11 alige ~0oogdag KERSTDAG ALLO...! ALLO...! Luisterrijk Avondfeest Van Zwartsnoetje Achtste Jaar N* 31 Prijs per nummer 30 centiemen Ninove 23 December 1054 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad B. LUlYSTIRWAtt-LEMAIRS Een ergerlijke daad van goddeloosheid Ninove Zaal Ons tiuis Dinsdag 25 December 1934, Kerstdag Opvoeding, sktie an organisatie. KERSTDAG in de Dekanale Kerk van Ninove Zalig Kerstfeest Het Hoekje van den Reporter VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckreiiening (R. Laysterman n- 1862,54)Telefoon 345 Handelsregister Aalst n-1093 Abonnementsprijs 3 maandei. fr. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Glorie aan God in den Hooge, en vrede op aarde aan de menschen van goeden wil. zingt de Kerk de Engeieven van Kerstnacht na, reeds twintig eeuwen lang. Maar helaas, ontelbaar velen blijven doof en koud bij dien blij den wekroep, dien jubelenden lof zang. Vrede morren ze Vre de I Wie gelooft er nog aan «Vrede», voor enkeling en volk! Verbittering, moedeloosheid en wanhoop grijpen hen aan. Waar moet het met zoo'n massa naartoe Aan wie de schuld Och, beste lezer, grijp geen steen om hem naar 't hoofd van uw gebuur te slingeren, maar durf toch eens doordringen in uw eigen leven. Ge vindt er stof genoeg om uw mea culpa te slaan Zijt Gij zeil van goeden wil Met wie al leeft Ge niet in oneenigheid, om een niet, misschen Wat haat en afgunst woekert niet in uw hart te gen beter bedeelden en mededin gers Hoe dikwijls naamt ge het niet al te nauwkeurig op met be roepsplicht en rechtvaardigheid in zaken Glorie aan God Hoort ge den kreet der Soviets en der vrijmetselarij Weg met God en Meester wijl gij vol menschelijk opzicht zijt Ziet ge dan niet hoe Kinema, dagblad en boek het er op aanleg gen om de laatste kiemen van ge loof en christelijk leven in de zie len dood te doen En toch blijft ge hun trouwe bezoeker en lezer 1 Huivert ge niet bij de hemelter gende misdaden die regelrecht in gaan tegen het Scheppingswerk gij, die door uw eigen lafheid en uw misdadig zwijgen, zooveel ze del ijk kwaad in de hand werkt Walgt ge niet, voor die louter- stoffelijke levensopvatting van ve len, voor wie zinnelijk genot en tijdelijk goed de eenige levens waarden zijn of valt ge ook al op de knieën voor het gouden kalf Vrede is vrede wel mo gelijk Is het leven niet veeleer een doellooze zwerftocht, een mis lukking en een ontgoocheling die tot wanhoop leidan moet Goddank, neen Vrede kan er zijn op aarde, vrede is er nog op aarde voor plichtgetrouwe men- schen, die God het Zijne geven, en de menschen het hunne, omdat ze Gods kinderen zijn Eeuwig geluk ligt in ons aller bereik I Met Kerstdag gaan we diep-ge- loovig naar de kribbe j Mochten we de groote les van nederigheid en liefde die God zelf er ons geeft, verstaan, en in ons eigen leven omzetten Dan is 't leven schoon en goed voor ons zelf dan wekken we an deren op tot levenslust en hoop, dan werken we mee aan den vrede van God, die alle ge dachte overtreft. Het de socialisten den Kerstdag belagen In hun gemeen weekblad Voor Aller, verzinken de socialisten van week tot week dieper in den vunzigen modderpoel hunner goddeloosheid. Het mysterie der menschwording van Jezus Christus de barmhartige en goede God, die zijn volk redt van zonde en eeu wigen dood die verblijdende gebeurte nis, die in den loop der eeuwen alle vol keren met bewonderende en aanbiddende dankbaarheid heeft vervuld wordt hier schandelijk misvormd, verlaagd en on- teerd. Onder den titel Zoon van God wordt Onze Lieve Vrouw voorgesteld als een straatdeerne, die in de wachtkamer van een politiebureel net leven schenkt