De Werkloosheid Achtste Jaar N* 49 Prijs per nummer 30 centiemen. Ninove 9 December 1934 Kalfiêliek Vlaamseh en Volksgezind Weekblad LQYSTIIIMAN'lIMAfiRI MISSIENI EU WS STRAATBELASTING Het Hoekje van den Reporter Poatcheokrekaning (R. Luysterman n- 1862,54) VOOR HET KANTON NINOVE Telefoon 345 Abonnementsprijs 3 maander. fr. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-U itgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Handelsregister Aalst n- 1093 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Van de talrijke en ingewikkelde vraagstukken door de wereldcrisis opgeworpen, is er wellicht geen met zoo'n verstrekkende gevolgen ais de werkloosheid. Onderzoeken we in deze uiteen zetting enkele dier oorzaken met daarbij de noodlottige gevolgen en stippen we daar tegenover enkele doeltreffende middelen tegen de werkloosheid aan. 1I)e eerste reden van 't werk loos zijn kan van den werkman zelf voortkomen. a) Immers, de werkman kan zwak van gezondheid zijn, zoodat hij enkele dagen moet rusten om zijn werkte kunnen volhouden. b) Er is nog menige werkman die zijn stiel niet flink genoeg kent, en dan bij gebrek aan genoeg werk door den patroon afgedankt wordt, als de flinke arbeiders nog gerust mogen voortvverken Knappe ar beiders met een goede geleerdheid worden in 't algemeen overal ge wild, en zendt men niet gemakke lijk door. c) Mag ik hier meteen doen opmeraen, dat er nog altijd te veel werklieden zijn, die door overmatig drinken, hun werk niet kunnen doen zooals het zijn moet, op den duur hun patroon verbitteren, en eindigen met hun werk daar en dan ook elders kwijt te geraken. Oprecht spijtig, en die leelijke kwaal zou moeten voorkomen of zoo goed mogelijk uitgeroeid wor den. 2' De werkeloosheid kan ook voortkomen uit het slecht gaan van handel en nijverheid, lijk het tegenwoordig het geval is. a) Door het gedurig verbeteren van de machienen heeft men min der werklieden noodig en zoo wor den er natuurlijkerwijze afgedankt. b) Het valt voor dat do patroon zijn zaken moet verkleinen en wederom moet hij van zijn werk lieden doorzenden. c) Het kan gebeuren, dat de patroon te veel onverkocht werk liggen heelt, zoodat zijn magazij nen overvol liggen. Dan kan hij niets anders dan bet werk stilleg gen, en zijn mannen doen thuis blijven. d) Vreemde landen kunnen voor zekere soorten van onze koopwa ren zulke hooge inkomrechten vragen, dat de nijveraars er niet meer overkunnen en 't kan ook zijn, dat de grondstoffen welke wij voor onze fabricatie uit den vreem de moeten trekken, te hoog in prijs staan. In beide gevallen kunnen de patroons niet meer voort, en 't werk moet stil vallen. e) In sommige fabrieken ver vangt men al te gemakkelijk een deel der mannen door vrouwen en zelfs door kinderen, en zoo moeten de eersten natuurlijk het werk laten staan. Welke zijn nu de ongelukkige gevolgen dier werkeloosheid a) Armoede en verdriet in de huisgezinnen, mismoed van den man, die soms uren verre moet gaan zoeken, om toch maar te kunnen verdienen wat hij thuis zoo noodig heeft. b) Mismoed ook van de vrouw, die er natuurlijk op eigen hand niet door kan, en soms gedwongen is, zelf te gaan, ofwel haar kinde ren te doen bedelen. c) Verval van de kinderen, die op den bedclweg niets leeren dat deugt, en ontertu schen van de school vervreemden. d) Verval van den man, die op den duur alle werk aanvaardt, en 't zijne verleert of grootendeels vergeet. Met een komt (le bitterheid in zijn hart, en er is één ontevreden meer, die wellicht luisteren zal naar de mannen die van oproer en pakken spreken Dat is zoo waar, dat de groote omwentelingen ge woonlijk na een langdurige werke loosheid uitbraken. Wat al schade de langdurige werkeloosheid heeft en nog berok kend, zal wel nooit iemand volledig kunnen peilen. Behalve den wil eo de vaardigheid voor arbeid verliest men den zin voor orde. Wat zal de maatschappij doen met een leger van jonge menschen, die geen zin voor orde meer hebben, die niet meer kunnen en niet meer willen wei ken Er moet dus naar goede midde len uitgezien worden, om de wer keloosheid te verhelpen. Een beste middel ware het be perken van den arbeid der vrouwen op de fabriek