuwsch Mirakelspel door Pater Justinus Janssen. Haast u de uitnoodigingen zijn bijna verpast I Er worden geen ingangskaarten verkocht 1 Reporter. Ik heb waarlijk geen kans. Met de kolo malt loterij heb ik al die kansen om million- nair te worden zien vervliegen... ik had geen geld om mij een lot te koopen en nu met het ministerie ben ik er ook weer nevens. En nochtans... de Broqueville was de man niet meer en mocht het afstappen. Het kon ten andere geen kwaad meer zijn dochter is toch gecaseerd en goed hoor, ze zit warm en droog JasPar meende in de Broqueville zijn pantoffels te springenmaar hij was ook de man 'nietze heiben het hem laten voelen gelijk in Uen tijd liter aan den Voorzitter der kapeliemans. Theunis probeerde dan of hij den wagen uit den gracht kon halen maar 't duurde zoolang gat iedereen, tk ook, dacht hij het ook zou laten steken. En tk was juist te wege naar Brussel mijn diensten te gaan presenteeren als ik in de gazet las dat er een ministerie is... Anders had tk kans gehad. De democratie is toch het regiem waarin gelijk wie, gelijk wanneer, gelijk welke plaats kan bekleeden. De moeilijkheden van de crisis oplossen... dat toch zoo'n affaire niet Al wie drie of vier specials gedronken heeft is daar op 'uen vloek mee klaar Had de koning mij gepakt met twaalf doppers dat waren dertien werkloozen ie mm geweest. En wie weet hadde het niet zoo goed ge gaan als nu Ieder enkeer als er een ministerie samen gesteld wordt is het een eerste rangs eéquip* 't zijn allemaal eerste prijztn van 't Con servatorium. De chef is een allerbehendigst kapelmeester en dezen keer gaat gansch het programma er door gaan zonder dat er ten valsche noot te hooren is. Er. icdcrenkeer is 't zelfde al met neketr tien kwak het spel is naar de knoppen en den eenen verwijt den anderen dat hij valsch speelt l En de kapelmeester was de man niet, en die en die was de man niet, en ze gaan op zoek achter nieuwe artisten en 't programma geraakt nooit ten einde ge- speeld... Hei kon met mij niet sleekier dan met een ander en erger kon het niet dan dat ik na een maand of vier de man niet meer was Ik had nochtans een plan gereed, een schoon plan, veel schooner dan het Plan De Man. Vermindering der levensduurte Vermindering der belastingen Opslag van wedden en loonen Vermeerdering van het aantal bedienden in al de openbare diensten Pensioen van tien frank per dag voor al wie zestig jaar oud geworden is l Hoe ik dat aan boord zou leggen Dat is mijn affaire! Ik ga natuurlijk mijn secreten niet verklappen. De plan-it- man-mannen doen dat ook niet. Ze gebaren dat ze in twintig commissies serieus het plan aan 't bestudeer en zijn... om niet te moeten zeggen hoe zij het zouden uitvoeren. Zij gebruiken nen uitvluchtik zeg hei rechtaf 1 Mijn plan is pik-fijn gereed. Aan 'nen knop draaien en 't is in gang, en in veertien dagen is er geen spraak van crisis meer. Maar een ander zal mei mijn been niet gaan looptn. En onder de Blokletters van Recht en Vrijheid onzaliger gedachtenis. De socialistische partij stelt haar kan didatuur om de crisis op te lossen dat is een dik jaar geleden en nu zijn ze nog altijd aan 't siudeettn... ai mi/ Stel ik mijn blokletters Reporter stelt zijn candidatuur om de crisis op te lossen P.S. Hebt ge uw part al gegeven voor het Sinterklaas aan de kinderen van den Burchtdam De ti premiere van De Sinterklaas vaa Roosje klucht in drie bedrijven door Reporter gaat door op Zondag 2 December 6 uur STIPT, tram uur Vervolg in kolon 4 van onder.

Denderklok | 1934 | | pagina 1