aan een onwettig, rachitiek kind dat kind wordt door een landlooper als het zijne aangenomen en Emmanuel i> genoemd dat is God helpe ons zoo staat het er gedrukt. En zij baarde haar zoon in pijn en smart als alle vrouwen, doch haar ziel was van zonde vrijgebleven den dag, dat zij de vrucht in haar lichaam ontving. Endaar- om hing er een vreemd licht boven de stad... i Dierbare lezers. Katholieke Vlamingen, Christene arbeiders, gij droomt niet, gij leest juist dat wordt gedrukt bij ons in Vlaanderen, met een schandige, smade lijke teekening er bij, van de hand van Fritz Van den Berghe Kan bet goddeloozer, godslasterender, historisch-valscher, lager, gemeener Werklieden, die God niet heelemaal verloochend hebt en gij zijt nog talrijk in Vlaanderen, Vaders, die nog eerbied koes tert voor de verhevenheid van het moe derschap, ouders die uwe kinderen lie hebt en van hen eerbied, gehoojzaamheid en liefde verwacht, kunt gij in geweten zulke godslasterende schunnigheid in uw huis dulden Kunt gij daar geld voor ge ven Kunt gij geloof hechten aan de toe komst van zulk een socialisme Is dat uw betrouwen waardig en meet dat u redden in de toekomst Kristene menschen uit Vlaanderen, wij roepen u op ten kruistocht tegen den roo- den, weerzin wekkenden vloed van ont aarding en ontbinding 1 Wat ons het heiligst en het dierbaarst is ter wereld later, wij, door die morsige za nikers, niet straffeloos bezoedelen en die aschkariemannen, vroetend in nun eigen uitbraaksel tegen God, gooien wij, met vuilnis en al, krachtdadig de deur uit. Kristene menschen, laat uw reaktie en uw weerwraak dubbel zijn, ten eerste viert, als eerherstel, met meer vurigheid en liefde het naderend Kerstfeest in uwen huiskring. Ontvangt het Goddelijk Kerstekind in uw harten, dooi een waardige Heilige Kom* munie en bidt voor onze arme verdwaalde en verblinde broeders. Ten tweede, leest, steunt en verspreidt de katholieke pers, uw dagblad, uw weekblad. Het is duurza me plicht voor u van rechtvaardigheid en liefde, plicht van apostolaat en kristelijRe solidariteit P. C. Uit Hel Volk van 19 December 1934. 10 Januaci aanstaande om 8 uur 's avonds allen uw luidspreker inschakelen op Brussel Vlaamsche golflengte. Uilzending van het bekroonde radiospel Car .A. S van Marcel De Paepe voorgedragen door uwe stadsgenoten leden van de tooneelgilde HOOGER OP Opvoering van Aii S I 1 Zangspel in twee bedrijven ^8 O IS Q ï|l U I I door A- Brandts-Buys Jr. door Blanka Gijselen Deuren 5 i/2 uur Prijzen 6 en 4 fr. Gordijn 6 uur Zoolang men niet begrepen heeft dat die drie zaken onafscheidelijk met elkaar ver- i bonden zijn, dat zij de drie onafscheidba- 1 re uitzichten daar stellen van alle volledi ge vorming, zal men er ook niet in slagen het vraagstuk van de algeheele verheffing van de arbeidersjeugd op te lossen. Lee- ren oordeelen, kennen en willen daarom daden doen stellen gewoonten doen aan nemen en deugden ieeren beoefenen die opvoeding en die levenswijze vergemakke lijken door een organisatie welke al de pogingen ondersteunt, beschermt en om ringt ziedaar de eenige methode welke tot sukses kan leiden. Een loutere woorden en boekenopvoe- ding, gebaren of praktijken die van bui- tenuit opgelegd of door slenter uitgevoerd worden een organisatie die het voldoen de acht leden te groepeeren onder den vorm van bijdragen, rnet het oog op stofte- lijke voordeelen dat alles zal nimmer in staat zijn de arbeidersjeugd op te voeden en te vormen. Een bileefde kennis, een bewuste han delwijze, een levende organisatie staan met elkaar nauw in betrekking. Dit geldt voor al de graden eri voor al de uitzichten der