Er zouden eigenlijk geen vrouwen op de fabriek mogen werken Hun plaats is thuis, om het huishouden, den man en de kinderen te verzorgen. Vooral de getrouwde vrouwen zouden niet mogen verplicht zijn op de fabriek te gaan, om door hun werk het loon var. de mannen aan te vullen zooveel te meer dat zij daardoor concurrentie aan de mannen doen, en het loon der mannen doen dalen, (Er is daartoe trouwens een wetsontwerp van E. P Rutten ingediend) De arbeid der vrouwen dient dus meer be perkt te worden. Een ander middel om zelden zonder werk te zitten, is goed zijn stiel of ambacht kennen, en daar zou ieder werkman van jongs af moeten van overtuigd worden. Hij moet ook goed weten, dat werkman zijn, hoegenaamd geen schande, zelfs niets vernederends is, wel integendeel, deftige, flinke werkman zijn, is voor alle verstan dige menschen een ware eeretitel. Met een goede overtuiging in 't hart zal die jonge werkman ook wel genegen zijn om de lessen van een vakschool te volgen, en zoo mogelijk teeken en nijverheids school bijwonen. Werkjongens die dat verstand hebben, leeren gron dig hun stiel en vinden doorgaans werk. Een derde middel is het opzoe ken en uitbreiden van nieuwe uilvoerwegen van onze voort brengselen, en het meer zelf ver bruiken van Belgische produkten. Een vierde middel is het ver- hoogen van den schoolplicht. Het is veelal tegen de borst stuitend dat men jonge kinderen van 15, lö jaar gedwongen ziet tot afmatten- den, sloopenden arbeid. Een laatste middel is het ver plichtend pensioen op een ouder dom dat de lichamelijke krachten te kort schieten voor den gewonen arbeid en op een ouderdom ook, dat het spreekt vanzelf de arbei der, bij middel van zijn pensioen een menschwaardigen ouden dag kan slijten Hieronder het derde artikel van Eerw. Pater Jacobs, Dominikaan-Missio- naris, die op Zondag 10 December aan staande in onze Pekanale Kerk in al de missen een beroep zal doen op de gekende milddadigheid en genegenheid tot missie actie onzer bevoiking. De groote Zanda-Stam. 3. Hunne sprookjes. De Zardees zijn goede vertellers. Zoo als wij onzen Tijl Uilenspiegel hebben zoo hebben zij hun legendariscben man (Tule) genaamd.Tule haalt vele zotte grappen uit maar wordt ook dikwijls zelf beetgeno men. Zij laten de dieren handelen en spre ken juist zooals in onzen ReinaarJ De Vos. Hier volgt de vertaling van een zan- de-sprookje, men zou het kunnen betiHe len Het luipaard, de hond en hel eek hoorntje. Het luipaard ging zün land hakken en plant'.e er olienooij-s op Het eekhoorntje kwam de nootjes stelen en at ze op. Op zekeren dag nu verlangde het luipaard zijn land te bewaken en hij ging op weg en kwam aan zijn olienootjeslar.d. Daar zag hij een eekhoorntje en een hond, en scher per toekijkend bemerkte hij nootjesschel pen langs den rand van zijn veld. Het lui paard nu zeide aan beiden Wie heeft er mijn nootjes opgeeten Morgen bij het krieken van den dag zult gij, hond, op weg gaan en ook gij, eekhoorntje, en samen zult gij rekenschap over mijn nootjes komen geven En allen gingen zij slapen, 's Morgens nu bij zonsopgang zeide het eekhoorntje aan den hond Kom laat ons gaan om rekenschap te geven over de nootjes van het luipaard En zij vertrokken en kwamen aan een water. Het eekhoorntje nu klom in een hoogen boom om aan den overkant te komen, de ho~d daalde in het water en zwom er over. Zij kwamen weer bijeen en gingen altijd verder tot zij verschenen waar het luipaard woont. En het luipaard sprak; Gij eekhoorntje en gij hond, gij be'de zijt de dieven mijner nootjes De hond nu stond te beven var. de kou. En het eekhoorntje zeide tot het luipaard Ik, ik heb uw nootjes niet opgeeten, maar zie daar die man hoe bij beeft, hij is de dief uwer nootjes want hij beeft van schrik Toen het luipaard dit zag ver scheurde hij de hond. L)e broeders nu van den hond zeiden het eekhoorntje heeft onzen broeder bij het luipaard beschuldigd en het luipaard heeft onzen broeder ver scheurd omwille van het eekhoorntje, die zaak zal zoo niet b ij ven. En toen zij het eekhoorntje zagen, doodden zij het en dit scheen hun billijk omwille van de dood van hun broeder. Alzoo nu verscheuren de luipaarden de honden omwille van diefstal en de honden de eekhoorntjes omwille der leugen. Daarom zeggen de menschen de leugen is niet goed. En het luipaard verscheurde de hond omwille van diefstal, daarom ook zeggen de men- schen de diefstal is niet goed. En zoo komt het dat de luipaarden de honden verscheuren. Uit dees vertellingske kunt u opmaken dat onze Zandees. die gij u misschien als zeer dom voorstelt, eigenlijk zoo dom niet zijn, dat zij leugen en diefstal voor kwaad aanzien en de weerwraak als gewettigd. Dit laatste moet ons niet verwonderen, vergeven immers is de volmaaktheid van ons evangelie. Het lechtvaardigheidsgevoel is bij de Zandees zeer ontwikkeld. Zij luisteren goed naar een sterk gezag en nemen een rechtvaardige straf aan zonder morren. Die vertellingskens hebben een vasten vorm gekregen. Er zijn jongentjes van 10, 12 jaar, die ze waarlijk wondergoed kunnen voordragen met zooveel fijnheid en levendigheid dat zij bij ons met den eersten prijs zouden gaan loopen. Men hoort ze soms bezig 's avonds in volle maneschijn, gehurkt rond een open vuur. Klein en groot luistert naai den verteller, voldaanheid glimt op aller wezen. Hier en daar zingt de verteller een klein refrein en dan murmelt iedereen hem na in koor. Ja, er ligt ook wat schoonheid in de ziel onzer zwarten voor wie ze eerbiedig en met een liefdevol hart beluisteren wil. Ook z;j zijn Gods lieve schepselen en onze broeders. (vervolgt) Pater L M. Jacobs, O.P. missionaris in B.C. Van verschillende kanten komen er klachten binnen over de zoogezegde straatbelasting. Dit zal niemand verwon deren. Deze nieuwe belasting wordt gtïnd op een zeer slecht oogenblik, einde van het jaar als er reeds zooveel te betalen valt, en daarbij, iedereen gaat akkoord om te verklaren dat de lasten eene vlucht ge- nomen hebben welke zeer overdreven is. De straatbelasting sla it weerom op den eigendom welke reeds, naar alle onpartij dige beoordeelaars, te vee! belast is. Wij zijn op inlichtingen uit geweest en j ziehier hoe de steel in den vork zit. In 1932 heeft de stad betaald als bijdra ge in het werkloozenfonds de som van frs. 307 108,70. Voor 1933 was de som voor zien van fr6. 324 000, In den loop van 1933 is er echter een wijziging gekomen in het stelsel van de werkloozenondersieuning.Eenerzijds werd de tusschenkomst der gemeenten in de maandelijksche uitkeeringen van 't werk- loozenfonds gebracht op 5 0/o in plaats van 10 0/0- Maar de wet van 31 Juni 1933 stichtte het zoogenaamd en veelbesproken tGemeenschappelijk Fonds voor Werk loosheid». Het bedrag der tusschenkomst onzer stad was vastgesteld vanaf 1 Juni op frs. 31 718,50 per maand of frs. 31 718.50 x 7 -- frs. 222.029,50. Gezien deze verandering slechts in den loop van het jaar werd ingevoerd, was, begrijpelijker wijze, daarvoor geen krediet voorzien in de begrooting. In werkelijk heid is dan ook maar betaald geworden de som welke in de begroot'ng was voor zien 324 000 fr. In 1934 moest de stad dus, om de werk loosheid te lenigen, volgendeuitgaven doen 1) het tekort van 1933 cf frs 140 875,87 2) Het aandeel voor 1934 vol gens de nieuwe berekening 304.918,92 3) 5 0/o op de maandelijksche uitkeeringen, berekend op de uitgaven van januari 1934, of frs. 7400,50 x 12 89.521,00 Hei totaal bedrag van de uitbe lalingen aan werkloozensteun is dus voor het jaar 1934. 535.316.59 Dat beteekent eene vermeerdering van TWEE HONDERD EN ELF DUIZEND franken. Voegen we daarbij nog de be- siuursmkosten waarvan het bedrag eerst later zal gekend zijn. De Regeering eischte de betaling van dit bedrag in hetzelfde jaar en in een en kele storting. Het zou op gewoon budget moeten uitgetrokken worden daar de Re. geering ook niet toeliet e n leening aan te gaan orn die som te vinden. Bovendien had de Commissie van Open- baren Onderstand, waarvan het tekoit door de stadskas moet worden gedekt, ha re uitgaven zoodanig zien klimmen dat de stadstoelage van 325.000. op 400.000 fran ken moest worden gebracht. En, een ongeluk komt nooit alleen, op het oogenblik dat de stad hare uitgaven, noodgedwongen, ziet klimmen, ziet zij, ten gevolge van de algemeens crisis, hare inkomsten merkelijk verminderen. Wat heeft het