verstandelijke, zedelijke, lichamelijke, hygiënische, aesthetische en godsdienstige vorming. Hetaanleeren der waarheid, die bewerkstelligd wordt in het leven en aan geworven in den Bchoot der organisatie dat moet onze arbeideisjeugd omvormen in een groote vereeniging, waarin al de leden de eene op de andere inwerken om den arbeidersstand en gansch de maat schappij te vernieuwen. Vandaar de noodzakelijkheid der stu diekringen en der plaatselijke afdeelingen, der mutuaiistische, syndikale, sportieve en spaarafdeelingen, der gesloten retrai- ten en recollecties, der openbare .betoo gingen, zoo godsdienstige als sociale, der gewestelijke verbonden, van het landelijk verbond eindelijk, met al zijn documenta tie, publikatie en opvoedingsdiensten, welke de K. A. j. tot een machtig labora torium maken, waar de arbeidersgenera ties van morgen zullen gevormd worden. Van daar ook die noodzakelijkheid im mer sterker den klemtoon te leggen op de aktieve deelname der leden aan de propa ganda, het beheer, de administratie, het bestuur hunner beweging, zoo plaatselijk als gewestelijk en landelijk. Onder elkaar, door elkaar met elkaar die leuze bevat niet alleen de voorwaarde an het middel om de ionge arbeiders be lang te doen stellen in hun organisatie zij bevat ook de hoofdvoorwaarde om met sukses te komen tot hun alzijdige vor ming en opleiding. Hoe zal men de deugden van edelmoe digheid, verantwoordelijkheid, tucht, sa menhoorigheid, fierheid, enz., bij hen aan kweeken, wanneer zij zelf niet aktief en intens deelnemen aan de slichting en aan de uitbreiding eener beweging, die heel en gansch de hunne moet zijn of niet zal bestaan, K.JOTTER. Ter gelegenheid van Kerstmis Dins dag, 25 December e. k. zal de St Gre- goriusgilde, onder leiding van haren be stuurder, den heer Van Durme, het vol gende programma ten uitvoer brengen Om 5 u., in de Nachtm-s de twee stemmige Missa in honortm Sanctae Barbarae door O. Van Durme. Om 9,30 u., in de hoogmis de Mis sa Te Denm Latidamus van Dn Lorenzo Perosi. (Tweestemmig) Om 2 u. Na de Vespers - en het Ser moen - Solemneel Lof, waaronder 1- Quid Retribuam - 3 stemmig door O. Van Durme 2- Tota Pulchra es - 3 stemmig door O. Van Durme 3' Kerstlied a Adeste door E. Schelpe met solo, gezongen door Dieudon- né Collynsen 3 stemmig-koor 4' Tantum ergo - 3 stemmig door O. Depuydt. Het vlaamsch kerstlied van Alfons Moor gat. zal nA al deze diensten gezongen worden door den Sopraan Dieudonné Collyns. f Het is een oude gewoonte de oude zijn doorgaans de beste dat katholieke menschen elkander een zalig Kerstfeest wenschen. Het Davidsfonds blijft nooit ten achter waar het er gaat om dergelijke geplogen heden, sieraden van den Vlaamschen kultuurscbat. En het wenscht hierbij aan zijn 72.000 leden van ganscher harte een Zalig Kerstfeest Het Kerstfeest is ook nog de tijd van aangename avonden, van Kerstboomen en plum-pudding, waarin de menschen aan hun vredig geluk ten volle kunnen lucht geven. Het is dan ook wel voor de Davidsfondsafdeelingen de mooiste tijd om hun menschen te vergasten op feest- avonden die met de kerstvredegedachte bezield zijn. Daarom gaf C P.O., dienst tak van het Davidsfonds, een Kerstkata- loog uit waarin een prachtige reeks Kerststroeken worden aangegeven, alle van het beste gehalte om de menschen in te wijden in die hemelsehe atmosfeer van c Vrede op aarde». Tevens geven die strooken over 't algemeen reproducties van groote kunstwerken. Het Hoofdsekretariaat verwacht dan ook dat van dien Kerstkataloog het beste Vervolg op 2' blad. 7 is niet zonder reden dat er soms gezegd wordt dat de beesten, mtnschenmanieren hebben. Ja, xei ik, en dan.,. Hewel, zei de