stadsbestuur gedaan Vooreerst de uitgaven verminderd daar waar het mogelijk was. Zoo werd afge schaft een toeslag van 100 fr. per maand, door de stad tot in 1933 geschonken aan alle onderwijzers. Deze besparing beliep tot 42.000 franken. De marktrechten die hier tamelijk laag waren werden vermeerderd wat ons ook doet voorzien dat er eenige duizenden meer in de stadskas zullen komen. Het budget voor het onderhoud van de Vervolg op 2* blad. Kooperatief Gebro Henrietle 7 000 Le Bon grain 7.000 Kooperatief verbond van Charleroi 12.000 Kooperatief ve'rbond van het Centrum 34.000 Algemeen beooorradingskanloor 40,000 Mag de arme werkman ook geen drup pelken hebben Och Arme Het socialisme, in praiijk 1 exploitatie der vunschtlijke dri/ten I in theme een grofheid, een vloek, nen grijnslach I Reporter. Als een Ridder uit de orde der kletsen op de bakkes aan de brug een godver mil liard de milliard inzet waar hij aan het hekken van 't Hospitaal nog niet is uitge raakt worden brave zielen bleek van aan doening en stoppen ze hun ooren om die godslastering niet te hooren... Ieder kristen die een beetje van zijn catechismus kent weet nochtans dat zoo'tt litanie niet veel meer ie beteekenen heeft dun het t hopkin krab en dag Coco van een geleerde papegaaie. De echte, ware Godslastering wordt over het hoofd gezien. Vcor Allen van Zondag 2 December 1934 geeft een geïllustreerde godslastering die drie vierden van het eerste blad beslaat. Toekomende week of binnen veertien da gen sullen ze weer het godsdienstig gevoel der christene arbeiders eerbiedigen en hun een reine hand toesteken De Heer ver geve 't hun, ze welen misschien niet wat ze doen. Het geheel noemen ze liet gebed van den werklooze Oud r de beeltenis van een Ecce homo figuur letst ge Onze Vader die in de hemelen zijt Wat do it men in uw heiligen Naam Onder een draagberrie met een vormloos pak er op leest ge Ons toekome uw rijk Onder een Oorlogstooncel op den grond Is 't uw wil die geschiedt op de aarde. Ond'r de beeltenis van een verhakkeidlijk dat in de takken van e boom hangt en in den hemel Onder de beeltenis van twee man die ten tas soep verbruiken Wij schooien heden ons dagelijksch brood Verder ziet ge tusschen hekken en afslui tingen arme en oude sukkelaars rootje schuiven en ge leest zijn ons schulden dan zoo groot Een straatrelletje met politiemannen op het voorplan illustreert Vergeef onze schuldenaren En de sprekende beeltenis van de bestor ming eener fabriek door oproerige werklie den illustreert En leid ons niet in bekoring Daar zit een beetje geestigheid in 't laatste Onder de photo van hei nieuw ministerie staat er a Maar verlos ons van de kwaden. Amen. Daar hebt je het socialisme op zijn Paaschbest. Niets is zoo schoon, too tdel of xoo heilig dat het nut mag misbruikt worden tot el lendige parodie. Het Sint-Niklaasfeest in Vooruit te Ni nove en de Onze Vader van Voor Allen staan op het zelfde plan. ÜPvoeders naar omlaag die niets eer biedigen van al wat eerbiedwaardig en heilig is, maar vleien encuploiteeren de laagste driften van de tnenschheidDurft het eens aan te zeggen aan 'nen vent die vrouw en kinderen laai honger lijden omdat hij t» grooten dorst heeft dat hij een beest is ge zult een concert hooren, dat ge van 'nen werkman niets kunt verdragen Zoek maar in hun blad naar een artikeltje al was H maar van Hen lijnen waarin ze de aandacht van hun werkloozen vestigen op den aanstoot die ze geven aan de werkende bevolking als te gaan drinken mei het geld dat een ander voor hen heeft moeten verdienen met werken. Plakbrieven uithangen waarin de lasten betalende middenstand uitgemaakt wordt, als wil hij door exploitatie van de genever- plaag tieren op de armoede van vrouwen en kinderen, en ondertussehen zelf vrachten genever verkoupen. Zondag 2 December is een booze dag. Het Nieuws van den Dag van dien datum drukt de statistiek af van den genever in zes maanden verkocht door de socialistische coöperatieven van Henegouwen. Hier volgt ze Verbond van Gowy-lez Pieton 4.000 liter Verbond van Charleroi 2.123 Verbond van Pont-ei-belles 3.664 Vereenigde magazijnen van Charleroi 4.000 DEHDERKLOE

Denderklok | 1934 | | pagina 1