pastoor, die zet ve raars op uw rozelaars dat is de vooraf beelding van Voor Allen op de werken de klas 1 Reporter. Voer Allen zijn duivel is nog met dood Hij ts nog niet bezworen ook nut. Want Voor Allen »s nog altijd aan 7 vloeken, aan 7 vloeken gelijk nen ketter. Na met kun lompe pooten het Onze Vader t mishandeld te hebben, pakken ze nu Kerstmis aan. 7 Is wonder. In hun gewoon zeeverij over godsdienstis het in 7 algemeen de geestelijkheid van hoog tot laag die het moet ontgelden, als verkookt aan de kapitalisten en uitbuiters van den godsdienst. Want voor Christus en zijn leering hebben ze respect. Christus was er een goeie die voor den werkman was en de kooplui uit den tempel joeg. 7 Scheelt geen haar of ze spelen zij zelf pastoor, echte pastoor, om de ware en on- vervalschte leering van Christus te verkon- digen aan hun volk, in plaats van du verkapte kapitalisten van pastoors die de waarheid vervalschen om het werkvolk te helpen den nek omwringen I En daar zie: het Onze Vader is nog door niemand vervalscht of veranderd ge weest. De pastoors hebben er nog niets uitgehaald dai Christus er nut had inge legd. En toch deugt het niet meer en moeien hun menschen het lezen op hun manier. En Christus zelf deugt ook niet meer. Hij is siraatarm op de wereld gekomen. Hij heeft straatarm geleefd, en is straatarm gestorven bij de leiders van de socialistische democratie gebeurt dat niet dikwijls) uit liefde voor de afmen. Een ding had Hij bewaard ten ding dat iedereen, zelfs dt armste onder de armen, bewaren kan, en bewaren moetzijn respec tabiliteit En zie dat is te veel. Eeuwen lang hebben de menschen ze Hem gelaten. Nu kan het niet meer zijn. Na dat de Joodsche beulsknechten zijn laatste stukje kleertn hadden gestolen komen dt socialisten nog eens zien om te pakken wat er nog te pakken is zijn respectabili teit. Jaloersheid over die eerbaarheid van den Arme van Nazareth die eerbaarheid schonk aan al de armen van de wereldmaar die zij voor zich zelf niet hebben weten te bewa- ren Bezeten van den vloekduivel, die ze heug tegen meug doet godslasteringen uitbraken gelijk dt pomp onder de hand van den pom- per moet water braken Ik ben weer het advies van mijn pastoor gaan vragen. Laat Voor Allen met zijn duivel tiaar den duivel loopen, zei hijwie weet wat duivel daar op zit, er zijn allerhande duivels die allerhande kwalen ronddragen. Wie weet ts het de duivel der domheid niet... en als het die is, is er geen zalf aan te strij ken Hebt gij rozelaars in uwen hof, vroeg de pastoor. Toch eenige zei ik. Dan hebt gij ook al gezien, in den Zomer, dat er daar waar de steel van het bladje aan den stam zit er soms zoo gelijk een beetje speeksel zit I Ja, zei ik, en ik vraag mij at van waar dat komen kan, en de rozelaars kunnen er ferm onder lijden l Als ge dat speeksel voorzichtig weg neemt vindt gij daar van onder een klein beestje 7 is maar den punt van een potlood groot. Hoe het heet weet ik niet, ik noem het zeeveraar Zet gij het op ten ander bladje neer het begint weerom te zeeveren tot dat het weer heel en gansch in zijn zeever inzit. Ik geloof dai het niet anders dan in 7 zeever leven kan en dat het maar leeft om te zeeveren.... Ja, zei ik, en dan... Hewel zei de pasloor. In uw cate chismus hebt gij geleerd dat de mtnsch geschapen is tiaar hel beeld en gelijkenis van God... Ik ga u nog iels bij leer en God die den \nensch op al zijn hoeken en kanten kent van in der eeuwigheid heeft die honderden en duizenden van hoeken en kanten vourafgt- beeld in honderden en duizenden van wezens die hij geschapen heeft op de wereld... en DEHDERKLOK - TL I!

Denderklok | 1934 | | pagina 1